Stoonivaartberichten Kort Nieuws. Vergadering met gesloten deuren. Na een half uur wordt de vergade ring heropend. PUNT 3. B. en W. stellen voor goed te keu- yen da suppletoiro begrooting van 't Burgerlijk Armbestuur, dienst 1908, aanwijzend in ontvangst eü uitgaaf 1000. Goedgekeurd. PUNT 4. De Minister van Binnenlandsche Zaken geeft in overweging, uit de onlangs vastgestelde verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen foor gewoon lager onderwijs, uit ar tikel 2 de woorden „en verzorgers" te schrappen, terwijl uit artikel 2 tevens moet blijken, dat ten aanzien van weezen de aanslag naar hun eigen linancieeien toestand zal worden ge kegeld. B. en W. stellen voor,, hieraan te voldoen. Artikel 2 zal dan luiden Het in artikel 1 genoemde school geld zal r.iet verschuldigd zijn voor kinderen \an bedeelden, of voor die van ouders, welke, schoon niet be deeld, onvermogend zijn, terwijl het al of niet verschuldigd zijn van schoolgeld voor weezen 'afhankelijk zal zijn van hun eigen financieelen toestand een en ander ter beoordee- Ung van B. en VV. Goedgekeurd. PUNT 5. Bij de vaststelling der begrooting zijn posten uitgetrokken ter verbete ring van de jaarwedden van het poli- tie-personeel. B. en W. stellen voor, deze als volgt vast te stellen hoofdinspecteur ƒ2000 tot 2200 adjunct-hoofdinspecteur 1750 tot 1950, inspecteurs 1400 tot 1700; in specteur-administrateur 1000 tot 1400 adjunct-inspecteurs f 1000 tot ƒ1300; klerken ƒ600 tot ƒ825. De verhoogingen van ƒ100 geschil d'ra om de drie jaar, alleen bij de klerken om de twee jaar, maar bedrag gen dan ƒ75. Als overgangsbepaling geldt, dat de nu in dienst zijnde ambtenaren, die nog niet ontvangen wat hun volgens de nieuwe verordening toekomt, zoo spoedig mogelijk verhoogd zullen wor den, echter met niet meer dan 100 per jaar. Goedgekeurd. PUNT 6. De jaarwedden van de politie-agen- ten willen B. en W. aLs volgt vaststel- Ie. klasse 825 2e. klasse 800 3e. klasse bij voorloopige aanstel ling 725, bij vaste 750. Aan agenten 3e. klasse kan na 6 jaren 25 ve-rhooging toegekend wor den, aan agenten le. klasse na 10 en 15-jarigen dienst fn die klasse ook telkens ƒ25. Voor liet politie-diiploma wordt ƒ15 gegeven, voor het diploma met aantee- Vening 25. Bij wjjze van straf kunnen de agen. ten weer in rong verlaagd worden, waarbij ook de jaarwedde weer ver laagd wordt. Voor overuren wordt voor elke klas se 25 cent per uur gegeven. Van de jaarwedde kan ook boete Afgehouden worden, die echter per week niet meer dan 1/7 van het week loon mag bedragen. Do nieuwe regelingen treden 1 Ja nuari 1909 in werking. De heer VAN DE KAMP wil den Voorzitter als hoofd van de politie bij deze gelegenheid eens In overweging geven bij de aanstelling van nieuw politiepersoneel, niet alleen te letten op lengte en gewicht. We geven nu een fatscmlijk© jaarwedde, die een menschwaardig bestaan verzekert, en hebben daarom recht geschikte per sonen te eischen. Wat spreker met zijn verzoek bedoelt, behoeft niet na der toegelicht te worden, elk begrijpt dit. (Gelach). De VOORZITTER zegt, dat de agen ten benoemd worden op advies van den Commissaris, terwijl de verzeke ring "gegeven kan worden, dat met do verlangens van den heer Van de Kamp zeker reeds vroeger rekening gehouden is. Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 7. B. en W. stellen voor om de exploi tatie van het buffet in het slagers lokaal in het openbaar slachthuis ondershands te verpachten aan Cora. Kossen Pzn., te Haarlem, voor den tijd van een jaar, ingaande 1 Jan. 1909 voor een bedrag van 110. Dit voorstel wordt op verlangen van B. en W. aangehouden. De tegenwoordige pachter Sralrren wil ook voor het jaar 1909 in aanmer king komen, zoodat B. en W. de zaak nader zullen overwegen. PUNT B. en W. hebben advies uitgebracht over het voorstel der raadsleden, de heeren Van de Kamp, Modoo, Rinke- ma, Seignette en Loosjes, om over te gaan tot demping der Bakenesser- gracht. Door B. en W. wordt meege deeld, dat zij ten aanzien van dit dernpingsvraagstuk nog op 't zelfde standpunt staan als in 1901. Naar hunne meening zijn ook thans geen omstandigheden aanwezig op grond waarvan het besteden van een .aan zienlijk bedrag 65.000) gerechtvaar digd zou zijn. B. en W. stellen dus voor niet op het voorstel der raadsleden in te gaan. Door de heeren Hulswlt, Van Ros- sum, Thijssen, Loomeyer, Levert en Gravesteln wordt voorgesteld, het yoorstel van de heeren Van de Kamp b: a omtrent de demping van de Ba- kenessergracht aan te houden en B. $a W. uft te noodigen den directeur van gemeente-werken op te dragen een plan over te leggen, waarop de noodige en wenschelijk geachte ver beteringen van de verkeerswegen aan de Spaarnezijd© en van het stadsge deelte aan de overzijde van het Spaar- ne naar de binnenstad zijn aangege ven en waaruit duidelijk de omvang, het onderling verband en de noodza kelijke volgorde der uit te voeren wer ken kan blijken. Met dit pla-n zou kunnen blijken, of de demping der Bakenessergracht daaronder moet opgenomen worden. De heer HULSWIT geeft in overwe ging, om wanneer de raad zijn voor stel aanneemt, bij den directeur van Openbare Werken op spoed aan te dringen.. De heer VAN DE KAMP zegt, dat hij zich niet tegen het voorstel-HuIs- wit wil verzetten, mits maar spoed achter de zaak gezet wordt. Het voorstel Hulswit c.s. wordt zon der stemming goedgekeurd. PUNT 9. De voorzitter en secretaris van den Bond van Nederlandsche gemeente werklieden, af deeling Haarlem, ver zoeken den Raad, dat de straf, die ruim twee jaar geleden aan den werk man der gemeêntereiniging II. War merdam ls opgelegd, worde opgehe ven en hij weer hersteld in zijn vroeger loon en functie. B. en W. stellen voor, dit request in hunne haqden te stellen ter afdoe ning, daar het opleggen van straffen behoort tot de bevoegdheid van B. en W., ingevolge par. 30 en 31 van het werkliedenreglement. De heer VAN DE KAMP dringt er op aan, om toch spoed te maken met de reeds lang hangende wijziging van het werkliede.nreglement, opdat een scheidsgerecht ingesteld kan worden. De nü overgelegde stukken geven den raadsleden voldoende inlichting over den persoon in quaestie, zoodat er geen meerdere woorden over behoe ven te vallen, maar wanneer er een scheidsgerecht was geweest, zou het ongelijk van dezen werkman zoo ge bleken zijn, dat de zaak zeker niet bij den raad aanhangig zou zijn gemaakt. De heer KLEYNENBERG kan niet begrijpen hoe de organisatie zich het lot van dezen man heeft aangetrok ken. Zeker droeg men geen voldoende kennis van de omstandigheden, want anders was men niet met zoo'n ver zoek tot den Raad gekomen. De VOORZITTER deelt mee, dat de organisatie is Ingelicht door den di recteur van de gemeente-reiniging. Dat was het goede recht voor een er kende organisatie. De heer KLEYNENBERGDan vind ik het nog veel erger van deze vereeniging. Het yoorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. PUNT 10. B. en W. stellen voor, aan de bier brouwerij en ijsfabriek ,,'t Spaarne" vergunning te verleenen, om bij het bouwen van een wagenbergplaats op een perceel aan de Van Marumstraat en Zuider Buiten Spaarne, af te wij ken van het bepaalde bij art. 7, la der Bouwverordening. Goedgekeurd'. PUNT 11. B. en W. stellen voor, liet