NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandse!» Overzicht Stadsnieuws 26e Jaargang. No. 7803 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HAA.NDAG 30 NOVEMBEB 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN» Voor Haarlem I 1.23 Voor de derpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1-63 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037}* de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Bireeiea? J> C. PEERSBOOM. ADVERTENTIÊNi Van 1—3 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer /O. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenti5n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Qroote Houtstraat 55. tetercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bultenspaarni 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën én reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 1 DECEMBER. Gr. Iverk: Orgelbespeling, 1—2 uur. De Kroon: Jonge Vrijz. Propaganda- club „Haarlem": Openbare vergade ring met debat, 8$ uur. KI Vereeniging: Sint-Nicolaasfeest, 5 uur. Vergadering Prov. Staten. Be ontwaking van China. t Komt 1 Maar, zooals te begrijpen is, heel en heel langzaam 1 Eenige dagen ge leden schreven we „de Chinees slaapt zóó vast, dat hij bij het eerste --.epen zeker niet wakker zal zijn." Onzeker is echter, hoe vaak hij geroepen moet worden om op te staan. Eenige keeren heeft het hanen gekraai al geklonken, en waarlijk niet zonder succès. 't Misterieuse gesloten Hemelsche rijk is al zoo door Europa beïnvloed, da.t 't een.... grondwet krijgt I De keizerin-weduwe heeft een bevel uit gevaardigd, dat China in1916 (dus OA er acht jaar!) een grondwet zal krijgen. Enfin, de Chinees heeft ai zóó lang gewacht, acht jaar betee- kent in verhouding heel weinig 1 Zeker om bij de troonswisseling tot ailing gekomen revolutionaire ele menten het zwijgen op te leggen, heeft de keizer-regent in naam van den no-- pap-etenden keizer van tAvee vol le jaren nadere toezeggingen over de beloofde grondwet gedaan. Ziehier een schets van de grondwet en constitutioneelen regeerings- -A°rm De keizer van China, goddelijk, hei lig en onschendbaar, vereenigt in z'm persoon alle bevoegdheden, om te heerschen en te regeeren, terwijl het parlement slechts een raadgeven de stem heeft en bovendien niets heeft te zeggen over de rechtspraak, het leger en de vloot. Van 't Mesrecht zijn uitgesloten Ja. dan volgt zoo'n lange lijst, dat men gemakkelijker had kunnen aan geven^ wie niet zijn uitgesloten T>' constitutie is dusnog erg Chineesch Maar.... de Chinees is in één roep riiet wakker Herin neren we ons eens hoe 't in Rusland gegaan is. Daar stond de Tsaar ok eerst een Doema toe. die zoo goed als geen bevoegdhe den had, en nu moet de regeering ze ker met de eischen der volksvertegen woordigers rekening houden. Hier geldt vooral de waarheid wie a zegt moet óók b en c laten vol gen. EEN VERBOND TUSSCHEN AMERIKA EN JAPAN. Hiervan bespraken we al meerma len de mogelijk- en waarschijnlijk heid. 't Blijkt nu niet zonder reden te zijn. Een telegram uit Washington meldt „Ofschoon het nog officieel ver zwegen is, wordt uit geloofwaardige bron gemeld, dat er tusschen Japan en Amerika een overeenkomst van groot gewicht is tot stand gekomen, berustende on het denkbeeld van de verdediging van een vriie en vreedza me ontwikkeling van den handel in de Stille Zuidzee. De overeenkomst behelst w^derkeertge waarborgen voor de cerh'cdiging van elkanders territoriale bezittingen en eA-eneens wederkeerige waarborgen voor het ondersteuuen van sie onafhankelijk heid en integriteit van China en be rust ook op het beginsel var) gelijke gelegenheid voor liet uitoefenen van handel en industrie door alle natiën aldaar. Indien er iels geschiedt, waardoor het status quo, zooals in de overeen komst is bepaald, bedreigd wordt, zullen de beide contracteerende par tijen elkaar de