NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang, No. 7812 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, DONDERDAG 10 DECEMBER 1908 A ABONNBMBNTBH PBR DRIB MAANDEN) Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) Ffanco per post door Nederland ,1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en franco per post 138 130 0.45 ADVERTBNTIÊBti Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0.86 Reclames 30 Cent per regel. BIJ Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenties van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstaal 50 Cts. voor 3 plaatstagen i contant Redactie en Administratie: Groofe Houtstraat 55. lEtefCommimaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Bnitenspaarne 0. Telefoonnummer 122. Dltgave der Vennootschap lourens Coster. Directeur PEESEBOOM. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad ls uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Adverientie-Bureau D. Y. ALTA Warmoessiraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA neemt, dat het onzijdig zal blijven, komt men tot de uitkomst, dat het Duitsch-Oostenrijksche vredesbondge- nootschap door 6 miliioen soldaten be schermd wordt. Wie wil dat aanval len Het verbond, dat er tegenover staat, ls in zijne krachten verdeeld, VRIJDAG 11 DECEMBER. tcdor moet een zelfstandigen T- T - T oorlog voeren. Frankrijk heeft zich De Kroon: Gastvoorslelilng Louis bouwmeester: „De Fabrieksbaas", 8 Uur. Schouwburg: Ned. Pr. Bond: Voor dracht. Spreker Prof. dr. L. Knap pert, Leiden, 8 uur. Buitenlandsch Overzicht Europa in twee partyen. Wat reeds lang angstvallig is ge vreesd, wordt met den dag waar schijnlijker Europa wordt in twee partijen verdeeld. Engeland c. s. tegen Duitschland e, s. De eerste politieke stof is opge waaid, toen Frankrijk's president bij Engeiand's koning op visite ging, waarna Edward met een gewichtige opdracht naar Rusland stoomde, om daar met den Tsaar te fuiven. Sinds die bekende Rev ai-dagen werd 't een publiek geheim, dat Frankrijk, Enge- land en Rusland zoo geen officieel verband, dan toch buitengewone eenzaam, van zijne bondgenoo- - - - - ten gescheiden. Evenals na den de grootste inspanning moeten ge troosten, om met Duitschland in mili taire machtsontplooiing gelijken tred te houden. Nu raken zijne krachten op. Het kan zijne kaders niet meer vullen, daar de lichting steeds min der manschappen levert. Om hetzelf de aantal kanonnen als Duitschland in het veld te brengen en van bedie ning te voorzien, moeten de vijf es kadrons van de kurasslersregimenten en het meerendeel van de rijdende batterijen ontbonden worden, en nog is het niet voldoende I Alle eerbied voor de dapperheid en de schrander heid van het Fransche ras, maar voor een aanvallenden oorlog tegen bet zoo schitterend uitgeruste en 30 pet. sterkere Duitsche volk kan een onpartijdig man hetgeen kans op een overwinning geven. Dat weet en voelt men. ook in Frank rijk ,en de minister moest toegeven, dat men leger, vloot en sociale wetge ving tegelijkertijd niet baas kon worden. Aan den anderen kant staat Rus- vriendschap hadden gesloten. t - De Balkan-woelingen der laatste Ennmerlog en na den Moedigen Bril maanden hebben dit vermoeden nog gaaischen oorlog geldt de loosLa meer grond gegeven. De drie gezwo- i Ru,sf« 50 recueiUiL Ntemand zal de ren kameraden overlegden te zamen I machtsmiddelen van het en stelden zich als een macht tegen- 1 van 100 miliioen laag aanslaan. over Oostenrijk-Hongarije en vla dit Daar kan de Tsaar anders dan in rijk ook tegen DuiLsclüand. Heelt de Frankrijk soldaten uit den grond Russische minister Iswolsky