Weerbericht MEDE DEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorni. 10.50 uur). De BLldt, 27 Nov. 1908. Hoogste barometerstand 773.2 m.M. te Clermont (Frankrijk); laagste 756.5 m.M. te Bodo (Westkust van Noor- Wegen). Verwachting tot den avond van £8 November Wind zwakke lot matigen, Zuide lijken tot Zuid-WesteL wind. Gesteldheid van de luchtnevelig tot bewolkt, weinig of geen neer- 6lag. Temperatuur iets kouder. 0AROME TERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 .uur 769 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 764 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Fronts, Boorden en Manchetten. Voorboden van den St. NI- colaas. Donderdagavond liepen twee jon gens, een van 8 en een van ongeveer 6 jaar in de Groote Houtstraat met zwart gemaakt gezicht en handen en vroegen aan de voorbijgangers een kleinigheid, terwijl zij het welbeken de St. Nicolaaslied zongen. Er was weidra een heele oploop, zoodat een politie-agent hen wegjoeg, maar zij begonnen een eindje verder weder op nieuw, zoodat zij aardig wat ophaal- G e V. V o o r w. Een notitieboekje, bij E. Seholte, Lange Heerenstraat 4 (hofje). Een handschoen, bij J. Swart, Berckheijdestraat 4 rood. Zeven geneeskundige boekjes, bij T. Draaisma, Saenredamstr. 9. Een zilveren medaillon met portret, bij H. Drenth, Gen. Joubertslr. 41. Een R. K. kerkboekje, bij J. Philip- po, Oranjeboomstraat 74. Een gulden aan klein geld, bij L. Snijders, Zijlvest 43. Een gouden onderstukje van een oorbel, bij A. van Veen, Burgwal 87. Twee flanellen hemden, bij J. de Vries, Oranjestraat 104. Een zak turf, bij A. Kion, Leidsche- straat 132. Een schaartje, bij F. Vos, Jordens- straat 28. Een kinderport emoimaie met eenige centen, bij H. Hamer, Raamgracht no. 45. Een mansportret, bij J. Pollemams, Coornhertstraat 8. Een bank van leening-briefje, ten mme van Koh, bij J. P. T. Jansen Gen. Gronjéstraat 57. Een gouden dameshorloge, bij L. Cedel, Gortesleeg 18. Aangifte is gedaan van het verliezen van een gouden schakel armband cn een bankbiljet van hon derd gulden. Thermometerstand te Haarlem. Vrijdag 87 November Hoogste gisteren 9 uur F. 51 Laagste hedennacht F. 43 Hedenmiddag te 12 uur F. 60 druk te maken. Laat ik dus maar kort en goed zeggen dat heel haar voor dracht nu ja, misschien op een en kele al te krachtige hooge noot na één vlekkelooze kunstuiting was.Haar programma omvatte een Aria van HÉtndel, een Cantate van Mozart, vijf •liederen van Schubert en zes Yan Brahms. De zangeres werd zeer goed bege leid door mej. Marie Jannette WaLen, tlle bovendien met talent een Fantasie (C-moll) van Bach, een sonate (E- mol, op. 90) van Beethoven en een paar nummers van Chopin ten gehoo- re bracht. De eoncertgeefsters hadtien in den loop van den avond meerdere bloemstukken in ontvangst te nemen. PHILIP LOOTS. Grensregeling. Bij de behandeling der begrooting vroeg een lid der Tweede Kamer hoe 't staat met de grensregeling van Haarlem. Wij schreven toen reeds, dat dit lid zich moest vergissen, omdat deze qraestle van de baan was. Nu deelt de minister in zijn antwoord mee, dat u'tbreiding voor Haarlem niet meer noodzakelijk wordt geacht. „IC u n s t Adel t". Dezer dagen geeft het Geheelont- houders Zangkoor „Kunst Adelt", di recteur de heer P. de Nobel, een uit voering. In afwijking van 'vorige uit voeringen zal deze een meer intiem karakter dragen, daar alle nummers ivan het programma, koornumrners, kwartetten, terzetten, viool-solo's enz. door leden der vereeniging uitgevoerd zullen worden. GEMEENTEFONDS VERZEKERING TEGEN WERKLOOSHEID. Wij meenen velen een dienst te doen met de adressen te publiceeren van de vereent gin gen, die op 't oogen blik tot het fonds zijn toegetreden. 