Weerbericht Tbermometerstand KEIJSER'S Schoenenmagazp, Uit de Omstreken Binnenland Telegrammen Burgerlijke Stand MEDEDEELINGEN VAN IIET 'KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50' uur). De Bildt, 5 Dec. 1908. Hoogste barometerstand 772,3 m.M. te Hernosand (Oostkust Zweden) laagste 744.2 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van December Windzwakke tot matigen» Zuid- Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig, i tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Uur 769 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 770 m.M. te Haarlem. Zaterdag 5 December Hoogste gisteren a uur F. 87 Laagste hedennacht F. 85 Hedenmiddag te 12 uur F. él INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. 32 Lange Veer6traat STUKKEN VAN DEN RAAD. Toezicht op cursussen. De heer Krelage heeft thans schrif telijk het in de Raadsvergadering van !88 October gedane voorstel ingediend, '.om, fn de besluiten tot toekenning 'van subsidiën ton behoeve van fecho- len en cursussen, voor zoover deze jniet bij de wet onderworpen zijn aan het toezicht der Commissie van Toe- 'zicht op 't Middelbaar of Lager On derwijs, de voorwaarde op te nemen, ,dat zij onderworpen zullen zijn aan 'liet toezicht van B. en W. In zijn toelichting wijst de voorstel ler er op, dat thans o. a, de Huishoud en Industrieschool niet aan toezicht lis onderworpen, ofschoon deze in richting ongetwijfeld tot het' middel baar onderwijs behoort. Bewaarschool. De volgende voordracht is ingediend ter voorziening in de vacature van re. gent voor de bewaarschool in het voormalige Barbara-gasthuis (vacatu re-W. P. J. T. van Linden Tol). E. Levert. Dr. A. G. W. van Waveren. Ontslag gevraagd. Wegens zijn benoeming te Arnhem Vraagt de heer A. Tonneman Jr., met .ingang van 1 Febr. eervol ontslag als 'onderwijzer aan school 5. BLOEMBOLLENCULTUUR. Maandag 28 dezer vergadert hier 'de aigemeene vereeniging voor bloem bollencultuur. Onder anderen komen Ivoorstellen in behandeling tot verhoo ging voor 1910 van de bijdragè, die de afdeeltngen afstaan aan de aigemeene 'kas, wegens de groote kosten van de ^'ijfjaarlijksche tentoonstelling In dat jaar; tot toetreding der Vereeniging itot den Nederlandschen Tuinbouw- raad, tot het beschikbaar stellen eener :som van 1000 ten behoeve van een .bloembolleninzending op de interna- Itipnale tentoonstelling in 1909 te Ber- (lijn, tot het beschikbaar stellen van 200 voor het doen houden van lezin gen in 1909; tot wijziging van het re glement voor het scheidsgerecht, in zooverre, dat de leden der vereeniging voortaan verp icht zullen zijn, zich aan diens beslissing te on derwerpen; tot liet houden in 1918 eener keuring van zaailingen van hya cinthen, tulpen, narcissen en crocus- sen, daarvoor f 2000 aan prijzen uit te loven en daarvoor van nu af aan f 200 per jaar op de begrooting te brengen; tot het nemen van broeiproe- ven, om na te gaan of het stoken des zomers van schadelijken invloed is op het vroeg in bloei trekken der bol gewassen. Op de begrooting voor 1909 komt geen bijdrage voor het Krelagefonds voor, wegens de groote kosten der a.s. yijfjaarlijksche tentoonstelling. S. D. A. P. In de gisterenavond gehouden ver gadering der S. D. A. P. is de verkie zing voor de Tweede Kamer in 1909 besproken. Als voorloopige Candida- ten werden gesteld de heeron Mr. P. J. Troelstra en Gerhard. Later zal een beslissende keuze ge daan worden. 