niet voor stampen. Maar om een aanvallenden enaeie dagen gezegd er is nog geen oorlog tegen het Mirldel-Europeescho ollicieel verbond, maar dit zal uit de bondgenootschap te wagen, daarvoor Balkan crisis wel geboren worden. zullen bij den tegenwoondigen toe- Tegenover deze Triple entente tun het leger, de vloot e staat jol stond de driebond. geldmiddelen de stmmmg en d< DuiLscbiandüostein-ijk-Hongarij'e aanwezig zijn. luiié tenslotte houdt onze generaal een ~Deze 'driebond slaat echter op 't J>Mrto»i voor ueu ™»te, «ettrUft scheuren. Onlangs wezen we er al op, üaal nieuwe „le 9 dat de vriendschap van Italië zeer voor welke men zou willen v«hten verkoeld is, wat ondubbelzinnig bij de "ij geen van de genoemde volken te Kamerdebatten bleek - zoe ondubbel- ontdekken zijn, daar om bemalingen z'nnig, dat "t meer dan duidelijk is tegenwoordig geene oorlogen meer gewofden, dat Italië zijn bondgenoot ontbranden, en daar ook de opgewon- Oostenrijk-Hongarije bij een ïorlog denheid van de bui-en van Bosnië door zeker niet zal helpen. Daarentegen is den winter spoedig tot rust zal ko- ■1 wel waarschijnlijk, dat Italië bin- m™. ls «r nauwelijks een reden te uenkort den driebond officieel vaar- vinden, waarom de vrede verstoord wel zal zeggen, om steun te zoeken worden. Ook indien in het voor bij de combinatie Frankrijk-Enge- )aa?\ d? <">°r Fngelsch goud schrtt- landRusland. dapper geworden Serviërs en Montenegnjnen er op los zouden Duitschland zal z'n bondgenoot Oos. fwWten. zal de oorlog zich tot een ■enrijk-Hongarije wel trouw blijven, kleine roimte laten beperken, zoolang zoodat 't van een drie- een tweebond de twee centrale groots mogendheden is geworden eensgezind zijn en elkander over en Zal dan 't' evenwicht in Europa weer den rug dekken verbroken zijn? We kopen, dat von Llebert niette Deze vraag wordt tegenwoordig optimistisch zal blijken, druk besproken en beschreven. Lezenswaard ;s vooral liet artikel Ook de verhouding van ons land van oen Duitschen luitenant-generaal staat m verband met deze spiilsm0 Von Liebert (lid van den Rijksdag), van nurupa in twee groots inueüteu. die in de 'lag schrijft; innige nngeisone blauen liaiwa 011- Duilschland staat zoo vangt de langs, een uancije opgeworpen ovei generaal aan nu sterk, dank zij ^en aansluiting tusscnen iNederlana zijn bondgenootschap met Oostenrijk- on Engeland- Hongarije. Dertig jaren bestaat het in de Daily Telegraph wassprake bondgenootschap al en het heeft in van Neder1andschen goede en kwade dagen de proef door- wensch naar toenaderingde „Pail staan. Het zal blijven bestaan, om- Mail Gazette" ging daarop aoor en dat het aan beide rijken tot zegen en deed alsof ook Engeland zoo iets we. voordeel is, omdat het een verstandig wilde. bondgenootschap is. Het is niet onbe- Men weet, dat deze mededeelmgen kend, hoevele Duitschers zich van de in strijd waren met de verklaringen Donau-monarchie afgewend hebben, van onzen Minister van Buite.nland- sediert daar het Slavische getijde zoo sche Zaken in zijn Memorie van Ant- gcstegen is en de bovenhand heeft ge- woord, en bovendien met een bericht kregen, sedert de Duitsche partijen van het Haagsche Correspondentiebu- door hun splitsing zich zei ven tot roei dat gemachtigd was te verklaren machteloosheid veroordeeld hebben, dat van een nauwere aaneensluiting sedert brutale Tsjechische benden ge- tusschen Nederland en Engeland peupel straffeloos Duitsche studenten geen sprake was. mogen aanvallen en wonden. Zeker Thans komt liet „Journal de Bru- zal de Duitsche patriot over de slappe xelles", een officieus Belgisch blad, regeering, die zoo iets duldt, de