1. De vereeniging D. E. O. afdee ling Haarlem van -Jen Algern. Ned. Timmerliedenbond, secretaris F. J. Hariot, Saenredamstraat 78 rood. 2. De afdeeling Haarlem van den 'Algem. Ned. Typografenbond, secre taris J. A. Wagner, Dijkstraat 14. 3. De afdeeling Haarlem van den (Algem. Ned. Metaalbewerkersbond. secretaris W. Rus, Soendapletn 4, te Schoten. Deze drie vereeniglngen zijn vak- vereenigingen met werkloosheidskas- sen. Om lid van de verzekerings kas te kunnen zijn, moet trien lid dier vakvereeniging worden. 4. „De Algemeene Vereeniging tot Bestrijding der Werkloosheid", van den Christelijken Bestuurdexsbond. Het adres van den secretaris is A. H Smulders, Scheepmakersdijk 19. 5. De Algemeene Vereeniging tot Verzekering tegen Werkloosheid, se cretaris: J. F. van Emmerik, 2e Zuid polderstraat 52. Om lid van 4 of 5 te worden, be hoeft men dus geen lid van een be paalde vakvereeniging te zijn. 6. Het Verzekoringsfonds van het Ilaarlemsche Arbeiders Secretariaat. Om lid van dit Verzekeringsfonds te worden, moet men lid zijn van een vereeniging, aangesloten bij dit Secre tariaat. Secretaris J. G. v. d. Gevel, Lange Boogaardstraat 36. Commissie van Beroep. Gisterenmiddag vergaderden in Volksbelang vertegenwoordigers van schoolbesturen en onderwijzend per soneel der bij de groep Haarlem aam- gesloten bijzondere scholen (Christe lijke). Met groote meerderheid van stern- men werden de aftredende leden van de commissie, de heeren Jhr. Mr. P. van den Brandeler, te Amsterdam E. Visser, te Haarlem, en G. G. van As. te 's-Gravenhage, herkozen. Uit de Omstreken AERDENHOUT. Dat had veel bekijks. Donderdagmorgen deed zich hier 't eigenaardig schouwspel voor, dat mem een veldwachter als koetsier kon zien fungeeren op een met een paard bespannen rijtuig. Door de politie werden op den Oosterdulnschenweg een geheel los en onbeheerd staand paar den rijtuig aangetroffen, die daar al rulrn een uur hadden gestaan eii daar niemand zich kwam aanmel den als bestuurder of eigenaar werd het spulletje mede genomen naar het bureau van politie te Overveem, waar na eenigen tijd een persoon., gestoken iu een bokjas, met hooge laarzen aan en dito hoed op, zich kwam aanmel den als de bestuurder. Een proces-ver- lal bleef natuurlijk niet achterwege. In een lang gevoelde behoefte voor zien, 'hans is'men van gemeentewege be- met liet plaatsen van naambord-en op de verschillende wegen in Aerden- hout, Koeduin en Bentveld, wat voor de omgeving een. flinke verbetering kun genoemd worden. HEEMSTEDE. Gunning. liet bouwen van een schuur met paardenstal en bijkomende werken op het terrein van den gemeenterei- nigimgsdtenst is gegund aan den heer W. A. van Amstel, alhier, voor f 3555, en het maken yan grondwerken op dat terrein aan den heer G. Driessen alhier, voor 337.50. De heer Van Amstel was op 2 na en de heer Driessen op 3 na de laag ste inschrijver. Eerstdaags zal de lieer Jhr. Qu artes van Ufford van Amsterdam in d-e ver gadering der Jongel. Vereen. „God met Ons", spreken over den Witte- Kruis-arbeid (Bevordering van rein leven), in het Nederlandsch Jonge lingsverbond. HAARLEMMERMEER. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlemmermeer, op Don derdag 26 November j.l., des voormid- degs te half elf uur, ten Raadlruize. Voorzitter de heer Mr. A. Slob, burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. 