HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAi_ Binnenland Onze Lachhoek Stadsnieuws PEUlLLElON De Me Pimpernel langrijke wij z; gingen daarmee ten nauwste verband hóuden. Bij de vaststelling van een plan zou tevens rekening gehouden kunnen worden met de plannen van andere zijde ingediend. Met dit plan zou kunnen blijken, of de demping den Bakenessergracht daaronder moet opgenomen worden. Jaarwedden politie. Bij de vaststelling der begrooting zijn posten uitgetrokken ter verbete ring van de jaarwedden van het poli- tie-personeel. B. en W. stellen voor, deze als volgt hoofdinspecteur f2000 tot f2200; adjunct-hoofdinspecteur f i750 tot f 1950; inespecteurs f 1400 tot f 1700; in. specteur-axiministrateur 1000 tot f1400; adjunct-inspecteurs f1000 tot f 1300; klerken f600 tot f825.. De verhoogingen van f100 geschie den om de drie jaar, alleen bij de klerken om de twee jaar, maar bedra gen dan f 75. Als overgangsbepaling geldt, dat de nu in dienst zijnde ambtenaren, die nog niet ontvangen wat hun volgens de nieuwe verordening toekomt, zoo spoedig mogelijk verhoogd zullen wor den, echter met niet meer dan f100 per jaarj De jaarwedden van de politle-agen- ten willen B. en W. aLs volgt vaststel len: le. klasse f825; 2e. klasse 800; 3a. klasse bij voorloopige aanstel ling f725, bij vaste f750. Aan agenten 3e. klasse kan na 6 jaren f25 verhooging toegekend wor den, aan agenten le. klasse na 10 en 15-jarlgen dienst in die klasse ook telkens f25. Voor het politie-diploma wordt f15 gegeven, voor het diploma met aantee- kening ƒ25. Bij wijze van straf kunnen de agen ten weer in rang verlaagd worden, waarbij ook de jaarwedde weer ver laagd wordt. Voor overuren wordt voor elke klas se 25 cent per uur gegeven. Van de jaarwedde kan ook boete afgehouden worden, die' echter per week niet meer dan 1/7 van het week loon mag bedragen. De nieuwe regelingen treden 1 Ja nuari 1909 in werking. Werkloosheid. Ingevolge het besluit van de Woens dag gehouden vergadering van de Commissie tot leniging van den nood door buitengewone werkloosheid, heeft het bestuur zich tot den raad gewend met verzoek tot 1 Maart 1909 te wijken van de bepaling in art. 25 "van 't reglement voor liet gemeente lijk fonds ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid, opdat het be stuur reeds dezen winter op alle uit keer ingen der werkloozenkassen den gemeentelijken toeslag kan geven. Vellen van hoornen. B. en W. bieden een staat van te vellen hoornen aan. Op het Bolwerk ten oosten van de brug bij de Maarten van Heemskerk straat 92 iepenstruiken (voor reorga nisatie en zijn in slechten toestandj, 11 eiken (zijn ziek), 11 beuken (zijn misvormd), 1 esch (is misvormd). Friesche Varkenmarkt12 iepen (zijn slecht). Hout6 sparren (zijn uitgeleefd) aan d ©westzijde 6 half zware eiken (toppen zijn dood), by het monument 2 beuken (zijn ziek, 3 eiken (zijn slecht), eenig beukenhout (is mis vormd), achter den Hertenkamp en westzijde van den Hout, 3 hakbos- schen (.bestemd voor hakhout). Scoo ter weg tegenover perceel 6 1 iep (is slecht en gevaarlijk voor de huizen), Wagenweg tusschen Schouwtjeslaan en het terrein van Bosch en Vaart, 3 iepen (vervanging door jonge hoornen gawenscht). Reorganisatie van den Hout B. en W. stellen voor, het bekende adres der heeren M. J. F. Bolderdijk en K. lie ij lie voor kennisgeving aan te nemen', en verwijzen daarbij naar het advies van de commissie voor den Hout en de plantsoenen. Gemeente adjunct-archivaris. B. en W. stellen voor, den heer Jbr. H. H. Rüeli te Haarlem te benoemen