NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Lachhoek. FEUILLETON Be Hooile Pimpernel 26e Jaargang. No. 7800 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 26 NOVEMBER 1908 g HAARLEM □BLAD ABONNEMENTEN PSR DRIE MAANDBNi Voof Haarlem i i l 1=29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummersa 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem w 0.37 Vt w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap toorens Coster. Directed? h C. PEEREBOGflL Tot de plaatsing van advertentsën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Warmoesstraat 76- TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 841. Speculeeren in Effecten. Iedereen wil graag rijk worden. Geen wonder. Geld geeft aanzien, Invloed, lekker eten en drinken, mooie kleeren, kort om denken de menschen geld geeft .geluk. Dit laatste Is nu niet heelemaal waar, want aanzien en invloed, hoe aanlokkelijk ook,hebben hun gren zen en wie eenmaal rijk is, gaat er zich dan weer over aftobben, dat hij die grenzen niet overschrijden kan. Lekker eten en drinken en mooie klee ren hebben hun groote. aantrekkelijk heid al verloren^ zoodra je ze verkre gen hebt. En daarbij komt, dat' rijk zijn ook een' sport van kunst is, hie niet iedereen verstaat. Je hebt er, die hun rijkdom niet bewaren kunnen eh huh geld in allerlei malle ander nemingen verdoen of bedrogen wor den door slimme oplichters, zoodat ze weer arm worden en >er dan veel erger aan toe zijn, dan menschen, dié nooit geld hébben gehad. Je hebt er ook, die wanneer ze rijk geworden zijn, de brui geven van werken en een last worden voor hun omgeving, je hebt er, die den gierigcn kant uit gaan en zichzelf en hun familie nau welijks het noodige meer gunnen, je hebt kortom tal van menschen, die maar liever nooit rijk moeten worden en veèl gelukkiger zijn en blijven, wanneer ze hard moeten werken voor een eenvoudig bestaan. Maar natuurlijk denkt iedereen, dat als h ij rijk werd, li ij zijn geld goed besteden zou. En het nuchtere besef van het gemak van bezit blijkt uit de populaire rijmpjes Al wie geld heeft, die kan poffers consume eren, Die het niet heeft, d;ie mag ze om z'en keepen. Of zijn tegenhanger Al wie geld heeft, die kan huizen bouwèn, Wie het niet heeft, die mag steenen sjouwen. 't Zou een dwaasheid wezen, om, te 'ontkennen, da( met geld 'vele goede en aangename en nuttige dingen te koop zijn, die de meèsten zich anders dienen te ontzeggen. En daarom is het ook verklaa.rbq.ar en nuttig, wan neer iemand zijn positie zoekt te ver beteren. Dat houdt zijn geest en zijn belangstelling wakker. Maar niet onverschillig Is de ma nier, waarop hij vooruit tracht te ko men. Niet onverschillig namelijk voor hem zelf. De buitenwereld trekt er zich gewoonlijk weinig van aan, of hij door dwaze, dingen te doen, zichzelf ongelukkig maakt. Die haalt da schouders op en is hem het volgende oogenblik.vergeten. Maar hij zelf blijft over met zijn misrekening, met zijn schade en ellende. En waaromOmdat hij geen ge duld, genoeg had voor een langzamen, geleidelijken vooruitgang, maar in ééns rijk wezen wou. Patschzijn ho'ile kapitaaltje gewaagd in één spe- oulatie 1 Tien procent van de waarde moest maar "worden gestort en na tuurlijk, als de effeten achteruit lie pen, gesuppleerd. Maar zoover zou 't immers niet.komen I Ze waren al zoo lang voortdurend gedaald, ze moes ten nu stijgen. Maar ze stijgen niet, ze dalen, en gevlogen is 't kapitaaltje en als :t tegenloopt staat hij nog bij den commissionair in 't krijt boven dien. IntuSschen ging dit nog niet gauw genoeg. Er zijn menschen, dien het zelfs niet past om tien procent van de waarde van de effecten te storten, welnu, zij kónden óók terecht. Niet meer dan een paar procent behoefden ze te betalen." In Enigeland zijn van die ondernemin gen en men noemt ze daar „bucket- shops". Een shop is een winkel en .een bucket is een emmer. Letterlijk dus een emm e r w i n k e 1. Ik weet n'iet, hoe dit in onze taal anders is over te brengen dan met de omschrij ving een onderneming, waar men den