«f? Neemt U FEUILLETON De Roode Pimpernel Rechtszaken INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. per regel. BLIJDE BOODSCHAP UIT SNEEK. Ziehier, wat de Heer Hoitinga, wo nende Nieuwbuurt te Sneek, ons me dedeelde: „Reeds ongeveer tien jaar heb ik geleden aan een nierkwaal, ik had een vlijmende, gedurige pijn in den rug en de lendenen, die mij zeer hinderlijk bij mijn werk was, want ik kon me niet eens meer bukken. Ik was bang me 's nachts in mijn bed om te keeren uit vrees voor toename der pijn en 's morgens stond ik im mer zeer vermoeid op. Ik had haast geen moed meer om me te kleeden. De urine had eén bruine kleur en zag er uit als bier, terwijl er altijd een bezinksel in was. De pijn nam zoo danig toe, dat ik veertien weken niet in staat was te werken en wanneer men op mijn leeftijd van zeventig ja ren komt, beschouwt men dergelijke gevallen zeer ernstig. Ik was dan ook hopeloos, toen ik mijn toevlucht nam tot Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Stel u dus mijn verwondering en vreugde voor, toen ik reed3 na acht dagen een beduidende verlichting be speurde, die met den dag toenam. Mijn water is thans weer helder en de pijn verdwenen. Ik twijfel dan ook geen oogenblik U mijn machtiging tot publiciteit van mijn voorspoedige ge nezing te geven en het zal me steeds een genoegen doen, wanneer dit ie mand van zijn ellende mocht verlos sen." Het was twee en een half jaar later, dat wij een bevestiging van dit schrij ven ontvingen en vernamen wij toen: „Sedert ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen innam, twee en een half jaar goledeu, heb ik niet meer den minsten last van mijn nieren gehad. De pil len hebben mij toen radicaal genezen. Mij zijn ook andere gevallen bekend, waar complete genezing het gebruik Uwer weldoende pillen volgde", (w.g.) W. Hottinga. Past op, dat gij duidelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan zal er geen vergissing plants hebben. Zij eijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gullk, Zijlstraat 98; J. J. Göppinger; Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel ft f 1.75 voor één, of I ro.— voor zes doozon. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerljjk van smaak. Yerkrijgbaar In Apotheken. Prijs 1.25 per flacon. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Hsematogen onmiddellijk voor den hooïd- maaltijdl Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Meu verlange echter uitdrukkelijk het echte >,Dr. HOMMEL's" Haematogen, en weigere namaakselsl DE ZWALUWEN.- Gisteravond hield de Algemeene Ne- derlandsche Voetbalvéreeniging „De Zwaluwen" hare jaarlijksche algemee ne vergadering te Amsterdam. De toe stand van de vereeniging, ook de fi- nancieele, kan bevredigend genoemd .worden. Het bestuur, waarvan de heer N. G. ïannink zich niet herkiesbaar stelde, werd als volgt geconstitueerd: C. A. iW. Hirschman, voorzitter; H. A. Mee- rum Terwogt, secretaris: A. C. van Y- zeren, penningmeester; mr. J. Lief- tink, C. W. van Hasselt, J. v. d. Berg en Ch. J. Engelberts. Besloten werd, het komende jaar Wat meer aandacht te wijden aan het voetbal in de provinciën. Met Kerst mis zal zoo mogelijk een toer in het noorden de3 land9 gemaakt worden. Naar het Eugelsch door Barones Orczy. 