tan- rneuedeeien, dat Engeland Nederland den knersenzij benadeelt zichzelf heeft gewaarschuwd voor het gevaar ernstig genoeg door deze toegeeflijk- dat er schuilt in zijn eenzame positie heid tegenover het gepeupel op een on dat Nederland, dat in den laatsten oogenbiik. dat de ZuklsJavische „na- tijd reeds trachtte, maar te vergeefs, ties", „die geen vokaal in hun naam toenadering tot België te verkrijgen, voeren", op de pas verkregen provin-zich nu tot Engeland heeft gewend, cles aanstormen. Daarna volgt een waarschuwing, dat Ondanks deze national© smart, is het een politieke eisch, om het bond genootschap trouw te bi ij ven, daar Duitschland en Oostenrijk-Hon garije samen een geweldige kracht vormen. 110 miliioen zielen zijn een begrip, dat eerbied afdwingt. En de twee rijken liggen in het mid den van Europa zoo verwonderlijk gunstig, daar zij de eindeloos lange grenslijn van Myslowitz tot aan het Duitschland hierin aanleiding zou kunnen vinden om in geval van oor log aanstonds de Nederlandsche ha vens te bezetten. Na de vorige tegenspraken zullen we ook dit losse bericht alleen curio- siteitswille vermelden. Nederland en Venezuela. De „New-York Herald" bevat een meer van Konstans gemeen hebben en. telegram uit New-York, luidendeBe- elkaar over en weer dekken. Hoeveel richten uit Caracas vla Willemstad kracht komt zoodoende vrij voor een melden, dat in Caracas een opstand militairen opmarsch In Galicië eener- is uitgebroken tegen de regeering van zijds en aan het Duitsche Westerfront j president Castro, anderzijds. Dit bericht komt niet onverwacht. Indien men Italië geheel daarlaat,Reeds lang broeide er op Venezuela welks belangen verdeeld zijn, en aan.een beweging om Castro ten val te en nu de president met ver lof is, is do gelegenheid voor deze revolutionairen zeldzaam mooi. Toch moeten we aan dit bericht noj niet te veel waarde hechten, omda tot heden nog geen bevestiging ont vangen ls. 't Zou anders voor ons land een for tuintje zijn, daar wij het geschil veel beter zullen kunnen regelen met een Venezuela zonder Castro. Dit blijkt ook wel uit de nieuwe richting, die Venezuela in eens na het vertrek van Castro heeft ingeslagen. De waarne mende president Gomesz heeft 4 de zer het corps diplomatique in plechti ge audiëntie ontvangen en verklaar de In antwoord op een toespraak van den Duitschen gezant, dat hij buiten gewone waarde hechtte aan het on derhouden van goede betrek in gen met alle buitenlandsche mogendheden. Zoo iets heeft Castro nog nooit ge zegd 1 Castro is gelijk men weet op reis naar Frankrijk. Telegrammen melden daaromtrent Uit Santander, d.d. 9 Dec. Castro kwam hedenochtend aan boord van het stoomschip „Guadelou pe" alhier aan en deelde méde, dat hij te Bordeaux aan land zou gaan, maar van daar direct naar Berlijn zou ver trekken om zich daar aan een opera tie te onderwerpen. Castro verklaarde ie hopen, dat de Fransche regeering hem vriendelijk zou ontvangen. De gouverneur van Santander be gaf zich aan boord van het stoom schip, ten einde Castro uit naam tier regeering te begroeten. Ook de ande re autoriteiten brachten hem een be zoek, Castro zond aan koning Alfon so een begroetingstelegram. Uit Bordeaux d.d. Dec. Castro zal morgenochtend te 6 uur te PauiUac aankomen. Een ander telegram, uit Bordeaux aan de Fransche regeering gericht, zegt ,dat de president heeft verklaard, dat het hem groot genoegen deed, dat hij in Frankrijk was aan gekomen en dat hij hoopte de tus schen Frankrijk en Venezuela be staande moeilijkheden uit den weg te kunnen ruimen. Het is mogelijk, dat Castro te Bor deaux zal blijven en zich vervolgens naar Parijs zal