Rechtszaken burgerlijke Stand Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUf. (Opgemaakt voorm. 10.50 uuv). De Bildt, 4 Dec. 1908. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Maastricht; laagste 753.7 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 5 December: Wind: zwakke, veranderlijke wind. Gesteldhei dvan de lucht: nevelig tot betrokken, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: geringe verandering. .BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 770 m.M. Thermometerstaad te Haarlem. Vrijdag 4 December IHoogste gisteren 2 uur P. 88 Laagste hedennacht F. 83 ^Hedenmiddag te 12 uur F. 36, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN éi 30 Cts. per regeL F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. KF,USER'S Schoenenmagazijn, mjiuvmiv 32 Lange veerstraa» klasse slechts toegelaten jongelieden -ouder dan 12, doch jonger dan 18 jaar. Jongelieden,-niet in Haarlem woonachtig, worden slechts dan toe gelaten, wanneer naar het oordeel van B. en W. genoegzaam plaatsen en onderwijskrachten beschikbaar zijn. Tot bijwoning van het eindexamen kunnen door B. en W. eenige ingeze tenen, als vertegenwoordigers van den handel, worden uitgenoodigd, die omtrent hunne bevinding aan B. en W. schriftelijk verslag uitbrengen. Wie niet aan de vereischten vol doen om in een hoogere klasse over te gaan, kunnen het onderwijs in de zelfde klasse, behoudens bijzondere gevallen, ter beoordeeling van B. en W. nog een jaar toegelaten worden. Het schoolgeld zal verschillend zijn. B. en W. stellen voor, het te bepalen op 20, wie dat niet betalen kan en toch niet tot de minvermogenden be koort, betaalt 10, de minvermogen de 5 per cursus en aan onverrno- genden wordt het onderwijs koste loos verstrekt. Wie tot deze catego- x'iën belmoren, wordt door B. en W. beoordeeld. De kosten van schoolboe ken zijn onder het schoolgeld begre pen, andere schoolbehoeften worden door de leerlingen aangeschaft. Een derde voorstel van B. en W. betreft de OPHEFFING VAN TWEE VAN DE DRIE HERHALINGSSCHO LEN, 'pmdat deze kwijnen. Slechts één (die .van den heer Saeijs) heeft zich een plaats veroverd. Daarna komen B. en W. tot een zeer belangrijk punt, VERHOOGING VAN DE SCHOOLGELDEN VOOR MID DELBAAR ONDERWIJS. Terwijl het College in herinnering brengt, dat de Regeering noch een Rijks H. B. S. te Haarlem heeft wil len helpen totstand komen, noch '•verhooging van het subsidie voorstel len, meent het. dat van de gemeente ;niet verlangd kan worden, dat zij op 'den duur m. o. zal blijven geven aan de omstreeks 100 leerlingen van bui ten en 60, die zich hier hebben geves tigd, alleen tegen vergoeding vaneen schoolgeld van 60. Al zien B. en W. niet voorbij, dat de gemeente belang heeft bij een welvarende omgeving, onbillijk en onnoodig schijnt het B. ©•i W.t dat Haarlem voor een over groot gedeelte de kosten moet dra gen voor liet middelbaar onderwijs onzer jeugdige geburen. Vandaar dat B. eu W. voorstellen lo. dat leerlingen, in de buiten ge meenten gevestigd, op de middelba- 're scholen na 31 Aug. 1909 alleen dan zullen worden toegelaten, indien en Zoolang de beschikbare plaatsruimte eu de aanwezige leerkrachten dit toe laten 2o. dat voor die leerlingen, die heen en weer reizen een schoolgeld zal .worden betaald van /250 per jaar, .voor leerlingen uit andere gemeen ten, die hier bij familiën in huis zijn, Y100 per jaar, terwijl het school geld voor de Haarlemsche leerlingen onveranderd 60 blijft. Met deze 250 wordt de kostende prijs van het onderwijs nog