KW k R TJ E S VRAAC-EN-AANSODS ADVERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSMCEN f0.50 BIJ VOORUITBETALING om, terwijl Lasker één twee pionner feofferd had, aai zijn tegenstander eroofd van een heele bende officie ren. Hij keek niet erg vroolijk en Lasker kneep me de beenen blauw, om me maar mijn lachen te doen in houden. De Amerikaan wil opgeven... hij heeft wat hoofdpijn, daardoor speelt hij vandaag zoo zee' beneden zijn kracht. Een blik van verstandhouding tur achen mij en Lasker, en ik begin den Amerikaan moed in te spreken. Had hij niet eiken keer gewonnen Kom, hij moest maar doorspelen: ook in deze partij zou hij ten slotte wed overwinnaar weien te blijven I Hij kijkt me woedend aar „Maar 11. heb nor alleen maar een Looper en hij alle twee zijn Torens, zijn Koningin en twee Paarden i" Ik zet hem nog een beetje aan... en, als hii dan nog weigert door te spe len, breng ik een argument in het veld, waaraan geen enkele Amerikaan weerstand kan bieden „Ik wed ore vijf dollar, dal u da partij nog wint-*" Ja, nu hij van „wedden" hoort spre ken, nu schittert het opeens weer in zijn oogen, hij gaat weer voor het bord zittenen wint. Hoe Lasker deze partij nog verloor, zonder ook maar één oogenblik bij zijn tegenstan der argwaan te wekken, dat was be paald geniaal I Een dag later, den avond vóór de landing, werd er als gewoonlijk een concertg egeven ten voordeele van de matrozenkas. Alle aan boord aanwe zige artiesten gaven het een of ander ten beste, en een bisschop sprak een openingswoord. Ook Lasker had zijne 'bewerking toegezegd. Hij speelde ©enige partijen blind tegen de beste schakers en won ze allemaal. Nu had je den Amerikaan eens moeten zien Hij trok een lang gezicht, en nóg langer werd het, toen hij een pro gramma opnam.... en daarin las „Mr. E. Lasker, Champion of the world". Eén oogenblik scheen hij van SI an ons allebei tegen den grond te oksen, maar terstond kwam hij tot hetere gedachten, dreigde lachend den wereldkampioen met zijn gebal de vuist, gaf mij zoo'n ferme hand, dat ik bet nog lang daarna voelde en toen bestelde hij champagne, om de verzoening waardiglijk te vieren. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (O n gev all enver zeker ing) In de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had de uitspraak plaats in de volgende zaken: Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Bercep te Haarlem, waarbij met vernietiging ©ener beslissing van de Bank, die f 0.36 1/2 rente toekende, is bepaald dat aan M. S. R. geb. D., strijkster te Amsterdam, met ingang van 24 Februari 1908 eene rente toe komt van f 0.47 1/2 per werkdag ter zake van een ongeval waardoor zij zoodanige brandwonden heeft beko men Inzonderheid aan hare beide han den, dat zij de bruikbaarheid daarvan voor een belangrijk deel moet missen. De Centrale Raad bevestigde de uit- ispraak. Hooger beroep van H. N. te Hoorn tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende beves tiging der beslissing van da Rijksver zekeringsbank, voor zoover eischer daarbij genees- en heelkundige behan deling is geweigerd omdat moet wor den aangenomen dat een spatader- bi auk waaraan eischer geleden heeft niet veroorzaakt is door een ongevaL Da Centrale Raad bevestigde de uit spraak. yj T tot zoo lang aanhouden er het "nu alleen hebben over e enige principiee ls aangelegenheden. Zoo heeft dr. Blooker, die de aan I den kwakzalver Van Bijstervelt en I een medeplichtige verleende gratie I bestreed, aangedrongen op strafmaat- i regelen tegen het „posten", terwijl dit door den heer Hugenholtz in bescher- mine is genomex or grond van leem- ten in de