HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws De Roode Pimpernel Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. WOENSDAG 0 DECEMBER 1908 PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. (Vervolg). In de middagzitting worden de be sprekingen over de mellcyoorcienlog voortgezet, aan welke beraadslagin gen nog ruim 2 1/2 uur besteed wer den, waarna de zattrng geschorst werd tot 15 December. Deze verdediging geschiedde op verlangen van den heer Ketelaar, die er op wees, dat reeds verscheidene le den vertrokken waren en ook ande ren spoedig dit voorbeeld zouden vol gen. Het woord werd gevoerd door ver schillende voor- en tegenstanders van een provinciale verordening. Eerst sprak de tegenstander de beer De Roer, die aanving met de op merking, dat de lezing der rapporten over de melkvoorziening een gevoel yan onbehagen geven, orpdat er zoo veel onverkwikkelijke zaken in ge noemd worden. Daar de provincie échter niet naar wensch kan ingrij pen, zou het heter geweest zijn, als deze zaken maar niét geschreven wa ren. Wanneer men den boer zijn vrij heid aan bonden gaat leggen, is het onvermijdelijke gevolg, dat de prijs van de melk belangrijk zal stijgen. Bovendien neemt spreker de eischen der hygiënisten niet zoo erg hoog, want hij moet deze eerst nog aan de praktijk toetsen, waarbij het wel e> zou kunnen blijken, dat we aan over vloed van hygiënische gezondheid économisch dood gaan. (Gelach). Laat hetgeen nu met de melk gebeurde een waarschuwing zijn, om geen onder zoek naar de slagerijen en bakkerijen in te stellen omdat men daar evenveel ongerechtigheden zal ontdekken zonder daartegen afdoende maatrege len te kunnen nemen. Mr. Hazelhoff Roelfsema hield een pleidooi voor strafbepalingen, aan_ zien goede straffen een opvoedend kar rakter hebben, ook al wordt het mode om te beweren: „vermeerder de straf fen als 't u belieft niet, want daar Verbeter je de boosdoeners niet mee." Spreker onderschrijft die theorie niet en herinnert aan de schoolstraf- fen uit éigen kinderjaren. Toen werd een deugniet met een schepel op het hoofd voor de klasse tentoongesteld, waarbij de spot der andere kinderen de zwaarste bestraffing was. Wan neer men een onzindelijken boerend- knecht eens met een vuilen emmer op het hoofd te pronk stelde, zou hij ge wis niet meer zondigen. (Gelach). Door een provinciale verordening kunnen belangrijke verbeteringen verkregen worden, daar, wanneer Ge deputeerde Staten willen, wel eene deugdelijke verordening te maken is, Door mr. Rutgers werd het denk beeld dn overweging gegeven, om de firovincie, bij haar arbeid ter verbe- ering van de melkvoorziening, de be schikking over eenige ambtenaren te geven, die het publiek in alles kun nen voorlichten en met raad helpen. Mr. Van Hamel erkende, dat iets gedaan moet worden. Er moet eene provinciale verordening komen, maar dit behoeft nog geen strafverorde ning te zijn. Bij de opvoeding van het kind heeft men drie middelen toe te passen leering, belooning en bestraf fing. Zoo moet het ook hier wórden» De bevolking moet voorgelicht en op gevoed wordende belooning kan zijn het uitschrijven van wedstrijden, verleenen van subsidies, enz., de be straffing kan ook velerlei zijn. Te Amsterdam wordt druk gesproken over 't publiceeren van de namen der zondige melkhandelaars, terwijl de Haarlemsche verordening een artikel Jbevat, dat het recht geeft zulke in richtingen te sluiten. Spreker geeft Gedeputeerden Staten dus in overweging hun denkbeelden omtrent opvoeding in een verordening vast te leggen en daarin tevens eeni ge dwingende bepalingen op te ne men, die vooral op blijvende toestan den gericht zijn (o.a. Se aanwezigheid van zuiver water). De heer Van Leyden meende, dat de actie van