Gemengd Nieuws EEN GEHEIME BRANDERIJ. Eenige dagen geleden ontvingen do accijnsambtenaren te Brussel een anoniemen brief, waarin hun werd medegedeeld, dat de gebroeders M., twee Hollanders, van wie er een reeds veroordeeld was tot twee jaren gevan genisstraf en 20.000 francs boete, en door de politio gezocht werd, uit Ant werpen een groote hoeveelheid kisten met flessclren alcohol hadden ver zonden. Met behulp der politie werd een streng onderzoek ingesteld, doch het bleek, dat de kisten in kwestie al wa ren afgehaald en naar St. Gilles ver voerd. Nasportngen leidden tot da arresta tie van een der gebroeders M., die een gemeubileerde kamer in de rue du progres te SainitrJosse-ten-Noode bewoonde. la zijn zakken vond men brieven van een loodgieter te .Merxem, bij Antwerpen. Nadat intusschen ook de andere broeder was gearresteerd in de rue de France, waar tevens een voorraad van 500 liter alcohol werd ontdekt, gingen een controleur en een onder-controleur naar Merxem, waar zij van de verhuurster van het voer lui" vernamen, dat de houder van een danszaal De B. den wagen voor en kele uren had geleend, doch nog niet had teruggebracht. Men begaf zich onmiddellijk naar de danszaal en ont dekte er een prachtige clandestiene distilleerderij. Zij was tot in de uiterste perfectie ingericht. Op de eerste verdieping vond men een koelvat en een reser voir van acht hectoliter, alsmede een reusachtige distilleerkolf. Dit toestel was door een buis van 40 centimeter verbonden met de bovenste verdie ping, waar men nog drie andere re servoirs ontdekte50 zakken, die sui ker hadden bevat, een zak gist en an dere voorwerpen werden in beslag genomen. De alcohol, die er gemaakt werd, was van do allerfijnste kwaliteit zoo'n beste maakte men zelfs niet in de distilleerderijen mei vergunning. „Nooit", zeiden de controleurs, „heb ben wij een op zóó volmaakte wijze geïnstalleerde distilleerderij gezien. De machines werden door middel van gas m werking gebracht. Men stookte er zóó geweldig, dat deuren, raamkozijnen en alle hout werk verbrand waren. De vloersteenen waren door de hitte gebarsten. Donderdag was er nog den geheelen middag gewerkt. De B. is ge arresteerd. Hij beweert, dat hij niets met de zaak te maken heeft. Hij er kent echter, dat de installatie met zij ne goedkeuring is aangebracht door een ingenieur te Brussel, naar wien de politie thans zoekt. De B. heeft ook bekend, dat in zijn huis 1500 kilo suiker in drie keer was binnengebracht. Het huis, dat eene waarde neelt van 7U.0UU francs, is zrn eigendom. Man weet nog niet hoeveel alcohol er gefabriceerd is, maar het moet een aanzienlijke hoeveoiheid zijn ge weest. In Mei werd in een kasteel te Dit- beek een clandestiene distilleerderij ontdekt. In verband d_armede werden de heide Hollanders Jan en Frans Mun- ninghof door de rechtbank te Brus sel bij verstek veroordeeld elk tot 2 jaar gevangenisstraf en 20.000 francs boete. Hun knecht, Hendrik V., kreeg een jaar, terwijl de vader van M. en een andere knecht werden vrijgesproken. U's-Hert. Ct."j EEN HANDIG OPLICHTER. De arrestatie van een oplichter, die met groote geraffineerdheid in den presidentsstrijd is opgetreden, wekt in New-York groot opzien. Toen door de beide groote partijen van het land van den dollar Taft en Bryan tot candidaat waren gesteld, arriveerde met een schip uit Australië een gen tleman, die er keurig uitzag.Hij noem de zich Montefiore Myers en had een groote menigte aanbevelingsbrieven van politici en millïonnairs uit de Ver- eeuigde Staten. Te Pittsburg gaf hij zich uit voor een vertegenwoordiger van Rothschild. Hij beweerde, dat hij, wanneer vast stond, dat Taft tot pre sident gekozen zou worden, eenige millioenen in Amerikaansche onder nemingen zou steken. Mr. Myers werd door de industriemagnaten van Pitts burg met open armen ontvangen; het regende uitnoodigingon tot allerlei feesten en banketten. Wanneer men in zijn luxueus inge richt hotel te Pittsburg