NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 208 Jaargang, No. 780S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 1 DECEMBER 1908 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN) Voor Haarlem f 1.23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3734 w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur 3. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondlsse;n«rt Haarlem van 1—5 regels L— elke regel meer /0. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels-, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groot© Houtstraat 55. later communaal Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratie 724 Drukkerij: Zcide? Bulteaspaarss 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. AGENDA WOENSDAG 2 DECEMBER. KI. Vereeniging. St. Nicolaasfoest, 5 uur. Stadhuis: Vergadering der commis sie voor de Werkloosheid, 2 uur. Buitenlandsch Overzicht 88 Crisis in den Balkan. 't ls een harde en treurige waar heid de toestand wordt van dag tot dag ernstiger. De vredeslcansen dalen en 't oorlogsgevaar neemt toe. Langen tijd heeft de barometer op „veranderlijk"' gestaan, terwijl de naald geregeld een beetje naar „mooi weer" overhelde nu wijst ze onheilspellend naar „storm" en „on weer". Misschien zuchten enkelenwat duurt de crisis toch lang, waarom die bange onzekerheid zóó gerekt Een der veie antwoorden zou kun nen zijn zie hier een staaltje van „hooge" politiek 1 In de eerste crisis- dagen was er al oorlogsgevaar, en dat is er al dien tijd óók gebleven. Het poes-lieve gevlei mot een vrede lievende oplossing moest alleen die nen om.... t ij d te winnen tijd voor 't in orde brengen der verwaar loosde en verouderde legerbenoodigd- hieden. Of is 't niet opmerkelijk, dat bij al het gesol met den vrede geen een kei land nu eens goed uit den hoek geko men is, om te toonen, dat het inder daad ernst is, met de poging om den vrede te bewaren. Noem eens op, wie dit gedaan beeft Wel hebben èn Turkije èn Servië èn Montenegro geregeld gewerkt an 1 'Ie versterking der verdedigings middelen. Eiken dag kregen we klei ne sensatie-berichtjes over de bestel ling, aankoop of levering van kanon nen, geweren, munitie, kleeding enz. Vooral is die versterking opmerke- van Turkije, Servië en Montene gro de vijanden van Oostenrijk- Ho ngarije. De Donau-monarchie heeft eigenlijk een beetje met zicli laten sollen, waar om vreest het den vijand acht het den vijand gering Hoe 't zij, er is nu plotseling ook een verandering in de houding van 't O.-H. rijk gekomen. Ook uit het land van Franz Joseph worden nu berich ten verzonden over de versterking der strijdmiddelen. Nu weer een tele- gi. i „het goederenvervoer op de spoorwegen in Bosnië en Herzegowi- na wordt gestaakt van 3 tot 15 De cember, omdat in dien tijd de lijn al le beschikbaar moet zijn voor mili taire doeleinden". Nog eenige berichtjes, die voor den toestand teekenend zijn In Turkije's hoofdstad speelde de groote Sarah tooneel. „Aiglon" werd voor het \oetlicht gebracht, waarin de volgende dialoog voorkomt Wat is er van de Oostenrijksche soldaten geworden t Die zijn op de vlucht gegaan. Opeens klonk krachtig gejuich, ge zang en geschreeuw Weg met Oos- tenriik, weg Men zegt, dat de ministers en de vroegere giootvizier bij deze voorstel ling tegenwoordig waren en dat ze meege juicht hebben. Dat alles schetst den haat van de Turken I Ook 't boycot doet dit. Van,Oostenrijksche zijde is aan een voorman van 't Jong-Turksche Comi té gevraagd