1. De notulen der raadszitting van 22 en 2-7 October j.l. worden goedge keurd. 2. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen a. een «ehvijven van den heer K. W. Boele, waarbij hij zijne benoeming tot onderwijzer aanneemt. b. dat is ingekomen een schrijven van den heer j. Suidgeest (bij enkele candidoatstelling benoemd als Raads lid), dat hij zijne benoeming als zoo danig aanneemt. 3. Bespreking van het adres van den Bond voor Staatspensionneering, houdende verzoek om adliaesie te be tuigen aan een door dien Bond ge richt adres aan H. M. de Koningin. Bij monde van den heer J. H. M. Evelein, in deze zaak rapporteur der commissie van advies, wordt voorge steld, na bet geven van eenige toe lichtingen, dat adre3 voor kennisge ving aan te nemen. Wordt ovei'eenkomstig besloten. 4. Idem van het verzoek van Gede puteerde Staten van de provincie Noord-Holland, betreffende den toe stond der rnelkvoorziening in dit ge west. Na eene belangrijke besnrekln wiist de commissie van advies er nog op, dat eene voldoende melk-contróle In deze groote gemeente niet kan ver kregen worden, maar dat door het verspreiden van circulaires de toe stand veel zal verbeteren. Wordt besloten het een on ander aan Gedeputeerde Staten mede te doelen. 5. Voorstel orn eervol ontslag te verleen-en aan mej. A. L. Reiniers als onderwijzeres aan school no. 5. Conform het voorstel wordt beslo ten. 6. Wordt vastgesteld en goedge keurd het bestek voor de levering van schoolbehoeften en handwerk-benoo- digd heden, 1909. 7. Wordt goedgekeurd gunstig te adviseeron op het verzoeksclirift van den Burgemeester, aan H. M de Ko ningin gedaan, om tot 1 November 1909 te Heemstede te mogen wonen. 8. Wordit goedgekeurd het voorstel, om aan Gedeputeerde Staten verlen ging te vragen van de termijnen, be doeld in art. 6 van het reglement op de wegen, in de provincie Noord- Holland. 9. Wordt vastgesteld de ontwerp verordening tot heffing van meerdere opcenten op de personeele belasting. 10. Wordt besloten gunstig te advi- seeren op het verzoek van de afdee ling Haarlemmermeer van Het Witte Kruis, om een der lokalen der open bare school 4 in gebruik te mogen hebben gedurende enkele avonden in de week, voor het houden van een cursus voor eerste hulp te verleenen bij ongelukken. Op een vraag van den heer Lam mens, betreffende liet vraagstuk der watervoorziening in deze gemeente, deelt de Voorzitter mede, dat deze zaak nog steeds een punt van ernsti ge overweging van Burgem. en Wet houders uitmaakt. Niels meer te behandelen zijnde, wordt de openbare vergadering ge sloten, om over te gaan in eene ver gadering met gesloten deuren, ter be handeling van de reclames in zake Hoofd Omslag en kohier Hoofd. Om slag, 1908. HALFWEG. Aan de suikerfabriek Holland al hier is de aanvoer van beetwortelen deze week zoo goed als geëindigd. Het grootste deel der Brabantsche werklieden is reeds vertrokken. De campagne zal in de week van 6 December aflo'open. De vereeniging „Jacob van Lennep" van Haarlem hoopt 8 December a.s. alhier op te treden met liet tooneel- stuk „Uitgaan" en zulks voor de ver eeniging „Nut en Genoegen" alhier. Door den gemeente-veldwachter al hier is aangehouden e.n Donderdag gevankelijk naar Haarlem overge bracht een Amsterdammer, den laat- stea tijd zwervende, die onder Haar- lemmerliede waschgoed had ont vreemd. Het gemeentebestuur verleende aan W. Verhagen vergunning voor de oprichting oener loodgieters- en zink- werkerswerkptaats in het .dorp al hier. IJMU1DEN. De storm. Nu de schepen binnenkomen, die den jongsten storm op