kwam, vond men op zijn schrijftafel allerlei brie ven van vorsten, prinsen en bekende kunstenaressen. Met den schouwburg-directeur Ve- lasco maakte hij een plan, om een theater te stichten. Aan een diner zeide men van den „vertegenwoordi ger" van Rothschild: „Gentlemen,hier staat een man voor u, dié een vermo gen van 800 millïoen dollars achter zich heeft.'" De zoo alom gevierde en geëerde Mr. Myers liet blozend het hoofd op zijn borst vallen en zeide zacht: „Mijne heeren, het is te veel eerl" Voorts werd Mr. Myers op een ban ket uitgenoodigd, dat door Dr. Bona parte, den procureur-generaal, gege ven werd. Den volgenden morgen was het uit met de pret. 't Bleek dat Mr. Montefiore Myers uitsluitend van op lichterijen had geleefd en de politici, ijzer- en andere industriekoningen uit Pittsburg keken raar op, toen zij hoor den, dat hun gast wegens bedriegerij, herhaalde malen gepleegd, in de ge vangenis te New-York werd gestopt. Nog meer verrast waren zij, toen bleek, dat de pseudo-vertegenwoordi- ger van Rothschild een steenklopper was geweest en den nacht doorbracht In een waggon van den N.-Yorkschen ondergrondschen spoorweg. Den oplichter wordt bovendien nog diefstal van vij'f effecten van 9000 gul den ten laste gelegd. DE SUIKER-CONFERENTIE. Het permanente comité der suiker- conferentie ts te Brussel bijeengeko men. De voorzitter, Capelle, wees er met voldoening op, dat de conferentie thans door de toetreding van den Russischen gedelegeerde Is uitge breid en dat Italië het besluit geno men heeft ook verder aan de confe rentie te blijven deelnemen. Het voornaamste punt van behan deling is de vraag, hoe Engeland aan hetwelk op de jongste conferentie de bekende groote concessie Is gedaan, den oorsprong van de geëxporteerde suiker aanwijst. Engeland heeft de verplichting op zich genomen, te be letten, dat de op zijn marlot komende buitenlandsche premie-suiker bij den uitvoer zou concurreeren tegen de zonder premie uitgevoerde suiker der staten., die bij de Conventie zijn aan gesloten. Fngedand heeft daarvoor maatregelen ontworpen, hierin be staande, dat de Engelsche douane autoriteiten certificaten afgeven, waarin verklaard wordt, dat voor de buitenlandsche suiker geen premie is genoten. Maar die maatregelkan in het buitenland niet als een afdoende waarborg worden opgevat, waarom de conferentie dit punt breedvoerig wil bespreken. De daarop betrekking hebbende voorstellen zullen worden gedrukt en aan de leden van het per manente comité worden toegezonden. Het is onjuist gebleken, dat Rus land zou voorstellen het Russische contingent van uitvoer te verhoogen, als de suikerprijs op de Engelsche markt boven een bepaalden prijs gaat. Dit punt aal dus geen onder werp van bespreking in de hijeen- komst van- het permanente comité vormen. RUSSISCHE AMBTENAREN. Op het oogenblik wordt te Peters burg een proces gevoerd, dat weder om een zeer schel licht op de schur kenstreken' van de Russische ambte naren werpt. In den slag bij Tsushima gingen met de schepen en de bemanning ook vele spaarbankboekjes enz. naar den bodem der zee. Ten einde de nabe staanden der slachtoffers gemakke lijk in staat te stellen de gelden te rug te krijgen, verordineerde de mi nister van marine, dat eenvoudig brieven van de bezitters aan hun fa milie met de opsomming van hun in lagen bij de spaarbank voldoende zouden ziin voor uitbetaling. De amb tenaar Sergejew benutte deze bepaling om valsche brieven te maken en op die manier 80,000 roebel te stelen. Als helpers gebruikte hij een aantal slecht betaalde ondergeschikten. Do laatsten zitten thans op de bank der aangeklaagden, want Sergejew wist zich tijdig naar het buitenland te red den. De volksmond noemt de schurken teokenend „de hyena's van Tsushi ma." NOG JUIST BIJTIJDS. Een dame te Kopenhagen trachtte zich van het leven te berooven door zich de polsaderen af te snijden. Haar hulsgenooten telefoneerden om ge neeskundige hulp, maar kwamen spoedig daarna