HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZA.TEBDAG B DECEMBEB 1908 Haarlemsche Handelsvereeniging bö Kec. »e«L vaa IS STot. 1806 De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat nare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van ƒ8.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en tnformatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, bet hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zakeu betreffende den handel en het bedrijf der leden. liet nlykt ia aen iaauten tijd dat mei» üö^eoeiangrijseroordeo leu begint te waardeeren want «eden JLei meidden zich 67 nienwe leden &aü. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (var, 1 November tot en met 30 April) ad I 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, -S"'*>T!!ê siiiic» dis voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van inform at iën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa- tieii naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld. wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 infurmatiën en rechts geleerde adviezen werden in bet afge- foopen jaar gegeven. In Augustus én September 1908 zijn 5> vordeTingeu tot een bedrag van 1260 53 1,2 betaald 11 vorderingen worden afbetaald, 12 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan N. Wiebes, vrachtrijder, Bloemendnalsche Weg 209, Bloernen- daal, W. F. F. van Engelen, Bakenes- sergracht 98, mejuffrouw A. Derni- sou7 Prinsen Bolwerk 12, die goede ren koopt op naam van eene Van der Reep, C. Tack, sigarenhandel, Spaaruwouderstraat 49, zich om in lichtingen te vervoegen aan het kan toor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Natuurlijk was ik aan 't pakjes ma ken. Wie doet in do week vóór St. Ni- col aas anders? 't Is een aangename bezigheid, maar Ui ken er een, die nóg prettiger is, na melijk: dat er pakjes voor je ge maakt worden. Niet omdat ontvangen zaliger dan geven zou zijn geworden, maar omdat in den tijd, dat je ont vangt, je kijk op St. Nicolaas-cadeaux zoo heel anders is, dan later wanneer je geven moet. Nu is hetvragen naar deu prijs, wikken en wegen of 't er wel af kan, vroeger was die pro zaïsche kant er niet aan. Althans w ij zagen hem niet, we hoorden er niet van en alles wat met St. Nicolaas in verband stond, had zijn eigenaardige bekoring, elk pakje was een geheim, dat ontsluierd worden moest, alles was lekker, tot zelfs de beestjes van chocolade, die blijkbaar in de uitstal ling wat te dicht bij het licht hadden gelegen, daar ze naar gas smaakten. De vrouwen, die met groote trommels speculaas en taai-taai In mijn woon plaats aan de huizen rondgingen en, ik weet niet waarom, den naam van kiepen droegen, waren voor ons als draagsters van zooveel heerlijk heid, de voorwerpen van grooten eer bied. Sedert is onze kijk op al deze din gen vrijwat nuchterder geworden en onze eenige troost is, dat de beurt nu aan anderen gekomen ls, die op hun beurt de poëzie der dingen aan een seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags Yan 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere Inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V.. toch van haar infor- matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging inforraatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Stadsnieuws DAM-WEDSTRIJD. Ons wordt verzocht het volgende te plaatsen: Donderdagavond 1.1. had in het speellokaal van de vereeniging „Dam club Haarlem" door haren voorzitter, den heer P. Kalbfleisch, de prijsuit reiking plaats aan de winners van den kampioenwedstrijd voor Haarlem en Omstreken. Deze wedstrijd, in het begin van dit jaar uitgeschreven door de genoemde vereeniging, had ten doel de sterkste damspelers hier ter plaatse en uit de omgeving in de gelegenheid te stel len zich met elkander te meten. Voornamelijk werd door leden van de twee Haarlemsche damvereenigin- gen aan dezen wedstrijd deelgenomen. De heer W. B. J. Pippijn verwierf den len prijs, benevens kampioensti tel, de heer 'C. F. Visse den tweeden prijs. Beide heeren zijn leden van de vereeniging „Damclub Haarlem." Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrechi vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeudeu bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Wat is, voor .geliik«a. doel einden goedkooper, gas- of petroleum? ANTWOORQ: Petroleum zal altijd iets voordecliger zijn, doch dit zal zoo weinig zijn, dat het gebruik van gas te verkiezen is boven olie, om het ge mak en omdat het licht zooveel hel derder is., VRAAG: Bestaat er een goed middel tegen wratten? ANTWOORD: Ons wordt genoemd Verrucol. Vraag het bij den heer D. L. Keur, apotheker, Zijlstraat. VRAAG. Ik heb op iemand van 1903 een vordering. Hij is toen gefail leerd, maar nu in goeden doen. Kan ik hem nu in rechten aanspreken Mijn vordering diende ik bij den cu rator in, doch heb nooit meer iets ver nomen. Mogelijk is het faillissement bij gebrek aan actief opgeheven. ANTWOORD. Geef ons den naam van den gefailleerde en dien van den curator op, dan zullen wij voor u in- forraeeran. VRAAG. Bestaat er een boek voor zelfstudie der stenographie, wat kost dat en waar is het te krijgen ANTWOORD. Er zijn er vele en de prijs is verschillend. Zelfstudie van stenographie is, evenals elke studie, geheel zonder steun, wel be zwaarlijk en leidt zelden tot het doel. Vraag eens aan het Bureau Stol ze Wery, Den Haag, wat de kosten zijn van corresnondentielessen. VRAAG. Een man heeft zijne vrouw verloten en Is naar Duitsch- land vertrokken. Men zegt, dat hij dood is. Waar kan ik dat onderzoe ken 1 volgend jong geslacht zullen moeten afsLaan. En bovendien komt het niet te pas voor wie niet door ziekte of ar moede getroffen is, op den St. Nico- laasdag aan sombere gedachten toe te geven. Heb ik niet, pas een half uur geleden, hartelijk gelachen om Hop- ma, die zijn goeie geld er voor over heeft gehad, oan aan Wouter een muilband te sturen, natuurlijk wel zorgende, dat mijn waarde neef niet vermoeden kon. wie de afzender was Had ik niet reden te meer om te la chen, daar Wouter me juist gisteren had toevertrouwd, dat hij Hopmaeen reisgids van Europa zou sturen, den grootsten, dien hij vinden kon, om hem te plagen met het geval, dat Hop- ma dezen zomer voorgaf op reis te wezen, terwijl hij met zijn vrouw doodstil wegschool in een bovenka mer van zijn gesloten huis? Op die manier is de St. Nicolaas- dag de grappendag bij uitnemend heid. Al was het alleen daarom, moest 't elke maand van 't jaar St. Nioolaas wezen. En als dat niet ging door de duurte behoorden we minstens één dag van de maand uitsluiend aan on schuldige opgewektheid te wijden. Want laten we het elkaar onder ons maar bekennenwij Nederlanders zijn een beetje saai, zwaar op de hand van pure deftigheid en 't schijnt wel, dat de menschen, die met nieuwe be grippen naar een modernen staat on der weg zijn. het daar niet beter zul len maken. Althans een voorvechtster van de Vrije Vrouwen-beweging, me. vrouw Haver, heeft er haar ergernis over uitgesproken, dat er in den Am- «terdamachen Raad zooveel gelachen ANTWOORD. Wanneer u weet waar hij 't laatst gewoond heeft, wil len wij wel even een Dultsch briefje voor u opmaken aan het bureau van den burgerlijken stand aldaar. CORRESPONDENTIE. Den Heer Van K. Wij begrijpen uw vraag niet goed: als de vereent ging zich wil laten photografeeren. zijn or toch photografen genoeg daar toe bereid? Den Heer L. Wij ontvingen Uw« nadere inlichting. Wend u schriftelijk tot den Heer Commissaris van politie, met nauwkeurige opgave van de bij zonderheden. Aan iemand, die een inlichting vraagt over een militaire aangelegen heid. Wij antwoorden nooit op onge- teekende vragen. Aan A. S. Wij antwoorden ook niet op vragen, die alleen met voorletters onderteekend zijn. Geef uw vollen naam op, wanneer u antwoord wenscht. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Tot onderwijzer aan de R. K. Jon gensschool alhier is benoemd de hee: C. Boogaards. SANTPOORT. Als verdacht van inbraak in eene villa alhier zijn in verhoor genomei drie jeugdige, personen. Twee var hen zijn weer vrijgelaten, doch d( derde, zekere J. N., is naar het Hui« van Bewaring overgebracht. HILLEGOM. Een tweejarig kind van J. van dei Berg, aan den Loosterweg I, is deze' dagen, zittende in een kinderstoel, omgevallen en met het hoofd op d« tafel terecht gekomen, waardoor het eene ernstige wond opliep. Een R.-K. liefdezuster, die aldaar in de buurt was, legde het eerste verband. Enkele uren daarna is het kind evenwel aan de gevolgen van dien val overleden. Thans kan vrijwel worden gezegd, dat de mazelen hier epidemisch heer- SCfran'. 'Geheels-gezinnen zijn aange tast, terwijl tot nu toe reeds enkele sterfgevallen zich ook voordeden. IJ MUIDEN. De Echo schrijft Ruim anderhalf jaar geleden werd hier een nieuw type visschersvaartui. gen motorbotters in de vaart ge bracht. Deze scheepjes moeten, even als de botters en schokkertjes, de schrobnetvisscherij uitoefenen. De eerste verschillen evenwel van de laatste, doordat zij van ijzer gebouwd zijn, en mede door een motor kunnen voortgestuwd worden. Bovendien wordt het net door een stoomwmch opgehaald- De proeven met deze vaartuigen mislukten. De maatschappij „Op Hoop van Zegen", die de booten ex ploiteerde, ging failliet, en de scheep jes bleven ge ruimen lijd in een hoek van de visschcrshavei. liggen. Thans zijn zij er weder uitgehaald en worden ze opnieuw opgetuigd. Ze zijn in andere handen overgegaan. De machine wordt veranderd, waardoor men hoopt, dat betere resultaten be reikt zullen worden dan vroeger. Blijkt alsnu, dat de uitoefening van het visschersbedrijf met deze motor- botters winstgevend kan zijn, dan zullen zij zeker mettertijd de zeilbot- ters verdringen, evenals de stoom trawlers de zeiltrawlers nu bijna ge heel verdrongen hebben. Binnenland DE EERSTE KAMER behandelde gisteren opnieuw de zoo genaamde achterstandsontwerpen, op 24 Juli in den steek gelaten, na voor- werd. Maar weet die brave dame dan niet, dat een langdurige beraadsla ging over meest saaie onderwerpen, dan alleen dragelijk is. wanneer af er". toe iemand met eeai grap de dor heid wat weet af te wisselen Een dag of wat geleden heb ik in een win kel een beeldje gezien, voorstellende een fakir of Indische to oven aar, die staarde naar de punt van zijn rech ter grooten teen. Als deze bij uitstek ernstige man niet al aan een ander is verkocht, stuur ik hem aan mevrouw Haver als St. Nicolaascadeau. Tien tegen een ,dat die van zijn leven niet aan 't lachen komt 1 Als ik er de macht toe had zou ik decreteeren, dat de leden van de ma gistratuur hun vacantie niet meer krijgen in den zomer, maar twee we ken voor em twee weken na St, Nico laas. Dan zouden wij menschen in die prettige periode althans niet door vonnissen worden verontrust. Of Is het niet pijnlijk voor de Vereeniging tot uitbreiding van ons schilderijen- museum, dat zij den dag vóór St. Ni colaas vernomen heeft, dat ook bet Gerechtshof te Amsterdam haar het halve miilioen van Jhr. Jan Druijve- stein niet heeft toegedacht? Als