Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED .MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 26 Nov. 1908. Hoogste barometerstand 772.5 m.M. te Clermont (Frankrijk); laagste 737.5 m.M. te Christianiasund en Bodo (Westkust Noorwegen). Verwachting tot den avond van 27 November: Wind: afnemende Westelijke tot N.- Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: bewolkt, .weinig of geen regen. Temperatuur: geringe verandering. J3AROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 764 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 763 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cts. per regeL F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. ïhermometerstaod te Haarlem. Donderdag B6 November Hoogste gisteren 2 uur F. 50 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag te 12 uur F. 60 te bereiden, zij er tocb ten slotte 'door het talentvolle spel van den heer Mols mede verzoend zijn geworden. Intusschan dank ik je, dat je door Je open brief mij in de gelegenheid gesteld hebt, mij tegenover het Haar- lemsch publiek te rechtvaardigen. t. t. WILLEM ROYAARDS. Sntwoord: Waarde Wilieml Neen, mijn gegevens waren niet -„valsch". Ik wilde wel voor jou, dat 't Waar was; alles wat Ik schreef, is (Volkomen juist. Ik zal maar aannemen, dat de druk te van je werk als regisseur, acteur en directeur je ook geen tijd heeft gela ten je beter te verantwoorden dan in dit Jantje van Leiden, dat weer van je bekende blijmoedige, artistieke (nonchalance getuigt. Het water van de zee kan niet uitwasschen, dat je beloofd hadt te zullen komen, en dat 4a dus je woord geschonden hebt. Het complimentje aan den heer Mols doet hier niets ter zake. Het publiek Was gekomen om j o u te zien en niet den heer Mols. Wanneer je mocht meenen. dat je Je nu gerechtvaardigd' hebt tegen over het Haarlemsch publiek, dan moet ik je helaas ook deze illusie be rennen; dit publiek is echter verge vensgezind en. tracht dus je bedreven onbeleefdheid spoedig weer goed te maken. Voor 't overige verwijs lk je naar mijn antwoord aan je mededirecteur, den heer Stumpff. t. t. FRANS NETSCHER. DEN HEER FRANS NETSCHER. Zeer Geachte Heer, Mag ik zoo vrij zijn op uw schrijven gericht aan Willem Royaards te ant woorden? Royaards heeft part noch deel aan deze zoo zeer door U gewraakte ge schiedenis. Ziellier het geval. Op den avond van de voorstelling van 17 Nov. j.l. bes'praken wij de mo gelijkheid van een Adam-opvoering op den Zondagmiddag, ik gaf aan den heer Van Gasteren een copy van het biljet en regelde verder het noodige met hem voor de voorstelling. 's Morgens daaraanvolgend schreef Royaards mij, dat hij te Rotterdam een verbintenis had aangegaan, die niet meer uit te stellen viel. Ik telefoneerde direct aan van Gas teren: Geen rolverdeeling op het bil jet noch in de annonces te plaatsen, hij mocht alleen de rol van Eva an nonceeren. Eerst toen lk Zondagmiddag te Haarlem kwam, ontdekte ik tot mijn, groote verwondering, dat de heer v. Gasteren in afwijking van mijn op dracht gemeend had beter te doen de geheele rolverdeeling zooals die op 't door mij aan hem overhandigde bil jet wel over te nemen. Toen ik hem daarop aanmerking maakte beweerde hij dat het biljet, reeds was gedrukt. Ofschoon Royaards (het zal u niet onbekend zijn) mans genoeg is om izich tegen aanvallen te verdedigen, kwam