Koloniën snel groeien SCOTT'S Emulsion Sport eo Wedstrijden Gemengd Nieuws Leger en Vloot Letteren en Kunst Kerk en School Stoomvaartberichten "burgemeester, die hij in strijd met de wet achte, o.a. het innen van gelden het doen van uitgaven en het wijzigen van het cijfer van het subsidie, dat de provincie aan Egmond, als noodlij dende gemeente, uitkeert (In de door den burgemeester „pasklaar gemaak te" rekening stond f 1090, hoewel de ontvanger 1250 ontving en in de ge- meenterekenlng "verantwoordde). De Raad besloot na deze uiteenzet ting, met op 1 na algemeene stem men, aan Ged. Staten mede te dee- len, dat de gemeenterekening niet voor voorloopige vaststelling vatbaar was, omdat zij niet bevatte alle in komsten en uitgaven der gemeente, gelijk de gemeentewet eischt. Gedeputeerde Staten zullen nu heb ben in te grijpen. (Hbld.) BLOEDDORSTIGE HONDEN. Vrijdagmorgen werd ontdekt dat 40 schapen van den heer Van der Kooij te Marum (Gr.) door honden waren verscheurd. INBRAAK TE ROTTERDAM. Zaterdagochtend werd ontdekt, dat er was Ingebroken ten kantore van de naaml. vennootschap machinlïa- briek en scheepswerf van P. Smit Jr., aan den Oost-Varkenoordschenweg te Rotterdam. Met gereedschap, dat de inbrekers in de smederij vonden, is op het kantoortje van den magazijnmees ter een brandkast geopend. De deur er van is met het gevonden gereed schap open gewrongen. Ook een paar lessenaars zijn opengebroken, terwijl in he tgeheei een bedrag van f 60 tot i 70 is gestolen. ZWARE VERWONDING. Zaterdagvoormiddag kreeg een va rensgezel op de Nieuwehaven te Rot terdam twist met een aardappelkoop man. De varensgezel gaf den aardap pelkoopman een paai- slagen, o.m. in het gelaat. Dit deed den aardappel koopman zoozeer in drift ontsteken, dat hij zijn scheermes trok en dit den varensgezel in den buik stak. Zwaar verwond zakte deze ineen, werd eerst in een apotheek in de buurt gedragen eu van daar per brancard naai- het Ziekenhuis. Daar achtte men zijn toe stand levensgevaarlijk en mocht hij niet gehoord worden. Vermoedelijk is zijn lever geraakt. De aardappelkoopman werd gear resteerd. DE QUAESTIE TE GOIRLE. Het is de correspondent van het Hbld. gebleken, dat de firma Besouw 32 werklieden ontsloeg, omdat een ar beid, waarvoor dezen waren aangeno men, was geëindigd. Die werklieden waren door de firma Besouw geduren de het conflict van de uitsluitende fa brikanten in haar dienstgenomcn.. Van de firma Van Puijenbroek ont ving het Hbld. een schrijven, waarin zij verklaart, dat in de spinnerij thans geen stuk behangsellinnen geweven wordt. Te 's-Gravenhagc is op 77-jarigen leeftijd overleden mr. Th. A. van Bommel, oud-officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch. UITSLAANDE BRAND. Even voor vijven ontstond Zaterdag middag brand in de uitstalkast van het manufactuvenmagazijn ,,Jan Pie- tersz. Coen", van den heer S. J. de Vries, aan de Prinsengracht 128 te Amsterdam, vermoedelijk door het springen van een gasballon. De vlam men vonden natuurlijk gretig voedsel, en de brandweer die aanstonds van den overkant arriveerde kon niet meer verhinderen, dat het voorste gedeelte van den winkel door den brand ver nield werd, ook de vensters van de le verdieping werden door het vuur ge teisterd. