HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Onze Lachhoek. FEUILLETON Be Roode Pimpernel DONDEBDAQ 10 DECEMBER 1908 OM ONS HEEN No. B50. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Woensdag is In Qinzen Raad meege deeld, dat het rapport van den direc teur van openbare werken over de be- 'straüug in onze gemeente is ingeko men. Onze lezers herinneren z-ich hoe die zaak geloopen is. De bewoners van den Wagenweg verzochten, de zoo goed als nieuwe keibestrat'ng door klinkers te vervangen', 't Werd in den Raad aangenomen, maar ver tui md daarvoor geld beschikbaar te stellen. Toen dit zou gebeuren, zagen verschillende Raadsleden, misschien ook wel ender de klinker-voorstan ders, de dwaasheid in van het geno men besluit. De zaak werd dus opge hangen aan den spijker van een al gemeen rapport over bestrating, en toen dat inkwam, wenschte men nóg "nader te worden ingelicht. Dat meer dere licht zal dus uit het nu pas inge komen rapport moeten schijnen. En als t ware om den grond van deze rapporten duidelijk té doen uit komen, verzocht de lieer Sheltjes om de quaestie van de bestrating van dén Wagenweg afzonderlijk aan de orde te stellen. We zullen dus binnen kort weer genieten van een debat over leze onbelangrijke zaak, waarbij en kele inwoners om reden van zeer ge- dng gewicht, verlangen dat een zoo -'goed als nieuw plaveisel zal worden opgebroken en door een ander, duur der, ongeschikter, vervangen. Maar natuurlijk kwam dit Woens dag nog niet in bespreking. Wel het verzoek van de Commissie tot leniging wan den nood door buitengewone werkloosheid, waarbij "verzocht werd, dat de Raad tijdelijk enkele artike- lan van liet reglement op het werk loosheidsfonds buiten werking stellen zou. De bedoeling was, dat daardoor reeds dezen winter de gemeentelijke toeslag kon worden verleend op de uitkeeringen aan de werkloozen, die anders niet kon worden gegeven. De arbeiders hebben, zooals de heer Modoo deed opmerken, de be teekenis van de verzekering niet bijtijds inge zien en zich niet of te laat doen in schrijven. Over de eigenlijke quaestie liep evenwel dezen keer da gedachtewis seling niet, wel over de vraag, of de zaak, die pas ingekomen was, dade lijk kon worden behandeld. Hoewel aanvankelijk daartoe besloten was, veranderde de Raad toen het er op aankwam, van meening en stelde het stuk uit 1ot de volgende week. Datzelfde lot onderging het voor stel tot demping van de Bakenasser- gracht, in zooverre, dat het ook aan gehouden werd, maar stellig langer dan een week. De heeren Hulswit c.s. verlangden van den directeur van publieke werken een algemeen plan te ontvangen van verbetering dar ver keerswegen aan deze en de andere zijde van het Spaame, om dan na te gaan, of de demping van die gracht daailn zou passen. Het gaat dus met dit dempingsplan zoo wat als met de klinkers van den Wagenweghet wordt aan een groo- ter plan \astgebaakt en is daarmee voorloopig van de baan. En daar volgens het spreekwoord alle .dingen in drieën beslaan, werd ook uitgesteld de behandeling van een voorstel van B. en W. over de definitieve instelling van een ge meentelijke arbeidsbeurs. Aanleiding daartoe was, dat door de heeren Kleijnenberg en Modoo eene reeks amendementen op dit voorstel zijn ir- ediencl, die, naar verondersteld mag worden, meerendêels zeer ingrij pend zijn en de bedoeling hebben