het mij wenschelük voor hem vóór te (1) zijn, omdat hij, zooals uit bovenstaand blijkt, geheel en al bui ten deze aangelegenlieid staat en in de vooronderstelling verkeerde, even als ik trouwens, dat zijn naam niet was geannonceerd. Hoogachtend, Uw dw., STUMPFF. Amsterdam, 25 Nov. 1908. (1) Uit het bovenstaande blijkt, dat dit den heer Stumpff niet gelukt is. Toch meenen wij aan zijn bedoeling t? beantwoorden, door zijn schrijven eveneens op te nemen. Redactie „Haarlem's Dagblad". Onderschrift, Dit schrijven maakt de zaak niet be ter. De heer Stumpff tracht de schuld nu op een ander te gooien; dat is kin derkamer-tactiek. Neen, Willem Royaards is en blijft deenige" schuldige. Toen hij eenmaal beloofd had te zullen komen, had. hij ook moeten ko men, tenzij force majeure het hem belet had. En die is er niet ge weest! Wist hij, toen hij besloot hier tl zullen optreden, dat hij dien dag naar Rotterdam moest, dan had hij zich hier niet moeten verbinden. En d a t is het Ieelijke! Dat telefoneeren aan den heer Van Gasteren, om de rolverdeeling niet te annonceeren is een klein geniepig- heidje, waardoor het publiek er had moeten inloopen. Terwijl 't toch be kend is, dat het publiek komt om Royaards, en niet een ander in „Adam in Ballingschap" te zien, had men het zijn niet-komen dus niet mo gen laten weten, om het pas, als het reeds In den schouwburg aanwezig was en betaald had, die „aangename verrassing" te bereiden! Dat moge heel „handig" wezen, maar van defe rentie voor het publiek getuigt 't niet. Neen, toen 't Woensdagmorgen bleek, dat Royaards zijn woord niet gestand zou doen, had de royale weg bewandeld moeten worden en de voor stelling tot later behooren te zijn uit gesteld. En de fout schuilt Juist daar in, dat dit niet gebeurd Is. Die onbe leefdheid tegenover de Haarlemmers is niet meer goed te maken en heeft het vertrouwen in het woord van het gezelschap geschokt. In de kwestie der aboucheering met de schouwburgdirectie zal ik mij niet mengen; die zal die directie zeker zelf wel behandelen. Ia plaats van 't aanbieden van excu ses aan het gedupeerde publiek van Haarlem, maakt de heer Stumpff er «ich nu met een foefje af. De zaak is e- dus niet beter op geworden. FRANS NETSCHER. M. de R.l Mag ik u even mededeelen, hoe de zaak-Royaards precies in elkander zit? Den 17den Nov. heeft de heer Roy aards afgesproken over de opvoering era zelf aan den drukker, den heer Ritsema, die in den Schouwburg was, den tekst voor het aanplakbiljet opge geven, waarop moest vermeld worden: Eva Mevr. Royaards-Sandberg, Adam de heer Willem Royaards. Den 18den, dus een dag later, ont ving ik van den heer Stumpff een te- lephonisch verzoek, om de rolverdee ling niet op de biljetten te plaatsen, zonder mededeeling evenwel, dat de heer Royaards niet komen zou. Daar evenwel de biljetten reeds gedrukt en verzonden waren, was het onmogelijk aan dit verzoek te voldoen. Daarna heb ik bemerkt, dat in Rot terdam voor denzelfden Zondagmid dag het optreden van den heer Roy aards met Multatuli-voordrachten ge annonceerd werd. Ik schreef daarom den 20sten (Vrijdag) aan den heer Stumpff om nadere toelichting. Daar op ontving ik taal noch teeken. Al leen verscheen Zondagmiddag de heer Stumpff met een getypt papiertje, waarop stond dat cle rol van Adam door den heer Mols zou worden ver vuld en dat aangeplakt moest worden m den Schouwburg. U ziet dus hieruit, dat het geenszins aan mij te wijten is, dat het publiek Zondagmiddag gedupeerd is. Ik ga al tijd open en eerlijk te werk. G. J. VAN GASTEREN. Goedgekeurde Statuten. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de afdeeling „Haarlem en Omstreken" der Vereeniging tot Opvoeding van Halfverweesde-, Verwaarloosde-, of Verlaten Kinderen in het Huisgezin, te Haarlem, opgericht 5 Maart 1998, en aangegaan voor den tijd van 23 jaren, te rekenen van den dag der oprichting. Zij stelt zich ten doel, halfverwees de, verwaarloosde, of verlaten kin deren en, in bijzondere gevallen ook weezen, te steunen, hen lichamelijk en zedelijk op te voeden of hunne opvoeding te bevorderen, door eene plaat.si.rig hetzij in een doorgangshuis, hetzij (zooveel mogelijk tegen billijke vergoeding) in huisgezinnen, wier hoofden geschikt en geneigd zijn het hun toe te vertrouwen kind overeen komstig zijn aanleg op te leiden tot eene goede maatschappelijke betrek king. Zij tracht dit doel te bereiken op den grondslag als in de bij Koninklijk besluit van 25 Februari 1901 goedge keurde statuten der vereeniging na der .'.n bijzondorheden is omschreven. ITaarlomsche Coupeurs Vereenïging, zich bon doel stellende de belangen der coupeurs in het algemeen to be hartigen en die dor leden in het bij zonder. De vereeniging tracht dit doel te bereiken door a. het houden van collegiale bijeeav komsten i b. het bekend maken van vacante' betrekkingen en het bezorgen van eene betrekking aan de leden c. door aansluiting of samenwer king met de Nederlaudsehe en buiten- londsche coupeursbonden d. door aansluiting bij een onder steuningsfonds om bij ziekten of overlijden aan weduwen, kinderen en nabestaanden uitkeerlng te doen. De vereeniging is aangegaan voor een tijdperk van 29 jaren, aanvan gende 2 Januari 1897. J. Bierens de Haan. In den ouderdom van 74 jaar is hier overleden de heer J. Bierens de Haan, die in tal van Protestantsch-Christe- liike vereenigingen een zeer gewaar deerd medewerker was. Zaterdag half tien is de begrafenis op Westerveld. Aanbesteding Door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland werd heden aanbe steed Het onderhoud van het Tienhoven- sche kanaal in Gooiland, gemeente Hilversum, gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911. Minste inschrijver was H. J. van Koote, te Weesp, voor 559 per jaar. Uit de Rechtszaal ONEERLIJKE LOOPJONGEN. Ingevolge de Kinderwetten werd met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den 14-jar'gen loopjongen, d'ie van zijn patroon, den heer Van den Berg, chemische wasscherij en ververij in de Groote Houtstraat, een bankbiljet van 1000 uit een geldkistje van de slaapkamer wegnam. Het Openbaar Ministerie eischte twee maanden plaatsing In een tucht school. EENDENDIEFSTAL. Een inwoner van lip werd beschul digd van den diefstal van eenige een den ten nadeele van zijn buurman. Reeds vroeger was deze zaak behan deld, maar toen werd de behandeling uitgesteld wegens het niet verschijnen van eenige getuigen. Niettegenstaande de beklaagde ont kende, eischte het ODenbaar Ministe rie een gevangenisstraf van twee maanden. RIJWIELVERDUISTERING. Hiervan werd een jeugdige Haar lemmer beschuldigd. Hij huurde bij den handelaar Schaap in de Kamper straat een fiets, maar bracht deze niet meer terug. Later kwam uit, dat het jon.gemensch het stalen ros aan een herbergier verkocht had voor 9.50. De herbergier had meteen f 4.25 af gehouden voor schuld, die beklaagde bij hem gemaakt had. Tegen dezen beklaagde werd drie maanden gevangenisstraf geëischt. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. UITSPRAKEN. P. Westbroek, loopjongen te Haar lem, verduistering, ter beschikking \an de regeering gesteld. P. Ronmer, boekbinder, zonder vas te woonplaats, diefstal, een maand gevangenisstraf. J. Walter, los werkman, te Bloemen- daal, mish., 5 boete of 5 dagen hech tenis. N. Boekdrukker, koopman te Am sterdam, diefstal, 2 maanden gevan genisstraf. K. Bloemendaal, arbeider te Bever- w ijk, wederspan.nigheid en beleedi- ging ambtenaar, een maand gevan genisstraf. J. W. F. Krabbe, los werkman te Santpoort, wedersparmigheid-, 10 da gen hechtenis. P. van Ombergen, arbeider te Vel- scroord. wederspannigheid, 14 dagen gevangenisstraf. D. Smit, los werkman, te Zaandam, beleed ambtenaren, 5 boete of 5 da gen hechtenis. R. Fonteijn, arbeider en I. de Vries, schippersknecht te Purmerend, mis handeling, de le f 8 boete of 8 dagen hechtenis en 2e. 10 dagen gevangenis straf. C. van Raffen, koopman, W. Dil, koetsier, beiden te Amsterdam, dief stal, 2 personen, de le vier jaren ge vangenisstraf, de 2e vrijgesproken. A. Grim, J. Grim, E. Grim, J. Tak- kenberg, le stoombootkapifcein, 2e ma chinist, Se zonder beroep, 4e timmer man, allen te Edam, mish. ambtenaar de 2e vrijgesproken, de overigen ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. ,T. Valk, los werkman te Koog aan de Zaan, mishandeling, 3 maanden gevangenisstraf. J. v. Bruggen, voermansknecht, A. N. Schoen, werkman, H. C. Sieweld, loopjongen, allen te Haarlem, mis handeling, de le en 2e ieder een week gevangenisstraf, de 3e een maand plaatsing in eene tuchtschool. Faillissementen, Bij vonnissen van 25 November 1908 zijn door de Rechtbank alhier opge heven de faillissementen van: C. Duis, timmermansknecht te Koog aan de Zaan, uitgesproken 3 November 1908. D. Bakker, dameshoedenmaakster te Zaandam, uitgesproken 10 November 1908. Christ. Geref. gemeente. Door de verg. van stemgerechtig de leden der Christ. Gereformeerde gemeente (Zuiderstraat.) is in de va cature van predikant beroepen Ds. de Boer, predikant te Apeldoorn. Uitvoering. De 7 Januari j.l. opgerichte tooncel- vereenigtng „Onderling genoegen" geeft Zaterdag 12 December eene uit voering. Opgevoerd wordt o. m. „De verliefde sergeant-majoor", „Weg met de emancipatie" en „De Artisten- revue". Ernstig ongesteld. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat het oud-gemeenteraadslid de hee* J. Klein, sedert eenige dagen ernstig ongesteld ia. tengevolge van een be roerte. Kleine Vereeniging. Evenals vorige jaren zal de heer Van Tol, de eigenaar van bovenge melde Variété, weder groote St. Nico la asfeesten arrangeeren op 1, 2 en 3 Dec. a.s. De feesten van verleden jaar zijn toen voor duizende kinderen een aan gename en prettige ontspanning ge weest, en daar de nu komende, naar te voorzien Is, nog belangrijker zullen zijn, zal het bezoek thans nog wel aanmerkelijk stijgen. De bezoekers van de Variété zullen zich dan ook wel haasten, om plaat sen te bespreken om hunne kinderen weder eens een prettig uurtje te ver schaffen. Besmet t. Ziekten. In de week van Woensdag 18 tol en met