Ksrstboom- Vsrsieringsn. Weerbericht Thermometerstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn, EERSTE REDEHLANDSCHE FABRIEK VAR KUNSTBLOEMEN. P. L. ENGELENBERG, - Speciaal - Uit de Omstreken Binnenland Le tter ui en Kunsi burgerlijke Stand MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uux). De Bildt, 8 Dec. 1908. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Clermont (Frankrijk); laagste 727.1 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 9 December: Wind: matige tot krachligen, Zuid- Westelijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: meest «waar bewolkt, waarschijnlijk regen buien. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M.- te Haarlem. Dinsdag 8 December HoogBte gisteren 2 uur F. 44 Laagste hedennacht F. 89 Hedenmiddag te 12 uur F. 44 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. i 32 Lange Veerstraat Barteljoi'isstraat 23. Grootste sorteering. De eerste spreker over dit onder- Werp was de heer Wibaut, die in de zomerzittliug reeds een voorstel had gedaan tot een provinciale melkver- ordening. Dit voorstel, door Gedeputeerde Staten ontraden, werd nu wederom door den voorsteller verdedigd, waar bij deze er op wees le. dat verschil lende gemeentebesturen zich uitge sproken hebben voor een provinciale verordening, zonder* welke een ge meente-verordening nooit goed toege past kan worden 2e. dat Gedeputeer de Staten wel mededcelen, dat de Rijkswetgever overweegt om maatre gelen te nemen, maar daarop behoeft da provincie niet te wachten, om den Dili ongeregelden toestand te verbete ren 3e. dat de zuivelconsulent door Gedeputeerde Staten om advies ge vraagd, gezegd heeft„maak geen verordening, omdat je dan ambtena ren moet aanstellen om deze uit te voeren", lietgeen echter geen reden fs. want is er een verordening, dan kunnen er ook zeker wel ambtenaren gevonden worden. De heer Wibaut lichtte voorts toe, dat de melkvoorzlening hoogst nood zakelijk verbeterd rnoet worden. AI zal een verordening niet dadelijk streng toegepast kunnen worden, er fs dan toch een basis om op voort te bouwen. De heer Van dor Zande vreesde, 'dat de melk bij zoo'n verordening zeer duur zal worden, te duur voor den kleinen burgerman. Beter zou 't zijn, om liet volk op te voeden. Daartoe zou een provinciaal lichaam als een provinciale gezondheidsdienst goed kunnen werken, om het publiek voor <e lichten. Wanneer er een provin ciale verordening wordt gemaakt, moet ze goed zijn en streng worden toegepast. Spreker zou er dan voor zijn, om Controleurs aan te stellen. De Voorzitter wees er op, dat dit, als zijnde een nieuw voorstel, niet ln behandeling kon komen. Hierna werd gepauzeerd. Sl.-N icolaasfeest. Zaterdag a.s. zal door liet Haarlems Kinderkoor, dir. de heer J. de Nobel, ln de Groote Vauxhal liet St. Nicolaas- teest gevierd worden. Verandering. Was het tot dusver gewoonte om gemeente-ambtenaren eerst voor den tijd van één jaar te benoemen, thans ■chijnen B. en W. te breken met deze gewoonte, geliik blijkt uit de aanbeve ling van Jhr. Roëll tot adj.-archivaris, waarin deze formule niet meer voor komt. F alllissementen. Bij vonnis, d.