21) De prachtige koels, getrokken door vier van de mooiste volbloedpaarden la Engeland, reed den weg naar Lon den langs met Sir Percy Blakeney op do bok, de teugels in zijn slanke, vrouwelijke handen en naast hem Lady Blakeney in kostbaar bont ge wikkeld. Een rit van vijftig mijlen op een door sterren verlichten zomer avond 1 Marguerite had dat vooruit zicht met verrukking tegemoet ge zien.... Sir Percy was een geestdrif tig rijderzijn vier volbloedpaarden, die een paar dagen te voren naai' Do ver gezonden waren, waren voldoen- do frisch en uitgerust om nu met vuur hun tocht lo volbrengen, en Mar guerite genoot bij voorbaat van de enkele uren van eenzaamheid, terwijl de zachte avondwind haar wangen streelde en zij haar gedachten den vrijen loop liet. Zij wist uit ervaring dat Sir Percy weinig zou zeggen of misschien lièelemaal nietshij had NEDERLAND EN VENEZUELA. 1 Het te Willemstad ontvangen be richt, dat na Castro's antwoord op de Tweede Nota van Nederland liet be sluit was genomen, om het verbod op den uitvoer van wapenen van Cura sao naar Venezuela te schorsen, gaf aan de Amigoe die Curagoa 6tof tot voldoening. Zij schreef: „Wat ons zoo bijzonder verheugd heeft bij dit moedig openen der vijan delijkheden? „Dat al het weifelend dralen en tal men nu een einde heeft genomen. Ne derland is thans opgetreden vast be raden, flink doortastend, beslist en vlug afwerkend." De Amigoe merkte dau op, dat wat verder geschieden zou, geheel zou af hangen van Castro's houding. Deze zou zulk een daad als door Nederland gesteld werd, geenszins hebben ver wacht. Hij dacht met praten de ge- heele quaestïe weer sleepende te kun nen houden en op de Lange baan te schuiven. In Caracas meende men niet anders, dan dat de zaak aan een scheidsrech terlijke beslissing zou worden onder worpen. De Amigoe schreef daarom trent: „Baron van Seckendorf bood den minister van buitenlandsche zaken van Venezuela een diner aan op Zater dag 7 November den dag, dat Castro's antwoord vermoedelijk in Nederland zou zijn aangekomen: Een verbroe deringsfeest? Dat zou Duitschland gaarne gezien hebben! „Men verwachtte in Caracas alge meen, dat de zaak in der minne zou worden geschikt. „En Curagao zou daarvan weder de dupe zijn geworden." Het blad is evenwel nog niet gerust en zegt te vertrouwen, dat de Hooge Regeering thans heeft ingezien, dat die toestand, door haar in de Tweede Nota bedoeld, op Curagao werkelijk bestaat en, ofschoon als „onhoudbaar' erkend, reeds al te lang bestendigd werd. De Amigoe besloot dan als volgt: „De scheepvaart en handel van Cu- ragao, kwijnen niet meer, ze zijn dood. „De handeldrijvende stand van Cu ragao, de ruggegraat waar de geheele bevolking op steunt, is totaal verlamd. „Aan de armere bevolking kan men geld en voedsel uitdeelen, en zóó haar groote ellende iets verzachten. „De handeldrijvende stand van Cu- ragao is niet te helpen met aalmoezen en medelijden, maar alleen door een .spoedige en goede oplossing der Veiïfi- zolaansche quaestie. „Reeds zes maanden duurt hier de algeheels stilstand van zaken. ,,ïs dit niet reeds „een al te lange bestendiging" van dezen toestand? „Wij hopen, dat thans het oogenblik geslagen is, waarop Ilarer Majesfceit's Regeering het zich als eersten plicht zal rekenen aan dien toestand een einde te maken. „Zoo dit niet spoedig geschiedt, ver liest de Kolonie alle kracht om ook in de toekomst weder op te leven, De groote stoomvaartlijnen verleggen hun route, de doorvoerhandel van Cura- gao zal daardoor ophouden te bestaan „Indien de stilstand van handel en scheepvaart nog lang moet duren zul len verschillende groote handelshui zen ineenstorten, de klein-handelaars tot algeheele armoede vervallen, Cu rasao een eiland worden van arme visschers. De vloek van Guzman Blan co zal da nin vervulling gaan. „Het Moederland beware zijn Kolo nie voor zulk een lot. Dat het dan optrede met spoed en met kracht. De nood dringt en is veel grooter, dan men in Nederland mis schien weet." Blijkens een bericht zou hel verbod aan Curagaonaars in Venezuela, om dit land te verlaten, niet rnc-er gel den. Ten