NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buiieniandscfi Overzicht Stadsnieuws 26a Jaargang. No. 7810 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 8 DECEMBER 1908 ABONNEMENTEN PBR DRUB MAANDBNs Voor Haarlem i l 5 1.29 Voor de dorpen ïn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)91-30 Franco per post door NederlandD S.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Y% Geïllustreerd Zondagsblad» voor Haarlem 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap EoHreas Coster. Directeur J. 0. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem ün dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTIÊNs Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel mee? ƒ0. Eg Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod» hoogstens zes regels» 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie m Administratie? Groot© Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eis der Administratie 724» Drukkerij? Zuider Bniteaspa&roe 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 9 DECEMBER. Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 uur. Nutsgebouw: Maatsch. tot Nut van 't Algemeen: Buitengewone vergade ring. Spr. de heer J. Bruinwold Rie del, 8 uur* a De Crisis in den Balkan. De rijkskanselier heelt gisteren in den Rijksdag over de buitenlandsche POLITIEK VAN DUITSCHLAND gesproken en natuurlijk 3/4 van z'n belangstelling aan 't Balkan-vraag stuk gewijd. Heelt Von Bülow verrassende me dedeel ingen gedaan Och 1 veel van wat hij zei was te verwachten geweest, maar toch zijn enkele punten een nadere beschou wing waard. Allereerst wat fanfare-geschetter I „Duitschland gevoelt veel sympathie voor het nieuwe Turkije, wat geen wonder is, daar de leiders der revolu tie in Duitschland hun welgeleide op voeding genoten." Deze redeneering komt dus hierop neeraan ons (Duitschland) dankt Turkije 't wel slagen der vreedzame omkeering Trouwens, 't is algemeen bekend, dat 't keizerrijk veel moeite gedaan heeft (en nog doet) om bij de Turken in de gunst te komen. Von Bülow zei: On ze vertegenwoordigers te Konstanti- nopel komen bij else gelegenheid voor de hervormingen op en wij koesteren den oprechten wensch, dat Turkije in- nerlijk sterk en gezond moge wor den." jammer voor den rijkskanselier,dat Engeland aan het concurreeren ging, ook den Turken sympathie bood, en... blijkbaar meer succes bad! Vervolgens maakte Von Bülow de opmerking, dat de veranderde toe standen in den Balkan en de daar mee gepaard gaande wijzigingen in 'T verdrag van-Berlijn, de diplomatie een zware taak opleggen iets, wal., we allang wisten f Na deze inleiding kwam echter de kern der redevoering: welk standpunt Duitschland heeft in genomen en voortaan zal innemen 't Antwoord luidt „De Duitsche politiek moest hierbij andere, bij deze quaestie meer belang hebbende staten, aan de voorhand la ten ,en mocht zich niet in een leiden de pusitiè laten dringen. Dat wij on- zen bondgenoot Oostenrijk trouw zou den blijven, was zelfs geen enkel oogenblik twijfelachtig (na deze woor den klonken levendige toejuichingen). ij hebben geen oogenblik geaarzeld om de Oostanrijksch-Hongaarsehe be langen zooveel mogelijk te steunen. De beweringen, als zou het tegendeel het geval zijn, zijn ongegrond en on gerechtvaardigd. Ik heb tegenover minister Iswolsky ten duidelijkste doen uitkomen, dat wij in de quaestie der conferentie met Oostenrijk-Hongarije samen zullen gaan. De Russische minister heeft de verzekering gegeven, dat tusschen Rusland en Engeland geenerlei over