niet be reikt. Ook bij de nu voorgestelde schoolgelden blijft de gemeente op het onderwijs aan de buitenleerlingen meer toeleggen, dan door het rijks subsidie van 7000 gedekt wordt. Intusschen wordt aan deze belang rijke verhoogingen een overgangsbe paling toegevoegd. Ten aanzien van nuitenieerlingen, die op 1 Januari 1909 de II. B. S. met 5-j. c. of de Meisjes school voor m. o. bezoeken, kan door B. en W. telken jare een verminde- dering van schoolgeld worden toege staan uiterlijk tot op een minimum 'iVan f 60. indien ten hunnen genoege blijkt, dal betaling van dat verhoog de schoolgeld te bezwarend Is. Met andere woorden minder be middelde ouders van buitenleerlin- gen, die nu op school zij::, zullen 60 blijven betalen. Van vermogende ouders zal dadelijk een hooger school geld worden gevergd. Deze gunstige bepaling geldt niet voor leerlingen, dio zich later aanmelden, geldt dus c-ok niet voor den nieuw vo A-ge stel den 3-jarigen cursus, waarop de schoolgelden derhalve resp. CO, f 100 en 250 zullen zijn. Ouders in Haarlems buitengemeen ten zullen deze voorstellen niet zon der schrik lezen. Wij komen daarop terug. Wij komen thans tot een ander punt, de vraag WAT ZAL DIT ALLES KOSTEN Voor de H. B. S. met 3-j. c. en de 2-jarige handelsschool zullen, naar B en W. meenen, slechts behoeven te worden aanges,Ak' directeur en twee leeraren een technoloog voor het onderwijs in scheikunde, wa renkennis enz. en een leeraar in boek houden en handeisrekenen, hetgeen een vermeerdering van 8üo0 aan uit gaven vorderen zal. Daartegenover staat, indien liet leerlingentul ongewijzigd blijft, een vermeerdering van schoolgelden van ruim 20,001.1. In den beginne is, mee nen. B. eii W., een zekere inkrimping van het aantal leerlingen te voorzien, dio dit bedrag aanzienlijk kan doen slinken. Wat van een en ander na 1 Sept. 1909 het gevolg zal zijn, is moeilijk te ranfen. Deze becijferiug is ons niet duide lijk. Ook zonder inkrimping van leer lingen kan, meenen wij, door de overgangsbepaling nooit ƒ20.000 méér van de buitenleerlingen worden ontvangen, tenzij B. en W. nagenoeg alle ouders in staat achten, het ver hoogde schoolgeld te voldoen. Immers 60 leerlingen die f A0 meer en 100 die 190 meer moeten betalen vormen een totale vermeerdering van 21.400. Zou daarvan dus slechts 14U0 „oninbaar" zijn? Wij meenen, dat dit in de practijk niet meevallen zal. Bovendien loopt ^waarom het te verzwijgen wanneer de Regeering bij hare aivvjjzeude houding volhardt, het Rijkssubsidie groot gevaar. Wordt dit ingetrokken, dan moet ook nog ƒ7000 van de meer verwachte school gelden worden afgetrokken. B. en W. erkennen dan ook, dat wanneer de behoefte aan middelbaar onderwijs in dezelfde mate als thans het geval was, blijft toenemen, liet to taal der lasten stijgen zal. Het ge bouw aan de Jacobijuestraat, waarin de H. B. S. met 3-j. c. en de handels school zullen worden gevestigd, moet een belangrijke verbouwing onder gaan, er zal ook een gymnastiekzaal, eveneens voor de leerlingen van het gymnasium, moeten worden ge bouwd. Voor de avondschool voor handels onderwijs wordt met 3UU leerlingen aan salarissen 8UUU gevraagd, bcnat men daartegenover öuuü aan school gelden, iuUO aan vuur eu licht en uUU aan schooibehoeiten, dan staat daartegenover een besparing van 5UÜU wegens opheffing van oen taal cursus en de Uvee hernalingsscholen. Gestreeld wordt naar versterking van den invloed van B. en W. op den gang van zaken aan de scholen voor M. U.. o. a. door hun de bevoegdheid tot toelating dar leerlingen