slotte schrijft de Amigoe nog: „Naar verluidt mogen wij in Janu ari 4 Amerikaansche oorlogsschepen hier verwachten. „Onze zegsman meende zelfs als ze ker te mogen mededeelen, dat Ameri ka Nederland krachtig zal steunen in zijn actie tegenover Venezuela." Ook „Het Vaderland", verklaart zich tegen het ongeduld, waarmede sommi ge bladen roepen om verdere stappen tegen Venezuela. Het blad wijst op de gewijzigde omstandigheden, waar- haar dikwijls 's avonds uren achter een in zijn mooie koets gereden van de eo-rie pleisterplaats naar de andere zonder ineer dan een paar onbedui dende opmerkingen over het weer en over don toestand van de wegen. Hii hield bijzonder veel van rijden bij avond, en zij had heel spoedig zijn voorliefde gedeeld; terwijl zij uren achtereen naast hem zat en de handi ge, zekere wijze, waarop hij de teu gels voerde, bewonderde, had zij zich dikwijls afgevraagd, wat er in dat langzame brein wel om zou gaan. Hij vertelde haar dat nooit en zij had zich nooit de moeite gegeven er naar te vragen. In „Visschersrust" dded mijnheer ■Jellyband do ronde om de lichten uit tu blazen. Zijn toonbankklanten wa ren allen vertrekken, maar boven In de kraakzindelijke, kleine slaupka- mers, had mijnheer Jellyband niet weinig belangrijke gasten de Gravin de Tournay, met Suzanne, en de Vi- comte en cr waren nog twee slaapka mers in orde gemaakt om Sir Andrew Ffoulkes en Lord Antony Dewhurst. nachtrust to bezorgen, als de twee jongelieden de oude herberg de eer wilden aandoen daar den nacht door te brengen. Voor het oogenblik hadden deze twee jongelieden het zich aangenaam gemaakt in de gelagkamer, voor het reusachtige houtvuur, dat in woer door ö.m. het persoonlijk element in het geschil is uitgeschakeld en acht nu afwachten noodzakelijk: Afwachten, hoe de gebeurtenissen te Caracas zich zullen ontwikkelen, en afwachten of Castro al dan niet zal trachten terug te keeren, en, is diti laatste het geval, of het zal wezen met of zonder oorlogsschepen of ande re versterking. Men moet de gebeurtenissen nu den tijd laten zich te ontwikkelen. Slechts dient van onze zijde gewaakt te wor den, dat dit proces niet al te lang du re, en dal wij intusschen niet door Castro of anderen ons spel in de war laten sturen. Daartoe i9 in de eerste plaats noodig, dat onze oorlogssche pen voorloopig nog in de West-Indi sche wateren blijven. En niet minder, dat wij van alles wat in Venezuela ge beurt, en van lederen stap, dien Cas tro doet, goed op de hoogte zijn. Op dit laatste gebied zijn voor onze diplomatie mogelijk nog de lauweren te behalen, die voor haar te Caracas niet waren weggelegd. NIEUWE TARIEVEN S. S. EN H. IJ. S. M. Ten einde tegemoet te komen aan de herhaaldelijk gehoorde klachten betreffende de zeer uiteenloopende en ingewikkelde tarieven der verschil lende Nederlandsche spoorweg-maat schappijen, is thans naar wij ver nemen door de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij aan ie Regeering eea ontwerp ter goedkeuring gezonder., waardoor eene uniforme regeling zal worden here'kt ten opzicht© van her. vervoer van reizigers. Het voornemen is om alle speciale en goedkoope reisgelegenheden deze uitzonderingstarieven werden geboren uit de concurrentie af te schaffen, dat zijn dus tienritten- boekjes en goedkoono uitstapbiljetton (vacantiekaarten vallen hier niet on der) en geen reductie meer te geven op de gewone plaatsbiljetten, terwijl ook rotourb'Ijetten zullen ophouden te bestaan. Alleen zullen worden ver-' krijgbaar gesteld enkele reis-biljetten, kilometerboekjes en abonnements kaarten (voor alle lijnen en bepaalde trajecten) eri buurtverkeerkaartjes. Naar de directie der H. IJ. S. M. ons Vrijdagmorgen