de gemeentebesturen moet uitgaan en de provincie alleen de helpende hand moet bieden. Onze stadgenoot, mr. Thijssen, vreesde, dat de provincie bij de uit voering van een melkverordening op vele moeilijkheden zal stuiten, omdat d-i rijkswetgever de bevoegdheden der provincie in deze niet geregeld heeft. Zoo heeft de provinciale autoriteit b.v. geen recht om een woning bin nen te treden, wat de wet van 1853 aan de gemeentebesturen vergunt. Wanneer de provincie de hoofdzaken ln een verordening regelt en de dé tails aan de gemeentebesturen over laat, kan niets waarborgen geven, dat de gemeentebesturen dezelfde be grippen omtrent de melkvoorziening huldigen als de provincie. Zoo zijn "fWilleton Naar het Engelsch door Barones Orczy. 24) Lady Blakeney, vervolgde Lady Portarles, mag al of niet sympathie voelen voor die schurken in Frank rijk zij mag al of niet de hand gehad hebben in de gevangenneming en ver- oordeeliiig van St. Cyr, of hoe die man anders heèten mag, maar zij is de toonaangeefster van de mode in dit land Sir Percy Blakeney heeft meer gold dan een half dozijn andere mannen te zamon hij is in de beste verstandhouding met ons vorstenhuis en uw pogingen om Lady Blakeney verdacht te maken, zal haar geen kwaad doen, maar u tot een dwaas maken. Is het niet waar, mylord Maar wat Lord Grenv'lle dacht van deze zaak, of tot welke overpeinzin gen deze vaderlandsche ontboezeming van Lady Portarles de Gravin De Tournay leidde, bleef onuitgesproken, want het gordijn was juist opgehaald voor het derde bedrijf van Orpheus, en aanmaningen tot stilte kwamen uit iederen hoek van het gebouw. Lord Grenville nam een haastltr af- talrijke botsingen te vreezen. Spreker dringt dus aan, om voor 't maken van een verordening eerst te overwegen, of de provincie behalve Ln abstracto, ook in concreto de bevoegd heid daartoe heeft. Onze burgemeester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelandein, wees er op, dat de I-Iaarlemsche melkverorde ning goede resultaten heeft gehad, welke ervaring ook te Bennebroek is opgedaan, inzonderheid wat de be strijding der typhus aangaat. Spreker ondersteunde het verzoek van Mr. Van Hamel, om Gedeputeerde Staten uit te noodigen, een dusdanige ver ordening te ontwerpen. Door Mr. Fabius werd een protest uitgesproken tegen bet maken van nieuwe dwangmiddelen. Ook mag men wel eens bedenken., dat de melk in eigen huis niet altijd in vertrouw de handen is. Heeft de keukenmeid wel schoome handen Zijn de kannen en pannen wel voldoende gereinigd Namens Gedeput. Staten sprak Mr. Van Tienen, die de verschillende amendementen bestreed. Gedeputeer de Staten zien in, dat men met eene verordening niets zal bereiken, omdat de onreinheden niet uit oiïwil, maar door onkunde bedreven worden. Te recht is uit landbouwkringen verzet tegen een provinciale verordening ge komen, daar in de praktijk vele on overkomelijke moeilijkheden wachten. Een provinciale verordening zou al even moeilijk te maken zijn als een rijkswet, want ook de provincie heeft verschillende inwoners. Denk u een Gooilander tegenover een eilandbe woner, oen Haarlemmermeerder te genover een man uit Kentnemerland. De behoeften van deze menschen zijn zoo uiteenloopend, dat ook een pro vinciale verordening zeer oppervlak kig. moet zijn. Bovendien, hoe zal men een verordening uitvoeren, want daarvoor zou een leger controleurs en' andere ambtenaren noodig zijn 2/3 van Noord-Holland zou aan het werk gezet moeten worden, om het andere 1/3 te controleeren. De gemeenten kunnen belangrijke eischen stellen, zoowel wat betreft de aanwezigheid van goed water, re inr it ei d der slooten, enz. Wat de gemeen ten niet kunnen doen, kan ook de pro vincie niet. Nadat de heeren Ketelaar en Vlie gen 