<L 8 December 1908, is door de Arr. Rechtbank aLhier in slaat vau faillissement verklaard P. Vermeer, koopman en winkelier te Haarlem, Jansstraat 67. Rechter-commissarïs Mr. E. J. Dor- bout Mees. Door de Arr. Rechtbank alhier ls gehomologeerd het aceoord van 5 in het faillissement van Joh. Bonda, koopman te Oude Wetering. Opgeheven is het faillissement van F. Rieu, winkelier in boter, kaas en eieren, te Haarlem, hetwelk was uit gesproken den 27en October 1908. D a m n i e u w 6. Bij de gehouden Simultaan Dam- Séance met consultatie op Maandag avond 7 December, werden gespeeld 13 partijen, waarvan door den heer C II. Broekkamp, van Amsterdam, bekend schrijver op clamgebied, vijf partijen werden gewonnen, een partij remise en zeven partijen verloren. Het was zoowel voor den simultaan- speler als voor de tegenspelers een gioot succes. G e v. V o o r w. Een zeiltje inh. leerboeken en schrif ten. waarop de naam Suze Sarlet, bij W. Slolfoort, Regulierstr. 28. Een R. li. kerkboekje, bij C. van Poorten, Lange A nnastr. 25. Een beursje van gevlochten koper draad, inh. geld. bij J. Timmermans Vaikesteeg 10. Een rol kant, bij M. E. Vervooren, Leidschevaart 250. Een zilveren armband, bij L. van Wieringeu, Nieuwe Kruisstr. 16. Aangifte is gedaan van het wegloo- pen van een Ulmerdog, voorzien van halsband met naamplaatje. BLOEMENDAAL. Vergadering yaa den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 10 December 1908, des na middags om 2 uur. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Uitloling aandeel geldleening 1868. 3. Wijzig'ng der begroot'ng van 1908. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school te Bloemendaal. 5. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 6. Aankoop van grond voor verbree ding van den Vogelenzangschen weg. 7. Rapport der Tram-commissie. 8. Verbreeding van den Zijlweg. 9. Verleening van een voorloopige concessie aan de Eerste Nederland- sche Electriscbe Tram Maatschappij, voor het aanleggen van een tram over den Zijlweg. HEEMSTEDE. Door den gep. kapt. paardenarts W. G. v. d. Wal, te Heemstede, zul len twee Nederlan4sche paarden fokkerij-voordrachten gehouden wor den voor ile G. O. M. v. L. te EcMeld op 8 December, en voor de H. M. v. L 9 December te Aalsmeer. Van do gasfabriek en van de gas houder wappert de vlag. De eerste is onder den kap en de tweede is ge reed. OVERVEEN. Door den agent van politie J. de Vries is proces-verbaal opgemaakt te gen zekere vrouw J., wonende le Haar lem en werkzaam bij een kleerbieeker Deze vrouw had zich schuldig ge maakt aan diefstal van eenig damas ten tafelgoed en dit bij den koopman De Gr. te Haarlem verkocht, alwaar het door de Vrie3 is in beslag geno men, de daderes heeft den diefstal be kend. SLOTEN. De medewerking der ingezetenen bij de voorbereiding der feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig jubi- lê van den burgemeester op 3 Ja nuari a.s.. is van dien aard, dat dit jubilé op waardige wijze kan gevierd orden. HALFWEG. De zoon van den landbouwer Snij der uit den Houtrakpolder, viel giste ren alhier van den door hem bestuur den wagen, wijl de paarden schrok ken voor de electrische spoor en op hol sloesen met een wond aan het hoofd werd hij opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld de paarden kwamen weldra tot staan. HAARLEMMERMEER. Zondagschool. Te Nieuw Vennep is, na eene druk bezochte vergadering te hebben ge houden onder leiding van Ds. Dekker, aldaar, een Zondagscliool-vereeniging op Geref. grondslag, opgericht. Aan vankelijk traden 32 personen als lid toe. Een bestuur werd samengesteld, bestaande uit de navolgende perso nen Ds. Dekker, voorzitter D. de Leon, secretaris B. van Groningen, 2e secretaris L. Vaalburg, penning meester, en C. Maliepaard, algemeen adjunct. Door den ICerlceraad der Gerefor meerde Kerk werd een lokaal, om Zondagschool te houden, gratis afge staan. Als minimum contributie werd vastgesteld f 0.50 per jaar en per lid. Voorloopig