1MGS0I EFFECTENBLAD. SPECULAAS EN LETTERBANKET H. FRANKEN Jr. SUNLIGHT-ZEEP Cames-, Heeren- en Kinderschoeisel. VREDE OF OORLOG? Binnenland Sport eo Wedstrijden Schoen- en Laarzenmagazijn J. H. GROENEVELD, - KI. Houtstraat 92. Reeks van gegeven Adviezen van het Haagsch Effectenljlad Hofleverancier. derheid echter vond die voorwaarden voor de gemeente veel te bezwarend en wilde die spruit van het riool in de Vossevaart laten vervallen. Eene zeer uitgebreide discussie ont spon zich over dat vervallen van ge melde spruit. Vooral de Stratencom- mi&sie verzette zich hiertegen bij monde van den heer Sluis, die uit een technisch oogpunt het behoud van die uitloozing aldaar bepleitte. Z.Ed. vermoedde, dat die voorwaarden te somber werden aangezien en dacht dat bij een onderhoud met den heer Van Tets wel mildere bepalingen zou den te verkrijgen zijn, te meer om- Cai de heer Van Tets zelf veel belang heeft bij eene goede rioleering aldaar. Voorloopig werd besloten het riool plan, zooals dat eenigen tijd geleden is vastgesteld te behouden en te trach ten mildere bepalingen te verkrijgen, terwijl de heer Sluis werd uitgenoo- digd een bezoek te brengen aan den heer van Tets om hem het nuttige en noodige van die uitloozing in de Vos sevaart uit te leggen. Vervolgens kwam aan de orde de begrootingen van kosten, door B. en W. opgemaakt naar aanleiding van eene uitnoodiging daartoe van den gemeenteraad gedaan, van bestrating der Mariastraat en Vossenbade met walvoorzienihg; van verstrating en verbreeding van het eerste gedeelte van den Stationsweg en van doortrek king van de straat in de Hoedendoos op den Stationsweg. B. en W. stelden aan den Raad voor om over te gaan: a. tot bestrating en herbestrating van het eerste gedeelte van den Stations weg ter breedte van 4| M. tusschen de koplagen, geraamd op 7-46.25; b. tot de bestrating van de Maria straat voor zooveel mogelijk ter breed te van 4 M. en verder ter breedte van 3J M., geraamd op 3038.86. c. tot rioleering van de Mariastraat met loozing in de Vossevaart, ge raamd op 1699. d. tot bestrating van de Vossekade, ter breedte van 3 M. geraamd op 1293.43, met aanbrenging van eene grondplank, zonder meer, geraamd op 201, totaal geraamd 1494.43 en e. tot doortrekking van de straat in de Hoedendoos op den Stationsweg, ter breedte van 4 M., geraamd op 300, met dien verstande, dat de werk zaamheden zullen worden voldaan uit het dienstjaar 1909 en zullen worden uitgevoerd op de door B. en W. meest geschikt geacht wordende tijdstippen. Na enkele besprekingen worden de voorstellen van B. en W. met alge- meene stemmen aangenomen. Ter tafel wordt gebracht eene mis sive van den heer G. Kruijff te Sassen- hcim, waarbij deze aandringt ook namens zijnen medeaanvrager op eene beslissing op hun gedaan verzoek tot concessie voor den aanleg en de exploitatie van een drinkwaterlei ding, welke beslissing zij om verschil lende redenen gaarne voor het einde, dezes jaars tegemoet zien. B. en W. stellen aan den Raad voor om de behandeling van dit adres aan te houden tot na de indiening van het rapport door den deskundige, die door de waterleidingcommissie is be noemd. Een zelfde voorstel van B. en W. betreft eene concessieaanvrage van de firma Carl Francke te Bremen tot concessie voor den aanleg en de ex ploitatie van eene waterleiding voor de gemeenten Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Noordwijk en Voorhout. In verband met deze voorstellen wordt do vergadering eenige oogen- blikken geschorst. Na heropening, deelt de waterlei dingcommissie mede, dat zij tot des kundige heeft benoemd de beer J. Schotel te Rotterdam en dat die heer zal uitvoeren, datgene waartoe door den Raad in zijne vorige vergadering is besloten. Voorts deelt de Commissie mede, dat de adviseurs de meening zijn toege daan, dat op concessieaanvrage niet moet worden ingegaan, omdat in elke concessie-aanvrage de belangen der