vol gens een geheel ander systeem te werk to paan, dan: B. en W. wen- schen. Het College wil een instelling, ónder toezicht van B. en W., een soort ambtelijke instelling derhalve in de amendementen zal, veronder stel Ik, een poging worden om van de Arbeidsbeurs een stichting to maken, die meer op eigen beenen staat, al zal zij tn velerlei opzicht ver band houden met den Raad. Dat, waar zulke prlncïpieele mee- ningsverschillen bestaan, het voorstel werd aangehouden, spreekt van zelf. Zoo kom ik langzamerhand tot dat gene, wat Is afgedaan. Op de eerste plaats mag daarvan het bekende rap port van" de heeren Van Lonkhuyzen, Denier van der Gon en Spengler be treffende den Haarlemmerhout ge noemd worden. Daarmee werd meteen het adres Bolderdijk-Reyne voor ken nisgeving aangenomen, welke adres santen zich troosten mogen met de overweging, dat de heer Rinkema hun dankbaar is, omdat zij den stoot aan deze zaak hebben gegeven. Welnu, Ik zou voor geen "daalder deze nobelo opwellin'g van den heer Rinkema wil len bespotten, te minder omdat dank baarheid in de wereld zoo'n bij uilstek zeldzaam artikel is. Alleen hoop ik maar, dat niet anderen, aangespoord door de te verwachten dankbaarheid, een of anderen tak van gemeentelijk beheer op dezelfde losse gronden zul len. gaan aanvallen, als de heeren Bolderdijk en Rey-ne dat de plantsoe nen hebben gedaan. De Raad zou op den duur niet kunnen voortgaan, met. commissies van onderzoek te benoe men. Bij wijze van klap op de Vuurpijl las de heer Krelage nog het zeer gun stige oordeel over den Hout voor van een bekend bosclikundige uit Duitseh- Iand. Meer nog dan dit trof mij zijn verklaring, dat de Ilout nooit een eenigszins verwilderd bosch of oer woud is of kan zijn, en dat ook onder Zocher nooit geweest is. Mocht dit zonderlinge misverstand, dat het een bosch was en dat Springer er een park van gemaakt heeft, nu eindelijk eens uit zijn. Het eenige, wat door de tijden heen telkens is gewijzigd, was de opvatting van boschschoon, zoo als die op verschillende oude afbeel dingen is na te gaan. Die is nu na tuurlijk anders dan vroeger, zooals ze ook over misschien vijftig of hon derd jaar anders zal wezen; dan nu. Er werd nog een debatje gevoerd over de vraag, of het rapport, inder tijd door dien heer Springer zelf In gediend, zou worden openbaar ge maakt. Zelf had hij daar geen be zwaar in, maar de meerderheid van den Raad besliste toch, dat het niet gebeuren zou. Ik kan wel veronderstellen waarom. Het rapport is waarschijnlijk met een eenigszins losse hand geschreven. Niet alle termen zullenprecies op een goudschaaltje gewogen zijn. Mis schien is het jammer, misschien maar beter, dat deze beschouwing in de duisternis der portefeuille blijft. Al dit aanhouden miste ten slotte zijn uitw.erkng niet, die daar de nieuwe jaarwedden voor. de politie zonder discussie werden aangenomen deze was, dat omstreeks vier uur al tot de benoemingen kon worden overgegaan. Dan verandert de Raad opeens geheel van aanzien. De burge meester verlaat zijn plaats en gaat met twee Raadsleden, die aan de beurt zijn, aan de stemtafel zitten. De leden van den Raad jagen er, voor zoover zé rookers zijn, den brand in en bijna niemand blijft op zijn plaats zitten. De heer Krelage steekt over naar den heer IQeijnenberg en houdt met hem een ernstig overlegde heer Spoor converseert met