werden reeds 50 kinderen ingeschreven. TORPEDOBOOTEN. Op de begrooting van Marine heeft de heer Patijn als amendement voor gesteld den post van art, 17 te vermin deren met 1 mill i oen. De bedoeling is, in verband met de financieels omstandigheden den aan bouw van twee torpedobooten een jaar uit te stellen. PARTISELE BESTEDING VAN BOUWWERKEN. Men meldt aan de „N. R. Ct." De Kamer van Arbeid voor de bouw- bedrijven te Rotterdam besloot een onderzoek in te stellen naar de voor- en nadeelen en in verband daarmede de al of niet gewenschtheid der par- tie ele besteding van bouwwerken, waaronder verstaan wordt het uitvoe ren van werken in dier voege, dat de verschillende onderdeelen onmiddel lijk door den bouwmeester op afzon derlijk bestek worden uitbesteed. Zij achtte een onderzoek naar deze materie, we'ke in den laatsten tijd weder zoozeer de aandacht trekt, van groot belang en ook overeenkomstig haar wettelijke taak, mits slechts bij hoar op ilen voorgrond stonden deze beide vragen, vooreerst, op welke wijze het algemeen belang van den arbeid in casu van de bouwbedrijven het best zou worden gediend, onge acht en «net voorbijzien van de bij zondere standsbelangen van enkele groepen, en voorts daarnevens, in hoeverre bij dit vraagstuk betrokken waren de belangen van patroons en werklieden in hunne onderlinge sa menwerking, welke de Kamer vol gens de wet op de Kamers van Arbeid behoort te bevorderen. De Kamer wenschte haar onder zoek aan le vangen met het raadple gen van alle haar bekende vakvere nigingen van patroons en van werk lieden, welke geacht mogen worden over deze zaak eene zienswijze te kun nen uitspreken. Zij formuleerde daar toe een zevental vragen, die zij ter overweging en Ier beantwoording wenscht aaa te bieden. Na ontvangsi der verschillende ant woorden zal de Kamer overwegen of, en zoo ja, op welke wijze zij haar onderzoek weder zal moeten voortzet ten en of zij na het bekomen van een gedocumenteerd inzicht in deze aan gelegenheid verdere stappen zal be- hooren ie doen, dan wel zich zal moe ten bepalen tot het openbaar maken van het resultaat van haar onder zoek. RAAD VAN ADMINISTRATIE H. IJ. S. M. De heer jhr. mr. W. F. van der Wijck heeft thans zijne functie als voorzitter van den Raad van Admi nistratie aanvaard. In zijn plaats is als onder-voorzitter benoemd de heer J. A. Roessingh van Iterson, thans lid van den Raad van Administratie. De heer Roessingh van Iterson was vele jaren chef van den dienst van tractie en materieel der H. IJ. S. M. In de vacature in den Raad van Administratie, ontstaan floor 't over lijden van den heer Van Hasselt, wordt voorloopig niet voorzien, zoo dat deze xuad thans uit 7 leden be staat. ZOU IIET WAAR ZIJN Nu de Cullinan-diamant in veilig heid is, vertelt een Fransch blad, op welke wijze feitelijk de kostbare schat, bestaande uit acht diamanten, is vervoerd. De bladen hebben verteld, dat de heer Asscher met den Cullinan Am sterdam had verlaten, vergezeld van vier Engelsche detectives en drie IIol. landsche rechercheurs. De heer As- schor zou een klein metalen koffertje gedragen hebben, waarin do diaman- ton zich bevonden en dat mot een ste. vigen ketting om hot gewricht van zijn hand bevestigd was. Deze groep hoeren had Amsterdam gezamenlijk verlaten. Van Galais zou men naar Dover overgestoken zijn en vandaar zou men den trein naar Lon don genomen hebben. Daar aangekomen, had men zich gehaast het valies in'het palois van Buckinghham in veiligheid te bren- gen. Gedurende den tijd dezer overbren ging, stak een armoedig