maatregelen mede- deelen, die zij voor een goede schik king nuttig oordeelen.' Met belangstelling zien we nadere bijzonderheden tegornoet. De Crisis la den Balkan. Geen nieuws geldt nog voor goed nieuAvs, want dan is de vrede nog voorloopig bewaard. Eiken dag ko men echter berichten en berichtjes over oorlogstoebereidselen dan eens van Oostenrijk-Hongarije, dan van Turkije, Servië, Montenegro of Bulgarije. Ook nu weer Servië heeft 2000 paarden uit Rus land ontvangen. Turkije versterkt de grenzen tegen Hongarije en Bulgarije. Zulke berichtjes schetsen den te- nuwachtigen toestand. Nu, de toestand is inderdaad cri- taek. De vriendschappelijke onderhande lingen tusschen de verschillende twis tende partijen zijn afgebroken, zoo dat nu alle heil moet komen van de conferentie, d!e ook al 1001 moeilijk heden heeft te overwinnen. Na Rusland zoekt Servië ook weer eens heil bij Italië. Dit zou men al thans afleiden uit het volgende tele gram, dat Jovanowitsj, de president der Skoepstjina, heeft gezonden aan den voorzitter der Italiaansche Ka mer „Nu het Servische volk een tijd van zoo zware beproe\dngen doormaakt en zijn toekomst wordt bedreigd, Adn- den mijne collega's en ik d'epe troost ein tegelijkertijd een bron van hoop, dat ons recht zaJ zegevieren in de herinnering aan de heldhaftige be proevingen, die het Italiaansche volk heeft doorstaan in den tijd, toen het zijn vrijheid en zijn nationale een heid in het leven riep. Wij worden bezield met nieuwen moed en gevoe len ons bereid den weg op te gaan, die onze vaderlandsliefde ons aan- w"1 wanneer wij de schitterende resultaten zien, •die de zege van hei nationale ideaal heeft gehad op ieder gebied van het moderne leven in het belang van het schoone Italië en van de geheele menschheid. Met een dergelijk aanmoedigend voorbeeld voor oogen, verzoek ik u aan de Kamer van Afgevaardigden van het koninkrijk Italië de beste wenschen van de Servische Skoepsjti- na over te brengen voor het welzijn van koning Victor Emmanuel en voor het geluk van het Italiaansche volk. Was het ook niet koning Emmanuel die aan den vorst van Montenegro 20 j moderne snelvuur-kanonnen cadeau gaf i Alles om te dienen tegen den vijand Oostenrijk-Hongarije. j Waar moet 't heen met het ver bond tusschen OOSTENRIJK EN ITAI.Ië '(begrepen in den driebond) De be toogingen tegen Oostenrijk gaan in Italië ook maar ongestoord voort, en nu gaat zelfs het leger meedoen. In een vergadering van kooplieden en industrieelen te Turijn werd be sloten om de Oostenrijksche artikelen I te boycotten, terwijl in verschillende i winkels aangeplakt staat, dat aan Oostenrijkers niet wordt verkocht en dat geeri Oostenrijksche handelsreizi gers worden ontvangen. Te Bari hebben ernstige ongere geldheden plaats gehad. Een groote menigte, die den koning van Grieken land uitgeleide deed, bemerkte, dat er een Oostenrijksche boot aan de kade gemeerd lag ein begon toen allerlei vijandelijke kreten uit te stooten en aanstalten te maken om een aanval op het schip te doen. Een der matro zen had toen den gelukkigen inval, de brug in te halen, zoodat de menigte haar woede niet anders kon koelen dan door schreeuwen en met steenen te werpen. Een troep soldaten, in al- leri'l opgeroepen, joeg de betoogers uiteen. Het Oostenrijksche schip stoomde toen maar weg, zonder hare lading geheel te hebben gelost De Italianen zijn heethoofdige zuid- landers.... Of 't gebeurde alleen een gevolg is van de studenten-relletjes te Weenen? We betwijfelen het I In Italië is er reeds lang een wrok tegen den drie bond, die nu wellicht tot uiting komt. Op een tijdstip voor 't O. H. rijk en ook voor Duitschland erg Dn ParUsGhe moordzaak. Heel Parijs staat overeind 1 Maar ander9 is er niet veel nieuws over deze sensatie-zaak. Alleen wordt gemeld, dat de opgraving der lijken van den echtgenoot en de moeder van mevrouw Steinheil heeft plaats