gemeente niet voldoende zijn gewaar borgd. De voorstellen van B. en W. wor den daarop aangenomen niet alge- meene stemmen. Vervolgens wordt vastgesteld ie rooilijn voor twee woon- en winkel huizen van J. C. Groot aan de Hoofd straat. De heer H. Veldhuijzen van Zanten geeft B. en W. in overweging la de verschillende wegen boomen te doen planten. B. en W. zullen zulks overwegen. De heer Guldemond stelt voor, even als verleden jaar, weer te beginnen met het afgeven van cokesbons door de gemeente aan personen die daar voor in de termen vallen, nl. zij die ii i e t en zij, die in de twee laagste klassen van den Hoofdei ijken Omslag zijn aangeslagen, en zulks met het oog op den slechten tijd en de werk loosheid. De heer Van Waveren geeft in over weging dat alleen te doen wanneer het meest de behoefte daaraan bestaat. Den heer Guldemond is elke verbe tering van zijn voorstel aangenaam, mits het maar geschiedt voor half Januari a.s. en voor dien tijd niet al te veel cokes door de gasfabriek aan particulieren wordt verkocht, zoödat de voorraad te vlug is uitverkocht. De heer Van der Schoot is er niet tegen, wanneer maar wordt voorko men, dat het een wedloop wordt met het halen der bons. De vergadering wordt daarna ge sloten. SCHOTEN. RAADSVERGADERING, De hoofdschotel was Donderdag- vond de behandeling der begrooting voor de gasfabriek voor 1909. Daarbij vond de Voorzitter de gelegenheid, om de gemeente geluk te wenschen met het bezit van den directeur dei- gasfabriek, die reeds bewezen heeft, niettegenstaande zijn jeugdigen leef tijd, een bekwaam directeur, een goed vakman en een humane chef te zijn. De heer Hooy onderschreef deze woorden. Nu kwam de vaststelling der jaar wedden aan de orde. Deze werden als- volgt geregeld directeur f1200 met vrije woning, boekhouder f 900, baas- fitter 900, controleur 750, en klerk 100. Het loon der stokers was door de gascommissie uitgetrokken op f 11,50. De heer Hooy vond deze loonen te laag en stelde voor het loon van den Isten stoker te stellen op 13.50 en van den den 2den stoker op f 12.50. Ook stelde deze heer voor, om den post „reserve-stokers" te verhoogen met ƒ700, om in den loop van 't jaar wanneer de directeur en de gas commissie dit wenschelijk achten mogelijk le maken, dat het drie-ploe gen stelsel voor de stokers wordt inge voerd. Nu moeten de stokers 27 da gen achter elkaar 12 uur per dag wer ken, wat op den duur te veel ge- eischt is. De Voorzitter wees er op, dat men nu nog niet voldoende over den loop der zaken van de gasfabriek kan oor- deelen. 't Eerste jaar is te beschou wen als een proefjaar. Een volgend jaar kan men beter over den toestand oordeelen en dan zal spreker ook een voorstel in behandeling brengen, om een gedeelte van de winst der fabriek te bestemmen voor het personeel. De heer Hooy juichte -dit voorstel toe en zal het met belangstelling af wachten. De heer De Graaff is tegen verhooging der loonen op deze begrooting. Laten de uitkomsten der fabriek dit toe, dan wil spreker een volgend jaar een voorstel doen. om alle salarissen te verhoogen. 't Voorsfcel-Hooy om de salarissen te verhoogen werd verworpen met de stem van de heeren Hooy en Teeuwen vóór. Aangenomen werd het voorstel om den post voor reserve-stokers te ver hoogen. Op voorstel van den heer Hooy werd be sloten, oan de Loonen der drie lan taarnopstekers te verhoogen van 150 op 20ü- De heer .Hooy vroeg, of het perso neel op 1 Januari vast aangesteld zal worden De Voorzitter zei, dat dit niet de be doeling is, daar het voornemen be staat, 't personeel eerst na een jaar vast aan ie stellen. De heer Hooy En ais een werkman nu een ongeluk krijgt De Voorzitter Al het personeel is verzekerd bij de Rijksverzekerings bank. De heer Hooy En bij ziekte De Voorzitter Ja, dan zal elk geval afzonderlijk beoordeeld moeten wor- den. De heer Hooy Dan geef ik der com missie in overweging een uniform-re geling voor deze gevallen te maken. Dit zal de commissie overwegen. Óok werd door den heer Hooy voor. gesteld, de huur van de gewone me iers te verlagen. 