eenkomst was gesloten, gericht tegen de Duitsche belangeft. Ik heb gegron de hoop, dat de bestaande oneen ig- heid tusschen Italië en Oostenrijk- Hongarije uit den weg geruimd zal kunnen worden. Het is Italië's belang om niet aileen het verbond met Duitschland, maar ook dat met Oos tenrijk te blijven aanhouden. Een avontuurlijke politiek zou de ontwik keling van Italië, die minister Gio- litti onlangs met recht zoo hoog roem de,'-" in gevaar brongen." Inderdaad eenige interessante me- dedeelingen Ie. de officieele verklaring, dat Duitschland den bondgenoot Oosten rijk-Hongarije trouw zal blijven. Dit zal ongetwijfeld de positie van de Donau-monarchie belangrijk verster ken, want velen geloofden niet meer in den trouw van den Adelaar. 2e. dat Duitschland wat de confe rentie betreft ook een lijn wil trekken met 't O.-II. rijk. Dit is nu juist geen verklaring, die 't tot stand komen van een conferentie zal bevorderen, te meer daar Von Bülow spottend zei een conferentie kan een middel tot bevrediging zijn, maai- óok aanleiding geven tot nieuwe geschillen. 8e. da.t de Russische minister ver klaard heeft, dat de Engelsch-Russi- eche vriendschap geen overeenkomst is tegen de Duitsche belangen. Dit is echter een zeer vage verklaring, waar aan dus weinig waarde valt toe te kennen.. 4e. hoopt Von Bülow, dat Italië weer tot kalmte zal komen en aan den driebond trouw zal blijven. Dit is in 't belang van Italië zoo z e i de rijkskanselier, en hi j d a c h t er na tuurlijk bijook in 't belang van Duitschland. 5e. sprak Von Bülow den wensch uit, dat de vrede bewaard mag blij ven „wij hopen, dat de Europeesche vrede niet zal worden verstoord en wij zullen onze eigen belangen blij ven behartigen, onze bondgenooten trouw ter zijde staan en alle pogin gen tot handhaving van den vrede steunen." Dit laatste is wel de belangrijkste toezegging HET OORLOGSGEVAAR. Zeker is 't, dat de partijen nog al tijd even scherp tegenover elkaar staan en een vredelievende oplossing nog ver te zoeken is. Toch is er een zaak, die reden tot geruststelling geeft. Men kan geen oorlog gaan vueren zonder.... geld Geld is de ziel van de negotie en voor al ook van den oorlog. Hoewel geld gebrek in gewone omstandigheden te betreuren is, geeft 't hier reden tot blijdschap. Geld is er niet, zoodat uit die overweging ook geen oorlog kan komen, althans 't oorlogsgevaar be langrijk verminderd wordt. Geld ont breekt op den Balkan 1 Voor een land als Servië, waar het gebrek aan geld eene chronische ziek te der staatshuishouding is en waar binnenlandsch kapitaal ook in tijden van nood niet ter beschikking staat, is het een onmogelijkheid de ontbre kende uitrusting voor een leger plot seling uit de loopende inkomsten aan te schaffen, een groot leger geduren de langen tijd op de been te houden, en daarna nog oorlog te voeren. De Serviërs weten dit natuurlijk zelf het beste, en waarschijnlijk daarom deel de het persbureau te Belgrado vóór eenige dagen mede zonder dat daarvoor een aanleiding bestond dat in de staatskas nog 20 miilioen di nar aanwezig was. In het buitenland, waarvoor dit bericht bestemd was, heeft zich zeker niemand daardoor laten misleiden, want het is immers voldoende bekend, dat de begrootin gen in Servie sedert jaren bij onge veer 75 miilioen dinar inkomsten, ge regeld met een deficit sluiten, zoodat niet aan te nemen is4 dat er in een slecht jaar, waarin de handel wegens oorlogsgevaar stilstaat, en nog wel na een mislukten oogst, een overschot van 20 miilioen dinar in de staatskas voorhanden zou zijnGeheel