'ter wille van het voorstel-Wibaut hun amendement hadden ingetrokken werd de zitting geschorst. De heer Sluis merkte nog op. dat al de beraadslagingen toch weinig zul len geven, omdat de stemming er ze ker niet door veranderen zal. Geabonneerden hebbeu liet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeilden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos geven en, voor zo tg na de inzending. VRAAG. Mag men, voor een paar dagen naar België gaande, ver snaperingen en sigaren meenemen en ook luxe artikelen ANTWOORD. In 't algemeen wordt door grensbeambten geen aan merking gemaakt op consumptie-arti kelen, die in zóó kleine hoeveelheid worden meegevoerd, dat ze blijkbaar dienen voor eigen gebruik. Tegen 25 of 40 sigaren, mist niet in een nieuw, gesloten kistje, zal geen bezwaar we zen. Voor luxe-artikelen moet u na tuurlijk wel lie talen. Of u voor korten of langen tijd over de grenzen gaat, doet ter zake Met af. VRAAG. Op een dorp is iemand eerelM geworden van eene muziek vereniging en daarna beschermheer van een andere. Is het nu onhebbe lijk, wanneer men zoo iemand als eerelid royeert, omdat hij de eene ver- eenigLng bevoordeelt boven de an dere ANTWOORD. Blijkbaar heeft de persoon in quaestie zich vroeger te genover de eene vereniging verdien stelijk gemaakt, anders zou hij niet tot eerelid zijn benoemd. Het zou dus heel vreemd zijn, wanneer men hem nu als zoodanig royeerde. De veree- niging zou voor wispelturig worden aangezien. Immers het feit, dat hij later van de andere vereeniging beschermheer is geworden, neemt niet weg, dat hij tegenover de eene verdiensten heeft gehad. VRAAG. Ik heb aan Iemand op contract geld geleend tegen wekelijk- sche aflossing. Ilij heeft 2/3 betaald, maar laat nu niets meer van zich hooren. ANTWOORD. Wanneer de schuldbekentenis goed in elkaar zit, kunt u hem waarschijnlijk voor den scheid van de dames en ging terug naar zijn loge, waar mijnheer Chau- velin in de pauze voortdurend was bl::ven zitten, met zijn onvermijdelij ke snuifdoos in de hand, en met zijn scherpe, bleelte oogen aandachtig ge vestigd op een loge tegenover hem, waar met veel geruisch van zijden rokken, veel gelach en algemeene op schudding van nieuwsgierigheid on der de toehoorders, Marguerite Bla keney juist was binnen gekomen, ver gezeld van haar echtgenoot. Zij zag er betooverend mooi uit met haar overvloed vam gouden, roodachtige, eenigszins gepoederde krullen om het gelaat,., die in haar beyalligen hals werden saam gehouden door een zwarten strik. Altijd gekleed naar den alleiiaatsten gril vair de mode, had alleen Marguerite dien avond de kanten fichu en,het van breedo om slagen voorziene overkleed, dat de laatste twee of drie jaar mode was geweest, uitgelaten. Zij droeg het kort getailleerde cos- tuum van klassieken vorm, dat zoo spoedig in ieder land van Europa de erkende mode zou worden. Het paste volkomen bij haar bevallige, vorste lijke gestalte in al zijn schittering van rijk gouden borduursel. Nadat zij was binnengekomen, leunde zij even voorover uit de loge, en nam nota van alle aanwezigen,'die zij kende. Menigeen boog 'tegen haar en ook uit de vorstelijke loge vlooiz kantonrechter dagvaarden tot beta ling van het overige. Mr. Thiel, of zijn associé Mr. Andreae, geeft Za terdagsavonds kosteloos advies in het gebouw van „Toynbee", Donkere Spaame. Steek daar uw licht eens op. IJMUIDEN. Strandingen zijn voor de sleepboo- ten te IJmuiden en ook elders steeds buitenkansjes. Zij moeten soms de exploitatie goed. maken. Geen won der dus, dat wanneer een schip strandt er door de diverse onderne mingen scherp, soms vinnig gecon curreerd wordt. Ook de vletterlieden trachten bij zulk een gelegenheid el kaar een vlieg af te Yangen. Zoo