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. SLAAPZIEKTE. De oud-commies S., te Apeldoorn, die sedert Vrijdag slapende was, is gisteren weder ontwaakt, doch nog niet geheel tot het bewustzijn terugge keerd. Hij wordt kunstmatig gevoed. (Vad.) IETS NIEUWS. Iets nieuws op het gebied der drank bestrijding is gewis de vereeniging van herbergiers, die te Dommelen op initiatief der St. Paulusvereeniging is opgericht, en waarvan de leden zich op eerewoord verplicht hebben geen sterken drank te schenken aan hen, die reeds voldoende of meer dan vol doende aan Bacchus geofferd heb ben. Waar volgt men dit mooie voor beeld na? „Het Huisgezin". NEDERLANDSCHE TUINBOUW- BOND. De Nederlandsche Tuinbouwbond, ten doel hebbende de tulnbouwveree- rügingen in één bond te groepeeren, telde tot op heden 7216 leden. Toch is te Amsterdam een vergadering gehou den om den Bond te ontbindeenee, eee den om den Bond te ontbinden, daar reeds bij de oprichting bleek, dat een groot gedeelte van de tuinbouwers zich niet zouden aansluiten. Het besluit tot ontbinding werd met algemeene stemmen genomen. 8t NICOLAAS TE UTRECHT."" Onder niet zeer fraai weer bet re gende nu en dan fijntjes hadden Zaterdagmiddag te Utrecht de St. Nicolaasvertooningen door de studen ten weer plaats. St.-Nicolaas, voorge steld door deen heer D'Aulnis de Bour- roulll en ziin beide knechts, de heeren Van Asch van Wijck" en Rademacher Schorer, reden in een rijtuig, bespan nen met vier paarden en reikten langs de straten aan al de met begeerige oogen blikkende jonge meisjes ruiker tjes uit. Verscheidene aardige voor stellingen waren er. Telegrammen aan de winkelramen hadden reeds 's morgens aangekon digd, dat Frans Rosier ontsnapt was, doch weer te Utrecht gevat was en 'al daar 't eerste klasse psychiatrisch on derzoek in het openbaar zoude plaats vinden. Van een onderzoek werd ech ter niets gezien. Wel zag men een grooten wagen waarop Rosier kunst matig met eiertjes gevoerd werd en met verschillende opschriften: De grootste triumph der wetenschap!, Al lo boeven gek verklaard!, Leve de psychiatrie! en het volgende versje: Ja, daar in Nederland Is het goed, Daar worden de boeven met bouillon en eieren gevoed. Toespelingen "op de groote dames hoeden ontbraken ook niet: twee groe pen (mode 1910 en 1911) gaven aan, waartoe die in de toekomst zullen lei den. Voorstelling van de mode 1910 noemde deze als de doodsoorzaak der tram. Naar 't Vrije Vrouwencongres met opschriften als: We kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht, en een voorstelling van de scherpe maat regelen voor beveiliging van den Cul- lïnan trokken voorts de aandacht. De zeven snoesjes was een muziekgezel schap, opgericht omdat de tram zulke goede uitkomsten geeft, met Daantje, een bekend straatfiguur, als kapel meester. Het was verbazend druk op straat. (N. R. Ct.) GEEN PORTEFEUILLE-KWESTIE. Blijkens uit goede bron verkregen inlichtingen zal de Minister van Jus titie berusten in de verwerping door d" Eerste Kamer van het achter standswetje, in dien zin, dat aan geen portefeuille-kwestie behoeft gedacht, te worden. (Tel.). SPEELZAAL TE VAALS. Mem schrijft aan „Het Centrum": Zooals wij reeds voor eenige maan den mededeelden, wordt te Vaals vóór een hotel, waarin eenige jaren gele den, toen de speelclubs er nog hoogtij vierden, de speel club „de Vereeni ging" gevestigd was, gepost, door de Koninkl. marechaussees. Met dit even verblijdend als verrassend resultaat, .dat slechts op enkele avonden in de week het licht in de speelzaal werd ontstoken, wachtende op bezoekers.... die niet meer een kansje durfden wa gen. De bewoner van het hotel moet zich O', er dat posten tot den minister van justitie hebben gewend. Hij kreeg evenwel nul op het request. En nog maar steeds duurt dat posten voort lederen dag van 3 tot 10 uur 's avonds schildert een marechaussee