Dinsdag 24 November zijn te Haarlem voorgekomen 4 gevallen van Roodvonk. Te Haarlemmermeer 1 geval van Typhus en febris typhoidea en 1 geval van Roodvonk. Te Heemstede 1 geval van Rood vonk. Ontslag-aanvrage. Onze stadgenoot de heer J. P. Martial la Trois, hoofd-ambtenaar bij de Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij (chef algemeene zaken), ruim 40 jaren in dienst bij die maat schappij, heeft tegen 1 Januari e.k. zijn eervol ontslag aangevraagd. Failliet verklaard. Bij vonnis van 26 November 1908 is door de Rechtbank in staat van fail lissement verklaard C. Stroomer, aannemer te Velsen. Rechter-commissaris mr. E. J. Dor- hout Mees. Uit de Omstreken AERDENHOUT. Hoe langer hoe brutaler. Twee bekende personen uit Haar lem kwamen gisterenmiddag per rij wiel op den Vogelenzangschenweg, alwaar zij de rijwielen aan den kant plaatsten en zich in het jachtterrein van jhr. mr. P. Teding van Berkhout begaven, waar spoedig door hen een fazant bemachtigd werd. Op hetzelf de oogenblik verscheen de politie en traakte deswege proces-verbaal op. HEEMSTEDE. Hedenmorgen werd door het Ge meentebestuur alhier aanbesteed lo. Maken van grondwerk op ter rein aan de Molenwerfslaan, ten be hoeve van de opslagplaats van vuil nis. 2o. Bouwen van een schuur of bergplaats, met paardenstal, afschut ting. schoeiïng, afsluithek, dam enz. Ingeschreven werd als volgt lste perceel G. Driessen, Heemstede, ƒ337.50, J. Turkenburg, Haarlem, ƒ300. J. Barends, Haarlem, 495. Kouwelagen, te Haarlemmermeer, ƒ160. A. Slot, Beverwijk, ƒ374. Tiggelman, Schoten, f 320. A. Goossens, te Haarlemmermeer, 469. 2de nerceel D. Akersloot, Haarlem, 3550. T. M. v. Deursen, Haarlem, 4784. H. v. d. Paverd, Haarlem, f 3444. A. den Ouden, te Haarlemmermeer, 4150. J. Turkenburg, Haarlem, 4030. C. J. Jansen, Illllegom, 3993. L. Zieren, Heemstede, f 4295. W. A, v. Amstel, Heemst., 3555. W. Hoek, Haarlem, 3900. T. Smit, Heemstede, 4160. A. Slot, Beverwijk, 3637. P. Smit, Heemstede, f 3745. P. Boter, Schoten, 3960. Binueniand TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Bij de voortzetting van do behande ling van 't Hoofdstuk Justitie verde digde Minister Nelissen zich tegen de critiek van den heer Lohman. Hij be twistte, d-at de achterstandswetben rechterlijke ambtenaren tot heengaan dwingen, of, dat hij een oordeel zou hebben uitgesproken over eenige han delingen betreffende de rechterlijke macht. De Minister legde aan de Keu mer het dossier inzake de Papen- drechtsche zaak alleen over, omdat zij diende tot het kennisnemen van een onderzoek tegen politie-bearnbten. Vervolgens betoogde de Minister de noodzakelijkheid van een herziening van art. 37 van het Wetboek van Strafwet, omdat de maatschappij niet genoeg beveiligd is tegen krankzinni ge misdadigers. Een scherpe splitsing tusschen toerekenbaarheid en ontoe rekenbaarheid was niet vol te hou den, ook zonder met de leer van het. klassieke strafrecht te breken. Vast houdende aan de begrippen van schuld en straf, werden de schuldigen gestraft, onschadelijk gemaakt, de on toerekenbaren en gedeeltelijke toe rekenbaren, en dezen moesten dus deels gestraft, deels onschadelijk ge maakt worden. Do Minister kon krachtens deze opvatting bezwaarlijk geaciit worden do erkenning van den vrijen wil op zijde te zetten. VESTINGBEGROOTING 1909. Teleurstelling word uitgesproken over de