perceel Ossenhoofdsteeg 2 onbewoonbaar te verklaren en de ontruiming binnen drie maanden te gelasten. Goedgekeurd. PUNT 12. B. en W. bieden een staat van te vellen hoornen aan. Op het Bolwerk ten oosten van de brug bij de Maarten van Heemskerk straat 92 iepenstruiken (voor reorga nisatie ra zijn in slechten toestand), 11 eiken (.zijn ziek) 11 beuken (zijn misvormd), 1 esch (is misvormd). Friesehe Varkenmarkt: 12 iepen (zijn slecht). Hout6 sparren (zijn uitgeleefd) aan de westzijde 6 half zware eiken (toppen zijn dood), bij het monument 2 beuken (zijn ziek), 3 eiken (zijn slecht), eenig beukenhout (is mis vormd), achter den Hertenkamp en westzijde van den Hout, 3 hakbos- schen (bestemd voor hakhout), Scho- terweg tegenover perceel 6 1 iep (is slecht en geA'aarlijk voor de huizen), Wagenweg tusschen Schouwtjeslaan en het terrein van Bosch en Vaart, 3 iepen (vervanging door jonge boomen gewenscht). De lieer RINKEMA betreurt het. dat dit stuk pas is ingekomen, want nu is de tijd te kort geweest om zelf alles na te gaan. Spreker wil zich echter niet tegen het voorstel verzetten, vooraf waar de Hout er zoo goed af komt en er slechts weinig omgehakt wordt. Do VOORZITTER wil gaarne zoo veel mogelijk aan dezen wensch tege moet komen. PUNT 13. Bij raadsbesluit van 4 Maart werd Ln handen van de commissie van bij stand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de Plantsoenen ge steld liet schrijven van den heer M. J. F Bolderdijk, betreffende het onder houd van den Hout en het huren van een terrein voor het kweeken van hoornen voor de gemeentelijke plant soenen, ten einde dien Raad van ad vies te dienen. Om een einde te ma leen aan de on gerustheid, welke de steeds opduiken de uitingen van ontevredenheid bij een deel der burgerij hebben opge wekt, Ls het advies gevraagd van on- Eai-tij^igen op het gebied van het oscli wezen. Als zoodanig zijn opgetreden de heeren J. P. van Lonkhuyzen, ad junct-directeur, chef der afdéeling bebosschlngswezen van de Nederland sche Helde-Maatschappij, te Utrecht, J. J. Denier van der Gom; opzichter der plantsoenen te Utrecht, en G. G. Spengler, pud-leeraar aan de boschbouwschool te Frederiksoord. te Ti1 burg. Het rapport deelden we indertijd uitvoerig mede. De commissie van den Hout en plantsoenen refereert zich aan de slotsom, en stelt ln overeenstem ming met net advies van B. en W, voor, het adres van den heer Bolder- dijk voor kennisgeving aan te nemen. ..Daardoor zal aldus de commissie ln haar toelichting de Raad er kennen, dat voor de ongerustheid in zake het beheer van den Hout en do plantsoenen geen; grond bestaat, in tegendeel dat de gemeente met het tegenwoordige beheer van dien tak van dienst op den duur op een goeden weg is." In verband met de In de raadsver gadering van 4 Maart gehouden be sprekingen, meent de commissie te moeten opmerken, dat, hoewel de ar chitect voor den Hout en de plantsoe nen opnieuw heeft verklaard, zijner zijds geen bezwaar te hebben tegen openbaarmaking van het door hem naar aanleiding van liet schrijven van den heer Bolderdijk aan B. en W. uitgebracht rapport, de commissie die openbaarmaking met het oog op den vorm. waarin hot rapport is ge steld, niet wenschelijk acht. B. en W. stellen voor, het bekende adres der heeren M. J. F. Bolderdijk en K. Reijne voor kennisgeving aan te nemen, en. verwijzen daarbij naar hel advies van de commissie voor den Hout en de plantsoenen. De heer THIJSSEN brengt hulde aan dö Commissie voor den Hout en de plantsoenen. We zijn nu eens goed ingelicht geworden oter den schoo- nen Hout, terwijl ons ook verzekerd is, dat dit mooie bezit