HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Rubriek voor Vragen. Uit de Omstreken Binnenland INGEZONDEN FEUILLETON De Roode Pimpernel VBIJDAG 27 NOVE&IBEB 1908 Remontepaarden. We ontvangen een klacht over den hinder, dien de bewoners van den Bchoterweg en omstreken ondervin den bij 't oefenen van cavaleriepaar- den. De dieren worden daar aan al lerlei geluiden gewend, maar maken daarbij zulke sprongen, dat er van daag of morgen wel eens een ernstig ongeluk van komen kan. Onze zegs man heeft gezien, dat jonge paarden aldus bij 't naderen van de stoomtram tot op het trottoir van 't Frans Hals- pleln waren gedrongen en daar door hunne geleiders met groote moeite in bedwang werden gehouden. Een van do dieren was los gebroken en ver maakte zich in het plantsoen, waar ook een juffrouw was gevlucht, die evenwel volstrekt geen plezier had, maar zeer angstig was voor 't jonge beest Wat doet de cavalerie in zulke nau- iwe drukke buurten? Verder op den (weg is het stil an heeft men toch ook gelegenheid tot oefening. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen Ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals zij laatstelijk gewij zigd is bij de wet van 1 November 1907 (Staatsblad No. 291), ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van M. van der Molen, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhouden den drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van yerkoop in de conversatie- en biljart zaal en de vergaderzaal van het per ceel aan de Kleine Houtstraat no. 44. Ruzie. Gistermiddag werd de Bakkerstraat iln rep en roer gebracht door een echtpaar, dat ruzie had. De man werd eindelijk zoo boos, dat hij een hamer opnam en de vrouw op het hoofd eloeg, zoodat er een groot gat zicht baar werd. De politie was spoedig aanwezig en scheidde de vechtenden. De vrouw ging naar hois, terwijl de politie den man naging. Ten slotte timmerde de vrouw de deur dicht zoo dat de man er voor bleef staan en er 'niet in kon. Ieder is benieuwd, hoe dat geval zal afioopen. TooneeL In ons vorig nummer vermeldden Wij de opvoering van een nieuw too- reelstuk van den heer J. B. Schuil. Op denzelfden avond wanneer dit gaat zal worden opgevoerd een voorstuk je van mevrouw A .van GoghKaul- bacht Het rustige Donker. HELING VAN EEN RIJWIEL. Donderdagmiddag stonden weer 'eenige Haarlemsche „jongens" te recht. Eerst kwam G. de Kuster in het be klaagdenbankje, die beschuldigd werd een damesrijwiel door een onbe kenden kameraad weggenomen uit de gang van een perceel in de Rozen straat, ten nadeele van mej. Paulen r— wetende, dat dit gestolen was, heefi verkocht aan W. G. Scholten.. Beklaagde ontkende geweten te hebben, dat het „zwijntje" gestolen was. Tegen De K., die reeds meermalen Veroordeeld is, eischte het O. M, vijf maanden gevangenisstraf. Daarna moest Scholten in 't beklaag denbankje plaats nemen. Ook hij ont kende geweten te hebben, dat hot rij wiel gestolen was. De voorgaande beklaagde, nu als getuige geboord, verklaarde aan S. gezegu te hebben, dat het rijwiel „ge moerd" was. Deze beklaagde ook al meerma len veroordeeld hoorde 1 jaar ge vangenisstraf tegen zich eischen. DIEFSTAL VAN GAS. Een bierhuishouder uit de Anegaing 6tond terecht wegens diefstal van gas ten nadeele van de gemeente Haar lem. Beklaagde had tusschen 4 en 9 Oc tober de gasmeter uitgekoppold, door een slang aan te brengen voor den meter, waardoor hij dus gas kon ge bruiken, zonder dat de meter dit ge bruik aanwees, en de