toe te kennen. Voortaan wenschen B. en W. op de burgeravondschool geen leerlingen meer toe te laten, die een dagschool bezoeken, waarbij zij voornamelijk hot oog hebben op 80 Leerlingen van de Ambachtsschool. Hetzelfde beginsel wenscht het Col lege ook op de avondschool voor han delsonderwijs toe te passen. Voor de meisjesschool voor m. o. wordt invoering van de gymnastiek als leervak voorgesteld. Voorgesteld wordt, aan de handels school met 2-j. c. onderwijs te geven ia handeisrekenen, natuur- en plant kunde, scheikunde en warenkennis, gronden der staatsinrichting en staat huishoudkunde, boekhouden, aard rijkskunde en handels-aardrijkskun- dc, geschiedenis en handelsgeschiede nis, de Nederl., Frausche, Duitsclie en Engelsclie taal met hunne handels correspondentie, schoonschrijven, gymnastiek, beginselen van handels recht en (facultatief) stenographic. Voorloopig meenen wij, hiermede te kunnen volstaan. Hoewel wij meenen, dat op den duur de kosten voor al deze plannen niet onbelangrijk zullen zijn, (onder anderen verwachten wij voor de avondschool voor handelsonderwijs veel grootor toeloop dan 300 leerlin gen), achten wij dit een zaak van bij komstig belang en moet ons een woord van oprechte hulde van het hart aan B. en W. voor deze in veler lei opzicht frissche plannen, voorna melijk aan den wethouder Mr. Thiel, van wien ze natuurlijk afkomstig zijn. Voor onze gemeente zijn deze voor stellen o. i. van zeer groote beleeke- nis. Haarlemsche D a m c lu b. De heer C. H. Broekkamp, van Am sterdam, zal Maandagavond in de Sociëteit „De Nijverheid" een Simul taan Damséance met Consultatie, voor zooveel dubbeltallen als zich aanmelden, geven. Hierbij mag door de tegenspelers, die met twee tegelijk aan één bord tegenover de>n Sirnnltannspeler plaats nemen, over de beste zetten worden beraadslaagd. IIe( loon van een archi tect. Als vervolg van het verslag der zaak Van Snaendonck—Van Lennop voor de civiele kamer onzer Recht bank behandeld, is nog te melden, dat de raadsman van den architect Spaendonck, Mr. v. d. Biesen, in zijn repliek betwistte de bewering van gedaagde's raadsman, dat eischer tijdens afwezigheid van gedaagde d'iens huisknecht zou bewerkt hebben om de teekeningen af te geven, ten einde zonder opdracht daartoe, de détailteekeningen te kunnen maken. Ter weerlegging van deze insinua tie toonde pleiter uit de In het geding z::nde brieven., dat eischer reeds lang vóór dien tijd met medeweten van gedaagde aan de détailteekeningen bezig was. De Rechtbank zal op 30 December uitspraak doen. Militaire Zaken, liet onderzoek ter verkrijging der bewijzen voor militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid zal al hier plaats hebben op 12, 13 en 14 Ja nuari a.s. In de commissie zullen zitting ne men de luitenant-kolonel Jhr. Van Spengler, de kapitein Elhorst en de le-lui"Aiant Verhaegh. De vereeniging „W el d a- diglieid naar Vermogen" zal gaarne kieedingstukken en Vincentius-bons ontvangen ter uitreiking aan behoefti ge gezinnen. De aandacht wordt gevestigd op het informatie-bureau der vereeniging, dat kosteloos inlichtingen verstrekt, informatie-biljetten zijn dagelijks van 91 en van 3—5 uur aan het Bureau: Proveniershuis verkrijgbaar. STUKKEN VAN DEN RAAD. Buffel Openbaar Slachthuis. B. eu W. stellen voor om ae exploi tatie van het buffet in liet slagers- lokaal in het openbaar slacatnuis ondershands te verpachten aan Corn. Kossen Pzri., te Haarlem, voor den tijd van een jaar, ingaande 1 Jan. 1909 voor ten bedrag van 110. Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor goed te keu ren de suppletoire begroeting van 't Burgerlijk Aimbestuur, dienst 1908, aanwijzend in ontvangst en uitgaaf ƒ1000. Voordracht. B. en W. hebben de volgende voor- dracl'^opgemaakt voor onderwijzeres aan s«-aooJ 3 (vacature mejuffrouw E Vermeer) 1. Mej. M. G. G. Roos, te Haarlem mermeer, ƒ850. 2. Mej. E. M. H. Duyus, te Heem stede, 850. 3. Mej. J. J. vau Thiel, te Haarlem, 850. Arbeidsgeschil. Heden deed de kantonrechter uit spraak in het geding van den kleer maker Van Gelder tegen de firma Ed. Davidson. De vordering van Van Gelder is af gewezen, omdat door den eischer niet is aangetoond, dat bij het aangaan der overeenkomst inderdaad afgespro ken is, dat Van Gelder elke week zes jassen ter afwerking krijgen en daar voor 15 gulden zou ontvangen alsook dat niet is bewezen, dat de firma Da vidson geregeld in gebreke gebleven is, om Van Gelder in de gelegenheid te stollen elke week zes jassen te vervaardigen. ORGET,BESPELING, op Dinsdag 8 Dec., des nam. van 1—2 uur in de Groote- of St. Bavokerk al hier, door den heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Fantasie, J. Worp. No. 2. Adagio (4e Symphonic), Beet hoven. No. 3. Sonate, A. Maillij. a. Allegro maestoso* b. Melodie, idem. c. Allegro con brio, No. 4a. -Sérénade, S. Rachmaninoff, bh. Melodie, idem. A. P. MULDER JR. Zeer plotseling is overleden de heer A. P. Mulder Jr. Wellicht heeft deze naam weinig tot de Haarlemsche bur gerij le zeggen, maar honderden ken nen hem als Toon uit de Sociëteit Vereeniging. Vijf en dertig jaar is hij daar in betrekking geweest, heeft er als bediende alle rangen doorloopén, was jarenlang eerste kellner en werd naderhand bevorderd tot buffetchof. Tc-en werd hij tevens M u 1 d e r, maar Toon bleven hem de oudere Societeils- leden nog altijd noemen. Zondag, toen hij zijn vrijen dag had, is hij thuis plotseling ongesteld geworden en bewusteloos gebleven, totdat hij Woensdagavond overleed. De velen die hem gekend hebben als een ijverig en vlijtig man, dienstvaar dig en steeds op zijn post, zuilen zijn verscheiden op zoo jeugdigen leeftijd (hij was pas 48 jaar oud) zeer betreu ren. BachcoDcort. Dinsdag zal het tweede Bachcon- oert gegeven worden, 't Orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, on der leiding van den heer Willem Men. gelberg, zal uitvoeren Concert (D dur) van C. F. Handel, waarin solo's voor komen voor twee violen en violoncel, die bespeeld zullen worden door de heeren Chr. Tiinmner, J. Thornberg en F. W. Gaillard; Salome's Tanzuit 't muziekdrama „Salomo" van R. Strauss Mililair-marsch en Kriegs- marsch van R. Slrauss. Als solist treedt, op de heer M. S. Rachmaninoff uit Weenen, die enke le pianowerken zal voordragen, door hem zelf gecomponeerd, nl. Piano concert 2, en Drei praludieën. Rectificatie. Naar ons wordl meegedeeld berust bet bericht in ons vorig nummer, be treffende de benoeming van den agent van politie C. Duindam alhier, tot ge meente-veldwachter te Rijswijk, op een vergissing. 