uitziend per soon als derde-klasse passagier op oen ander punt de Noordzee over. Op Engelschen bodenv aangekomen, werd hij, volgens de wet op de vreemdelin gen aangehouden en moest hij een zeker bedrag aan geld toonen, om daarmede te bewijzen, niet zonder middelen van bestaan te zijn. De man kon het bedrag juist voltallig maken, nadat hij al zijn zakken had onder zocht. Gebleken is thans, dat deze armza lige reiziger de overbrenger van den Cullinan-diamant is geweest, dat aan hem de kostbare steenen van millioe- nen waarde waren toevertrouwd. Wie het gewee-st is, weet niemand. Wel is er uitgelekt, dat het niemand anders dan koning Edward VTI is ge weest, die deze slimme manier van overbrengen der diamanten heeft be dacht. TEGEN HET WATERGEBREK. Nu de regen der vorige dn een in Noord-Holland voorloopig weer een einde heeft gemaakt aan het waterge brek, worden thans in verschillende genieenten pogingen gedaan om door amueziue maatregelen voor liet ver ving een beieren toestand te verknj- ie Iioorn is een Raadscommissie reeus eenigen tijd met dit vraagstuk bezigook Le bakhuizen, te lloogitar- spei en te urooiebroek w ordt de zaak oer watervoorziening onder de oogen gezien. Up verzoek van de Gezondheidscom missie te Enkhuizen is een vergade ring gehouden met afgevaardigden der commissies van Hoorn cn beha- gom Een rapport is opgesteld, hande lende over een afdoende watervoor ziening voor geheel West-Friesland. Over de conclusion van dat voorloo pig rapport kan nog niele worden me- uègeaeeid. OPIUMSCHUIVERS. In de nabijheid van een eenden kooi in den \vesipolder (gemeente Ui- rum) werd in dit jaar een perceel zoo genaamd bluuwinaanzaad. (Papaver sommverumj verbouwd door den eige naar der kooi, den heer H. J. Louwer. liet is bekend, dut de stengels en bla deren, alsmede de onrijpe vruchtkap sels dezer cultuurplant een melkach tig sap bevatten, waaruit opium kan worden gedistilleerd. Hierin kregen de lokeenden der naburige eenden kooi trek, toen de planten begonnen te bloeien, en wel zoodanigen trek, dat men met recht kon zeggen ze ziju er aan verslaafd. De uitwerking was nagenoeg dezelfde, als die van opium op menschen; ze werden loom en sufferig, de eetlust voor normaal voedsel verdween, «e vermagerden bil den dag, en als er geen paal en perk aan gesteld was, zouden zij waar schijnlijk alle gestorven zijn. De eigenaar stelde er natuurlijk op passers bij aan, eerst overdag, en toen bleek, dat dit niet voldoende was ook bij nacht, waardoor het verlies zich bleef bepalen tot enkele dieren. De meeste dieren hebben een in- stinctmatigen afkeer van elk voedsel, dat nadeelige gevolgen voor hun ge zondheid heeft, hier schijnt het in stinct ze in den steek te hebben gela ten. (De Levende Natuur). SCHIP GESTRAND. Men meldt uit Terschelling Op Vlieland is een boot gestrand. Do slcepbooten „Neplunus", „Texel" en „Terschelling" zijn van West-lcr- sclielling vertrokken, ter assistentie. DRIE MENSCHEN VERBRAND. Omstreeks half twaalf Maandag avond brak in de Ferdinand Bolstraat 150, te Amsterdam, in den sigaren winkel van den heer Souwer, een uit slaande brand uit, die heel snel om zich heen greep, zoodat het geheeie gebouw van drie verdiepingen uit brandde. Bij dezen brand is weder een verlies aan menscbenlevens te betreuren. Het echtpaar Pax-do, dat de eerste verdieping van het pand bewoonde, vluchtte met een zoon naar den zol der, om langs de brandgang een uit weg te vinden. De ongelukkigen zijn evenwel den verkeerden kant uitge- loopen en werden door den rook be vangen. De man en de