mededeolingen m het rap port betreffende do samen werking van land- en zeemacht. Hetgeen daarin wordt opgemerkt over de waarde van onze kust verdedigings middelen maant, meende men, tot groote behoedzaamheid waar het be treft het bestemmen van nieuwe gel den voor werken van dezen aard. Ge vraagd werd of de som noodig ge oordeeld voor de Stolling van Amster dam en de kustverdediging, niet nog andere millioenen noodig zullen blij ken voor verdedigingsmiddelen aan onze oostelijke grens. En of Ln het stelsel der Regeerimg ook niet meer afdoende voorzieningen moeten wor den getroffen om een Landing op Wal cheren en In Friesland te kunnen verhinderen. Zullen voorts geen groo te uitgaven meer gevorderd worden voor de Nieuwe HolLandscha Waterli nie? Wat de voltooiing yan de Stel ling van Amsterdam betreft, werd de opmerking gemaakt, dat, met 't oog op het doel, waarop ons defensie systeem in de eerste plaats is ge richt, handhaving der neutraliteit aan de grenzen, de noodzakelijkheid dier Stelling niet valt ln te zien. Ove rigens was voor verscheidene leden 's Ministers standpunt ten opzichte van deze Stelling niet geheel duide lijk. Gevraagd werd waarom, terwijl vorige jaren ongeveer ƒ1,000,000 werd aangevraagd, thans niet meer dan 759,800 noodig geoordeeld wordt. Wat zal, volgens den Minister in het geheel benoodigd zijn en wanneer zal de Stelling geheel voltooid zijn? Het denkbeeld werd geopperd, op nieuw een wetsontwerp tot instelling van een fonds, zooals ten vorigen ja- re is verworpen, in te dienen, waar tegen anderen echter krachtig op kwamen, betoogende, dat in elk ge val een betere regeling der levende strijdkrachten vooraf moet gaan aan de organisatie der doode middelen. Gevraagd werd naar 's Ministers mee ning omtrent de noodzakelijkheid van eon vleu gel ui tb reiding van de Stel ling naar zee. Eenige leden waren te gen de nieuwe werken waarvoor gel den zijn uitgetrokken. ONGELUKKEN. Gisterenavond laat is in de nabij heid van Aalten op den spoorweg het vreeselijk verminkte lijk van een man gevonden, vermoedelijk door een der laatste treinen overreden. De identi teit is tot heden niet kunnen worden vastgesteld. WELDADIGHEIDS-VEREENIGING „TREIN 8.28 H. IJ. S. M." Deze Weldadigheidsvereeniging hield haar 5e jaarl. alg. vergadering. Voor zitter was de heer H. F. van Reysen Jr. De secretaris, de heer H. J. van Zanten, bracht daarop het jaarverslag uit en deelde o.a. mede dat te Soest, op 7 minuten afstands van het station, door de Vereeniging een eigen terrein is aangekocht, groot 10.000 vierk. M. om daarop het eigen herstellingsoord der Vereeniging te stichten. Uit het verslag van den penning meester, den heer L. van Wee ren, blijkt, dat ontvangen is aan oontribu- tiën en donatiën 3856, aan interest f 207, uitgaven voor uitzending 3531, onkosten 1057, terwijl de balans een cijfer van 9239 aanwijst. De heer A .Hoogenkamp deed ver slag over de uitzending. Van de 123 uitgezonden kinderen, kwamen 33 in aanmerking voor herhaalde of lang durige uitzending, 3 kinderen waren scrofuleur, 24 werden naar zee, 40 naar de bosschen gezonden, terwij! 