in een onder houd, dat wij te dezer zaken met haar hadden verzekerde, zal de nieuwe financieele regeling voor 't publiek geen noemenswaardige verhooging van de reiskosten met zich brengen. De pr"~ \an twee enkele rit-kaarUes zal ongeveer gelnk staan... met' dien, welke thans Y-DGF-een relourbiljet be taald WOrdt (op den afstand Amster damDen Haag zal ongeveer 10 cen ten meer betaald worden), terwijl voor groote afstanden door de. Staats spoor de prijsberekening van de Hol landsche Spoor >s overgenomen, wat echter, volgens de directie, evenmin tot belangrijke prijsverschillen zal leiden. De afschaffing der retourbil jetten vindt haar grond in den wensch der spoorwegmaatschappijen, om de aan de uitreiking van retourbiljetten met langen geldigheidsduur verbon den misbruiken tegen te gaan. De directie hoopt de nieuwe tarie ven reeds met Juli aanslaande, of an ders zeker met October 1909, te kun nen invoeren. („N. R. Ct.") TENTOONSTELLING TE BRUSSEL IN 1910. Door de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst is een commissie gevormd, bestaan de uit de heeren Walenkamp, J. M. Lob, W. de Blécourt, C. Oosschot, en Jac. van den Bosch, voor het bijeen brengen van een collectieve inzending op de Brusselsche tentoonstelling in 1910. Zoo als men weet, ligt het in de bedoeling, indien de Tweede Kamer een voldoende subsidie toestaat voor ds Nederlandsche inzendingen, een afzonderlijk gebouw op te trekken. Genoemde commissie zal een ver zoek richten aan de regeering, om voor dat gebouw een prijsvraag uit te schrijven. Aan de andere groepen tentoonsteilers zal gevraagd worden, dit verzoek te ondersteunen. Tegelijk zal men trachten te bewer ken, dat door de Bouwkundige Veree- nigmgen gelijksoortige requesten ver zonden worden. Verder kan medegedeeld worden, dat door genoemde veroeniging v. A. en N. K. voor de collectieve inzen ding reeds nu een plaatsruimte van 500 vierk. Meter noodig zal zijn. DE HEMBRUG. Ten gevolge van een defect aan de opzetstukken moest Donderdagavond de Hombrug tijdelijk buiton dienst ge steld worden, waardoor gedurende ce- uige uren het trein- en ook scheep- wil van het zachte avondweer, toch goed opgestookt was. "Is iedereen weg, .Telly? vroeg Lord Tony, terwijl de deftige her bei- gier bezig was zelf do glazen en kroe zen op te ruimen. Iedereen, zooals u ziet, MylorJ. En zijn je dienstboden allemaal naar bed? Allemaal, behalve de jongen ach ter de toonbank, en, voegde Mr. Jelly band en lachend bij, die schavuit zal ook wel gauw in de dut zijn. Kunnen wij hier dus een half uur lang ongestoord praten? Tot uw dienst, Mylord.... Ik zal uw kandelaars klaar zetten.... en uw kamers zijn in orde.... Ik slaap zelf heel boven in het huis, maar ais My lord maar hard genoeg roept, dan durf ik zeggen, dat ik het wel zal hooren. In orde, Jelly.... en... wil je de lamp maar uitblazen het vuur geeft Licht genoeg en het is niet noodig, dat wij de aandacht trekken van de voorbijgangers. Heel goed, Mylord. Mijnheer Jellyband deed, wat hem verzocht werd hij blies de eenvou dige oude lamp, die aan den zolder hing, en de kaarsen uit. Breng ons een flesch wijn, Jelly, zei Sir Andrew. Alstublieft, mijnheer f Jellyband ging heen om den wfio te vaarlverkeer werd gestremd. De trein van 8.17 uit Amsterdam ondervond het eerst den last. De reizigers moes ten aan de brug overstappen, wat door de meerdere ruimte en de elec- trische verlichting minder bezwaren had dan vroeger. Tegen twaalf uur was liet gebrek in zooverre hersteld, dat de treinen weer de brug konden passeeren. AANNEMERSTRUST. In 't Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht vergaderden verscheidene aannemers ter hespre- Ling