NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandse!) Overzicht Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 26e Jaargang. No. 7802 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DR3B MAANDBNt Voor Haarlem 123 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers0.02 Y% öe'fllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 M de omstreken en franco per post B 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directer J. PEERBB09RL ADVERTENTIÊNi Van I5 regels 50 Cts.? Iedere regel meer 10 Cts. Bulten hei Arrondissement Hsarlera van 1—5 regels ft—, elke regel meer a 20 Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag" en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingg 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Rontstraat 55. YsütercommanaalTeiefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc, 6229, DIT NUMMER BESTAAT UIT ÏCHT-EN-TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 29 NOVEMBER. Schouwburg: Ensemble Artistique Solser en Hesse en Adam in Balling schap, 8 uur. Kinder- en Familievoorstelling Roy al-Bioscope en Het Ned. Oper. En semble Lichen en Fritschen, 2 uur. De Eroon: Toon. Gez. van het Grand Th*"fre: Mijnh. en Mevr. Mortgodin, 8 uur. KI. Vereeniging: Bioscope-voorstel- ilng, 8 uur. MAANDAG 30 NOVEMBER. De Kroon: Concert Kathleen Par- low, 8 uur. Be Crisis in den Balkan. We zouden kunnen beginnen met de verzuchting„er is geen nieuwe 1" Laten we dit echter niet doen en maar blij zijn, dat er geen nieuws ls,want a 1 s er nieuws komt, voorspelt dit niet •yeel goeds Be verhoudingen der twistende par tijen is immers zóó spannend, dat men denkt aan een met electriciteit bezwangerde atmosfeer. De bliksem kan elk oogenblik inslaan en ons verrassingen brengen. 5 December nadert al Vooral tusschen Servië en Oosten- rijk-Hongarije is de zaak long niet in orde. Nu wordt weer gemeld, dat en kele regimenten Oostenrïjksche troe pen naar de Servische grenzen zijn opgerukt, om daar de Versterking nog te versterken. Ook zou een Oostenrijksche vloot van drie slagschepen, drie kruisers en eenige torpedobooten de oorlogsha- ven Pola (aan de kust van Istrië) ver iaten hebben, om langs de kust van Montenegro te kruisen. Wel werd er bij verteld, dat deze vlootdemonstra- tië slechts het karakter van een vlootr manoeuvre had, maar toch is zij te beschouwen als het veelzeggend antwoord der Oostenrijk-Hongaar, sche monarchie c.p den eisch van Montenegro, d--* aan dezen staat een deel van Herzt_ -vina zou worden af gestaan. Met andere woorden Oos ten-rijk is strijdvaardig en waakzaam. Daarbij rekening houdende met be richten van oorlogstoebereidselen in Servië en Montenegro en de wel wat eigenaardige houding van Turkije, moet men wel een wapengeweld vree- zen. Servië en Montenegro moeten zich verbonden hebben, om indien hun, in verband met de annexatie van Bosnië en Iierzegowina geen ver goeding wordt gegeven terstond de vijandelijkheden ie openen, om zoo doende de voordeelen van een winter, veidtocht te hebben. In Cettinje zijn verschillende Russische officieren aangekomen, als gasten van vorst Nikita, die de schietoefeningen lijden met de pas uit Italië aangevoerde ka nonnen. (Let wel, Italië de z.g. bond genoot van 't O.-H. rijk, geeft aan Montenegro kanonnen cadeau, die natuurlijk moeten dienen om de Do- nau-monarchie te bevechten jal jamen moet 't maar van z'n vrien den hebbenOok ls vermeldens waard, dat hot aantal Russische vrij willigers, dat zich in Servië aangeeft, steeds grooter wordt Gebeurt dit alles om den vrede te bewaren 't Onderhoud, dat een Turk sche zaakgelastigde met den Oostenxijk- schen minister van buiteniandsche zaken heeft gehad, is om .enkele re denen merkwaardig. Ten eerste zei de bey, dat „Turkije met Oostenrijk-Hongarlje gaarne loyale en vredelievende betrekkingen wil onderhouden". Hoever die loyali teit en vredelievendheid echter gaat, zei de bey niet I... Dat vinden we jammer Ten tweede zei de bey, op de vraag of Turkije een overeenkomst had ge sloten met Servië en Montenegro, „dat in geen geval sprake kan zijn van een verdrag tegen Oostenrijk ge richt". 