tot adjunct-archivaris der gemeente. Bij de vaststelling der begrooting is voor deze aanstelling reeds f 1000 uit getrokken. Het rijksvoorschot voor lager on derwijs iieeft f 1229(50 bedragen, wat f 11665 hoven de raming is. Toezicht Onderwijs. Ter voorziening in de vacaturen door periodieke aftreding der heeren S. K. Sybrandl en P. H. van der Ley als leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, heeft de commissie de volgende dubbeltal len ingediend. Eerste dubbeltal 1. S. K. SybrandL 2. Mr. J. Dijckmeestor. Tweede dubbeltal 1. Jhr. F. Teding van Berkhout 2. J. Merens. De heer Sybrandi is nog geen twee jaar Md der commissie en kan dus nog herkozen worden. De commissie van toezicht op het Lager Onderwijs heeft voor de aftre ding der heeren A. T. van Scherpen- beirg, J. Merens, en P. H. van der Ley de volgende dubbeltallen Ingediend j Eerste dubbeltal 1. W. Boi&sevaim. 2. A. Winkler. Tweede dubbeltal i 1. W. F. Druyvesteyn. 2. J. Sipkes. Derde dubbeltal 1. Dr. P. M. Heripga. 2. Mr. Dr. W. P. Vis. De heer J. Z. Stuten verzoekt We gens vertrek uit de gemeente met in gang van 1 Januari a.s. eervol ont slag als lid der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. Heffing van schoolgeld. De Minister van Binnenlandsche Zaken geeft in overweging, uit de onlangs vastgestelde verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor gewoon lager onderwijs, uit ar tikel 2 de woorden „en verzorgers" te schrappen, terwijl uit artikel 2 tevens moet blijken, dat ten aanzien van weezen de aanslag naar hun eigen financieelen toestand zal worden ge regeld. B. en W- stellen voor, hieraan te voldoen. Artikel 2 zal dan luiden Het in artikel 1 genoemde school geld zal r.iet verschuldigd zijn voor kinderen van bedeelden, of voor die van ouders, welke, schoon niet be deeld, onvermogend zijn, terwijl het al of niet verschuldigd zijn van schoolgeld voor weezen afhankelijk zal zijn van hun e'igen financieelen toestand een ©n ander ter beoordee ling van B. en W. Gem. Arbeidsbeurs. B. en W. hebben een gewijzigd voorstel ingediend omtrent de oprich ting eener gemeentelij ke arbeids beurs. Daarin wordt nu bepaald, dat de verordening op deze omstelling in werking zal treden met 1 Jon. 1909. Suppletoir© begrooting. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 2de suppletoire begrooting diienst 1908. Het bedrag der af- en overschrij vingen is 978.614.48 1/2 voor uitga ven en f 978.700.25 1/2 voor Inkomsten. Onder de inkomsten is een bedrag van f 472.658.70 1/2 uitgetrokken op de voordeelige uitkomst van den dienst van 1907, wat de buitengewone in komsten en uitgaven betreft, alsook f 8.645.48 als saldo van de gewone rekening. nadat daarvan eerst f 28.937.04 is overgebracht pp den dienst voor 1909. De belasting op de honden heeft f 8216 opgebracht, wat f 3.6 meer is dan geraamd was. De entrèegelden voor het museum hebben f 400 meer opgebracht. De kermisverpachting bracht de som van f 1721.42 1/2 meer op dan het geraamde bedrag. Het circus Corty Althoff betaalde f 1100 staangeld. Aan bouwgrond is f 45.946 verkocht, dat is f7086 boven de raming. Bij besluit van 25 Maart was f 100 toegestaan voor een advies van des kundigen over den toestand van den Hout. De uitgaaf heeft echter f 167.32 1/2 bedragen. De post voor jaarwedden van on derwijzers wordt verhoogd met f 6000 en gebracht op f 267.000. In de onlangs gewijzigde verorde ning werd bepaald, dat de nieuwe regeling wat betreft de tegemoetko ming in de huishuur zou ingaan op 1 Januari 1908 en voor het overige op 15 November 