zee hebben doorstaan, blijkt, welke verwoestin gen zijn aangericht. Van verschillen de schepen werd de deklast geheel of gedeeltelijk weggeslagen. Zoo ook van het hedenmorgen binnengekomen stoomschip „Hilversum", dat niet al leen deklast verloor, maar waarvan mede de brug en de scheepsbooteri waren ingeslagen. Het schip bekwam zware slagzijcie. Ongeluk. De stoomtrawler Oceaan 11 IJ M92 keende binnenlij ds uit zee terug, om dat door een stortzee de matroos E. Broek was overboord geslagen en verdronken. De ongelukkige laat een vrouw met 5 kinderen achter. Door dezelfde stortzee werd een andere matroos tegen dek geslingerd, waar door hij kwetsuren bekwam. Bij Koninklijk besluit is G. J. II. Zimmeranann, te Amsterdam, met in gang van 1 December d. a. v., be noemd tot machinist-eleetricien bij de Rij kso lectriciteitsw erken le IJmui- den. ZANDVOORT. Woensdag 25 November j.l. had al hier door Burgemeester cn Wethou ders de openbare aanbesteding plaats voor de leverantie van drukwerken, enz., ten dienste der secretarie en voor de leverantie van de leermidde len, enz., ten dienste der openbare lagere scholen alhier, gedurende het jaar 1909. Voor perceel I der te leveren druk werken ten dienste der secretarie was ingeschreven door de naamlooze ven nootschap de Ilaarlemsche Drukkers en Uitgevers Maatschappij voorheen Gebr. Nobels, te Haarlem, voor 237.80. W. Gertenbach, te Zandvoort, voor 226.27 1/2. De Eerste Nederlandsche Boek-, Courant- en Administratio-Drukkerij. te IJselstcin, voor 208.20. J. Pekelharing, te Zalt-Bomrnel, voor 187.50. P. Saaf, te Zandvoort, voor 180. Voor perceel II der te leveren druk werken (ten dienste der kiesverrieh- lingen en kiezerslijsten) door de Naamlooze Vennootschap de Ilaar lemsche Drukkers- en Uitgevers- Maatschappij voorheen Gebr. Nobels, ie Haarlem,'voor ƒ79.50. W. Gertenbach, te Zandvoort, voor 55.50. De Eerste Nederlandsche Boek-, Courant- en Administratie-Drukkerij, te IJselstein, voor ƒ52.25. P. Saaf, te Zandvoort, voor 44.65. J. Pekelharing, te Zalt-Bommel, voor 28. Voor alle drie perceelen der leer middelen, enz., was ingeschreven door A. Bakels, te Zandvoort, voor 560, en P. Saaf, te Zandvoort, voor ƒ539.48 1/2. Zijnde perceel 1 de be- noodigdheden voor de nuttige hand werken voor f 140.91 en de perceelen 2 en 3 de benoodigdheden voor de ■natuurkennis en do overige benoo- digdheden voor 398.57 1/2. Voor de perceelen 2 en 3 der leer middelen enz. was Ingeschreven door: W. Gertenbach, voor 357.34, en voor perceel 1 der leermiddelen enz. door cte Firma Wed. W. Stoutenbeek, te Beverwijk, voor 132.93 1/2, en J. H. Webber, te Zandvoort, voor 106.88 1/2. De gunning is aangehouden tot de volgende vergadering. Met Ingang van 1 December wordt alhier bij de posterijen een vijfde bestelling ingevoerd en wel des avonds te 7 uur spoortijd. Maandagavond a.s. zal tie afdee ling Zandvoort der Noord-Holland- sche vereeniging „Het Witte Kruis' in Hotel Driehuizen eene vergadering houden. De agfrnda luidt Verslag afgevaardigde algemeene vergadering der vereeniging. Besm-eklnfit ziokenhuis, Binnenland TWEEDE KAMER. Uit den Haag wordt oua geseind Bij da voortgezette behandeling der bogrooting van Justitie, stelde de heer Troelstra voor, dat de Kamer zou uit spreken, dat er reden was om een speciaal onderzoek in te stellen door een commissie, volgens artikel 80 van het reglement van orde der Kamer, naar de overgelegde stukken inzake de Papend rechts ei ie zaak, daar het justitieel onderzoek geen resultaat had opgeleyerd. De motie werd verde digd