van het vormen eeuer trust, ten (ioel hebbende, eenig percentage cp de aan te nemen werken te zetten, zoowel Lij publieke als onderhandsche aanbe stedingen, tot dekking hunner onder linge gemaakte onkosten. lu deze vergadering werden voor namelijk de ontwerp-statuten bespro ken. Er werd niet overgegaan tot het stichten der trust. Besloten werd in Februari a.s. weder een vergadering Ie houden, waarin tot oprichting zal vorden overgegaan. GRONDWETSCllENNIS. De Haagsche Courant schrijft: Herhaaldelijk hebben wij gewezen op de flagrante Grondwetschennis, door de Tweede Kamer gepleegd door, ia strijd met art. 105, te laten beraa ri sken en beslissen, ofschoon minder dan de helft der leden tegenwoordig is. (De gewetensussende fictie is, naar rten weet, dat de ontbrekende leden, die op de presentielijst teekenden hier ei daar in het gebouw der Kamer zi.n). Ons dunkt echter, dat nauwgezette hind having als in den Haagschen Gemeenteraad van het grondwette lijke verbod afdoende zou bijdragen t(t de noodzakelijke inperking van 't gïpraat. Immers thans houden sprekers, waar de Kamer geen aandacht aan geeft, niettemin behalve een tribu- ni met verslaggevers een minister, don voorzitter en de ambtenaren der Kamer uit den treure bezig, omdat zij hon beschouwingen, eenmaal uitge- sfroken, In de „Handelingen" en het Verkort Verslag krijgen, zoodat zij daarmee voor hun kiezers of belang hebbenden kunnen pronken. Zij laten zich daarvoor de vernedering, weiger vollen, -té spreken voor een gehoor van... een of twee bevriende medele den of meewarige geestverwanten, die uit beleefdheid den schijn redden dat er toch nog iemand is, die luistert; want 't komt in de „Handelingen" en geen lezer daarvan ziet daar bij ver meld, dat de Kamer volslagen leeg was. Hield echter de voorzitter zich aan de Grondwet, dan zouden voortdu rend een zestigtal van de honderd le den moeten blijven, omdat anders de zitting zou worden verdaagd. En de stemming dier leden zou zich dan men kent in dat opzicht de ze den der Kamer wel zóódanig uiten, dat aldra den praters de lust zou ver gaan, de zaken op te houden door hun suli-°]oo»o voorid'•achten. Als de voorzitter der Kamer daar om eens beproefde, de Grondwet op lien toe te passen. PAUL LANGEVELD. Te Hilversum is in den ouderdom van 31 jaar overleden de bekende oud-wielrijder Paul Langeveld, in de jaren 1895'96 een van onze besteen meest sympathieke amateurs. Zeer talrijk zijn de overwinningen, door hem in die jaren behaald, want „Pautje" kon m geen wedstrijd uit komen, of hij bezette zoo niet de eer ste dan toch zeker een der eerste plaatsen. Met Beïsenherz vormde hij een bijna niet te overwinnen tandem- paar. Bij de wereldkampioenschap pen te Keulen in 1895, toen Jaap Eden kampioen werd over 1 mijl, Cor- dang over 100 K.M.. rnet WUtoveen als 2e, en Rademaker, Sclieltema Be- duin, Witteveen en Jaap Eden in de inlernationale leamrace zegevierden, wist Langeveld in schitterenden stijl het handicapnuinmer te winnen, tal van buitenlandsche „sterren" klop pend. Langeveld heeft niet lang op onze Ilollandsche banen geschitterd, want in 1896 vertrok hij voor een tabak maatschappij naar Indië, waar hij in Doli werd geplaatst. Voor eenige jaren in zijn vaderland teruggekeerd trok het bekoorlijke Gooi hom aan en vestigde hij zich te Laren, waar hij voor zijn nierkwaal halen. De kamer was nu geheel don ker, behalve de cirkel roodachtig licht gevormd door de vroolïjk vlam mende blokken in den haard. Nog iets van uw dienst, heeren vroeg Jellyband. terwijl hij terugkeer de met een flesch wijn en een paar glazen, die hij op tafel zette. Zoo is 't uitstekend. Jelly f zei Lord Tony. Goeden nacht, Mylord