klanten een emmer koud water over den rug giet. Hoe doen de eigenaars van zulke ondernemingen Ze lokken met groo te advertenties en mooie circulaires de goë gemeente om te spelen. Een paar procent maai' te betalen en welk een kans van winnen staat daar niet tegenover 1 Hij raadt nu aan koop Erie. Erie moet omhoog gaan. Maar in zijn hart is hij er van overtuigd, dat Erie omlaag gaat. Als de goed- geloovige klant hem een bestelling doet, - dan koopt hij ook niet, maar wacht rustig af. Daalt Ene, zooals hij verwacht beeft dan is de klant zijn paar procent kwijt, stijgt Erie tegen zijn verwachting in, danmoet hij den klant winst betalen. Maar daar om d o e t hij liet nog niet. Als de klant zijn winst in ontvangst wij_ ne men, wordt hern met kracht en klem van 'woorden aangeraden, daarmee no" een beetje te wachten. En doet hij dat, dan loopt licht de markt we ei' achteruit en is er geen winst meer. Hoogst eenvoudig. Wanneer dus de bucketshopman, de uitdeeler van emmers koud water, maar een goe den kijk op de beurs heeft en een beet je geluk en een heeleboel brutaliteit om lastige klanten af te schepen, dan wordt hij rijk en zijn klanten worden arm. Ook hoogst eenvoud1 g. Het verschil tussclien een gewoon commissionair in effecten en een bucketshop is dus dit De eerste is eenvoudig de tusschenpersoón, die op last van zijn klant een effect voor hem koopt. Wat er met de kans van dat effect gebeurt, is hem tot zekere hoogte onverschillig, liefst heeft hij, dat die koers in de hoogte gaat, om dat dan zijn klant wat verdienen kan. Maar overigens is hij een'g en alleen de tusschenpersoon, het verloop van de zaak gaait buiten hem om. Niet alzoo de man van de Bucket- ADVERTENT IÉ Ni Van 1—5 regefe 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cis. Buiien het Arrondissement Haariens van 1—5 regels t—elke regel mee.' /0, KJ Reclames 30 Cent per regel. BIJ Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatstaei 50 Cts voor 3 plaatsingen 4 contant R.efiacüs en Administratie: Create Houtstraat 55. iBtercommnoaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Aige.neen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, -78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. shop. Hij koopt niet in werkelijkheid, wanneer zijn klant hem een order geeft, maar houdt zelf de kans. Dat wil dus zeggen hij wint, wanneer de klant verliest, hij verliest wanneer de klant wint. Derhalve is het zijn belang, wanneer de klant verliest. Precies het tegenovergestelde dus 'van het belang van den commis sionair in effecten. Het weekblad Themis noemt zoo'n manier van zaken doen speelbank. En terecht, want de paar procent zijn immers niets anders dan de inzet van het dobbelspel. Welbe schouwd staat het zelfs nog lager, dan de roulette, want de bediende van den bankhouder, de croupier die het knikkertje laat draaien, kan on mogelijk van te voren weten waarop het vallen zal. De bucketshopman raadt zijn klanten het tegenoverge stelde aan van wat hij venvacht, dat zal gebeuren. Is dit nog niet een graad erger In ditzelfde nummer van Themis wordt meegedeeld, dat zelfs door een en hetzolfde kantoor adviezen wor den gegeven in verschillende landen, die rechtstreeks tegenover elkaar staan „Belangrijk telegram van Wall- street „Geen dividend verhooging op Steel „Commons waarschijnlijk. „Daarmee wordt onze meening be vestigd voor Steels welke wij reeds „in een speciaal bericht van 10 Octo- „ber mededeelden (toen Steels nog „boven ds. 59 genoteerd waren). De „laatste hausse-factor, waarop al de „optimisten bouwden, valt daardoor „weg. Steels noteeren heden 481/4, „en de daling tot op 40 kan niet uit- „blijven. „Premieleeningcn A la baisse (Rück- „pramien) zijn het meeste aan te be- velen". Dit is het eene, van 25 October, in het Duitsch. „De groote aankoop der ertslanden, „welke de onderneming voldoende „materiaal gedurende 50 jaar zal ver schaffen, is nu tot volkomen tevre denheid tot stand gekomen en men „neemt in goed ingelichte kringen „aan, dat de aandeelen daardoor op „.een 5 