door Mr. Limburg en bestreden door de heeren Lohman, Regout, Schokking en Tydeman. KAMERLEDEN. De heeren Van der Zwaag en Hels- dingen hebben aan de Tweede Kamer bericht gezonden, wegens ernstige on gesteldheid de vergaderingen niet te kunnen bijwonen. Eerstgenoemde de eerstvolgende weioen. J. RAMSER. Te Delft is overleden de gepension- neerde kolonel der artillerie J. Ram- ser, 61 jciar oud. EEN OPLICHTER-STUDENT. De rechtbank te Groningen veroor deelde den gewezen student Willem W., die bij een tweetal ingezetenen geld wist los te krijgen, onder voor wendsel anders den volgenden dag geen examen te kunnen doen, tot een ivangenisstraf van zes maanden. De eisch was 1 jaar. W. maakte zich destijds ook te Amsterdam aan oplichting schuldig, door voor te ge ven familie van een bekend notaris te Groningen te zijn. ONGELUKKEN. Te Emden in Oostfriesland is de Hollandsche smidsgezel H. Busscher in de buitenhaven van den bagger „Krebs" gevallen en daarin verdron ken, zonder dat hem hulp geboden kon worden. Op de hofstede van den landbouwer van Cadsand, in den Vogelschor- po-polder, onder Neuzen, kwam de 21-jarige dienstbode D. S. Nederhof met hare kleederen in aanraking met de koppeling van de drijfstang eener dorschmachine, die daarmede rond draaiden, waardoor zij achterover werd geworpen en met het hoofd op een steen terecht kwam. Zij bleef met •een wond aan het hoofd bewusteloos Hagen. In de woning gebracht, over leed zij vóór geneeskundige hulp aanwezig was. ONGELUK OP ZEE. Te Vlaardingen te binnengekomen de bom Sch. 67 „De Drie Gezusters", van de reeder ij der wed. Alb. Kor ving, te Scheveningen, waarvan de schipper Joris Harteveld, tijdens den storm door ?en „stuk water" zoo ge weldig tegen de verschansing werd jeslagen, dat hij aan de gevolgen is overleden. De ongelukkige is gehuwd. Tevens werd ook een matroos ernstig gewond. DE STORM. Do stormvloed van 23 dezer heeft nog aan d-e kijsten van Schouwen groote schade toegebracht.. De in 1907 en 1908 langs den duinvoet van den polder Burgh en Westland, met groo te kosten aangebrachte rijs-beschut- ting is over eene lengte van 2200 M. weggeslagen. Van het plateau der haven te Scha rend ij ke zijn 50.000 kg. suikerbieten, die ter lading gereed lagen, wegge spoeld. EEN OPLICHTER GEARRES TEERD. Te Mantgum is naar het arreslan- tenlokaal gebracht dezelfde A. K., die er op den lotmgsdag werd opgepakt, verdacht oplichterij gepleegd te heb ben to Sncek, waar hij oen beleende firma in goud- en zilverwerken vijf horlogos afhandig had'gemaakt, door te zeggen, dat hij vrachtrijder was te Mantgum. Hij bekende zijn mis drijf. BRANDEN. Te Nieuwbuinon is afgebrand de behuizing van den winkelier J. Klein- mon. Niets werd gered. Alles is ver zekerd. Door nog onbekende oorzaak brak te Vlake brand uit in de schaapskooi van Ch. Rijn, met het gevolg, datde ze, benevens het woonhuis en een hooischelf een prooi der vlammen werd. Ook de inboedel ging voor het grootste gedeelte verloren. De schapen waren niet in hun stal aanwezig, wat een geluk mag heeten. Het verbrande is gedeeltelijk sureerd. Te Mecrseldreef nabij de Belgische grens is de groote, pas nieuwgebouw de boerderij van J. Geerts geheel een prooi der vlammen geworden. Negen koeien, een paard en een varken kwa men in de vlammen om. Een en ander is verzekerd, doch zeer laag. Oorzaak onbekend. Woensdagavond is te Marlenshoek afgebrand het café van den heer 'van Al teren. Niets is gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Donderdagmiddag circa half drie brak een felle brand uit