goed beheerd wordt. We zullen dit stuk goed bewa ren., want er mogen in de toekomst nog eens heeren komen, die zich, te recht of niet terecht., voor deskundi gen uitgeven, en critiek g'even over het beheer van den Hout. (Applaus). De lieer MODOO heeft ook met veel belangstelling van dit rapport kennis genomen. De wijze van werken vindt spreker echter niet goed. Op 4 Maart is besloten het adres der heeren Bol derdijk en Zocher in handen te stel len van de Commissie, terwijl de Commissie eerst in September niet haar onderzoek is aangevangen. Dit is langzaam werken. In dien tus- schentijd kunnen de klachten van de- zo heeren gedeeltelijk verholpen zijn. Spreker wil dit niet zeggen, hoewel- hij de bewering al gehoord heeft. Wanneer het onderzoek eerder was in gesteld, was het adres van die heeren meer recht gedaan. Voorts stelt spre ker voor, om het rapport van den lieer Springer openbaar te maken. Elk Haai lemmer steil belang in den Hout, en 'f was van de heeren Bol derdijk en Zocher een goed recht om hun aanmerkingen te maken. De Hout is als de Fraus HaJssen, publiek' eigendom. Spreker stelt dus voor, het rapport van den heer Springer als nog te laten drukken. De heer KRELAGE sluit zich aan bij de huldigende woorden, van den heer Thijssen. Vooral is spreker ver heugd, omdat ln 't rapport goede wen ken voor de toekomst gegeven zijn, vooral wat betreft de gemeentelijke kweekerij. De deskundigen, die de rappor ten, gevoegd bij het adre3 van de heeren Bolderdijk en Zocher, geschre ven hebben, noemen liet werk van de deskundigen van de Commissie niet geheel onpartijdig.. Welnu, spreker wil een derde geheel onpartijdige deskundige nog laten beslissen. De heer Beisner, een bekend en alge meen geacht boschkundige in Duitschl&ud, heeft onlangs den Hout bezocht en zijn bevindingen in een tijdschrift neergelegd. Spreker wil eenige zinnen uit dit artikel voor lezen. De heer De BraaiMaar in 't HoL- landsch 1 De heer KrelageIk zal zoo vrij zijn liet in 't Duitseli te doen. De heer DE BRAALMaar ik ver sta geen Duitsch. dan het» ik er niets aan. De VOORZITTER Dit is een ge heel particuliere zaak. De heer KRELAGE leest in 't Hol- Jandsch eenige zinnen voor. „De heerlijke oude boomen ln den Hout vormen nu een schoon natuur park, bij welke omwerking men de oude boomen heeft weten te sparen. De boomen maken een grootschen In druk. Men kan uren lang in dit over blijfsel van een bosch op genoeglijke wijze rondwandelen. Werkelijk, er zijn weinig steden, die zich over het bezit van zoo'n schoon en goed be heerd bosch kunnen verheugen. Toen deze Duitscher onzen Hout bezocht, was de heer Springer niet in de stad, anders mocht men zoo be sloot de heer Krelage denken, dat die mooie woorden den Duitscher door den heer Springer ln den mond waren gelegd. Zeker kan de heer Springer zich neerleggen bij de woorden van Schil ler Kannst du nicht Allen gefallen, mac he es Werrigen rechtVielen ge fallen 1st schlimm. Ook de heer SCHRAM dringt aan op openbaarmaking van het rapport van den heer Springer. De heer DE BRAAL schroomt, als niet-deskundige een opmerking te maken over het verplaatsen van boo- ,men-. Omtrent de boomen aan het Bol werk wórdt geschreven, dat daar een goede toestand verkregen zal worden. Spreker vindt do wijze van hande len daar echter niet goed. Eerst wordt er dicht hout geplaatst, terwijl er la ter weer geld moet uitgegeven wor den. om deze beplanting te dunnen. Ook bij 't viaduct zijn eschdoorng ge plaatst, die later toch weer gedund moeten worden. De treurwilgen (ge lach) voor de nieuwe H. B. S. staan ook niet op hun plaats. Vooo* de wo- nin van den