den lieer Snui tjes, terwijl hij een lange sigaar in een lang sigarenpijpje steekt, achter hem wisselen de jongste Raadsleden, de heeren Timmer en Sclireuder, van gedachten. De heer Gravestein, ook een liefhebber van een sigaartje, lacht genoegelijk. Dc heer Loomeijer luistert ernstig naar een betoog van den heer W eisen aar, die dit yergezeld doet gaan van een op en neer prik kende beweging van zijn vinger In de lucht. De heer De Breuk zit aan de tafej van B. en W. stukken te teeke nen en de heer Levert peinst in de verte, het beeld van een jongen, vol- baardlgen, Transvaalschen landbou wer. Bij de rondvraag bracht de heer Modoo een punt ter sprake, dat voor velen wel van beteekenis is. Wie on der liet Jansweg-viaduct doorgaat en naar den Schoterweg moet, slaat meestal niet links af, maar gaat rechtuit, en daalt dan, langs de villa, het hellende Bolwerk af naar de Ken- nemerbrug toe. Dit pad is in den win ter ontzaglijk vuil en nu wil de heer Modoo er een klinkerstraatje leggen, al zag hij zelf wel 'in, dat een straat in die omgeving niet past. Is er dam niet iets anders aan te doen, dat meer aannemelijk is Kan men het pad niet drooghouden door het dikwijls met grint of schelpen te bestrooien 't Het schijnt een kleinig heid, maar we moeten niet vergeten, dat juist dit kleine stukje Bolwerk een mooi plekje is, waaraan we het bekoorlijke niet door plaveisel moeten ontnemen. Straatsteenen maken eenmaal een poëtisch plekje hopeloos en reddeloos banaal. J. C. P. Rubriek voor Vragen Geabonneeiden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Hours traat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Is er ook een middel om muizen te verdrijven, die achter het behangsel zjtten Een poes is nietge- vvenscht, omdat er vogels in huis zijn. ANTWOORD. Probeer het eens door spieringkoppen achter het behangsel te leggen en dan de opening dicht te maken. VRAAG. Iemand in mijn familie is werkman en heeft zijn schoonmoeder geheel ten zijnon laste. Er is ook een dochter, die bemiddeld is, maar zich niets aan haai' moeder gelegen laat liggen. Kan zij nu gedwongen wor den, in het onderhoud Iets bij te dra gen? ANTWOORD. Vriendelijk 13 het niet, maar de dochter dwingen zal niet gaan. U kent het zwaarmoedige versje Eer brengt een arme vader met vreugd zes kinderen groot, Dan dat zes rijke kinderen hun vader helpen in den nood. VRAAG. Als een huisje onbe woonbaar is verklaard, is de eige naar dan nog verplicht grondbelas ting te betalen ANTWOORD. Zeer zeker. VRAAG. Mijn grootvader, reeds dertig jaar overleden, heeft borg ge sproken. Nu krijg ik een schrijven van een notaris, dat ik als erfgenaam verplicht ben, dat geld te betalen. Is dat volgens beliooren ANTWOORD. Borgtocht gaat te niet door do dertigjarige verjaring; d/e schuld zelf ookmaar liet is best mo gelijk, dat de verjaring der schuld gestuit is, door een gerechtelijke han deling of door 'erkentenis, zooals b.v. rentebetaling er eene is. In dat geval is de borgtocht n I e t te niet gegaan. U zult, om vasten grond te hebben, dat eerst moeten, onderzoeken. VRAAG. Een dienstbode is op 8 maanden gehuurd, doch wenscht bin- nentijds te vertrekken en heeft haar dienst met 6 weken opgezegd en heeft dus 6 weken in het kwartaal gewerkt. Heeft zij nu recht op 6 weken loon ANTWOORD. Het plaatselijk ge bruik brengt rnede, dat men ook op