't Stellen van candidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen werd uit gesteld tot een volgende vergadering. Bade n. In liet Douche Badhuis aan het teidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 038 baden, in dat a*a dan •KnudAnhorn 420. Provinciale Staten. Ged. Staten stellen voor, om 't aan. bangige rechtsgeding tusschen de provincie en deu Thamer-binnenpol- der, omtrent het herstel van den Arn- steldijk onder Uithoorn, door een minnelijke schikking te regelen. Deze regeling is, dat de provincie den dijk herstelt, mits de polder ƒ6000 bijdraagt en de rechtsvordering in trekt. De provincie zal aan de ge meente Uithoorn in onderhoud over dragen den weg op den Amsteldijk van den rooden paal tot de kleine brug te Uithoorn, en aan den Uithoornschen polder den Amsteldijk. van de kleine brug te Uithoorn tot aan de brug te Vrouwenakker, als waterkeering met voorwallen en beschoeiingen. Holl. Maatsch. der Weten schappen. Naar de Tel. meldt, is dr. J. P. Lot- sy te Leiden in de plaats van prof. Bosscha, benoemd tot secretaris-pen ningmeester der Hoilandsche Maat schappij der wetenschappen. St Nicolaasfees L De oude Bisschop bracht gisteren avond een bezoek aan de kinderen van de gehuwde onderofficieren en minderen van het 10e regiment infan terie alhier, in de als feestzaal her schapen cantine. Door de kinderen, ouders en ge- noodigden werden aldaar eenige recht gezellige uren doorgebracht. De kolonel regiments-commandant en enkele andere officieren waren met hunne dames bij het kinderfeest tegenwoordig. Museum van Kunstnijver heid. Zondag aanstaande zullen In de ro tonde van het Museum van Kunstnij verheid de afbeeldingen Yan oude Nederlandsche Binnenhuizen, die de vorige week zoo zeer de aandacht trokken, nog ten toon gesteld blijven. Een tentoonstelling van werken in brons en in koper, die in Haarlem ge goten en vervaardigd werden, is in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. SintNfcoIaasfeest. Het door de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Onderwijzers ge organiseerde Sint Nicolaasfeest voor de kinderen van de openbare scholen, mag uitstekend geslaagd heeten. Ongeveer 2500 kinderen hebben er van genoten. Een groot aantal dusl Vanmorgen werden de leerlingen der 2de en 3de klasse op de school onthaald, en de kinderen der eerste klasse vierden 't feest vanmiddag in 't Brongebouw. Daar waren 764 van die kleine feest- vierdertjes van 6 jaar bijeen. In groep jes op den grond g'ezeten, leverde de zaal eeh vroolijken aanblik. Ze werden bezig gehouden door St. Nicolaas en andere vermaken, waar onder een poppenkast Natuurlijk werden ook met milde hand versnaperingen rondgedeeld. Een tombola met aardige stukjes speelgoed en zonder nieten! verhoogde de feestvreugde. Gisteravond werden aan de armste gezinnen reeds kleedingstukken gege ven. Dit is opzettelijk vooraf en in stilte gedaan. De commissie, bestaande uit de hee- ren E. de Boer en P. Schaft en mevr. A. C. de Boervan den Broek, komt hulde toe voor zoo'n aardig en welge slaagd feest. Ook den velen onderwijzers en onder wijzeressen die hen geholpen hebben, tnng een woord van lof niet onthou den worden.