gemeente dus betaling kon vorderen. Beklaagde ontkende het feit, maar zei, dat hij een proef had willen ne men, om zijn gas wat helderder te la ten branden. Hij had over het slecht branden van het gas meermalen bij de lichtfabrieken geklaagd, zonder dat dit had geholpen. Het O. M. achtte het bewijs gele verd en eischte tegen den herbergier drie weken gevangenisstraf. HINDERLIJK VOLGEN. Hierna stonden terechtCornells Kooy, 19 jaar, etser te Haarlem, An- thonius Job. Krom, 22 jaar, fotograaf te Haarlem, en Leendert Kennephaas 30 jaar, drukker, te Schoten. Dezen waren door den kantonrech ter veroordeeld wegens hinderlijk vol- tot drie weken hechtenis, en waren van dit yonnis in hooger beroep geko men. Nadat de rechter-rapporteur, Mr. Dorhout Mees, verslag had uitge bracht, werd overgegaan tot het hoo rei) deir getuigen k charge. Alaereerst werd gehoord de heer Adrian, onder-directeur van de „Po lygraph". Deae verklaarde evenals voor het kantongerecht op 5 Sep tember een werkwillige naar de Kre- lagestraat gebracht te hebben, waar na hij, en de boekhouder, de heer Korvinus, door de stad gewandeld hebben- Op den Kleinen Houtweg en vervolgens in de Kleine Houtstraat, Anegang, Warmoesstraat, Lepel straat, Groote Markt en Smedestraat werden ze gevolgd door ontslagen werklieden van de „Polygraph", die hen hinderlijk volgden, nu eens voor hen, dan op zi\., dan achter. Op den hoek van de Aoegang heeft de heer Adrian tegen de i>eklaagden gezegd „Ik wensen niet zoo gevolgd te wor- cien." De beklaagden stoorden zich aan die vermaning niet, doch bleven Hen volgen, waarom aan het politie bureau aangifte gedaan werd. De heer Adrian deelde mee, dat de beklaagden van dit hinderlijk volgen een bepaald systeem maken, en in een pamflet verklaard hebben, dat ze al les zullen doen, om de „Polygraph" zooveel mogelijk te benadeelen. Ook na de veroordeeling door den kanton rechter gaan ze met dk posten en vol gen door. Nog e©rgisieien liep Ken nephaas in de Tempeiierstraat zoo dicht op getuige dat hij hem op de hielen moest trappen. Openbaar MinisterieHebt u daar ook proces-verbaa.' \on laten opma ken? Getuige Neen. Toen neb ik nier ge waarschuwd. De politie heeft gezegd, dat we alleen proces-verbaal op moe ien laten maken, als het feit goed ge constateerd kan worden Openbaar MinisterieDal doet er niet toe. Telkens als ze u volgen, moet u waarschuwen en proces-ver baal laten opmaken. U kunt er op re kenen, dat elke zaak vervolgd zal worden. De beklaagden ontkenden de hee- ren Adrian en Korvinus hinderlijk ge volgd te hebben. Ze liepen toevallig in de Kleine Houtstraat en toen kwam d8 heer Adrian naar hen toe, zeg- zend„Als jelui kerels zijn, ga je mee naar het politiebureau." Nu, dit hebben we gedaan, en zijn daarom door de Warmoesstraat, Lepelstraat, Groote Markt en Smedestraat geloo- pem De verdediger van de beklaagden, Mr. Bruck, van Amsterdam, vroeg „Wat noemt de getuige hinderlijk volgen? Welke hinder heeft hij er van gehad? Getuige De hoeren loopen zoo dicht op ons, dat we in de vrijheid onzer bewegingen belet worden. Sla je de hand uit, dan zou je iemand een klap geven en beschuldigen ze ons van mishandeling. VerdedigerHebben ze u aange raakt GetuigeNeen. VerdedigerHebben ze u geschol den Getuige: Neen, wel liepen ze over ons te praten, dat de boekhouder on betaalde kleeren droeg, enz. De tweede getuige, de heer Korvi nus, verklaarde in gelijken geest als de eerste getuige. Op verlangen van den \erdediger werden drie getuigen décharge