1908. Berekend was, dat over 1908 aan jaarwedden volgens de nieuwe verordening 21.000 meer zou wor den uitgegeven. Hiertegenover staat echter een besparing van f 15.000, als gevolg van de wisseling van het vaste personeel, alsmede van den maatre gel, dat kinderen uit de buitenge meenten o.lleein op onze scholen wor den toegelaten, indien er in de gewo ne schoollokalen plaats voor hen is. Hierdoor kon aanstelling van tijde lijk personeel achterwege blijven. YAANDAQ 7 DECEMBER 1908 de gehoorzaamheid. Na dit leerzaam lesje kwam de Sint onder de kinderen om te informeer en naar hum gedrag, handjes te ge ven enz. Op een o ogenblik had de oude bisschop wel 1U0 kinderen aan z'n mantel hangen, allemaal roepend een handje Sint-Nicolaas 't Aardigste vonden de kleinen, dat da Sint moppen strooide, cadeautjes gaf en zwarte Piet ook veel uitdeelde. Gedurende 't Sint Nicolaas-bezoek heeft wel twintig keer de maan ge schenen, en is evenveel keeren ge zongen Vol verwachting klopt ons hart, Wie de koek krijgt, wie de gard. Nu, alle kleinen kregen nu eens de koek. De ouderwijzere en onderwijze ressen hadden handen te kort, om de koek, chocolade en andere lekkernij en rond te deelen. Op school was ge zegd elk kind moet een zakje mee nemen om alles in te doen. Sommige kinderen hadden.... een kussensloop of mudzak meegenomen 1 Ze waren zeker bang, dat ze niet alles konden bergen 1 Ook de vertooning van de poppen kast viel bij de kleinen bijzonder in den smaak. Er is hartelijk gelachen om Jan Klaassen en z'n vrouw, den duivel, den draak en meer zonder lingheden. De vertooners hadden eer vau hun werk I Na afloop van het feest gingen de kleinen na elk nog een prijsje ge kregen to hebbeu uit de tombola zon der nieten welvoldaan huiswaarts. Reeds in ons verslagje in 't Zater dagavondnummer brachten we hulde aan de organiseerders van dit welge slaagde feest Nogmaals onze hulde aan de onder wijzers, die zich veel moeite en opof fering getroost hebben, om dit schoo. ne doel te bereiken. Inzonderheid nog een complimentje aan den Sint en zwarten Piet, die... nu weervoor de klasse staan. Ze hebben hun rol kra nig gespeeld. We zijn er van overtuigd, dat als de ouderwijzers een volgend jaar bij de Haarlemsch© burgers wederom een penning komen vragen, om zoo'n feest te bereiden, ze weer veel en nog meer geld zullen ontvangen. Haarlem heeft immers vele kinder vrienden l H. M. DE KONINGIN. Naar wij uit goede bron vernemen, ziet de Kouingip de blijde gebeurtenis waarnaar algemeen m den lande met blijdschap wordt uitgezien, in de eerste helft van Februari tegemoet. (TeL) VERMIST. Door Juffrouw v. D., te Hilversum, zijn in de brievenbus aan de Haven straat aldaar twee brieven gepost, elk bevattende een postbewijs van f 10. Geen van heide zijn ze aan het adres terecht gekomen. TWEEDE KAMER. BEGROOTING FINANCIèN. ME MORIE VAN ANTWOORD. Muntkwestie. De minister ziet geen enkel voor deel In aansluiting van ons land bij de Latijnsche Munt-unie. De strijd tegen de Duitsche munten in het Oostelijk deel van Overijsel heeft goede resultaten opgeleverd. Eerlang zullen van de twaalf gemeenten, die aanvankelijk in de provincie Overijs sel voor den omloop van Duitsche munten waren opengesteld, nog slechts twee zijn overgebleven. Ook ligt het in de bedoeling de ge meente Emmen, in Drente, tot liet bij uitsluiting Nederlandsche circula- tiegebied te brengen. In Limburg zijn de resultaten min der gunstig. Maatregelen zijn in overweging (waarover Ged. Staten worden gehoord), welke beoogen de Limbürgsche circulatie zooveel