't Lid der gascommissie, de heer De Graaff, wilde eerst de practijk af wachten om niet te veel risico te loo- pen van veel onderhoud en slijtage. Toch hield de heer Hooy vol. De ge bruikers van gewone meters betalen nu met hun meterhuur evenveel voor het gas als de gebruikers van munt meters. Dit is niet billijk voor de aanleggers van eigen leidingen. De Voorzitter steunde het betoog van den heer De Graaff. Hierop trok de heer Hooy 't voor stel in, om daarna aan den raad voor te stellen over deze zaak een advies te vragen van de gascommissie. Dit werd goedgekeurd. De inkomsten zijn gesteld op 50,066,82, de uitgaven op ƒ47.563.50, zoodat de zuivere winst geraamd is op ƒ2503.32. Op de begrooting is een extra af schrijving voor de muntgasmeters. Door J. Vink werd afwijking van artikel 25 der bouwverordening vraagd voor zijn perceelen aan de Spïonkopstraat. Dit werd toegestaan. Het verzoek van Van Gijn, om ook een afwijking der verordening voor een achterbouw 'aan een perceel aan de Cronjéstraat, werd eveneens inge willigd. Ook aan Mul werd dit vergund voor een perceel aan de Goedzee- straat. De Binnenlandsche Expl. Maat schappij heeft bericht, dat de voor waarden door den raad gesteld, voor de goedkeuring van een wijziging in 't stratenplan, te bezwarend zijn, zoo dat deze niet zullen aanvaard wor den. Van de Regeering Is de mededee- ling ingekomen, dat geen verhoogde subsidie voor den schoolbouw kan toe gestaan worden. De directeur van „Union" heeft een adres tot den raad gewend, met het verzoek de Paid Krugerkade en Lukas Meierkade uit te diepen, omdat d erg vuil zijn en een onaangename geur verspreiden wat schadelijk voor de gezondheid is. Ook werden maatregelen gevraagd tegen het lange fluiten der fabrieken voor de aankondiging van den tijd, dat de werklieden op de fabriek moe ten zijn. Eenige minuten hard fluiten is overbodig. De Voorzitter zei, dat de grachten uitgediept zullen worden, en dat de verzoeker zelf maar aan de fabrieken moet vragen, om het lange fluiten te voorkomen. Bij de rondvraag gaf d"e heer Hooy nog in overweging, om de loonen dei- stokers, die in 1908 lager zijn dan bij de nu vastgestelde begrooting, te ver hoogen en hun n.l. een gratificatie toe te kennen. De Voorzitter zal hierover het ad vies van den directeur vragen. Hierna werd de vergadering ge sloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. „Zou het vrede of oorlog zijn?" vroeg Koningin Victoria aan haar minister, Lord Palmerston. De minis ter had zijne vorstin juist een bericht voorgelezen bestemd voor St. Peters-' burg. Het was in het ja ai' 1854 en de verhouding tusschen Engeland en Rusland was hoogst gespannen. „Dat hangt van Prins Gortschakoff af, Uwe Majesteit," antwoorddde Palmerston. „Indien de Prins zich goed voelt wan neer hij deze tijding ontvangt, dan is het nog mogelijk dat ons geschil eene gunstige wending neemt; maar lijdt hij bij ontvangst daarvan wellicht aan pijnen ten gevolge van Slechte Spijsvertering, dan krijgen wij oor log". Persoonlijk geluk of ellende hangt af van gezondheid en volkeren zijn immers niet anders dan eene verza meling personen. Gezondheid hangt voornamelijk af van de spijsvertering. Wanneer het spijsverteringsproces ge stoord is, dan zijn Moeder Seigel's Ta bletten het geneesmiddel waarop men ten volle vertrouwen kan om liet weer te herstellen. Samengesteld uit krui den, schors en bladeren regelen en versterken Moeder Seigel's Tabletten zoodanig de maag, lever, nieren en ingewanden dat Slechte Spijsverte ring en zijne wanhopige pijnen, ver stopping, oprisping, hoofdpijn en al- meene neerslachtigheid niet langer mogelijk zijn. „Ik heb gedurende lan gen tijd aan Slechte Spijsvertering geleden," schrijft ons in dato 26 Mei 1908, Mej, de Wed. S. Doove, wonen