tot de ontdekking, dat zij dood was; het bloed had opgehou den te vloeien én er was niets meer te bemerken van ademtocht of hartbe- weging. Men telefoneerde toen', dat de ziekenwagen overbodig was en er slechts voor een lijk (dat ook te Ko penhagen niet in huis mag blijven) gezorgd moest worden. De ziekenwa gen was echter al op weg en het lijk werd naar de operatiekamer van het ziekenhuis gebracht. Een medicus werd geroepen om den dood te consta- teeren; maar er werd geen haast ge maakt, daar niemand er aan twijfel de dat de vrouw dood was; ook de dokter niet, toen hij kwam; hart en pols stonden stil en de doodskoude was reeds ingetreden. Toen hij ging zitten om het doodsbewijs in te vullen kreeg hij plotseling een ingeving, die hem zelf dwaas leek, maar waar hij toch gevolg aan gaf: hij verbond den afgesneden pols waar geen bloed meer uitvloeide, legde de beenen der vrouw boog, en wikkelde er stevig een band om, toen begon hij, aanvangende bij de toppen der teenen en zoo naar het onderlichaam, iederen droppel bloed, die zich nog in het lichaam bevond, in de richting van het hart te drukken. Dat het zou helpen, geloofde hij heele- maal niet; maar na een kwartier be gon de vrouw te ademen; het leven was teruggekeerd. De vrouw had ongeveer een uur in een toestand van levenloosheid ver keerd. Het is waarschijnlijk, dat zij er het leven af zal brengen, zegt „Po- litiken." HIJ WILDE EENS TUFFEN 1 Een automobiel stond voor het Grand Palais te Parijs. De chauffeur liet zijn auto even in den steek... het bekende onbewaakte oogenblik volg de... een zestienjarige straatjongen loopt voorbij. De gelegenheid is hem gunstig, hij springt voorop, zet zich gemakkelijk op het lederen kussen, neemt het stuur, haalt den handle over en rrrt... Hij tuft langs de buitenboulevards, stuift full-speed wel twee, drie keer Parijs om, wilde dan de binnenstad doorrijden, maar daar ging de pret er af. Hij stopte, sprong er af en liep ijlings weg. Toch werd de rakker door een paar apen ten achter haald. De automobiel werd aan zijn doodelijk beangsten ei genaar terug gegeven, die wel meer dan vier uren naar zijn voertuig had loopen zoeken. Rechtszaken VERDUISTERING VAN DLAMANT. Voor de 4e Kamer der Amsterdam- sehe Rechtbank werd de behandeling aangevangen van de zaak tegen den commissionair in diamant Isaac Bruinvels. oud 43 Jaar. wonende te Amsterdam, thans gedetineerd. Hem is ten laste gelegd, dat hij op verschillende tijdstippen in of om streeks Juni en het begin van Juli 1908 te Amsterdam of eldors in Nederland verschillende hem ten verkoop gege ven partijen diamant heeft verduis terd. Er waren In deze zaak, waarin mr. L W. van Gigch als raadsman van den beklaagde optrad, 19 getuigen ge dagvaard. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de heer B. Mok den beklaagde, die naar Londen was gevlucht, was nage reisd. Toen hij hem op straat ont moette, ontstelde beklaagde hevig. „Waar heb je mijn diamant gelaten?" vroeg getuige, waarop beklaagde „Ik ben de boef, neem mij maar mee, ik heb toch vijl' jaar." In een restau rant, waar zij binnen gingen, zeide getuige tot bekl., dat pogingen In het werk zouden worden gesteld om de zaak te scliipperen. „Misschien is de zaak" aldus liet hij zich uit „nog voor je te redden, geef mij de porte feuille, dan zullen wij naar je zwager gaan en met elkaar zien te schippe ren en te redden wat te redden valt." „Wij wilden"' zoo- verklaarde ge tuige tot toelichting tot de Rechtbank „wij wilden liever geld dan recht". Beklaagde wierp volgens getuige ersi. tegen„ik ben hier vrij, je maakt mij toch niets", maar ten slot te gaf hij de portefeuille mede, ge wikkeld in een Engelsche krant met kruisband, gezegeld bovendien met be- klaagde's zegelring. Deze portefeuille bevatte 15 partijtjes bijeengevoegde diamant, een bankbiljet van f 100 en een half lot ioi de Staatsloterij. Met deze portefeuille ging de heer Mok naar Amsterdam, en daar gekomen begaf hij zich