Kerstboom versieringen. Weerbericht Thermometerstaad KEIJSER'S Schoenenmagazijn. EERSTE NEOERLAHDSCHE FABRIEK VAN KUNSTBLOEMEN. P. L. ENGELENBERG, - Speciaal - IÊ0/ 90' HET T00NEEL Uit de Omstrekeo Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET •jcONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 12 Dec. 1908. Hoogste barometerstand 766.5 m.M. te Horta (Azoren); laagste 736.6 m.M. te Helder. Verwachting tot den avond van 13 December: WLnd: meest matige, Noord-Weste lijke Wind.# Gesteldheid van de lucht: voorloo- plg nog zwaar bewolkt en buiig. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand, hedenmiddag 6e 2 luur 741 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 731 m.M.' te Haarlem. Zaterdag 12 December iHoogste gisteren 2 uur F. 40 Laagste hedennacht F, 41 [Hedenmiddag te 19 uur F. 4T INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERINQ Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. 32 Lange Veerstraat Barteljorisstraat 23. Grootste sorteering. 426-1046 Chem. Wasscherü Ververij. /v' ReparaUe-liu-icliti ug /O Gr. Houtstraat 90. o^./ A HAARLEM ,§+3/ Gr, Houtstr, (oo/BROUWBBSVAABT r W/ 74-80. Aflevering van Stoom- goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Concurreerendle prijzen. Gratificatie. Voorstel van B. en W. om aan den [adjunct-inspecteur van politie G. C. :L. Dokter een gratificatie te verlee nen van 60, daar hij bijna een jaar ide werkzaamheden van inspecteur- administrateur nauwgezet en met veel '.Jjver heeft waargenomen. School voor zwakzlnn igen. B. en W. dienen de volgende voor bracht in voor hoofd van de school [voor zwakzinnigen, die hier zal wor- iden gesticht: No. 1. L. Broekhuizen, en 2. A. Broekhuysen, pelden werkzaam als onderwijzer aan ide school voor zwakzinnigen In Den llaag. Baden. ln het doucïïebadhuis aan den Kou den horn zijn in de afgeloopen week 666 baden genomen, in dat aan het iLeldscheplein 349. Gekozen. Tot hoofdingeland voor den polder •Waal en Burg (Texel) werd gekozen ba heer dr. J. Timmer, te Haarlem, Brand. Hedenmorgen omstreeks zes uur werd brand ontdekt in de Haarlem mer olie-fabriek van de naaml. ven nootschap, handelende onder den fir ma-naam G. de Koning Tilly, in de Anthoniestraat. Het vuur bleek te woeden in een brandvrije kluis, in het onlangs nieuw gebouwde gedeelte der fabriek. Eenige potten en vaten olie brandden, zooals tfè begrijpen, is met groote felheid, en verspreidden ver in 't rond een onaangename lucht en veel walm en roet. De brandweer werd gewaarschuwd en verscheen met spuit X, „Jetje" en den ladderwagen. Er behoefde echter geen water gegeven te worden, want spoedig bleek, dat de brand tot de klui3 beperkt zou blijven, berwijl aan blusschen van de brandende olie en terpentijn niet te denken vieL Er was dus niets anders te doen, dan kalm •to wachten', tot alle brandbare waar verteerd was. De brandweer rukte dan ook in, en liet alleen een stand pijp met slang achter voor mogelijke- uitbreiding te voorkomen. Den geheelen morgen heeft 't vuur nog lustig gebrand. Eenige politie agenten hielden de nieuwsgierigen, meest naar schoolgaande kinderen, op een afstand. Deze belangstelling was wei te verklaren, omdat de groo- te rookzuilen voor den voorbijganger een ernstigen uitslaanden brand voor spelden. Daar de brand tot de kluis beperkt bleef, is de schade gering en zal niet meer dan eenige bonderden guldens bedragen. De werkzaamheden aan de fabriek ondervinden geen vertraging. Heden morgen om acht uur was 't personeel een 60 werklieden, meest meisjes in 't oude gedeelte dar fabriek weer druk aan 't werk. De oorzaak van den brand .is niet bekend. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is thans eene ten toonstelling geopend van eenige bronswerken, welke gegoten werden op de werkplaats van onzen stadge noot, den heer Sneltjes, alhier. Merk waardig is daarbij te vermelden, dat een gietvorm met gietstukken op de tentoonstelling aanwezig is, ten ein de te doen zien op welke wijze bet gie- ten plaats heeft. Eenige gebruiksvoor werpen in koper, op dezelfde werk plaats vervaardigd, zijn daaraan toe gevoegd. Zondag is de toegang kosteloos. Onze Haarlernschea fdee- iing van Toonkunst zal, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, Dinsdag 22 December hare eerste uit voering geven, van twee Fransche werken „Roméo et