NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. teaitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 20e Jaargang, No. 7801 l I Ill III I H I—UmPT-MT Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VKIJDAG 27 NOVEMBER 1908 r/yLIWWIIII J i«ca 1.23 ABONNEMENTEN S PBR DR2B ffiAANDBNl Voor Haarlem l i Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) J£0 Franco per post door Nederland i 1.65 Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. -ypzwzzsr Directeur J. 6. PEEREBOOM. ADVERTEHTIÊN» Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Sulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0. Ui Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie cb Administratie? Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 m der Administratie 724, Drukkerijt Zulder Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Tolt de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN» EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 28 NOVEMBER. Brongebouw: Uitvoering Geh. Onth. 'Zangkoor „Kunst Adelt," 8 uur. De Crisis in den Balkan. Helaas blijkt met den dag duidelij ker, boe moeilijk 't tal zijn de schillen zonder wapengeweld te rege- Jen. Ja, de verhoudingen worden zoo gespannen, dat we aan de mogelijk heid van een vredelievende oplossing gaan twijfelen. Dit is belaas 1 een harde waar heid 1 Maar., wie weet, boe raar een clud- beltje nog rollen kan I 't Oorlogsge vaar heeft nu al eenlge maanden ge dreigd en al dien tijd is 't bij dreigen gebleven. De discussies bij de behandeling van die begrooting voor buitenland- eche zaken in de Fransche Kamer be wijzen, hoeveel oorlogsgevaar we al achter dm rug hebben. Geven we al lereerst het woord aan den minister Pic-lionOnze regeering had moeilijk een andere houding kunnen aanne men, dan. ze nu deed. omdat zij de rechten van bet land en het belang ,van de .geheele wereld had te verdedi gen en omdat bet ging om het begin sel van de arbitrage, d. w. z. dat van den vrede en de rechtvaardigheid. Geen regeering zou anders hebben ge handeld en had zich kunnen neerleg gen bij een vernedering of verkortinj 'van hare rechten. De minister las daarna uit naam van de regeer in g een zeer lange ver klaring voor over de Oostersche quaestie, waarin wordt gezegd, dat bij het eerste begin der revolutie reeds de Fransche regeerinsr de Otto- maansche geluk had gewensclit en h&ar vertrouwen had uitgesproken in het nieuwe régime. In de verklaring werden daarna de gebeurtenissen uit don Balkan nog eens nagegaan. Frankrijk was als bemiddelaar opge treden op verzoek der belanghebben de mogendheden, maar speciaal op dat van vorst Ferdinand, en tracht evenals Italië een conferentie tot stand te doen komen, die de geheele quaesti© zal regelen. Het stelt belang in de vrije ontwikkeling van jong-Tur- kije en streeft naar niets anders dan handhaving van den vrede in Eu ropa. Frankrijk heeft geen andere bui teniandsch© zaak in de Turksche quaes tie gemengd. De regeering heeft pogingen in het werk gesteld te Wee. nen, Constantinopel, Sofia en Belgra do. om aan Servië en Montenegro vol. doening te verschaffen en zij zal al het mogelijke doen om te verhinderen dat de vrede wordt verstoord. Gehoopt wordt, dat de vier be schermende mogendheden de quaest-ie omtrent Kreta tusschen Griekenland en Turkije in orde zullen brengen. Niemand koestert argwaan tegen Frankrijk, omdat dit land geen enkel voordeel voor zich zelf eischt.. Deze rede van den minister i9 om eenige mededeel in gen belangrijk. Ten eerste blijkt er uit, dat Frankrijk te gen het standpunt van Oostenrijk- Hongarije gekant is, en dat het met Italië n.b. den bondgenoot van de Dcnau-monarchie I streeft naar een door liet O.