dat een surprise moet beduiden, dan is het een van de soort van Wouters muilkorf. Goedig als Ik ben, heb ik, toen lk dit vonnis hoorde, in mijn vestzak ge keken, maar daar er toevallig geen half miilioen inzat, heb ik van mijn menschlievende plannen moeten af zien. Anders enfin. Ik wil niet pochen, maar dan zou de Vereeniging bovengenoemd reden tot blijdschap afgaande afdoening van een groot aantal kleine ontwerpen. Ondanks zijn bezwaren tegen de regeling der pensioneering, verklaarde de heer Van Basten Batenburg zich met de wetsontwerpen, ook met. liet, tweede, te zullen vereenigen, speciaal met het oog op de toegezegde novelle. De heer 't Hooft trad niet terug in het debat van Juni, al achtte hij zijn bezwaren, speciaal zijn grondwettelij ke bezwaren, niet weerlegd. Een an dere vraag was Intusschen gerezen of naar wijze en vorm constitutioneel geoorloofd was wat de Minister thans van de Kamer vroeg. De Minister beloofde In Juni, onge vraagd, een. novelle de Kamer pro beerde niet om een recht van amen dement binnen te smokkelen. De Ka mer zou dit recht eerder krijgen door verwerping van wetsontwerpen, waar door stagnatie zou ontstaan. De Ka mer vroeg geen novelle, en dat kon z. i. ook niet, want een novelle om overeenstemming te brengen tusschen de beide Kamers was een wijze van handelen, die z. i. door de Grondwet niet toelaatbaar was. De toezegging van een novelle kon een voor de Ka mer verwerpelijk voorstel niet aan nemelijk maken. De Kamer gaf dan ook den Minister in Juni een wenk, orn het tweede ontwerp in te trekken (pensioensbepaling). De Minister deed dat echter niet en kwam nu aan de Kamer opheffing van belofte vragen. Spreker ging daarop in, omdat de Minister blijkbaar had gedwaald. Spreker handhaafde de meening, dat het tweede ontwen) moest worden verworpen. De heer Reekers meende, dat, nu de toezegging eener novelle was in getrokken, en het wetsontwerp niet was ingetrokken de Kamer het moest verwerpen. De Minister van Justitie handhaaf de de ontwerpen, die tegengaan van den achterstand beoogden, als één ge heel. De Minister wilde in Juni aan bezwaren tegemoet komen en beloof de een novelle, als er gestemd was. Doch dit gebeurd© niet en de Minister ondervond, dat hij zijn belofte niet kon nakomen. Wilde men een wet wijzigen, dan moest zij eerst wet zijn. En dat was niet het geval. Ook wilde de Regeering de verantwoordelijkheid niet aanvaarden voor een intrekking der drie ontwerpen, welke intrekking zij niet noodzakelijk achtte. De Re geering moest dus hernieuwde be handeling vragen, andermaal een no velle toezeggende, wanneer deze ont werpen waren aangenomen, waarop de Minister bleef aandringen. Het tweede wetsontwerp werd daar na verworpen met 39 tegen 8 stemmen. De Minister van Justitie vroeg nu schorsingderbehandel ing van de beide andere ontwerpen. De Kamer nam nog eenige kleine ontwerpen aan en ging vervolgens uiteen tot Maandag 28 December, te half 2. TWEEDE KAMER. Aan de overz' de van het Binnenhof werd de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken voortge zet, aanvankelijk met de bespite&ingen van eenige „plaatselijke" sehoplbclan gen. aen zeer uitvoerig debat werd ge voerd over het L. O. Behalve detail punten als de opleiding der onderwij zers, de positie tier noriuaalschoolon- derwijzers, de verbetering van de toepassing der Leerplichtwet pun ten die bij het antwoord der Regee- ring terugkeeren, werden door eenige sprekers principieele beschouwingen geleverd. Die van de heeren Bos en Ter Laan gingen in de richting van het onverminderd Dehoud der neu trale openbare school en tegen stan denscholen, al erkende eerstgenoem de, dat die nog niet overal gemist konden worden. Met