pet. dividend-basis zullen ge- dracht worden. „Hier hebben groote aankoopen „voor de Morgan-belangen plaats ge- „grepen. Wij hadden het genoegen, „u premie-affaires k la hausse (Vor- „pr&miien) op Canada's en Steels aan ,.te bevelen." Dit is het tweede, in het Engelsch, Maar mijn waarde vrienden, die te gen deze practijken te keer gaan* waarom maakt gij ze mogelijk Ieder mensch, die ook maar een beetje ge zond verstand bezit, kan toch weten, dat hij voor een kleinen inzet ook een kleine kans op winst hebben zal. Waarom dan geloofd, dat er met eenl- g'i guldens groote winsten te behalen zijn Dat kan immers niet Als er in een loterij stel duizend loten zijn van één gulden en er is één prijs van 500 en één van 250 te be halen en de rest gaat weg aan onder nemerswinst en kosten, dan weet iedereen, die zoo'n lot koopt, heel goed, dat er maar twee zijn, die een prils kunnen trekken en 998, die er met een niet uitkomen. Maar als ze speculeeren, om 't even met 10 of met 3 procent, verbeelden ze zich opeens, dat ze allemaal zullen winnen. Waar om Meenen ze misschien, dat de verliezers die domme lui van over de grenzen zijn en dat alleen die snug gere Nederlanders winnen Och neen, dat is het ook al niet. 't Is maar, dat de menschen gauw rijk willen wezen. Zonder moeite, zon der inspanning. Als ze nadachten, goed nadachten, dat er tegenover één winner min stens tien verliezers staan, deden ze 't niet. J. C. P. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen. Geabonneerdeu hebben bet voorre ebt vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeaden b(j de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, yoor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Ik heb voor vier jaar een boerenwoning-met land gehuurd. De eigenaar is gestorven en nu komt het goed misschien in veiling. Heeft de nieuwe eigenaar dan het recht mij de huur op te zeggen? ANTWOORD: Neen, door verkoop van eenig gehuurd goed wordt de huui* "niet verbroken. U blijft huurder lot Mei 1910, als uw contract zoo luidt. VRAAG: Als men voor een kanton gerecht bij verstek wordt veroordeeld, hoe lang kan men dan in verzet ko men? ANTWOORD: De gedaagde, die bij verstek veroordeeld is, zal daartegen verzet mogen doen binnen 14 na de beteekening van het vonnis. VRAAG: Indien men half in de maand zijn betrekking (intern) met een maand opzegt (bij indiensttreding was daaromtrent niets overeengeko men) en 's Zondags daarna thuis zijnde een brief van den patroon ont vangt, met de mededeeling niet meer terug te behoeven te komen, daar hij zich liever direct van een nieuwe hulp voorziet, welke geldelijke verplichtin gen moet de patroon dan nakomen? ANTWOORD: Hoe werd n betaald? Per maand? Dan kan men zeggen, dat u per maand gehuurd waart en zal de patroon u een maand huur van den dag van opzegging moeten betalen. Maar indien hij daaraan niet wil voldoen? Dan is er beslist niets anders aan te doen dan dagvaarden voor den kantonrechter, 't Beste is, dat u dan ten raadhuize een bewijs vraagt van onvermogen en dan aan den kanton rechter verzoekt om kosteloos te mo gen prooedeeren. Uwe vraag omtrent de kosten Is in dit antwoord van zelf beantwoord., VRAAG: Een gemeente-ambtenaar, aan wien bij zijn uit dienst treding geen pensioen Is verleend, heeft zich daarover per adres tot de Tweede Ka mer gewend. Komen dergelijke zaken bij de Kamer in openbare behande ling en worden ze dus vermeld in het analytisch verslag? ANTWOORD: Zeker, maar het is mogelijk, dat een rapport daarover al leen ter lezing voor de leden wordt ge legd. Zoodoende wordt dus in elk geval het besluit van de Kamer open baar, maar niet altijd op welke gron den dat genomen is. VRAAG. Mijn overleden echtgenoot heeft ee>nig geld op de Rijkspostspaar bank nagelaten. Van mijn zes. kinde ren, die allen meerderjarig zijn, Is er één onwillig om het ontvangbewijs te teekenen. Nu kan ik het geld niet krijgen. Wat is daaraan te doen ANTWOORD. Het moet blijken, dat de terugbetaling door de rechfchebben den wordt gevraagd. Alle rechtheb benden moeten dus