in een huis, bewoond door den schoenfabrikant J. Dekkers en den lieer C. Passchens. De brandweer deed goede diensten, waardoor het café van den heer Jac. Mabieu, dat telkens groot gevaar liep, behouden werd en de brand tot het eerstgenoemde huis beperkt bleef. De oorzaak is onbekend. Verzekeilng dekt de schade. GEEN VERVOLGING. De officier van justitie te 's-Graven hage heeft den heer B. van Leer, com mies-ontvanger te Glanerburg, be richt, dat er geen termen bestaan een vervolging In te stellen tegen „Land en Volk" In zake de mededeeling over de worstplakjes-geschiedenis aan het grenskontoor aldaar. TREURIG. Te Harderwijk bleef Woensdag morgen de deur der woning van de wed. C. ongewoon lang gesloten. De politie verschafte zich door het zolderraam toegang en vond de we duwe in vervuilden toestand en leven loos op den grond liggen. De vrouw leidde een eenzaam leven en had den naam nog al geld te be zitten. Haar lijk werd ter schouwing naar het Pius-gesticht overgebracht. DEKKERS EN Co. De liquidateuren van de boedels der handelsvennootschap onder de firma Dekkers en Co., te Almelo, heb ben aan de concurrente crediteuren medegedeeld, dat met 1 December a.s. en volgende dagen 12 pet. hunner vorderingen zal worden uitbetaald. Oorspronkelijk was bepaald, dat deze 12 pet. (per 1 Juli j.l. is reeds 30 pet. voldaan) zou betaald worden op 2 Januari en volgende dagen. BRUTALE INBRAAK. Donderdagnacht heeft een brutale inbraak plaats gehad bij den land bouwer Trouw op den Buikenaar on der Wouw. Door een raampje in de schuur binnengekomen, hebben zij allereerst uit de slaapkamers een ge laden revolver en jachtgeweer ver wijderd en deze in de schuur verbor gen. Daarop zijn zij teruggekeerd en hebben een kast opengebroken en daaruit ontvreemd alle gouden siera den en ru'im 40 gulden. Ook hebben zij nog getracht in te breken bij den herbergier Uytdewilligen en den boomkweeker Buys, doch hier wer den de bewoners wakker en moesten zij de vlucht nemen. Van de daders heeft men nog geen spoor. Gemengd Nieuws DE ZAAK-STE1NHEIL. Er schijnt nu toch een flauw licht op te dagen in deze geruchtmakende zaak, zóó verward, ten laatste, dat zij niet meer goedschiks te volgen viel. De laatste verrassing in dit som bere drama wag het vinden van een prachtige pa iel in een oude, versle ten zakportefeuille van den knecht Remy Couillard, die reeds was gear resteerd, en die stijf en strak bleef volhouden, dat de parel, die mevrouw Sbeinlieil onmiddellijk herkende, als aan haar te belmoren en. zooals is gebleken, had de weduwe van den vermoorden kunstschilder biertoe al len grond er door vreemde handen moet zijn ingesmokkeld. Hiervoor pleitte zeker de omstan digheid, dat do parel gewikkeld was in fijn zijdepapier, dat echter hoege naamd niet was besmet, zooals na een maanden, zelfs dagenlang verblijf in een vrij smerige, versleten porte feuille te verwachten was, maar er als nieuw uit zag. En in een onderhoud, dat twee me dewerkers van de „Matte" zooals gewoonlijk den rechter, den officier van justitie en den advocaat ver voor- uitloopende eergisteren met me vrouw Steinheil hebben gehad', i,sliet groote woord or uitgekomen, en heeft de weduwe bekend, dat zij zelve het was, die do parel, na den moord vermist, in Remy Couillard's porte feuille heeft gestopt. Na eenige minder belangrijke vra gen te hebben gesteld, geraakten de beide journalisten op de hoofdzaak „Hoe komt het, mevrouw, dat deze pavel zich in uw handen bevond, daar u toch beweerd heeft, dat uwe juwee- len gestolen waren in den nacht van