m strijd daarmede is ook het bericht der bankgroepen te Parijs en Berlijn, die voor eenige weken reeds mededeel den, dat Servië aangevraagd had over eene nieuwe Leening te onder handelen. maar dat zij daaraan in den tegenwoordige» tijd niet dach ten. De eenige bron, waaruit de Servische regeering dan ook nog zon kunnen uutlen, is de nationaalbank, welker metaalvoorraad volgens den laatsten maandstaat bijna 26 miilioen dinar bedroeg, tegenover eene uitgif te van 51.3 miilioen dinar aan biljet ten, zoodat zij volgens hare statuten (die haar veroorloven 't twee en 'n half voudige van den metaalvoorraad in biljetten in circulatie te brengen) nog over 14.7 miilioen dinar aan biljetten zou kannen beschikken. Het is even wel de vraag, welk voorschot de* aan deelhouders den staat zullen willen geven om oorlog te voeren, daar im mers de bank juist in dien tijd groo- te bedragen voor haar eigen bedrijf noodig heeft. Een geheel andere vraag is natuur lijk, of een der grapte mogendheden bereid zou zijn de Balkan-staten te helpen en deel te nemen aan .een oor log tegen de Donau-monarchie. Dit. zouden alleen Engeland, Frankrijk of Rusland kunnen zijn. Engeland heeft evenwel geen leger, dat groot genoeg is, om in een landoorlog veel gewicht in de schaal te kunnen leggen maar buitendien, Engeland is er bij zijn streven om een oplossing der crisis te bewerken, alleen op uit oeconomische voordeelen te behalen, en daarvoor zal Engeland waarlijk geen oorlog be ginnen. Anders is het met Rusland, waar het volk zich door zijne sympa thie voor de Slavische broeders op den Balkan zou kunnen laten verlei den. Maar wat zou het gevolg zijn van eene Russische oorlogsverkla ring? Duitschland zou Oostenrijk- Hongarije moeten helpen, en Frank rijk zou zich aan de zijde van Rus land moeten scharen en met Duitsch land oorlog voeren. Ongunstiger om standigheden zijn evenwel voor Frankrijk niet denkbaar. Rusland is niet voldoend© voorbereid en zou veel geld noodig hebben voor de uitrusting van het leger, dat het zelf niet heeft en alleen in Frankrijk zou kunnen krijgen, dat thans reeds 13 milliard aan Russische effecten bezit. Finan cieel zou Frankrijk derhalve voor twee legers moeten zorgen en de gel delijke verliezen zouden zoo groot zijn, dat het ondenkbaar is, dat bet dit waagstuk zou beginnen ter wille van Servië of Montenegro. Ook Turkije ziet wat de financiën betreft tegen een wapengeweld op, want ook de Turksche schatkist is leeg 1 Nu hopen we maar, dat de Donau- monarchie bij het eerst ingenomen standpunt blijftwij zullen den oor log niet beginnen. Is dit zoo. dan behoeft men de toe komst nog niet zoo heel duister ifl te zien. 't Gevaar blijft echter, dat de avon tuurlijke Serviërs een oogenblik alle geldzorgen vergetende, de vijandelijk heden openen, maar dan zal 't wapen geweld wellicht tusschen beide lan den blijven, daar Rusland dan wel zal wachten om te gaan avonturen „op hoop van zegen". Ook i3 't gevaar, dat 't O.-H. rijk met de vijandelijkheden begint. Er loopt zelfs een gerucht, dat dit voor nemen bestaat en dat Servië gewaar schuwd is voor een plotselingen over val van de Oostenrijkers. Ingewikkeld blijft de toestand dus zeker 1 Heflerland en Venezuela. Naar aanleiding der berichten van de Hollandsche vlootdemonstratie voor Curasao, deelt de Köln. Zeitung mede, dat haar uit' Den Haag, van of ficieuse zijde, het volgende wordt me degedeeld. Aan de aanwezigheid van Holland sche oorlogsschepen in de Caraïbische Zee en aan de kust van Venezuela, is geen andere beteekenis te hechten