NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Premie voor onze Goabonnoorden. Buitenlandsch Overzicht 20e Jaargang, No. 7808 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 2 DECEMBEB 1908 A ABONNEMENTEN FBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem I I l 120 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.33 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 „de omstreken en franco per post 9 0.45 EJItgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur 3. C. PBERBBOGfil ADVERTENTIÊETi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel mee? 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer Cr fg Reclames 30 Cent per regel. By Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiëfi van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie; Groot© Pontstraat 55. Iiatereominunaa! Telefoonnummer der Radactie6ÖQ en der Administratie 724 Drukkerijs Zulder Bultenspaaraê 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van Öuitêfl het Arrondissement Haarlem ln dit blad is uitsluitend gemachtigd hef Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. AGENDA DONDERDAG 3 DECEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 23 u. Schouwburg: Ned. Toon. Vereen. ,,'t Rustige Donker" en „Fatsoen", uur. KL Vareeniging: St. Nicolaasfeest, 5 uur. Schoten: Raadsvergadering, uur. Zookng de voorraad streki is aan ons Bureau uitsluitend voor Geabonneerden op ons bind, te verkrijgen een zeer fraaie Humoristisch® Scheurkalender voor 1908, mofc kourig Echiid in kleuren, voor den prijs van slechts VIJFTIEN CENTS mits afgehaald aan ous Bureau Groote Houtstraat 63 Onderstaande BON moet daarbij worden overgelegd. DE ADtfltflST&ATIE. vooir een fraasen Humoristi- Bchen Scheurkalender ais Pre mie voor Geabonneerden op Eaarlem's Da? blad tegen be taling van 15 cents. Uitaluiib^d al tenaletiaan ons Buret u. 60 jaar Keizer. 2 December 1848. Dit is de dag, dat Franz Joseph het keizerlijk bestuur over -rijk- Honganje aanvaardde. Heden dus juist z e s t i g j aai ge leden. Een volksdichter beeft gezongen „een kruis met rozen is 't menschen- lot...."' Ten volle op 't .even van dezen kei zer toepasselijk Ziju leven was moei lijk en zwaar, en is dit. "nu nog. Een vluchtige blik in de geschiede nis is voldoende. Toen de 18-jarige jongeling geroepen werd om de kroon te dragen, moest hij deze eerst in bloedigen sirijd tegenover de oproeri ge onderdanen bevestigen en daarna in een oorlog tegen de Italianen ver dedigen. Na den vrede bleven echter de moeilijkheden in het land. Geen wonder, als men bedenkt, hoeveel ver schil van nationaliteit en geloof er in het O.-H. rijk is, en deze verschillen kunnen door de warmbloedige Zui derlingen niet zoo vriendelijk gedra gen worden, als wij koeler Noordelin gen dit gelukkig I plegen te doen. Zoo heeft de keizer die lange zestig Jaren steeds en altijd getobd met mi nister-crisissen, rijksraad-ontbindin gen, en andere binnenlandsche quaes- ties, waardoor de Donau-monarchïe beroemd of berucht geworden Is. Daar bij kwam omstreeks 1850 nog de oor- loer met Denemarken, die veel geld kostte en tengevolge had, dat er zulke geldzorgen kwamen, dat de verschil lende rassen alle eischen ingewilligd konden krijgen, als slechts geweigerd werd om aan den schatmeester te of feren. Die misère schildert zich nu nog af in de wel eigenaardige rege- lin der rechten van de verschillende landsdeelen. Franz Joseph had dus een moeilijke taak. 