de 6 weken kan opzeggen en op grond daarvan zouden wij van" mee ning zijn, dat de zes weken loon moe ten worden betaald. VRAAG. Ik heb, als schipper, bij anderen in dienst zijnde, bij hét uit oefenen van mijn beroep een letsel gekregen' aan mijn voet. dat mij het werlg^a onmogelijk maakt. Is de aan nemer verplicht, mij uit te keeren, daar hij het niet noodig acht, mij in de Ongevallen weit te laten opnemen ANTWOORD. De aannemer heeft niets te laten opnemen. Wanneer uin een verzekeringsplichtig bedrijf werk zaam waart, zoudt u van zelf verze kerd zijn en aanspraak hebben op vergoeding. De aannemer is tot zoo danige uitkeering niet verplicht wan neer daaromtrent niets bedongen is, en liet gebeurde niet het gevolg is van zijn schuld of nalatigheid. VRAAG. Ik ben ingeloot, maar heb last van stotteren. Is dat ook een re den om te worden afgekeurd? ANTWOORD. Of uw gebrek van dien aard is, dat gij hiervoor zult. worden afgekeurd, kunnen wij niet beoordeelen. De loteling <To wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken vrijstelling van den dienst verlangt moet in persoon voor den Militieraad verschijnen. Tijd en plaats der zitting worden door Burgemeester en Wethouders tij dig bekend gemaakt. VRAAG. Ik ben bijna kaalhoofdig is or iets aan te doen. om nieuwe ha- eii te krijgen? ANTWOORD. Koop geen fleschjes met haarwatertjes of potjes met pom. made, maar vraag 't eenvoudig aan uw dokter. Als die er geen raad op weet, is er niets aan te doen. CORRESPONDENTIE. De man, die gaarne een paar schoe nen zou willen hebben, kan zich wen den tot den heer A. Dolatra, Wilsons- plein 61 rood, hoek Sophias traat. Den heer G. II. Wij begrijpen uw vraag niet. Kan u zich niet wat duide lijker uitdrukken G e v. Voor w. 12 sleutels aan een touwtje, het politiebureau. een portemorinale inh. eenig bij G. Phuis, Sophiastr. 41. geld Een dasspeld bij F. B. P. Goossens, Zuid-Polderstr. 67.. Een gouden broche bij L. J. Lem mers, Morinnesteeg 1. Twee huissleutels, aan het politie bureau. Een groote witharige hond, bij G. v. Dijk, Spaarnè 27. Een geelharig hondje, bij G. H. Deen, Voortingstraat 50. Een geelharig smoushondje, bij W. Versteeg, Anegang 48. Een pakje inh. haarspelden, bij M. Govas, Grebbestr. 49. Een portemonnaie Inh. enkele cen ten, bij J. P. de Ligt, Gen. Cronjé- straat 63 rood. Een kinderporbemonnaie inh. enke le centen, bij Fenger, Houtmarkt 59. Een portemonnaie inli. eenige cen ten, bij F. Ivragt, Romolenstr. 72. Een bankbiljet, aan het postkan toor. Een glacé handschoen, bij C. v. d. Nouwland, Oranjeboornstr. 56. Eten rozenkrans, bij G. Metz, De Witstr. 36. Een jongensjas waarin een bal en een zakdoek, bij M. de Hi Is ter. Oran- joboomslr. 85. Een zilv. broche, bij J. Raas, Zuid- Polderstr. 22. VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen, op Dinsdag 15 December 1908, des voormiddags 10 1/4 uur. Agenda I. Installatie der nieuwbenoemde leden. 2- Ingekomen stukken. 8. Proces-verbaal van kas-opname. 4. Verordening op de heffing van hoofrlelijkeu omslag. 5. Idem regeling verplichte school vergaderingen. 6. Adres van eenige ingezetenen om verlichting van den Duinweg, afdee-- ling Jan Gijzenvaart. 7. Adres mej. D. de Boer, verlos kundige te iJmulden, om een toelage uit de gemeentekas van f 50 voor 190S. 8. Adres geheelontlïouders-vereenl- ging Velsen c. a.'\ om gebruik van schoollokalen. 