- Ook aan de milde gevers van de mid delen, om 't feest te organiseeren, niet. Wanneer ze Zaterdag in de Bron wa ren geweest, ze zouden zich verlustigd hebben in die vr-oolïjke en blijde kin dergezichtjes. Dat de kleinen pret hadden bleek uit hun vroolijk gelach en gezang. Ze hebben zeker wel 20 maal ,,zie de maan schijnt" gezongen. J u b i 1 Onder veel blijken van belangstel ling herdacht heden de heer P. Nieu- wenhuizen, werkzaam in het Ketel huis aan de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschap- pil in dienst trad. Namens de kame raden werd den jubilaris een fraaie regulateurk'ok aangeboden. Ndmens de maatschappij werd hem een enveloppe met inhoud en diploma aangeboden. VERBETERDE BECIJFERING. In ons overzicht van de nieuwe schoolplannen in het vorige nummer hebben wij uitgecijferd, dat wanneer alle leerlingen van buiten het ver hoogde schoolgeld betalen, een som yan f 21.400 meer zou worden ontvan gen. Men doet ons opmerken, dat dit f 27000 zou zijn, daar wij geen reke ning hebben gehouden roet leerlingen van de Meisjesschool. De opmerking is juist en neemt te vens grootendeels weg het gewicht van onze conclusie, gebouwd op de aanvankelijke becijfering van 21.400, dat n.l. B. en W. al te optimistisch zijn geweest bij hunne berekening, dat aan schoolgelden f 20.000 meer zou worden ontvangen. Immers het oninbare bedrag wordt nu niet 1400, maar f 7000. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een elastieken bal, aan het politie bureau. Een griffelkoker, waarop den naam Schutte, bij Volker St, Bolwerk 10. Een pet, bij G. Thuis, Sophiastr. 41. Een sportriem, bij D. Zwaneveld, Vooruitgangstraat 14. Twee oude wielen van een rijwiel, bij A. de Graaf, Sophiastraat 19. Een damesportemonnaie inh. visite kaartjes ten name van M. A. R. Waa lewijn èH andere voorwerpen, bij C. v. Leuven, Voorhelmetraat 13. Een portemonnaie met geld, bij J. Brakel, Sophiaplein 6 rood. Een fantasiebroche, waarin een portret, bij A. Wessellus, Gasthuis laan 141. Een hondenmuilkorf, bij W. Koek, Ged. Raamgracht 22. Een hond, bij B. van Veen, Lange Raamstraat 32. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een handtaschje, Inhoudende 62 en een kaart ten name van De Voogt, twee couponboekjes der E. S. M. en een tramkaart der E. N. E. T. BENNEBROEK. Tot directeur van het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" is benoemd do heer A. v. d. Molen te Haarlem, in plaats van den heer J. C. Tuin. die sedert de oprichting directeur van ge noemd korps was, doch wegens over drukke bezigheden moest bedanken. ZANDVOORT. In een Vrijdagavond gehouden ver gadering van de Vereeniging tot be hartiging der belangen van de bad plaats Zandvoort werd besloten een bedrag van pi. min. 200 in 1909 te be steden om te adverteeren in de Köl- nische Zeitung en de Mönchener neuesle Nachrichte. Aan den direc teur vap het centraal bureau van het vreemdelingen verkeer in Nederland te 's-Gravenhage zullen worden go- zonden een paar gezichten van Zand voort, om daarvan lantaarnplaatjes (e maken ten dienste van een reclame in het buitenland, uitgaande van het Algemeen Nederlamdsch Verbond. Voor het eventueel te houden con cours, uit te schrijven^ door Zand- voorts Harm omegezelschap in 1909, zal een medaille beschikbaar worden De lieer A. Beekhuls heeft voor de benoeming van president van het kerkelijk zangkoor, die hij in beraad had gehouden, bedankt. Door den inspecteur van politie al hier is G. V., aan wiens adres de drie aangeteeken-de brieven waren gezon den, welke elk ƒ12.000 aan diamanten moesten inhouden en waarin slechts kiezelsteentjes waren, overgebracht naai' Breda en voor den officier van justitie aldaar geleid, ter verder on derzoek van de zaak. OVERVEEN. Een flinke verbetering. Nadat geruimen tijd de toren van de R. K. kerk geen uurwerk'had we gens een noodzakelijke reparatie, is dit thans weder op zijn plaats gezet, en tevens verbeterd door het aan brengen vau een minuutwijzer, wat voor de bewoners van groot belang kan genoemd worden. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. De inschrijving voor de militie, lichting 1910 zal voor deze gemeente, gehouden wordeu ten raadhuize, den 7©n Januari a. s. HAARLEMMERMEER. Op de We3tplas onder Aalsmeer is een wilde zwaan geschoten, een inde- zo streken zeer zeldzaam voorkomend dier. De heer Vau der Wal, gep. kapitein- paardenarls, zal a. s. Woensdag avond een lezing houden over paar denfokkerij. Bij toonaangevende landbouwers alhier wordt do oprichting eener co öperatieve suikerfabriek ernstig over wogen. HAARLEMMERMEER. Bij het slootschieten aan den Ven- neperweg, te Haarlemmermeer is het geraamte van een mensch gevonden. Bij de minste aanraking viel het in elkander. WERKLOOSHEID TE AMSTERDAM. Bij de sluiting der inschrijving van werkloozen waren ingekomen 3651 aanvragen, die nog zullen vermeer derd worden, met een nog niet met juistheid op te geven aantal, dat zal inkomen van de twintig vakvereeni- gingen, die zich bereid verklaarden aanvragen van haar leden in ont vangst te nemen. Dat totale cijfer zal ongeveer 1000 hooger zijn dan het aantal van hen, die zich ten vorigen jare bij de eerste oproeping hebben aangemeld. Neemt men daarbij in aanmerking dat de ci- schen, waaraan de werkloozen te vol doen hadden, dat jaar hooger zijn ge steld dan ten vorigen jare (o. a. wor den alle personen uitgesloten, die ou der dan GO jaren zijn en derhalve niet ineer kunnen gerekend worden tot de valide vakarbeiders), dan mag zeker worden aangenomen, dat de toestand thans ongunstiger blijkt dan in den vorigen winter. EEN GOEDGESLAAGDE LIST. Dezer dagen kwam een xnijnwer ker. genaamd II. W., wonende in de Kolonie te 'IJgelshoven, een herberg binnen, en bestelde een halven liter jenever. Ilij gaf een ledige fiesch om er het bestelde in te doen. Zoodra de herbergier den halven liter jenever in de fiesch gedaan had, nam II. W. de gevulde fiesch en stak ze onder zijn jas, zeggende„Je kunt mij wel pof fen, want ik heb op dit oogenblik geen geld bij mij." Daar de kastelein den mijnwerker niet al te best. vertrouwde, antwoordde hij evenwel betalen of da fiesch met jenever laat gij hier." Aan het laatste bevel voldeed de mijn werker aanstonds, hij zette de fiesch met den Inhoud op de toonbank en xerliet morrend de herberg. Zoodra de drinkebroer vertrokken was wilde de herbergier den Jenever weer lade kruik do©5. Hij bemerkte echter dat hij niet de fiesch met jenever, doch eenzelfde fiesch met zuiver water had in ontvangst genomen. Daar bedoel de herbergier geen vergunning heeft om sterken drank te verkoopen, durf de hij van dit geval (bedrog) geen aangifte te doen bij de politie, wijl hij dan zelf nog de kans liep een proces verbaal wegens overtreding van de Drankwet aan zijn pantalon te krij gen. DE ANTI-REVOLUTIONAIREN IN DEN HELDER. Het Hbld. schrijft: Door de Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Helder is een schrijven verzonden aan het „Hoofd bestuur" der Anti-rev. Partij, waarbij zij kennis geeft dat in hare ledenver gadering van 28 November 1908 be sloten is de antirev. partij te verlaten en zich aan te sluiten bij de Christen- Dem. Partij. Deze kiesvereeniging, waarvan de heer A. P. Staalman eere-voorzitter is, voer reeds sinds diens optreden tegen de antirev. par tij in chr.