't Is of van deze zware taak iets verzinnebeeld is in het rijkswapen. De twee-koppige en'ook dubbel-ge- kroonde adelaar met uitgespreide vleugels, gouden snavels, roode ton gen en gouden klauwen, In den rech terpoot het rijkszwaard en in den lin ker den gouden rijksappel vasthou dend, terwijl boven de beide koppen de keizerskroon zweeft. Beide adelaars gekroond, dus de landsdeelen staande op hun persoon lijke rechten, en daarbóven de kei zerskroon zwevend een moeilijke balanceerkunst, om beidt» naijverige adelaars tevreden te stellen en tege lijk ook beide te dekken. Een kruis met rozen.... Ja rozen heeft Franz Joseph geluk kig ook gekend. De glorie van den driebond Duitschland, Italië en Oostenrijk-Hon gar ij e als machtige Bismafck-schepplng, was de kroon op 't werken van Franz Joseph, om zim land tot eer en aanzien fe bren gen. Helaas I Van 't feesten komt niets Nu zit de jubilaris in drukkende zor gen.... De annexatie van Bosnië er Herzegovvina, welke landsuitbreiding men bedoeld had als een jubileums geschenk aan den keizer, hebben ern stige verwikkelingen uitgelokt, en ge maakt, dat elk oogenhlik een bange oorlog kan uitbreken.... In het binnenland hebben de rassen weer groot „verschil van gevoelen", wat vooral uitkomt bij de studenten relletjes te Weenen en Praag, die het karakter van een volksoproer aanne men, zoodat te Praag met krachtige militaire maatregelen en den staat van beleg gedreigd wordt. Diezelfde rassenstrijd spiegelt zich af in het mi nisterie, dat nu een zaken-kabinet is geworden. Ten slotte komt nog de haat der Italianen, de bond gen ooten, die roe pen weg met Oostenrijk, weg.... weg ook met den driebond Wel kan men va.n de kroon van Oostenrijk-Hongarije zeggen een kruis met rozenen de rozen, oök zij hebben nog pijnende doornen.... Eén troost heeft de grijze monarch. De katholieke kerk eert hem als een trouw zoon, wat ook in deze droeve dagen nog duidelijk is gebleken. De kerk zond een deputatie naar den keizer, en de eerwaarde, grijze aarts bisschop van Weenen zei „de gehei ligde persoon vo.n Uwe Majesteit is door de vele schitterende versten- deugden, voornamelijk door uw on verwrikbaar vertrouwen op God ein de toewijdende trouw aan uw plicht, voor ons allen een lichtend voor beeld." Franz Joseph zei o. m. „Ik zelf ben ©en trouw zoon der Kerk, die mij In moeilijke uren berus ting heeft geleerd, die mij en mijn huis een trouwe I.e'dsvrouwe is ge weest op alle wegen des levens. Aan Hare vertegenwoordigers bied ik op dezen voor mij onvergetelijken dag mijn warm sten en innigslen dank." De Crisis In den Balkan. De toestand is nog weinig veran derd. Gisteren teekenden we die als hoogsi ernstig, omdat de vredelievende op lossing der moeilijkheden niet te voorzien is, zoodat een wapengeweld meer en meer waarschijnlijk wordt. De houding van Rusland tegenover Oostenrijk in verband met de Balkan aangelegenheden wordt zoowel door de direct belanghebbende Balkan- staten als door het overig Europa angstvallig besproken. Geruchten van Russische mobilisaties aan de west grenzen van het rijk komen tot ons, en in verband daarmede berichten van de pogingen der Russische diplo matie, om een verbond te stichten tusschen de rijken on den Balkan onderling. De beginselen der Russi sche politiek met betrekking tot het Ottomaansehe rijk schijnen zich in de laatste maanden gewijzigd te hebben. Gold vroeger de meening, dat Rus- land's belangen nooit met die van Turkije zouden kunnen samengaan, en was de regeering des tsaren er van overtuigd, dat Rusland en Tur kije van nature vijanden moesten ziin. nu heeft men dat standpunt la ten varen en is welwillend tegenover het Turkenrijk. Onder drang van En geland Waarschijnlijk I Al de moei lijkheden In het zuiden en oosten, die maar'niet tot een oplossing willen komen, schijnen ons toe aanslagen te zim van Brittannïë op den driebond, en speciaal op Oostenrijk. Dat de ver houding tusschen Rusland en Oosien- riik niet zoo heel uitstekend is, bewij zen verschillende dingen. Bij de liik- plechtigheid van grootvorst Alerts was niet tegenwoordig een deputatie van het Oostenrijksche infanterie-re- giment, waarvan de overledene kolo nel was. Men hecht daaraan een de monstratief karakter. De reis van grootvorst Michael Alexandrowitsj naar Weenen om de gelukwenschen van den tsaar aan keizer Franz Jo seph over te brengen, is op uitdruk kelijk bevel van den tsaar afgelast. Men heeft ziich wel