vrouw waren, toen zij gevonden werden, reeds dood- maar de zoon leefde nog, hoewel hij reeds bewusteloos en gewond was. Hij werd met het zuurstof-apparaat bijgebracht en naar bet ziekenhuis ge bracht. De toestand van den jongeman Par- do, die in den afgeloopen nacht op zulk een noodlottige wijze bij den braud in de Ferd. Bolstraat zijn ou ders verloor, was hedenmorgen rede lijk wei. Hij bleek gelukkig tot kalmte te zijn gekomen. ZWARE BINNENBRAND. Hedenmorgen vroeg, omstreeks kwart voor zes, brak een zware bin nenbrand uit in het winkelhuis Noor derkerkstraat 8 te Amsterdam, waar de heer II. J. Damman A.W.Hz, een zaak in koloniale waren, „De Thee handel", drijft. De knecht was bezig spiritus over te gieten uit een groot vat, het eindje kaars, dat hij daarbij gebruikte, viel in het vat, en toen wa ren de poppen aan 't dansen. Geluk kig kon de man zelf wegkomen. De winkel brandde voor een groot gedeel te uit. BRANDEN. Vermoedelijk doof dat bij het aan maken van den oven een vonk daar uit viel, is tijdens korte afwezigheid van den ovenist bx*and ontstaan in de broodfabriek Van den Burg aan den Zuidoostersingel te Amsterdam. Het bakkerij gebouw is geheel van steen exi ijzer opgetrokken, waardoor alleen de buitenovei'kapping gedeeltelijk verbrandde. Door het optreden van de brandweer, die met vier stralen werkte, werd verder slechts weinig materieele schade aangericht. Alles was verzekerd. Te Helder ls hedennacht gedeeltelijk uitgebrand de winkel van „De kleine Drogist", Hoofdgracht 45, bewoond door den heer L. Zijm. Oorzaak onbe kend. Het verbrande was verzekerd. Te Kallenkote, gemeente Steenwijker wold, is Maandag afgebrand het huis, bewoond door den winkelier en venter II. Bakker. De brand schijnt in of bij den schoorsteen ontstaan te zijn. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. ONGELUKKEN. Zaterdagavond toen een man uit de Hazelaarstraat op den Maliesin gel, bij de Abstederbrug, te Utrecht, de electrische tram verliet en nog o\er de rails wilde steken voor een tram, komende van de tegenoverge stelde richting, was gepasseerd, hoe wel hij door zijn broer, die in zijn gezelschap was, gewaarschuwd werd dit niet te doen, werd hij gegrepen en overreden. Dadelijk werd hij onder de tram uitgehaald en per brancard naar de rijksklinieken vervoerd. Des avonds is hij nog overleden. Het ongeluk is geheel aan eigen onvoorzichtigheid te wijten. DE TELEFOON-QUAESTIE. De zaak van de ontslagen telefonis te die oen derde telefoongesprekken liet afluisteren, zal 17 December a.s. voor de 4de kamer der Amsterdam- sche ï-echtbank (terechtzitting voor strafzaken) worden behandeld. Men herinnert zich,' dat aldus door een medewerker van het „N. v. N." ge sprekken werden afgeluisterd, en af geluisterde nieuwtjes in dit orgaan geplaatst werden. De telefoniste is toen, na ontdekking, ontslagen en een vervolging tegen haar iugesleld. De beklaagde is bij dagvaarding ten laste gelegd dat zij op verschillende tijdstippen in den loop van de maand Augustus 1908, in elk geval op 26 Augustus 190^ te Amsterdam al3 ambtenaar yan de voor het openbaar verkeer bestemde gemeente-telephoon der gemeente Amsterdam, opzettelijk en wederrech- teT'k den inhoud van aan gemelde telephoon of telephooninrichting toe vertrouwde belichten aan Jozef IIa- gens heeft bekend gemaakt, door een teiephonische verbinding of aanslui ting te verstrekken aan Jozef I-Iagens, wetende en met het oogmerk dat deze daardoor zoude kennis nemen van den Luhoud van een gesprek dat zij wist, dat op dat tijdstip tusschen twee andere