ge had. Waarom Begint de justitie te twijfelen aan het eerst geloofde verhaal, dat de slachtoffers door wurging zijn omge bracht? Een vrouw alleen kan geen twee menschen wurgen. Nu wordt ge fluisterd, dat de ongelukkigen eerst vergiftigd zijn, en toen met touwen gesnoerd, om aan wurging te doen denken.... De geheele zaak is wel geheimzin nig 1 Jnölleum van Keizer Frans Jozef De beide Kamers ein de Rijksraad hebben Zaterdag een plechtige zitting gehouden ter gelegenheid van het ju bileum van den keizer. De presidenten der beide Kamers hielden een redevoering, waarmede zij uiting gaven aan de gevoelens van dankbaarheid en vereering van alle volken voor den persoon van den vorst. Daarna spraken zij hun op rechte wenschen uit voor het geluk en een lang leven van den keizer. Kreten van „Leve de keizer" wer den temidden van een algemeene geestdrift geslaakt. De beide Kamers machtigden de voorzitters, aan den keizer de geluk- wenschen en de betuigingen van toe wijding en trouw der volken (Oosten rijkers en Hongaren) over te brengen. Revolutie in Perziö. Ondaiiojs Hei. jjdsiuii vim oen Sjah om zijn proclamatie tot aiscnaliLUg van ae Lrdoiiowet en t parlement, te rug be nemen, is tie innouti uuaxv u_u toen naai' uil© provincies geseind met nevel tot aaupianKing, waaisoniju- ujk met de Peuo&inig oe reacuuinnu- r© woeiingen aan te moedigen. De mi nister van iiuiteniantisciie zu-ibu twain persoonlijn Ue lastgeving tot ïiiirenking oei- proclamatie meueuoe- ie>n aan ue Engeiscn© en rtussiscne ge zanten en deelde uaarbij meoe, uat de Sjah nooit voornemens was ge weest de beloofde bijeenkomst aan het parlement niet te doen piaats lieb- ben, doch dat hij alleen tl© samen stelling en de bevoegdheid van dit parlement heeft willen regelen naar de behoeften tier Perzische toestan den en in overeenstemming met de wetten van den Islam. (Wie lacht?) Het plan van den üjah schijnt thans weer te zijn een staatsraad, m plaats van een parlement in te stellen de leden van dien Raad zullen niet geko zen, maar door den Sjah benoemd worden; de Raad zal slechts een ad visee rende bevoegdheid hebben. Dan gaat men 't in China nog lets beter doen 1 V/eer een SuItansstrUd in Marokko Uit Tanger wordt aan de Matin" gemeld, dat de proclamatie van Muu- iay Mohammed (broeder van Abd-el- Azis) tot sultan niemand die van nabij den gang van zaken gevolgd heeft en den geestestoestand der Ma rokkanen kent behoeft te verbazen. De correspondent brengt dan het (ook door ons vermelde feit) in herinne ring, dat Moulay Mohammed in een bui van woede, een van zijn bedien den wegjoeg, hern achterna roepende: „Dat Allah u blind make", en dat de bediende inderdaad des anderen mor gens zijn oogen niet kon openen, wat door sommigen aan auto-suggestie wordt toegeschreven. De Marokkanen uit de omgeving van Moulay Moham med zagen in het gebeurde evenwel een bewijs van zijn bovennatuurlijke macht, en zoo heeft deze gebeurtenis een geweldigen iuutuk gemaakt, en werd zij oorzaak dat men m heiland gunstig gestemd werd voor Moulay Mohammed, dezen nieuwen zendeling van den profeet. Te Rabat en vooral te Saié is Mou lay Mohammed zeer populair, en zoo mag men zich in deze steden weldra op gewichtige gebeurtenissen voorbe reiden. Moulay Hafid was al lang bevreeed voor den invloed van zijn broer, Mou lay Mohammed, om welke reden hij hem naar Fez ontbood. Thans na de uitbarsting van fanatisme, die de pro clamatie van Moulay Mohammed ten gevolge had, zal Moulay Hafid zich te meer haasten, om de hem door de Fransoh-Spaansche nota gestelde voorwaarden aan te nemen. En dit' zal zijn populariteit, die in het zui den, en in de buurt van Rabat al zoo veel gevaar loopt, niet doen toene men. Dit wil dus zegge®, dat wij waar schijnlijk aan 't begin van nieuwe binnenlandsche twisten en oorlogen en nieuwe verwikkelingen in Marok ko staan. Geen plezierig vooruitzicht 1 