directeur der waterlei ding ls het groen ook niet op oordeel kundige wijze geplant, omdat 'i te dicht bij de groote boomen staat. Wanneer zoo besloot spreker meer op deze kleinigheden gelet zou worden, zal 't geheele beheer van on zen Hout én de plantsoenen meer ver trouwen wekken. De VOORZITTER antwoordt den heer Modoo, dat het onderzoek ln den zomer niet zoo gewenscht was, waarom het dan ook wat uitgesteld ls geworden. Dat een vroeger onderzoek de heeren Bolderdijk er Zocher tpeer tevreden gesteld zou hebben, ctoet hior weinig ter zake. Den lieer De Braai antwoordt spre ker, dat het dunnen van boomen aan het Bolwerk zeer weinige kosten met zich brengt. De boomen voor da II. B. S. zijn geen treurwilligen en ook zijn die boomen daar op een goede plaats geplant. Bovendien, de heer De Braai moet nu niet in de kleinste details treden, hoofdzaak is, dat ook hij zich in 't algemeen met hét beheer kan ver- eenlgen. (Door do heeren Schraim, Van de Kamp, Modoo en Rinkema wordt nu. een yoorstel ingediend, óm het rap port* van den heer Springer te laten drukken en openbaar te maken). Wat het voorstel tot openbaarma king van het rapport van den gemeen te-architect betreft, antwoordt spr., dat publicatie van 't rapport nu geen zin meer heeft. Het ra.pport is.p^etge heel geschikt voor openbaarmaking. De heer Springer is hard aangeval len, en daarom is 't to verklaren, dat hij enkele uitdrukkingen gebruikt heeft, die niet geschikt zijn, om nu te publioeeren. Wanneer dit rapport weer gepubliceerd wordt, dan zullen de harten weer warm worden en de hoofden heet. Dit is fi'iet gewenscht. Daarom ontraadt, spreker de open baarmaking. De heer VAN DE KAMP wil open baarmaking, het zal geen warme hoofden meer maken, maar voor de bestrijders van den heer Springer werken als een koudwaterbad. De heer RINKEMA vindt in de zaak toch een principieels quaestie. De Duitsche deskundige van den heer Levert heeft «geschreven, dat de Hout van een oud bosch is omgewerkt tot een park. Voortaan zullen we dus niet meer mogen spreken van dén Haarlemmer Hout, maar van het Haarlemmer par It. Spreker wil volstrekt geen wantrouwen uitspre ken tegen het beheer van den heer Springer. In het rapport staat., dat al leen oude boomen worden omgehakt. Spr. heeft echter in den Hout boomen omgehakt gezien, die niet oud waren en waaraan hij geen gebrek kon ont dekken. We kunnen met het adres van de heeren Bolderdijk en Zocher niet anders doen, dan het voor kennisge ving aannemen, want 't tegendeel zou- een motie van wantrouwen tegenover het beheer van den heer Springer zijn. In het rapport wordt toch ook toegegeven, dat enkele verkeerdheden zijn gedaan, en spieker hoopt-, dat geen noomen op den Zijlweg meer ge kandelaard worden. De Duitsche des kundige heeft gezegd, dat onze hout nu een park Is geworden en dat d't nu goed beheerd wordt, welnu, dan is het goed, als men daarmee genoegen neemt. Men moet de heeren Bolder dijk en Zocher dan ook dankbaar zijn, dat zij hebben meegewerkt om deze verandering te conetateeren. De lieer SCHRAM dringt nogmaals aan op openbaarmaking van het Tap- port. Het moge niet met uiterste nauwzichtïgheid zijn opgesteld, elk vogeltje zingt zooals het gebekt is. Wanneer de heer Springer een rap port indient, moet dit voor openbaar making geschikt ziju. De uitdrukkingen kornen dan voor zijn rekening. De heer KRELAGE antwoordt den beer Rinkema, dat de Hout niet van een bosch tot 'n park vervormd ls. Dit heeft ook de Duitscher niet geschre ven. Uit oude kaarten en ook uit het rapport van de deskundigen blijkt, dat de Hout nooit een bosch geweest is en ook niet als zoodanig