personen, die zij, beklaagde, zelve telephonlsch had verbonden, door middel van de mee?' bedoelde gemeente-telephoon of telephoon-in- richtlng werd gehouden en waar door deze Hagens dan ook van dien Inhoud heeft kennis genomen. Subsidiair ts haar „poging" ten laste gelegd, zijnde de verdere uitvoe ring van haar voorgenomen mtsdriif niet voltooid, alleen ten gevolge van de van haar wil onafhankelijke om standigheid, dat meergenoemd ge sprek niet met zoodanige duidelijk heid werd gevoerd, of de aan Hagens verstrekte teiephonische verbinding een zoo duidelijk verstaan van dat gesprek niet kon teweegbrengen, dat dit door Hagens vooi'noeiud werd ver staan. In deze zaak zijn als getuigen ge dagvaard de hoeren Jozef iiagens, journalist, Herman Ilartz, D. Granaat en A. Asscher, juweliers, uir. L. W. van Gigch Sr., advocaat, en mejuf frouw M. J. II. Scholten, hoofdop- zielitei-es van de gemeente-telefoon. Als getuige-deskunuige is gedagvaard de heer W. A. J. vau der Hurk, inge nieur bij de gemeente-telephoou. Het Openbaar Ministerie zal wor den waargenomen door mr. P. Peere boom, substituut-officier van justitie, terwijl als verdediger van (le ontsla gen telefoniste optreedt mi*. J. A. Levy. EEN BOEKJE VOOR IEDEREEN. Het boekje, dat wij op het oog heb ben, is waard, dat wij er een afzonder lijk artikeltje aan wijden: het moet in handen komen van iedereen, van ieder althans, die grondbezitter is, 't zij van één of meer akkers bouwgrond, van een boomgaard of oofttuin, of slechts van een klein lapje moestuin. Dit verdient het om den inhoud, cn dit is mogelijk doo rden uiterst lagen prijs: 15 cts., fr. per post 22J cts. 't Is een uitgave van den Chr. Boe renbond te Deurne (N.-Br.), getiteld: „Bemesting, bij veldvruchten, groen te- en ooftteelt, op Zandgrond", door H. W. Roes. De schrijver is adviseur van genoemden Bond, geestelijke dus. Met medewerking van vele deskundi gen heeft kapelaan Roes een bij uit stek practische en populaire handlei ding samengesteld, waarom wij niet aarzelen te verklaren, dat het, onzes inziens, zijn wedergade niet heeft. Het bezit verschillende deugden en goede eigenschappen, positieve en ne gatieve, welker gemis, geheel of ten deele, andere werkjes van dien aard voor den eenvoudigen landbouwer en tuinbezitter minder geschikt of soms zelfs ongenietbaar maakt. Het lijdt niet aan dorheid of te groote „geleerdheid", is integendeel klaar en levendig van stijl, en geeft toch aan den lezer, die nooit land bouwonderwijs heeft genoten of van het leven der planten iets heeft ge hoord, een vrij goed inzicht, voor zoo ver hij dit voor een oordeelkundige, rationeele uitoefening van zijn be drijf noodig heeft, in de voeding der plant, de behoeften onzer cultuurge wassen en de moderne bemestings leer. Maar bovenal, zoo we zeiden, is de inhoud praktisch: overal, het geheeie boekje door, is de praktijk aan het woord, of zoekt de schrijver aanslui ting aan de praktijk, en voorts: behal ve door een populaire behandeling der stof kenmerkt het werkje zich door een gemoedelijken toon. Ontleent het aan 't eerste zijn groote waarde voor land-, tuin- en ooftbouw, aan het laatste is stellig ook voor een niet gering ,deel het enorme succes van het werkje te danken. In Jan. 1907 verschenen, was spoedig de opla ge uitverkocht en een 2e oplage van 6000 ex. noodzakelijk geworden. Een 3e en een 4e oplage, resp. van 15000 en 10.000 ex., volgden en waren reeds bij de verschijning uitverkocht. Vóór ons ligt thans de 5e druk, nu geen dun, bescheiden boekske meer, maar een lijvig boekdeel van circa 450 blz. Hoe is bet mogelijk, vragen we ons af, dat zoo iets voor slechts drie stuivers geleverd kan worden: 30 pagina's kos telijke lectuur voor één cent! Alleen het enorme debiet kan schrijver en uitgever schadeloos stellen. 