Goeden nacht, sir I Goeden nacht, Jelly De twee jonge mannen luisterden, (erwijl de zware stap van mijnheer Jellyband langs gang en trap weer klonk. Nu stierf zelfs ook dat geluid weg, en geheel „Visschersrust scheen in siaap gedompeld, behalve de twee jonge mannen,'die zwijgend bij den haard zittend een glas wijn dronken. Een tijd lang werd zelfs in de ge lagkamer niets vernomen behalve het tikken van grootvaders klok en het knetteren van het brandende hout. Al weer gelukkig geslaagd dit maal, Ffoulkes vroeg Lord Antony eindelijk. Sir Andrew had blijkbaar zitten droomen, hij staarde in het vuur en zag daarin ongetwijfeld een mooi, pi kant gezichtje, met groote bruine oogen en een overvloed van. donkere krullen om het kinderlijke voor hoofd. Ja t «et hli. noa steeds peinzende. de noodige rust trachtte te vinden. Helaas, heeft dit niet mogen baten, want na een langdurig lijdon is do nog jonge man, de athleet, dien ve len onzer lezers zich nog zeker goed zullen herinneren, te Hilversum in het Diaconessenhuis j.l. Maandag overleden. (De Fiets). DE HAAGSCHE V ER GIFTIG IN G S 7. A AK. De huishoudster J. M., pi. m. 30 ioar, laatst in dienst bij mevr. L., Cornell's Jolstraat 107, te Schevenin- gen en wel sedert 5 Nov. jl. was zwaarmoedig en verliet 22 Nov. haren dienst, nadat de heer des huizes ziek geworden was. door het gebruik van bier, waarin Liter bleek sublimaat aanwezig te zijn. Zij wordt verdacht van poging tot vergiftiging. De commissaris van politie te 's-Grave<nhag© verzoekt haar aanhou ding. BIJGELOOF IN OOST-DRENTE. We lezen in het N. v. 't N.: 's Morgens vroeg, vóór zonsopgang, waren ze naar 't veld gegaan, om in de turf te werken, vader, moeder en de oudste dochter. De tweede dochter, van veertien jaar, was thuis geble ven, om op het jongste broertje te passen, dat nog maar drie jaar en in de laatste tijden wat ziekelijk was. Wat het kind eigenlijk scheelde, wel ke kwaal het had, men kon het niet te weten komen. Maar booze tongen fluisterden, dat het kind niet meer of minder dan behekst was. Rehelcst door de oude vrouw, met haar groene zwem oogen, die altijd 's Woensdags de streek afliep en bloemenpapier te koop aanbood, 3 cent het vel. Het „wiek-, wief", dat ook kan kaartleggen, tegen 10 cent gewone kaarten en 25 cent het beste stel... 's Avonds tegen vijven kwam de fa milie thuis, 't Meisje, dat opgepast had, kwam ze al tegemoet, 't was met broertje heel erg geworden. Hij deed zoo vreemd en praatte maar altijd van zakdoeken en bloemenpapier... 's Mid dags was de heks voorbijgegaan. Die had gevraagd, of ze niet wat papier kon verkoopen, voor kastrandjes, ro zen om aan de lamp te hangen of voor lampekappen. En belangstellend had ze naar het zieke broertje geïnfor meerd, en ze had het kind een rood zakdoekje gegeven... Dat kon je net Jjegrij-psit, - GOT*. zakdMlcjiEfiseiït^Saaf had het wijf een bedoeling mee ge had!... 's Nachts sliep het kind zeer onrustig. De koorts wilde maar "niet wijken. Tegen den morgen kwam de crisis, nog enkele stuiptrekkingen het kind was dood... In het hoofdkus sentje vond men een helcsenkrans. Het leed geen twijfel; het kind was. behekst. De buurvrouwen waren van dezelfde meening. Ze hadden het wijf dien middag wel voor 't raam gezien. Eerst had ze een paar malen naar binnen geloerd, eindelijk was ze naar binnen gegaan. Alleen de twee kinde ren waren thuis, de kans was schoon. Wat te. doen? De een bood voor den heksenkrans een gulden. Maar buur vrouw B. ried aan, hem direct te ver branden. Buurvrouw C. meende, dat het het beste was, naar vrouw die en die te gaan, die even huiten I-Iooge- veen woonde en do kunst verstond, heksen te bezweren. Voor drie rijks daalders kwam do vrouw graag. En alzoo geschiedde. Nog dienzelfden dag toog de man te voet naar Iloogevecn een afstand van ruim tien uur. 