REVOLUTIE OP HAITL De woelingen duren voort. Nu wordt gemeld, dat de opstan delingen de regeeringstroepen versla gen hebben. Een mijnramp. Een telegram bericht, dat de mijn van de Pittsburgh BuffaJo-kolenmijn- maatschappij te Mariana (Amerika) in brand is geraakt, ten gevolge van een ontploffing. Twee honderd vijf en zeventig mijnwerkers waren in de schacht en men vreest, dat allen ge- stikt zijn. De eerste reddingsbrigade zag zich door de hevige hitte genoodzaakt het werk op te geven. Er ig weinig hoop op redding, daar de dichte rookwolk, die uit beide schachten opstijgt, er op wijst, dat daarbinnen een vergiftigde atmospheer heerscht. TREINONGELUK IN FRANKRIJK. Tengevolge van verkeerden wissel stand ia de sneltrein van Brest op een bommeltrein geloope®, waar door twee personen zijn gedood em tien ONS VORIG NUMMER. Van verschillende zijden ontvingen we een geiukwensch met ons vorige nummer, het grootste, dat we tot nu toe in 't licht zonden, niet minder dan ACHT EN TWINTIG bladzijden. Voor deze bewijzen van belangstel ling in onze courant, die dan ook met reuzenschreden vooruit gaat, betuigen wij onzen vriendelijken dank. Wij doen nog opmerken, dat dit nummer 261 advertentiën bevatte en evenveel tekst ais een gewoon roman boekdeel. Kleine Diefjes. De rechter-comuiissaris hield Za terdag een instructie in zake een plaats gehad hebbende berooving van een 7-jang knaapje, dat voor zijne moeder een boodschap moest doen. Er weiden drie verdachten gehoord, die den leeftijd van.... 14 jaar nog niet hadden bereikt. H.G. Roodhuijzen. Uit de advertentiën heeft mem kun nen lezen, dat morgen de heer Rood huijzen, lid van de Tweede Kamer, een rede boudt in de vereeniging der jonge vrijzinnigen. Plaats en uur vindt men in de annonce. „KUNST ADELT". Het geheel onthouders koor onder dien naam, gaf Zaterdag* avond in het Bremgebouw een uit voering voor een stampvolle zaal. Deze uitvoering droeg een huiselijk karakter, daar alles wat gegeven Averd uitsluitend door leden van dit koor werd ten gehoor© gebracht. Er waren dus geen solisten geëngageerd. Even wel moet het gezegd worden, dat, mochten bedoelde leden er nu niet ge heel in zijn geslaagd het effect te be reiken wat met solisten van naam verkregen wordt, zij toch doorslaan de bewijzen gaven zeer verdienstelij ke werkende leden van „Kunst Adelt" te zijn. O. a. hoorden we een Jeugdig vlo list eenige nummertjes van de klas sieke meesters voordragen, zooals Bach, Mozart en Viotti, op een wijze, die getuigde van een uitstekende school. Streek en zuiverheid waren zeer te roemen. Als dit jonge mensch doorstudeert, behoeft hij zijn naam op het programma niet te verzwijgen. Ook hoorden wij een dames-kwar tet, Avaarvan de stemmen bijzonder gced bij elkaar kwamen en dat een uitbundig succes inoogstte met „O, verzAveifle nicht am Glücke, van Otto Ziegler, dat dan ook zeer mooi ge zongen werd. Mede hoorden wij een bijzonder mooie altstem in „Roze's Pelgrims tocht", van Schumann. De mannen- en gemengde kwartet ten in dit werk voorkomende, zullen wij maar bulten bespreking laten. Het koor gaf afwisselende momen ten, die wij zouden kunnen noemen heel mooi, mooi, goed geslaagd en niet geslaagd, doch daar er onder de ze laatste rubriek slechts twee koor tjes vallen te noemen, hebben wij met veel genoegen geconstateerd, dat dit koor uitstekend vooruitgaat. VooraJ treedt hfer beschaving op den voor grond. Doch hoe zou het amders kun nen De heer P. de Nobel, iemand van muzikalen bloede, is een direc teur, die zich geheel aan deze veree niging schijnt te geven, en wien het dan ook schijnt te gelukken, door ge duld en volharding zijn idealen ver wezenlijkt te zien. Mocht hij er bij een volgenden keer toe kunnen be sluiten een uiet zoo uitgebreid pro gramma te nemen, dan zou hij, dunkt ons, het auditorium, en het einde der uitvoering wat frisscher houden. In de pauze werd een