-H. rijk niet gewenscli- te conferentie. Ten tweede is interes sant te vernemen, dat Frankrijk ook de plannen van Servië en Montenegro steunt zeker na de Russische sym pathie I Onder de andere sprekers was de heer Dexhoned, die o. a. zei Frankrijk's belangen machtigen het. om de territoriale integriteit en onaf hankelijkheid van Turkije te waarbor gen. Niettegenstaande de goede be trekkingen met Oostenrijk mag Frankrijk de belangen van de bevol king der Balkan]anden niet uiit het oog verliezen. Het verdrag van Ber lijn kan niet gewijzigd worden zon der goedkeuring der mogendheden, die het verdrag hebben onuerteekend. De Baikan-voiken worden gesteund door Rusland, Italië en Engeland. Frankrijk heeft vroeger den vrede ge handhaafd en doet dit thans nog en om dezen te blijven handhaven moet ii de toekomst de staatkunde van Oostenrijk in overeenstemming zijn met de wenschen van Europa. Of de conferentie al of niet bijeenkomt, Frankrijk blijft vrlj.- Uit een en ander blijkt, dat Oosten- xfJk-Hongarije vrijwel heelemaal al leen staat (Duitschland'8 houding is erg vaag, en Italië heeft beslist tegen de O.-H. politiek partij gekozen), zoo dat er voor de Donau-monarchie ten slotte heel weinig overschiet, dan te kiezen of te deelen. Het ziet tegen zichTurkije, Rusland, Servië, Mon tenegro, Engeland, Italië en Frank rijk. Om van te beven J Maar keizer Franz Jozef beeft nog niet. Integendeel, de Donau-monar chie handhaaft nog steeds het vroeger ingenomen standpuntde armexat'. van Bosnië en Harzegowina mag niet op de conferentie der mogendheden '©sproken, of zij moet dadelijk als een feit erkend worden. Daardoor is een direct conflict ont staan tusschen het O.-H. rijk en Tur kije. De vroeger aangevangen onder- handelineen om tot een minnelijke schikking te komen, zijn reeds lang afgesprongen en nu heeft Oostenrijk bekend laten maken, als de boycot van onze waren in Turkije niet dade lijk gestaakt wordt, dan zullen we on zen gezant te Constantinopel met groot verlof zenden. Een afbreking der diplomatieke be trekkingen.... dat voorspelt al heel weinig goeds 1 Ook 't oorlogsgevaar tusschen' de Donau-monarchie en Servië en Mon tenegro is nog lang niet geweken, ja wordt zelfs weer dreigender. Een ge rucht meldt, dat aan de Bosnische grens een gevecht ig geleverd tus schen een Oostenrijk sen© patrouille en een Servische bende. Na een kort gevecht werd de bende in de pan ge bakt. In Oostenrijk wil men nu ook wat klaren wijn I Heden zouden de sociaal-demo eraten in de Oostenrijksche Kamer een interpellatie indianen, waarin wordt gevraagd, of de re-gearing be leid is een uitvoerig rapport uit te brengen over den toestand in Euro pa, speciaal over het oorlogsgevaar op het Balkan-schiereiland, over de militaire maatregelen en de benadee- Ling der Oostenrijksche nijverheid^ ten gevolge van de inlijving van Bosnië en Herzegowina. Tevens wordt in-de motte de eisch gesteld, dat de ge- meenschanpelijke regeering zoo spoe dig mogelijk een democratische, op den grondslag van het algemeen kies recht berustend© grondwet zal afkon digen. Ten slotte nog ©en geruststellende tijding, 't Is een telegram uit Boeda pest, meldend Ter beurze werd een goede indruk gewekt door een communiqué van den president van den ministerraad, waarin wordt verklaard, dat de ge ruchten over de mobilisatie van een of twee legercorpsen van alten grond ontbloot zijn. Een dergelijke maatre gel is niet genomen en evenmin in overweging genomen, wijl