hen klaagde de heer Roodhuy- zen over de vaagheid van 's Ministers denkbeelden in de stukken en waar schuwde hij tegen heropening van den schoolstrijd. Met hen verzette hij zich tegen het denkbeeld van het brengen van den hebben gehad. Er zijn overigens meer openbare in stellingen en personen, die dezer da gen, zelfs al vóór St. Nicolaas. hun goede gaven zijn gaan rondstrooien. Daar heb je onzen wethouder van on derwijs, die in een soort van boek deel onder anderen aan de autoritei ten op 't gebied van middelbaar on derwijs heeft laten weten, dat B. en W. bij de invoering van hun nieuwe onderwijsplannen, meteen wat meer over den gang van zaken te zeggen willen hebben. Deze mededeeling, die den heeren van 't M. O. wel als surprise in de ooren zal klinken, doet me denken aan een jongetje van mijn kennis, dat zijn broertje een paarden- leidsel cadeau gaf, met de uitdrukke lijke vermelding, dat hij zelf er nu en dan ook mee wou spelen. Het toeval wil, dat op den zelfden dag (hoe kan het casueel zoo treffen?) een voorstel van den heer Krelage verschenen is, waarbij deze in over weging geeft, dat scholen en cursus sen, die gemeentelijk subsidie ont- vangen voor zoover zij niet staan on der de Commissiên van Toezicht op het onderwijs, onderworpen zullen zijn aan het toezicht van B. en W. Daar in dit voorstel en zijn toelich ting achtmaal het woord onderworpen voorkomt denk ik. dat het wel gauw het onderwerplngs-edict van Haar lem genoemd zal worden, ais tegen hanger van bet tractaat van Berlijn, de vrede van Munster, het edict van Nantes en zoo meqr. Het zal voor de dames van de Huishoudschool wel een St, Nicola as-verrassing wezen, dat de heer Krelage ook haar school onder Bijbel of van het vak „Bijbelsche ge schiedenis" op de openbare school. Een denkbeeld, dat intusschen door den heer Roessingh in bescherming werd genomen, die geen absolute, wel relatieve neutraliteit op de openbare school mogelijk oordeelde. Wilde ook de heer Lobman aan de openbare school hierdoor haar paga- nistisch karakter ontnemen, de heer Van der Molen achtte dit onmoge lijk men moest z. i. komen tot het stolsel van het Unie-rapportde vrije school regel. Te voren was opge merkt, dat de Grondwet daartegen zich verzet. En evenzeer werd opge merkt, dat de Minister in de stukken alles had opgehangen aan den kap stok van Je Ineenschakelingscommis- sie. Door een motie van dr. Bos zal later de quaestie der vereenvoudigde spel ling afzonderlijk worden behandeld. In don loop van den dag beslo ten werd de volgende week Maandag, Woensdag en Vrijdag ook 's avonds te vergaderen stelde de heer Kete laar deze vraag „Acht de Minister van Binnenland sche Zaken artikel 6 van de Instruc tie voor de onderwijzers aan de openbare lagere scholen in de ge meente Hoogeveen, luidende „Bur gemeester en Wethouders zijn be voegd een onderwijzer tijdelijk naar een andere school over te plaatsen, Indien zulks in het belang van het onderwijs noodig wordt geacht", in overeenstemming met art. 29, lid 8. der wet op het lager onderwijs. Zoo neen, is de Minister bereid de intrekking van bedoeld artikel 6 te bevorderen De Minister van Binnenlandsche Zaken, de beer Heemskerk, ant- woordde als volgt Naar aanleiding van de eerste vraag van den heer Ketelaar, betref fende de wettigheid van artikel 6 van de Instructie voor de onderwijzers aaa de openbare lagere scholen in de gemeente Hoogeveen, moet ik ant woorden, dat ik aanvankelijk van oordeel beu, dat genoemd artikel, voor zooverre bet een onderwijzer schijnt te verplichten de opdracht tot tijde lijke overplaatsing naar eene andere school, dan waaraan hij zijne vaste aansteiling heeft, te aanvaarden, in strijd is met art. 