ook Zaterdagavond. Bij Zand- voort strandde het Zweedsche stoom schip H. Wicander, komende met hout van Hernósand naar Amsterdam. Door den mist werd dit schip van den wal niet opgemerkt. Toevallig voer er een zeilvaartuig van IJmuiden langs, dat. koers zette naar IJmuiden. De kapitein maakt met den schip per een accoord. De laatste zou 10 pond sterling of 120 gulden ontvan gen, als hij, te IJmuiden eenige sleep- bc.oten waarschuwde, die hulp konden verleenen. Bij het inkomen van de haven ont moette de kotter een sleepboot, die hij met den toestand op de hoogte stelde. i De sleepboot voer daarop zonder iets te laten merken de haven in en requireerde twee andere booten. Met gedekte vuren voeren deze booten de haven uit en kwamen wel dra aan de strandmgspLaats. 's Nachts werd de boot vlot gesleept zonder dat de concurrenten iets be merkt hadden. Voor de beheerders van deze drie sleepbooten een aardig buitenkansje. Zoo stil was het in z'n werk gegaan dat Zondagmorgen, velen, die ders dadelijk van strandingen op de hoogte zijn, er niets van wisten. (Echo). HEEMSTEDE. Diefstal. .Uil een in aanbouw zijnd perceel op „Bosch en Vaart" is timmerge reedschap ontvreemd. DE NOODLOTTIGE BRAND TE AMSTERDAM. Hierover schrijft het „Hbid." nog nader Het liep Maandagavond tegen half twaalf, toen de Ferdinand Bolstraat tusschen Ceintuurbaan en Van Osta- destraat plotseling in rep en roer werd gebracht door een feilen, uit- slaanden brand. Uit den winkel van perceel 150 sloegen plotseling de vlammen woest om zich heen. De heer A. Souwer drijft daarin een si- garenhandel, en was, volgens de ver klaring van zijn vrouw, bezig zijne kas op te maken, toen hij geld liet vallen. Met lucifers zocht hij daar naar, en toen moet plotseling het een of ander vlam hebben gevat, waar door in eens de lichte laaie uitsloeg. Het was een geweldig vuur. De spiegelruit barstte van de hitte, en toen verspreidde de wind de groote vurige flodders van brandende siga ren huizen ver de straat in. De brandweer kwam spoedig met zwaar materiaal opzetten, maar kon niet verhindern,dat behalve de win kel de eerste en tweede étage geheel, en de derde voor het grootste gedeel te uitbrandden. Zoodra mogelijk werd een onder zoek ingesteld, of de bewoners wel gered waren. Al de vertrekken waren leeg maar op den zolder bleek bij onderzoek, dat de branddeur naar het aangrenzende perceel 148 was doorgebroken. Daardoor gaande be merkten de bramdwachts, dat op den zolder, van 148 drie menschen op elkander lagen,allen bewusteloos. Aanstonds werden ze naar beneden gebracht op de veranda, en daar ge poogd met behulp vain het zuurstof apparaat, onder .leiding van de brandweerofficieren, om hen weer bij het bewustzijn te brengen. Bij één mocht dat gelukken een uur na het uitbreken van den brand kon hij naar beneden gebracht worden en werd hij per brancard van. den geneeskundi gen dienst naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Het was vreeselijk op straat het gallen van dan jongen man aan te hooren zijn gekerm klonk boven het straatgerucht uit. Toch had hij bijna geen brandwonden bekomenalleen het ontwaken van het .bewustzijn deed hem door de ondervonden span een vriendelijke groet naar haar over. Chauvelin hield haar voortdurend aandachtig in het oog, terwijl zij daar zat, meegesleept door de muziek, haar fijn hemdje spelende met een kleinen, juweelon waaier, haar vor stelijk hoofd, haar hals en armen be dekt met prachtige diamanten en zeldzame edelgesteenten, een cadeau van den echtgenoot, dié haar aanbad en dte nu bedaard aan haar zijde zat. Marguerite was hartstochtelijk op muziek gesteld,. Orpheus bekoorde haar vanavond. De vreugde van te leven alleen stond duidelijk op haar jong, mooi gelaat