collecte ge houden voor de workloozien, die ruim f 25 opbracht. Derhalve heeft „Kunst Adelt" ook in dit opzicht veel succes gehad. K. Hoe brutaal vreemde kooplieden hier in de stad hun waar aan den man brengen, bleek Zaterdagavond iu de Groote Houtstraat, toen zoo'n koopman als een politie-agent gepas seerd was, tien lootjes van vijf cent het stuk aan den man zocht te bren gen, wat hem vrijwel gelukte. Zoo werd voor eon prullig ding vijftig cent betaald. Kwam er een politie agent aan, dan deed hij net of hij ge woon verkocht, want loterij Is verbo den. Maar het vreemdste is, dat het publiek zooiets nog In de hand werkt. Even daarna traden drie liedjeszan gers op bij de Peuzelaairsteeg, éen zong en twee brachten hun liedjes aan dien man. Daar klonk de kreet „Politie" en het drietal yerdween In de steeg. BOND VOOR STAATSPENSIONEE- RING. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staaspensioneering heeft den heer N. Prins, oud-katholiek pastoor, alhier, tot voorzitter gekozen. KEGELWEDSTRIJDEN. De kegelwedstrijden, die de kegel club „de Phoenix' te Haarlem heeft uitgeschreven ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, namen Zondag een aanvang. Door ongesteld heid van den voorzitter werd het con cours geopend door den heer B. Groe- newegen, die de oprichters herdacht en den wensch uitsprak, dat deze wed strijden de kegelsport zullen bevorde ren en hoog houden. Spreker bracht dank voor de medailles, die door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, door den Bur gemeester van Haarlem en eenige Haarlemsche kegelclubs, als blijk van belangstelling in het twintigjarig be staan der club waren geschonken en verklaarde daarna het concours voor geopend. Tien kegelclubs namen Zondag aan den wedsirijd deel. De uitslag is. Groote Vauxhall I, 259. Idem II, 249. Waterpas I, 252., Idem II, 246. De Prins I, 246. Idem II, 198. De Tien I, 245., Idem II, 178, Nu of Nooit, 241.. Hard Gaat-ie I, 223., Idem II, 220. Volharding I, 218. Idem II, 189. De Phoenix (buiten med.), 213. allen van Haarlem. De Jonge Kampioen, Amsterdam 222. A, D. V. E. N. D. 0. I, idem 214. Idem II, idem, 208. De Eerste Bloemen, Bloemendaal, 212. De verguld zilveren medaille, aan geboden door de kegelclub Hard Gaat- Ie te Haarlem, voor de Haarl. club, die in den korpswedstrijd het grootste aantal punten wierp, werd gewonnen door de Groote Vauxhall.: VEILING In bet verkooplokaal „De Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 28 November 190S. No. 1. Een winkelhuis en erve aan de Gierstraat no. 65. J. W. G. Droste q.q., 4000. No. 2. Een zoo goed als nieuw ge bouwd Winkel- en woonhuis en erve aan de Paarlaarsteeg No. 5. J. J. Guldemond q.q., 5200. No. 3. Een Bloembollentuln, ge naamd „Haemstede" met een daarop slaand Schuurtje, A 138 B aan de Manpadslaan, mabi$ de Leidsohe vaart. J. W. G. Droste q.q., 6125. No. 4. Een winkelhuis en erve, aan de Schagchelstraat no. 46. Opgehouden 4155. No. 5. Een winkelhuis met boven woning, erf en schuur aan de Kam perstraat met uitgang aan de Lange Poellaan No. 6 B. <3. F. H. Schöahuth, f 4050. No. 6. Een Winkelhuis met boven woning en erf naast het voorgaande perceel, no. 6 C. No. 7. Een stal met hooizolder en erf, aan de Lange Poellaan, No. 13, Gecombineerd W. v. Riemsdijk, f 6225. Na 8. Een huis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en plaats aan de Lange Poellaan, No. 15 en 15 rood. Ph. H. Romeyn, 3000. Nos. 913. Vijf huizen en erven naast elkander gelegen te Schoten, aan den Straatweg, als: Na 9. Get. B No. 14. H. Vermeer, J 605. No. 10. Get. B No. 15., J. Slabber, f 600. No. 11. Get. B No. 16. H. A. de Wolff, 600.: No. 12. Get. B no. 17* A. J. v. Gijn, 620. No. 13. Get. B No. 18, A. Schippers, 945. No. 14. Een perceel tuingrond, gele gen achter bovengenoemde huizen. J. Alders, 455. No. 15. Een burgerwoonhuis en erve met voor- en achtertuin aan de