ge hoord. De getuige Knape heeft het gebeur de in de Kleine Houtstraat en Ane gang gezien, en heeft daarbij niet den indruk gekregen, dat hier hinder- 1 ij k gevolgd werd. De rechercheur Kersten, die de zaak oo kop een afstand zag, was ook ge- dagvaard, maar kon over het gebeur- ide weinig verklaren. Verdediger Is u iets bekend van de bewering van de heeren Adrian en Korvinus. dat de beklaagden al vier maanden zoo voLgen? GetuigePersoonlijk weet ik 'tniet. Deze zaken werden altijd door inspe-- teure behandeld. De derde getuige, ook een ontsla gen werkman van de „Polygraph" verklaarde ,dat z. i. niet hinderlijk gevolgd was. De president vroeg aan de beklaag den, waarom ze in beroep gekomen waren BeklaagdenWe achten ons niet schuldig en nemen daarom geen straf aan. Het O. M., waargenomen door Mr. De Vrieg van Doesburg, zei, dat deze nieuwe behandeling geen nieuw licht over deze zaak heeft gebracht. Dit zal dus moeten komen bij het plei dooi van den verdediger. Spreker achtte het bewijs geleverd. Ik zou be vestiging va nhet vonnis kunnen vra gen, maar nu we hier gehoord heb ben, dat de beklaagden, niettegen staande de vervolging, doorgaan hun schrikbewind uit te oefenen, meen ik, dat de straf niet zwaar genoeg is, en ei'sch daarom het maximum, tegen elk der beklaagden een maand hech tenis. De verdediger wee3 op de zware straf die sinds het bestaan van deze strafbepalingen, nog nooit is uitge sproken- Toen pleiter ""'am de door den kan tonrechter opgelegde straf van drie ^ken hoorde, dacht hij dan moeten deze beili&tbden zich wel vreeselijk onhebbelij kaangesteld hebben. Bij onderzoek is echter gebleken, dat de beklaagden zeer gunstig bekend staan We hebben alleen te doen met de zaak zooals deae in de dagvaarding staat en dan komt 't hier op neer, dat de beklaagden met hun vroegeren pa troon een eindje zijn opgeloopen. De zaak is zoo opgeblazen op verlangen van den patroon, die de justitie wil gebruiken als deurwaarder. Het feit is niet strafbaar. De be klaagden hebben bij de heeren Adrian en Korvinus geloopen. Maar is de Anegang alleen van de patroons, mo gen de werklieden daar niet loopen Diit volgen is niet te straffen. Spr- ker herinnert aan de geschiedenis van artikel 426, waarbij de ontwerper, Minister Loeff, uitdrukkelijk ver klaard heeft, dat hij liet voor-, opzij- of aohteiioopen van iemand wil belet ten. Alleen het op h i n d e r 1 ij k e wijze en tegen uitd.rukkelijken w i 1 mag dit niet. Hier is echter niets van dit hinderlijke gebleken. De heer Adrian mag dit volgen nu niet zoo plezierig vinden, maar heusch, hij zal 't net zoolang moeten dulden, als de staking duurt, al is 't ook vier jaar. Zoo erg hinderlijk is dit volgen niet geweest- 't Moet nu al vier maanden gebeurd zijn, en ziet de heer Adrian er nog eens gezond uitzien. Pleiter wees op het proefschrift over het volgen van werkwilligen, van Mr. Monnik, te Haarlem, verle den jaar aan de Vrije Universiteit ge promoveerd. Op grond van een en ander drong pleiter op vrijspraak aan. Uitspraak Donderdag a. s. J u b i 1 5 December hoopt de heer P. Nie- wemhuijzen den dag te gedenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Centrale Werkplaats der H. LL S. M. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 1 December 1908, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga No. 2, Mendelssohn. No. 2. Adagio, M. Brosig. No. 3. Sonate No. 2, A. GuilmanL a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. No. 4. Wallfahrts-Gesang, C. A. Lorentz. No. 5. Aria Mondnacht, R. Schu- Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeodeu bij de Eedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzendiDg. VRAAG. Heeft een convooilooper het recht om het geld, dat hij heeft ontvangen, 10 A 12 dagen onder zich te houden ANTWOORD. Iemand, die voor een ander geld in ontvangst neemt, doet het best, ook in zijn eigen be lang, met dat onmiddellijk af te dragen. Duurt het evenwel een paar dagen langer, dan kunnen daarvoor redenen zijn. (groote drukte, ziekte van personeel), die de vertraging ver schoonbaar maken. VRAAG: Ik heb een gebouwtje op eigen grond gezet, maar dat 11 duim op grond van mijn buurman staat- Deze is nu bezig met afbreken en stuk zagen. Kan ik daarvoor nu scha devergoeding vorderen? ANTWOORD: Dat kunnen wij u niet aanraden. Van 't oogenblik af, dat u is gaan bouwen op andermans grond, is u immers in 't ongelijk. CORRESPONDENTIE. Den Heer H. K. Uit uw vraag b'ijkt, dat het antwoord op de door u bedoelde vraag, voorkomende in het nummer van Zaterdag 1.1. eenige toe lichting vereischt. Geschiedt de afkeuring van een mi licien, die voor den dienst is aange wezen, vóór den 15en October van het jaar, waartoe de lichting behoort, voor welke hij is ingelijfd, dan wordt de houder van het aan de beurt lig gende hoogere nummer der lichting van dat jaar en van de gemeente voor welker aandeel de afgekeurde lote- liug is opgetreden, ter inlijving opge roepen. De houders van de aan do beurt liggende hoogere nummers kunnen dus ook na 15 October nog wel wor den opgeroepen, doch dan alleen ter vervulling van de plaatsen der man schappen, die op 15 October van het jaar der aflevering aan het aandeel van elke gemeente in de lichting ont breken. Wed. M. v. d. H. Uwe mededee- ling is niet heel duidelijk, maar dit kunnen wij er toch wel uit opmaken, dat iemand op uw naam geld zou hebben willen leenen en dat u be vreesd is,, dat een ander dit weer zou willen doen. Wij meenen, dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan. Wie geld uitleent verlangt toch een schuldbe kentenis en wanneer daaronder uwe handtéekening valschelijlc geplaatst zou worden, maakt de dader zich schuldig aau een hoogst ernstig ver grijp. Stel u dus gerust, zoo'n vaart zal het niet loopen. BLOEMENDAAL. RAADSVERGADERING. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering waren afwezig de heeren Roozen Sr. en Koolhoven, terwijl de vacature-Rouwens nog onvervuld is. Na de voorlezing dor notulen ver zocht de heer Tideman daarin op te nemen, dat de heer Bispinck in de vo rige vergadering verklaard heeft, zich, na de toelichting van den heer Tideman, te kunnen vereenigen met het voorstel van B. en W. inzake de verbouwing der school. De schietvereeniging „Generaal Joubert" verzocht den raad terug te komen op het besluit om aan haar geen subsidie te geven. Dit beeft haar echter niet gebaat, want ook nu werd bet verzoek afgewezen. Door den heer Tideman werd ge vraagd, om in het vervolg de ingeko men stukken weer n a de andere pun ten der agenda te behandelen, om daardoor te voorkomen, dat de zaken op de agenda aangekondigd, niet be handeld kunnen worden wegens tijd gebrek. De Voorzitter zei, dat aan hem de leiding der vergadering en ook het sa menstellen der agenda is. Bovendien, wanneer er geen tijd is om de punten der agenda te behandeien, dan is er ook geen tijd om de ingekomen stuk ken te bediandeien. De heer TidemanDan zal ik in de volgende vergadering een voorstel in