-democratische richtingze bleef echter aangesloten bij het Cen- traal-Comité, hoewel naast haar een tweede antirev. kiesvereeniging „Va- derland en Oranje" werd opgericht, die ook bij het Centraai-Comité werd toegelaten. Omdat de antirev. partij finale oplossing van het kiesrecht- vraagstuk uitstelt, en de tweede kies vereeniging blijft gedoogen, wat zeer onorganisatorisch wordt genoemd, treedt „Nederland en Oranje" thans uit. HIJ KENDE ZIJN VRIENDEN. Met eene familie, welke 1 Nov. van Weesp naar Keulen vertrok, ging ook een hond mee, welke evenwel meer bij een buurman huisde dan bij den ver- trekkenden eigenaar. Hoe groot was de verbazing van den buurman, toen hij 1 Dec. den hond voor zich zag staan en denzelfden dag een brief kaart uit Keulen kwam, dat daar den 23en de hond was weggeloopen. Het dier had den afstand Keulen—Weesp Ln 7 dagen afgelegd. HET KAMERLID G. L. v. d. ZWAAG. Het Tweede Kamerlid de heer G. L. v. d. Zwaag, te Gorredijk, wien we gens overspanning eenige tijd rust is voorgeschreven, is op den weg van herstel. Hij mag reeds een paar keer per dag het bed verlaten. DIEFSTAL VAN BANKPAPIER, n-oöi' v.. BieKöiot'ig Amy even zija jas m ae vesuouie van ixaceeioo uiuuutf nioaei'suaat te Aiusier-uam. jloöu ny terug kwam en ziju jas we ner aainroK, miste nij uit zijn ouinen- zak éen wit luimen enveloppe met I z.j/0 fcuiii bankpapier. De enveloppe was met 5 lakken ge sloten, waarop Corn. E. stond afge drukt, Ze was goanresseerd aan ne Ensonedêsclie ïviacninefabriek en ld zergietei'ij te Enschede en zou aan ga Lee aend aerwaarts worden verzon nen. De inhoud bestond uit bankbil jetten, een van bu, een van 4U, vier vnu 25 en negen van 10. Van den damer, geen spoor. De poli tie stelt een nauwkeurig onderzoek in.. ONBEZONNEN VAREN. Men meldt uit Nieuwediep Zaterdagmiddag te drie uur werd door den loodskotter Texed No. 12 de Duitsche driemastschoener „Alida" thuisbehoorende te Brake, in de on middellijke nabijheid van ,,De Gron den" gepraaid. Er was, zooals zeelui dat noemen, „klein zicht". De loods K. Smit, die naar den schoener werd gezonden, maakte den in zijn kooi liggenden gezagvoerder er op op merkzaam, waar hij zich bevond, waarop hij eerst een onbescheiden antwoord ontving en ten slotte, on der bedreiging van een pak slaag, den raad kreeg te zorgen, dat hij weder in de jol kwam. Zonder deze waar schuwing zou het schip zonder twij fel in de gronden zijn geloopen. Een onderzoek door de bevoegde autoriteit zou in deze niet ongewenscht zijn. Ook hieruit kan men weder zien, hoe zorg loos wordt gevaren op plaatsen, die do gclieele aandacht van alle opvaren den vereischen. (Genoemd schip, vermoedelijk de „Alide", kapt. Bude, bevindt zich op reis van Rio Grande naar Altona). (Hbld.) AL TE ROYAAL AANBOD. Geen Spaansclie schatgraver dezen keer, doch een Rus, wiens aanbod al even verleidelijk en... verdacht is. De zer dagen ontving een ingezetene van Utrecht, die in niet de minste relatie met eenigen Rus staat, uit het Tsa renrijk nl. uit Terycki nabij Sint Pe tersburg een prachtigen Duitsch ge stelden brief, waarbij maar eventjes een zaakje opleverend een netto winst per jaar van f 120.000 werd voorge spiegeld. Er werd nl. gevraagd of de geadresseerde eventueel geneigd was om voor een zééF lucratieve onderne ming, waarbij risico absoluut was uit gesloten, met adressant in relatie ie treden. Dezen laatsten nl. was door een Russisch groot-industrieel ver zocht hem ln duurzame verbinding te brengen met een buitenlandsch kapi talist. Er was nl. een geregeld