voor de ex-speelzaal. Dat duurt nu reeds van af het begin van dit jaar en op last van den procureur-generaal bij het Bossche hof. Men zegt, dat tegen Februari de post voor het hotel zal worden inge trokken. De marechaussees zelf zul len met het intrekken der bestaande order niet het minst verblijd zijn. De speeigelegenlreden zullen dus waarschijnlijk in Vaals voor goed tot het verleden be ho oren. ONGELUKKEN. Een 17-jarige dochter van C. d. G., le Gouda, die te Woerden vertoefde is aldaar te water geraakt en ver dronken. Woensdag had de heer D. van A., te Ophemert, heemraad van het pol derdistrict Tielerwaavd, het. ongeluk van een trapje in den kelder te val len. Hij werd daarbij zoo ernstig aan den rug gekneusd, dat hij na een he vig lijden overleden is. Vrijdagavond overkwam den 15-ja- rigen H. de Joode wonende te Alblas- serdam, een ernstig ongeluk. Door hem was een machinetje vervaardigd, waarvan het water door carbit werd verwarmd. Toen de knaap met een kaars te dicht bij het toestel kwam, ontplofte de carbit met het gevolg, dat het stuk geslagen werktuig met alle kracht hem in het gezicht sloeg. Het gelaat van den jongen was vree- selijk verminkt. Dr. Haastert achtte zijne onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis in Dordrecht noodza kelijk. Men vreest voor zijn leven en indien hij het leven er bij behoudt, dan is toch het verlies zijner oogen zoo goed als zeker te betreuren. DE B UITENZOR GSCHE TROON. De „Java-Bode" verneemt van be trouwbare zijde uit Nederland, dat de Landvoogd is aangezocht om nog een jaar aan te blijven. Van Heutsz zou als opvolger Van Rees hebben aanbe volen. EEN AANZIENLIJK LEGAAT. De N. Soer. Ct. maakt melding van het overlijden van Said, Agil, een der rijkste Arabieren van Soerabala en van diens aanzienlijke nalatenschap. Onder de vele executeuren van den boedel die meer dan 2.000.000 be draagt en voor het meerendeel uit vastigheden bestaat, bevindt zich, zegt het blad, de broeder van den overle dene eerst dezer dagen hier aangeko men uit Hindoestan, waar hij groote zaken doet; hij Is eveneens een gefor tuneerd man. Hij zal traqhten, den boedel zoo spoedig mogelijk te bered deren, doch dat zal niet zoo gemak kelijk gaari.. Er moet een 'Arabisch testament ge vonden zlin. waarbij aan de armen en behöeftigen te Hindoestan 800.000 gelegateerd wordt en welk bedrag zoo spoedig doenlijk derwaarts overge maakt zou worden. Ook de armen hier zijn bedacht; Said Agil deed In zijn leven reeds veel voor zijn hulp behoevende landgenooten hier ter plaatse en elders. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Wanneer jongens en meisjes zóó dat het gestel de noodige kracht mist om den groei te steunen dan is, teneinde het opslorpings vermogen van het lichaam niet te bezwaren, een geconcentreerd, licht verteerbaar voedsel absoluut noodzakelyk. Zulk een voedsel is Scott's Emulsion. Door het Scott bereidings proces komt de in de allerbeste levertraan aan wezige hoeveelheid kracht in de hoogste mate tot zyn recht. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scoit Bowne Ltd., Londen, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onverge- lykelyk bereidings-proces. Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam op de flesch en de //iS'Scp verpakking. Bovendien komt op de af bgj|ö verpakking voor het handelsmerk J|; rj|| van Scott's Emulsionde Visscher met de Visch. Zonder dit handels- ff/wl merk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bij alie apotheken en drogisten. VOETBAL. HAARLEM—HERCULES, 3—1. 