in gezelschap van twee andere benadeelden naar mr. T. A. Kokosky, die zich in verbinding stelde met mr. Goudeket, advocaat van be- klaagde's zwager, den heer Duim. De heeren waren echter ongeneigd om iets te doen, waarop mr. Kokosky, ge lijk deze als getuige verklaarde, het het best oordeelde om beklaagde's faillissement aan te vragen. Dit faillissement werd uitgespro ken en mr. Godfried Parser tot cura tor benoemd. Deze deelde mede, dal notaris Wertheim een notarieel pro cos-vor ba a'. opmaskte van den inhoud der portefeuille; andere diamant den in de portefeuille werd niet gevon den. Mr. Goudeket slelde voor een vergadering van crediteuren bijeen te roepen, opdat iedereen zou kunnen zeggen, welke der diamanten hem toe behoorden, maar mr. Parser verzette zich daartegen, wanneer de eed niet werd opgelegd, op grond dat een der benadeelden reeds vroeger zich uitge laten zou hebben in dien geest„Wat gevonden is, dat is mijn diamant". „Het actief van bekl.'s boedel was pl. min. 650 aan contanten enz. Waarneer geen eigendomsrecht op de in de portefeuille aanwezige diaman ten kan worden bewezen, wordt dit bedrag aanmerkelijk hooger. Het pas sief bedraagt pl. min. 35.000. Beklaagde heeft alleen vorderingen die uit commissie voortsproten, be twist. Zijn verweer is nl., dat hij alle partijen gekocht heeft en niet in com missie gehad. De heeren Mok en Ver- duin, als getuigen gehoord, Melden echter het tegendeel vol. Wat betreft de ontmoeting die bekl. met Mok te Londen had, zei hij zich daarvan niets te herinneren. „Ik was heelemaal weg", zoo beweerde hij. VEROORZAKEN VAN DEN DOOD. Den 24en November stond voor de rechtbank te Dordrecht terecht J. J. Benjamins, arts, beschuldigd van als geneesheer en in de uitoefening van zijn beroep als zoodanig een meisje op haar verzoek te hebben behandeld en die behandeling op zoo onvoor zichtige en achtelooze wijze te hebben verricht, dat een verwonding is te weeggebracht, waardoor bedoeld meisje buikvliesontsteking heeft ge kregen en daardoor is overleden. Ge- eischt werd 3 maanden hechtenis en ontzetting uit zijn ambt voor den tijd van ZJaar. Dinsdag recht doende, ver oordeelde óe rechtbank den genees heer tot 2 maanden hechienis wegens he-t in de uitoefening van eenig be roep door schuld den dood van een anaer veroorzaken. Üit de Arbeiderswereld GERUCHTEN OVER EEN CRISIS IN DEN DIAMANTHANDEL. Een Reutel-telegram maakt melding van te Londen loojpende geruchten over een crisis in den diamanthandel die -het gevolg zou wezen van een ontbinding van het De Beers-syndi- caat, welke geruchten evenwel wor den tegengesproken. In verband hiermede verleenen wij plaats aan de volgende corresponden tie uit Londen in het te Brussel ver schijnende weekblad „Le Joaillier" van 5 Dec. voorkomende „Deze week was de markt veel kal mer dan de vorige weken bovendien: het is onmogelijk elke week groote hoeveelheden ru\vo diamanten om te zetten .Men vraagt zich met verba zing af, wat er gedaan moet worden. Moeten ze bewerkt worden? Moeten ze geslepen Zou het niet beter zijn af ie wachten en zich te verzekeren van den stand vun de markt in gesle pen, zoodra hetgeen het laatst ge kocht is verwerkt zal zijn en ter markt gebracht Indien het waar is, zooals men hier althans verzekert, dat de Premier de bedoeling heeft, het volgend jaar enorm te ^roduceeron, Is het absoluut niet noodig, dat de fabrikanten zoo koortsachtig koopon, en, volgens mijn meening, zouden ze veel beter doen, kalm uit te zien of de Premier inder daad zijn productie verhoogt Als het zoo is, kunnen ze nog zooveel ruw krijgen als zo willen. Ik geloof ech ter, dat de vermeerdering der produc tie een waarachtig gevaar voor ons is. Reeds thans koopt men niet meer geslepen, dan waaraan behoefte be staat een juwelier, die 2 karaats ge slepen noodig heeft, zal niet meer koopen dan 21/2, zelfs indien het mo gelijk is. dat tot een eenigszins ver minderden prijs te verkrijgen; want hij is bevreesd