afne mer noodig, voor zeker ruw product, dat op zeer geheime wijze moet ver handeld worden. De waar kon alleen in Rusland ge leverd worden, weshalve het beslist noodig was, dat de opkooper eenige kleine reizen jaarlijks naar de Rus sische grensplaatsen maakte. „In verband met den huidigen stand van zaken." aldus ging het schrijven voort, „wordt het artikel ons slechts voor circa 2/3 van de werkelijke waar de afgegeven. Het artikel moet (en hier schuilt het addertje vermoedelijk) bij het betrekken onmiddellijk met specie worden betaald. Gevaar en ri sico totaal uitgesloten. Groot bedrijfs kapitaal Is noodig. Daar het bedoelde product evenwel overal direct op geld waardeerbaar 19, kan het gebruikte kapitaal reeds binnen eenige dagen worden omgezet." Tot zoover de brief! Maar welk ie nu dat enorme product? Dat zegt u een inliggend papiertje, houdend me dedeling, dat het ruwe product is... goud. Jawel! goud, in natuurlijken staat, 92 gegarandeerd gehalte, jaarlijks tot een hoeveelheid van 300 KG. te le- veren.Prijs ongeveer 1030 Hoilandsche guldens per KG. Werkelijke waarde circa f 1510 per KG. De netto-winst van den kooper bedraagt circa 470 per KG., respectievelijk f 120.000 jaar lijks. Disponibel 188 KG." Is het geen heerlijk aanbod? Intus- schen, de geadresseerde, nog niet aan gegrepen door „auri sacra fames" heeft het epistel gedeponeerd ter prul- Iemand. EEN OPENBAAR AMBT. In het overzicht der Tweede Kamer van Donderdagmorgen wordt er, naar aanleiding van de opvatting van den minister van Binnenlandsche Zaken, dat het lidmaatschap van een open baar lichaam als de Gemeenteraad een arnbt is, op gewezen, dat bij deze uitlening der drankwet vergunning houders geen lid kunnen zijn van een Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen. Een onzer lezers merkt op, dat het gevolg dier uitlegging nog veel dwa zer is. Er zijn namelijk eenige Ka mers van Arbeid voor het Logement en Koffiehuishoudersbedrïjf. In deze Kamers zouden dus geen logement- of koffiehuishouders met vergunning als patroon kunnen zitting nemen Dit lijkt wel een contradictio in terminis, want wie zou men dan moeten kiezen als het niet juist die personen mogen zijn De minister van Landbouw, Nij verheid en KandcT zoude dan ook ten spoedigste moeten zeggen, dat de be sluiten van Burgemeester en Wethou ders, waarbij de bedoelde personen als leden der betreffende Kamers van Arbeid zijn toegelaten, worden ver nietigd op grond van strijd met de drankwet. Maar waar zouden dan die Kamers blijven, die toch op grond van de wet op de Kamers van Arbeid zijn opgericht („Hbld.") GYMNASTIEKONDERWIJS. Naar aanleiding van de veelbespro ken quaestie der bevordering van de lichamelijke opvoeding in de school, waarbij de minister de hulp van mi litairen meent te moeten inroepen, heeft zich ook het hoofdbestuur van .het N. O. G. in een adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken uitgesproken. Het hoofdbestuur betreurt het, dat de minister de proef opdroeg dan niet-deskundigen. Het meent, dat de zaak van lichamelijke opvoeding der schooljeugd meer gebaat wordt, in dien de onderwijzers der scholen hun voorlichting ontvangen van bevoegde, der zake kundige onderwijzers en vak onderwijzers. Het verzoekt dat op verschillende plaatsen in ons land cursussen wor- dfeh opgericht, waar de onderwijzers met de bewegingsspelen in kennis worden gebracht, in den geest als er reeds door de Vereeniging van Gyrn- nastiekonderwijzers, met steun van de Regeering, zijn georganiseerd. Z. A. S. M.