6 December!... Als een echte Sint- Nicolaas-surpise is de overwinning van „Haarlem" gekomen. Ze was ve len 'n aangename verrassing dan de grootste taai-taai, of de lekkerste ban ketletter]... „Haarlem" de overwinning be haald!... 01 Fortuna godinne van 't geluk, heerscheres van alle voetbal dank!.. dank]... Zoolange had uw zoune den rood- broêk niet beschenen, was duisternis- se rondom hem geweest, maar nu nu straalde uw vriendlijk licht in glo rie-rijke gianzenl Dank!... Dank!... We zullen uit erkentenis niet mor ren en klagen over uw langdurige de sertie, we zijn veel te blij nu ge er weer zijt. Als... als ge nu ook maar b 1 ij f tl 't Was anders een wedstrijd met on gelukken en hindernissen! Wat nood, „Haarlem" heeft gewon nen en dat is a 1! De roodbroeken hadden al dadelijk 't voordeeltje té boeken, dat Utrecht's groote keeper Snellen in 't Sticht was achtergebleven, 't Is niet mooi zich te verblijden in den tegenspoed Van Óen tegenstander, maar... 't is mensche- lijk! „Haarlem" heeft in den laatsten tijd. al zoo veel ongeluk moeten ver kroppen, dat... Toch verschenen de Hercules-lui met een flink elftal, te weten: de Stoppel aar, Gratema, Quadvlieg, Kreunen, Begeer, Bajetto, van der Velde, Brandsma, Stern, van Dijk en Haak. Onze stadgenooten stelden daartegen over. Frits Veen, Verweij, Wolff, Patrick Miller, Blankevoort, Haak, Healey, Simon Veen, Stol, Jacobi, Utermark. De reeks hindernissen opende zich met 't telaatkomen van Healey. Zon der hem werd begonnen al liet hij zich niet heel lang wachten. Al dadelijk pakten de Haarlemmers goed aan en. „zaten" op Hercules-doel, hetgeen al veel goeds voorspelde. Of, zou 't net als do laatste wedstrijden worden, „Haarlem" steeds sterker, maar toch verliezen, omdat de roodbroek het schieten niet verstaat? Neen, gelukkig niet! Om dit kwaad te voorkomen, had Stol ook een andere opstelling ge commandeerd, een Miller die nogal een zuiver „schietvermogen" heeft niet binnen gebracht. Zeker een prij zenswaardige gedachte, die nog prij zenswaardiger zou zijn geweest bij eerdere toepassing... Ho! we zouden niet morren! Dus: zat de HaarlemSche voorhoede beter in elkaar dan op de jongste on geluksdagen! De Hercules-verdediging zag, dat 't „meenes" was, en weerde zich met al le krachten. Eenige goede kogels worden door de Stoppelaar gestopt, terwijl Quadvlieg kwaad op alle roodbroeken invloog, om hun 't leder te ontfutselen, waar bij ook Gratema geen graantje gratie betoonde. Na eenige schermutselingen voor 't blauw-witte doel, die al de grooteche plannen van onze stadgenooten ver kondigden, kwamen de Utrechtenaren wat meer los en drongen ook eens met den looppas naar voren.Jacobi met z'n lange beenen aan 't maaien van be lang en Stol werken als een „bol." Ook Healey, intusschen In 't veld ge komen, deed z'n best en liet mooi spel bewonderen, terwijl Utermark op den loer lag, om elke gevaarlijke aantij ging van een Hercules-man te ontze nuwen. Zoo waren beide clubs aan elkaar gewaagd, en verplaatste 't spel zich geregeld. t Was wel niet „'t-fijnste-van-H- fijnste", maar toch kregen we goed spel peil: middelmoot late klasse ranglijst! te zien. Een spannende strijd om de leiding! Onverwacht wist Utrecht deze mach tig te wordenl Een gewoon alle- daagsch opdringen van de blauw-witte „voor" een nog onverwachter schot van Van Dijk en... Utermark moest „hengelenT. Hij schreeuwde!: Nu1 „Haarlem" laat ook eens zien wat je kan! Inderdaad, dit deden de roodbroe ken! Een aftrap... een rush... Patrick Miller een schot... „Haarlem" een goal! Hoera, na 1 