de noodza- kelijkheid daarvoor niet bestond. Wij deelden mede, welke onthullin gen het „Neue Pester Journal" deed over een verdrag, indertijd gesloten door Rusland en Oostenrijk, tus schen Gortschakof, Schu-valof en Oubril over de annexatie van Bosnië en Herzegowina. Dit bericht maakt in Rusland een zeer onaangenamen in druk, zooals blijken kan uit deze uit vallen van de „Nowoje Wremija" Rusland en Oostenrijk-Hongarüe Voor eenigen tijd maakte de Duit- sche keizer de vertrouwelijke mede- deelingen. hem tijdens den Boeren oorlog door Rusland en Frankrija ge daan, in geheel oaijuisten en ver draaiden vorm openbaar. Het optre den van keizer Wilhelm had niet bei gewensebte succesde Engel&ch- Russiseh-Fransch© betrekkingen heb ben er niet door geleden. Thang wordt van Oostenrijksche zij de een zelfde poging gedaan. Vertrou welijke onderhandelingen tusschen Rusland en den keizer van Oostenrijk worden verraden en natuurlijk zijn do mededeelingen van die onderhan delingen op schaamtelooze wijze ver minkt. Het is echter van gewicht, dat zaken die aan do persoonlijke eer van den keizer van Oostenrijk zijn toe vertrouwd, worden gepubliceerd op 't oogenbLik, dat dit voor Oostenrijksche staatslieden nuttig schijnt. Daarin ligt voor alle politici, die geheimen v/eten te bewaren, een bittere les." Zulke grove uitvallen kunnen groo- ten en nadeel igen invloed oefenen op het resultaat der onderhandelingen die thans tusschen Oostenrijk en Rus land worden gevoerd. Het ware beter, zoo publicaties van geheime overeen komsten, die van zulke polimiek de oorzaak zijn, werden nagelaten. De rust en de vrede van Europa zouden daarmede zeker gediend worden. Italië en Oostenrijk Gelijk we reeds meldden hebben er Woensdag in verschillende Italiaan- sche steden studenten-betoogingen te gen Oostenrijk plaats gehad. Te Rome begaven de betoogers zich eerst naar het Capitool en vervolgens naar het plein Venetië, waar zij voor de Oos tenrijksche ambassade bij den Heili gen Stoel kreten aanhieven. Toen de studenten van di t plein verdreven wa ren, togen zij naar het plein Colonna en begonnen daar voor de Oosten rijksche ambassade bij het Quirinaal te betoogen. De politie zag zich toen genoodzaakt krachtdadig op te treden en nam een aantal personen gevan gen. Toch duurden de betoogingen voort tot 's avonds. De politie-commissaris Recchl, die belast was met den dienst op het plem-Colonrna, is geschorst, omdat hij de betoogers niet heeft belet zich op to stelten voor de vensters van het gezantsoh apsgebouw en daar met al lerlei projectielen te werpen. Te Turijn werd op straat een por tret van keizer Franz Josef verbrand. Toen er soldaten kwamen opdagen, werden zij begroet met de kreten „Leve het leger I Weg met Oosten rijk I" In de schouwburgen werden, door de opgewonden menigte allerlei va derlandslievende liederen gezongen en werden door de tooneelspelers gele- genheidsgedi chten v o or gedragen. Erg vriendschappelijk zijn de be trekkingen tusschen de bondgenooten dus niet meer I HET OOSTENRIJKSCHE KABINET. In den Rijksdag zeide dr. Bienerth, to-en hij het nieuwe ministerie voor stelde, dat het de taak van het nieu we kabinet moet zijn een stevigen grondslag te vestigen voor een duur zame samenwerking tusschen de par tijen verder kondigde de minister aan, dat er een wetsontwerp zou wor den ingediend op het gebruik der ta len en de bestuursorganisatie in Bo- hemen en maande hij het parlement aan zijn voordeel te doen met de vre delievende intenties van de leiders der partijen, met het oog op den bui- tenlandschen toestand en om zich los