1IET LEGAAT VAN Jhr. DRUIJVESTEIN. Onze lezers zullen zich herinneren, dat indertijd een Nederlander te Pa rijs, Jhr. Jan Druijvestein, een legaat van omstreeks een half millioen gul den vermaakte aan de Vereeniging tot uitbreiding van tie verzameling van kunst en oudheden in het gemeen telijk museum. Toen hij stierf, ver keerde de vereeniging juist In de eigenaardige omstandigheid, dat zij geen Koninklijke goedkeuring meer bezat. De tijd gedurende welken Raar statuten waren goedgekeurd was ver- loopen en verlenging niet aange vraagd. Vandaar een proces. De erfgena men waren namelijk van oordeel, dat een niet officieel bestaande vereeni ging derhalve niet ei-ven kon. Hoewel het verzuim dadelijk' her steld en aangetoond werd, dat de ver eeniging voortdurend haar arbeid is bl'Aen verrichten, besliste de Recht bank in voor de Haarlemsche vereoni- gï-" ongunstigen zin. Tot o.is leedwezen heeft heden, in hooger beroep, het Hof te Amsterdam het vonnis der Rechtbank bevestigd. Onze hoop is nn nog alleen op den Hoogen Raad gevestigd, die in hoog ste instautie uitspraak zal doeu. Uit de Omstreken HOUTRIJK EN POLANEN. De heer S. Haverkamp uit Haarlem hield gisterenavond alhier met mede werking der landbouw-afdeeling, een lezing over het gebruik van kunstmest. Een 80 belangstellenden volgden met aandacht die nuttige lezing en onge twijfeld zal menige wenk, daarin ge geven, worden toegepast. HAARLEMMERMEER. Aan de:i heer A. L. Wijnbergen, conducteur der artillerie, tevens mi litair© wachter, op het fort bij Aals meer, zal Zaterdag a. s. te Amsterdam voor 't front der troepen uitgereikt worden do gouden medaille, wegens 36 jaren trouwen dienst. ZANDVOORT. Gisteravond werd voor een volle zaal in Ons Huis door de heeren Jhr. Dr. M. F. van Lennep en A. Burdet,1 bal-den te Bloemondaal, eene lezing gehouden over „Een reis door Egyp te" Ou zeer duidelijke en aangename wijze werden door den heer Van Len nep de lichtbeelden, welke door den heer Burdet op doek werden gebracht, verklaard. Het was zeer interessant, door iemand, die dat land bereisd heeft., eene zoo duideliike beschrijving daarvan te hooren geven. Na, afloop dankte Ds. G. Posthumus Meyjes beide heeren zeer voor den aangeuamen avond, waarmede het publiek door handgeklap ten volle instemde. Gisteravond zijn hier ingekwar tierd geworden 1 officier, 3 onderoffi cieren en 56 minderen. liet was des avonds een heele levendigheid in on ze plaats. HEEMSTEDE. Donderdagavond trad in het lokaal voor Chr. Belangen voor de Chr. Jong. Vereen. God met Ons op, de lieer Jhr. Quarles van Ufford, van Amsterdam, met het doel eene afdeeling te stich ten van den Witten Kruisbond, orider- afdeeling van het Ned. Jongel..-Ver- hond. Deze onderafd bedoelt de bevor dering van rein leven onder jongelin gen en hen te bewaren voor geheime zonden en de gevolgen daarvan., De spreker behandelde op zeer kiesch© wijze dit zoo teedere onderwerp en maakte op een vijftigtal belangstellen den eenen ernstigen Indruk. O.ra. deed •spreker uitkomen, dat het een dur© plicht van de ouders is, hunne zonen en dochters op passenden leeftijd deze zaken ernstig onder de aandacht te Ibrengen, waardoor velen zulten wor den bewaard voor eene zedelijke on dermijning van geest en lichaam. Na sprekers interessante rede wer den verschillende mededeelingen en vragen gedaan en beantwoord. Aan vankelijk traden vijf leden tot de op gerichte afdeeling toe. Leider van. de ze afdeeling zal zijn de heer Dr. C. J. C. Burkens. Bsmienlasd HOFBERICHTEN. Z. K. II. de Prins komt heden weer te 's-Gravenhage en keert Maandag naar het Loo-terug. Met 14 dezer wordt 's Prinsen ver- bT'fop het I.oo opgeheven cn komt Z. K. H. zich voor den winter in de residentie vestigen. II. M. de Koniingin-Moeder heeft eveneens Haar gelukwenschon laten overbrengen aan den Oostenrijkschcn gezant ter gelegenheid van hot jubi leum des Keizers, en wel door jhr. De Ranitz, grootmeester bij Hr. Ms. Huis. EERSTE KAMER. Men seint ons uit Den Haag De Eerste Kamer behandelde cle justitieel e achterstand-ontwerpen. De