medewerken. Er is hier eene gemeenschap, waarin nie mand verplicht is te blijven, zoodat de bedoelde persoon naar wij vreezen tot scheiding zal moeten worden gedag vaard. Vervoeg u te dien einde bij een procureur. VRAAG. Heeft een "deurwaarder van de personeele belasting het recht om op gereedschap beslag te leggen en op een schrijftafel, waar ik de boe ken in héb als agent eener levensver zekering en op een naaimachine, die nog niet ten volle Is betaald? ANTWOORD. De deurwaarder neemt alles In beslag. Die boeken kunt u er immers vooraf uithalen De ge reedschappen van ambachtslieden en werklieden, tot hun persoonlijk be roep behoo rende, worden echter niet in beslag genomen. VRAAG. Is hei- geoorloofd, dat door boden en agenten van begrafenis fondsen, begrafenissen worden aange- nomen en de uitvoering daarvan aan ondernemers van begrafenissen of aansprekers tegen provisie door hun tusschenkomst wordt opgedragen, en moeten zij daarvoor dan ook niet bij dragen in de bedrijfsbelasting ANTWOORD. Het ongeoorloofde kunnen wij niet inzien. Eene zaak kan wel minder gewenscht wezen, zonder nu juist ongeoorloofd te zijn. En wat nu de belasting betreft, is 't eenvoudig de vraag of het beroep van die menschen zooveel opbrengt, dat zij daarvoor belastingplichtig zijn wat wij natuurlijk onmogelijk kunnen beoordcalen. De beantwoording dier vraagt hangt geheel van het be drag der verdienste af. VRAAG: Mijn naaister heeft een japon van mij totaal bedorven. Kan ik nu schadevergoeding eischen en tot wien moet ik mij hiervoor wenden? ANTWOORD: In de eerste plaats tot de naaister zelf, die wanneer zij wer kelijk schuld heeft, toch wel tot scha devergoeding bereid zal wezen. Zoo niet, dan kunt u haar daarvoor doen dagvaarden voor den kantonrechter. VRAAG: Ik ben ruim 21 jaar en wil door omstandigheden het ouderlijk huis verlaten. Nu zeggen mijn ouders, dat zij mij, wanneer ik dat doe, on der voogdij zullen laten zetten tot mijn 80ste jaar. Kunnen zij zooiets la ten doen? ANTWOORD: Neen, de voogdijschap houdt na de meerderjarigheid op, CORRESPONDENTIE, In vervolg op een vorige vraag om het adres van de eigenaars der nieu we scheepswerf aan het Noorder- Spa ar ne kunnen wij nog mededeelen, dat de lieer Van Dijk woont Spion kopstraat 13 te Schoten, EEN GRAP VAN LASKER. (Uit het Duitsch). Het zij mij vergund een kleine epi sode te vertellen, die bewijzen zal, dat de kampioen van het ernstigste aller spelen ook voor den humor toe gankelijk is. Als liij deze regelen on der de oogen krijgt, zat hij zeker zelf gaarne nóg eens terugdenken aan de prettige overvaart van New-York naai- Hamburg, waarop ik zijn ka juit-buurman was. Het reisgezelschap was alleraardigst, het eten voortref felijk, een lichte bries temperde de Jul'zan, en het water was voortdu rend zoo kalm, dat letterlijk nie mand het cok maar een oogenblik met de zeeziekte te kwaad had. De vaart met de „Pretoria" duurde elf dagen, maar ik heb me geen oogen blik verveeld. Daar ik slechts een zwak schaak speler ben, kortten Lasker eoi ik ons den tijd meer met praten dan met schaken. Toen hij mij echter den tweeden of derden dag van den over tocht eenige moeilijke problemen de monstreerde, kwam er een jonge Amerikaan bij ons zitten, die zichzelf voor een groot schaaktalent scheen te houden. Hij had denkelijk Lasker's naam niet best verstaan, en hij vroeg den wereldkampioen, of hij lust had in een partijtje. Na een zet of wat merkte ik, dat onze vriend niet beter speelde dan ik. Ook Lasker had dat natuurlijk dadelijk gemerkt, maar in plaats \an de partij af te breken, speelde hij door, en, tot groot plez'er van allo omstanders, waaronder eenige goede spelers, verloor hij Alleen de Amerikaan merkte niet, dat hii werd beetgenomen hij bood revanche aan, Lasker accepteerde met verlegen gezicht en verloor weer op de meest schitterende manier. De trots van den Amerikaan nam nu reusachtige afmetingen aan. Door ons, die zaten toe te kijken, aange spoord, speelde hij ik weet niet hoe veel partijen, waarbij hij.Lasker al lerlei nuttige wenken