moge lijk ook van Duitsche munten te zui veren* Nikkelen stuiverstukken. De aanmaak van nikkelen stuiver stukken zaL worden voortgezet zoolang niet beslist gebleken is, dat het pu bliek ze niet practisch acht. Er zijn thans circa 7 millioen stuks uitgege ven. In don zomer van 1909 moet op nieuw een voorraad worden aange maakt. Van de in Augustus jl. aange maakte f 200.000 aan stuivers is nog circa 3/4 beschikbaar. Een rechter stend eens achter op* de tram en bemerkte tot zijn ontstel tenis, dat hij zijn porten: onnaie ver geten had. De conducteur nam de zaak niet heel vriendelijk op, en de rechter die toevallig ook zelfs geen naam kaartje bij zich droeg, zag zich on danks liet slechte weer genoodzaakt de tram te verlaten, toen een man, die naast hem stond, opeens tot den conducteur sprak „Laat maar, ik zal voor meneer be talen." Zoo kwam de zaak in orde, en de rechter sprak hoogst beleefd tot den man „Ik ben u zeer verplicht. Mag ik uw naam en ndres verzoeken Tot groote verbazing van de ma gistraat weigerde de man hardnekkig zijn naam te noemen. De rechter hield aan, en toen de ander aan het punt gekomen was, waar hij moest uit stappen, sprak hij eindelijk „U kunt mijn naam gemakkelijk vinden. Zie maar na, wien u op den llden November van het vorig jaar tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld hebt." Eer de rechter van zijne verbazing bekomen was, bleek de ander ver dwenen. En het gekste was, dat zijn adres vergeefs gezocht werd. Een dame kwam bij" een andere dame om inlichtingen aangaande een dienstbode te vragen. „En is zij niet bang voor werk vroeg de eerste mevrouw. ,0, volstrekt niet", was het ant woord. „Zij gaat er dikwijls naast liggen en valt dan gerust in slaap!" „Uw man slaat u niet meer zooals vroeger, hè „Nee, m'nbeer". „Ik hoor 't met genoegen. Z'n hart schijnt toch nog op de rechte plaats te zitten." „O ja, nTnheer en de rest van z'n lichaam ook. Hij zit in de gevange nis." KATHOLIEKE H. B. S. TE AMSTERDAM. Met bijzondere ingenomenheid kun nen wij uit de beste bron melden, dat in September 1909 door de Jezuïeten een I-Ioogere Burgerschool met vijf jarigen cursus zal worden gesticht, zoo een genoegzaam getal leerlingen zich daarvoor aanmelden. Het doel, dat een commissie in een vergadering z>ch onlangs voorstelde, kan o. 1. beschouwd worden als hier mede bereikt. („Tijd"). NIET IN DEN HAAK? Terwijl in de grootste steden van ons land de begrootingen reeds hoog en breed behandeld zijn, was de Ge meenteraad van Egmond aan Zee eerst tegen 30 November jl. bijeenge roepen tot vasstelling van dc reke ning over 1907 en de begrooting voor .1909. De commissie tot het nazien der eerste had 28 October jl. een rekening met verschillende bescheiden te on derzoeken gekregen, doch werd, hoe wel zij met haar taak gereed was, korten tijd daarna tot haar verba zing weder bijeengeroepen. Wat daarvan de oorzaak was? Ged. Staten aren door den gemeente-ontvanger gewaarschuwd, dat de rekening, wei hij bad ingediend, en die volgens voorschrift ter visie gelegd moest wo. den, door den Burgemeester gewij zïgd was, en onverwacht verschene. zij in den avond van Zaterdag 31 Oc tober in de gemeente, om een onder zoek in te stellen. Eén der gevolgen hiervan was een nieuwe bijeenroe ping der meergenoemde commissie. Deze zag zich nu de oorspronkelijk, rekening van den ontvanger voorge Iegd, met gedeeltelijk andere stukkei en een saldo, dat ruim f 7000 hooger was, dan de rekening aanwees, die de commissie eerst aan een onderzoek onderworpen had. Een en ander vermocht