voor de vermeerderde productie, die in uitzicht is gesteld en 1 omdat hij gelooft, dat hij op een ge geven oogenblik zijn waren veel goed- kooper zal kunnen betrekken dan thans, juist tengevogle der groote hoeveelheid ruw, die door deze over productie ter markt zal worden ge bracht. Des te beter, «ndlen hij zich vergist. In dit geval zal hij met ge noegen den hoogeren prijs betalen, in dien hij koopen moet. Maar de markt zal onvast blijven zoolang de produc tie niet geregeld is, of liever, zoolang de De Beers en de Premier niet tot overeenstemming komen omtrent de regeling der jaarlijksche productie, zooals vroeger bet geval was, toen de entente tusschen de De Beers en het syndicaat bestond. De situatie zal de noodzakelijkheid doen gevoelen van een dergelijke overeenkomst en tot op het oogenblik, dat die tot stand, geko- mon is, zullen de fabrikanten voor zichtig blijven en geen ruw koopen tort et a travers. Tengevolge van den mist van deze dagen, evenals tengevolge der slui ting van het bureau van L. A. Abra hams, die alle kloof seis sorteerde, ten gevolge van den dood van den heer Harry Barnato, hebben Wornher, Beit Co., tot 7 Dec. het zicht van het Kimberley shipment, dat zij den 3en Dec. hadden moeten toonen, uit- gesteld. A. Dunkelsbuhler toont een Kimber ley shipment den 14en Doc. a, s. Wij lezen nog in „Financial News" dat gisteren een telegram uit de Kaap de berichten kwam bevestigen, welke reeds de vorige maand uit Duitscli- Zuid-West-Afrika te Berlijn binnen kwamen, en volgens welke de dia manten daar zóó talrijk voorkomen, dat. een blanke met behulp van zes kaffers en eenige primitieve gereed schappen 70 a 85 karaat per dag pro duceerde. üp een hoeve, waar men een waschinrichting had gemaakt, kwam men zelfs tot 150 200 ka raat. Hoewel het gewicht dezer diaman ten varieert tusschen 1/2 en 7/8 ka raat per stuk. en de kleur ietwat geel is, schijnt toch een dergelijke, na tuurlijk voor veel uitbreiding vatba re productie, een vrij grooten invloed le zullen gaan uitoefenen. Men schrijft de flauwe stemming in de De Beers-shares op do Lonöen- sche en Parijsche beurzen dan ook niet zoozeer toe aan liquidatie uit den boodel van Barnato, als wel aan por- tofeuille-verkoopen. (Iel.) Koloniën LUITENANT BROUWERS. Naar de Avp. verneemt, gaat liet met den len luitenant der mare chaussee G. R. Brouwers, die eenige maanden geleden op Atjeh zeer ern stig werd gewond bij een overval en daarbij een klewanghouw over wang en pols kreeg,, zoo goed, dat algeheel herstel volstrekt niet is uitgesloten- De wonde in zijn wang is geheel ge nezen zijn arm is alleen nog wat stijf, maar ook dat hoopt men geheel te herstellen. De heer Brouwers wordt te Batavia behandeld, waar hij bij het substiten. tenkader Is gedetacheerd. COLUN. Aan de „Sumatra Post" wordt uit Bataria ueseind Benoemd is tot tijdelijk adviseur voor de bestuurszaken in de Buiten- bozittinigen H. Colim. Kerk en Schooi VROUWENKIESRECHT IN DE NED. HERV. KERK. Het comité voor vrouwenkiesrecht til de Nederduitsche Hervormde Kerk bestaande uit zeven dames en ds. Reitsma te Noordvvolde als voorzitter, heeft aan alle hervormde predikanten de volgende circulaire verzonden „Oudergeteekenden, vertegenwoor digende verschillende richtingen in de Ned. ILerv. Kerk, hebben zich ge vormd tot een comité voor kiesrecht aan onze vrouwelijke lidmaten. Zij zijn overtuigd, dat het geen enkele godsdienstige vrouw onverschillig kan zijn, in wiens hand de zorg voor hare gemeente is gelegd, aan wien de godsdienstige opvoeding harer kinde ren zal worden toevertrouwd. Zij meenen, ilat het christelijk gemoeds leven onder vrouwen zeker niet min der sterk is dan onder mannen, en dat de bevoegdheid der vrouw tot oor deel en in deze volkomen gelijk moet geacht worden aan die van den man. Breeder motiveering is hier wel niet mogelijk, zoodat wij verwijzen naar hetgeen in de Synode van 1897, 1898, 1900 en 1908 hierover is gezegd. Wij stellen ons nu de