29, achtste lid, en voor zooverre die tijdelijke overplaat sing zoude moeten geschieden in an dere gevallen dan ter tijdelijke waar neming van eene door schorsing, ont slag of ontstentenis aan eene ge- meente! eluiol open gevallen plaats, bovendi'-. Boude strijden met artikel 33, eerste lid der wet tot regeling van het lager onder wijs. Mitsdien m ju antwoord, op de tweede vra-g, dat door mij een voor dracht tot vernietiging van bedoelde bepaling aanhangig gemaakt zal wor den, indien de gemeenteraad niet be reid mocht worden bevonden, het ar tikel in te trekken. Maandag half twee zet de heer Ke telaar een rede voort, die hij begon nen was over de opleiding der onder wijzers (kweekscholen en normaal lessen). ROOVERS. Toen de metselaar F. K., wonende te Zevenbergen, zich van Klundert per fiets naar huis begaf, werd hij onverwachts door drie kerels aange vallen, die van achter de hoornen te voorschijn sprongen en hem nog al ernstig mishandelden. Ook werd hem het rijwiel afgenomen. Naar men zegt, is de politie de daders op het spoor. ONTPLOFFING. Woensdagnacht had op de ijzer gieterij van de firma Beeking Bon- gers te Ulft eene ontploffing plaats doordat een der werklieden te dicht met vuur bij een val benzine kwam. Overdekt met brandwonden werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Terborg gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De binnenbrand werd spoedig gebluscbt. Onze Lachhoek» TWEEMAAL ERIN GELOOPEN.. Onder de regeering van Napoleoiï III was de heer Claude lange jareiï chef der Parijsche politie en door zijïl groote scherpzinnigheid en zijn, dik wijls met succes bekroonde onderzoe kingen handhaafde hij zijn moeilijken post. Hij leed daarentegon wel eens nederlagen, doch paste wel op dat die niet bekend werden. Eerst in zijn „Gedenkschriften" maakt hij er mel ding van. „Ik vernam," schrijft Claude o.a.4 „dat een misdadiger, die reeds gerui- men tijd door do politie gezocht werd,, naar Parijs teruggekeerd was en zich in het Quartier Latin als student had gevestigd. Het was in de laatste le vensdagen van Béranger, geheel Pa rijs, ja geheel Frankrijk vergoodde den populairen liederendichter, het meest wel de studentenwijk. Om persoonlijk de eer te hebben den misdadiger te snappen, begaf ik mij op zekeren avond in de bekende bal zaal van deze wijk, en het viel me niet moeilijk te midden der betooverende danseressen mijn man te ontdekken. Ik sloeg hem een oogenblik gade en. liep toen recht op hem aan, de oogen vast op hem gericht. De man zag mij komen, hij begreep mijn bedoeling, herkende mij en zijn gelaat werd opvallend bleek. Reeds was ik hem zoo dicht gena derd, dat ik nog slechts de hand had uit te 6trekken om hem te arrestee ren, toen hij een der dames iets in 't oor fluisterde. In het volgende oogenblik omring den mij tien, twintig der schoonen van het bal, die niets anders riepen dan: „Béranger. Werkelijk, 't ie Bé ranger, lang leve onze Béranger!" Deze naam werkte als een clectri- sche vonk op alle aanwezigen. De dan sers hielden op met dansen en storm den op mij toe. Uit de loges snelden kunstenaars, studenten en jonge meis- tes, de een met bloemen, de ander met •vulde glazen. Allen omringden zoodanig, dat ik mij nauwelijks Iion bewegen en toon ik naar den gezoch- ten misdadiger omiceek, was hij, ter wijl men mij van olie zijden toejuich te, toedronk en bekranste en met bloe men bestrooide, verdwenen. Wat zou ik er aan doen. De deug niet was reeds lang verdwenen. Zou ik mij als chef der politie belachelijk maken, door te erkennen dat ik mij had laten bedriegen? Het had mij ver moedelijk niets geholpen, want dat ik' een zekere gelijkenis toonde, met den dichter, was niet te ontkennen, of schoon ik lang geen 80er was. Ik zweeg dus doch maakte mij uit de voeten, terwijl het orkest te mijner eere een dor meest geliefde Bérangers- Uederen speelde. Den volgenden morgen kon men in de couranten lezen, dat de grijze dichter zich den vorlgen avond tus schen Frankrijk's jeugd had vertoond.