Verontschuldigd met den hofrouw, maar in Peters burg is raen er algemeen van over tuigd, dat de ware oorzaak te vinden i3 in de minder goede verstandhou ding tusschen de hoven te Weenen en Petersburg. De boycot-beweging in Turkije te gen Oostenrijk duurt voort, ja, wordt verscherpt sinds de Donau-monarchie van de opheffing van dit boycot de weder-aanknooping der onderhande lingen tot schikking van het geschiL j afhankelijk heeft gesteld, Van onderhandelen komt dus voor- loopig niets. Montenegro heeft weer eens zijn plannen bekend gemaakt. Een zaak gelastigde van dit land verklaarde, dat bijaldien aan zijn land geen vol doening zou worden geschonken, of de conferentie niet bijeen mocht ko men, Montenegro onmiddellijk een guerilla op leven en dood zou begin nen, met den steun van de Servische elementen in Bosnië en Herzegowina en de sympathie der Slaven. Dit is juist wat wij zoo vreezen I Duitschland en de oorlog in Zuid-Afrika, De AMkaansch© bladen, thans hier ontvangen, brengen mectedeelingen over de uitlatingen van den Duitschen keizer ten opzichte van de tusschen- komst der mogendheden. Veel nieuws is dit niet. Alleen de officieele briefwisseling van den gezant Dr. Leyds is om en kele redenen interessant. We doen er een greep uit Van Regeering te Pretoria aan den Transvaalschen gezant te Brussel, d.d. 8 Mei 1899 „De couranten berichten, dat Chamberlain een overeenkomst tracht te sluiten met Frankrijk en Duitsch land, om eischen te stellen aan de Z.-A. Republiek. Neem informaties." Van gezant aan Regeering te Pre toria, d.d. Brussel 3 Augustus 1899 „Mijn opinie is dat ingeval van oorlog zullen Duitschland en Frank rijk ons vriendelijk gezind zijn en zulks misschien toonen, maar geen werkelijke hulp geven." Van gezant aan regeering te Preto ria, d.d. Den Haag, 4 Aug. 1899 „Verwacht niets van de groots rr v gendheden van Europa". Aan Regeering te Pretoria van ge zant, d.d. 19/20 September 1899 „Vrienden in Engeland verzoeken dringend botsing of grensschending te verruilden, teneinde geen casus belli te geven. Vrienden denken vrede no" mogelijk, omdat Engeland geen recht heeft." Van gezant aan Regeering te Pre toria, d.d. Amsterdam 25 Sept. 1899 „Duitschland zal niets doen. Frank rijk zal graag Engeland moeilijkhe den aandoen, maar op Frankrijk valt; niet te rekenen, het is wisselvallig. Wel is volgens algemeene opinie kans j dat Rusland zal optreden in Azië.' j Aan Regeering te Pretoria van ge zant, d.d. 3/4 October 1899 „Gezant Rusland zegt keizer Rus- j laud interesseert zich zeer voor onze zaak. Hij wenscht voortdurend op 3e hoogte te worden gehouden. Ik' heb hoop, dat hij de kans zoekt, om aan Engeland moeilijkheden te bereiden." Aan de Regeering te Pretoria van gezant, d.d. 9 October 1S99 „De pers en publiek Europa zeer te- gen Engeland allen verwonderd, dat de Z.-A. R. zooveel tijd laat voorbij-- gaan. Het eenige doel van Engeland is tiid winnen. Wapening gaat krach tig vooruit. Ik geloof niet aan tus- schenkomst van Yereenigde Staten van Noord-Amerika." DE DUITSCHE BEGROOTING. Volgens de „Nordd. Allg. Ztg." sluit de begrooüng van het rijk voor het jaar 1909 in ontvangst en uitgaaf met een som van 2.865.409.018 Mk. De gewone begrooting van inkomsten en uitgaven bedraagt 2.630.369.278 Mk., de buitengewone 235.039.745 Mk. de blijvende uitgaven bedragen de som van 2.232.525.038 Mk., waarvan 676.176.679 Mk. voor het leger, 144.043.804 M. voor de marine, 171.487.300 Mk. voor de staatsschuld, 573.144.796 Mk. voor rijksposterijen en telegraphic. De uitgaven voor een jaar van de gewone begrooting bedra gen 397.844.235 Mk., waarvan 98.704.832 Mk. voor het rijksleger en 157.437.851 Mk. voor de marine. Ten aanzien van de ontvangsten van de gewone begrooting dient voor al de aandacht gevestigd op de op brengsten uit rechten, belastingen, enz., ten bedrage van 1.203.277.980 Mk., dus 54.653.790 Mk. minder dan in het vorige jaar, uit rijksposterijen en telegraphie 