om zijn invloed aan te wenden om 't boycot van Oostenrijk sche waren in Turkije op te heffen. De Turk antwoordde Ik betreur het geschil tusschen uw en mijn regeering. Maar het boycot is eenvoudig het gevolg van de ver ontwaardiging, die alle Ottomanen voelen wegens de aanranding van de rechten van ons huis. Ik hoop uit den grond van mijn hart, dat de Oosten rijksche regeering ons de schadever- goeding geeft, waarop wij recht heb- en, en aldus de goede betrekkingen tusschen de twee landen helpt her stellen. Een weinig troostend antwoord De toestand is dus ernstig. Oostenrijk-Hongarije zit in een lee- -üjk parket, 't Ziet tegenover zich Turkije Servië Montenegro jen daarachter) Rusland Enge- Wd Frankrijk en.... Italië. Italië Ja, ook dat land heeft niettegen staande den driebond tegen de Oos- •tenrijksche politiek jiartij gekozen. 'Onverwacht komt dit niet, want reeds bij herhaling wezen we op de koele houding van ItaJië, dat veel Enge- lond-Frankrijk-Rusl and-sympathieën (heeft. Nu wordt zelfs een gerucht ver spreid van een geheimverbond of verdrag tusschen Rusland en Italië, om eensgezind in de Bal kan-aangelegenheden op te treden. Wel moet dit gerucht nog bevestigd worden, maar de houding van Italië pleit voldoende voor zoo'n verdrag ook al zou dit slechts een stilzwijgend gesloten overeenkomst zijn. Oostenrijk-Hongar::e wordt dus van alle kanten bedreigd. Alleen is er nog de trouwe bond genoot Duitschland. Maar.... zal Duitschland komt 't tot een oorlog met zoo'n gewaagd spelletje meedoen? Verstandig zou dit niet zijn. We praten echter, of het al onher roepelijk vaststaat, dat er een oorlog moet komen. Gelukkig, zóó ernstig is 't nog niet. Een dokter zegt altijd „ik weet 't niet, maar zoo lang er le ven is, is er hoop"'. Welnu, zoo is het ook hier I Zoolang er nog geen oor log Is, blijft de hoop op een vredelie vende oplossing bestaan. Ook ai is die kans niet groot De eenige oplossing zal zijn dat Oos ten rijk-Hongarije de annexatie van Bosnië en Herzegowina opgeeft, maar daarvoor is de kans ook gelijk aan nul, komma nuL Hoe 't zij, de Balkan-crisis heeft een breuk in den driebond gebracht. Nu nog slechts officieus, maar de officiee ls afkondiging zal wellicht niet lang meer uitblijven. Aan zoo'n vriend (als Italië blijkt te zijn) heeft noch de Donau-monarchie, noch Duitschland iets. De vraag dringt zich op waaraan is die verwijdering tusschen deze bondgenooten toe te schrijven In Italië zal men u zeggen Oos tenrijk heeft nooit iets voor Italië g e- daan (zie de universiteits-quaestie) Oostenrijk bedreigt ons door heel zijn militaire organisatie (zie de leger- en marine-uitgaven van de laatste ja- rer'1 Oostenrijk licht ons den vr#et in den Balkan (niettegenstaande de pro messe di non fare, welke, zoo niet volgens de letter, toch volgens den geest, de annexatie van Bosnië ver biedt). Van Oostenrijksche ziide wiist men met hetzelfde recht op de Italiaansche irredentistisrhe beweging, op het bestaan van een hardnekkigen en stil len haat, op de verhouding van Italië tot de Slavische 6taten, Servië en Montenegro. Weg, gij hechte driebond geniale Bismarck-schepping weg Booze tongen zullen zeggen Enge landEngeland Japan en Amerika. De overeenkomst, tusschen deze landen gesloten, is (we wezen er gis teren al op van groot gewicht. Ze maakt een einde aan de vrees voor een conflict in den Stillen Oceaan Het vorige jaar nog scheen een strijd tusschen de beide mededingers om de oppermacht in den Stillen Oceaan