9. Voorloopig crediet R.-K. armbe stuur voor 1909. 10. 4de suppletoire begrooting der gemeente dienst 1908. II. Benoeming van a. een armmeester van het Schaa!- armhestuur. b. een armmeester van het R.-K. armbestuur. twee leden voor de commissie voor de gecontracteerde wegen te IJ- muiden. d. drie leden der commissie Van bijstand in het beheer der openbare werken e. een gedelegeerd lid in het bestuur der Visscherijsohool f. voorzitters, leden, enz., der stem- bureaux i g. vaccinateurs. 12. 2de suppletoir kohier, van den hoofdelijken omslag, 1908. Reclames primitief kohier van den hoofdei ijken omslag, 1908. Uit de Omstreken IJMUIDEN. Door het bestuur der IJmuider Vlschhandelvereeniging was aan den Directeur-Generaal der Posterijen het verzoek gericht om ter handhaving van het telegramgeheim matglas aan de loketien aan te brengen. De loketten zullen thans van gor dijntjes worden voorzien,. HEEMSTEDE., Diefstal. Ten nadeele van A. Peperkoorn aan de Molenwerf zijn konijnen ont vreemd., Militie. Voor de inschrijving voor de Mili tie zal meer bepaald zitting worden gehouden op Vrijdag 8 Januari a.s. HAARLEMMERMEER. Onveilig. De hulpbesteller der posterijen N. verbonden aan het hulppostkantoor te Nieuw-Vennep, werd, terwijl hij zijn avondbestelling deed en zich aan den Bennebroekerweg tusschen den IJweg en Ringdijk bevond, staande gehou den door een onbekend persoon^ die geld van hem eischte. N. sprong van zijn rijwiel en gaf den onbekende on-, ver w ach la een hevigen slag, waarop deze terugdeinsde. Van dit oogenblik maakte N. gebruik om op zijn rijwiel te springen en weg te rijden. Een bewijs echter dat de wegen in de Meer nog niet heel veilig zijn. Binnenland KOETERWAALSCII. Een Duitsche wijnfirma verspreidt hier de volgende circulaire: ,Vóór de komende rijen van feest dagen veroorloven wi| ons, Uw Edele onze firma herhaaldelijk in aanbeve lende herinnering te brengen, met onderdanig verzoek, bij noodwendig heid von uwe huisfelijke behoeften, zich tot ons te willen wenden.- Vele beduidende erkenningen en de snelle toeneming van bestendige Koo- pers von onze Wijnen betuigen, dat. wij wegens de goede Kwaliteit en di matige prijzen, in staat zijn voertreff- lijke Waren aan te bieden. Onze kisten met sortimenten, die zich als festgeschenken algemen over aantrekkelijkheid verheugen, bevelen wij ons bij deze gelegenheid aan uwe bijzondere Opmerkzaamheid aan. Op mooije verpakkingen leggen wij hooge waarde; ook garanteeren wij voor weibehouden aankommst van onze toezendingen. Wij verzoeken, ons goede opdragd- ten vóór het kersfeest spoedig te wil len maken, op dat wij U punktelïjk kunnen bedienen. Wij begroeten Uw Edele met vele Hoogachting,, (Vad.) ONREGELMATIGHEDEN AAN EEN POSTKANTOOR TE AMSTERDAM. De beheerder van het bijkantoor der posterijen en telegraphie aan de Bloemgracht te Amsterdam is, naar wij vernemen, ln zijn beheer vervan gen. Tegen hem waren, buiten het ambtenaarsper: oneel om, beschuldigd gingen ingebracht over onregelmatig heden in liet beheer van genoemd LV kantoor. Een voorloopig onderzoek gaf aan leiding den beschuldigde in zijn be heer te do6n vervangen. Over den aard dezer onregelmatigheden en de juistheid der Ingebrachte beschuldi gingen kan nog niets met zekerheid worden medegedeeld. De betrokken ambtenaar Is reeds 8 jaar te Amsterdam tot tevredenheid