te maken van de invloeden, die de tón na iilandsche geschillen uitoefenen. De Kamer verklaarde een discussie over de verklaringen van de regee ring overbodig te achten en begon met de besprekingen over de begroo ting. ENGELSCHE REGEERINGS. CRISIS. In de woning van lord Lansdown©, dien leider der oppositie in het Engel- sche Iloogerhuis, heeft een beraadsla ging plaats gehad over de drankwet. Ongeveer 230 lords waren aanwezig, waaronder ook een deel der Unionis tische partijleiders. Lord Lonsdowne, die (zooala ai uit een Reuter-bericht is gebleken) thans voornemens is het betreffende wetsontwerp te verwer pen, was nog voor korten tijd geneigd de wet in tweede lezing weliswaar sterk te amendeeren, maar haar niet zonder meer te verwerpen. Hiertegen heeft zich echter een groep van on geveer 130 bij brouwerijen geïnteres seerde personen, aan wier hoofd lord Rothschild staat, heftig gekant, en voor de pressie zijn Balfour en Lans downe bezweken. De vergadering besloot dan ook de wet eenvoudig te verwerpen. Het is niet geheel en al zeker, wat de Engelsche premier nu besluiten zal. Op zich zelf zou het zeker ge rechtvaardigd zijn, wanneer van het Hoogerhuis waar het hier een zoo hoogst belangrijke, na veel moeite door het Lagerhuis aangenomen wet betreft met een oproep aan de natie antwoordt. Wat niet belet, dat het oogenblik voor nieuwe verkiezingen voor bet kabinet minder gunstig zou gekozen zijn, en het is niet waarschijnlijk, dat de regeering haar tegenstanders het plezier doet, het parlement te ont binden. De olajrmkreet van Lord Roberts heeft in Engelntnd levendigen weer klank gevonden en ln het land groote onrust gewekt. De militaire berichtge ver van do „Times" is het grooten- deels met den generaal eens en acht het gevaar, dat Groot-Brittannië van een inval dreigt, buitengewoon groot. „Het is voor niemand een geheim", zoo schrijft hij, „dat Duuitschland er op is ingericht om ten spoedigste 150,000 man uit zijn Noordzee-havens te kunnen uitzenden en te ontsche pen op onze kusten. Ten einde dit plan te doen gelukken, behoeft de Duitsche vloot slechts gedurende 24 oren onzen eskaders den weg te ver sperren en wij weten, dat de Duit sche generale staf gaarne een geheele vloot zou opofferen om een dergelijk loei te bereiken." En verder zegt hij „In de laatste jaren zouden onze vloten dikwijls ach ter het net hebben moeten visschen. Tijdens het incident van Hull was een groot gedeelte der vloot in repa ratie, gedurende de Duitsche marine- manoeuvres van het vorige laar lan gen ear 112 Duitsche schepen bij Schil ling-horn en onze eskaders waren vei* weg .Eu nog slechts eenige weken ge leden, toen baron Aehrenthal zijn slag sloeg, waren er ook te veel van onze eenheden op de werven." En daarom is de „Times" van mee ning, dat de Etngelsche vloot geen vol doende zekerheid meer biedt voor de verdediging van het Vereenïgde Ko ninkrijk en eischt het blad met gene raal Roberts een landleger ter sterk te van een millioen man. DE REVOLUTIE OP HAITI. De opstand wint veld men zegt, dat de minister van Binnenlandsche Zaken gedood of gevangen genomen is. Ook te Porb-au-Prince zelf Is een oproerige beweging. Bronsteê. Donderdagmiddag brachten wij, daartoe door de directie uitgenoodigd, een bezoek aan de modelboerderij Bronstee te Heemstede. Plaatsgebrek noodzaakt ons het ar tikel (Om ons Heen) dat wij daarover schreven, te laten liggen tot het vol gend nummer. P o s t e r ij e n. Met ingang van 1 December zijn de buurtschappen Aerdenhout, Groot- en Klein-Böntveld en Naaldenveld opge nomen in den bestelkring Haarlem. Verminderd briefport is dan niet meer van kracht tusschen Zandvoort en die buurtschappen. S p o o r w e g-g e v a r e n. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. Ct" Van bevoegde zijde werd ons mede gedeeld, dat de plichtsbetrachting van de overwegvvachters a.ui de Holland se he IJzeren Spoor den laatsten tijd te wenscheu laat. Zoo heeft zich te Halfweg het gevul voorgedaan, dat een wagen, bespannen met twee paar den, zich op de rails bevond, toen er een expresse-trein naderde, doordien de boomen niet waren gesloten. Een botsing was alleen voorkomen door het hevig remmen door den machi nist. Deze zaait werd gisteren door den rechter-commissaris geïnstru eerd. Een nog ernstiger geval is Id in structie bij de rechtbank te 's-Hage. Daar betreft het liet openlaten van de boomen aan een overweg vlok bij Leiden, bij mistig weer, nadat de signalen op veilig waren gezet, ter wijl een expresse-trein uit Haarlem naderde, een colonne militaire wiel rijders den overweg passeerde. De machinist en de stoker van den trein waren zoo vast overtuigd, dooden te hebben gemaakt, dat zij, te Leiden komende, van hun machine vlogen, om te zien of daaraan ook nog men- schelijke overblijfselen zaten. Militaire Zaken. Het eerstvolgend examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger aan tot de verbintenis als vrijwilliger van het reservekader bij de in(p.nterie of da vesting-artillerie, zal plaats heb ben óp 17 Februari 1909, en zoo noo- dig op een of meer volgende dagen het toelatings-examen zal worden ge houden te 's-Gravenhage, Assen, 's-Hertogenbosch, Bergen op Zoom, Leiden, Amersfoort, Breda, Amster dam Arnhem, Leeuwarden, Haar lem, Nijmegen, Utrecht, Gorinchem ecu Den Helder. Vacature Raadsheer. Door het Gerechtshof te Arnhem is, ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aajibeveliug mr. P. C. Klaasesz mr. A. van de Koppel Gz. j mr. W. H. van Nes van Meerkerk alten rechter, de eerste in de arron- dissements-rechtbank te Arnhem, de beide anderen in die te Haarlem. Tuberculose. Donderdag vergadert de Noordhol- landsche vereeniging tot bestrijding va nde tuberculose hier. Op de agen da komt o.a. voor: mededeelingen van het voorloopig bestuur, verkie zing van zes bestuursleden, een voor dracht van Dr. L. C. Kersbergen over de tuberculosebestrijding in Noord- Holland. HetRijken d e H. B. S. De minister van binnenlandsche za ken deelt in zijn antwoord op de af delingsverslagen over de begrooting mee, dat overwogen wordt de subsi dies in overeenstemming te brengen met het aantal buitenleerlingen en of la de gevallen in het voorloopig ver slag genoemd (ook Haarlem behoorde bieronder) aanleiding tot overname der gemeente H. B. scholen bestaat.- POLYGRAPH. Ons wordt plaatsing verzocht van het volgende Voor de leden van den Nederland- schen Llto-fotografischen Bond en den Alg. Ned. Chemigrafenbond hield gisterenavond de heer Otto Jellier, secretaris van het Intern. Verbond, een rede over„De internationale organisatie van litografen, steen drukkers, chemigrafen en aanver wante beroepen". Spreker zette uitvoerig den toe stand der oi gantsatie van de verschil lende lauden uiteen. Overal is de or ganisatie beduidend sterker gewor den en bijna alle landen van Europa, behalve Rusland, zijn aangesloten bij het Intern. Verbond. Met verheviging constateert spreker, dat ook in Nederland de organisatie sterk gegroeid is. Jammer echter, dat deze beide bonden nog niet tot één bond zijn samengebracht. Het Is zijn innige wensch, dat deze eenheid vroeg of laat moge komen. Na deze, met gloed voorgedragen, rede deelde de voorzitter van den Chemigrafenbond mede, dat Dinsdag j.l. een conferentie tusschen de di rectie van „Polygraph" en het be stuur van den Bond heeft plaats ge had, om te komen tot oplossing van het hangende geschil. Aan het einde van het langdurig onderhoud werd door het bestuur het navolgende voor gesteld 1. De directie van de „Polygraph" verbindt zich van heden af uitslui tend bondsleden te engageoren. 