on vermijdelijk. Dit gevaar is thans ge weken. De quaes'ie van de Japansche immigratie :n de Vereenigde Staten j opgelost en Japan waarborgt den Amerikanen het bezit der Philippij- nen. De Amerikaansche vloot, wier reis den vorigen winter tot zoo groote bezorgdheid aanleiding gaf, kan dus uu gerust naar huis terugkeereri. Sommigen zien ook in dit gebeurde de hand der Engelschen. De Engelsche pers begroet in alle geval de overeenkomst met onverho len voldoening. ,,De veelbesproken strijd om de heerschappij in den Grooten Oceaan is er onbepaald door uitgesteld", zegt de Morning Post. „Wij hoeven er nauwelijks het bui tengewone belang voor de wereld en vooral voor ons zelf van uiteen te zetten", schrijft de Daily News „hier heeft Japan,, onze eigen bondgenoot, nu een overeenkomst aangegaan met do zeemogendheid, die na ons de sterkste Ier wereld is. Men begrijpt, dat voor het Engelsche blad daarin een reden te meer voor Engeland ligt, om zijn eigen vloot niet 10 pet. ster ker te maken dan de Amerikaansche vereenigd met de vloot, die in sterkte op de Amerikaansche volgt." De Daily Mail somt de verdragen en overeenkomsten op, die er in de laat ste zes jaar gesloten zijn tusschen Engeland en Japan, Frankrijk en Ja pan, Rusland en Japan., nu Amerika en Japan, Engeland en Frankrijk, Engeland en Rusland, om al die sta ten min of meer met elkaar verbon den voor te stellen. Het andere groote verbond, voegt het blad er aan toe, is het drievoudige, tusschen Duitsch land. Oostenrijk en Italië, dat zoo had het F.ngelsche blad er triomfan telijk aan toe kunnen voegen nu op sterven ligt De zaak Stelnïeil, Er is weinig nieuws l De gerechtelijke schouwing van fiet lijk van den vermoorden kunstschil der, op het kerkhof to I'Hay opgegra ven, in de Morgue te Parijs, heeft niet het minste resultaat opgeleverdwat ook, met het oog op den reeds vei'ge- vorderden slaat van ontbinding van het stoffelijk overschot, niet goed schiks te verwachten was, althans wat betreft de uiterlijke sporen van geweld. Echter zijn alle inwendige organen: hart, nieren, longen, milt, lever, enz., alle afzonderlijk in flesschen verze geld, tem einde door een chemicus analytisch te worden onderzocht. Dit zal daarom geschieden, wijl men uit gemaakt wil zien, of Steinheil, alvo rens hij werd vermoord, een of ander verdoovend middel heeft binnengekre gen. Met het lichaam van de moeder van mevrouw Steinheil, mevrouw Ja py, is evemzoo te werk gegaan. De weduwe van den kunstschilder heeft in de gevangenis van St. Lazare haar twee verdedigers ontvangen. Me vrouw vroeg vooral gietig en 't aller eerst naarwat de bladen van haar zeidem Ondertusschen nam ze notities, want de weduwe is voorna mens, een gedenkschrift op te stellen, dat bij haar verdediging moet die nen. Dat belooft wat I REVOLUTIE OP HAÏTI. Zaterdag heeft het eerste treffen plaats gehad tusschen de opstandelin gen en de regeeringstroepen. De re geeringstroepen leden de nederlaag en lieten 300 dooden en gewonden op het slagveld achter hun kanonnen en ammunitie vielen in de handen van generaal Simon. De commandant der regeeringstroepen, generaal Cyr- raque, vluchtte naar Miragoane, waar hij zich onder bescherming stelde van den Duitschen consul. Het geheele zuiden van het eiland is voor de re- geering verloren en in Port-au-Prince heerscht greote vrees, daar er slechts 500 man aanwezig zijn, om de stad tegen de uitrukkende revolutionnaiiren te verdedigen. De Amerikaansche. kruiser „Tacoma" en de Fransche