aangelegd. De deskundigen hebben er vooral den nadruk op gelegd, dat men er geen imitatie natuur-bosch van moet trach ten te maken. Het voorstel-Schram c. s. tot publi catie van het rapport van den heer Springer wordt verworpen.. Voor wa ren de hoeren De Breuk. De Braai, Van de Kamp, Modoo, Rmkema, WeL senaat Schram en Timmer. Het adre3 van de heeren Bolderdijk en Zocher wordt nu voor kennisge ving aangenomen. PUNT 14. B. en W. stellen voor met Ingang van 1 Jan. over te gaan tot definitie ve instelling van een gemeentelijke Arbeidsbeurs. Een ontwerp-verordening voor deze instelling ls door hen ingediend. Door de heeren KLEYNENBERG en MODOO zijn eenige amendementen ingediend. Daarom stelt de Voorzitter voor de ze zaak nog aan te houden, opdat B. en W. hun oordeel over deze amende menten kunnen uitspreken. Alsnu komt in behandeling het adres van de Commissie voor de werkloosheid. De VOORZITTER stelt namens B. en W.- voor, om aan het verzoek van d© commissie te voldoen. De heer KLEYNENBERG zegt, dat er een fout is gemaakt, nl. de over gangebepaling, dat werkloozen 6 maanden aan een werkloozenkas moe ten hebben bijgedragen, willen ze recht hebben op den gemeentelijken toeslag. De werkloozenkassen zijn pas opgericht, zoodat nu nog niet aan de zen eisch voldaan kan worden. De werkloosheid is In den laatsten tijd druk besproken. De beste weg om deze te bestrijden ls de verzekering, daar deze veel beter werkt, dan een gewo ne gelduitdeeling of werkverschaf fing welk© ook altijd nadeelen met zich brengt. Ons gemeentelijk werkloozen- fonds moet een opvoedend karakter hebben. Zoo moeten d© menschen langs kunstmatigen weg gedwongen worden om tot d© verzekering over te gaom. Nu kunnen d© werklooz©n niet meer naar eeri commissie gaan om hun hand op t© houden om 4 of 5 gul den te ontvangen, neen, ze moeten zich aanmelden bij een verzekerings kas, en worden dus gedwongen zich voor 't vervolg to verzekeren, willen ze bij werkloosheid een uitkeering ontvangen. Zoo werkt het fonds dus opvoedendI Er zijn vele verzekerings kassen van verschillend© richting, dus ls er voor den werkman keus om zelf een kas te kiezen. Om op deze wijze te werken moet het fonds afwijken van- twee bepalingen, nl. dat de verze kerden 6 maanden verzekerd moeten zijn, en clat de gelden van de verze keringskas alleen opgebracht mogen worden door de werklieden. -Voor de zen winter hebben de werklieden niet kunnen zorgen, dat voldoende gelden in kas zijn, dus is het noodig dat de commissie uit de burgerij hier zal helpen. De heer MODOO merkt nogmaals op, dat elke week uitstel beteekent, dat de werkloozen hun gemeentelijken toeslag niet zullen ontvangen. De heer Kleynenberg zegt, dat het een fout was, dat de eisch gesteld werd, dat werkloozen zes maanden verzekerd moeten zijn. Dit was geen fout, maar wel degelijk een goede bepaling. Wan- neer ze niet- gesteld wordt, dan komen de werkloozen zich aanmelden voor verzekering als ze werkloos zijn. Dit ls nu ook al gebeurd. De heer SPOOR is nog steeds voor aanhouding. In het adres wordt ge zegd, dat het gemeentelijk crediet verhoogd zal moeten worden, maar hoeveel dit is, is nu nog. niet uit te maken. Daar de werkloosheid ernstig ls, wil spreker de zaak slechts voor één week uitstellen. De heer THIEL is ook tegen het voorstel. Er ls een lichaam waarvoor door den raad een reglement ls ge maakt. Nu wil de commissie het recht hebben om tot Maart van alle bepa lingen zoo mogelijk af te wijken. Als men van eenige punten afwijking zou vragen zou dit nog iets anders zijn, maar om de geheele grondwet op zij te stellent gaat toch niet. Maar ook met aanneming van .het voorstel is men er nog niet. Het reglement voor. 