de inbraak van 30 op 31 Maart?" luidde hun vraag, nadat mevrouw Steinheil onder hevig snikken de xeeds genoemde bekentenis bad ge daan. „Ik lxeb de waarheid niet gezegd. De juweelen zijn niet gestolen, alleen het geld." Hierna volgt een tamelijk verward verhaal, waaruit moet blijken, dat mevrouw Steinheil de juweelen reeds vroeger naar de bank van leening had gebracht, daar liaar man zich in tijdelijke verlegenheid bevond. De volgende vraag der beide heeren luid de, waarom zij de verfoeilijke daad heeft begaan, een onschuldige te doen arresteeren, en een zoo vreeselijke machinatie tegen hem te verzinnen „Dat was om de verdenking af t.e leiden. Ik wist wel, dat Remy on schuldig zou worden bevonden, dat men hem niet zou kunnen veroordee- len, bij gebrek aan bewijs, en dat hij na eenigen tijd weer in vrijheid zou worden gesteld." ,Zeg ons dan, wie de „andere" was terwille van wien gij Remy Couillard hebt beschuldigd." „Acb, vraag mij dat niet. Dat kan ik u niet zeggen." Maar nadat de bei de journalisten de weduwe bezworen hadden, te haar eigen belang, toch niets te verzwijgen, nadat zij een he- vigen strijd met zich zelf had gevoerd noemde zij eindelijk, plotseling, <len naam van den moordenaar Nu dan Alexander Wolff, de zoon van Mariette (haar dienstmeid) heeft den moord begaan „Waarom „Om te stelen. Hij wist niet, dat wij thuis warenhij kwam om het geld te stelen. Toen hij rnijn kamer binnentrad, werd ik wakker, heb ik geschreeuwd en geroepen. Mijn man kwam daarop binnen toen heeft Alexander bem gedood. Ik schreeuw de zoo hard ik ko-n. Plotseling hoorde ik mijn moeder, die mij riep „Meg Meg!... Wat gebeurt er?" Ik had geen kracht meer om te ant woorden. Alexander ging de kamer van mijn moeder binnen en vermoordde haar. Daarna kwam hij bij mij terug; ik gilde nog steeds, maar niemand hoor de mij, niemand kwam mij te hulp. Toen wierp hij mij ruw 5<p mijn bed, stopte mij een prop te den mond, bond mij vast, en zeide„Ik spaar je, ter- wille van je dochter, maar als je bab belt, zal ik zeggen, dat jij me gezegd hebt, je man en je moeder te dooden, en dat jij me daarbij geholpen hebt." Da air op viel ik in zwijm, en ik weet niet meer, wat er daarna gebeurd is. Den volgenden dag heb ik de juwee len verstopt, om een inbraak te meer voor te stelten, want Wolff had niets anders dan geld gestolen." Na dxit verhaal stelden de reporters de volgende onkiesche vraag „Was Alexander Wolff uw mlu- naar „Neen, '-u zweer ik." „Wan.- heeft u niet gesproken?" „Uit vrees. Niet uit vrees om ge dood te worden, maai* om door hom van medeplichtigheid te worden be schuldigd. Daar er geen enk-ele getui ge was, had ik geen enkel middel om: mij te verdedigen." „Heeft Mariette aandeel aan den. moord „Zij weet er pas sinds eenigen tijd vanik heb baar alles verteld." Hiermede, nadat ook de krachten van de ondervraagde totaal waren uitgeput, eindigde het onderhoud. Men heeft uit de Reuter-telegram- men kunnen zien, dat Alexander Wolff thans is gearresteerd, benevens zijn moeder. Nader wordt uit Parijs geseind De indruk, dien men verkrijgt uit het heden afgenomen verhoor, schijnt ei op te wijzen, dat mevrouw Stein heil de geheele waarheid nog niet heeft gezegd. Zij is gearresteerd. Alexander Wolff is nog altijd in voorloopige hechtenis ter beschikking der jusliiie. Men tast in het duister omtrent de tegen me vrouw Steinheil Ingebrachte beschul diging. Laat op den avond verklaarde de rechter Leydet aan mevrouw Stein heil. dat hij, naar aanleiding van het vernemen der getuigen en de ver schillende