's An deren daags kwam het vrouwtje. De luiken werden gesloten, de familiele den werden verzocht haar met liet doode kind alleen te laten. Toen moet de vrouw eenige woorden hebben ge preveld, de heks onderscheidene kee ren hebben aangeroepen... Den vijf den dag had de begrafenis plaats. Door de vrouwen werd drukjes ge- nraat over het voorgevallene. Maar het kind daarvan hielden allen zich verzekerd was onlhekst. Het „wiekwief" vertrok nog diezelf de week naar eene andere „beschaaf der" streek... 't Gebeurde lezer, in een der veen koloniën van Oost-Drente, anno 1907. SLAAPZIEKTE. Te Apeldoorn doet zich een geval van een soort slaapziekte voor bij den gepensioneerden kommies S. Vrijdag is de oude heer door een omveer- staanbaren slaap overvallen en se dert nog niet ontwaakt. Men verest voor zijn leven. gelukkig wei 1 Geen kink in den kabel ge weest Geen enkele. Lord Antony lachte vergenoegd, ter wijl hij zichzelf nog een glas wijn in schonk. Ik behoef je zeker niet te vragen, of je ditmaal de réis aangenaam vondt Neen,- amice, dat behoeft niet, antwoordde Sir Andrew vroolijk. Dat liet niets te wenschen over. Dan zullen wij dit glas op haar gezondheid drinken, zei Lord Tony vriendschappelijk. Zij schijnt mij een lief meisje, ofschoon zij een Frangai- se is. En dit op je hofmakerij - moge zij bloeien en tot een gewenscht be sluit gebracht worden. Hij dronk zijn glas tot den bodem leeg en ging toen naast zijn vriend bij den haard zitten. De volgende reis zul jij zeker ma ken, Tony, zei Sir Andrew, zich uit zijn overpeinzingen losrukkend, jijen Hastings zekeren ik hoop, dat je een even aangename taak zult hebben als ik gehad heb en een even bekoor lijk reisgezelschap. Ik lioop even gelukkig te zijn als jij. En nu, voegde hij er plotse ling ernstig bij, hoe staat liet rnet de zaken De twee jonge mannen trokken hun stoelen dichter bil elkaar en Instinct- DE DIEFSTAL TE GliOUW. Naar we vernemen, stelt de justitie opnieuw een onderzoek in naar den diefstal van 200Ü uit de gemeente-C brandkast van Idaarderadeel. Reeds den 25en November jl. werd de beer Bouma, wethouder, gehoord, tcrwij^ lieden voor den rcchter-cominissaris genoemde wethouder en de burge meester dier gemeente verschenen. In de eerstkomende Raadsvergade ring zullen de beide volgende moties worden behandeld, respectievelijk voorgesteld door de heeren De Boer en Gorter en wel: „De Raad van oordcel, dat, nu iïa4' een tijdsverloop van ongeveer 9 maan den nog niet de minste vorderingen zijn gekomen ten opzichte der ver miste 2000, de tijd daar is, dat krach tig worde ingegrepen cloor den Raad, updat worde voorkomen, dat ten slot te de gemeente er voor opdraait, draagt B. enVV. op, om vóór einde De cember te zorgen, dat de vermiste 2000 in de gemeentekas is gestort of de zaak langs wettel ijken weg uit de wereld te helpen", en „De Raad der gemeente Idaardera deel, gehoord de besprekingen hier in den Raad en kennis genomen hebben de van de toestanden hier in het ge meentehuis, zooals het vermissen van f 2000 uit de brandkast en het vernie len van voorwerpen; is van oordeel, dat niet de gewenschte spoed met (le ze zaak gemankt wordt, zooals de Raad zich daarover had uitgespro ken; van oordeel, dat de burgemees ter van Idaarderadeel niet handelt met dien spoed, welken de Raad in dezen gewenscht had; verzoekt heeren wethouders wel te willen bevorderen, dat er spoedig een grondig onderzoek in deze zaak wordt ingesteld, om van deze gemeene zaak verlost te worden; gaat over tot de orde van den dag." (Leeuw. Ct.) MARGARINE. De