heer Van Basten Batenburg ver klaarde vóór t© zullen stemmen. De heer Thooft Reekers tegen, om dat de zaak nu terugkwam in 't sta dium van Juni, toen het tweede ont werp betreffende de pensioneering van de rechterlijke macht vrij alge meen afkeuring vond. De heer Van der Biesen drong aan op intrekking van het bestreden ont werp. NEDERLAND'S ONAFHANKELIJK HEID. De „Pall Mall Gazette" bevat een© mededceling van een „diplomatieken correspondent", volgens welke Enge land en Nederland waarschijnlijk weldra in politiek opzicht door hech tere banden zullen worden verbonden dan de gevoelens van vriendschap en wederlceeringen eerbied welke tegen woordig tot grondslag dienen van de betrekkingen tusschen beide landen. Nederland, zoo meent de „diploma tieke correspondent", heeft, een geo- graphische ligging van de hoogste beteekenis en het is altijd Engeland's doel geweest do strategische onaf hankelijkheid van dit land te verzeke ren. En niet alleen Engeland, maar ook, zoo vernemen we, Zweden, Noor wegen en Denemarken hebben belang bij de waarborging van de onafhan kelijkheid van Nederland. De Nederlanders zelf zouden zoo weet de berichtgever van het Engcl- sche Wad nog verder te vertellen zeer begeerig zijn om met Engeland een verdrag te sluiten en het zou lang niet onwaarschijnlijk zijn, dat weldra ook nog over andere, verdragen betref fende de bescherming van Nederland zou worden onderhandeld. Zoo al thans verwacht men in diplomatieke kringen. De „Indép. Beige" maakt bij dit be richt van het Engelsche blad al da delijk eenige kantteekeningen, waar bij wij o.a. de vriendelijke waarsehu- wing te hooren krijgen aan de in ver dragen gegeven waarborgen niet - te veel waarde te hechten eu op ons zelf te vertrouwen. Het „Hbld.r voegt hieraan toe Wij vermelden liet bericht van het Engelsche blad, maar willen hierbij dan even, om de waarde van dit be richt te doen uitkomen, opmerken, dat de hierin vervatte mededeelingen in strijd zijn met de vergaringen, door onzen Minister van Buitenland- sche Zaken in zijn Memox-ie van Ant woord op het afdeelingsverslag van buitenlandsche zaken gedaan. De „N. R. Ct." meldt Ofschoon wel vermoedende, dat van al de hoven vermelde mededeelingen niets waar was, hebben wij voor alle zekerheid geïnformeerd ter plaatse, waar men het weten kan. Wij zijn nu gemachtigd tot de me- dedeeling, dat van onderhandelingen over een nauwere aaneensluiting tus schen Nederland en Engeland geen sprake is. Mr. A. HEEMSKERK. Overleden is mr. A. Heemskerk, broeder van den tegenwoordigen mi nister van Binnenlandsche Zaken. Ï-Iii bekleedde vroeger rechterlijke be trekkingen en maakte deel uit voor Nederland van de Gemengde Recht bank te Cairo. Ilij was medewerker aan liet rechtskundig tijdschrift The mis. HULDEBLIJK VAN HASSELT. Woensdagavond had in liet Lijnge- bouw der H. IJ. S. M. te Amsterdam, de tweede vergadering plaats van de commissie tot oprichting van een huldeblijk voor wijlen den heer R. v. Hasselt, voorzitter van den raad van. administratie der H. IJ.. S. M. De voorzitter, de heer G. J. Sarle- miin, inspecteur van het vervoer der H. IJ. S. M., opende de vergadering en heette de Leden der commissie, be staande uit ambtenaren en beambten van alle takken van dienst, welkom. Hii kon reeds nu mededeelen, dat het plan uitnemend geslaagd kon worden beschouwd, want er waren reeds 8830 inschrijvingen tot een ge zamenlijk bedrag van ruim 4211 in gekomen. Besloten werd tot hel stichten van een monument op het graf te Farns- veld bij Zutfen, en van een borstbeeld