2. Dezen werklieden wordt geen contract aangeboden, doch zij zullen zich onderwerpen aan de op heden in de inrichting van kracht zijnde be palingen omtrent de arbeidsverhou dingen. 3. Wanneer vóór of od 15 Januari e.k. met tenminste één beteekenenden Ned. patroon een collectief contract door den N. C. B. is afgesloten, ver bindt de directie zich eveneens eene zoodanige overeenkomst met den bond aan te gaan." Deze voorstellen, werden echter niet aanvaard. De firma wenschte vrij te zijn, om ook ongeorganiseerden te engageeren en alleen als de bond met de grootste helft der beteekenende firma's een collectief contract afsloot, kon zij zich ook daartoe verbinden. De vergadering besloot met alge- meene stemmen tot voortzetting van de staking te Haarlem, aangezien deze laatste voorstellen onaanneme- lh'k waren. Nadat de heer Jellier verklaard had dat deze strijd door het Internatio naal Verbond nog meer dan tot nu finamoieel zal gesteund worden, ging de talrijk bezochte vergadering uit- Tot zoover de ons toegezonden me- dedeelimg. Van andere zijde ontvingen wij nog bericht, dat behalve de drie boven vermelde voorstellen van den A. N. C. B., een vierde werd gedaan, aldus luidende IV. De Organisatie verbindt zich geen individueel contract, met welke firma ook, te sluiten. Het voorstel van „Polygraph" luid de in zijn geheel aldus I. Voor eventueel in de „Poly graph" op te nemen bondsleden wordt het tijdstip tot onderteekening van het Arbeidsreglement van „Poly graph" uitgesteld tot 15 Jan. 1909. II. „Polygraph" verklaart zich be reid een collectief contract met de Or ganisatie te sluiten, wanneer uiter lijk 15 Januari 1909 door het meeren- deel der belangrijkste Nederlandsclie Chemi graph ische inrichtingen een dergelijk collectief contract wordt ge sloten. Omtrent deze aangelegenheid verne men wij nog, dat de werkwillige Mau- rits Pezarro, die naar aanleiding van een gesprek van zijn vader met het bestuur van den Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond zijn werk aan Poly graph had neergelegd, van Maandag j.l. af dten arbeid weer heeft hervat. Ongeval. Heden Vrijdagmorgen te half tien is op het Wilsonsplein een wagen, bespannen met een paard, bestuurd door den landbouwer V., uit Vogelen zang. door het afloopen van een wiel gekanteld. Zes varkens, in dien wa gen geladen, kwamen allen op de straat terecht. Vijf gingen aan den haal, het zesde had zijn beide voor- pooten gebroken en kon niet verder. Een der vijf vluchtende varkens is In den Raamsingel geraakt en met moeite gered door een voorbijgaan- den schipper. De overige varkens zijn ook opgevangen en weder op den wagen geladen. Een en ander veroor zaakte veel drukte. Benoemd. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Westenberg, hoofd der O. L. school no. 11 (Lisserbroek) is als zoodanig benoemd aan een O. L. school te En schedé. COMMISSIE TOT LENIGING VAN, DE GEVOLGEN DER WERK LOOSHEID. Bovengenoemde Commissie roept hare leden op tot een vergadering op Woensdag 2 Dcc. 