gaf, die deze met een ernstig gezicht en dankbaren oogopslag aannam. De ingewijden en daarvan waren er spoedig heel wat verdrongen eikaar om de ta fel, waaraan Lasker de eene partij na de andere verloor, waarbij men d3 handigheid moest bewonderen, waarmee hij, al spelende, wist te voorkomen, dat zijn partner lont rook. Op zekeren dag zat hij weer op zijn tegenstander te wachten. Deze kwam ook, maar zei, dat hij niet meer spe len wou, want de gentleman speelde hem te slechthij had er niet langer plezier in, aldoor maar te winnen, vooral tegen een zoo zwak schaker. Lasker was door dit vernietigend oordeel, naar 't scheen, zeer uit het veld geslagen, verzocht evenwel nog één partijtje te mogen spelen, want, voegde hij er bij, hij voelde, hoe hij, spelende met een zoo uitmuntend schaker, bij 't uur vooruit ging. En fin, voor één keertje wou de Ameri kaan dan nog wel hij ging voor het bord zitten, enbinnen w'er of vijf zetten was hij een van zijn Torens kwijt, twee zetten later ging er een Looper van 't bord, een Paard en To ren No. 2 volgden, een paar pionnen vonden ook spoedig den dood kort- Naar het Engelsch door - Barones Orczy. 13) Toetn -kwam liet ongelooflijke. So.m- mi'géii glimlachten toegevend en noemden het* een artistieke excentri citeit, anderen beschouwden het als een verstandige maatregel met het oog op allés, wat er nog in Parijs kon gebeuren, maar voor allen bleef het ware motief een raadsel en geheim. Hoe het zij, Marguerite St. Just trouw de op een goeden dag met Sir Percy Blakeney zonder haar vrienden te waarschuwen, zonder een verlovings- oi bruiloftspartij of andere feesten die gewoonlijk met een deftig huwo- tijk samengaan. Hoe die domme, saaie Engolschman Jtoifc toegelaten was in dien imtellec- ueelen kring, die zich om „de talent volste vrouw van Europa", zoöals baar vrienden haar zonder uitzonde ring BKveondisn, gevormd had, waagde f iemand te raden een gouden sLeu- tl opent alle deuren, verzekerden de Waadaardiggezinden. Hoe het zift zij trouwde hem, en Jde talentvolste vrouw in Europa" had haar lot vastgeklonken aan dien „on- rnogelijken idioot" Blakeney, ear zelfs haar meest intieme vrienden konden die vreemde stap aan geen, ander mo tief dan. dat van excentriciteit toe schrijven. Deze vrienden, die haar zoo goed kenden, lachten smadelijk om het idéé, dat Marguerite St. Just een dwaas getrouwd zou hebben tar wille Yaln dö geldelijke voor doelen, die haar cleei zouden worden. Zij wielen zeker, dat Marguerite St Just niets om geld' gaf, en nog minder om een titelbo vendien waren er minstens een half dozijn andere mannen van niet min der hoogs geboorte, al waren zij dan ook niet zóo rijk als Blakeney, die zich heel gelukkig geacht zouden heb ben Marguerite St. Just iedere positie te bezorgen, die zij verkoos. Wat Sir Percy zelf betreft, hij werd algemeen beschouwd als totaal onge schikt voor de moeilijke taak, die hij op zich genomen had. Zijn hoofd eigenschappen daarvoor schenen te bestaan in zijn blinde bewondering voor haar, zijn grooten rijkdom, en de hooge gunst, waarin hij bij bet Em- gelsche hof stondmaar de Londeu- sche wereld dacht, dat hij met het oog op zijn eigen beperkte ontwikkeling verstandiger gedaan zou hebben, de ze wareldsche voordeeion aan een minder scli'R erende en geestige vrouw te bezorgen. Ofschoon hij in den laatsten tijd een zeer op den. voorgrond tredende fi/guur in de - Engelsch© hofkringen was geweest, bad hij het grootste deel van zijn vroeger leven buitens- lardtsch doorgebracht. Zijn vader, wijlen Sir Algernon Blakeney, had de vreeselijke" ervaring opgedaan, dat zijn verafgode jonge vrouw na twee jaar van een gelukkig huwelijk on herstelbaar krankzinnig werd. Percy was pas geboren, toon die overleden Lady Blakeney eon prooi ward van die verschrikkelijke ziekte, die in die dagen als ongeneeslijk beschouwd werd. Sir Algernon nam zijn zwakzinnige jonge vrouw mee buitenslands, en daar bracht Percy zijn eerste levene jaren door en groeide op tu&scheueem idiote moeder en een somberen var der, tot zijn