kruiser „Duguay-Trouin" liggen in de haven. Het kabinet verzoekt drin- ;end den Amerikaanschen gezant, om behulpzaam te zijn om president Nord Alexis af te zetten en een voorlooplg bestuur te vormen, om de orde te herstellen en verder bloedvergieten ta voorkomen. Uit goede bron wordt gemeld, dat de regeering der Vereenigde Staten op het oogenblik geen plan heeft om op Haïti tusschenbeide te komen. De toestand is niet gelijk aan dien van Sa.n Domingo toen het Amerikaan- iche gouvernement op verzoek der regeering van dit eiland zich gelden deed. ANARCHIE IN PERZIë. Verschillende telegrammen melden, dat de sjah een raad van state heeft ingesteld, een vast lichaam, met ver strekkende bevoegdheid. Om te beginnen zou die raad een nieuwe kieswet ontwerpen. Die raad bestaat uit veertig leden van den behouden den adel. (Dit zegt genoeg I) Ook maakt men melding van het rerucht, dat de sjah een afgezant- ichap naar Europa zendt, met onbe kend doel. ZU ID-AFRIKA*. De Daily Mail beweert op gOd ge zag te kunnen melden, wat voorloo plg al de uitkomst van de nationale conventie te Durban en Kaapstad is Men is het algemeen eens geworden over een vorm van toenadering, die het midden houdt tusschen verbond en vereeniging. De koloniën van de Kaap, Natal, Tra.nsoranje en Trans vaal worden saamgevoegd en weer verdeeld in zes gelijke deelen, elk be stuurd door een volksvertegenwoordi ging van ééne Kamer, met beperkte bevoegdheid. Al wat buiten die be voegdheid valt, zal aan het verbonds- parlement toekomen. Over de inboor lingenkwesties (hun kiesrecht b.v.) is men het een3 geworden. Omtrent het eind dezer week zal het grondwetsont werp, waarmede men nagenoeg klaar openbaar worden gemaakt. De Engelsche afgevaardigden zijn, naar men gelooft, tevreden over de wijze, waarop er voor de belangen van hal Britsche rijk is gezorgd. SCHEEPSRAMP. Twee Japansche stoomschepen zijn ter hoogte van Tsjifoe met elkander in aanvaring gekomen. Er moeten 700 personen verdronken zijn. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote- of St. B&vo-kerk te Haarlem, op Donderdag.8 Dec. 1908, des namiddags van 2 tot 8 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Andante (4e Symphonie), Men. delssohn. 8. Sonate No. 3, W. Rudnick^ a. Sebr rühig. b. Trio pastorale! c. Fuge. 4, Offertoine, Th. Dubo%j 5, Communion, Gigoufc,. Militaire Zaken De landweerpiichtige D., van hot 21ste landweerdistrict, alhier, dieniet heeft voldaan aan de oproeping om bij het 10e regiment Infanterie onder de wapenen te komen, zal deswege bij zijn district als deserteur worden afgevoerd. KATHLEEN PARLOW. Een vrij groot gedeelte van ons mu- ziekminneild en muziekbeoefend pu bliek was gisterenavond opgegaan naar „De Kroon" om de jeugdige vio liste Kathleen Parlow te hooren. De bezoekers zullen het er wel over eens zijn, dat zij hier met een geheel bui tengewoon talent hebben kennis ge maakt. Wat dit jonge meisje op haar prachtig instrument doet, is wel wat wij ons als het hoogst bereikbare in de kunst van vioolspelen kunnen voor stellen. Technische moeilijkheden schij nen voor haar al lang niet meer te bestaan. Het gemak en de rustige ze kerheid waarmede zij de zachtste pas sages in tertsen, sexten, octaven, de- cimen ten gehoore brengt moet de be wondering hebben opgewekt van ieder die iets van vioolspelen weet, en wie zelf viool speelt zal deze. hoog bevoor rechte Kathleen hebben benijd om haar nooit mislukkende flageoletten, haar licht en gemakkelijk staccato. Denk