de van Ravensteinstraat 227A, Den Haag, „gepaard met alle verschijnse len dier tot wanhoop drijvende ziekte, maar Moedor Seigel's Tabletten heb ben mij mijn gezondheid weer terug gegeven en thans voel ik mij een ge heel ander mensch." Moeder Seigel's Tabletten .zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. hij de Heeren J. J. Göppinger, Gr, Hout straat 147a en K: van Eden, Spaarne DE EERSTE KAMER behandelde gisteren in de eerste plaats de wijziging der Militiewet 1901. De heer Staal betoogde, dat het tweeploe- genstelsel, als thans voorgesteld, scha delijk was voor de defensiebelangen. Met terzijde stelling van alle strijd punten uit principieel oogpunt stel de spr. in het licht dat voor de hand having van de binnenlandsche orde gedurende 4 maanden sommige gar nizoenen... nul manschappen zouden hebben. Evenmin was er sprake van steeds 4000 man ge oefen den te heb ben voor de mobilisatieopdrachten, door den Min. noodig geoordeeld. Ein delijk kwam door deze wet ook de op leiding niet tot haar recht; van het ka der zou te veel gevorderd worden. Bo vendien was het niet compleet. De Raad van defensie deelde alle deze bezwaren. Een proef met het geheele leger stelde dit aan het gevaar bloot, dat er eenige onvoldoende geoefende lichtingen nog jaren achtereen in het militair verhand zouden blijven. Spr. weigerde dus zijn stem aan dit ont werp, omdat hij liever den bestaan- den toestand nog een paar jaren ge handhaafd zag, in afwachting eener definitieve herziening der Militiewet. De heer Van Voorst tot Voorst was door het ontwerp deels teleurgesteld, al gaf het een oplossing van het blij vend gedeelte, het gaf niet de z. i. noodige afschaffing van bet voorbe reidend militair onderwijs, geen op lossing voor opleiding, kaderoefening enz. Kortom, het maakte het rader werk nog ingewikkelder. Tegen duur en tijdstip der oefeningen zag hij geen bezwaar, wel in het gebrek aan kader. Evenwel maakte spr. bezwaar tegen het streven naar beperking der herhalingsoefeningen. Ook de heer Van Löben Seis was van oordeel, dat de, erkende, militaire bezwaren, daar om nog niet de verwerping dezer wet moesten tengevolge hebben. De Minister van Oorlog verdedigde het ontwerp. Tegenover een verster king van het blijvend gedeelte, streef de de Min. naar verlichting van finan cieel© en persoonlijke lasten, zonder schade voor de militaire belangen. De Min. betoogde, dat er voldoende man schappen waren voor de binnenland sche orde, voor de mobilisatie; dat de opleiding, ook des winters, voldoende gewaarborgd zou zijn. Van het kader werd niet te veel gevorderd. De Min. trad nader in een uitvoerige weerleg ging van de bezwaren van den heer Staal. Hij erkende dat een finale re geling van het defensie-vraagstuk noo dig was, doch deze wet stond daaraan niet in den weg. Het wetsontwerp werd met 44 tegen 2 stemmen aangenomen en de verga dering verdaagd tot heden 11 uur. In de TWEEDE KAMER werd de beraadslaging voortgezet over Binnenlandsche Zaken."Na zeer lang durige beraadslaging werd aangeno men een amendement van de heeren De Stuers c.s. waarbij uitgemaakt is, dat het herbarium der Leidsche Hoo- geschool te Leiden zal komen, niet te Oegstgeest, en zonder experimenteer- tuin. Bij Middelbaar Onderwijs werden vele opmerkingen gemaakt en dooi den Min. toegezegd overweging van pensioensregeling voor leeraren aan burgeravond- en ambachtsscholen (na regeling van het ambachtsonderwijs) alsmede een onderzoek naar het mis bruik dat examinatoren heeten te ma ken door de examinandi als het ware tot privaatlessen te verplichten. Voorts verklaarde de Min., o. m. in antwoord aan den heer Van Styrum, dat 27 H. B. Scholen om subsidie had den gevraagd (nl. de gemeenten) en dat de Min. voor de kosten daarvan nog meer van overneming der scho len door het Rijk, was afgeschrikt waar moest het geld vandaan kornen? Omtrent aansluiting van M. O. in indio en Nederland zou