minuut 29 4/5 seconde was de gelijkmaker al in allen wel stand geboren. Toch maar een goed idee, om Patrick in 't centrum te bren gen I Toen „Haarlem" deze goal maakte ging er een luid gejuich op. Geen wonder, 't beteekende immers: „Haarlem" is van 't dwaalspoor weer gekeerd, de „schutter" die „Jan" moest vervangen, is gevonden! Maar, wat nut ons die twee goals, nu was 't immers toch weer gelijk. Weer een interessante strijd om de leiding] 't Duurde geen kwartier of de rood broeken hadden die tè pakken! Voor *t Utrechtsche doel ontstond een aller- vreeselijke worsteling en beengespar tel. De Hercules-menschen waren zoo in 't nauw gebracht, dat... een't goed vond. 't leder in eigen doel te trap pen, wat verstandig was, anders... had een „Haarlem"-man 't toch ge daan! De onzen hadden dus met 21 de leiding. Een Hercules-speler kreeg eens kramp, en zoo sukkelde 't naar half time. Helaas! nu kwamen de ongelukjes bij heele collecties. Eerst een mooi en spannend heen en weergetrap met wisselende kansen en kansjes voor beide partijen. In eens werd dit onderbroken, want Utermark had iets in 't oog gekregen, 't Scheen nog al ernstig, want Dr. Valkema Blouw werd gehaald en Utermark ging van 't veld.'Nu ging Frits Veen maar tusschen de palen staan en speelde „Haarlem" dus slechts met 10 man. Algemeen gezucht en gemopper: „Haarlem" moet nu ook altijd pech hebben!... Fortuna meende 't echter niet kwaad want om den roodbröek schadeloos te stellen liet ze een I-Ierculesman tegen de spelregels zondigen, kreeg Haar lem een penalty, en maakte Verwey met een mooi schot nummer III voor de onzen. Haarlem leidde met 31. 't Kon dus nog een beetje lij den 1 Een oogenblikje later was 't alweer „stoppen". Een Hercules-man had... z'n broek gescheurd en moest zich gaan verkleeden. Vijf minuten, waar van Utermark gebruik maakte om op. 't veld te komen met een groote doek voor 't oog om te laten zien, dat hij nog niet dood was. Van spe len kwam voor hem echter niets meer, maar toch werd hij met een applausje begroet. Toen de Utrechtenaar weer gereed was en 't spel werd voortgezet, was er eigenlijk ook alle spanning en energie uit. 't Werk een futloos heen en weer ge trap, waarvan alleen nog te vermel den is, dat Frits Veen in de goal een goed figuur maakte. Hij wist z'n goal te verdedigen op zulk een uitnemende wijze, dat.de één-oogige Jules er schik in had. Nog een ongelukje! Ook Wolff scheurde z'n broek. Hij wist zich ech ter met een zakdoek te verbinden (al gemeen vermaak!) zoodat deze kwaal al spoedig bezworen was. Algemeen werd naar 't einde ver langt. Vooral door de Haarlem-sup porters, die nog vreesden. Gelukkig was 't ongemotiveerd, want de stand was 3—1 en bleef 31. Zoo won Haarlem welverdiend maar niet zonder een beetje (ook welver diend) geluk I Nu roodbroeken zoo voortgegaan! Zondag weer zoo'n wedstrijd, een beetje spannender, nog een beetje mooier spel, maar In elk geval een Haarlem-overwinning. De puntjes kunnen zoo goed ge bruikt worden. VELOCITASH. F. C., 5—1. De overwinnaars van Sparta zijn Zondag naar Breda getrokken maar zijn er leelijk afgekomen. De taaie Cadetten hebben zich flink ge houden en hoewel niet zonder ge luk een mooie overwinning be haald. Na de gewone lange reis, alleen afgebroken door een half uur pauze te Rotterdam, zijn we te Breda aan gekomen, en tippelen in 't gezelschap van elf H. F. C.