672.447.600 Mk., uit de „Matrikularbeitrage" 426.889.153 Mk. De uitgaven van de buitengewone begrooüng bedragen voor hef rijks leger 4.171.620 Mk., voor de marine 109.924.045 Mk. De geheele rijksschuld bedroeg op 1 November 1908, behalve de in om loop zijnde geen rente gevende schat kistbiljetten, 4.253.500.000 Mark. Waar blijft de beperkte bewape ning? DE REIS VAN PRESIDENT CASTRO. Naar aanleiding van de reis van president Castro naar Europa wordt van welingelichte zijde te Parijs aan de „Köln. Ztg." bericht, dat de Fran- sche regeering om redenen van manschlievendheid heeft besloten aan z»"n landing te Bordeaux geen moei lijkheden in den weg te leggen, of schoon hij zich tegenover den Fran- schen vertegenwoordiger te Caracas had gedragen op een wijze, die lijn recht in strijd was niet de bepalingen van het volkenrecht. Bij zijn aan komst te Bordeaux zal echter een commissaris van politie aanwezig zi>n. Wanneer Castro zich naar Ber lijn mocht begeven, om daar een spe cialiteit te raadplegen, zal de Fran- sche regeering er voor zorgen, dat hij over Lyon"rei9t, daar zij niet wil, dai hij Parijs zal aandoen. REVOLUTIE OP HAÏTI. Een telegram meldt De Regeering biedt nog Bteeds te genstand, maar de toestand wordt steeds ernstiger. De minister van binnenlandsche zaken is afgetreden. De opstandelingen zijn meester van Petitgouane dat zij Port-au-Prince zullen binnenrukken is niet twijfel achtig meer. Voorts wordt verzekerd, dai de Amerikaansche regeering tusschen- beide zal komen en reeds een kruiser gezonden heeft. DE ONGESTELDHEID VAN DEN PAUS. Uit Rome wordt bericht, dat de Paus lijdt aan ontsteking der slijm vliezen van de keel en aan jichtaan- vallen. Maandag kon hij opstaan, daarna werd hem echter absolute rust voorgeschreven. De geneesheeren heb ben hoop op een spoedig herstel. Nader wordt gemeld De gezondheidstoestand van den Paus is bevredigender. Desniettegen staande zal hij eenige dagen het bed houden. Stadsnieuws Ilenri Wilhelmus. Men schrijft ons: Het Budapester dagblad schrijft o.a.: De heer Ilenri Wilhelmus is een nog zeer jeugdig klavierspeler van nog geen 20 jaar oud, met een buiten gewoon groot talent. Reeds de eerste tonen van do 32 Var. in C-moll van Beethoven overtuigden ons, dat hij speelt met een diepge voel den krach- tigen toon, met eene groote zekerheid en afgewerkte techniek. In Liszt' ta- rentella getuigde hij kracht en virtu ositeit te bezitten. Chopin' G-moll Ballade stond boven aan en wij wenschen een volgenden avond den heer Wilhelmus met een programma, geheel aan Chopin's wer ken gewijd, aan te treffen. Hij heeft stormenderhand het Budapester con cert-publiek veroverd. De Dnitsche Courant schrijft- Slechts zeer weinig pianisten heb ben zulk een schoonen aanslag als de heer Wilhelmus. Chopin speelt hij wonder mooi en in Liszt toonde hij een virtuoos te zijn. SINT NICOLAAS IN DE KLEINE VEREENIGING. De goede Sint ls weer in de stad en heeft voorloopig z'n intrek geno men in de Kleine Vereeniging. Daar noodigt hij de Haarlemsche kinderen, om met hem plezier te heb ben en te genieten van een speciali teitenvoorstelling. De goede oude kindervriend zit evenals de kleintjes te lachen om eenige komieken, die leuke liedjes zingen en allerlei grap pen verkoopen. Vooral om de dwer gen, die in eens reuzen worden, is veel gelachen, en nog meer om de pantomime ,.een notaris in duizend vreezen". Maar Sint Nicolaas was voor de kinderen toch hoofdzaak I Toen de „goed-heiligman" in rooden mantel, met bisschopsstaf en gezeten cp een mooien schimmel, met z'n zwarten knecht en eentge pages in de zaal reed, kwam er geestdrift onder de kleinen. De Sint Nicolaas-versjes klonken helder en opgewekt, terwijl geen kind tevreden was, vóór het van den Sint en óók van z'n zwarten knecht een hand had gekregen. Sint Nicolaas was goed gehumeurd! Hij lachte en snapte met de kinderen dat de ouderen er schik ln hadden. Wanneer alle kinderen Zondagmor gen vinden