arbeidsovereenkomst, tenge volge waarvan dit middel werd aan gewend tot bescherming van bedreig de vakbelangen. De h.h. Lohman en De Ridder heb ben zich afkeurend uitgelaten over het beleid van den Min. en de eerste heeft dv»D bewindsman zelfs ver klaard in dal beleid geer vertrouwen to stellen, wegens de publicatie van een rechterlijk dossier In zake de Pa- pendrechtsche geschiedenis, waardoor hij de onafhankelijkheid der rechter lijke macht had bedreigd. Mr. Lim- burg en anderen (pjjfBga dezen scherpen aanval ongemotiveerd, om dat het overgelegde rechterlijk dos sier de aanvulling was van een onder zoek naar handelingen van politie dienaren. De heer De Ridder was het niet eens met 's Ministers opvattingen In zake schuld en straf en lx quaestie der toerekenbaarheid (grensgevallen, krankzinnige misdadigers, een ge sticht ter vervanging van Medemblik, enz.) waarin hij een neiging zag naar moderne rechtsopvattingen. Ook te gen dezen aanval werd de Min. door meer dan een spreker in bescherming genomen. Geconstateerd zij, dat de heer Hu genholtz zich zeer waardeerend uit liet over de ministerieele plannen en opvattingen; dat vrij algemeen de in richting te Medemblik (Frans Rosier's ontvluchting)werd afgekeurd en dat 'n aantal wenken werd gegeven ten aan zien van bestrijding van openbare on zedelijkheid en o.m. tot het verbieden van bookmakers bij wedrennen (door den heer van Bylandt). De heer Reijne beval uitbreiding van de aansprake lijkheid der leden van Coöperatieve vereenigingen aan. Over ïiet geheel was de aandacht ge ring, de sprekers waren slecht te vol gen. Maar de Minister heeft ze wel verstaan en zal, heden te 10 1/4 aar dig wat te beantwoorden hebben. en in deze maand- reed» 6 gebouwen in de asch gelegd. Dinsdagavond is nu te Thora de 27- jarige Paulus Fagin, een gebaren Limburger, gevat. Hij bekende de ge vreesde brandstichter te zijn. Hij werd naar de gevangenis te Aurich gebracht. GASONTPLOFFING. Te Winschoten heeft in het huls van bewaring een gasontploffing plaats gehad met een vreeselijken knal, die de glasruiten deed stukspringen en vrij wai opschudding teweeg hracht VEEL DRUKTE OM NIETSI Men schrijft uit Sittard aan de N. R. Ct: Gisteren werd ee nonzer oudste in gezetenen, de 87-jarige schrijnwerker Prlnreu grafwaarts gebracht, nadat Mj Zaterdagnacht was overleden. In den namiddag was de echtgenoot© van den doodgraver Nelissen op het kerkhof met eenige werkzaamheden bezig, toen zij eensklaps van het kerk hof vluchtte in de eerste nabiigelegen hulzen en daar het v-arfeaaJ deed. dat zii herhaald kloppes in de pas gedol ven groeve van wijlen den schrijnwer ker Prinzen gehoord had. Na haar fantastisch verhaal vlei de vrouw No- lissen in zwijm. Een viertal mannen begaven zich vervolgens naar den doo- <?.«Tï£.ktoer en «onetateerden insgelijks oef kleppen de u tb ij he ld van het nieuwe graf. Dat 4dt bij deze man nen hevige ontsteltenis verwekte, laat zich begrijpen, en de menigte op het kerkhof groeide steeds aan, tot zij meerdere honderden personen, meest al vrouwen, telde. Naar den burge meester en do politie werd inet aan drang gezonden, om het graf en de kist te openen. De burgemeester met rijks- en gemeentepolitie en vergezeld van een doctor verscheen ter plaatse, do kist werd geopend, waarbij gecon stateerd werd, dat de oude Prinzen nog met gevouwen handen m denzelf den toestand In het graf Lag, zooals hij er in was gelogd. Van waar dus 't kloppen, dat men gehoord had? In de in aanbouw zijnde bijzondere school met gymnasium In de Ruijtersbaand, gelegen op eenige minuten afstand van het kerkhof, was men in den na middag bezig