dienen tot wijziging van het regie- ment van orde. Het hoofd der school, de heer IJzer man, heeft gevraagd om het herha- lingsonderwijs voor meisjes voortaan Zaterdags, inplaats van Woensdag te mogen geven, omdat dan 7 meisjes kunnen komen, en 's Woensdags maar drie. Ingekomen was het rapport der Heide-Maatschappij, inzake de be planting van het Koninginneduin. Het duin zal beplant worden met lage duindennetjes. loofhout en later ook met bloemen. De kosten zijn 500. Dit werd goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot het leggen van bouwverbod op de gron den aan de Kleverlaan, heeft vier we ken op de secretarie ter visie ge legen. De heer Bispinck merkte op, dat geen der belanghebbenden van de ge legenheid tot kennisneming heeft ge bruik gemaakt. Het voorstel tot het leggen van het bouwverbod, reeds vroeger be sproken, werd goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling een voorstel van B. en W. tot ruiling van grond voor de verlegging van een bocht in den Vogelenzangschen weg. Aan de grondruiling nemen deel de gemeenten Amsterdam, Heemstede en Bloemendaal, en de heer Van Lan- nep. Ook dit voorstel werd goedgekeurd. Door B. en W. werd voorgesteld, om langs een gedeelte van den Zijlweg (kant van de Brouwersvaart) over 800 meter een rijwielpad van 1 meter breedte aan te leggen. Dit rijwielpad wordt gemaakt van sintels, en komt te liggen tusschen den straatweg en het wandelpad. Wegens de verplan ting van boomen, moet het pad toch gedeeltelijk opgebroken worden, zoo dat de aanleg van het rijwielpad slechts ƒ150 kost. Zonder discussie nam de Raad ook met dit voorstel genoegen. Bij de rondvraag zei de heer Tide man, dat aan den Zijlweg bij de grens der gemeente Haarlem een boom staat, die erg vervallen is en gevaar oplevert. B. en W. zullen de zaak onderzoe ken. Hierna ging de Raad over in een zitting met gesloten deuren, om de in structie van den gemeente-architect te herzien. HEEMSTEDE. Maandag zal in het Wapen van Heemstede de j aarlij ksche algemeene vergadering van de ijsclub Heemste de gehouden worden. Op de agenda staat o.a.: terrein ijs baan. Van betrouwbare zijde verna men we, dat Mevrouw van Merlen het terrein voor de ijsbaan heeft afge staan, wat een flinke stap in cLe goede richting mag genoemd worden. SCHOTEN. Vanwege de hoofden van scholen worden er plannen gemaakt om onze schooljeugd en wel voornamelijk de laagste klasse, een St.-Nicolaasfeestje te geven, wat zeker den kleinen en niet minder hunnen ouders veel ge noegen zal doen. Nog nooit heeft hier zooiets plaats gehad. Wij hopen dan ook, dat de on dernemers financieel flink gesteund mogen worden, zoodat ieder die er voor in aanmerking komt, een aar dige versnapering kan ontvangen. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin heeft ook dit jaar weer een belangrijke gift voor de werkverschaffing van den Christe- lijken Volksbond geschonken. TWEEDE KAMER. Van dat deel van de rede des Mi nisters van Justitie, dat liep over principieele punten, waarop zijn be leid was aangevallen, hebben wij te legrafisch den korten inhoud ver meld. Het komt er nu verder op aan een resumtie te geven van zijn verdere me- dedeellngen. Strafmaatregelen tegen het „pos ten" durfde de Min. niet toezeggen; als strijdmiddel scheen het hem niet on geoorloofd voor te komen. De aan van Bijsterveld en Oberman verleende gratie werd door den Min. verdedigd op grond van de adviezen der rechterlijke macht. Een herziening van het zeerecht zou worden