zij niet op te lossen en toen in de Raadsvergade ring door een der commissieleden om inlichtingen gevraagd werd, deed de Burgemeester den Raad in geheime zitting overgaan. Na heropening werd de vraag herhaald en de Burgemees ter antwoordde toen: „Het is do ge woonte, dat dc ontvanger de gemeen terekening voorloopig vaststelt en dat wij die dan pasklaar maken!" Het Raadslid, de heer Van Hall, wees toen op verschillende handelingen van den GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 9 De cember 1908, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Do volgende zaken zullen aan de ordo worden gesteld: I. Mededeelingen en ingekomen stukken. Schrijven J. Z. Stuten, om eervol ontslag als lid PI. Comm. van toe zicht M. O. Verzoekschrift onderwijzer school no. 6 om eervol ontslag. Id. id. school No. 5 om id. Vergadering met gesloten deuren. 8. Voorstel B. en W. goedkeuring Suppl begrooting huiszittende armen en stadsarmen- en ziekenhuis, dienst 1908. 4. Id. id. vaststelling verordeningen heffing en invordering schoolgeld scholen voor gewoon lager onderwijs. 5. Id. id. herziening verordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging van de leden van het ka- 'der der politie. 6. Id. id. herziening regeling bezol diging van de agenten van politie le, 2e en 3e klasse. ï..7. Id. id. onderhandsche verpach ting buffet slagersgezellenlokaal Openbaar Slachthuis. 8. Schrijven ld. voorstel-Van de Kamp e. a., demping Bakenesser gracht. 9. Voorstel id. verzoekschrift Voor- fitter en secretaris afd. Haarlem Bond Ned. gemeente-werklieden, opheffing straf werkman. 10. Id. id. verzoekschrift Directie I bierbrouwerij en ijsfabriek ,,'t Spaar- ne", afwijking art 7, 1 a, Bouwveror dening, bouw wagenbergpiaats. II. Id. ld. onhewoonhaarverklaring perceel Ossen hoofdsteeg No. 2. 12. Id, id. vaststelling staat te vel len boomen. 13. Id. id. schrijven M. J. F. Bol derdijk, onderhoud Hout en plantsoe- I men enz., met schrijven Commissie van Bijstand in het beheer en onder houd van den Hout en plantsoenen, 'alsmede verzoekschrift M. J. F. Bol derdijk en K. Reijne met schrijven B. en W.. 14. Id. id. instelling gemeentelijke 'Arbeidsbeurs, met nader schrijven B. en W. 15. Aanbeveling id. benoeming Ad junct-Archivaris. 16. Id. Regenten Barbara-gasthuls, benoeming Regent 17. Schrijven B. en W. benoeming drie leden Plaats. Comm. van toe zicht L. O. 18. Id. ld. ld. twee leden PL Comm. Van toezicht M. O. 19. Aanbeveling id. benoeming twee leden Commissie C wering schoolver zuim. 20. Voordracht id. benoeming onder wijzeres school No. 3. STUKKEN VAN DEN RAAD, Demping van de Bakenessergracht. Door de heeren Hulswit, Van Ros- sum, Thijssen, Loomeyer. Levert en Gravestein wordt voorgesteld, het voorstel van de heeren Van de Kamp c. s. omtrent de demping van de Ba kenessergracht aan te houden en B. en W. uit te noodigen den directeur van gemeente-werken op te dragen een plan over te leggen, waarop de noodige en wensehelijk geachte ver beteringen. van de verkeerswegen aan de Spaarnezijde en van het stadsge deelte aan de overzijde van het Spaar- ne naar de binnenstad zijn aangege ven en waaruit duidelijk de omvang, het onderling verband en de noodza kelijke volgorde der uit te voeren wer ken kan blijken. In hun toelichting erkennen de voorstellers de wenschelijkheid van verbetering van eenige verkeerswe gen, maar ontraden een op zich zelf staand besluit tot demping van de Ba le enessergracht. Deze demping en een eventueel© verlenging van het rijver koor zouden volgens hunne meening, niet kunnen geschieden, zonder dat daaraan een verplaatsing van de aanleg-, los- en laadplaatsen der Btoombooten en veeren aan het Spaar- ne voorafgaat, terwijl ook andere be- Naar het Engelsch door Barones Orczy. 