geweest met het leggen der planken vloeren en de echo hier van heeft het schrikwekkend kloppen veroorzaakt. ONGELUKKEN. Gistermiddag ontving de xeeder L. Parlevllet, te Katwijk aan Zee, tele fonisch bericht, dat van zijn vaartuig, de K. W. 45, een man overboord is ge slagen, genaamd KI. de Vreugd, oud vijftig jaar. Het ongeluk had Maandagmorgen tijdens den hevigen storm plaats. EEN NOODLOTTIGE VAL. De 14-jarige Jacob van de Ketterij, welbekend uit de redding door de fa milie Schroever van de Schipbreuke lingen van den Engelsche schoener „Doris", Is op de werf „De Schelde" te Vlissingen gevallen, waardoor hij In bedenkelijken toestand naan het gasthuis la vervoerd. „RECHT EN PLICHT". In tegenspraak met het uit „De Maasbode" overgenomen bericht als zouden bij het bestuur van den Anti- Sociaal-Democratlschen Bond van Nederlandsch Spoorwegpersoneel „R. en PL' plannen bestaan, deze organi satie op te heffen, zij gemeld, dat vol gens verzekering van den bondspresi dent, daaromtrent bij het hoofdbe stuur absoluut niets bekend is. (Tijd). MISLUKTE UITVOERING. In de zaal van den heer M. Brull, caféhouder, en slager te Eygelshoven werd als gewoonlijk ieder jaar op het feest von St. Cecilia door de harmonie en zangvereeniging „Laura", eenige feestnummers uitgevoerd. De zaal is gelegen boven het slachthuis van Brull. Zondagavond was de zaal zoo vol, dat hoegenaamd geen persoon meer binnen kon komen. Omstreeks 9 uur, toen het feest goed en Wel aan den gang was, en het stuk „Genove- Binnenland TWEEDE KAMER. De begrooting van Buitenlandsche Zaken werd gisteren zonder stem ming aangenomen, na een debatje tusschen de hoeren Van Karnebeek en De Beaufort eenerzijds en den Mi nister anderzijds over de aanstelling van een kabinetschef en nadat de Minister het denkbeeld der verhoo ging van consulaatrechten had be streden. Vervolgens begonnen de algemeene beraadslagingen over Justitie, waar bij een gansehe reeks van sprekers een minstens dubbel zoo groote reeks van wenschen uitten ten aanzien van speciale punten. Aangezien d>e bij het antwoord des Ministers toch weer ter sprake moeten komen, zullen we ze DYNAMIETGEVAAR. Men schrijft uit Eygelshoven aan de „L. K." Dat het mijnreglement op de mijn „Laura en Vereemging" nogal ge handhaafd wordt, ondervonden een 6-tal mijnwerkers. Deze personen had- de'. tegen het streng verbod dier mijn een liter jenever mede naar beneder. gevoerd, en daar gezamenlijk uitge dronken, zoodat het 6-tal dronken onder in de mijn rondliep. Twee per sonen waren zóó onder den invloed van den drank, dat beiden zich met een dynamiet-patroon van het leven wilden berooven, hetgeen door den j rnijnxheambte Brasser werd verhin derd. Dadelijk werd ven een en an der rapport uitgebracht, zoodat het 6-tal miinwerkers op staanden yoet door de directie werd ontslagen. DE INKTWERPER. Wij lezen in het N. v. N.: De „inktwerper", door den militai ren rechter ontoerekenbaar verklaard, schijnt weer in orde te zijn. Hij is ten minste weder ingelijfd bij het 7e regiment en ligt te Amsterdam in gar nizoen, wat natuurlijk niet het geval zou zijn, indien hij niet weer geheel in orde was. Of het goed gezien was hem in zijn vroegere omgeving terug te brengen, is intusschen een andere vraag, voor al omdat zijn kameraden uit vroegere dagen, kennende zijn droeve historie, zich niet bijzonder tot hem aangetrok ken kunnen gevoelen. BRANDSTICHTINGEN. In Oostfriesland kwamen in de laat ste maanden vele branden voor, die op raadselachtige wijze moesten zijn ont staan. In tal van plaatsen werden pre mies uitgeloofd voor dengene, die ae justitie ©enigszins omtrent den dader (of