ter hand genomen; herziening der wet op de coöperatie scheen niet urgent. Uitbreiding van den onder houdsplicht der kinderen door den man bij echtscheiding was in voorbe reiding. De celstraf moest behouden blijven, doch kon in de toepassing milder zijn. Met een gevangeniskrant zou te Veenhuizen een proef wórden genomen. Uitbreiding van het insti tuut der voorwaardelijke invrijheids- stelling zou de Min. overwegen even- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Jichtlijders eene doeltreffende behandeling met Klooslerbalsem zal U radicaal ge nezen. 'Duizenden Uu)er medelijders vonden reeds baal, beproeft bet heden nog. Prijs per pot 0.35, 0.75 en 1.20. Let op den rooden band met handteekening L. I. Akker. van „uitgesteld© als het 1 straf". De aangekondigde herziening van het strafwetboek zou gericht zijn te gen de koppelarij, de huizen van on tucht, het openbaar tentoonstellen eb tegen iemands wil opdringen van Neo- Miilthusiannsche middelen; tegen het wedden bij sportwedstrijden (beurs- spel-bestrijding was een te moeilijke zaak) en tegen de speelhuizen. Aan een nieuwe politiewetgeving kon de Min. voorshands geen aan dacht wijden Daarentegen was het zijn voornemen streng op te treden tegen den abortus provocatus. Van het debat over de artikelen ver nielden wij een lange rede van den" heer Hugenholtz over „klassejustiUe".- behalve de gewone argumenten voor het bestaan daarvan werd aangevoerd het vervoer van den veroordeelde De Geer naar Den Haag, per 2e kl. iets wat steeds veroorloofd was, zeide de Min., aan dengeen die het betalen wilde, maar stellig aan een 6-4-ja rig man, krom van rheumatische pijnen.- Dat recidivisten, gevaarlijke lieden* met een masker op werden vervoerd (tegenstelling van den heer Hugen holtz) geschiedde op hun verlangen, niet gedwongen. Als andere staaltjes va.n klassejustl- tie noemde de heer Hugenholtz, dat van den rechterszoon te Amsterdam, die Ti,iet vervolgd werd wegens rij wieldiefstal, een werkloosdiamantbe werker wèl. En spr. vergeleek ook nog eenige vonnissen, terwijl hij er tegen opkwam, dat inzonderheid tegen werkstakers met groote gestrengheid werd geageerd. De Minister antwoordde: tem be wuste klasse-justitie kan geen spra ke zijn; merk ik iets van onbewuste, dan zal ik er tegen optreden. Heden 10 1/4 uur voortzetting. DE ONTSLAGEN GEMEENTE ONTVANGER. Door den raa dder gemeente Dok- kum is besloten, aan Ged. Staten van Friesland te adviseeren, afwijzend te beschikken op een adres van den ge meente-ontvanger, tot Ged. Staten se- richt en inhoudende o. a. het verzoek om niet goed te keuren liet raadsbe sluit, waarbij hem zonder nadere aan duiding ontslag is verleend, of wel, dat ontslag eervol te doen zijn en met ingang van den dag, waarop hij aan spraak kan maken op pensioen, vol gens de bepalingen van het gem. pen sioenfonds. Op dit adres was door Ged. Staten het advies van den raad en van B. en W. gevraagd. /an ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Kedactie zich niet aansprukelyk. Haarlem, 25 November 1098. Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad. Ik heb de eer u te berichten, dat in mijn bericht betrefiende de open stelling van het postkantoor geduren de de St. Nicolaasdagen eene vergis sing werd begaan. De openstelling moet zijn op 3, 4 en 5 December, van 7 uur 's morgens tot 10 uur des avonds. Op 7 December is weder gewone d'enst. Beleefd verzoek ik u deze fout in uw blad te willen doen herstellen. Bij voorbaat dank. Voor den Directeur Postkan toor Haarlem, afd. Pakket- post en Quitantiën. Naar het Engelsch door Barones Orczy. 