actie als volgt voor. Vóór 25 December komen inge- j vuldo vragenlijsten, dus ook de uwe, terug eu heeft het comité dus over zicht van ae gemeenten, waarin pre dikanten of anderen zich beschikbaar stellen. Aan elk der opgegeven adres sen verzenden wij daarna een of meer afdrukken van het door ons aan de Synode te richten verzoekschrift, be nevens lijsten voor het verzamelen van haaid.teekeningeu. Als deze lijsten bij ons zijn teruggekomen, worden zij met het origineel van het verzoek schrift verzonden naar de Svnodevan 1909. Verder weten wij uit de bij ons te ruggekomen vragenlijsten de adres sen der predikanten, die zich bereid verklaren bij hun classical^ vergade ring (Juni 1909) een voorstel in te dienen, om aan de Synode wetswijzi ging van art. 3 algemeen reglement enz. enz. te verzoeken. Wij stellen binmeui eilke classis deze predikanten met elkander in verbinding, en zen den hun een concept-voorstel toe. Wij doen een eras tig beroep op uw medewerking en. verzoeken u drin gend, bijgaande vragenlijst vóór 25 December terug te zenden in gesloten couvert. Indien u geen voorstander zijt van vrouwenkiesrecht in de kerk, wil dan toch dit schrijven niel onbeantwoord ter zijde leggen, doch zie Johannes 13 vers 23 Indien ik kwalijk gespro ken heb, betuig van het kwade." („N. R. Ct") GER. KERKEN. Beroepen te Aalsmeer ds. J. Fok- kinga, te Medemblik, NED. HERV. KERK. Beroepen (toez.) Le Wedde (Gr.) ds. G. Sterringa, te Kropswolde (Gr.) Aangenomen liet beroep te Klevere- kerke door den heer IL J. Visser, cand. te Delfshaven. Persoverzicht EEN TREURIG BEELD. Aan een Kamer-verslag van ,,Het. Volk" 'S het volgende ontleend Als do vergadering begint hangt in de zaal een sombere stemming, die ook over de levendigste leden de loom heid brengt van de uren vóór zonsop gang. „De zaak geeft den indruk, alsof hier een aantal heeren bijeenzit, dat den nacht bij een zieke heeft door waakt, en maar op het doorbreken van de zon wacht, om naar huis en naar bed te kunnen gaan. „In den namiddag, om twee uur, halfdrie, gaan de lichten op, is de dag voorbij, begint, de avond. Dat hou den alleen sterke zenuwen lang vol. De zaal gaat er meer en meer verla ten uitzien. De witte papieren blin ken hard op het warme donkergroen van de bankende hanteerders heb ben ze in den steek gelaten en rocken hun sigaar m de koffiekamer. Nieuws gierig komen van tijd tot tijd neuzen en verdwijnen weer, in de zaal han gen alleen de leden die gauw aan de beurt komen van tijd tot tijd kij ken zij naar de klok. met een lang zaam zorgelijk wordend gezichthet is niet prettig, en niet gemakkelijk, voor een leege zaal te spreken. .Spijbe laars komen bij den Voorzitter infor- moeren, hoe lang het nog duurt, of er nog een stemming komt, en als zij gerustgesteld zijn, pakken zij hun stukken in de tasch, en verdwijnen voor goed. Is het eenmaal half vijf, dan zijn er meestal in het heele ge bouw geeu dertig Kamerleden meer te vinden. Dan slaat de Voorzitter zijn slag. De eene spreker na den ander, die aan de beurt komt, kijkt hem vra gend, hoe later het wordt, hoe dee moediger aan. Soms hoort men iets schuchter mompelen over „het ver gevorderde uur", maar de Voorzitter is Oost-Indisch doof, en verzekert op ambtelijkon toon het aarzelend lid nog eens, dat hij het woord heeft. En dan spreekt zoo n mijnheer voor een luis teraar of vier, vijf, plus den Voorzit ter. plus den Heer Minister verle den week heeft zelfs een mijnheer het woord gevoerd, die tot publiek be halve deze twee grootwaardigheidsbe- kleeders en de onmisbare griffiers, stenografen, analytici en boden, precies één collega hadonzen Ben jamin, broeder Pollema. „Houd eens een redevoering onder zulke omstandigheden 1 Zij smelt in uw hersens weg. Repliceer eens Maak u eens driftig, zet de kwestie eens smakelijk uiteen, voor één lid „Dit is ondoenlijk, en schiet het eene onderwerp voor, het andere na, de begroot'ngsposten bij dozijnen, met de snelheid van een snoek