gesclireven. het schitterde uit de vroolijke, blauwe oogen en verhelderde den glimlach, die om haar lippen speelde. Zij was in elk geval nog maar vijf- en-twintig jaar oud, iin den bloeitijd van de jeugd, de lieveling van een schitterend gezelschap, dat haar ver eerde, vertroetelde en liefkoosde. Twee dagen geleden was de „Day Dream" uit Calais terug gekomen, en had het nieuws meegebracht, dat haar verafgode broeder veilig was overgekomen, dat hij aan haar dacht, en ter wille van haar voorzichtig zou •zij-n. Was. het wonder dat luisterde: naar de heerlijke compositie van Glück, haar teleurstellingen, haar verdwenen liefdedroomen vergat» ver- nlng zoo te keer gaan. De arme was zóó wild, dat zes sterke mannen wel tien minuten werk hadden, voor was ingepakt in de brancard, dat zich niet langer los kon slaan. Onderwijl kregen wij de bevesti- ?giner van het gerucht, dat bij de me nigte mot ontzotting rondliep dat er twee do oden waren. Na lang heen en weer vragen was éindelijk de identi teit van do slachtoffers vast te stellen: het waren de diamantbewerker Pardo en zijn vrouw, die in den rook gestikt zijn. De derde was hun zoooi, een jongmensch van circa 19 jaar. 7j" werden gevonden, half gekleed, de jongen met zijn vest achterste vo ren aan, zoodat wordt verondersteld, dat ze reeds te bed waren, en toen, opgeschrikt door het brandgerucht, enkele kostbare oogeublikken hebben laten verloren gaan, om nog wat klee- ren aan te schieten. De vlammen waren toen zóó toegenomen, dat ze blijkbaar niet meer naar beneden durfden gaan en gevlucht zijn naar den zolder. De branddeur hebben zij daar ge vonden, maar op den naburigen zol der niet het trapgat, zij zijn een ver keerd zijgangetje ingeslagen en wer den. daar op elkander, de vrouw op den man, en de zoon over zijne ouders heen liggende, dicht tegen het latwerk aangedrongen, gevon den. De hoofdbrandmeesters R. Boele Jr. en G. H. Fiorani, die 't blusschings- werk leidden, hebben alle moeite aangewend om hen weer tot bewust zijn te brengen, maar alleen bij den jongen waren de levensgeesten weer op te wekken de arts C. L. Deyll, van den Geneeskundigen Dienst, kon van denman en de vrouw slechts den dood- constateeren. De familie Ananias, die drie hoog woonde, man, vrouw en 2 kinderen, heeft zich weten te redden over de brandgang naar 148, en waxen zoo gelukkig, daar wel het trapgat te vin den. Van de bewoners van de tweede étage eindelijk, de familie Van der Vooren, was de vrouw met een kind thuis, die zich naar beneden begeven hebben en zoo gered werden. Doordat de bewoners van drie hoog van de brandgang eenige oogeublik ken eerder gebruik gemaakt hebben dan de Pardo's, was de zolder al met rook en smook gevuld toen zij er kwamen oat zal wel mee de oorzaak zijn geweest, dat zij de trap naar be neden niet hebben kunnen vinden. De beide lijken werden door de transport-automobiel van den Ge neeskundigen Dienst naar het Wil- helmina-Gasthuis overgebracht. De toestand van den jongen man Pardo is thans redelijk wel. De Tel. schrijft nog: De noodlottige brand van verleden jaar komt ons voor d<en geest. Toen hadden we een onderhoud met den copimandant der brandweer, den heer J. Meier, en met den directeur van het Bouw- en Woningtoezicht, den heer J. W. C. Tellegen. Van hetgeen deze autoriteiten ons toen meedeelden, zullen wij hier nu iets laten volgen, omdat hun woorden ook nu nog actueel zijn. Wij wezen toen den heer Meier op het spoedig om zich heen grijpen van de vlammen. „Het kan ook niet an ders", zei de commandant, „want zoo'n huis is net een lucifersdoosje» Alles dunne houten schotjes, zoodat in een oogwenk de boel in vuur staat, en de trap, die akelig nauw en steil is, geen uitweg of een gevaarlijken uitweg biedt." Toch