-spelers en drie dito supporters naai- de Academie. Het veld is glad als altijd, maar overigens werken alle omstandigheden mee. Voor een groot publiek verschijnen de Cadetten zander Colenbrander en De Bruyn, H. F. C. volledig. Dezen keer wordt echter v. d. Loeff in Seig- nette'e plaats geprobeerd. Velocitas: Van Weel (capt.). De Wijs, Ballusecfc, Triebel, Akkersdijk, Hemmes. De Pauw, Hesselaar, Blume, Van Driel, Van Galen Last. H. F. C. Clifford, Ten Cate, Francken, Van Gogli, v. d. Loeff, Koter, Ter Spill. Kirn mij 9 er, Peynes, Schalkwiiki Schippers (capt.) Schippors wint den toss erï Veloci tas trapt met tien man af (Van Driel kwam tien minuten later). Direct doen de Velooltas-voorwaarta een snellen aanval, waarbij Hesselaar en Blume keurig samenspelen, 't Loopt op niets uit, maar öcmiddellijk rent „Coco" Hesselaar weer naar voren en het H. F. C.-doel ontsnapt net. Even daar na valt Schippers bij het stoppen van een schot, maar gooit, op den grond liggend, den bal nog juist vóór Blu- me's voeten weg. Dan een snelle doorbraak van H. F. C., Mannus geeft keurig over aan Cees ten Gate, die kalrn ear onhoud baar in het doel schiet (01). Hevig wordt Velocitas nu aange vuurd door 't enthouriaste publiek aan het lijntje. Van Driel arriveert en de Cadetten-voorhoede is steeds in actie. Beynes en Schalkwijk zijn ver bazend onzeker, en Kimmijser pres teert tot nu toe niets. En zoo komt, vier minuten na II. F. C.'s goal, de gelijkmaker al. wunnevr ren lunge voorzet van Van Galen Last ilo r Hesselaar prachtig ingezet wordt (1-1). Er komt nu eene periode, waarin Velocitas beslist de baas is, en 't al leen Kater is, die in H. F. C.'s achter hoede goed speelt. De overigen pres toeren weinig, en Ter Spill komt nöet genoeg op zijn doe' ter ug. Ln tegen over 't weifelende, onzekere spel der blauw-wille verdedigers staan de vu rige, doortastende, als duivels on den bal zittende Velocitas^voorwaarts, die van elk kansje profiteeeren. Want als Schippers een schot van den linksbui ten stopt, vergeet hij tijdig weg te werken, en Hesselaar geeft door snel inloopen z'n club de leiding. En daar blijft 't nog niet bij H. F. C., dat niet veel meer inbrengt, moet het nog aan zien, dat Blume kort voor half time de derde (3—1) langs Schippert loopt, een brag niet onhoudbaar doelpunt. Zoo komt de rust met 31 voor tie Cadetten, en in de tweede helft zal H. F. C. niet veel opleveren, als ze zóó blijft spelen. Enfin, we gasn eerst langs 'n onmogelijke steile trap naai de cantine, en verblijven daar temid den van thee- en cigarettendamp, tot Eymers voorstelt aan het tweede be drijf te beginnen. De Haarlemmers pakken nu direct beter aan, ook de achterhoede; en Van Weel beleeft een paar „narrow esca pes", waan hij zelf een verdienstelijk aandeel in heeft. Eens schiet Mannus hard en onverwacht, maar de Cadet ten-captain slaat corner. De corner komt weer bij Mannus, een schot tegen Balluseck aan. Cees tem Cate schiet rakelings langs den paal Maar ineens breekt Velocitas door, vliegt haar vlugge voorhoede over het veld, een onhoudbaar schot van Blu me,... 't is 41, en de match is voor H. F. C. verloren. We! vallen de blauw witten nog flink san, maar de •laatste kans is weg, etn 't duurt niet lang meer of Blume scoort zijn derde en Velocitas' vijfde punt (51). Nog twintig minuten te spelen. H. F. C. doet wanhopige pogingen om nog tegen te scoren, en is gedurende dezen geheelen tijd veel sterker. Maar voor doel worden de blauw wit ten door pech achtervolgd, en steeds kan een Velocitaan den bal nog weg werken. Een paar mooie corners van v. d. Loeff slaat Van Weel weg, als hij echter even daarna uit moet loo- pen. bezeert hij zijn knie, en eenige evoluties van verschillende militairen zijn