't Is een genot in het boekje te bla- dei*en en voor ons is het een reden van groote verheuging te weten, dat zulk een praktisch, degelijk huisboek, verstaanbaar voor den eenvoudigsten lezer, weldra in 't bezit zal zijn van ieder, die in de praktijk werkzaam is, en zich reeds in handen bevindt van vele tienduizenden. Zoo'n hand leiding is een onbetaalbare gids en kan, goed gebruikt, voor den bezitter een goudmijn worden. Goed g e- b r u i4k t, ja, dient ze dan te worden; zooals we zeiden: het moet een h u i s- boek zijn, dat in de lange winteravon den wordt ter hand genomen, door de jongeren en de ouden, telkens weer niet om er in te bladeren slechts, maar om er vlijtig in te lezen, te stu- deeren, van a tot z; dat herlezen moet worden en geregeld geraadpleegd, als men voor een of ander gewas een ak ker wil bemesten, bewerken, bezaaien; dat stof moet geven tot onderlinge nuttige bespreking onder huisgenoo- ten en kennissen. Want de schrijver heeft zich niet bepaald tot zijn eigen lijke onderwerp: de bemesting; hij handelt vrijwel over alles wat de cul tuur der onderscheidene gewassen aangaat: zoo ook over de grondbewer king, den tijd en de wijze van zaaien, het zaai- en pootgoed, de hoeveelheid zaad, de soorten, het planten en ver planten, de verpleging, bestrijding van ziekten, het oogsten, het bewaren en 't gebruik van den oogst, de voor- en navrucht; en overal worden tal van nuttige wenken ingelasclit. Ofschoon bepaaldelijk voor de zand streken bestemd, mag het boek ook gerust door Ieder ander, die elders zijn bedrijf uitoefent, gelezen worden: hij zal er gewis profijt van hebben. Zoo bv. van het le gedeelte, dat han delt over de bemesting in 't algemeen: ln een 125 blz. worden daarin bespro ken de voeding der plant, de verschil lende natuurlijke moststorten", (te groenbemesting, de samenstelling en het gebruik der kunstmeststoffen. Daarop vc'gt, in deel II: de bemes ting enz. van elk der voornaamste landbouwgewassen (160 blz.). Vervolgens zijn 30 blz. gewijd aari de verzorging van het grasland en ont ginning, een 20-tal aan de boomgaar den, en ton slotte 20pagina's aan den moestuin. Een aanhangsel van nog circa GO blz. ls evenzeer lezenswaardig: een toegift, waarin gewezen wordt op tal van nuttige zaken, welke direct of in direct des lezers stoffelijke belangen raken, wij noemen: het sparen, do ver zekering, bijen- en hoenderteelt, ver betering der veestallen, het nut van een coöperatieve stoomzuivelfabriek. Een 6e druk is al weer in voorbe reiding en wordt voor de k 1 e i g r on- den bijgewerkt, waardoor natuurlijk de algemeene bruikbaarheid nog ver hoogd wordt. Wij wensclien den arl>eid van kape laan Roes zonder pretenties aan geboden, maar daarom niet minder verdienstelijk ook verder veel suc ces toe, ten bate van den land- en tuinbouw. C. BLOKKER. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 8 Dec. 1908, medegedeeld door LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT waa Nederl. Certificaten 75 5/8—3/4, Rus sen 93. TABAKSAANDEELEN stil: Bind- jey 101 1/2, Deli 459, Medon 287, Nieu we Asahan 108, Rotterdam Deli 385, Senembah 418. PETKOLEUMAANDEELEN iets aan geboden. Koninklijke 295-31, Sumatra' Palembang 113. MIJNAANDEELEN flauw. Koto- hoens 152, pref. Kctahoens 250, Red- jang Leborxg 945. DE AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison 100, Denver- 35 3/8, Ei'ie 33 7/8, Kansas 36 1/2 en 67 1/4, Missouri 37 9/16, Rock Island 24 5/16, Southern Railway 25 3/8, Sou thern Pacific 117, Union Pacific 180 3/4, Wabash 17 3/4, Steels 531/2, Carren 45 3/4. CULTUURWAARDEN in reactie. Vorstenlanden 136 1/4, Rescontre Ne derl. Handels-Mij. 174-1/2. BEVALLEN: 7 Dec. A. M. Passchier—v. d. Plas z. 5 C. M. Korzelius—Homburg z. 6 G. W. Beiderv. d. Vossen z. OVERLEDEN: 7 Dec. E., 1 maand, zoon van W. Felder, Rustenburgerlaan; M. Tim mermansWoudenberg 39 j., Vaike steeg. 389e STAATSLOTERIJ. 2e Klasse, 2e Lijst. Trekking van 8 December. Ilooge prijzen: 13429 f 20.000. 1192 f 5000. 14321 f 2000, 498 f 1500. 12579 1000. f 400: 89, 14826. f 200: 15803, 1G290. f 100: 8116, 19902. Prijzen van f 30. 21 2414 5296 8035 12UÏU 15102 18153 84 2541 5334 8044 12116 15267 18173 38 2567 5360 8llö 12134 15276 18182 113 2579 5387 8135 12163 16306 ib8U5 266 2664 5511 8211 12163 15342 Ib3l4 264 2674 6526 8241 12176 16367 I83b0 273 2705 5543 8328 122U8 15401 18364 806 2774 5611 8428 12235 16402 Ib3b0 813 2821 5617 8436 123U8 15404 Ib3b6 868 2b74 5645 8647 12382 16447 1839Ü 399 296U 6673 8632 12384 16459 18465 625 2986 6702 8668 12403 16621 18482 631 3334 5706 8793 12419 15628 186iti- 569 3349 5724 8813 12485 16660 18665 678 3360 5747 8843 12489 15569 18679 586 3405 6761 8867 12490 Iö5b9 I86fc0 630 3406 5814 8894 12527 15b(J4 18728 634 3411 5832 8971 12566 15643 lb743 661 3415 5905 8988 12668 lbb&7 18920 681 8467 6917 9049 12686 15736 19001 863 3479 5973 9072 12734 16790 19022 876 8486 6007 9074 12830 15793 19036 891 3499 6016 9099 12845 15834 19085 946 3543 6032 9103 129x0 16938 19187 949 3663 6037 9188 12900 15968 19290 985 3665 6142 9217 12961 16065 19440 1034 3573 6144 9334 13114 16063 19472 1048 3574 6173 9367 13206 16136 1960S 1098 3593 6249 9530 13218 16219 19662 1099 3614 6260 9541 13247 16290 10601 1110 3652 6271 B574 13281 16314 19643 1168 3647 6288 9703 13283 16328 19645 1172 37i3 6364 9734 13301 16330 19706 1179 3760 6376 9771 13366 16333 19716 1228 8825 6478 9802 13419 16662 19749 1255 8844 6560 S8ll 13443 16b7l 19876 1299 3860 6615 10047 13453 16758 19883 1379 3872 6674 i016l 13454 16808 19894 1883 3897 6809 10191 13591 16844 19898 1440 3951 £812 10208 13608 16979 19926 1509 3974 6842 10327 13687 16988 20025 1611 3984 6850 10435 13790 17047 20036 1636 4024 6874 10507 13822 17049 20060 1619 4027 6880 10679 13840 17062 20077 1655 4038 6926 10589 18923 17165 90121 1713 4077 7013 10614 13948 17171 20308 1784 4108 7037 10690 14002 17179 20388 1761 4116 7147 10794 14076 17319 20402 1766 4126 7255 10871 14143 17268 20406 1784 4138 7314 10918 U29l 17811 20481 1861 4192 7369 10927 14299 17817 2Ü49B 1872 4312 7368 10988 14307 17831 20638 1914 4468 7382 11091 14328 17346 20650 1916 4479 7387 11211 14416 17363 20696 1923 4613 7467 11242 14454 17892 20609 1984 4584 7480 11276 14462 17444 20612 1999 4628 "485 11349 14496 17521 20665 2006 4643 7523 11357 14688 175S6 20667 2059 4695 7636 11442 14650 17637 20768 2112 4744 7672 11482 14883 17555 20782 2186 4770 7648 11622 14729 17666 20796 2195 4861 7664 11528 14778 17677 20800 2211 4871 7693 11647 14942 17698 20808 2214 4880 7730 11667 14943 17750 20818 2255 4990 7794 11768 14945 17T74 20852 2275 4996 T800 11876 14967 17838 20941 2308 6018 7804 11924 14990 17841 20S64 2316 6028 7967 819SB 16044 17928 20987 2349 6076 8016 12008 16061 18101 2409 5266 8030 12021 16079 16139 2e Klasse le Lijst: Geene fouten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2