kanLorirechier te 's-Gravenhage, lireeft de margarinefabrikanten Gebr. M., te 's-Gravenhage, die eenige we ken geleden terecht stonden wegens het afleveren of doen afleveren van volgens :1e dagvaarding ondeugdelij ke margarine (veel te groot waterge- halte) vrijgesproken. De kantonrechter. overwoog, dat de -RTLFgarine, welke het ter processo gold, wel is waar kan beschouwd worden als een minderwaardig fabri kaat. maar zulks nog niet wettigt de conclusie, dat men hier le doen heeft rnet margarine van ondeugdelijke samenstelling. VALSCHE BANKBILJETTEN. Naar de „Dordr. Ct." meldt, is ook te Dordrecht tem kantore der rijks directe belastingen een valsch bank biljet van f 40 in betaling aangeboden maar de met cle kas belaste ambte naar, wien de kleur wat twijfelachtig voorkwam, liet zich niet verschalken en bekeek het wat scherper, met het gevolg, dat het op vermoeden va.u vaischheid werd in beslag genomen. Het biljet is zeer bedriegelijk en kunstvaardig nagemaakt, blijkbaar langs fotografischcn weg, en heeft zooveel overeenkomst met een echt, dat ongetwijfeld menigeen, die ge wend is met .geld om te gaan, er in zou vliegen. Het is, evenals de andere ontdekte valsclïè bankbiljetten van f 40, genummerd N C 5355 en gedag- teekend van 15 Januari 1906. De zwar te druk is iets grauwer dan bij de echte, terwijl de lijnen daardoor min der scherp schijnen. De gemoireerde vulling der lioekschilden met liet cij fer 40 is Ietwat geveegd daarentegen kan het in klein schrift aan den voet voorkomende afdruk van art. 232 van het Wetboek van Strafrecht een on derzoek met de loupe doorslaan. Do groene tint is wat meer grasachtig dan bij de echte biljetten de groene onderdruk ia wazig en mist de witte schaduwliinen rond cle ornamenten. De verf voelt wat vettig aan, het pa- p>"er iels wollig, van afgaan der groe ne kleur kon men echter niets ont dekken. Ook het watermerk is zeer bedriegelijk nagebootst, al zijn de lct- terbcelden niet geheel overeenkomstig de echte. liet hier in beslag genomen biljet was blijkbaar al eenigen tijd in om loop geweest, althans het scheen daarvan do sporen te dragen, terwijl op de rugzijde ook het adres van een handelaar elders staat afgedrukt. Verder meldt de „Dordr. Ct.", dat bii hot agentschap der Nederland sche Bank te Dordrecht een valsch bankbiljet van zestig gulden in beslag is genomen, dat zich bevond tusschen eon aantal biljetten van dat bedrag, welke daar door een kassiersfirma werden gestort. Het valsche bankbiljet Is genum- matig, ofschoon zij alleen waren, zakten hun sLemmen tot gefluister. Ik heb den Roodon Pimpernel al leen even in Calais gezien, zei Sir Andrew, twee dagen geleden. Hij stak twee dagen vóór ons na-v.- Engeland over. Ilij had het gezelschap van Pa rijs af voortdurend begeleid, in de kleeding van je zult het niet kun nen geloovcn van een oude markt vrouw, en besturende totdat zij veilig en wel uit de stad waren de overdekte kar, waarin de Gravin de Tournay, Mej. Suzanne en de Vicom- te verborgen waren onder rapen en kooien. Zij hadden zelf natuurlijk hee- lemaal geen vermoeóen wie hun voor man was. Hij reed hen recht door een militaire wacht en een joelende menigte heen, die schreeuwde: „Weg met de aristocraten Maar de markt wagen kwam er door, tegelijk rnet eenige andere, en cle Roode Pimper nel met een shawl, jak en muts aan, gilde: „Weg met de aristocraten l" lulder dan iemand anders. Werkelijk- voegde de jongeman er bij, terwijl zijn oogen glooiden van geestdrift wor hun beminden leider, die man is een wonder I Zijn brutali teit grenst aan het ongerijmde, dat moet ik zeggen t eoa daardoor slaagt hij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 8