u deze technische vaardigheden in dienst van een warm en levendig muzikaal gevoel en een zeer ontwik kelden klankzin en ge hebt een vrij juiste voorstelling van den indruk die Kathleen Parlow's spel maakt. Het zou onbillijk zijn hier niet on middellijk een woord van lof te laten volgen voor de talentvolle pianobege leiding door den heer Louis Schnitz- ler, die zich ook Ln zijn solonummers een zeer vaardig klavierspeler toonde. Dat het programma van dezen con certavond niet rijker was aan belang rijke composities zal vooral door de vele musici onder de toehoorders zijn betreurd. Het Concert van Paganini, dat den avond opende, is meer een staalkaart van technische kunststuk ken dan een belangwekkende toon- schepping; arrangementen als de ge speelde Nocturne van Chopin, het als bisnummer gegeven „Ave Maria" van Schubert of het door Liszt voor klavier bewerkte lied „Widmung" van Schu mann kunnen een ontwikkeld publiek, maar zeer betrekkelijk voldoen. De belangrijkste werken van den avond waren de viool-sonate in E. van Han del en een fraai Arabesque" voor pia no van C. Debussy. PHILIP LOOTS. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Mem schrijft ons Maandagavond hield de IJsclub ..Heemstede", onder voorzitterschap van Jonkheer Coehoorn van Sminia, haar eerste jaarvergadering. De penningmeesteresse, mej. Van Wijk deed rekening en verantwoor ding, waaruit bleek, dat 122 leden en donateurs waren aangesloten, en 111.53 als batig saldo in kas was. Da rekening werd door de heeren De Groot en Ten Hagen nagezien en in orde bevonden. De secretaris las een schrijven voor van den burgemeester, waarin deze, onder betuiging van sympathie, het eere-voorzitterschap van de IJs club aanvaardt. Met algeaneene stemmen werd be sloten zich aan te sluiten bij den Ijs bond „Hollandsch Noorderkwartier". De voorzitter deelde mede, dat do IJsclub de beschikking over de z.g. binnen zanderij van mevr. Van Mar len verkregen heeft, strekkende van de Van Merleuiaan tot aan de brug a. d. Glipperweg. Voor de voorberei dende werkzaamheden werden, com missarissen benoemd. Niet-leden, vreemdelingen, kunnen toegang verkrijgen A ƒ0.25, inwoners van Heemstede A ƒ0.50. De vraag van een der leden of er een kinderbaan was, werd bevestigend beantwoord. Een zijtak der baan zal een zeer geschikte en veilige gelegen heid daartoe bieden. Door den voorzitter werd nog ver slag uitgebracht van de vergadering Maandag 23 Nov. te Haarlem gehou den. vanwege den Ijsbond „Hok landsch Noorderkwartier". Nadat door den voorzitter was me degedeeld, dat in een bestuursverga dering de heer Jansen Hendriks (Glip) en C. NeLis (Camplaan) aange- Jïlgzeo waren om 4a n.oodigo baanvuv gers aan te stellen, werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Dat de IJsclub in bloei moge toene men, is veler wensch, omdat naast ijsvermaak, werkverschaffing in het barre jaargetijde het hoofddoel is. Het lidmaatschap bedraagt slechts één gulden. Moge velen zich opgewekt gevoelen tot deze nuttige vereeniging toe te treden. Het bestuur is samengesteld als volgt: Jonkh. Coehoorn van Sminia, voorzitter, R. M. v. d. Hard, secreta ris, Mej. N. v. Wijk, penningmeeste resse, Mej. Tibboel en verder de hee ren Aberson, J. v. d. Berg, Jcs. Braam, W. A. Dolleman, J. G. Jansen Hendriks, C. Nelis, H. M. Ruijsenaars Hz., H. A. Schaafsma en L. de Wilde. Bij de Maandag alhier gehouden herstemming voor twee leden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren T. Oosterhoorn en A. Zonneveld. SANTPOORT. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente is herkozen de heer A. Ha- zevoet» BLOEMENDAAL. Alhier is ingebroken in de villa „Dora", staande in het Duinlustpark en bewoond door den heer Koffie- berg, doch sedert eenige weken on- hewoond, Vermist worden een zilve ren soeplepel, zes theelepels en een suikermandje. SCHOTEN. Raadsvergadering op Donderdag 3 December 1908, 's namiddags 61/2 uur Agenda 1. Behandeling begrooting, dienst jaar 1909. 2. Behandeling verzoekschriften ontheffing art. 25 B. en W. verorde ning. 3. Ingekomen stukken.- HA ARLE MMERLIBDE. In tegenstelling met de vroeger ver melde- berichten van den IJsbond, zij medegedeeld, dat de ijsclubs „de Liede" alhier en „Nova Zembla" te Spaarndam, eerst Maandagavond be- slGten voorwaardelijk en als proef voor één jaar tot den IJsbond toe te treden. Diefstal. Aan de water machine „de Leegh- water" bemerkte men, dat er in den laatsten tijd herhaaldelijk brand stoffen werden vermist, die op het erf bij de machine lagen, zonder dat men kon bespeuren, wie dit deed. Door de waakzaamheid van een paar werklie den aan die machine is het gelukt de dief of liever de dievegge op heeter. daad te betrappen. Het was zekere vrouw De V-, in die omgeving woon achtig, die zich daaraan schuldig maakte. Dat zij hiervoor ook nog een schoolgaand kind van haar bezigde, is inderdaad onbegrijpelijk, en het is dan ook te honen, dat zij haar wel verdiende straf niet ontgaan zal. Binnenland HOFBERICHTEN. Teneinde aan de Koningin-Moeder t9 worden voorgesteld ontving H. M. Maandagavond graaf Ehrensvart, den nieuwbenoemden gezant van Zwed-en bij het Ned. Hof, die dezer dagen om de redenen, die II. M. de Koningin verhinderen officieele audiënties te verLeenen, zijn geloofs brieven aan den Minister van Buiten- landsche Zaken heeft overhandigtL Z. K. H. de Prins Is Zondagavond uit de residentie naar het Loo terug gekeerd. MOORD TE BOCHEM. Naar wöj vernemen is het gerech telijk onuerzoek inzake G. K., polder jongen ie Hattem. die op 26 Juli j.l. te Bochein zijne vrouw, een Duitsche vrouw, vermoord heeft, door haar met een revolver door het hart te schieten, thans geëindigd. De omstandigheid, dut het misdrijf in den vreemde heeft plaats gehad en de dader, als zijnde Nederlander, niet kan worden uitgeleverd, en hier te lande terecht gesteld zal moeten wor den, alsmede dat de behandeling do zer aangelegenheid grootendeels langs dipiomatieken weg gevoerd moest worden, heeft het onderzoek uiterst moeilijk gemaakt. De behan deling der strafzaak ter terechtzitting der rechtbank te Zwolle is thans be paald tegsn 7 Januari 1909. (Zw. Crt.) ONZE VLOOT IN DE WEST. Het pantserschip „De Ruyter" ver trekt vermoedelijk tegen de helft van December naar de West-Indische wa teren. PRESIDENT CASTRO. Volgens een bericht aan de „Figa>- ro" is de „Guadeloupe" gisteren op de re-ede van Bosse Terre aangeko men met president Castro aan boord. Castro heeft verklaard, dat hij naar Frankrijk gaat om diplomatieke za ken te regelen. VERGIFTIGINGSZAAK. Volgens den Ilaagschen briefschrij ver van de N. Gron. Ct., is er een ge heimzinnige vergiftigingszaak bij de politie te 's-Gravenhage in onderzoek. „Voor een paar weken kwam een jonge dame tot hulp in een deftig huis houden van ee nbsjaard heer. 