Oran jekade te Heemstede, No. 8* Uit de hand verkocht. W. H. C. SCHMÖLLING. In den hoogen leeftijd van 81 jaar is hier ter stede overleden de heer Wilhelm Heinrich Christoph Schmöl- ling, die jareu lang in het Haarlem sche muziekleven een - belangrijke plaats innam. Hij was het, die met de heeren Weid- ner, Krusemon en Bastiaan, als A\-e ons niet vergissen, een quar tet oprichtte, dat werken van Bach ten gehoore bracht, een combi natie waaruit de Haarlemsche Bach- vereeniging is ontstaan, waarvan hij steeds bestuurslid is gebleven. Jaren lang was hij ook directeur van de lie dertafel Zang en Vriendschap, In wel ke qualiteit hij opgevolgd werd door den heer W. Robert. Vele jaren was hij de leider van het bekende kwar tet Loreiey, alhier. Aan de Rijks-Kweekschool voor on derwijzers gaf hij vioolles. Vier direc teuren heeft hij aan die inrichting ge kend, want Schmölling Avas al lang hier. Toen hij uit Duitschland naar Nederland kwam, was zijn eerste be trekking aan het bekende Instituut Noorthey te Voorburg, daarna ging hij over aan het instituut Schreuders te Noordwijk en vervolgens vestigde hij zich ln Haarlem. Meer dan een hah'e eeuw bracht hij in ons land door. Daarvan was hij 42$ jaar aan de kweekschool. Schmölling was geboren in Dietiche- mode in Thürlngen. Velen kenden en waardeerden hem als een goed musi cus, en een welwillend en hulpvaar dig man. Aan de algemeene armen en aarï verschillende stichtingen heeft hij een. legaat vermaakt. Nog den 19den NoA'ember gaf liij zijn les aan de Kweekschool. Daarna kreeg hij een longontsteking, die zijn verzwakt lichaam niet meer kon door staan. De ter aarde bestelling is bepaald op Woensdag a.s.t des morgens om streeks 12 uur, aan den Schoterweg. Militaire zaken. De majoor P. P. H. Tielens, belast met het toezicht over de depots huza- re nalhier, die Is overgeplaatst bij 't wapen te 's-Gravenhage In garnizoen, volgt morgen zijne nieuwe bestem ming. Zaterdag nam. is de milicien L. van' het 10e regiment infanterie, die zich onwettig van zijn korps had verwij-' derd, door de politie te Amsterdam gearresteerd en onder geleide van Amsterdam naar bier overgebracht.. St. Nicolaasfeest. Op Zondag 13 December a.s. zal aan da kinderen van de leden van den Rj •K. Volksbond, afd. Haarlem, een SL Nicolaasfeest gegeven worden in het gebouw der St. Bavo. VROUWENKIESRECHT, Men schrijft ons Vrijdagavond hield voor een volle zaal frl. Rosika Schwimner, uit Buda pest, haar geestige, levendige impro visatie over „de beteekenis van vrou wenkiesrecht". Spreekster vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat in Holland haar on derwerp moest zijn„de beteekenis van vrouwenkiesrecht", ln Holland, waar toch zooveel over vrouwenkies recht geschreven en gesproken wordt, maar, ©en profeet is niet geëerd.. dus vele Hollandsehe vrouwen erf mannen zijn nog niet „wakker". Toch' zal zij zich richten tot de twijfelenden, niet tot do onwetenden, die kunnen er'niet meer zijn. Denk niet. dat het nog allen tijd heeft, want het is tijd vermorsen niet alle krachten te geven aan het begin, van de verbetering der vrouwen rechten. Zet niet don hoeksteen van' het huis op het dak, want al heeft de vrouw al veel tot stand gebracht, het kan plotseling oncredaan gemaakt worden. Zorg dat het vast gelegd wordt en de vrouw er voor kan zor gen de goede wetten, die er zijn, goed ten uitvoer te brengen, dat zij een persoon wordt, waarmee rekening ge houden moet worden. Hot is niet genoeg, dat de vrouw zich interesseert voor haar eigen, huishouding en deze Ln orde houdt, zij moet zich ook Interesseeren voor de maatschappij, dat complex van huis houdens. Laat de vtouw geen angst hebben voor het woord politiek. Politiek is niet, he tannexeere® van provinciën of Interessante interviews, maar poliv tiek la wetten maken, die alle burgers

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1