't Bestaan van een overeen komst wordt dus half en half erkend, zoodat we nu heusch niet begrijpen, welke strekking dit verdrag dan wel kan hebben. Ten derde zei de bey, dat „over de door Servië en Montenegro gewensch- te schadeloosstellingen geen verschil van meening bestaat tusschen Turkije en Oostenxijk-Ilongarije".... Zie, nu raken wij de kluts kwijt, want, dat is nu toch wel een rein iiasco van de logica I Of was die m'n- heer de bey de kluts al kwijt? We leven in den tijd van... onthul lingen. (Vraag 't ma ar aan Wilhelm!) Nu is men in Oostenrijk-Hongarije druk bezig om met oude documenten te bewijzen(?), dat Rusland reeds lang van de annexatie van Bosnië en Her- aegowina heeft geweten en die plan nen ook al had goedgekeurd. Zelfs moet de Tsaar aan de Donau-monar- chie schriftelijk toestemming gegeven hebben I (Is 't niet, of ge 't in Keulen hoort onweren, lezer Helaas staan ons nog niet voldoen de gegevens ten dienste, om over de onthullingen een oordeel te vellen. Misschien later 1 Wel la opvallend, dat de Russische Balkanpolitlek wat draaierig ia. Eerst keurde Iswolsky de annexatie goed, en later la Rus land op dit besluit teruggekomen, ter wijl in de Doema een oebat over de Balkan-aangelegenheden door de re geering angstvallig wordt gemeden. „Hooge" politiek is soms erg hoog Maar met dit al, werkt Rusland of Oostenrijk-Hongarije de conferentie der mogendheden tegen en wordt het oorlogsgevaar vermeerderd. Dat is 't leelijkste De Parljsciie Moordzaak. Dit is in deze dagen wel bet on derwerp. Geen wonder, want 't is een zeer geheimzinnige zaak, die veel sensatie-onthullingen belooft. Me vrouw Steinheil is nog steeds ln hech. ten is en wordt nu algemee n beschul digd zeer veel af te weten van den dood van haar man en moeder. Maar... er is nóg meer I Men herinnert zich misschien nog, op welk geheimzinnige wijze Frank rijke president Felix Faure gestor ven is (vergiftiging?). Welnu, me vrouw Steinheil heet een vertrouwd - - - xs.Eo. de zaak werkelijk die bötook&nio. 7a in de termen valt, om van de rubriek „Gemengd Nieuws" naar ons „Over zicht" te verhuizen. Misschien, wellicht zijn 't laster praatjes.... Een der F ranse he bladen schrijft De zaak Steinheil is nog niet geëin digd, maar pas begonnen. Dit is wel waarschijnlijk I ENGELSCHE CRISIS. 't Hoogerhuis heeft zooals nu wel te verwachten was de drankwet in tweede lezing verworpen niet 272 tegen 96 stemmen. Wat staat ons te wachten?... Nieuwe verkiezingen Of zal het ministerie deze bittere pil maar met een zuurzoet gezicht slikken ITALIë FN OOSTENRIJK- HONGARIJE. Uit Rome wordt bericht: Minister Giolitfci heeft een langdurig onder houd gehad met den koning, wien hij den toestand schilderde, ontstaan ten gevolge van de jongste be toegingen tegen Oostenrijk. Hij moet speciaal aan den koning hebben verklaard, dat hij verzocht had de behandeling der interpellatie over. de buiteniandsche politiek tot Dinsdag uit te stellen in de vaste hoop, dat hij dan in staat za! zijn te verklaren, dat Oostenri'k irtusschen aan Italië de meest volle dige voldoening heeft gegeven door Je oprichting van een Italiaansche hoo- geschool te Triest. Maar... de voldoening is nu nog niet gekomen. EEN MISLUKTE AANSLAG. Berichten uit Riga maken melding van een mislukten moordaanslag op de Keizerin-Weduwe van Rusland, bij haai- terugkomst uit Denemarken. Tusschen Dwinsk en Roejtsa zou een verdacht persoon zijn in hechtenis ge nomen, <ii.e bij zijn arrestatie een po litie-agent doodschoot, llij zou een aanslag in den zin hebben gehad op de Keizerin-V\ eduwe twee