door het water onder den hamer door, zoo alleen is het mogelijk, vóór Kerst mis met de begrooting klaar te ko men." Vervolg Gemeenteraad A. Dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. een verzoekschrift van het be stuur der ofdeeling Haarlem van den Volksbond, om bij de aangifte van geboorten aan de ouders en bij het verlaten van de school aan de leer lingen kaarten, waarbij gewaar schuwd wordt tegen alcoholgebruik, te doen uitreiken 2e. een verzoekschrift van het be stuur der Christelijke Avondnaai school, om alsnog een subsidie toe te kennen ten behoeve van die school 3e. een verzoekschrift van de Di rectie der Haarlernsche Katoen Mij., om afwijking toe te staan van het bepaalde bij art. 7 la der Bouwveror dening voor den bouw van een hou ten schuur op het fabrieksterrein aan den Kinderhuissingel. 4e. een verzoekschrift van J. J. Ver- zijlenberg e. a. om nog dit jaar over te gaan tot vernieuwing van de be strating aan den Wagenweg 5e. een verzoekschrift van de Maat schappij tot verbetering van de huis vesting van minvermogenden, om eene bijdrage van f 6000 te verleenen in de kosten van bestrating en rio- leering van de Kerkhofstraat -6e. eo-n verzoekschrift van wed. C. Steenken. om haar als weduwe van een agont van politie eenen billijken onderstand te verleenen. B. Dat zijn ingekomen lo. een voordracht van B. en W-, ter benoeming van twee onderwij zeressen aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs. (B. en W. stellen voor dit punt, hoe wel vreeand aan de orde van den dag, in behandeling te nemen, en zoo mo gelijk tot eene beslissing te brengen). 2o. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene 2de suppletoire begrooting dienst 1908 3o. Voorstellen van de heeren M. de Braai en E. Levert, tot wijziging van de Verordening op de doorvaart van schepen door beweegbare brug gen 4o. een schrijven van de heeren J. F. Hulswit e. a. om de beslissing op het voorstel in zake demping van de Bakenessergracht aan te houden. (Te behandelen bij punt 8 van den oproepingsbrief). 5o. een verzoekschrift van J. van Smirron, betreffende verlenging van de pacht van het buffet in het sla- gersgezellenlokaal ta het openbaar slachthuis. (Te behandelen bij punt 7 van r' oproepingsbrief). 6o. een verzoekschrift van M. J. D. Pasteur, om hem eervol ontslag te verleenen als lid der Gezondheids commissie. (Heden behandelen). 7o. een verzoekschrift van de Com missie tot leniging van den nood door buitengewone werkloosheid, en van het bestuur van hef gemeentelijk fonds ter bevordering van de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, te machtigen om lot 1 Maart 1909 af te wil ken van eenige voorschriften van het gemeentelijk reglement. (Heden behandelen) 8o. een niet onderteekend on nie» op gezegeld papier gesteld schrijver van bewoners van het Spaarne, oio verbetering te brengen in den ver> keerstoestand op net Spaarne tus schen de Korte Veerstraat en de Dam straat. (Wordt voorgesteld ter zijde le leg- gen). 9o. een verzoekschrift van het be stuur der Haarlernsche Handelsver eeniging, houdende betuiging van in stem mlng met het voorstel van d< heeren Van de Kamp e. a., tol dempen van de Bakenessergracht, en met hef verzoekschrift van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarin on^ der moer wordt aangedrongon op het inrichten van de Houtmarkt als handelskade. (Te behandelen bij punt 8 van den oproepingsbrief). lOo. een schrijven van den heer J L. E. I. Breda Kleynenbarg, hou dende 9 amendementen op het voor stel van B. en W.f tot instelling van een geuteenlijke Arbeidsbeurs. (Te behandelen bij punt 14 van den oproepingsbrief). C. Dat door deD Commissaris der Koningin in de provincie Noonl-Hol- laud is bonoemd tot buitengewoon ge meente-veldwachter C. J. Bos, klerk bij de politie. D. Dat B. en W. met ingang van 1 Januari 1909 zijn bevorderd tot hoofdklerk ter gemeente-secretarie de heeren J. Kien en J. R. Franken, en dat door hen bij