23 voor zee of bosch in aanmerking kwa men. Drie groepen gingen naar Be- thanie in Zeist, 3 naar Egmond aan Zee, 2 naar Terheide en 3 werden bij vrouw Bos te Zeist particulier ver pleegd. De uitzendingen geschiedden van 12 Mei tot September met totaal 3864 verpleegdagen. Gedurende het bestaan der Vereeniging zijn 443 kin- •ieren met totaal 14.171 verpleegdagen uitgezonden. De gewichtstoename va rieert tusschen 112 KG. Behalve de heer W. F. Helmhout, die niet herkiesbaar was en in' wiens p'aats de heer A. C. Bobbert, cand.- arts gekozen werd, werd het geheele bestuur herkozen en is thans als volgt samengesteld: H. F. v. Reysen Jr., voorzitter; B. M. Gregorius, 2e voorz.; H J. van Zanten, le seer.; mr. Adolf Perel, 2e secr.; L. v. Weeren, le pen- n'ngm.; J. Cohen, J. Weers, A. Hoo genkamp en A. C. Bobbert. WETTELIJKE TIJD. Op de vraag door den directeur-ge neraal der posterijen aan de K. v. K. te Rotterdam gesteld, welke de uren van openstelling en sluiting van de post-, telegraaf- en telefoonkantoren moeien zijn na het In werking treden van de Wet tot invoering van een wet- telijken tijd, antwoordde de Kamer: „Wat de kantoren met vollen dag dienst, gelijk hier ter stede betreft, ge ven wij in overweging die uren te stel len op 7 1/2 uur voorm. tot 9 uur nam. A msterdamsche tijd. Het publiek ban dan circa een half uur vroeger terecht dan thans, terwijl het niet gewenscht schijnt het Postkantoor vóór 9 uur 's avonds te sluiten. Wat betreft de openingstijden van de kantoren met beperkten dienst mee- r.en wij ons van advies te moeten ont houden. Beter dan wij, kunnen daar over oordeelen, onze zus terkamers in de plaatsen waar kantoren met be perkten dienst zijn." EEN ZELDZAAMHEID. De „Limb. Koerier vertelt het vol gende: Dezer dagen, terwijl de kapelaan te Eygelshoven zijn kanarievogel voed sol gaf, vloog de vogel weg. Dadelijk werden pogingen aangewend om hei- vogeltje te vangen, doch het was ge vlogen en niet meer te zien. Daags daarna kwam de kat van D. aldaar met den kanarievogel ln haar bek bij D. binnengeloopen. D. greep de kat vast en daarna den vogel, welke nog springlevend was, zoodat het vogeltje thans weer bij den kapelaan in zijn kooi zit te zingen, net alsof er niets niet hem gebeurd was. EEN ZEER MISPLAATSTE GRAP? In do N. Jouster Ct. kon men de vol gende advertentie lezen: „65 halve heet. aardappelen zullen worden verdeeld onder de mingegoe- den van Joure en omstreken (onver schillig van welk geloof) door M. B., aardappelhandel." Zooals te verwachten was, maakten dadelijk na het bekend worden van bovenstaande advertentie, velen zich op naar de Torenstraat aldaar, de nieesten met zakken, sommigen mei kruiwagen gewapend, om Lets van het beloofde deelachtig te worden. Tot hunne groote teleurstelling moesten de opgekomeaen echter aan B.'s wo ning vernemen, dat deze zelf met zijn schip was vertrokken, terwijl zijne vrouw te kennen gaf van niets te we ten. Mopperend trok eindelijk de te leurgestelde schare af. Met spanning wordt de terugkomst van B. tegemoet gezien. BURGERLIJK PROCESRECHT EN CURATEELE. Aan het departement van buiten- landsche zaken heeft de onderteeke- niug plaats gehad der op 17 Juli 1905 te 's-Gravenhagc gesloten verdragen betreffende het burgerlijk procesrecht en de curateele. De Oostenrijk-Hon- gaarsche monarchie was daarbij ver tegenwoordigd door den gezant te 's- Gravenhage, graaf Weydenbruch; Oos teiu-ijk door den waavnemenden mi nister van justitie, ridder Holzknccht von Hort; Hongarije door den Staats secretaris Doery, welke laatste gede legeerde van Hongarije is geweest op de beide Haagsche