zijner me deplichtigen zouden ontsnapt zijn. ANARCHIE IN PERZIë. In 't Engelse he Lagerhuis is de Per zische quaeslie besproken. De heer Graxiy van <le arbeiderspartij stelde de vraag, of de stukken, betrekking hebbende op de Engeische adviezen, die den Sjah in de grondwels-quaes- tie gegeven waren, gepubliceerd zou den worden, waarop de Minister ant woordde, dat er van tijd tot tijd pro testen tot den Sjah gericht waxen we gens het niet nakomen van zijne be lofte en dat deze stukken natuurlijk wel gepubliceerd konden worden bij achtte het echter beter, dat zulk9 ach terwege bleef, daar liet bekend wor den van den inhoud allicht aanleiding zou geven tot zeer ongunstige com mentaren over het doen en laten van den Sjah. zijne ministers en deu medsjlis (parlement). Op een nadere vraag zeide minister Grey nog, dat Engeland en Rusland samen bij den Sjah hadden aangedrongen op ver vulling zijner belofte ten aanzien van het bijeenroepen van bet parlement. De minister betwijfelde echter, of dit wel een zeer verstandige daad was geweest, daar zij feitelijk toch in strijd was met het aangenomen begin sel van non-interventie. Daar staat och.-.. .O^uover, dat het voortduren van de ongeregeldheden groote geva ren had kunnen opleveren en allicht een der mogendheden daarin aanlei ding had kunnen vinden om tus- schenbeide te treden. REVOLUTIE OP HAITI. In Haiti gaan beide partijen voort met het doodschieten van hun tegen standers. Er heerscht in het land. een paniek. President Nord Alexis laat alle menschen den kogel geven, die verdacht worden met de opstandelin gen te heulen en generaal Simon, de leider van de opstandelingen, volgt dit voorbeeld in het Zuiden van de re publiek. Volgens de New-York Herald, staat ie oproerige beweging onder generaal Fouchard in Jérémie niet in recht- streeksch verband met de beweging in het Zuiden. Bovendien is er nu ook in het district Gonaives een op stand onder leiding van Anténor Fir- min uitgebroken. Ook de kanonneerboot Nord Alexis ls, bij Aquin, gestrand. Dientengevol ge kan de blokkade van Les Cayeg nu niet uitgevoerd wonden. UIT CHINA komen weer eens berichten over mui terij en oproer. Veel beteekenis hebben, deze onge regeldheden tot heden niet. OmOnsHeen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezer» eert,artJK^f Heem Kegelwedstrijd. De kegelclub de Phoenix alhier heeft, naar aanleiding van haar 20-ja- rig bestaan, een nationalen kegel wed strijd uitgeschreven op de banen in Café Brinkmann, van 29 Nov. tot 27 Dec. e.k. Deze bestaat uit vijf afdeelingen: korpswedstrijd, eerewedstrijd, kam pioenwedstrijd, personeele wedstrijd en vrije baan-wedstrijd. Voor den korpswedstrijd is als eer ste prijs een verguld zilveren lauwer krans, als tweede een zilveren lau werkrans uitgeloofd, beide vergezeld van vijf zilveren draagmedailles. Ver guld zilveren medailles, aangeboden door den Commissaris der Koningin in Noord-Hol land en den Burgemees ter van Haarlem, zijn bestemd als prijzen in den eerewedstrijd. Voorts is er een gouden medaille uit geloofd voor den kampioenswed strijd. Secretaris is de heer J. K. van C-ara- pen, Houtplein 33. SOI.SER EN HESSE. Het ensemble artistique, onder lei ding van de heeren Solser en Hesse, gaf gisterenavond in den Schouwburg een welgeslaagde voorstelling. Als altijd was het optreden van de hee ren Solser en Hesse, „de populaire humoristen", zooals het programma ze aankondigt, de belangrijkste at tractie. Ook nu bleek dit welverdiend, want de aardige voordrachten, waar onder weer enkele ln Haarlem nog niet gehoorde, hebben de aanwezigen kostelijk vermaakt. Interessant was ook het optreden van den heer Melonchini en z'n me dium. De menschen stonden er ge woon „paf" van hoe dit medium den naam, den dag en plaats van geboor te van verschillende aanwezigen kon noemen. Tot slot had de opvoering plaats van „Adam in ballingschap" een pa rodie op het stuk van Vondel, gemo derniseerd door mevr. S. PoonsVan Bleue, en waarin de „Adam"-rol ver vuld werd door den heer Solser. De aanwezigen hebben zich ook met lit stuk uitstekend vermaakt. Zondagavond geeft het ensemble artistique in den Schouwburg nog een voorstelling, 't 7al ook dan zeker niet aan kijk- en hoorlustigen ont breken. I n w ij d i n g. Zondag zal het patronaatsgebouw echter de nieuwe R. K. school aan de T.mschoteristraat plechtig worden in gewijd door mgr. A. J. Callier, Bis schop van Haarlem. Hockey. Alhier is een hockeyclub opgelicht onder den naam van S. D. O. (Sa menspel doet Overwinnen). De Haarlemsche afd. van den Alg. Ned. Bond van Meubelma kers, behangers, enz, hield Donderdag een huishoudelijke vergadering, uit sluitend gewijd aan de bespreking \an het ontwerp-arbeidscontract, dat door verschillende patroons te Haar lem is uitgereikt om voor 1 December te teekenen. Aangenomen werd met algemeene stemmen, dat de aanwezigen deze ar- beids-overeen komst niet kunnen aan vaarden. Door de afd. zal nu een arbeidsover eenkomst aangeboden worden en een erzoek gedaan om een conferentie in ;ake deze aangelegenheid, en tevens om den datum van 1 December eeni- gen tijd te verschuiven, totdat deze zaak tot een goede oplossing is geko men. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid 's thans eene tentoonstelling georganiseerd, die zeker veler aandacht zal trekken, en wel van eene uitgebreide serie oude Binnenhuizen, genomen uit verschil lende plaatsen van ons land Amster dam, Haarlem, 's-Gravenhage, Mid delburg, Enkhulzen, Lelden, Edam en vele andere. Het is zeer merkwaardig en leer zaam de verschillende afbeeldingen van zalen, vertrekken, gangen en trapportalen, waaronder de verschil lende stijburichtLrigen van de vroeg renaissance af tot den Einpire-tijd vertegenwoordigd zijn, bijeen te zien en zich daardoor een denkbeeld te vormein van de schatten van oude kunst, welke op het gebied van In wendige bouwkunst en kunstnijver- -■«ill Hls- kenüigen van i'oorop, betrekking heb bende op de werkzaamheden van de kaarsenfabriek Apollo te Gouda, ten toongesteld. Zondag is het Museum kosteloos geopend van 104 uur. Voetbal. Zondag a.s. speelt de H. F. C. Swift tegen Quick uit Amsterdam om een medaille. St. Nicolaas. Naar men ons mededeelt, zijn de in komsten voor bet Sint Nicolaas-feest, door onderwijzers georganiseerd, zeer bevredigend en hoopt de commissie in staat te zijn ook de kinderen der der de leeriaren den goeden Sint van nabij te doen zien en ben van zijne giften te doen genieten. Dat hangt af van de goedgeefschhc'd van edele nienschenvv Lend en Baden. In het douche-badhuis aan 't Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week genomen 044 baden in dat aan den Koudenhorn 555. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). SOCIËTEIT TE BLOEMENDAAL. Vrijdagavond werd Ln Hotel Welge legen weder een vergadering gehou den van belangstellenden Ln de stich ting van een sociëteit met annex zaal voor concerten enz. Omstreeks 30 per sonen waren aanwezig. Ter tafel wer den gebracht ontwerpen van de hee ren J. van den Ban en J. London, ar chitecten te Haarlem, doch de verga dering was van oordeel, dat deze te kostbaar waren, aangezien de uitvoe ring er van, met Inbegrip van den grend, een som van omstreeks f 65.000 verderen zou. Besloten werd dus, aan deze heeren, benevens aan den heer Feitsma, architect te Bloemendaal, te verzoeken eenvoudiger plannen Ln te leveren en daarbij tevens op zich te nemen, dat die voor de som hunner begrooting inderdaad zouden kunnen worden uitgevoerd. Deze laatste bepa ling is, naar wij vernemen, in ons lund nog nieuw. Deze nieuwe plannen worden bin nen een week verwacht; zij zullen dan onmiddellijk worden gereproduceerd en afgebeeld op een circulaire, waarin di bewoners