daders) kon inlichten. Niets hielp. Alléén in de maand October werden 9 groote boerderijen en winkelhuizen, \a' opgevoerd zou worden, ontstond eensklaps achter in de zaal een ge schreeuw en gegil van vrouwen, dat hooren en zien verging. De vloer on der haar voeten bezweek door den te grooten last en zakte langzaam met gebroken dwarsbalken door, tot he neden In de slachterij. Alles vluchtte naar de trap aan den uitgang. In een tijd van 10 minuten was de heele zaal ontruimd. Bij dit ongeluk heeft gelukkig nie mand letsel bekomen. EEN LOOS ALARM. De manschappen der reddingboot op Texel werden naar het strand geroe pen, omdat een schip gestrand zou zijn, doch dit bleek onjuist te zijn. Thans verneemt men, dat eenige stroopers 's avonds in de buiteoidui- nen met lichtbakken aan het jagen zijn geweest. Het telkens verplaatsen van het licht en het herhaalde schie ten hadden duinbewoners in den waan gebracht, dat een gestrand schip noodseinen gaf .Zij hadden dit der kustwacht meegedeeld, die aan stonds aan het bestuur der redding middelen had getelegrapheerd. EEN DURE HISTORIE. Het vorige, jaar werd tijdens de kermis te St. Oedenrode (N.-B.) het circus „Roverti", dat op particulier terrein was opgeslagen, op last van B. en W. afgebroken. Hieruit ont stond een proces, hetwelk door de ge meente verloren werd. Deze week werd in den Raad medegedeeld, dat de ten laste der gemeente komende proceskosten ongeveer f 750 bedragen, behalve de schadevergoeding. Tot deL ging van een en ander zal de ge meente een leening moeten aangaan. PRIJSVRAAG MIDDENSTANDS BOND. De Nederlandsch© Middenstands bond heeft een prijsvraag uitgeschre ven, luidende „Welke maatregelen kan een win kelier treffen of klein-industrieel ne men, om te zorgen, dat na zijn overlij den, zijn zaak of bedrijf ongehinderd door zijn vrouw (of kinderen) kan worden voortgezet." a. Door het veranderen van zijne onderneming in eene naamlooze ven nootschap. b. in een commanditaire vennoot schap. c. in een vennootschap onder firma. Voor de beantwoording is door den bond een bedrag van f 1Q0 beschilfiaar gesteld. Als commissie ter beoordeeling van de inzendingen zullen optreden de heeren prof. mr. D. Josephus Jitta, hoogleeraar te Amsterdam (voorzit ter) mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer te Leiden prof. mr. Anne Anema, hoogleeraar te Amster dam J. S. Meuwsen, voorzitter Mid denstandsbond, te Amsterdam W. Nieuw&nhuizen, secretaris Midden standsbond, te Nijmegen. 'AANVARING. Gisterenmorgen is de binnenkomen de nachtboot Cromer van de Har- wichlijn, voor de Parkkade te Rotter dam in aanvaring gekomen met een rijnechip, dat voor het stoomschip langs door de sleepboot Vlinder ge sleept werd. Aan stuurboordzijde na bij den boeg werden van liet stoom schip boven de waterlijn een paar platen ingedrukt, terwijl van het rijnschip de boegspriet en voorsteven ernstig beschadigd zijn. ZELDZAME VANGST. De jeugdige Hotse S., een flinke stoere jongen uit Schouwerzijl, deed dezen dagen een wandeling langs het ReitdHiep. Hij had zijn pet stijf in de oogen gedrukt, want het was storm weer. Een eendje van het dorp zag hij plotseling een baars boven het water uitschieten. Hotse schoot vastberaden toe, om den visch te grijpen. Maar op hetzelfde oogenblik zweepte de stormwind een golf ver landwaarts in. En dat ging gepaard met zoo'n vervaarlijk geplons, dat Hotse, die anders voor geen kleintje vervaard is er beduasd van werd. En nauwelijks kon hij zijne oogen gelooven, toen hij bij bet térugloopen van bet water op het land een visch van nooit geziene afmeting wild zag spartelen. Maar Hotse had zijn tegen