begeven anders hij tot herstel van zijn gezondheid binnen twee dagen naar Berlijn gaan. De reis is hem goed bekomen. Verder seint Reuter nog uit New- York De Associated Press publiceert een telegram uit Santander, waar Castro was aangekomen op zijn reis naar Bordeaux, waarin wordt gezegd, dat het doel van Castro's bezoek niet al leen is een operatie te ondergaan voor een gezwel aan de nieren, maar tevens om de geschillen met Frank rijk en Nederland te vereffenen. Hij hoopte in Februari terug te keerenen dan den vrede tusschen Venezuela en de wereld te hebben hersteld. De reis heeft den gezondheidstoestand van den president aanmerkelijk verbe terd. Castro weigerde acht te slaan op de waarschuwing van den Venezulaan- schen consul, dat hij zich misschien, wanneer hij te Bordeaux landde, aan ernederingen zou bloot stellen. Hij zeide, dat het bericht, dat hij met toegestoken handen kwam, hem reeds was vooruitgegaan en dat hij boven doen bereid was belangrijke conces sies te doen, teneinde de vriend schappelijke betrekkingen met Frank rijk te lier stellen en dat hij eveneens hoopte de zaken met de Vereenigue "talen m orde te brengen. Een persoon uit het gevolg ontken- <le, dat Castro in een interview zou hebben verklaard er trotsch op te zijn dat hij met de meeste mogendheden op kwaden voet was, hoewel Castro wel van meening is, dat de interna tionale betrekkingen zaken zijn, die zeer goed door consuls behandeld kunnen worden en hij weinig geduld heeft voor diplomatieke ceremonieën. Üok nam hij aanstoot aan den loge ren rang, toegekend aan sommige buitenlandsche vertegenwoordigers, die naar Venezuela wax-en gezonden. Waarin hij minachting zag voor de waardigheid van Venezuela. Toen Castro vernam van de Neder landsche vlootbetooging, maakte hij daarover eenige aanmerkingen. We betwijfelen of Frankrijk ook van „groot genoegen" blijk zal ge ven en herinneren er aan, dat men In Frankrijk Castro alleen als zi eke wil toelaten en niet als p r es 1 den t. Daarom zal van 't regelen der ge schillen wel niet heel veel komen. Uit New-York wordt aan de Köln. Ztg. gemeld, dat, volgens berichten uit Caracas president Castro in Duitschland drie kanonneerboot-en heeft besteld,. •Of dit bericht juist ls, valt niet te zeggen. De Crisis in den Balkan. Nog altijd weinig nieuws. De zaken vorderen al heel lang zaam, eigenlijk in den laatsten tijd heelemaal niets I De nieuwe Turksche minister van binnenlandsche zaken, Hiilmi pasja, heeft zich in een onderhoud met een persman uitgelaten over het boycot. Hij zeide, dat men van de Turksche regeering niet kon vergen, dat zij aan die beweging een einde zou maken. De Oostenrijk-Hongaarsche vertegen woordiger te Saloniki had hem zijn bezwaren kenbaar gemaakt over het boycot. Hij had hem geantwoord, dat men, als de Turksche havenwerkers weigelden Oostenrijksche waren te lossen, dan maar Duitsch, Italiaansch of ander werkvolk in dienst moest ne men. De Turksche regeering zou in dit geval wel maatregelen nemen om dat werkvolk, zoo noodig, door politie of zelfs door militairen te la- •'en beschermen. Hilmi pasja ver klaarde. dat hij t9 Konstantmopel evenzoo zou optreden. Men zou ech ter de havenwerkers niet kunnen dwingen te werken, evenmin als men het publiek kon dwingen zijn inkoo- pen in dezen of genen winkel te doen. Dat ging huiten de bevoegdheid der regeering. Iiilmi pasja zeide nog overtuigd te zijn, dat ten slotte alles zonder ver wikkelingen zou in orde komen. Dit is nog al optimistisch 1 Ook de Turksche „Ikdam" is dit, en schrijft, van welingelichte zijde verno men te hebben, dat de onderhandelin gen tusschen Turkije en de Donau- monarchie