zijner superieuren werkzaam. Hij be heerde zes jaar lang het bijkantoor aan de Handelskade en dé laatste twee jaar dat aan de Bloemgracht. De oorsprong der gepleegde onregel matigheden zoude gezocht moeten worden in flnancieele misère, waar mee de man, die vader van eenige kinderen is, te kampen moet hebben, (Hbld.) TOEGEPAST SPREEKWOORD, Het is zaligeT te geven dan té ontvangen, meende de heer, die den bodelaar een valsch dubbeltje in de hand drukte. NIETS TEGEN TE DOEN 1 Meier heeft me gisteren den groot- sten ezel genoemd 1 Wat te doen Niet veel. Dat Je niet de groot ste ezel zijt, is bezwaarlijk te bewij zen, OP EEN CONCERT. Ma, waarom siaat die man daar In zijn rok, die dame daar zoo met zijn stok Hij slaat haar niet met z'n stok. Waarom gilt. ze dan zoo MEDELIJDEN. Twee roovers in het struikgewas. No. 1 (ongeduldig) Waar blijft hij nu No. 2Ik wil niet hopen, dat de oude heer een ongeluk gekregen heeft onderweg. GARANTIE. HuwelijkscandidaatDat gebit zal do vader van het meisje toch nog be talen Makelaar: Ja, ja; ze wordt geheel compleet afgeleverd. OVEREENSTEMMING. Ik geef u den goeden raad, mijn vriend, huw niét. Maar waarom lacht ge zoo Nu, mevrouw dien goeden raad heeft uw echtgenoot me ook ai gegeven, GRONDIG. Jansen Mijne vrouw spreekt .vier verschillende talen. PietersenMijne vrouw slechts éénemaar van den morgen tot den avond CHAUFFEURS. Dr. Mitchel, de neurologist, geleid de een belangstellend arts door het sanatorium, en opende eene deur met de woorden - Deze zaal is uitsluitend inge richt tut genezing van chauffeurs, dia het offer zijn vau hun beroep. En waar zijn de patiënten wa9 de vraag". Die liggen op hun rug onder do bedden, om te zien, of ér iets aan ha- port dat kunnen ze niet laten 1 UIT AMERIKA. Hoofdredacteur Hebt ge dien leeü- Aventommer geïnterviewd? Reporter Die man wierp mij do deur uit en dreigde mij door zijn wil de beesten te laten verscheuren, als ik weer bij hem kwam. HoofdredacteurDadelijk weer naar hem toe. Men zal zien, dat het een wereldblad als het onze niet op éeu reporter aankomt. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der begrooting van Marine hield de heer Hugenholtz een uitvoerige rede tegen de opdrij ving der begrooting. Tegen de verwa pening der Kortenaer, tegen den aanbouw van te traag loopende torpe dojagers, tegen dien van een nieuwe onderzee-boot, nam de inarino-specia-< litéit der socialistische fractie een af wijzend standpunt in. Hij betoogde, dat men sedert jaren met het mate rieel op den verkeerden weg was; men had een groote vloot van kleine on- veclitwaardige schepen. Inkrimping van het materieel zou tot inkrimping van personeel kunnen voeren en tot zeer belangrijke besparingen. Steeds was beweerd, dat voor onze_ zeegaten klein materieel noodig was, doch deze Minister maakte ons weer aan het groote materieel vast. In bijzonderhe den zette spr. uiteen, dat er een aan tal verouderde schepen zijn, zonder gevechtssvaarde, veel te oud, doch dia nog millioenen kosten aan onderhoud. Daar was bijvoorbeeld de „Heiliger- lee", met een bemanning van 111 man en één... onbruikbaar kanon. Gepoogd zou worden om door amendementen tegen geldverspilling te waken. Doch daartegen kon het best gewaakt wori den door het departement zelf. De boo ten waren ,,in herstelling", als ze niet „in conservatie" waren, wat niet ge-< tuigde voor de activiteit onzer marine De oude rommel moest worden afge schaft en dat moest ook gesteund wor- Naar het Engelsch door Barones Orczy. 