woordigheid van geest gauw terug. Hij stortte zich op het hevig te keer gaande dier, wist het te overmannen en met zijn zakmes den hals af te snijden, waarna hij vol trots, zijn buit van ongeveer twaalf pond op den rug torsende, dorpwaarts toog. Hotse'8 mededorpelingen waren niet weinig verbaasd over deze zonderlin ge visscherstropee, doch vroegen min der naar naam en herkomst van het wonderdier, dan wel naar zijn culll- naire waarde En zoo ging Hotse's buit over in het bez?'t van een bewo ner van Schouwerzijl, die er met zijn geheele familie wat lekker van smui- do. Eerst den anderen dag consta teerde de dokter, na nauwkeurige be schouwing van wat overgebleven was van het twaalfpondige lteitdiepmon- ster, dat Hotse niets meer of minder had gevangen dan een verdwaaldéT zalm. (,,N. Gron. Ct."l TOCH GEHOLPEN Do Nbrab. vertelt als historisch Op een Brabantsch hulppostkantooï kwam zekere II. Maas tot het Lu ont vangst nemen van een postpakket. De postmeester legt den rechthebbende tiet formulier voor ter teekening, be- noodigd bij het in ontvangst nemen van het postpakket. Schrijven had H. Maas nooit ge kend en gaf dit aan den postmeester te kennen. Daar wist de postmeester wel raad op, wat blijkt uit hetgeen nu voLgt Postmeester,,Maas ga eens zit ten." Maas „Ik zit al." Postmeester„Zet nou eerst een stripke dan een hukske." Maas„Net een stuleke." Postmeester schrijft alsnu een ut voor. Maas„Net drie linksche worst jas." Postmeester„Dan een nulleke en een rechts worstje, nog 'n nulleke en een rechtsworstje en dan een slekske." Maas welke nog al begrijpelijk was had alaus zijn naam geschreven maas. Daar H. Maas nog al eens dikwijls een postpakket in ontvangst inoet ne men krijgt men telkens te hooren Eerst 'n stripke, dan 'n hukske, net 'n stuleke, dan drie linksche worst jes, 'n nulleke en 'n rechts worstje, nog 'n nuileke en een rechts worstje, dan nog 'n slekt-ke en dan krijgt EL Maas z'n TROELSTRA's CANDIDATUUR IN AMSTERDAM IIL Troelstra stuurt aan „Het Volk" ter publicatie het volgende schrijven, dat hij gezonden heeft aan het bestuur der afd. Amsterdam III: Den Haag, 23 Nov. 1908. Aan liet bestuur vdn Amsterdam III. W. P. Gij vraagt mij of zoo ik in de huisli .verg. uwer afdeeling op de groslijst van candidaten voor de Twee de Kamer werd geplaatst deze Can dida tuur door mij zal worden aan vaard. Deze vraag kan door mij slechts on der eene bepaalde voorwaarde toe stemmend worden beantwoord. Sedert eenigen tijd toch wordt on der leiding van bestuursleden en door leden uwer afdeeling tegen mij in mij ne kwaliteit van vertegenwoordiger onzer Partij in de Kamer eene cam pagne gevoerd, die mij de lust be neemt, voor uwe afdeeling wederom als candidaat op te treden, tenzij deze uitdrukkelijk, duidelijk en in voldoen de meerderheid, blijk geeft, dat zij deze campagne niet billijkt, en zich homogeen verklaart met het stand punt, door mij in de Kamer ingeno men en met de wijze, waarop ik mijn mandaat aldaar gewoonlijk vervul* Mocht de afdeeling, alvorens zich hierover uit te spieken, mij nog wen schen te hooren, zoo ben ik bereid, zoowel mijne grieven tegen de bedoel de bestuurs- en afdeelingsleden, als ook mijn politiek standpunt, in eene huish. verg, nader uiteen te zetten. Tevens verklaar ik mij bereid, in de tweede helft van Januari in één of meer openbare vergaderingen voor de kiezers van uw district op te treden, ten einde verantwoording te doen van mijne parlementaire werkzaamheden gedurende de periode 19051909. (get.) TROELSTRA. HEIDEONTGINNING EN WERK. LOOSHEID. Binnenkort kan een uitvoerig rap port verwacht worden, door de regee ring te