de Minister ovea-leg plegen met de Indische Re geering. De vergadering werd des avonds voortgezet. De belangen van verschei dene gemeenten wei'den bepleit, met betrekking tot de vestiging of subsi dieert ng van middelbare scholen en de Minister beloofde zijn best te zul len doen voor een spoedige behande ling van het suhsidieeringsontwerp. De heer Huhrecht besprak het vak onderwijs en gaf daaromtrent eenige wenken. Spreker oordeelde, dat in de rich ting van speciale vakscholen moet worden gestuurd en dat wij moeten laten varen het denkbeeld van eene middelbare technische school. Het on derwijs moet zijn gedecentraliseerd en gespecialiseerd. Spreker formu leerde enkele regelen. Deze scholen moeten hij voorkeur worden opgericht door gemeenten of particulieren met Rijkshulp. Zij moeten voor speciale doeleinden worden opgerichtgeves tigd worden in industrieele- centra zich aansluiten bij de speciale indus trie dier streken een bescheiden ka rakter hebben ook voorzien door avond-cursussen met kostelooze toela ting in het onderwijs dergenen, die reeds in de nijverheid werkzaam zijn. Er moet-uniformiteit in het leerplan zijn met bescheiden hulpmiddelen, enz. Spreker zette in dit verband zijn denkbeelden nader uiteen en vroeg ten slotte of het niet gewenscht is een inspecteur voor het nijverheidsonder- w;:s aan te stellen, om naast den in specteur van het vakonderwijs op te treden. De heer Bos sloot zich aan bij de zaakrijke rede van den heer Hubreeht die volgens spreker echter één ding uit het oog verloor. Hij dacht name lijk meer aan de opleiding der onder- nemei-s zelf dan aan die van de oude, geschikte personen in' de industrie de opzichters, voor wie speciaal vak scholen noodig zijn. Ten aanzien van het handelsonder- w::s betoogde spreker de wenschelijk- heid om een handels-liooge school te stichten. Amsterdam moet in deze echter krachtig voorgaan. Dan eerst is het de plicht der Regeering, om op dit gebied aan te pakken. Minister Heemskerk beloofde nog bij deze begrooting een subsidie te zullen voorstellen voor de school van den Aannemersbond, waarop ver scheidene sprekers hadden aange drongen. Vervolgens beantwoordde hij de genoemde en nog eenige an dere sprekers. De Minister zou de wenschelijkheid eener. afzonderlijke inspectie voor het technisch onderwijs overwegen. Hij achitte staatstoezicht op vrije examens van vrije vereenigingen niet gemak kelijk te regelen, maar wilde onder zoeken of cr meer samenhang zou te brengen zijn tusschen de verschillen de examens. Gaarne zal de Minister mededeeling ontvangen welke veree- niging ter hand wil nemen de oplei ding voor onderwijzend personeel bij handels-cursussen. Bij den Minister is toch in overweging een plan om die zaak aan te vatten. Gemeentelijke instellingen zal de Minister ook gaar ne steunen. Het particulier initiatief is echter overal werkzaam, onder aansporing en steun van den ijveri- gen inspecteur, den heer De Groot. Het algemeen debat over deze aldee- ling is gesloten. Heden 10 1/4 uur voortzetting. SERIEWEDSTRIJDEN TE PURMEREND.^ Op 25, 26 en 27 Dec. a.s. zullen voet balwedstrijden worden gehouden, uit geschreven door de voetbalclub „Pur- merstein" In 3 afdeelingen. Inlichtingen en inschrijvingen voor voetbalverenigingen van Haarlem en omstreken zijn te verkrijgen bij den heer J. Walig, Jansstraat 6, al hier. Zoolang de voorraad strekt, bekomt men in ruil voor omslagen prachtig geïllustreerde Kalenders 1909, fijne Toiletzeep, stevige Kleerborstels, Servetringen en vele andere voorwerpen. Leest ontslag rond de zeép. Zendt ze franco aan SUNLIQHTZEEF, Rotterdam. VAN VOORRADIG ALLE SOORTEN Uitsluitend prima kwaliteit. Gemakkelijke pasvorm. Concurreerende Prijzen. Zie Etalage. Luxe- en Orthopaedische Schoenmakerij en Reparatie-lnrichting. Het eenige financieel blad, dat in zijne beschouwingen over Oost- en West-Indische ondernemingen alle andere overtreft. Speciale