22) Lord Antony, wiens woordenschat meer beperkt was dan die van zijn vriend, kan niets anders dan een paar vloeken uiten om de bewondering voor hun leider te toonen. Hij wenscht jou en Hastings in Calais te ontmoeten, zei Sir Andrew kalmei', op den 2den van de volgende maand. Laat eens zien 1 dat zal dus a. s. Woensdag zijn. Ja. Dat zal ditmaal natuurlijk den Graat De Tournay betreffen een ge vaarlijke taak, want de Graaf, wiens ontvluchting uit zijn kasteel, nadat hij door het Comité van Algemeen Welzijn als „verdacht" was gebrand merkt, een meesterstukje van scherp zinnigheid van den Rooden Pimper nel was, is nu ter dood veroordeeld, liet zal met gróote moeilijkheden ge paard gaan, hem buiten Frankrijk te krijgen, en je zult maar met moei te kunnen ontsnappen, als het Je al joelukt. St. Just is zelf heengegaan om hem te ontmoeten natuurlijk ver denkt niemand tot nu toe St. Just maar daarna.... om hen allebei bui tenslands te krijgen 1 Ik moet zeggen, dat bet een hard© dobber zal wezen die kom zelfs het vernuft van onzen leider wel eens te boven gaan. Maar ik hoop toch, dat ik orders krijg om ook van de partij te wezen. Heb je misschien speciale in structies voor mij gekregen Ja zelfs nauwkeuriger dan ge woonlijk. Het schijnt dat de Republi- keinsche Regeering een agent naar Engelimd gezonden heeft, een man, Chauvelin genaamd, die, naar men zegt, zeer bitter gestemd is tegen on zen bond, poi besloten is te weten te komen, wie onze leider is, zoodat hij h,eni kan inrekenen den eersten den besten keer, dat hij weer tracht in Frankrijk voet aan wal te zetten. Deze Chauvelin heeft een heel leger spion nen meegebracht, en nu komt het on zen chef voor, dat wij verstandig doen elkaar voorloopig zoo zelden mo gelijk over de zaken of den bond te spreken, en in geen geval op publieke plaatsen met elkaar spreken. Als hij ons wil spreken, dan zal hij wel zor gen, dat wij het te weten komen. De twee jonge mannen zaten over het vuur gebogen, wont de vlammen waren gedoofd, en alleen de roode gloed van de uiidoovende asch wierp een spookachtig licht in een kletoen. halven cirkel voor den haard. Het overige van de kamer was in volkomen duisternis gehuld Sir An drew had een opschrijfboekje uit zün zak gehaald, en nam daar een papier uit, dat hij openvouwde, waar op zij samen trachtten het in het halfduister te lezen. Zoo vol aan dacht waren zij hiermee bezig, zoo vervuld van het werk,, dat hen zoo zeer ter harte ging, zoo kostbaar was het document, dat hun beminde hoofdman zelf geschreven had, dat zij voor niets anders oogen en ooren had den. Onder een der vensterbanken uiit was een gedaante gekropen, die met slangachtige onhoorbare bewegingen steeds meer de twee jonge mannen naderde hij scheen geen adem te halen, gleed langs den vloer in de volslagen duisternis van de kamer. Je moet deze instructies lezen en in je geheugen prenten, zeide Sir Andrew, daarna het briefje verbran den of verscheuren. Juist was hij op 't punt zijn notitie boekje weer in den zak te steken, toen er een smal reepje papier uitviel op den grond. Lord Antony bukte zich en raapte het op. Wat is dat vroeg hij. Ik weet het niet, antwoordde Sir Andrew. Bet viel daareven uit Je zak. Het scheen niet bij de andere papieren te zitten. Vreemd -te Ik vraag mij ai hos De post voor de verpleging van arme krankzinnigen