wijze van proef voorloopig voor den tijd van één jaar i3 bonoemd tot adjunct-opzichter bij het houw- on woningtoezicht C. Ste- ketie, te Overschie. F. Dat J. B. Lasschuit heeft bericht, dat hij liet door hein aan den Rand gerichte verzoekschrift betreffende het uitbouwen van privaten achter de perceelen aan den Heerensingel nos. 23 af intrekt, weshalve het voorstel van B. en W. d.d. 24 Novem ber 1908 (gedrukt No. 403) komt te vervallen. G. Dat voor de leden ter lezing zijn nedergelegd het jaarverslag, de winst- en verliesrekening en de ba lans betreffende de vereeniging Maat schappij tot verbetering der huisves ting van minvermogenden. I. Dat zijn ingekomen le. een schrijven van Gedeputeerde Stalen der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 28 October j.l, No. 7 betreffende de overdracht van gronden ten name van de N. V. Mij. tot exploitatie van onroerende goederen „Arbeid Adelt". 2o. een schrijven van dezelfden, ten gelelde van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 18 November j.l. No. "18 betreffende overdracht van gronden aan de Binnenlandsche Ex ploitatie Maatschappij van Onroeren de Goederen. 3e. een schrijven van dezelfden, ten geloido van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 18 November j.l. No. 20 betreffende verkoop van grond aan J. Koper. 4e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 18 November j.l. No. 21 betreffende verhuring van een oppervlakte water aan R. Veth. Ingekomen is het rapport van den directeur van Openbare Werken over de bestrating in onze gemeente. De heer SNELTJES verzoekt na dat de Voorzitter heeft meegedeeld, dat dit stuk in handen van B. en W, gesteld is om advies om de quaes- tie van de bestrating van den Wagen weg afzonderlijk aan de orde te stel len, omdat deze zaak toch reeds in den Raad ter sprake is gebracht. De VOORZITTER zegt, dat hij zal overwegen, in hoeverre dit mogelijk Is, ingevolge het reglement van orde. Ingevolge het besluit van de Woens dag gehouden vergadering van de Commissie tot leniging van den nood door buitengewone werkloosheid, heeft het bestuur zich tot den raad gewend met verzoek tot 1 Maart. 1909 af te wijken van de bepaling in art. 25 van 't reglement voor het gemeente lijk fonds ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid, opdat het be stuur reeds dezen winter op alle uit- koeringen der werkloozenkassen den gemeentelijken toeslag kan geven. De heer KLEYNENBERG verzoekt den Voorzitter deze zaak reeds heden In behandeling te brengen, daar do workloozen hiermee zeer gediend zul len worden. Do VOORZITTER heeft dit punt niet op de agenda gezet, uit deferen tie voor den raad. Wanneer de heeren tot, de behandeling over willen gaan, zal 't hem zeer aangenaam zijn. De heer VAN DE KAMP waarschuwt over deze inderdaad belangrijke zaak toch niet te licht heen te glippen. De heer SPOOR erkent de stukken niot gelezen te hebben, en zou gaarne de zaak aangehouden zien, daar hij en wellicht nog andere led^n de quaes tie nog niet voldoende begrijpen. De heer KLEYNENBERG vindt dit niet begrijpen geen argument voor aanhouding. Bij de behandeling zal d© zaak wel zoo besproken worden, dat 't den heeren duidelijk wordt. Wanneer het hun na de discussie nog niet duidelijk is, welnu dan zal ook spreker voor aanhouding stemmen. De heer SPOOR acht dit geen goe de behandeling. Vóór de discussie moeten do leden in do 'gelegenheid gesteld worden, om de stukken te be- studceren. De heer MODOO geeft dit In 't alge» meen toe. Voor een enkelen koer kan er wel van afgeweken worden, vooral als men bedenkt, dat elke week uit stel beteekent, dat de werkloozen ge durende dien tijd den gemeentelijken toeslag moeten missen. Hot voorstel van den heer Kloynen- berg om de zaak lieden te behandelen wordt aangenomen met 8 stemmen tegen; de heeren Krelage, Thijssen, H. D. Kruseman, Seignette, v. d. Kamp, Sn eitjes, Winkler en Spoor.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7