-PERSONEEL. Zooals men weet, ontvangen de ge wezen ambtenaren der voormalige Zuid-Afrikaansche republiek (Trans vaal) schadevergoeding voor verlies van betrekking. De oud-arnbtenaren der voormalige Zuid-Afrikaansche Spoorweg Maatschappij zijn hieron der niet begrepen. De minister 'Velde indertijd op een desbetreffende vraag in de Kamer mede, geen verdere stap pen bij de Engelsche regeering ten behoeve van het personeel te kunnen doen, maar deed toezegging, voor hen een goed woord bij de directie der Z. A. S. M. te doen. Deze directie heeft naar haar ge noegen met de Engelsche regeeiring afgerekend. Dezer dagen verklaarde z'i echter, naar de „Tel." verneemt, aan de direct belanghebbenden, dat zij voor het personeel niets meer doen kan. Dit besluit heeft bij de betrokkenen een wel te begrijpen ontstemming ge wekt, daar de spoorwegambtenaren, evenals de ambtenaren der Z.-A. re publiek al de ellende van den oorlog hebben meegemaakt niet alleen, doch allen hun betrekking verloren heb ben, hun carrière verwoest zagen en bovendien velen nog steeds een kom mervol bestaan slijten. ONTZETTEND. Te Musselkanaal heeft het negen jarig zoontje van den heer Kr. het tienjarig zoontje van schipper K., na een twist, zoo hevig met een mes ge stoken, dat de getroffen knaap aan de wonde is overleden. ONGELUKKEN. Te Elberfeld is een bejaarde predi kant van de Gereformeerde Gemeente aldaar, de heer Stoltenhoff, die met een klokmaker naar de klok in den toren van de tweede Gereformeerde Kerk ging kijken, uit een galmgat op straat gevallen. Ilij was oogen- blikkelijk een lijk. HOLLANDSCHE DIENSTBODEN. Men schrijft van de Gelder sch-Prui- sische grenzen De groote vraag naar Nederlandsch dienstpersoneel voor Duitschland, vooral om boerenmeiden en knechts is in <ien laatsten tijd veel verminderd. In plaats van gebrek is er nu in Prui sen veel overtollig dienstpersoneel. Door de hcerschende malaise gaan zich vele mensclien van hun dienstbo den ontdoen en ouders, die hun doch ters thuis hielden, zoeken thans voor dezen 'n plaatsje als dienstbode te be komen. De loonen voor meiden en knechts zullen daardoor verminderen. KWAKZALVERIJ-BESTRIJDING. Het Internationaal congres voor be strijding der kwakzalverij, kortelings te Berlijn gehouden, heeft besloten tot de oprichting van een Internationalen Bond voor bestrijding der kwakzalve rij met een Internationaal bureau en den wensch uitgesproken dat dit inNe- derland gevestigd zal werden. Aan dit bureau zal verbonden worden een International© bibliotheek. Ook zal de bond beschikken over een internatio naal orgaan. De Ned. Vereen iging heeft de op dracht aanvaard en besloten dat het bureau te Amsterdam zal gevestigd worden. Het bestuur vergaderde dezer dagen te Amsterdam ten einde de or ganisatie nader te bespreken. BOEFJE. Een notaris te 's-Gravenhage zond een 16-jarigen klerk uit met een bank biljet van honderd gulden. De knaap kwam niet terug en toen hij door de politie was opgespoord, bleek hij een deel van het geld te hebben opge maakt. NOODLOTTIGE GRONDVERSCHUIVING. ROME, 4 Dec. (Reuter.) Hedenoch tend werden iu het dorp Capalvo, ge meente Palmiro, door een grondver schuiving 9 vrouwen, die bezig wa ren met het wasschen van linnengoed, onder hoopen aarde bedolven. Zeven vrouwen werden als lijken onder het zand weggehaald, de toestand van de beide anderen is hoogst ernstig. DE ITALIAANSCHE KAMER. ROME, 4 Dec. (Reuter.) Giolitti pro testeerde krachtig