is met f 6000 ver hoogd en op f 34.500 gebracht. De post voor buitengewone uitga ven voor publieke werken wordt ver hoogd met f 827.812.10 en gebracht op f 360.652.28. Onder de uitgaven komlt voor f 50.180 voor de bijdrage in de kosten der werken voor deui houw van een verhoogd spoorwegstation, de som van f 12.524.84 1/2 voor het maken vau openbare werken voor de onderdoor gangen aan de Friesche Varkenmarkt Harm© njans weg en Oudenweg, f 11.000 voor de werken aan het Sta tionsplein, 56.293.195 voor aankoop van d© perceelen aan het Heiligland ia verband met den museum-bouw, 31.756.75 voor de openbare werken op het terrein der voormalige gasfa briek, ƒ63.000 voor de openbare wer ken ten behoeve der gronden, aange kocht van 't fonds De Haas. De post voor de lichtfabrieken wordt verhoogd met 230.651.28 1/2, waar onder valt f 168.025.28 1/2 voor de wer ken ter uitbreiding der fabriek over gebracht van den dienst 1907, f 39.626 en f 23.000 voor uitbreiding, dit jaar tot stand gebracht De post voor het openbaar slacht huis wordt met f 27.901 verhoogd. Van de aanlegrekening moet nog f 4064 op dezen dienst voldaan worden (de totaal-kosten zijn thans gestegen tot f 635.955, terwijl het crediet op 19 Sep tember 1906 gebracht was op f 631.890.35 1/2). Voor openbare werken (de Slacht huisstraat) is f9050 uitgegeven en f 7500 is uitgetrokken tot uitbreiding van het aantal koelcellen. De rekening van het slachthuis is belast met een aandeelder kosten voor 't sluiten d-er geldleecoingen. Receptie. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en mevr. Van Tienhoven hebben het voornemen dezen winter wederom in hunne wo ning de gewone avond-recepties te houden en wel op den eersten Don derdag in de maanden Januari en Fe bruari, alzoo op 7. Januari en 4 FeBr. EEN SINT-NICOLAASFEEST. Zelden hebben we een Sint-Nïco- Iaasfeest bijgewoond, dat zoo écht. na tuurlijk was, als dat Zaterdagmiddag door de onderwijzers in de Bron geor ganiseerd. Geen wonder f Een goede 700 leerlingen uit de eer ste klassen der scholen, waren daar saamgekomen dreumesjes van zes jaar, die alien nog zoo kinderlijk ge loofden in 't heusche bestaan van den go e d-heil igman. We hebben ons verlustigd in 't ge not der kleinen 1 Ge had die gezichtjes moeten zien, toen de Sint Nicolaas in vol ornaat en in gezelschap van z'n trouwen, zwarten knecht, z'n intree in de zaal deed: Een hoera-geroep, dat wel vijf minuten duurde, en overging in 't zingen van 't vroolijke liedje Daar ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan Zij brengt ons Buit Nicolaas, ik zie hem al slaan l Hoe huppelt z'n jaaardje het dek op en neer, Hoe wapperen de wimpels al heen en al weer.... Met plechtige schreden kwam de Sint en z'n knecht op 't tooneel, om een toespraak tot de kleintjes te hou den. Van wie houden julie, kinder tjes? GeroepV et» Sint Nicolaas 1 Maar van wie houden jullie 't meest Van Sint Nicolaas 1 Houden jelui niet van je vader en moeder. Ja zeker. Van wie houd je 't meest van je vader of moeder of vau mij. Van Sint Nicolaas 1 Een stem uit 't publiekNu is de Sint de beste, omdat ze daar iets van krijgen l De Sint gaf T echter niet zoo maar op. Hij hield een aardig preekje over de gehoorzaamheid der kinderen, over hun onderdanigheid aan de ouders, aan de onderwijzers, enz. Wie van jullie is nog nooit stout geweest Alle vingers gingen in de hoogte. Dat was den Sint te kras. Wat heeft Haarlem dan een zoete kindertjes. Ik ben alleen bang, dat jelui den laat- sten keer, dat je stout geweest bent... vergeten hebtj (Gelach