- Dit was voor mij erg lastig, want wanneer Béranger dat bericht tegen- schreef, zou men mij misschien nog voor den dubbelganger van den dich ter houden. Ik ging daarom direct naar den eerwaardigen grijsaard om hem de zaak te verklaren, en zijn stil zwijgen te verzoeken. Hij ontving mij vriendelijk, hoorde mij geduldig aan, doch verraste mij niet weinig met de mededeeling: „Waarde heer, ik ben evenmin Bé ranger als u. Daar ik eenigszins op hem gelijk, heeft hij mij aangesteld om hem te vertegenwoordigen, wan neer lastige bezoekers uit alle deelen. van Frankrijk hem willen overvallen.- toezicht stellen wil, „want", zoo ver telde mij indertijd een van de be stuurderessen, „we hebben herhaalde lijk gevraagd, dat een van.de leden van den Raad toch in ons bestuur zit ting zou nemen, maar niemand had er lust in." Misschien is evenwel de heer Kre lage overgeslagen. En hij woont zoo dichtbij. Is er wat van de kokerij aangebrand, dan kan hij onmiddel lijk raad schaffen Maar laat ik ernstig blijven en lie ver melding maken van de St. Nico- laas-verrassing, die aan een Raads lid, dat ongetrouwd is, wordt aan geboden in den vorm van zijn benoe ming tot lid van 't bestuur der be waarschool in het voormalige "Barba- ra-gas thuis. Als ik instaat was, mild naar alle kanten St Nicolaas-verrassingen rond te strooien, dan wist ik wel wat ik deed. Dan stopte ik vanavond bij onzen gemeentesecretaris een briefje in de bus, met de mededeeling, dat er verder maar niet gepiekerd moet wor den over de vraag, hoe je een duur museum moet bouwen voor weinig geld, maar dat de gemeente kan be schikken over een som van vijfmaal honderdduizend gulden, voor welk be drag ik hierbij een cheque insluit Aan deze gift ie slechts één voorwaar de verbonden, namelijk dat mijn wel gelijkend beeltenis ten eeuwigen da ge in 't museum zal hangen, tus schen de andere Halzen. Wat een denkbeeld! Op den dag van de feestelijke opening word ik afgehaald met een staatsiekoets, ge trokken door ik weet niet hoeveel paarden, daar dit altijd nog deftiger is, dan per automobiel met ik weet niet hoeveel paardelirachten. In de hal van 't museum krijg ik een fauteuil, een vergulde en er wordt een speech tot me gehouden, een versuikerdo, waarin ik genoemd word de kunstbe schermer, de waardige burger ter wijl me aan 't slot een Leeuw wordt aangeboden, dien ik met zijn voor- pooten en mijn van vreugde bevende vingers in mijn knoopsgat haak Helaas, één blik in mijn portemon- naie en de hesle hersenschim Is ver vlogen. Daar kan niets van komen.-Ik' zal mij tot cadeaux van geringer be. teekenis moeten bepalen, maar ook die kunnen dikwijls een groote uit werking hebben. Als de dag van gis teren herinner lk me, dat Hupstra eens had wat mijn neef Wouter, on guur als altijd, een „vegetarische be vlieging" noemde. Sinds een maand of drie had hij geen vleesch gegeten. Bij hem aan huis vierden we St. Ni colaas, de stemming was opgewekt, er werd veel pret gemaakt en gelachen, totdat Hupstra op een oogenblik werd verblijd met een varken van taai-taaL Hij staarde er geruimen tijd naar, werd afwisselend rood en bleek, zoo dat we al vreesden, dat hij ziek was, en bracht eindelijk met moeite deze veelbeteekenende woorden uit: „Dat is te veel 1 Nu hou ik het niet uit I Vrouw, geef me dadelijk twee boter hammen met ham]'» FIDELICL

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7