't gemeentefonds bevat de bepaling, dat de werkloozenkassen ln hun -re glement moeten bepalen, dat de werk- looze zes maanden lid moet zijn om een uitkeering te ontvangen. Wan neer men nu toestaat, dat men van 't reglement van 't gemeentefonds af wijkt, dan moeten ook nog alle'regle-. menten van de kassen gewijzigd wor den. Deze moeilijkheden zijn spreker in «enkele minuten opgevallen, wel licht zijn ex nog meer. Daarom kan spreker nu niet voor dit voorstel stem men. De heer KLEYNENBERG wil na deze, moeilijkheden niet op afdoening dezer zaak thans aandringen. Spre ker ls er echter van overtuigd, dat men de zaak met. een goeden wil wel had kunnen regelen. De heer THIEL protesteert tegen de ze uitdrukking van den heer Kleynen berg. 't ïs van hem geen onwil, maar hij ziet er moeilijkheden ln, waaruit men niet kan komen. De heer RINKEMA betreurt het, dat de heer Thiel de zaak van zoo'n juridisch standpunt gaat bekijken, want nu zal de raad voor het voorstel zeker niet meer te vinden zijn. 't Is jammer, want nu kan de verzekering dezen winter niet ln werking treden, en loopt ook voor den volgenden win ter gevaar, 't Zal er nu toe moeten komen, dat de commissie tot den raad komt om een subsidie te vragen. Hierdoor lijdt het beginsel der ver zekering echter schade. De VOORZITTER meent nogmaals, dat thans aanhouding gewenscht is. De heer SPOOR neemt geen genoe gen met de uitdrukking van den heer Kleynenberg. „Als een lid de zaak op wil houden." Het ls hier geen moed willig ophouden, dus deze uitdruk king mist hier grond. De heer MODOO zegt, dat zoo er hier een verwijt te doen is, dit gericht moet worden tot de werkloozen, die eerder hun kassen hadden moeten op richten. Ook had de Commissie uit de burgerij zich beter moeten verstaan met de besturen der vakvereenigin- gen, opdat het verzoek aan den raad al veel eerder gedaan had kunnen worden. Spreker is dus ook voor aan houding.- Daartoe wordt dari ook besloten. PUNT 15. B. en W. stellen voor, den heer Jhr. H. H. Röell te Haarlem te benoemen tot adjunct-archivaris der gemeente. De heer Röell wordt met algemeen© stemmen benoemd.. PUNT 16. De volgende voordracht is ingediend ter voorziening in de vacature van re gent voor de bewaarschool in het voormalige Barbara-gasthuis (vacatu re-W. P. J. T. van Linden Tol). E. Levert. Dr. A. G. W. van Waveren.- Benoemd wordt de heer LeverL PUNT 17, De commissie van toezicht op het Lager Onderwijs heeft voor de aftre ding der heeren A. T. van Scherpen- berg, J. Merens, en P. II. van der Ley de volgende dubbeltallen ingediend Eerste dubbeltal 1. W. Boissevain. 2. A. Winkler. Tweede dubbeltal 1. W. F. Druyvesteyn. 2. J. Sipkes. Derde dubbeltal 1. Dr. P. M. Heringa,- 2. Mr. Dr. W. P. Vis. Benoemd, worden do heeren Bolsse. vain ©n Druyvesteyn, terwijl de derde benoeming op verlangen van B. en W. wordt aangehouden. PUNT 18. Ter voorziening in de vacaturen door periodieke aftreding der heeren S. K. Sybrandi en P. H. van der Ley als leden der commissie van toezicht op het- middelbaar onderwijs, heeft de commissie de volgende dubbeltal len ingediend. Eerste dubbeltal 1. S. K. Sybrandi. 8. Mr. J. Dijckmeestea\> Tweede dubbeltal 1. Jhr. F. Ted-Ing van Berkhout, 2. J'. Mérens. De heer Sybrandi is nog geen twee jaar lid der commissie en kan dus nog herkozen worden. Benoemd worden de heeren Sybran» di en Teding van Berkhout. PUNT 19. Ter voorziening In de vacatures (door het bedanken van de dames A. S. Krom en J. E. II. Boelhouwer) zijn •de volgende voordrachten ingediend voor de commissie tot wering van), schoolverzuim i Voordracht I: 1. Mej. C. Weijdom, en 2. de heer J. Kuyper Jr, Voordracht II: 1. de lieer G. Max, en 2. mej. J. J. Blom. Benoemd worden mej. Weijdom ©al de heer Max. PUNT 20. B. .en W. hebben de volgende voorw dracht opgemaakt voor onderwijzeres aan school 3 (vacature mejuffrouw E. Vermeer): 1. Mej. M. G. G. Roos, te Haarlem mermeer, 850. 