't Ging best en er was niet de minste wanver houding. Verleden Zondag waren de dochter en schoonzoon van den heer des huizes bij hem te gast en aan tafel werd bier gedronken. De heer des hui zes ontdekte een vreemden smaak aan zijn hier dronk er nochtans een paar teugen van en werd zeer onpas selijk. Bij onderzoek bleek 't bier met een sterke oplossing van sublimaat te zijn vermengd dat, indien de heer des huizes niet dadelijk afdoende midde len had te baat genomen, in enkele uren zijn dood had moeten tengevolge hebben. Niemand begreep er iets van- Maar 's avonds laat, verliet de juf frouw, die pas een paar weken in be trekking was, blootshoofds, zonder geld van eenige beteekenis, zonder mantel, 't huis om quasi een brief ter postbus te brengen, vlak in de buurt) en zij is sedert niet meer terugge keerd en levend noch dood gevonden. Wat er achter zit? Misschien een ver gissing? Was het vergif, zoo de juf frouw hét in 't bier deed, wellicht voor een ander bestemd'? De Juffrouw was een oud vriendin van de dochter des huizes, maar steeds op goeden: voet; zij scheen zeer met den man ba rer vriendin ingenomen, doch in dat alles vindt men nog geen oplos sing van het raadsel." Het Vad. teekent bij dit bericht aam In het midden latende, of het relaas van dezen correspondent in alle op zichten juist is, kan bevestigd worden, dat een scène, als hierboven beschre ven wordt, zich te Scheveningen afge speeld heeft. De juffrouw Is nog steeds zoek; de politie tracht haar op te spo ren. TWEE VROUWEN VERBRAND. Een ontzettend ongeluk heeft zich Maandagavond te ongeveer zes uur afgespeeld. Het 19-jarig dienstmeisje Sarah Bacharach, dat bij de familie Mulder, Nieuwe Prinsengracht 52 te Amsterdam, derde étage, dient, had het ongeluk het petroleumtoestel om te trekken. De daardoor opslaande vlam deelde zich aan haar kleeren mede en in een oogwenk stond zij ia brand. Op haar gegil schoot de 33-jarigd vrouw des huizes, mejuffrouw S. Mul derVievra, die met haar meisje al leen tehuis was. toe, en trachtte inde keuken de vlammen te blusschen. On gelukkiger wijze geraakte zij bij dit edele pogen zelf in brand. Beide ston. de' in enkele oogenblikken ia lichte laaie. Het meisje vloog de trappen af, da straat op, waar mannen haar aan grepen en, de ongelukkige over den grond rollende, het vuur verder mei hunne jassen doofden. Toen droegen ze het deerlijk gehavende lichaam, onder vreeselijk gekerm, een winkel binnen van den heer S. Blitz. Intus- schen speelde zich boven iets ontzet tends af. Uit pure wanhoop, was me juffrouw Mulder geheel in vlammen gehuld bij de buien van twee hoog, de familie Krant, binnengeloopen. Zij greep mejuffrouw Krant vast, die daardoor ook in brand geraakte, maar gelukkig wist haar man haar los te rukken, zoodat zij er nog met een verbrande boezelaar afkwam. Mej. MulderVieyra sprong toen' Ln een bed, het echtpaar Krant wierp bedden en dekens op haar, en zoo kon den eindelijk de vlammen gedoofd worden. Ook zij werd daarop naar beneden in de winkelzaak gebracht- De inmiddels verschenen brandweer verleende den vrouwen de eerste hulp en legde de eerste verbanden. Ontzet tend was haar toestand. Van beiden waren de kleeren zoo goed als geheel van het lijf gebrand. Mej. Mulder was er het ergst aan toe. Het geheele li chaam, van hoofd tot voeten, was met zware brandwonden overdekt en ook hei gezicht ernstig gehavend. Het dienstmeisje was zwaar aan beide beenen, onderlichaam en rug go- wend. Onder groote consternatie van de te hoop geloopen buurtbewoners zijn de slachtoffers per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd an Hnnr on.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1