meerderjarigheid. De dood van zijn ouders, die eikaar spoedig in liet graf volgden, liet hem als vrij man achter, en omdat Sir Algernon een gedwongen eenvoudig en teruggetrokken leven had geleid, was het groote fortuin der Blakeney's tienmaal zoo groot geworden. Sir Percy Blakeney had veel bui tenslands gereisd vóór hij zijn schoon©, ionge, Fransche vrouw thuis bracht. De aristocratische krin gen van dien tijd waren bereid hen beiden met open arme© te ontvan gen. Sir Percy was rijk, zijn vrouw was een sieraad, de Prins van Wales stelde bijzonder veel belang in hen. Binnen zes maanden wanen zij de er kende voorgangers der mode. De jas sen van Sir Percy werden algemeen besproken, zijn onnoozele opmerkin gen werden aangehaald, zijn dwaze laoh nagebootst door de jeunesse do- réé. Iedereen wist, dat hij wanhopig dom was, maar daarover was men niet verbaasd, omdat alle Blakemeys al geslachten door berucht dom ge weest waren en omdat zijn moedei' idioot gestorven was. Daarom namen zij hem, zooals hij was, vertroetelden hem en staken hem in do hoogte, omdat zijn paarden de mooiste van het land waren, zijn feesten en wijnen lxe>t meest gezocht werden. Wat zijn huwelijk betreft, „do talentvolste vrouw in Europa", be toond© hem duidelijk haar minach ting. Niemand had medelijden mot hemhet was Immers zijn eigen schuld. Er waren veel mooie jonge dames van hooge geboorte in Enge land, die volkomen bereid geweest zouden zijn hem te helpen hot groote Blakeney fortui nuit te geven, ter wijl zij zijn onnoozelheden en goed hartige dwaasheid mot toegevendheid behandeld zouden hebben. Bovendien ondervond Sir Percy geen medelijden, omdat hij er niet om scheen te vragen hij scheen heel trotsch op zijn talentvolle vrouw en er weinig om to geven, dat zij geen moeite nam die goedaardige minach ting te verbergen, die zij blijkbaar voor hem voelde en zelfs dat het haar vermaakte ten zijnen koste haai' scherpe uitvallen ten beste te geven. Maar Blakeney was zeker te dom om op te merken, hoe zijn scherpzin nige vrouw hem belachelijk maakte, en als zijn leven met de be koorlijke Parisicnne niet beantwoord de aan hetgeen hij er met zijn trou we verearing van gehoopt had, dan konden de menschen dat toch nooit anders dan vaag gissen. In zijn prachtig huis te Richmond speelde hij met een onverantwoorde lijk goed humeur de tweede viool, hij overstelpte liaar met juweelen en andere weelde-artikelen van allerlei soort, die zij met onnavolgbare gra tie aannam, terwijl zij in zijn prach tig landhuis met dezelfde gratie een even groote gastvrijheid ten toon spre'dde als vroeger tegenover haar geestige vrienden in Parijs. Wat zijn uiterlijk betreft, was Sir Percy Blakeney onmiskenbaar knap altijd uitgezonderd den slaperigen, dommen blik van zijn oogen. Hij was altijd gekleed om door een ringetje te halen en deed mee aan de overdre ven, ongelooflijke modes, die juist van Parijs naax Engeland waren overgewaaid, met den aangeboren goeden smaak, een Engelsch gentle man eigen. Op dezen middag in September hing in weerwil van de lange reis in zijn koets en in weerwil van regen en modder zijn jas nog onberispelijk over zijn breede schouders, zijn handen deden in blankheid aan die van een vrouw denken, zooals zij te voorschijn kwamen van onder de ruime lobben van echte Brussclsche kanthet bui tengewoon korte satijnen jasje met het van oen breed en lapel voorziene vest, en de nauwsluitende, gestreepte panta.lon deed zijn robusté gestalte voordeelig uitkomen, en in rust zou men hem hebben kunnen bewonderen als een mooi voorbeeld van een En- gelschman, totdat zijn dwaze manie ren, zijn gemaakte bewegingen on aanhoudend onnoozele glimlach aan die bewondering plotseling een einde maakten. Hij slenterde de ouderwetsche ge lagkamer van de herberg binnen, ter wijl hij de nattigheid van zijn mooie overjas afschudde toen zette hij zijn met goud gemonteerde lorgnet op den neus en nam 'net aanwezige ge zelschap op, dat plotseling door een verlegen stilzwijgen was overvallen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5