conferenties van 1900 en van 1904, welke de twee thans onderteekende verdragen hebben ont worpen. DIENSTBODENMISèRE. „L. en V." vertelt als historisch Mevrouw geeft haar nieuwe keu kenmeisje „uitstekend kunnende koken" als tusschenschotel op bloemkool met saucijsjes. Als 's middags het gerecht triom fantelijk wordt binnen gezonden, blijkt de bloemkool begraven onder een stapel.... saucijzenbroodjes. Telegrammen DE MOORD OP DEN SCHILDER STEINHEIL. PARIJS, 26 November. (Reuter). In een onderhoud van mevr. Stein heil met een redacteur van de „Echo de Paris" verklaarde zij. dat de moor denaar van haar man en haar moe der is Alexandre Wolff, de zoon van Max-iette. Zij voegde daaraan toe „Wolft zal nu zeker wel verklaren, dat ik zijn medeplichtige ben, maar ik zweer u, dat ik dit niet ben." PARIJS, 26 November.- (Reuter). Naar gemeld wordt verliet mevrouw Steinheil hedenmorgen om 4 uur haar woning zij werd door een journalist medegenomen en naar een onbekende plaats gebracht. PARIJS, 26 Nov. (Reuter). Me vrouw Steinheil heeft heden,morgen een bekentenis afgelegd aan den heer Hamard, chef van den Parijschen vei ligheidsdienst. Alexandre Wolff is gearresteerd, en zijn moeder, Mariette Wolff, is even eens naar de Sure té overgebracht. De in dit telegram genoemde Alex andre Wolff is de zoon der keuken meid van de familie Steinheil, Mariet te Wolff. Hij is bediende bij een paar denkoopman. Zijn naam is reeds een enkele maal in verband met deze zon derlinge geschiedenis genoemd. Burgerlijke Stand GETROUWD 26 November. D. K. A. Lenderink en M. van Reet. J. H. Serné en J. Sc-hornagel. II. B. de Haan en J. Dekker. BEVALLEN 25 November. A. P. v. d. Veldt, geb. v d. Putte, z. 26 November. C. C. van Noordt, geb. Harlog, z. M. Bok, geb. Klok, d. OVERLEDEN 24 November. A. Misset, 83 j., Noor- der .Schoolsteeg. 25 November. A. Bruin, geb. Boon, 66 j., Gedempte Oude Gracht. J. Klinger, 72 j., De Rijpstraat. 26 November. H., 17 rn., dochter van H. van Gelder, L. Raamstraat. A. Bakker, 22 j., Gast- huislaan. A. Snijders, 21 j., Kam perlaan. Amsterdamsciie Bears. Openingskoersen an 26 Nov. 1908, medegedeeld door LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT. Neder- landsche Certificaten 76 3/8—1/2, 90 3/4, Russen 93. ÏABAKS-AANDEELEN stil ope nend. Bindjey 102, Medan 269, Nieu we Asahan 107 3/4--10. PETROLEUMAANDEELEN eerder aangeboden: Koninklijke 298, Moeara Enim 144 3|-4. MIJNAANDEELEN: Ketahoens 170- 210, Great Cobar 10 1/2. De AMERIKA AN'SCHE MARKT opende flauw. Atchison 981/4, Erie 331/8, Kansas 29 3/4 en 63 3/4, Missou ri 355/8, Rock Island 2213/16. Southern Railway 243/4, Southern Pacific 118, Union Pacific 1807/8, Wa bash 143/4, Steels 547/8, C arren 45 5/8. CULTUURWAARDEN. Vorstenlan den 1351/2, Rescontre Ned. Handels- Mij. 175 3/4. Letteren en Kunst QUARTETT-VVEDSTR1J D. De quartetUwedstrijd voor liarnin- nie- en fanfarecorpsen te Purmerend, tegen 3—10 Januari uitgeschreven door het „Stedelijk Muziekcorps", di recteur B. Kwast, belooft te slagen. De aangifte uit de fanfare-corpsen bedraagt 18 quartetteoi. Door de groo te deelneming wordt deze afdeeling ta twee secties verdeeld. LUCHTSCHEEPVAART. Van Londen naar Russisch Polen f Van den ballon, die dezer dagen, zooals we meldden, te Londen op steeg, ds tn Russisch Polen een brio'

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2