dit was de heer M. geheel met ons eens is het 't beste de trap af te loopen, desnoods zich door rook en vlammen naar be neden te laten glijden, dan in zulke huizen de vlucht naar boven te ne men, want de rook achterhaalt de menschen, zoodat hun redding in dat geval nog niet zoo zeker was geweest, als ze door de branddeur het vliering trapje naar perceel 277 hadden kun nen bereiken. Tot zoover. Zooals men zich zal herinneren, konden de slachtoffers van den brand op de Marnixstraat de brandgang niet vinden. Zooals men dus ziet, een ge lijksoortig geval als nu, waar de slachtoffers ook geen uitweg konden vinden. De heer Tellegen wees ons toenter tijd bij herhaling op den langdurigen en taaien strijd, in de hoofdstad ge voerd ter verkrijging van betere wo ningtoestanden en de grootst mogelij ke veiligheid bij brandgevaar. „Langzamerhand heeft men te Am- gat zelfs den langzamen, goedgehu- meurden nul, d'ie bij gebrek aan gees tigheid haar met wereldsche goede ren had overladen. H>" was bij haar in de loge geble ven, juist zoo lang als de vormen dat vereischten, en maakte toen plaats voor Zijn Koninklijke Hoogheid en de rij van bewonderaars, die eerbewij zen wilden brengen aan de koningin der mode. Sir Percy was weggeslemterd, blijk baar om met hem meer passende vrienden te praten. Marguerite vroeg rich niet eens af, waar hij heengegaan was het kon haar zoo weinig schelen zij had een kleine hofhouding om rich heen ge had. samengesteld uit de jeunesse doré van Londen, en had juist van hen allen afscheid genomen, waarna zil hoopte een poosje met Glück al leen te blijven. Een bescheiden tikje tegen de deur verstoorde die vreugde. Binnen I zei ze ongeduldig, zon der naar den binnenkomende om te kijken. Chauvelin had zitten wachten, tot zij alleen was, en zonder zich nu te bekommeren om dat ongeduldig „bin nen". kwam hij kalm tn de loge, en stond het volgend oogenblik achter den stoel van Marguerite. Een woordje maar, burgeres, xei hij kalm. Marguerite draaide slch eoü saai sterdam wel ingegrepen en noodlotti ge branden hebben steeds een stoot Ln de goede richting gegeven. Er wordt geen huls verbouwd of veranderd, of herbouwd na brand bv., of wij stellen onze eischen en schrijven dan natuur lijk het gebruik van brandvrij mate riaal voor, en er verschijnt bv. geen brandweerrapport in de bladen of de adj.-inspecteurs van 't Bouw- en Wo ningtoezicht gaan dadelijk kijken ,of er voor ons wat te verdienen valt," m. a. w. of er ook veranderingen voor de veiligheid noodig rijn." „Hier moeten we ons", zoo schre ven wij ln September 1907, „een klein intermezzo veroorloven." Ook de hoer Tellegen is de meening toegedaan, dat 1 stelsel van brandgangen een verderflljk, een vicieus stelsel is, dat den bewoners een veiligheid sugge reert, die ze niet bezitten. In de eerste plaats passen tal van menschen en terecht er vriendelijk voor, om de verbinding van andere perceelen met hun huis zoo maar geheel open of uiterst losjes en gemakkelijk te ma ken. Met het oog op dikwerf boven slapende personen, personeel of kin deren, geborgen goederen of uit* ande ren hoofde, is dit niet doenlijk nimmer te eischen. Zoogenaamde nooddeuren worden dan toegespijkerd of gebarricadeerd, en wie in tijd van gevaar er heen loopt, is gewoonlijk verloren. Trouwens, met vrije uitgan gen zouden naar boven vluchtenden gelijk ook de heer Meier oordeelt toch veelal door rook of verbranding 't slachtoffer worden.Derhalve bij zulk een inrichting en een zoodanige bouw van woningen is noodig, dat langs de trappen de straat kan worden be reikt." De gemeente is", aldus vervolgde de heer Tellegen, „niet genoegzaam voortgegaan met het doen bouwen van goede en veilige, woningen. De laatste tien jaar is er