publiceeren, in zake heideont- ginning en werkloosheid. Daarin zal ook vermeld worden, welke ontginnin gen in de laatste jaren zijn onderno men. Onze Leestafel. Meijerink, Openlucht- en zaalspelen, W. Hilariufl Wzn., Almeloo. De Wonderen der Techniek (Che mie), J. C. Dahneijer, Amsterdam. Jeanne Reyneke van Stuwe, Achter de Wereld. L. J. Veen, Amsterdam. Marryat, de Kinderen van het Woud, Van Holkema en Warendorf, Am st. Vachell, Haar Zoon, J. F. van de Ven, Baarn, Jan Feith, Zwerftochten, Schellens Giltay, Amsterdam. Louwerse, Vaderl. Geschiedenis, Van Holkema en Warendorf, Aanst. Tante Lize, Van dit en dat. Van Hol kema en Warendorf. Lenderink, Blind en Doofstom tege lijk. II. D. Tjeenk Willink en Zn., Haarlem. Twee vroegere stadgenooten, de hee ren Jac. J. en Cor Meijerink, leeraren in gymnastiek aan de hoogene burger scholen te Almelo en Winschoten, heb ben een aardig boekje Openlucht en Zaalspelen uitgegeven. Het is bestemd voor de lagere school en kan daar in het vrije kwartier natuur lijk ook het meeste nut doen, hoewel het ons niet verwonderen zou, wan neer ook particulieren het zich aan schaften. Want de keus van spelleties Ls groot en als liefhebbend moeder wil jo op kindervisite of een buitenpar tij t je toch ook wel eens met wat af wisseling voor den dag komen. Kort om een aardig boekje. Over de Wonderen derTe ch- faiek is nu het laatste deel, dat we onlangs aankondigden, verschenen. Toen wij eenigen tijd geleden over de ze uitgave, de W. der T., een recensie lazen, werd er gewezen op een en an der, dat ontbrak. Zonderlinge beoor- dieeling, 't is toch juister om de aan dacht te vestigen op wa't er in staat. En we kunnen ook van dit deel zeg gen, dat het een zeer veelzijdigen in houd bezit, al kan 't wel zijn, dat er iets ontbreekt. De scheikunde is een wetenschap, die haast bij de maand nieuwe dingen brengt, zoodat volle digheid onbereikbaar is. Dit deel bevat een alphabeüscli re gister van den inhoud der gezamenlij ke vijf deelen, een stille wenk van den uitgever, dat de koopers het ge heele werk liefst moeten aanschaffen, maar voor hen, die enkele deelen ne men, wat ongeriefelijk.. Achter de Wereld, noemde Mej. Reyneke van Stuwe haar nieuwen ro man. Buiten de Wereld zou een even juiste en duidelijker titel zijn ge weest. De schrijfster heeft namelijk bet geval gesteld, dat twee mensehen handelen dwars tegen alle geldende begrippen van behoorlijkheid en re gelmaat in en zich er naderhand voortdurend over verwonderen, dat „de wereld" hun dat kwalijk neemt. Ja, wat hadden ze dan eigenlijk ver wacht? Toch niet, dat de menschen dit zou den gaan toejuichen. De romanciers en romancières maken het zich tegen woordig al te gemakkelijk. Ze nemen een uitzonderingsgeval, laten daar van de beste kanten zien en geven af op de wereld, die dergelijke afwijkin gen niet bejubelen wil. Van de gemak kelijkheid, waarmee deze vrije men schen plichten van zich afwerpen, van hun gebrek aan zelfbeheerschmg en hun absolution tegenzin in zelfverloo chening zou ook een boek te schrijven zijn en wel een van meer opvoedende kracht, dan dit Achter de We reld. Het boek is wel boeiend geschreven, maar behoort tot die, waarvan we zouden willen zeggen: „blijf af, 't rust op een valschen ondergrondl" Kapitein Marryat veroudert, schijnt het, nooit. De Kinderen van het Woud, e©D van zijn verhalen, dat we nu vóór ons hebben, beleeft den zevenden druk in de Nederlandsch© vertaling en wanneer we zien, dat die bewer king nog van Goeverneur afkomstig is, hebben we daarmee tevens een maatstaf van zijn leeftijd. Dit is even wel geen aanmerking, maar ee» loftui ting en waar de