noodag om hem weer in conditie te brengen. Enfin, al gauw staat „Doddy" weer onder de lat en heeft verder het genoegen zijn doel onge schonden te houden. Zoo komt dan time met 51 voor Velocitas, wat zeker geflatteerd is, 53 had de verhouding der partijen beter uitgedrukt. Over 't algemeen was het een aar dige wedstrijd, waarin beide partijen goed spel vertoonden. Alleen het ver dedigen van H. F. C. vóór rust was zwakjes, daarna beter. Kater speelde uitstekend, dén heelen wedstrijd door. Van de voorhoedewas v. d. Loeff slecht, en 't is m. i. veel beter om Seignette, die alleen tegen Haar lem minder goed speelde, maar in de andere matches voldeed, rechtsbuiten te zetten. De overige voorwaarts waren goe'd, Cees ten Cate vooral, texnvijl Clifford weinig te doen h d, maar dat weinige was in orde. Van Gogh was dezen keer heel goed, en toen hij het laatste kwartier half back speelde beter dan Ter Spill. Van Velocitas noemen we den kee per de backs, Blume en Hesselaar. AANVARING. De Amerikaansche pers geeft bijzon derheden over de ernstige aanvaring, die tijdens dikken mist heeft plaats gehad ter hoogte van Sandy Hook en waarbij het stoomschip „Finance" zonk na de botsing met de „Georgic". De „Finance" had 80 passagiers aan boord en 60 koppen bemanning. Bijna allen waren aan dek op 't oogenblik der aanvaring. De „Georgic" stopte onmiddellijk, liet de ankers vallen en zétte de booten uit. Ook aan boord van de Finance konden nog enkele booten worden uitgebracht, Een en ander maakte 't mogelijk, dat bijna alle opva renden werden gered. Van de beman ning der Finance verdronk slechts een man, de derde machinist William Todd. Deze ongelukkige werd deerlijk gebrand bij de ontploffing van een vat met ammonia. Dol van pijn sprong hij overboord, en voor men hem had kun nen opvisschen was hij ln de diepte verdwenen. Een van de passagiers, een juffrouw Irene Campbell, klemde zich na de botsing La doodsangst vast aan de verschansing. Zóó krampach tig hield zij zich vast aan het\ hek werk, dat de redders haar niet kon den losrukken. Met het zinkende schip verdween ook zij. Tusschen de botsing en het zinken verliepen nog geen 10 minuten. De gezagvoerder van de Finance, kapi tein Mowbray, en zijn schepelingen bewaarden hun koelbloedigheid.. Er is geen paniek geweest. De aandacht van weduwen en wee zen van gepenalonneerde Indische of ficieren die geen pensioen genieten, wordt gevestigd op art. 3 van het Kon. besluit van 19 October 1.1. no. 52 (Staatsblad no. 823). waarbij bepaald is, dat aan hen alsnog pensioen kaït worden toegekend, na ontvangst vaix de aanvraag daartoe bij het Departe ment van Koloniën te 's-Gravenhage. of bij de directie van het weduwen- ou weezenfonds van officieren te Ba tavia, en dat de verschuldigde contri bution dan van de pensioenen zullen worden ingehouden. TILLY KOENEN. Tilly Koenen heeft in Rusland, o.a. te Riga on Petersburg, met hare lie- derenavouden een buitengewoon suc ces behaald. Alice Barbi, de vroeger zoo gevierde Italiaansche alLzange- res, die thans to Petersburg woont, was bij ieder concert onzer landge- noote aanwezig. Zij noemde Tilly Koeaien de grootste aller zangeressen. Aan het slot zong Tilly Koenen een toegift in het Russisch, hetgeen mét zulk een enthousiasme van het pu bliek ontvangen werd, dat zij het on middellijk herhalen moest. De Russen roemden algemeen de zoo juiste uit spraak hunner taal. EEN JOZEF ISRAëLS IN HET RIJKSMUSEUM. Zooals wij bericht hebben, heeft wij-- len de heer Ilijmans van Wadenoijeitf de beschikking gemaakt, dat het heirr