verhooren. genoodzaakt was, haar te zijner beschikking te houden, waarop het bevel werd uit gevaardigd, haar in verzekerde be waring to houden. In den loop vuu den avond zal me vrouw Steinheil in de gevangenis van Saint-Lazare worden opgesloten. Wolff is gisterenavond weer vrijge laten. De beschuldiging tegen lieiu is' dus ook wellicht valsch. telegrammen SCI11P VERGAAN. CORUNNA, 26 Nov. (Reuter.) In den afgeloopen nacht heeft een vis scherschuit schipbreuk geleden. Twaalf man zijn omgekomen. BOYCOT VAN OOSTENRIJKSCHE WAREN. BUDAPEST, 26 Nov. (Reuter.) Do „Budapester Lloyd" bericht, uit offi cieel© bron, dat het, schip „Arpad", ingevolge den boycot belet handels waren te ontschepen te Tripolis, het eiland Malta aandeed en trachtte de lading te doen vervoeren door de Ila- liaansche Maatschappij. In verband met de bedreiging óók geboycot te worden, zag deze er van af het ver voer op zich te nemen. De Oostenrijk- sche. Maatschappij drong langs tele- grafischen weg aan op de tusschon- komst van den Ilongaarschen minis ter van handel en stelde de afzenders op de hoogte van de force majeure. DE MOORD OP DEN SCHILDER STEINHEIL. PARIJS, 26 Nov. (Reuter.) In de der de uitgaaf der „Presse" van acht uur wordt medegedeeld, dat de rechter van instructie Leydet mevrouw Stein heil definitief ten laste heeft gelegd medeplichtigheid aan den moord door hulp en medewerking. De „Presse" bericht verder, dat Wolff, opgeroepen als getuige, weder in vrijheid is ge steld. Alleen mevrouw Steinheil is gevangen gehouden in liet huis van bewaring. (Later telegram.) Mevrouw Stein heil is definitief in hechtenis geno men en opgesloten in de gevangenis Saint Lazare, onder beschuldiging van medeplichtigheid aan moord met voorbedachten rade. Na een huiszoe king zonder eeuig resultaat in de ka mer van Wolff, werd deze in vrijheid, gesteld. Ainstei'dauisclie Beurs. Openiiigsivuersen van 27 November. medegedeeld door LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was: Nederl. Certificaten 76 5/8, Russen 931/4. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS. FONDSEN. Peruanen 9 7/8 en 391/2. TABAKSAANDEELEN verdeeld. Bindjey 100 1/2. Deli 4C0, Medan 288, Nieuwe Asahan 109, Rotterdam Doli 392. PETR OLE U M-A A N DE EI.EN vast. Koninklijke 298 3/4, Sumatra Palem- bang 113. MUN-AANDEELEN. Great Cobar 102 3/4, vast. De AMERIK. MARKT opende vrij vast: Atchison 99, Denver 32 7/8, Erie 33 3/8, Kansas 30 1/8 en 64, Missouri 3b, Rock Island 22 11/16, Southex*n Railway 24 13/16, Southern Pacific 118 1/2, Union Pacific 181, Wabash 14 3/4 Steels 55 5/6, Carren 45 1/2. CULTUURWAARDEN aangeboden: Voi'stenlanden 135 1/8. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 27 Nov.: P. Laadstx*a—Calandt, d. 27 H. M Kruijs—Remer d. 26 M. IL BreeuwerJansen z. OVERLEDEN: 27 Nov.: C. A. Salomons, 19 jaar, Bazepaterslaan; A. Paap, 32 jaar, Ila- zcpaterslaan; 26 M. II. Konselaar— Vrij link 76 j., Antoniestraat. ZANDVOORT. BEVALLEN W. Koper, geb. Van den Bosch, d. E Visser, geb. Zwemmer, d. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BEVALLEN J. Kruscman, geb. Bosch, d. A. C van Iloof, geb. Riekers, d. A. Groot, geb. Spanjaart, d. J. van der Laan, geb. Kroon, d. Rechtszaken VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De 23-jarige jongen, die werkzaam zijnde aan de artillerie-inrichting aai de Hembrug, eenige malen ziekte briefjes valschelijk invulde, ten eind< een gedeeltelijke uitbetaling van looi te verkrijgen, werd door de vierde ka

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2