zorg wordt besteed aan en bijzondere inlichtingen, beschrijvingen en adviezen worden gegeven over aandeelen in Sumatra-tabakondernemingen, Javasche Sui kerfabrieken en Mijnen van onzen Oost-Indischen Archipel. In het „Haagsch Effectenblad" komen bij elke editie voor een actueel HOOFDARTIKEL, de voornaamste financieele en economische berichten, besprekingen van nieuwe emissiën en jaarverslagen benevens eene met veel accuratesse en duidelijkheid bewerkte rubriek BRIEFWISSELING, waarin tot groot gerief der lezers alle tot de redactie gerichte aanvragen om in formatie met bekwamen spoed wordenbeantwoord. Wegens de voortreffelijk verstrekte raadgevingen is het het Haagsch Effectenblad is daar- sche waarden de algemeen© vraagbaak géworden. De omvang van den werkkring van het Haagsch Eeffectenblad is daar door van dien aard geworden, dat eene uitbreiding van zijne verschij ning noodzakelijk blijkt, opdat aan de abonnenten op nog meer afdoende wijze steun voor hunne beleggingen en operaties worde verleend. Vond de uitgave van het Haagsch Effectenblad tot dusverre alleen des Woensdags en Zaterdagsplaats, met ingang van zijn DERDEN JAARGANG 1 Januari 1909, zal het blad driemaal 's weeks verschijnen en zal de inhoud zeer in belangrijkheid verder toenemen. Door de algemeen© waardeering zal echter geen verhooging van den abonnementsprijs noodig worden, zoo dat hij onveranderd 2.50 per kwar taal blijft. Van 1 Januari 1909 af zal het Haagsch Effectenblad verschijnen el- ken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, door het geheele land, vóór beurs, franco p. p. Men wordt verzocht zich te abonneeren hij den Boekhandel of de Admi nistratie van het Haagsch Effectenblad, "Prins Hendrikstraat 28 A te 's- Gravenhage. Het goedkoopst financieel blad van ons land. Verschijnt driemaal per week. f2.50 per kwartaal, Zij, die zich thans abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers van 'den tweeden jaargang van het I-Iaagsch Effectenblad kosteloos. Algemeene Exploratie Mpij. Amsterdam Deli Amsterdam Langkat gewone Idem preferente Amsterdam Padang Amsterdam Senembah Amsterdam Serdang Arendsburg Asahan Plantage Barge Moormand Bergbauliche Arheiten' Bindjey Deli Cultuur Deli Langkat Deli Maatschappij Internat. Rotterdam Javasche Cultuur Kalibagor Kaiiwoengoe Plantaran Kediri Stoomtram Ketahoen gewone Idem preferente Koloniale Bank Kimberley Krapoh Langkat Tabak A Idem B Lima Poeloeh v. d. Linde Teves Mar on Medan Nederl. Ind. HandelsbK Nieuwe Asahan North Western Hypotheekbank Idem lappen Padang Tabak Paya Mabar Paleleh preferente Pagottan Peruvian Corporation pre', Preanger Regentschappen Redjang Lebong Ramboen Rongga Rotterdam Asahaiï Rotterdam Dell Senembah Sennah Sen tan en Loi Serajoedal Stoomtram" Serdang A Idem B Silau Simau Soemberredjd Sindanglaoet Sumatra Cultuur Sumatra Plantagd Suikerfabriek Bad as United Langkat Plantations Underground Electric Railways Vorstenlanden Idem Actions Aankoop Verkoop koers Winst circa circa circa circa 75 150 75 900 650 250 150 250 180a 30 100 200 350 230a 30 a 150 140 85a 55 80 30 50 80 100 20 7(J0 900 740a 40 k 200 •i 50 14 36 90 120 120a 30 112 70 125 100a 25 110 160 126a 16 330 385a 55 440 600 455 15 k 160 130 140 140a 10 125 170 165a 40 118 130 130a 12 115 155 155 40 120 134a 14 95 200 140 45 èi 105 140 350 210 70 k 210 90 107a 17 200 5 195 75 140 90 15 k 65 145 90 55 120 60 60 100 30 70 130 190a 60 .114 132a 18 260 400 290a 30 k 140 130 145a 15 200 120a 80 200 175 25 100 75 25 200 120a 30 100 70 30 40 48 8 130 145a 15 30 40 10 56 76a 20 800 930a 130 80 50a 30 100 122a 22 100 50 50 370 500 890a 20 k 130 400 600 429a 29 k 200 100 68a 32 160 162a 2 135 160a 25 160 140a 20 100 60a 40 140 112a 28 250 450 200 80 108a 28 190 250 350 280a 30 k 100 110 40 70- 50 80a 30 400 550 420a 20 k 150 100 45 55 100 132 132a 32 32 50 59a 18

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6