25) En zij begon zenuwachtig met haar hand de maat te slaan tegen de kus sens van de loge. Seli/na Storace zong op dat oogen blik „Che faro" voor een gehoor, dat als betoovei'd aan de lippen van de prima donna hing. Chauvelin stond niet van zijn stoel op, en bleef rustig naar die zenuw achtige kleine hand kijken, het "eeni- fe bewijs, dat zijn pijl doel getroffen ad. Welnu? zei ze plotseling,' nog alt"d weinig belangstelling veinzend. Welnu,, burgeres voegde hij haar- doodbedaard toe. Wat is er dan met mijn broe der Ik heb nieuws van hem voor u, dat u zeker wel interesseeren zal, nmar laat mij eerst uitleggen.... Mag De-vmag was overbodfig. Hij voel- dó ofschoon Marguerite haar hoofd nog altijd van hem afgewend hield, dat haar zenuwen gespannen waren om alles te hooren wat hij te zeggen had. Onlangs, burgeres, zei hij, vroeg ik om uw hulpFrankrijk had hoar noodig en ik dacht op u te kun nen vertrouwen, maar u gaf mij uw. antwoord.... Sinds dien tijd hebben mijn eigen zaken en uw maatschap pelijke plichten ons vail elkaar gehou denofschoon er veel. gebeurd is.... Zeg als 't u belieft wat u te zeg gen heeft, burger, zei ze op tuchtigen toon, de muziek is mcesleepeml en de toehoorders worden ongeduldig we gens uw gepraat. Een oogenbRk maar, burgeres. Den dag, waarop ik de eer had u >in Dover te ontmoeten, en minder dan een uur nadat ik uw afwijzend ant woord had ontvangen, kwam ik in het bezit van eenige papieren, die den sluier oplichten over een dier in alle détails beraamde plannen voor de ontvluchting van eenige Fransche aristocraten den verrader De Tour- nay o. a. alles georganiseerd door dien bemoeizieken vent, den Rooden Pimpernel. Eenige draden ook van die geheimzinnige organisatie zijn mij in handen gevallen, maar niet alle, en ik heb u noodig neen I U moet mij helpen ze aan elkaar te knoopetf. Marguerite scheen zeer ongeduldig naar hem geluisterd te hebben zij haalde nu de schouders op en zeide vroolijk Och, man I Ik heb je immers al verteld, dat ik niets fe maken heb met je plannen omtrent den Rooden Pimpernel. En als ja niet over mijn broeder begonnen was, dan.... Een beetje geduld, als ik u ver zoeken mag, burgeres, ging hij on verstoorbaar voort. Twee heeren, Lord Antony Dew hurst en Sir An drew Ffoulkes waren dienzelfden avond in „Visschersrüst" te Dover. Dat weet Ik. Ik heb de héteren daar ontmoet. Zij waren bij mijn spionnen al bekend) als leden van dien verwensch- ten bond. Sir Andrew Ffoulkes heeft de Gravin de Touraay en haar kin deren vergezeld over 't Kanaal. Toen de beidé jonge mannen samen over waren, hebben mijn spionnen kans gezien de gelagkamer binnen le drin gen, de twee hgeren gebonden en den mond gestopt» hun papieren afgeno men en naar mij toe gebracht. Op dat oogenblik raadde zij welk gevaar naar dreigde. Papieren Was Armand onvoorzichtig geweest Die gedachte alleen bezorgde haar een nameloozen schrik. Toch wilde zij dezen man nog niet laten zien, dat zij bang waszij lach te vroolijk ©n luchthartig. Neen rnaar I Zooveel onbe schaamdheid grenst aan het onge- looh^ke, zei ze vroolijk. Diefstal en geweld 1 in Engeland in een cU'uk bezochte herberg 1 Je mannen hadden best gevangen genomen kun nen worden I