14) Hoe gaat het, Tony Hoe gaat het, Ffoulkes zei hij, toen hij de béi de jonge mannen herkende on hen de hand drukte. Op mijn woord, kerels, voegde hij er bij, terwijl hij ean gaap onderdrukte, heb je ooit meer zulk beestachtig weer gezien SVat een klimaat 1 Met een eigenaardig lachje, half verlegen, half sarcastisch, wendde Marguerite zich tot haar echtgenoot en nam Iiern met een ondeugend flik keren in haar vroolijke, blauwe oogen van het hoofd tot de voeten op. Neen maar 1 zei Sir Percy, toen niemand hem eenig antwoord gaf, wat zien jelui er allemaal schaapach tig uit.... Wat is er aan de hand O, niets, Sir Percy, antwoordde Marguerite, met iets opgewekts in haar stem, dat echter ietwat gefor ceerd klonk, niets dat je gelijkmoedig heid kan verstoren je vrouw 'is al leen maar beleedigd. De lach, die deze opmerking verge zelde, was blijkbaar bedoeld om Sir Percy gerust te stellen omtrent den ernst van het incident. En schijnbaar slaagde zij daarin, want hij lachte ook, toen hij doodkalm antwoordde Zoo, lieve dat zou ik niet ge dacht hebben. En wie was voor den drommel die brutale vent, die jou durfde beleedxgen wie Lord Tony trachtte tusschenbeiden te komen, maar had er geen tijd voor, want de jonge Vicomte was al vlug naar voren gekomen. Mijnheer, zei hij, terwijl hij zijn woorden van een overdreven buiging vergezeld l^et gaan, en in gebroken Engelsch sprak, mijn moeder, Gra vin De Tournay de Basserive, heeft mevrouw uw echtgenoot® beleedigd. Ik kan u voor mijn moeder geen ver geving vragen, wat zij doet is in mijn oogen wel gedaan. Maar ik ben be reid u de gewone voldoening te ge ven, die tusschen mannen van eer gebruikelijk is. De jonge man verhief zijn slanke gestalte in haar geheele lengte en zag er zeer geestdriftig, zeer trotsch en zeer opgewonden uit, terwijl hij naar den zes voet hoogen reus tegenover hem keek. Sir Andrew, zie nu eens aan, zei Marguerite, met een van baar vroo lijke, aanstekelijke lachjes, kijk eens naar die mooie schilderij de En- gelsche kalkoen tegenover het Fran- sche kemphaantje. De vergelijking was zóó Juist ge troffen en de Engelsche kalkoen keek met zooveel verbazing neer op het be vallige kleine Fransche kemphaantje, dat zoo dreigend naar hem opkeek. Wel, mijnheer, zei Sir Percy eiao- delijk, terwijl hij zijn lorgnet weer opzette en den jongen Franschman met ongeveinsde verbazing aankeek, waar voor den koekoek heeft u Eov gelsch geleerd Mijnheer 1 zei de Vicomte, een beetje in de war gebracht door de manier, waarop zijn oorlogszuchtige houding door den zoo gewichtig uit- zienden Engelschman werd opgeno men. Ik beweer, dat liet een wonder is! ging Sir Percy doodkalm voort, een groot wonder 1 Denk jij er ook niet zoo over, Tony zeg Ik beken, dat ik dat Fransche koeterwaalsch niet zoo kan spreken als hij het Engelsch. En wat zeggen de heeren er van Neen, daar kon ik voor instaan 1 voegde Marguerite er bij. Sir Percy heeft een Britsch accent, dat je met een mes kunt snijden. Mijnheer, zei nu de Vicomte ernstig, en in nog meer gebroken En gelsch, ik vrees, dat u mij niet heeft begrepen. Ik bied u de eenig mogelijke voldoening tusschen gentlemen aan. En wat is dat voor den drom mel vroeg Sir Percy onnoozel. Mijn zwaard, mijnheer, arnt- woordde de Vicomte, die, ofschoon nog altijd niet on ziin gemak, zlin ge duld begon te verliezen. U is een sportsman, Lord Tony, zei Marguerite vroolijk