binnenkort 'zullen worden hervat. Volgens een mededeel ing In een dag blad. heeft de grootvizier aan den Oos- tsnrijkschen ambassadeur Pallavici- nl in een onderhoud medegedeeld, dat wanneer Oostenrijk met de Porté tot overeenstemming wenscht te geraken liet de quaestie van den boycot ter zijde moest laten en In de eerste plaats de grondslagen vaststellen voor die overeenstemming, daar de boycot in geen verband staat met het optre den der regeering. In tegenstelling hiermee zijn de be richten over toebereidselen van Oos tenrijk-Hongarije tot den oorlog, die blijven aanhouden. De te Boedapest verschijnende „Magyar Orzay" be richt o. a. dat drie treinen uit Boeda pest zijn vertrokken met troepen, die tor versterking van het 15e Bosnische legerkorps zijn bestemd. Het leger is allesbehalve geestdrift vol gestemd. De „Pesti Hirlap" ver telt naar aanleiding van het vertrek der bewuste troepen „Langs den heelen weg, van de kazerne tot aan tiet station, waren de militairen treu rig en terneergeslagen; een groote menigte, in tranen badende, volgde de soldaten, men hoorde niets a dan jammerklachten." in verband met de Oostenrijksche troepenvermeerderingen in de gean nexeerde provincies, kunnen de vol gende cijfers genoemd wordenOos tenrijk versterkte in de afgeloopen week de garnizoenen in Trebinje, Mozko en Bilek, ieder met 2000 man. te Mostar met 1000 man, te Serajewo en Bocche di Cattaro met 5000 man. Men verwacht in Zelenika nog 16000 man, die door Bosnië en Herzegowi- na heem naar die stad worden ver voerd. De spoorlijnen van Brod (in liet noorden van Bosnië) waren 15 da gen lang aan het particuliere verkeer nttrokken, en slechts voor militaire doeleinden gereserveerd .- Het fort boven Spitza wordt in aller ijl versterkt. Van Fiume zijn nog twee Lloyd- booten met 5000 man vertrokken. Naar de „Matin" verneemt, worden de telegrammen over de troepenbewe gingen achtergehouden. Het aantal Oostenrijksche troepen op de grenzen van Servië en Montenegro, zou thans til 150.000 bedragen, terwijl er nog 40,000 man van Fiume en Triest ver wacht worden. Daar de Servische propaganda in Kroatië en Slavonië voortduurt, heeft de Oostenrijksche regeering een ver ordening uitgevaardigd om die tegen gaan. Uitdrukkelijk verboden is o. a. het dragen van Servische emble men op de mutsen. In de laatste da- zijn Servische agenten doende ge weest met het verspreiden van por tretten van koning Peter met het on derschrift „Koning aller Serviërs". Ook vlugschriften tón bate dier groot- Servische beweging worden ver spreid. Tegen dit alles zal in het ver volg met verdubbelde gestrengheid worden gewaakt. DE TOESTAND IN BOHEME. In do Kamer verklaarde minister Von Bienertb, te midden yan ver schillend gezinde manifestaties, dat de Regeering den staat van beleg te Praag zal opheffen, zoodra de orde en rust hersteld zijn, en dat zij In Janua ri aan de Kamer een ontwerp zal voorleggen tot instelling van Italiaan- sche juridieke faculteiten. De minis ter deed een beroep op Duitschers en Tsjechen om den vrede tegenover el kander te bewaren. HAÏTI. Generaal Simon, het hoofd der op standelingen op Haïti, is door zijn volgelingen tot. president uitgeroepen. Hij zal echter nog voor het behoud van dit ambt moeten strijden, daar de „Exchange" meldt, dat op verschil lende plaatsen op hel eiland, candida- ten voor het presidentschap zijn ge land. Stadsnieuws Om Ons Heen, In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel Nabetrachting van den Gemeenteraad in de rubriek Om Ons Heen. WERKLOOZENVERZEKERING. In het belang van de werkloozen- verzekering voldoen wij aan onder- staand