van Bloemendaal zullen worden uitgenoodigd tot deelneming in het stamkapitaal. Aandeelen zullen worden uitgegeven van 500, f 250, 100 en 50. De jaarlijksche contributie voor het lidmaatschap werd bepaald op 25. Bij uitvoeringen zullen de leden re ductie op den toegangsprijs genieten. Medegedeeld werd, dat reeds van 135 gezinshoofden blijken van adhae- sie zijn ontvangen. De voorkeur wordt gegeven aan de oprichting van het gebouw op een terrein in hot park Hartenlust. HAARLEMMERMEER. Door het omvallen van een petro leumlamp is gisteravond nabij de Lijnden afgebrand de houten woning vsn en bewoond door den arbeider Kortekaas, niets kon gered worden. Da bewoners konden zich ter nauwer- nood redden. Het nabijstaand e per ceel van den timmerman Roos, Inmiddels reeds ontruimd, werd met groote krachtsin spanning van brandweer en particu lieren behouden; alleen de houten zij gevel daarvan is verbrand. Beiden zijn verzekerd, doch Korte kaas zeer laag. HOUTRIJK EN POLANEN, In den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente zijn tot ouderling en diaken gekozen de heeren J. Wils en J. Cos. HAARLEMMERLIEDE. In eene Zondagavond te houden le denvergadering van de ijsclub „de LLede" zal behalve het houden van wedstrijden ook worden behandeld een aanvraag tot aansluiting aan den Ijsbond Holl. Noorderkwartier. AERDENHOUT. Een gevaarlijk heerschap. Vrijdagavond acht uur bevond zich op den Zandvoorterweg een persoon, die door zijn zonderlinge wijze van doen de aandacht van de politie trok. De politie deed hem eenige vragen, vertrouwde evenwel het zaakje nieten ging over tot visitatie. Daarbij werd SL1™.'"-""tewïatfSHOT aerlig patronen, die hij bij zich droeg in een taschje en in een zijner vestzakken. Ook werd op hem ge vonden een groot Zweedsch dolkmes. Bedoelde persoon, genaamd A. H. B., oud 18 jaar, wonende te Amster dam, verklaarde, even tevoren eene groote hoeveelheid morphine te heb ben ingenomen, met het doel zich van het leven te berooven, maar dat het op hem geen uitwerking had gehad I Hii werd naar het bureau van po litie te Overveen overgebracht en van daar hedenmorgen naar Amsterdam, waar hij ter beschikking van de po- li.lie is gesteld, om als minderjarige aan zijn ouders te worden uitgele verd. Proces-verbaaJ is tegen hem op gemaakt wegens het dragen van ver boden wapenen. HILLEGOM. De Raadsvergadering, belegd tegen Dinsdag 1 December e.k., des voor- middags 10 uur, is verdaagd tot Woensdag 2 December 1908, des voor- middags 10 uur. IJ MUIDEN. Caecllla. Vrijdagavond gaf de gemengde zangvereemging „Caecilia" onder haar nieuwen directeur, den heer N. Gonlag, haat eerste uitvoering in dit seizoen. Medewerking werd daar bij verleend door een mannenkwartet „Prins", van Zaandam, en den heer L. Tuin van Beverwijk. Ofschoon de tooneelzaal van het Hotel de Nieuwe Willem Barendsz niet zoo bezet was als bij vroegere uitvoerin gen, scheen het kleine gehoor over het algemeen met het ten gehoore gebrachte tevreden. Waar de nieuwe directeur nog slechts zoo kort samen werkt met het koor, willen we een tweede uitvoering afwachten om over de resultaten iets te melden. Bijzonder aangenaam was het ons te hooren, dat de vereenigingen G. A. Heiiise en Caecilia zuilen ineen vloeien. Zij slaan reeds eendgen lijd onder dezelfde directie en het wil ons vouiJtomen, dat meu reeds vroeger tot samensmelting bad moeten over gaan. Dat zou beiden vereenigingen ten goede gekomen zijn. ZANDVOORT. Door B. en W. zal den Raad wor den voorgesteld, de diensturen voor dd secretarie te bepalen van des voor middags 9 uur tot des namiddags 4 uur en dientengevolge de betrekkelij ke instructie en het reglement van dienst te wijzigen. Vrijdag 4 December a.s. zal in Ho- lel Driehuizen, des avonds te 8 uur eene vergadering gehouden worden van de Vereeniging tot behartiging dr belangen van de badplaats Zand voort ter diverse besprekingen. De agenda der tegen Dinsdag a.8., des avonds te 7^ uur, uitgeschreven openbare raadsvergadering luidt: Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Installatie nieuw lid. Supplstoir kohier der plaatselijke directe belasting, naar het Inkomen. Kohieren schoolgeld. Wijziging instructie gemeente-se cretaris. Wijziging reglement van dienst voor de gemeente-secretarie. Wijziging Instructie gemeente- vroedvrouw. Benoeming gemeente-geneesheer. Benoeming gemeente-vroedvrouw.- Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur. Verzoek aanstelling makelaar roe rende goederen. Woensdag 3 December a.s.,- des voormiddags 11 uur zal worden aan besteed de leverantie van brandstof fen ten dienste der verwarming der gemeente-gebouwen, gedurende het jaar 1909. Prijsopgaven met monsters moefefi worden ingediend voor Woensdag 3 Dec. 1908, des voorm. te 10 uur. MEVR. DE WED. LE CLERCQDE BOURBON. Te Apeldoorn is overleden in den ouderdom van 73 jaren mevrouw de weduwe Le Clercq, geboren Marie Thèrèse de Bourbon, dochter van wij len Charles Louis de Bourbon, her tog van Normandië (Lodewijk XVII), bekend geweest zijnde onder de na men van Charles Louis Naundorff, geboren op het kasteel te Versailles, in Frankrijk, den 27sten Maart 1785, zoon van wijlen Z. M. Lodewijk XVI, koning van Frankrijk, en van H. K« en K. H. Marie Antoinette, geguilloti neerd te Parijs, 21 Januari 1793. („Ned.") W. P. G. HELSDINGEN. Het Kamerlid, de heer W. P. Gv Helsdingen, lijdt, naar men aan „Het Volk" meldt, aan een aanval van cholerine. GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN. ROTTERDAM. Bij de herstemming in het district II, ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad, is ge kozen, de-heer O. S. Knottnerus, lib., met 2469 stemmen. Op den heer J. W. F. Koels, kath., waren 2323 stemmen uitgebracht. De katholieken verliezen daardoor een zetel. DE ZEISTER MOORDZAAK. Donderdagmiddag is, naar de „LV Ct." meldt, te Leeuwarden aange bracht on in de bijzondere strafgevan genis opgesloten Hendrik van Vaa- len, door. het Hof te Amsterdam ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, wegens moord op den kassiersbedien- de Hendrik Drost te Zeist. Zooals men weet, teekende Van Vaa- len geen cassatie aan. PRESIDENT CASTRO. De correspondent der „N. R. 'Ct.n te Parijs seint Omtrent de houding der Fransche regeering tegenover president Castro schrijft de Temps" De minister raad hoeft de kwestie nog niet onder zocht, maar wij meenen te weten, dat het plan \an de Fransche regeering is aan Castro en zijn aanwezigheid in Frankrijk geen aandacht te schen ken. Zooals ik seinde, zeide het Journal des Débats hetzelfde. Mijn persoon lijke inlichtingen stemmen hiermee overeen. ECHTELIJK DRAMA? In die uitgestrekte menschenkolo- nies, die men groote steden noemt, spelen zich dagelijks vele drama's af, waarvan slechts enkele tot zekere openbaarheid komen: soms door een toeval, soms als één bedrijf van het drama de openbare straat tot schouw- tooneel heeft of als bijv. de strafwet is overtreden. Zoo vernamen we van een treurig echtelijk drama de verdwijning van een 21-jarige, gehuwde vrouw. Toen de man thuis kwam, vond hij slecht9 twee van zijn drie kinderen thuis: een zuigeling van zeven maanden en een knaapje van drie jaar Op de tafel lag een briefje van den volgenden in houd: „Arnold. Ik ga weg. Zoo gaat het niet langer. Vandaag of morgen halen ze ons lijk op." In de Oudezijds Armsteeg te Am sterdam, waar het ongelukkig gezin woonde, hebben we een onderzoek in gesteld. Het is een van die smalle huizengleuven, die uitkomen in de Warmoesstraat, met kleine, onoog lijke, armoedige huisjes. De geheele familie van de verdwe nen vrouw, haar moeder en getrouw de zusters, woonde Ln deze steeg hij elkander.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1