uitgevers het boek modern aangekleed, met zeven goede platen verlucht en van een omslag in stralende kleuren voorzien hebben, zal ook deze nieuwe uitgave bij onze jeugd haar weg wel vinden. Haar Zoon is de vertaling van een verhaal door Horace Armesley Vachell. Boven zekere hoogte verheft de roman zich niet, maar hij is aan genaam te lezen omdat de hoofdper soon een vrouw is van buitengewone kloekheid, van groote karaktervast heid, zooals we die in de meeste he- dendaagsche boeken niet meer vin den. Het is inderdaad treffend, hoe Dorothy het kind opvoedt van Jank, die haar eerst gevraagd had, maar naderhand met een ander is getrouwd, die ver beneden hem staat en t be vredigt ons, dat ze ten slotte, als die andere dood is, toch met Jack gaat trouwen, al is dat dan ook na zooveel jaar, dat het kind een jongeling ge worden is. Een eenvoudig boek, maar frlsch. Er zijn van die Zondagskinderen in de Journalistiek, die niet dag in, dag uit aan een lessenaar behoeven te zit ten, maai- er af en toe op kunnen uit gaan wanneer er kopy te haten is: op schaatsen naar de Friesche steden, in de onderzeesche boot, naar Texel om do vogels te zien broeien, op zoek naar den Culilnan-diamont. op de fiets door Friesland, met de bloemen- dames mee en tot slot de vermakelijke schets, waarin hij vertelt, hoe hij, zich als vreemdeling gedragend, naar het rijksmuseum ging. Stukken, die we ons herinneren als feuilletons in het Handelsblad en die nu zijn opge sierd met eenige van die teekeningen, waar Feith zoo den slag van heeft. Die Zondagskinderen in de journa listiek zou je kunnen benijden, ja af gunstig op ze worden, wanneer je niet bedacht, dat Feith van zijn vrijheid een goed en een nuttig gebruik maakt en dingen schrijft, die gezellig en aar dig en ook wel treffend zijn om te le zen. Daarom bevelen we ook zijn Zwerftochten aan. Louwerse Vaderlandsche Geschiede nis. Geen nieuw boek natuurlijk, want Louwerse is al jaren ter ziele, maar een herdruk, niet minder dan de vierde druk zelfs, geïllustreerd door Braakensiek en anderen. Boek voor jongens. Flink kwarto formaat, meer dan dertig vel groot, zoo een dat weegt in de hand. Maar ook ouderen kunnen hun historieken nis er aan opfrisschen. Als je 't door leest merk je pas goed, hoeveel je van die schoolkennis kwijt bent En toch behoort een goede Nederlander zijn mooie geschiedenis te kennen. Summa summarum een best cadeau voor de feestdagen. Dat is het boek van den heer Len derink Blinden doofstom te- ge 1 ij k nu niet. 't Is een werk van hoog erustigen aard, een studieboek over de ontwikkeling der doofstomme blinden in en buiten Europa, bene vens eene beschrijving van het doof stommenwezen in Nederland. Voor den heer Lenderinb, den bekenden di- recteur van het instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam, is het een groote voldoening, dat van dit boek een tweede druk noodig is geweest Van dit en dat, voor ieder wat is een verzameling aardige kinderversjes met plaatjes. Veel dierenverhaaltjes, die de kinderen zoo graag lezen en die d© teekenaar ook het best heeft geïl lustreerd. Verder ontvingen wij: Bechts Scheurkalender Van Dag tot Dag, met een keurig schildje. Internationale Scheurkalender,, waarvan het schild ditmaal wat druk en minder geslaagd is. G. W. Melchers, Terug tot het Ambt, waarin Ds. Melchers bij zijn. intrede te Ursem meedeelt, waarom hij indertijd het predikambt neerleg de voor de soc.-dem. propaganda en door welke verandering van Inzichten hij thans tot dat ambt is terugge keerd. (Boek- en Handelsdr. v/hu Herm. Coster Zn., Alkmaar).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6