verzoek: Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd het onderstaande in uw blad te willen plaatsen bij voorbaat mijn dank. Naamlijst der Bestuursleden van de YVerkloozen-Verzekering, opgericht door het Haarlemsch Arbeiders Secre tariaat. H. Riesebos, voorzitter, Jan Nieu- wenhuisstraat 13 rood. R. K. Sulster, eerste secretaris, Twijnderalaan 19 rood. L. Soetemeijer, eerste penningmees ter, Oranjeboomstraat 165. C. Bijster, tweede secretaris, Jan Nieuwenhuisstraat 19. J. D. Stöver, tweede penningmees ter, Waldeck Pyrmoutstraat 28. A. Stover, commissaris, Oranje straat 52. W. G. Dreijer, commissaris, Leid- schestraal 97. C a e c i 1 i a. Door het mannenkoor „Caecilia", directeur de heer Alb. Heiloo, zal op den Tweeden Kerstdag een kerkcon- eert gegeven worden te Aalsmeer. NUT. De algemeen secretaris van de Maats, tot Nut van 't Algemeen, de heer J. Bruinwold Riedel, was door heit departement Haarlem uitgenoo- digd, de laak van het Nut voor de leden van het departement te komen uiteenzetten. De opkomst was matig, slechts een 30-tal dames en heeren waren Woensdagavond in de boven zaal van het Nut aanwezig. Niettemin behandelde de spreker zijn onderwerp boeiend en met opge wektheid. Na een inleiding over de stichters der Maatschappij en hunne bedoelingen, deelde spreker mede, dat hij ten opzichte van den Nutsarbeid tw<v lijnen zou trekken de eerste lar~* onderwijs en volksontwikkeling, de tweede langs ontwikkeling van maatschappelijke belangen. De Maatschappij heeft met een cur sus voor verzorging van het- jonge kind in vele departementen succes sehad. Hier te Haarlem is pas eene dergelijke vereeniging gesticht. Ook crèches (kinderbewaarplaatsen) wer den door departementen in het leven geroepen en eenige tientallen bewaar scholen zijn door het Nut over liet land verspreid. Als er geen goede bewaarschool in Haarlem is, wil spr. de oprichting daarvan zeer aanbeve len. Ook heeft het Nut c.ursussen voor helpsters opgericht 6n voorziet door 't Nieuwenhuyzenfonds in de behoef te aan openhaar onderwijs, op plaat sen waar dit, door den groei van het bijzonder onderwijs niet meer gege ven werd. Een zoodanige Nutsschool moet evenwel ais model kunnen die nen, want het blijkt, dat het gewone lager onderwijs onvoldoende is, te gauw vervluchtigt en te weinig aan sluit bij de practijk van het leven. Karaktervomend moet het onderwijs ook zijn en om dat, te verkrijgen, rr.oet de opleiding der onderwijzers op veel breeder grondslag worden ge vestigd. Als voorbereiding moet van hen een dip torna H. B. S. met 5-jari- gen of minstens 3-jarigen cursus ver langd worden, en daarna voor hen geopend een 4-jarige studie, o.a. in Godsdienst, psychologie, ethiek en paedagogaek. Het Nut, in die richting zooveel mo gelijk medewerkende, roept centrale cursussen in 't leven ter opleiding voor de hoofdacte, waarvan er thans 10 bestaan. Het lager onderwijs duurt voor de mlinder bemiddelden te kort. Het ver dere onderwijs moet dus aansluiten bij de eischen van het practische le ven en nu heeft het Nut in verschil- lende plaatsen herhallngs-onderwijs ingericht, vooral In verband met de bedrijven, die daar het meest worden beoefend. Merkwaardig is het, dat de kinde ren van 14 tot 18 jaar zoo aan zichzelf woi-e-n overgelaten. Wel zijn er zang-, sport- en tooneelvereenigingen, maar die beantwoorden niet aan de bedoe ling. Wat andere partijen trachten te 'bereiken met vereenigingen van jon gelieden en jonge dochters, diende ook het Nut in zijn kring ter hand te nemen. Daarmee komt spreker tot de Nuts- bibliotheken, de volksvoordrachten en de volksbijeenkomsten en wijst op de mogelijkheid, om