dan die van een kruis- of oefeningstocht, gedurende hun oponthoud in de West- Indische wateren. Het verdient abso luut geen blokkade genoemd te worden die aan de mogendheden bovendien te voren had behooren aangekondigd te zijn, hetgeen tot nog toe niet ge schied is. Een dusdanige maatregel zou verder ook aan het Nederlandsche parlement bekend gemaakt moeten zijn, aangezien ze een krijgsmaatregel zou zijn. Dat de Vereenïgde Staten Nederland hun moreelen steun niet zullen onthouden, is reeds bekend. Mogelijk achten de Vereenigde Sta ten thans, na de presidentsverkiezing, een gezamenlijk optreden tegen Vene zuela doeltreffender. De Nederlanders ontvingen tot nog toe geen ambtelijke mededeelingen aangaande vijandelijke bedoelingen der vlootdemonstratie. De reis van President Gastro. liet schijnt vast te staan, dat wan neer president Castro, komende van Santander, te Bordeaux zou willen landen, hem niet zal worden toege staan vrijelijk door Frankrijk te rei zen. Verklaart hij echter slechts door Frankrijk te willen reizen om zich in het buitenland geneeskundig te laten behandelen, dan zal de regeering, naar men gelooft, hem naai' de door hem aangegeven grens laten brengen. Wanneer de operatie te Bordeaux zou plaats hebben, zou men hem on middellijk daarna uit het land zetten, tenzij Castro alle ten nadeel© van Fransch© onderdanen genomen maat regelen intrekt. Dit standpunt is zeker te verdedi gen. Men zou er ongaarne toe hebben willen overgaan een zware zieke, die voor een spoedeischende operatie komt, de deur uit te zetten. Maar waar de heer Castro pretenties schijnt te gaan maken en zich niet meer als de zware zieke, maar als staatshoofd of onderhandelend zaken man wilde gaan aanmelden, vond men, dat de brutaliteit werkelijk te ver gaat. In den zwaar zieken man Castro had men menschelijkheidswe- ge mogelijk den „president" Castro willen vergeten. Maar met „presi dent" Castro had Frankrijk waarlijk geen reden iets anders te doen dan hem de deur te wijzen. Zoo hij kwam om „diplomatieke zaken te regelen" mocht men aannemen, dat de „spoed eischende operatie" nog wel één dag langer kon wachten. De Fransche pers dringt er voorts op aan Castro zooveel mogelijk te negeer en, althans hem geen buitenge wone aandacht te schenken. Hij heeft in Venezuela wellicht afgedaan, en wil nu trachten door concessies bij de mogendheden de verloren positie te heroveren. Dit mag niet in de hand gewerkt worden. Ook wij Nederlanders zullen dit ze ker bedenken. Een Venezuela zonder Castro Is voor ons veel minder gevaarlijk I Andere politieke zaken van Duitschland In zijn rede heeft Von Bülow ook rog enkele andere zaken aangeroerd en besproken. „Het Marokkaansch probleem levert nog voortduren! allerlei moeilijkhe den op. Ik koester echter de hoop, dat, waar alle belanghebbenden goeden wil betoonen, overeenstemming zal worden bereikt. Toen uit het Fransche, nauwkeurig gedocumenteerde rapport bleek, dat er niet enkel rechtsquaesties op te lossen waren, maar dat ook het fei tenmateriaal moest worden vastge steld, moesten wij billijkerwijze de zaak aan het oordee' van een scheids gerecht onderwerpen, in de hoop, dat dit het diplomatiek geschil zal oplos sen op een wijze, in overeenstemming met de waardigheid van beide partij en. De oplossing, dat van beide zij den leedwezen over het gebeurde zou worden betuigd, is geen nederlaag voor de Duitsche politiek, maai* een overwinning van het gezond ver stand. (Geroep zeer juist 1) Ten opzicnte van de Oostersch© quaestie hebben Frankrijk en Duitsch land