's namiddags 2 uur, ten Stadhuize. Op de agenda staat behandeling van het verslag (onzen lezers reeds be kend) en van een voorstel van het da- gel ijksch comité. Als toelichting tot dit voorstel wordt gewezen op de noodzakelijkheid, om de verzekering tegen werkloosheid te bevorderen en meer nog dan ver leden jaar op den voorgrond te stel le n, dat vaklieden moeten worden ge holpen. Daartoe wil het dagelijksch comité de vereenigingen, die zich ge- vermd hebben om werkloozen-verze- kc-ringskassen te stichten, in zijn ar beid betrekken, waardoor de verzeke ring zoo weinig mogelijk zou worden geschaad, terwijl bovendien het ka- iakter .van bedeeling, dat de uitkee- ring verleden, winter droeg, er geheel aan zou worden ontnomen., Tiet comité denkt zich den gang vaö zaken nu als volgt: Uit de verschillende vakvereerügin- g©n bv. die der timmerlieden wordt een sub-comité gevormd. Dit sub-comi té roept de werkloozen niet op, doch door informatie o.a. ook aan de ge meentelijke arbeidsbeurs, stelt het zich op de hoogte der werklooze tim merlieden. Na persoonlijk onderzoek, waardoor juist ook de „stille fatsoen lijke armoede" wordt bereikt, wordt dan door het sub-comité van vakge- nooten beslist of de man voor steun In aanmerking komt. Zoo ja, dan wordt die steun hem niet direct ver strekt, doch moet hij daarvoor lid worden van een der te dezer stede ge vestigde werkloosheidskassen. Het co mité betaalt dan de premies voor hem, zoodat hij dan als verzekerde eeno u.'tkeering uit die kas ontvangt. Het comité stelt voor de f 3400, die nog in kas zijn, daarvoor geheel te bestem men. Hiermee hoopt het comité te berei ken, dat de man ook voor bet vervolg gedekt ltan zijn en dat aan vele ande ren het nut der verzekering duidelijk worden zal. In dit verband deelt het comité me de, dat 't voorstelt het comité na de- zia winter te ontbinden zoodat slechts dezen winter aldus geholpen zal wor den. Dan kunnen en moeten alle werk lieden zich verzekerd hebben. De ondersteuning van den „losse werkman" acht het dagelijksch comi té niet op zijn weg te liggen, hier is werk voor de liefdadigheid. Andere maatregelen dan de boven voorgestelde kunnen onder geen om standigheden van het comité worden verwacht. CONCERT MEVR. NOORDEWIER-» REDDINGIUS. In aanmerking genomen het gerLn- go bezoek dat de zoogenaamde kleino concerten hier gewoonlijk trekken, heeft mevr. NoordewierReddingius ever de in haar Liederenavond van gisteren betoonde belangstelling niet te klagen. De groote zaal der Veree niging was voor een groot deel bezet en vooral onder ons damespubliek bleek onze eerste Nederlonösche so praanzangeres waardeering en veree ring te vinden. Hier neer te schrijven dat deze avond voor de conoertgeefstex een succès was, is eigenlijk inkt vermor sen. Een optreden van mevr. Noorde wier is altijd een succès. Wanneer zij de volle beschikking heeft over haar rijk orgaan en zij is te verstandig cm zonder dat op te treden schenkt zij haar auditorium alles wat het re delijkerwijze verlangen kan. Want mevr. Noordewier doet met haar rei ne, krachtige stem zoo ongeveer alles was zij wil en wat zij wil is altijd goed 'en mooi. Ais er bij het door haar ge schonken kunstgenot van een meer of minder sprake kan zijn, zou dat hier in liggen, dat men den ©enen keer wèl, den anderen keer niet hoort dat zij Iets wil. En ln het laatste geval is haar zingen het allerschoonst. Ik denk hier aan de twee schijnbaar zoo zonder eenige bedoeling daarheen ge zongen verrukkelijke Alleluja's aan 't einde van 8chubert's „Junge Nonne". Maar toch ook waar de bedoeling wel sterk door de voordracht heen klinkt, zooals bv. in Brahms' „Am Somvtag- morgen", weet zil een machtigen in-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1