door zoogenaamde b:bliotheekvoordrachten de lezers te krijgen tot betere boekenkeus, dan altijd maar romans en novellen. De kermis zal te Haarlem wel afgeschaft zijn (ontkennend antwoord uit de zaal), niet nu dat spijt me, maar daarnaast kan dan toch het Nut veel doen door xeredeleud volksvermaak, door bevordering van muziek, Flo- ralia en goede volksspelen. Menig departement bestaat uit weelde. De leden betalen hunne con- tributiën en houden samenkomsten, om zichzelf ie laten onderrichten of vermaken. Zij moesten verdeeld zijn in commissies, die elk op haar ma nier, arbeiddeu voor de volksontwik- kelüiig. Na de pauze volgde de spreker de tweede lijn, die der volksontwikke ling. Hij somde daarbij op, wat het Nut in die richting gedaan heeft door de oprichting van cursussen in koken en huishouden. Want goed voedsel is noodig voor iedereen. Daarnaast een goede woning het Nut heeft door zijn geschriften niet weinig bijgedra gen tot het tot stand komen van de woningwet. Een onderzoek werd in gesteld naar de begrafenis- en zieken fondsen en van de departementen wordt verwacht, dat zij In hun kring de zaak bestudeeren en, waar dat noodig is, betere fondsen in 't leven roepen. Zoo wijdde het Nut op ver schillende wijs ook zijn aandacht aan de banken van leening, aan volks- en spaarbanken, aan armenzorg, waar bij het zelfs een ontwerp gaf voor een nieuwe armenwet, aan Toynbeewerk. Kortom, het is de plicht der depar tementen, te doen, wat de Staat niet of niet goed verricht, want de Maat schappij moge al een hoofdbestuur beaitten, zij wordt feitelijk gevormd door de departementen, van wie dus de kracht uit moet gaan. Het depar tement Haarlem moest 500 leden heb ben, al zou daarvoor contributieverla ging noodig wezen. Met een aansporing aan de aanwe zigen, om die taak van het departe ment ter hand te nemen, eindigde spreker zijn rede, die met een warm applaus werd beloond. Do af de eling Haarlem van hot Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap vergadert Zaterdagavond half acht In het Nut.. Verkiezing zal plaats hebben van twee bestuursleden Mej. J. E. H. Boelhouwer en de heer H. Swaanswijk treden af, en herstem ming tusschen de heeren Boshouwers en de Vries voor de Weerstandscom- ralssie. De le secretaris brengt het jaarverslag uit, de penningmeester zal rekening en verantwoording doen' en de comm. van verificatie daarover verslag uitbrengen. Vervolgens zal onze stadgenoot, de heer J. W. Boon een lezing houden over verlichting, in 't bijzonder door lichtgas, een en ander gedemonstreerd met een appa raat, teekeningen enz. Kerstfeest Remo nstranteri. Dank zij de door de Inteekenlijst in gekomen bijdragen is het welslagen van dit feest verzekerd. In ons raadsverslag (tweede blad), staat, dat het adres van de heeren Bolderdijk en Zocher, In zake den Hout-, voor kennisgeving is aangeno men; dit moet zijn zooals trouwens uit den aanhef wel blijkt 't adres van de heeren Bolderdijk en Reijne.- Ontslag verleend. Bij Koninklijk besluit, is, met in gang van 1 Januari 19Ó9, aan den' heer J. Gerritsz, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als secretaris d#r plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Haarlem. Vermist. Sedert een paar dagen wordt alhier vermdstGerard us Jacobus Niemazt, oud 17 jaar, wonende Dijkstraat 4, go- zet gezonde kleur, gekleed met don ker colbertcostuum, pet met rechte klep, rijgschoenen. Daar hij zonder geld de ouderlijke: woning heeft verlaten, vreest men» dat hem een ongeluk ls overkomen. De commissaris van politie vejv zoekt zijne opsporing en bericht.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1