2. Mej. E. M. H. DuynS, te Heem* stede; 850. 3. Mej. J. J. van Thiel, te-Haarlem^ 850. Benoemd wordt mej. Roos,- PUNT 21. Voor de benoeming van twee on derwijzeressen aan de school voor •m. u, 1. o. (door het vertrek van me juffrouw G. II. Nauta en door uit breiding van het aantal leerlingen) hebben B. en W. de volgende voor drachten ingediend Eerste voordracht 1. Mej. J. W. Ledeboer, te Puxmer- end, 925. 2. Mej. F. .Polak, te Kinderdijk,- 1050. 3. Mei. J. v. d. Waerden, te Eindho ven, ƒ775. Tweede voordracht 1. Mei. A. C. Sluiter, te Bloemen- daal, 1100. 2. Mej. M. S. S. Leupen, te. Hille- gom, 1000. 3. Mej. M. G. G. Roos, te Haarlem, 850. Benoemd worden «de dames Lede boer. en Sluiter. RONDVRAAG.. De heer MODOO zegt, dat op het Bolwerk bij de Kennemerbrug «eed zwart pad loopt, wat bij regenachtig weer een modderpoel is, zoodat het pad niet te beloopen is. Daarom is het prikkeldraad voor de afzetting verbroken en loopt men langs het pad. Bij 't drukke verkeer zou 't zeker ge wenscht zijn, om daar «een klinker bestrating aan te leggen, ook al past dit nu niet geheel in de omgeving. De VOORZITTER verzekert, dat B, 'en W. dit zuilen overwegen-. Hierna wordt de vergadering ge sloten. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Ilèt 'stoomschip Sindoro, van Rot terdam naar Java, vertrok 8 Dec. va%. Southampton. Het stoomschip Ambon, van Am sterdam en Antwerpen naar Batavia, passeerde 8 Dec. Vlissingen. Het stoomschip Celebes, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 8 Dec. Van Marseille. Het stoomschip Rumphius, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 8 Dec. van Colombo. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 8 Dec. te Port Said. Het stoomschip Wilis, van Java n,- Rotterdam, vertrok 9 Dec. van Pet- rim. Het stoomschip Kediri, van Java n.« Rotterdam, vertrok 8 Dec. van Pa- dang. Het stoomschip Solo, van Java n. Rotterdam, arriveerde 8 Dec, te Suez., Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 8 Dec., te Sabang. Het stoomschip Prins der Neder- landen arriveerde 9 Dec. van Para maribo te Amsterdam. Het stoomschip Statendam arriveer de 8 Dec. des namiddags van Rotter dam te New-York. Het stoomschip Prinz Eitel Frie- drich, van Rotterdam naar Japan, ar riveerde 8 Dec. te Port Said. Het stoomschip Tabanan, van Java naar Rotterdam, passeerde. 9 Dec.« Ouessant en wordt morgen hier ver wacht.- Het stoomschip Nieuw-Amsterdam,- van New-York naar Rotterdam, pas seerde 9 Dec., des voorm. 11.55, Scilly; E«en jonge Italiaansche to one ei- speelster, mej. Fiala, is in den schouwburg te Bazel verhrand. Iemand met een brandende toorts in de hand was op het toon-eel te dicht bij haar kleeren gekomen. Mej. F'-ala, vluchtte gillend achter de coulissen,' waar men' haai* zoo spoedig mogelijk hulp bood, dl© evenwel niet meer ba ten mocht. Te Seelze bij Hannover hebben die-' ven uit de pastpxle aldaar een zware, brandkast gehaald, die zij op de bleek gingen openbreken, Er zaten effecten van de kerk in, ter waarde yan een half millioen mark. Maar de dieven' hebben- alleen coupons meegenomenu Dei Duitsche Tegeering ls voorne mens, aan de technische hoogescholen leerstoelen op te richten voor motor- luchtvaart.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 8