En wat zou dat nog Zij zijn kinderen van Frankrijk, en zijn in de kunst onderwezen door uw nederigen dienaar. Als zij gevangen genomen waren, dan zouden zij naar de gevan genis of zelfs naar de galeien gegaan zijn zonder een woord van protest of onbescheidenheid te laten hooren in elk geval loonde het de moeite wel. Een druk bezocht© herberg is veiliger voor zulke kleine operaties dan u denkt, en mijn mannen hebben erva ring. Welnu En die papieren vroeg zij onverschillig. Ofschoon zij mij in kennis heb ben gesteld met sommige namen...... sommige plannengenoeg, denk ik, om voor net oogenblik hun voorgeno men handelingen te cLwarsboomen, toch ben ik helaas nog ni'iiets verder* omtrent de identiteit van den Roo den Pimpernel. Wel I vriend, zei ze, op denzelf den gemaakt luchthartigen toon, dan bpn je nog even ver als je was, niet waar En je kunt mij laten genieten van het laatste couplet van de aria. Waarlijk 1 zei ze, zoo duidelijk mo gelijk een gem aak ten geeuw onder drukkend, als je niet over mijn broe der gesproken had Aan ben ik nu juist foe, burgeres. Tusschen de brieven was :n brief aan Sir Andrew Ffoulkes, door uw broeder St. Just geschre ven. Weliiu En Die brief openbaarde mij, dat hij niet alleen sympathie voelt voor de vijanden van Frankrijk, maar dat hij werkelijk handlanger, zoo niet lid van den Bond van den Rooden Pim pernel is. De slag was eindelijk gevallen. Marguerite had het voortdurend voelen aankomen, zij wilde geen vrees toonen, zij was besloten onverschillig, ja, zelfs luchthartig te schijnen. Zij had zich op den schok voorbereid en had er voor gezorgd, al haar scherp- zLnnisrheid te kunnen Inspannen. Zelfs nu toonde zij zich niet zwak. Zij wist dat Chauvelin de waarheid gesproken had de man was te ern stig, te blindelings gehecht aan het valsche doel, dat hij voor oogem had, te trotsch op zijn landgenooten, op deze revolutiemannen om tot lage, on nutte leugens zijn toevlucht te ne men. Dien brief van Armand, dwaze onvoorzichtige Ai-mand had Chau velin in handen. Marguerite wist dat, alsof zij den brief met haar eigen oogen gezien had en Chauvelin zou d-ten brief bewaren tot eigen gebruik, totdat hij er toe k-.vara hem te vernie tigen of er gebruik van te maken te gen Armand. Dat alles» Wist zil en toch lachte zli steeds vroolijker en luider. Och kom, man 1 zei ze, over haar schouder heen tot hem sprekend en hem vierkant in 't gelaat kijkend, ik zei het immers al, niets dan een phanitastische intrigueArmand, een bondgenoot van dien geheimzin- nigen Rooden Pimpernel Armand, die Fransche aristocraten steunend, die hij verachtNeen maar, het ia al te awaas, ik moet zeggen, uw ver beeldingskracht gaat ver 1 Laat ik u alles duidelijk uitleg gen, burgeres, zeide Chauvelin, met dezelfde onverstoorbare kalmte, ik moet u de meest stellige verzekering geven, dat St. Just zonder hoop op, pardon gecompromitteerd is. Een oogenblik heerschte er dood- echo stilte tn de loge. Marguerite zat daar kaarsrecht, streng- en onbe weeglijk, terwijl zij ha&r best deed de situatie goed onder de oogen te zien,- om uit te maken, wat haar te doen' siondi Intusschen had Storace Juist haar aria geëindigd, en neeg nu vólgens de mode van die dagen voor het geest driftig publiek, dat haar herhaalde raaien liet terugkomen. (Wordt Térvolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5