verbetering gekomen, maar alles, wat vroeger in de nieuwe stad gebouwd is, deugt niet. Duw in de Pijp (buurt IJ. IJ) maar een trap deur open, en ge zult dezelfde houten schotten zien als in de Marnixstraat." Zooals men ziet, al het hierboven staande is nog niet verouderd. Wel is er, dank zij de bouwverordening veel verbeterd, maar nog veel meer staat er te verbeteren. Woningen, waarbij het brandgevaar tot het minst moge lijke is teruggebracht en met goede uitgangen terstond naar de straat, dat is, wat wij noodig achten. Er wordt nu algemeen voor ge ijverd, om ze zooveel mogelijk te krij gen, maar toch, als een geweldige brand, die menschenlevens eischt, ons weer eens wakker schudt uit den be- rustingsdommel, dan voelen we iets in ons, om op te staan en te wijzen op al het onvolkomen©, dat er nog om ons heerscht in den verouderden wo ningbouw en waardoor ook nu weer menschenlevens te betreuren zijn EEN SLACHTOFFER DER SPEELHUIZEN. Dinsdag werd in een hotel aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam het lijk gevonden van een onbekende, ver moedelijk Duitscher. die zich van het leven had beroofd door het gaskraan- tje op zijn kamer open te zetten. Op het lijk werd een kaartje gevon den, zooals de Club de Bienfaisance ze bij voorkeur onder vreemdelingen verspreidt. Ook uit een door de politie inge steld onderzoek bleek, dat de onge lukkige behoort tot de slachtoffers van de speelhuizen. (Tel.) ANARCHISTISCHE PERS. Naar wij vernemen, is tusschen den heer Domela Nieuwenhuis en het bestuur van het N. A. S. overleg ge pleegd omtrent de mogelijkheid, om de Vrije Socialist en de Arbeid sa men te smelten en dan meerdere ma len per week -te doen verschijnen. De heer Nieuwenhuis moet echter op prinaipieele gronden geweigerd heb ben. („Volk"). TUINBOUWTENTOONSTELLING TE BERLIJN. De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben een subsidie van ƒ200 toegestaan voor de internationale tuinbouwtentoonstelling te Berlijn. Vrouw A.Zoo bad je je paraplu ender weg laten staan? Vrouw B.Ja, ik ben in vier win kels geweest. Bij de drie eerste de den ze of ze van niks wisten; in den vierde waren, de menschen eerlijker, die gaven ze dadelijk terug 1 Maar, man, nu wordt het toch al te erg. Dat is de Lweede maal, dat die wijnreiziger hier komt manen. Ilij zegt, dat je in geen drie jaar betaald hebt Dat heb ik ook niet. Nu dan wordt het toch hoog, hoog tijd 1 Ik heb geen geld, Laura. Doch weet je wat ik zal hem mijn goeden wil toonenstuur hem vast van een anker de leege flesschen terug. Hoeveel moet meneer betalen vroeg dé kashoudster naai' binnen in den scheer salon. Stem van binnenHaar en baard 40 cent. Kashoudster Veertig cent, meneer. Veertig En builen op uw bordje staat 20 cent haarknippen en 10 cent scheren. Stem van binnenKlopt precies. 20 cent scheren voor meneer 1 Dubbele kinl GastIk dacht, dat de zangvereenl- ging nog wat zou voordragen. Waar om blijven de heeren dan allemaal zitten WaardJa, ze kunnen nog wel zin gen maar niet meer staan. MeesterDerde deelen krijgt men, als men een geheel in drieën verdeelt; vierdo deelen als men bet geheel in vier gelijke deelen verdeelt Wat krijg je wel, Gerrit, als je bijvoor beeld de Nederiandsche el van je moe der eerst in twee stukken, en dan •eder stuk weer in twee gelijke dee len snijdt? GerritSlaag Wel, heeft je zoon succes in de dichtkunst Vader (irotsch) Van belang bij is al half onsterfelijk Zij Zeg, koop nu toch eens een mooie pm temonnaie voor me. Hij Nou, koop er maar een. Zij Ik heb geen geld. Hij Dan heb je ook geen port'^mon- caie noodig. een niet geveinsd verschrikt gelaat otm Och, man, je maakt mij aan het schrikken, zei ze met een gedwongen lachje, je komt mij heel ongelegen. Ik wil alleen