tegen de uitgespro ken meening, dat Italië op militair gebied niet gereed zou zijn. Welke ook de militaire macht van Italië zou geweest zijn, wij zouden nooit een po litieke gedragslijn hebben gevolgd in. strijd met den. toestand, want wij zouden nooit een daad van provoca tie hebben kunnen rechtvaardigen. De oplossing der ernstige vraagstukken betreffende het economische, sociale en politieke leven* vau het land zou onmogelijk zijn zonder een vredespo litiek, die gevolgd moet worden zoo lang niet de levensbelangen of deeer van het lund op het spel staan. Dim zou er in geheel Italië slechts een en kele wensch zijn l Er is nog veel te doen, maax wij hebben de beste voor bereiding in de waarde onzer officie pen en soldaten. (Langdurige toejui- cningen). Men mag niet in de volkomen vei ligheid van bet land voorzien door onrustwekkende maatregelen. Er kunnen tusschen Oostenrijk en Italië thans geen verschillen voorkomen, die in den regel niet gemakkelijk op te lossen zijn. Zoo do internationale conferentie bijeenkomt, zal Italië daaraan deelnemen met dezelfde vrij heid van handelen als de andere mo gendheden. Giolitti stelde de motie van vertrou wen, en zegt dan nog Het Drievou dig Verbond verzekerde langen tijd den vrede Italië maakt sneller vor deringen in dertig jaren dan een der naburige landen. Er blijft nog veel te doen, maar daarvoor is noodig absolute rust on veiligheid in binnen- en buitenland, Men mag het werk van het tegenwoordig geslacht niet-in gevaar brengen door voorbarigheid of ongeduld. Daarna werd de stemming gehou den, waarbij de politiek der regeering werd goedgekeurd. PARLEMENTS-ONTBINDING ÏN ENGELAND LONDEN. 5 December. (Reuter). De parlementaire correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt uit ge zaghebbende bron, dat eene spoedige ontbinding van het Parlement in het kabinet levendig besproken wordt. Verschillende invloedrijke leden zijn, naar gemeld wordt, van meeuing, dat het beste zou zijn in Januari van het volgende jaar aigemeene verkie zingen uit te schrijven. Amsterdamsche Bears. Openingskoersen van 5 December. medegedeeld door LABOUCIIERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was zonder handel. TABAKSAANDEELEN onveran. derd. Bindjoy 1ÜU1/2. Deli 460, Me- dan 288, Nieuwe Asahan 110, Rotter dam Deli 390. PETROLEUMAANDEELEN stil: Ko ninklijke 2974. MIJNAANDEELEN Iets aangebo den: Ketahoens 15961, pref. 263—7 vast. DE AMERIKAAN SCHE MARKT opende ongeanimeerd. Atchison 100 5/16, Denver 35 3/8, Erie 331/2, Kansas 34 5/8 en 67 3/8, Missouri 38 3/8, Southern Railway 25 1/2, Wabash 16 3/4, Steels 54 3/8. Rock Island 24 7/8, Union Pacific 181 1/2. CULTUmw A ARDEN vast. Vorsten'^.iiu. 1381/2, Resconlre Ned. Handels-Mij. 175 1/26. HAARLEM. BEVALLEN Dec. 3. M. E. Cramer^-Eken, z.A. J. Braak—Zuiderduin, z.C. Mulder -Van Kampen, d. OVERLEDEN. Dec. 3. M. II. E., 14 m.. d. v. N. Hof, Heerensingel4. M. J. Nopol. 75 j., Lange Veerstr.A. M. S v. I.imbeek Broodeiet, 82 J., Wagenweg. ZANDVOORT. Ondertrouwd: C. Paap en A. Paap. GetrouwdS. Drommel en A. do Wit. Bevallen C. Paap—Koning, z. Overleden G. Zwemmer, 52 j. BLOEMENDAAL. Bevallen A. H. van VordenKoer- selman, d.M. M. Fhilippo—Jansen, z. P. WigchertVan der Zwun, <L Overleden Tj. A. van 't Zet, 73 J. A. A. Schoijdt, 77 j. SCHOTEN. ONDERTROUWD C. Bree en P. Storm. BEVALLEN C. Florie, geb. Koekoek, r. E. Balm, geb. Roemer, d. OVERLEDEN H.. W. Glavimans, lj.— C. Hak, 1-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2