wat ze van den Sint ge vraagd hebben, don kunnen ze tevre den zijn, want... ze hebben veel ge vraagd 1 Na de welgeslaagde specialiteiten voorstelling moesten alle kinderen nog eens bij den Sint komen en ont- vingen uit zijn handen een aardig stukje speelgoed. Natuurlijk is 't wel overbodig te zeggen* dat de kinderen veel vermaak hebben van deze Sint Nicolaas-vooiv stelling. Zeker zullen ze den directeur der Kleine Vereeniging dankbaar zijn voor zijn bemoeiingen om den Sint in zijn gebouw te noodigen. Dinsdag was het gebouw te klein om alle kinderen, die zich aanmeld den te bevatten. Gelukkig voor de te- leurgestellenden hebben er nog eeni ge voorstellingen plaats. Men zie daarvoor de advertenties. Winternood. Het Leger des Heils deelt ons mede, dat het weliswaar geen nieuwe na men meer ingeschreven heeft, maar dat het a am tal aanvragen nu reeds tot boven de duizend is gestegen. Bij vonnis der Rechtbank alhier is 2 December 1908 vernietigd, na het daartegen gedaan verzet, het vonnis, waarbij Jac. van Dongen, koopmanen scheepsbouwmeester. wonende te Üostzaan, is verklaard in staat yan faillissement. Treurig. De vrouw die Maandagavond dron ken werd gevonden in de Holsteijn- straat, was er den volgenden dag niet beter aan toe. Dinsdagmiddag om half drie uur werd zij in denzelfden toestand weder aangetroffen op de Kleverlaan in een weiland en door de politie ingerekend. Op deze wijze maakt zij, naar men zegt, een erfenisje op. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan P. v. d. V., te Haarlem, en H. B. v. d L., te Beverwijk, overtreding der Drankwet, twee maal f 3 boete of twee rnaal drie dagen hechtenis, en 1 boe te of een dag hecht. J. T., te Zaadvoort, overtreding der Woningwet, 1 boete of een dag hech- tenis. J. de K., te Haarlem, strikken ver voeren, f 5 boete of vier dagen hech tenis. J. van N. en J. L. U., te Velsen, overtredingen Arbeidswet, no. 1 1 boete of een dag hechtenis, no. 2 twee maa 1 boete of twee rnaal een dag hechtenis. M. K., !e Velsen, L. P. te Bever- wiik, en W. K., te Zandvoort, Leer- plichtwetovertreding, 1 boete of een dag hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis en 0.50 boete of een dag hechtenis. J. van S. en S. R., te Rotterdam, en G. de V"., te Velsen, Spoorwetovertre- ding, no. 1 en 2 4 boete of vier dagen hechtenis, no. 3/1 boete of een dag hechtenis. P. v. d. P., te Heemstede, appelen- wegnemen, 2 boete of drie dagen hechtenis. N. H. G., te Bloemendaal, geen tij dige geboorte-aangifte doen, f 3 boete of een dag hechtenis. J. A., te Velsen, overtreding Wet boek van Strafrecht en Jachtwet, vrij gesproken. J. A. T., A. T., H. A., en M. v. d. O., te Haarlem, en 8 anderen, loopen op verboden grond, nos. 1, 2, 3 en 4 ieder 3 boete of drie dagen hechtenis, de overigen allen 5 boete of drie dagen hechtenis. T. G., te Haarlem, overtreding der Prostitutie-verordening van Haar lem, vrijgesproken. J. S., te Haarlemmermeer, overtre ding Melkverordening Haarlem, f 3 en f 5 boete of twee maal drie dagen hechtenis, met vrijspraak van het meerdere. M. v. d. O. en A. H. C., te Haarlem, overtreding A. P. V. Haarlem, ieder f 1 boete of een dag hecht. P. Z., zonder bekende woonplaats, en A. S., te Haarlem, Algemeene Po- litie Verordening Velsen, f 1 boete of een dag hechtenis en 0.50 boete of een dag hechtenis. H. v. d. V., en J. van T., te Zand voort, overtreding Algemeene Politie verordening Zandvoort, beiden f 1 boete of een dag hecht. Th. N., 1e Schoten, overtreding Pro vinciaal Reglement, f 1 en f 1 boete, of 3 dagen hechtenis. J. K., te Schoten, cn 11 anderen, rijden zonder licht, no. 1 f 0.50 boete of een dag hechtenis, de overigen f 1 boete of een dag hechtenis, A. B. V., te Velsen, vrijgesproken. Voorts werden er nog 34 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot tien, zeven en drie da gen hechtenis, 5 boete of drie dagen hechtenis, f 3 boete of drie dagen hechtenis, 2 boete of twee dagen hechtenis en f 1 boete of een dag hech tenis. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. Gisterenavond hield de eerwaarde Pater Seynave uit het Missiehuis van Doncfc ln het hotel Van Ouds het Raadhuis" voor een meer dan volle zaal een voordracht over een reis ln Afrika met lichtbeelden opgehelderd. In het eerste deel liet hij ons op zijn reis een interessanten blik werpen op Lissabon, Marokko en verder op het westen van Mïdden-Afrika, het gebied van de werkzaamheden der missiona rissen. Dieren en voortbrengselen, typen eri zeden van Inboorlingen, ontzettende tafereelen uit den slavendienst en den niet minder schandelijken slavenhan del, het gruwelijke menscheneten, dit. alles werd ons zoo levendig voor oo- gen gesteld, alsof we er bij tegenwoor dig waren. In zijn tweede deel schetste de spre* ker het leven en werken der missiona rissen. Wie het leven der missionarisseri maar ©enigszins kent, weet met melke buitengewone zwarigheden zij te wor stelen hebben. Maar als men dat zoo hoort als gisteren avond, verduidelijkt door lichtbeelden, dan eerst verkrijgt men een klein denkbeeld van de reus achtige werkzaamheden, van de ont zettende krochtontwikkeling door do eerwaarde paters daar tot stand ge bracht. De zaal Avas overvol en daarom zal hedenavond aan velen de gelegenheid gegeven worden nog eens iets interes sants te hooren. HEEMSTEDE. Bouwplan Dolleman. Dit bekende bouwplan, waarbij verschillende we gen zuleln worden aangelegd tegen over het nieuwe Raadhuis, heeft he den een begin van uitvoering gekre gen door het dempen van de noorde lijke sloot langs de Camplaan. IJMUIDEN. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Januari aan F. W. Kollöffel, to IJmuiden, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als adjunct-opzichter van deu rijkswaterstaat. HAARLEMMERMEER. Aan den ringdijk nabij Sloten, ont stond om een geLdquaestie een hevigs vechtpartij tusschen enkele personen waarin zich o. a. nog een vrouwsper soon mengde. Het gevolg was, dat zij met een stuk hout een harden slag op het hoofd kreeg, waardoor zij een ernstige wond bekwam. De geldquaes- tie was hiermede nog niet afgeloopea doch de vechtpartij was toch gedaan. AERDENHOUT. Postkantoor geopend. Een bijkantoor van het postkantoor te Haarlem is thans gevestigd en in gebruik genomen Ln de villa Elisa beth. Voor de bewoners van den Aer- denhout is dit een groote aanwinst, vooral ook wat de bestellingen betreft, daar vroeger de eerste bestelling pa3 om acht uur "s morgens plaats had, en nu om half zeven, wat voor mea- schen van zaken een groots verbete ring is. ZANDVOORT. Raadsvergadering. De Dinsdagavond gehouden verga dering van den gemeenteraad werd om 8 uur door den burgemeester ge opend. De agenda bevatte niet veel belang rijke punten, zoodat de openbare ver gadering in 40 minuten afgeloopea' was en de leden in geheime zitting nog een kwartiertje bleven napraten. Na voorlezing der notulen, die goed gekeurd werden, werden de ingeko men stukken en mededeelingen voor gelezen, waaruit bleek, dat J. Bakker hoven tot zetter was benoemd en dat A. Paap Pzn., een stuk grond wilde! verkoopen en koopen, welke verzoe ken om praeadvies gesteld werden in handen van B. en W. Daarna had de installatie Yan het nieuwe lid, den heer J. Koning Kzn., plaats. Deze legde de gebruikelijke eedea af, waarna de burgemeester hem wel kom heette iu de vergadering en zei- de, dat hij het volste vertrouwen had, dat de heer Koning, hetgeen hij be loofd had, stipt volbrengen en de be langen der gemeente trouw behartig gen zal. Het suppletoir kohier der plaatselij ke directe belasting naar het inko men werd vastgesteld op 2593.69£, dat van het schoolgeld 3e kwartaal op 370.87^ en voor Fransche taal op 36.25. Daarna kwam aan de orde de wijzi ging der instructie van den gemeen te-secretaris. Zijn diensttijd werd be paald van 's morgens 9 uur tot 's mid»

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1