met Glück zijn en heb geen lust om te praten. Maar dit is mijn eenige kans, zei hij, even kalm en zonder op haar toestemming te wachten, trok hij vlak achter haar een stoel naar zich toe zóó vlak achter haar, dat hij haar in het oor kon fluisteren, zon der de toehoorders te hinderen en zonder in. den donkeren achtergrond van de loge opgemerkt te worden. Dit is mijn eenige kans, her haalde hij, terwijl zij hem niet met een antwoord verwaardigde. Lady Blakeney is altijd zoo omringd, zoo gefêteerd door haar bewonderaars, dat een eenvoudig, oud vriend maar zelden de kans schoon ziet. Geloof mij, man 1 zei ze ongedul- dicr. je moet toch maar liever een an dere gelegenheid afwachten. Van avond na de opera ga ik naar het bal van f ord Grenville. U waar schijnlijk ook. Dan zal ik u vijf mi nuten geven en Drie minuten in deze stille loge rijn volkomen voldoende voor mij, antwoordde hij doodbedaard, en ik geloof, dat u verstandig doet naar mij te luisteren, burgeres St. Jusrt Marguerite huiverde onwillekeurig. ChauwRn daed nisi meer dan Iluiste- TWEEDE KAMER. De begrootsng van Birinenlandsche Zaken is gisteren afgedaan. De behandeling der nog resteeren- de artikelen is zeer kort samen te vatten. De Minister deelde mede aan een verbetering lier normaallessen bezig te .zijn en dat in het buitenland een onderzoek zou worden ingesteld naar de regeling van het spreekonderwijs" Door de heeren De Stuers c.s. werd voorgesteld een amendement om geen gelden uit te trekken ter vervolledi ging van de collectie in het Museuir „Huis Lambert van Meerten" te Delft; aan de Rijksmusea een nieuw toe te voegen was niet noodig. Dit amendement werd na ampele bespre king aangenomen met 38 tegen 34 stemmen. Niet gehandhaafd werd een door de heeren Schaper en Drucker verdedigd en door den heer De Visser zijdelings gesteund atnendement om weder een bedrag uit te trekken voor de open b.v re leeszalen. Men stelde vertrouwen in 's Ministers toezegging, dat hij in het volgend jaar, na het hangend onder zoek, met een voorstel zou komen. Ook de heer Van Karnebeek had het amen dement gesteund, terwijl het bestre- den was door den heer Van Vuuren, gekant tegen openbare leeszalen,waar „van alles' te vinden was. Over. de begrooting werd niet ge riemd. Heden 10 1/4 uur: Marine (des -■wonds: Financiën). VRIJWILLIGE TIENDAFKOOP. Op verscheidene plaatsen scnijnt men niet den vrijwiltigen tiendufkoop vóór 1 Januari a. s. niet gereed te kunnen komen. Naar wij nu uit goede bron verne men, zou het denkbeeld bij de Re geer ng in overweging zijn door een ren, bij nam nu kalm een snuifje en toch was er iets in zijn houding, :ets in :.i. n bleeke, vosuchtige oogen, dat ha*.r het bloed in Je aderen scheen te doen stollen, alsof erheen doodelijk gevaar op til was. Is dat een bedreiging; burger vroeg zij eind el ijlt. Neen, schoone dame, zeide hij galant, niets dan een pijl in de lucht afg-schoten. Hij zweeg even als een kat, die een muis argeloos ziet naderen, klaar oin haar ie bespringen, maar toch wach tend om te kunnen genieten van zijn boosaardige plannen. Toen zeide hij kalm Uw broeder, St. Just, is iu ge vaar. Geen spier bewoog zich in 't mooie gelaat voor hem. Hij kon hot alleen en profiel zien, want Marguerite scheen vol aandacht voor hetgeen op het tooneel gebeurde, maar Chauve lin was een scherp opmerker, hij zag het plotseling starende van haar oogen, dan harden trek om haar mond, de bijna verstijfde houding van haar mooie gestalte. Onzin, zei ze met gemaakte vroo- lijkheid, dat is teker weer een van uw phantastische intrigesu jou verstandiger doen met naar uw eigen plaats terug te gaan en mij alleen te laten, orn van ae muziek te genle- fWordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5