van de groo- tenl) Zwarte Piet liet z'n karwats en zak voor stoute kindertjes zien, en toen beloofden alle kinderen eeuwigduren- het daar kwam. Het is van onzen chef, voegde hij er bij, terwijl hij op het stukje papier keek. Beiden bukten zich om te trachten dit reepje papier, waarop enkele woorden haastig gekrabbeld waren, te ontcijferen, toen plotseling een licht gerucht hun aandacht trok, dat uit de gang scheen te komen. Wat is dat zeiden beiden on willekeurig. Lord Antony liep de kamer door naar de deur, die hij plotseling en haastig open wierpop datzelfde oogenblik kreeg hij een heftige slag tusschen de oogen, waardoor hij ach terover Sn de kamer vieL Tegelijker tijd sprong het kruipende, slangach tige wezen in de duisternis overeind en wierp ziich van achteren op den niets vermoedenden Sir Andrew, dien hij neersloeg. Dit alles gebeurde in den tijd van twee of drie seconden, en voor dat Lord Antony of Sir Andrew tijd of gelegenheid gehad hadden een kreet te uiten of zich te verdedigen. Zij werden ieder door twee mannen aan gegrepen, vlug werd ieder een prop la den mond gestopt en zij werden aan handen, armen en beenen rug aan ru^ tegen elkaar vastgemaakt. Een der mannen had intusschen kalm de deur gesloten hij droeg een masker én stond nu onbeweeglijk, terwijl de andereu hun .werk vol- braohteij. Dat zit stevig, burger I zei een der mannen, terwijl hij voor 't laatst di touwen nog eens nakeek, waarmee da twee jonge mannen waren vastge maakt. Goed, antwoordde de man bij de deurdoorzoek nu hun zakken en geef mij alle papieren, die je kunt vinden. Dit bevel werd nauwkeurig en kalm uitgevoerd. Toen de gemasker de man zich alle papieren had toe geëigend, luisterde hij even, of er ook gerucht in de herberg vernomen werd. Blijkbaar voldaan, dat deze on- verhoedsche overval niet was opge merkt, opende hij de deur weer en wees gebiedend de gang door. De vier mannen tilden Sir Andrew en Lord Antony van den grond op en even kalm, even onhoorbaar 'als zjj geko men waren, droegen zij de twee aan elkaar gebonden edellieden buiten de herberg en langs den Doverweg de duisternis in. In de gelagkamer keek de gemas kerde hoofdman van dezen brutalen overval snel de gestolen papieren door. Dat Is over het geheel de moeite wel waard, mompelde hij, terwijl hij kalm zijn masker af deed en zijn bleeke, vos-acht! ge oogen in den rooden gloed van het vuur schitter den. De moeite wel waard. Hij deed 1 of 2 brieven open uit de zskportefeuille van Sir Andrew Ffoulkes, merkte het smalle reepje papier op, dat de beide jonge man nen maar juist bijtijds nog gelezen haddenmaar één brief speciaal, ge- teekend Armand St. Just, scheen hem bijzónder tevreden le stellen. Dus Armand St. Just toch eeu verrader, mompelde hij. Nu, mooie Marguerite Blakeney, voegde hij er kwaadaardig met opeen geklemde tanden bij, ik denk, dat je mij wei zult helpen den Rooden Pimpernel te vinden. HOOFDSTUK X. In de Loge van de Opera. Het was een van de gala-voorstel lingen in het Covent Garden Theater, de eerste van het herfstseizoen in het gedenkwaardige jaar 1792. Het theater was stampvol, zoowel in de mooie eerste loges en het par terre, als in do meer burgerlijke lo ges en op de galerij boven. Orpheus" van Glück maakte groe ten indruk op het meer ontwikkelde deel van het publiek, terwijl de sier-t lijk eu schitterend geklcede vrouwen uit de groote wereld het eens waren met hen, dio maar weinig voelden voor dit laatste snufje, dat uit Duitschland was geïmporteerd. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5