niet alleen geen uiteenloopende opvatting, maar bestaan er zelfs ver. schillende punten van aanraking. Evenzoo is het met de overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten en Ja pan omtrent de belangen in den Stil len Oceaan, die wij met vreugde be groeten, waar wij reeds in 1900 door een Duitsch-Engelsche overeenkomst met Japan voorziening hebben getrof fen." Wat de betreurenswaardige buiten sporigheden te Praag betreft, kan ik mededeelen, dat de Duitsche verte genwoordigers ter plaatse zelf onmid dellijk <ie noo-dige stappen hebben ge daan om uit te maken, of Duitsche on derdanen daarvan nadeel hadden on dervonden en om zich te verzekeren, dat deze onderdanen de bescherming genieten, op welke zij recht hebben. Verder kan de Duitsche regeering niet gaanzij kan zich niet mengen in de geschillen in een vreemd land, even min als zij wenscht of kan toestaan, dat buitenlanders zich bemoeien met de binnenlandeche toestanden van Duitschland. ENGELSCHE REGEERLNGS- CRIS1S. De onderwijswet is formeel inge trokken. Minister-president Asquith sprak zijn leedwezen er over uit, dat de hoop der regeering, dat zij de on derwij squaestie zou kunnen regelen, niet vervuld was, maar" voegde daar aan toe, dat liet der regeering toch genoegen deed, dat zij een poging had gedaan tot oplossing van het vraag stuk. VERBONDEN. De Echo de Paris heeft uit Berlijn een bericht, dat nadere bevestiging noodig beefter zou, ten gevolge van Duitschland's houding in het Balkan- geschil, een bondgenootschap tus schen Engeland, Frankrijk en Rus land. op til zijn. De Londensche correspondent van de Matin beweert, dat Italië en Rus land een afspraak hebben gemaakt, om elkaar, wat er ook gebeuren mo ge, te steunen. En de New York Herald verneemt uit Berlijn, dat Rusland Oostenrijk- Hongarije in het voorjaar zal aanval len Ziedaar drie berichten, die men goed zal doen, niet klakkeLoos aan te nemen. Uit Parijs wordt althans weer ge seind, dat men in diplomatieke krin gen verklaart, niet het minste geloof te hechten aan de in 't buitenland in omloop zijnde geruchten, volgens welke Etogeland, Frankrijk en Rus land op het punt zouden zijn een trak taat van bondgenootscnap te sluiten. ONTPLOFFING. Er had te Calcutta (Engelsch Indië) een ontploffing plaats in de werk plaats van de wapenfabriek te Dum dum, waai' werklieden bezig waren slaghoedjes uit oude patronen te ne men. Zeven inlanders werden gedood, 30 gewond. De helft van liet 17de regiment in- landsche infanterie is naar Dacca vertrokken ter voorkoming van onge regeldheden. Volgens de laatste berichten zijn elf personen om liet leven gekomen en 26 zwaai' gewond werden. Alle slachtof fers zijn Indiërs. TOESTAND OP HAïTI. Generaal Simon heeft zich zelf ge proclameerd tot hoofd van het uit voerend bewind en tevens een voor- loopige regeering ingesteld.. vreest voor een burgeroorlog; Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een Boek over Vrouwen" in de ru briek Om Ons Heen. Nut. Het bestuur van het Haarlemsche Nutsdepartenient roept de leden op tot hijwouing van een vergadering, waarin de algemeens secretaris der Maatschappij, de heer J. Bruinwold Riedel, spreken zal over het Nut en zijn bedoelingen zelf. Constateerende, dat de gewone le zingen weinig of niet bezocht wor den, uit het bestuur de hoop. dat de leden dezen keer eens van hunne be langstelling zullen doen blijken. De heer Riedel zal in Haarlem niet be hoeven te praten over de wenschelijk- heid van volksbibliotheek, spaarbank en kweekschool, maar er zijn hon derd andere dingen, voor volksgeluk noodzakelijk, die reikhalzend uitzien naar bemoeiing "van de met haar tijd meegegroeide stichting van Jan Nieu- wenhuijzen. Zelfmoord. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft zich in den Hout door een pis toolschot van het leven beroofd zekere A., uit Den Haag; een jongeman van omstreeks 25 jaar. Gehuwde onderwijzer essen Naar wij vernemen bestaat er bij Ged. Staten bezwaar om de door den gemeenteraad van Haarlem vastge stelde verordening op de salarissen bij het O. L. onderwijs goed te keuren, omdat daarin de bepaling voorkomt, dat onderwijzeressen die gaan huwen, deswege eervol zullen ontslagen wor den. (N. R. et.) Naaml. Vennootschap. De Staatscourant bevat de statuten van de Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „ter Spijt", te Haarlem. Het doel der vennootschap is het verkrijgen van Ln Nederland gelegen onroerende goederen en de exploitatie daarvan door. die te bebouwen, te ver vreemden en "te verhuren, zoomede het verkrijgen van daarbij behooren de roerende goederen. Ter bereiking van haar doel zal de vennootschap onder meer gelden ter leen kunnen opnemen, hare onroeren de goederen kunnen verhypothekeeren en deel kunnen nemen in andere ven nootschappen. Het kapitaal der vennootschap wordt (bepaald op f 100.000 en is verdeeld in 100 aandeelen, elk groot f 1000. Wanneer vergrooting van bet maat schappelijk kapitaal wenschelijk mocht worden geacht, kan daartoe op voorstel van het bestuur in eene alge meen© vergadering van aandeelhou ders worden besloten, behoudens de Koninklijke bewilliging zoo die als dan nog wordt vereischt. Ingebracht worden: a. de boerderij „Huis ter Spijt", met woning, schuin' en weiland te Haarlem aan en bij de Kleverlaan, b. de perceeten bosch, riet en wei land te Heemstede aan het Spaarne en de Kraainestervaart, groot 6 Hec taren, 71 aren, 40 centiaren. Moederschool. In verband met ons vroeger artikel over Moederscholen kunnen wij thans mededeelen, dat hier ter stede, op ini tiatief van dr. Th. H. van de Velde en Dr. L. C. Kersbergen, een vereeniging is opgericht, die zal streven naar ver betering van de voeding en de verzor ging der zuigelingen in Haarlem en aangrenzende gemeenten. In navol ging van België vooral hoopt men langs dien weg de moeders uit de volksklassen leiding te geven bij de voeding en verzorging van hun zui gelingen. Het bestuur bestaat voorloo- pig uit de dames Mevr. Badon Ghij- benHuysinga, Mevr. Van de Velde Ten Brink, Mevr. HazevoetRenout, arts, en Mevr. Kersbergen—Schagen van Soelen en de H.H. Joh. de Breuk, L. W. Havelaar, Dr. Th. H. van Velde, Dr. L. C. Kersbergen, Dr. A. A. G. Land en E. S.Frank, arts, ter wijl in een Commissie van bijstand een groot aantal ingezetenen zullen zitting nemen. Eerst later zullen over doel en strekking meer bijzonderhe den kunnen worden bekend gemaakt. ORGELBESPELING in de Groot© of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 10 December 1908, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den lieer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, G. P. Handel. No. 2. Choral-Fantasie No. 1, Fr. Lux. No. 3. Sonate No. 2, G. Merkel. a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro assa1. No. 4. Andantino, C. Franck. No. 5. Die Ehre Gottes, Beethoven PROVINCIALE STATEN. Hedenmorgen te 10 1/2 uur werd de Dinsdag aangevangen najaarsverga dering van de Provinciale Staten van Noord-Holland voortgezet. "Nadat de Commissaris der Ko ningin de bijeenkomst met gebed ge opend had, werden de beraadslagin gen over het