in het administratiegebouw der H. IJ. S. M. te Amsterdam. D°' beeldhouwers enz., die zich hier voor hebben aangemeld, zuilen wor den uitgenoodigd hunne ontwerpen in te zenden. Het groot aantal inschrijvingen en het, groote bedrag, dat inkwam, bewij zen wel, dat er onder het personeel, der II. I.T. S. M. veel animo voor dit huldeblij k-plan heerscht. SCHIPBREUKEN. Stoomschepen, die te Hamburg bin nenvielen, brachten het bericht mee, dat er op de Noordzee veel wrakhout ronddreef. ZAAK-PLIESTER. Naar vernomen wordt is in de zaak- Pliestcr, welke door rLen Hoogen Raad naar het Hof te Amsterdam is verwezen, als getuige tl décharge ge dagvaard mr. J. P. Hofstede, substi tuut-officier van justitie te Arnhem, ten ciuile de door hem in deze zaak uitgebrachte dagvaarding toe te licii- teu. DE STRANDING VAN Hr Ms. EVERTSEN. Zooals men zich herinneren zal, liep in Augustus 1905, toen de Evertsen ter gelegenheid van het bezoek der Engel sche vloot buiten IJmuiden lag, deze Nederlandsche oorlogsbodem 05 het strand. Met behulp van een viertal booten der firma Zur Mühlen en Co. kwam het oorlogsschip weer vlot. Voor dezen hulpdienst vroeg de firma van den staat der Nederlanden 120.000 (aangeboden werd 25.000). Een pro ces was hiervan het gevolg, waarin de rechtbank te Alkmaar bij vonnis van 14 Maart 1907 eischers f 32.000 toewees. Tegen dit vonnis teekende de firma Zur Mühlen appèl aan, en Donderdag werden in deze zaak voor liet Amster- damsche gerechtshof in hooger beroep de pleidooien gevoerd. Voor de eischers trad op mr. K. Phi lips, voor gedaagde, den staat der Ne derlanden, de rijksadvocaat, mr. Mou thaan Sr. Mi'. Philips gaf een schildering van 't gebeurde om te betoogen, dat de hulp der sleepbooten wel belangrijk is geweest, zoodat 't gevraagd bedrag van 120.000 niet te hoog is. Mr. Mouthaan betwistte dit en achtte do voorstelling van den eischer sterk overdreven. Namens de heer Van Eyk die met de sleepboot „Willem" geholpen heeft, lichtte Mr. Andreae van Haarlem de vordering van 25000 toe. Mr. Mouthaan wees er op, dat de Staat 4600 heeft aangeboden, terwijl de rechtbank f 8000 toewees, wat z. i. voldoende was. 24 December zal 't O. M. conclusie nemen. Sport ea Wedsirijdea VOETBAL. Voor Zondag zijn door deu Neder- landschen Voelbuïbond de volgende eerste- en tweede-klasse wedstrijden vastgesteld Westelijke eerste klasse Sparta H V. V„ te RotterdamQuickD. F. C., te 's-Gravenhage; VelocitasH. F. C. te BredaHaarlem—Hercules, te Haarlem, on H. B. S.Ajax, in Deu Haag. HOCKEY. Het programma van don Nederl&nd- schen Hockey- en Bandybond luidt voor Zondag als volgt Tweede klasse afdeeling A Goof- sche Hockeyclub—Hilversum II, te BussumAmsterdamsche Hockey club II—de Musschen, te Am ster- dam. Tweede klasse afdeeling B .Dor drechtO. D. I. S. II, te Dordrecht Voorts spelen te Breda Enricus e\ de Haagsehe Hockey vereeniging voor den zilveren Hockeybal. telegrammen UIT DE ITALIAANSCIIE KAMER. Rome, 3 Dec. (Reuter). De Kamer heeft de beraadslaging over de motio- Fusinatto hervat. In de couloirs verzekert men, dat de motie tot goedkeuring van de buiten landsche staatkunde een groote meer derheid zal krijgen, daar de ministers zich aansloten bij het programma door Fortis uiteengezet en waarin een krachtige houding tegenover Oos tenrijk wordt gevraagd. EEN AARDVERSCHUIVING. BIÏLLUNO, 3 December. (Reuter). Tot 8 uur in den avond waren elf lijken en 20 gewonden te voorschijn gebracht uil de puinhoopen van het dorp Pra. Bijna niemand kon vluch ten. Men vreest, dat een 20-tal slacht offers nog onder dt? puinhoopen be dolven zijn. Men vreest nog nieuwe aardverschuivingen. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 4 Dec. 1908, medegedeeld door LABOUCHF.RE OVENS Co.'s BAN Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd: Nederl. Certificaten 7b} Russen 93 1/8, Consols 80, Hope's 801.' ZUID-AMERIK. STAATSFONDSEN Peruanen 9 7/8. TABAKSAANDEELEN kalm: Bind- jey 100}, Deli 460, Medan 288, Nieuwe Asahan 100. PETROLEUMAANDDELEN iets vas ter. Koninklijke 297, Sumatra Palem- bang 1121/2—3. MIJNAANDEE-LEN vast. Ketahoens 155, 60, Pref. Ketahoens 251—3, Great Cobar 1017/8. DE AMERIKA ANSCIIE MARKT opende in vaste stemming. Atchison 100, Denver 34 1/4, Eric 32 1/2, Kansas 33 1/2 eai 66 7/8, Missouri 37 3/4, Sou thern Railway 25 3/8, Rock Island 24 7/16, Union Pacific 181, Wabash 14 3/8, Steels 53 3/4—11/16, Carren 45 3/4—6. CULTUURWAARDEN vast. .Vor stenlanden 136, Rescontre Ned. Han dels Mij. 175 1/2. BEVALLEN Dec. 3. E. A. E. Groenewoud—Wag ner, z.E. BeenVisser, d. J. SIuij- ter—v. Paridon, d.4. A. de Groot— Bouman, z.J. E. Cornet—Meine, z. OVERLEDEN Dec. 2. M. A. 'l'ijssen, 72 j., Koning inneweg, A. P. Mulder, 48 j., Grebbe- straat, 3. M., 1 m., d. v. II. v. Kaam, Zuidor Buiten Spaarne. Markmseiiws HOOFDDORP Graanmarkt. Witte tarwe ƒ6.50—ƒ7.80 p. 80 kg. Roode tarwe 6.90—ƒ7.70 p. 80 kg. Haver 6.55—ƒ7.40 p. 100 kg. Rogge f 5,756 p. 75 kg. Chevall. gerst 6.30—6.80 p. 70 kg. Wintergerst ƒ5.30—ƒ5.60 p. 65 kg. Paardenboonen ƒ6.90—ƒ7.20 p. 80 kg Roode duivc-nbooneu ƒ7—7.50 p. 85 küogr. Witte duivenbooncn ƒ7—ƒ8.30 p. 85 kilogr. Bruine boonen ƒ9.10—ƒ9.50 p. II.L. Groene erwten 9.509.80 per 85 kilogr. Karwijzaad ƒ21, inclusief. INGEZONDEN /an ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzerder niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt Redactie zich niet aausprukelyk. HET INCIDENT ROODHUYZEN— T1DEMAN. t Mijnheer de Redacteuxl In uw geëerd blad van eergisteren komt voor een ingezonden stuk van den heer Mr. P. Tideman, waarin deze heer zijn misnoegen uit over de zijns inziens onrechtmatige manier, waar op hij door den heer Itoodhuyzen in de jl. Dinsdag gehouden openbare ver gadering, uitgeschreven door de Pro- paganda-Ciub van jonge Vrijzinnigen, zou zijn bejegend. De geachte inzender spreekt tevens daarin o.m. als zijn vertrouwen uit, dat het bestuur der V. P. C., de ge grondheid zijner klacht erkennende, zijn leedwezen zal betuigen over he'. gebeurde. Dit nu kan de lieer Tideman. scherp zinnig jurist als hij is, toch inderdaad van ons niet verwachten. Immers, indien wij aan zijDe uitnoo- diging gevolg gaven, dan zou zooda nig eene uitspraak feitelijk beteekenon een desaveu onzerzijds van hc-t dooi den heer Roodhuyzen ten aanzien vau inzender gesprokene, eene aanmati ging, waaraan wij ons niet ga^i'ne zouden wenschen schuldig te maken. Wij zijn nog slechts studenten in de politiek, hopen echter onze kennis te verrijken door ons licht te ontstoken bij mannen van politieke ervaring, waaronder wij ook den heer Mr. Tide man rangschikken en zouden wij dan kunnen zouden wij dan m o- gen wraken de uiting van een parle mentair veteraan al3 de heer Rood huyzen, de appreciatie van wiens woorden, wij schromen niet zulks rui terlijk to erkennen, voorshands nog buiten onze bevoegdheid valt? Maar bovendien, de door den heer Tideman gewenschte wraking zou te vens implicit© beteckenen eeno veroor deeling van de houding der algemee ns vergadering zelve, overmits uit het

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2