toebehoorende schilderij van Jozef Is raels: „Als men oud wordt" voorloo pig aan een openbare verzameling in bruikleen moét worden gegeven. Het komt echter niet, gelijk wij aanvanke lijk meenden, aan het gemeente-mu seum in Den Ilaag, maar is door d<: erfgenamen voor den tijd van vijf ja ren in bruikleen aangeboden aan het Rijksmuseum te Amsterdam. (N. R. Ct.) Mr. C. FOCK. Rector en secretaris van den senaat der Leidsclie Hoogeschool hebben mr. C. Foclt, president-curator der Leid sclie Universiteit, op zijn 80slen ver-; jaardag uit naam van den senaat aangeboden een op perkament ge schreven oorkonde, voorzien van het zegel der academie. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de Nederl. letteren op proefschrift; „Nederland en het Zweedse he impe rialisme", de heer W. J. Kolkert Jr., geboren te Deventertot doctor in de geneeskunde, op proefschrift„Over den invloed van het keukenzoutge-v bruik op de Oedemen der nierlijders"^ de heer J. W. Blooker, geboren teAnv sterdam. Amsterdam. Met gunstig gevolg is< afgelegd het Candidaats-exaineoi in do scheikunde door den heer W. G. N. van der Sleen. Bevorderd tot doctor in de godge leerdheid op proefschrift„Johannes» Brinckerinck en zijn klooster te Die penveen". de heer W. J. Ktihler, geb. t,o Amsterdam, predikant te Leiden. Leiden. Geslaagd voor candidaats* examen in de wis- en natuurkunde rnej. C. A. Frankamp. Utrecht. Aanv. ex. Dier- en Delfstof- kunde: mej. L. M. J. F. van Gruting. Cand. wis- en natuurk.: J. C. van1 de Linde. Cand. rechten: Ph. S. Fr enkel. Groningen. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdlieid de heer W. Swart, geboren te Grijpskerk (Gr.), Ned. pre dikant te Huins en Lyons, op proef schrift „De invloed van den Griek- schen geest op de boeken Spreuken, Prediker, Job". Groningen. Bevorderd tot arts de heer H. J. M. Schade, geboren te Groningen. Door den heer L. Talsma werd met ?oed gevolg het eerste gedeelte van iet arts-examen afgelegd. De heer D. Hubbelink heeft met goed gevolg het candidaais-examen in de wis- en natuurkunde afgelegd. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Horsten (Gr.) toez. ds. H. Stoel te Vledder; te Benthuizen de heer J. v. d. Pol, cand. te Werken dam. Beroepen te Berkhout (N.-H.) ds. J. P. Cannegieter te Oostvoorne. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Nieuwendam de heer J. Visser, cand. te Steenvvijk; te Beetgum ds. A. Steijling te Naardén; —te Hazerswoude ds. A. Roorda te Oude Pekela. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 5 Dec. des voormiddags 8 u. 30 m. Dungeness. Het stoomschip Prins Willem I, van Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 3 Dec. St. Michael's. Het stoomschip Soestdijk vertrok 5 Dec. van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Amsteldijk arriveer de 5 Dec. te Rotterdam van Philadel phia. Het stoomschip Sindoro vertrok 5 Dec. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Ternate, van Java naar Rotterdam, passeerde 5 Dec.1 Suez. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 5 Dec. van Singapore. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 4 D<ec.> van Lissabon. Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam naaV Batavia, passeerde 5 Dec. Point de Galle. Het st. Soestdijk vertrok 5 Dec. vanf Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Prins Frederlk Hen drïk vertrok 4 Dec. van New-York n.- West-Indië. Het stoomschip Eemland, van Bue- nos-Ayrcs, naar Amsterdam, pas seerde 4/5 Dec. Madeira,,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6