ontwerp huishoudelijk reglement voor het provinciaal ge sticht voor krankzinnigen „Duinen bosch" aan de orde gesteld. De commissie van rapport kon zich - gelijk de bij de verschijning der stukken uitvoerig hebben meegedeeld niet vereenigen met de redactie, door Gedeputeerde Staten ontworpen, omdat zij meende, fiat de bevoegd heden van den directeur daarin te uitgebreid zijn, daar het niet ge- wenscht is, dat de gonsche leiding op ieder gebied in de hand van den di recteur zal berusten, waarom de com missie meerdere bevoegdheden wenscht toe te kennen aan de „Com missie van bestuur en toezicht", in zonderheid wat het geldelijk beheer betreft. Namens Gedeputeerde Staten deel de mr. Van Tienen mee, dat dit col lege geen bezwaar heeft de amende menten van de commissie over te ne men, ook al acht dit college de door haar ontworpen redactie goed. Bo vendien gaat het geheele geschil over de uitlegging van de woorden „be stuur" en „beheer". De redactie van Gedeputeerde Staten is echter zoo uitgelegd, dat er meer in gezocht wordt ,dan de samenstellers er mee bedoeld hebben. De heer Serrurier maakt de op merking, dat we nu twee zelfstandig© commissies zullen krijgen voor twee afzonderlijke gestichten („Meeren- berg" en „Duinenbosch"). Ligt daar in g/ n bezwaar, dat b.v. bij het vaststellen van de salarissen en pen sioenen, verschillende bepalingen ge maakt worden, en is het niet ge- wenscht, beide gestichten onder één commissie te brengen. Mr. Van Tienen gaf toe, dat dit be zwaar bestaat, maar dat er getracht zal worden er zooveel mogelijk aan tegemoet te komen, hetgeen ook wel uit het ontworpen reglement blijkt. Alsnu werd overgegaan tot artikels- ge wij ze behandeling van het regle ment. De debatten begonnen al bij artikel 2. De commissie had voorge steld „het bestuur, het geldelijk bebeen en het dagelijksch toezicht worden, volgens de voorschriften van art. 1, van bedoeld reglement, uitgeoefend door een commissie, welke den titel voert van Commissie van bestuur en toezicht op het gesticht „Duinen bosch". Zij bestaat uit een voorzitter en vier andere leden, door Gedeput» Stalen te benoemen." Verschillende sprekers hadden be zwaar tegen deze redactie en dien den een serie amendementen in, waar over ook weer verschil van gevoelen ontstond. De heer Mr. J. C. de Vries maakt© de opmerking, dat deze vergadering al beol ongeschikt is voor het maken van redactie-wijzigingen. Er wordt gezegd, dat het „beheer" minder vér strekkend is dan „bestuur". Is dit wel waar Iets beheeren is er heer en meester over spelen, maar- bestu ren is deu wil uitvoeren van hen, die heer en meester zijn. De Voorzitter Maar men kan on der „bestuur" en „beheer" ook weer wat anders verstaan. (Gelach). Ten slotte kwam onze stadgenoot, ds heer Mr, Van der Mersch, met een redactie, die allen bevredigde, name lijk „het bestuur, waaronder mede be grepen wordt het geldelijk en het da gelijksch toezicht, wordt uitgeoefend dooi' een commissie van bestuur Artikel 3, door Gedeputeerde Sta ten ontworpen, luidde aan den eersten geneesheer-direc teur is het beheer over het gesticht in zijn geheelen omvang opgedragen Op voorstel der commissie werd nu zonder stemming besloten de woorden „in zijn geheelen omvang" te schrap pen. Een ondergeschikt amendement op dit artikel van Mr. S. de Vries werd met groots meerderheid van stem men verworpen. Hierna werd het reglement in zijn, geheel aangenomen. Vervolgens kwamen in behandeling de voorstellen omtrent de melkyoor- sienlng.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1