tien tegen een op den kleinen kemphaan. Maar Sir Percy keek den Vicomte even tusschen zijn half gesloten oog leden door aan, toen onderdrukte hij weer een geeuw, strekte zijn lange leden uit, en keerde zich langzaam om. Nu nog mooier, mijnheer, mom pelde hij op goedhartigen toon. Voor den drommel, jonge man, wat heb ik met uw zwaard te maken Wat de Vicomte dacht en voelde op dat oogenblik, toen die zwaar ge bouwde Engelschman hem met zoo veel onverschilligheid behandelde, zou boekdeelen van overpeinzingen hebben kunnen vullen.... Wat hij zeide, werd in een enkel woord omsloten, want alle andere bleven hem van woede in de keel ste ken Een duel, mijnbeer, stamelde hij. Weer keerde Blakeney zich om, en van zijn hoogte keek hij neer op den kleinen, opgewonden man tegenover hem, maar hij scheen zelfs geen oogenblik zijn onveranderlijk goed humeur te verliezen. Hij lachte op zijn eigen, vriendelijke en onnoozele wijze, en terwijl hij zijn groote, slan ke handen In de wijde zakken van zijn overjas stak, zei hij langzaam -- Een duel Och. meent lill dat Dat is toch te dwaas U is een jonge, bloeddorstige schavuit. Heeft u be hoefte een rechtschapen man een por in zijn lichaam te geven Wat mij betreft, mijnheer, ik duelleer nooit, voegde hij er hij, terwijl hij kalm ging zitten, en zijn lange, luie beenen voor zich uitstrekte. Bijzonder onaan gename dingen, die duels, wat zég jij er van, Tony Nu had de Vicomte zeker wel eens gehoord, dat in Engeland de mode van duelleeren tusschen gentlemen door de wet met strenge hand was uitgeroeidmaar voor hem, een Franschman, wiens begrippen van dapperheid en eer gebaseerd waren op een gebruik, dat eeuwen van tra ditie achter zich had, was het schouw spel van een gentleman, die weiger de te duelleeren, iets ongehoords. Vaag overwoog hij nu, wat hem in dit geval te doen stand, of hij dien langen Engelschman een klap in het gezicht zou geven, of hem uitschei den voor lafaard, dan wel of zoo'n gedrag in tegenwoordigheid van een dame als ongepast zou veroordeeld worden, toen Marguerite gelukkig tusschenbeiden kwam. Ik verzoek u, Lord Tony, zei ze met haar zachte, muzikale stem, ik verzoek u als vrederechter op te tre den. Het kind is buiten zichzelf van woede, en voegde zij er niet zon der sarcasme bij, hij - mocht Sir Percy eens letsel toebrengen. Het spottend lachje, waarmee die woorden vergezeld gingen, schenen haar echtgenoot echter niet in H minst te ontstemmen. De Britsche kalkoen heeft zijn tijd gehad, zei ze. Sir Percy zou al zijn voorvaderen aanroepen en intus- schen zijn goed humeur bewaren. Maar reeds had Blakeney als altijd met haar vroolijkhoid ten zijnen kos te ingestemd. Bij-de-hand van haar, nietwaar zei hij, zich vriendelijk tot den Vi comte wendend. Een knappe vrouw, m:1n echtgenoote, mijnheerU zal daarvan ook wel overtuigd worden, als u lang genoeg in Engeland blijft Sir Percy heeft gelijk, Vicomte, viel nu Lord Antony in de rede, ter wijl hij den jongen Franschman vriendelijk op den schouder klopte. Het zou niet heel gewenscht zijn, dat u uw carrière in Engeland zou be ginnen met hem tot een duel uit te lokken. Nog bleef de Vicomte even aarzelen, daarna trok hij even de schouders op als teeken van minachting voor het wonderlijk begrip van eer op dit eila,nd van mist, en zei met gepaste waardigheid Welnu, als mijnheer voldaan is, ik ben niet beleedigd. Gij, heeren, zijt onze getuigen. Ik zal nu heei* gaan, ÏWordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5