Juliette" van Ber lioz en les Pélerins d'Emmaüs van Gustave Biet. De Componist Bret, die te Parijs woont, zal de uitvoering komen bijwonen. Zaterdag 19 December a.s. geeft de af deeling van Toonkunst Te Amster dam in het Concertgebouw „la Dam- mation de Faust" van Berlioz, onder Directie van den heer Colonne uit Parijs. Ook deze uitvoering kan op vertoon van diploma door de leden der Haar- ternsche afdeeling met eene dame worden bijgewoond, ook door hen die zich nu nog als nieuwe leden aanmel den. J. Pander. In den ouderdom van ruim 63 jaar is overleden de heer J. Pander, gebo ren te Blokzijl, stichter van de beken de zaak aan de Kruisstraat. In den laatsten tijd had zich de heer Pander evenwel uit de zaken te ruggetrokken. Hij wa3 eere-Iid van de behangers- en stoffeerders-patroonsvereeniging voor Haarlem en Omstreken. Protestantenbond. Voor den Protestantenbond trad gisterenavond als spreker op prof. dr. L. Knappert, uit Leiden, die een voordracht hield over de waarde en de beteekenis van de Christelijke leer. Aanvangende met een vergelijking over het oude Israël iesche vol k, dat in de Babylonische ballingschap van den profeet Esra de wetten kreeg, om daardoor den godsdienst en de ge bruiken ie bewaren, wees de spreker er op, dat dit verschijnsel herhaalde lijk in onzen tijd is voorgekomen. Ook na Jezus' dood werd het door Hem spontaan gepredikte evangelie in formules en dogma's saamgevat. Dit was noodig', omdat er eenheid on der de geloovigen moest zijn, om sterk te staan tegenover den ongeloo- wo-an vijand. Hetzelfde gebeurde bij de hervor ming. De predikers van de nieuwe boodschap konden geen genoegen ne men met de leerstellingen der Katho lieke kerk, en wilden het vrije, niet aan dogma's gebonden, spontane ge loof. De volgelingen van deze hervor mers zagen later weer in, dat het noo dig was, om hetgeen men geloofde in leerstellingen samen te vatten, opdat het geloof bewaard zou worden en de belijdenis tegenover de belagers gehandhaafd. Ook thans hebben de kerken nog de dogma's, den in stelsels gebrachten godsdienst. Spreker erkende, dat de ze voor het behoud van het geloof noodig zijn, maar legde er vooral den nadruk op, dat het persoonlijke ge loof boven de leerstellingen moet staan, daar deze leerstellingen nooit een volmaakte weergave van het wa re levende geloof kunnen zijn. Vooral de vrijzinnig godsdienstigen hebben, volgens den spreker, ln deze eene hoo°e roep'ng. Prof. dr. Knappert had een aan dachtig on ook talrijk gehoor de zaal van den Schouwburg was uroed be zet. ,,DE FABRIEKSBAAS" DOOR LOUIS BOUWMEESTER. Eli toch De „Fabrieksbaas" is een stuk om de schouders voor op te halen. Het is door een killen, niet eens hand igen Engolschman bewerkte romantiek voor het schellinkje met tooneelmatig slechte mensehen en tooneelmatig goede menschen, waarin de slecht heid gestraft en de braafheid beloond wordt, en waarin alles tot tevreden heid van huilerige burgerjuffrouwen op z'n pootjes terecht komt. En toch boeit het stuk, toch blijft men van het begin tot het einde kijk-en, toch denkt men er niet aan om weg te loopen. Tenminste als de titelrol gespeeld wordt door een acteur als Bouwmees ter. Met die rol staart, en valt het stuk, en het lijkt wel geschreven om een beroemd acteur gelegenheid te geven om eens te kunnen ..uitpakken". Vandaar dat een tooneelspeler, die van groote succes- en effect-rollen houdt en die een heelen avond in be slag wil nemen, zich tot dat stuk aan getrokken moet voelen. En vandaar ook zeker, dat Louis Bouwmeester het zoo graag speelt. Gisteren zagon we hem dan weer eens in die paraderol als gast bij het gezelschap van Van Lier optreden. Wat wist hij met zijn reuzentalent weer te boeien. En wat een heerlij ken, sublieme» kop had hij gemaakt als de abstracte idealistische fa brieksbaas, die alleen leeft voor de uitvinding van een zeker soort porse lein wat deed hij weer mooi roman tisch in de scènes van de tooneelliefde voor zijn dochteren wat was hij mooi en rustig oud in het laatste be drijf, als hij, na de uitvinding van het gezochte porselein, de rijke man en fabrieksbez't/ter is geworden, die zelfs zijn vijanden goed doet. lederen keer, dat men Bouwmees ter weer ziet, geeft hij opnieuw aan leiding tot bewondering. Wat een kerel is die Bouwmeester tocht Wat een niet genoeg te waardeeren schat bezit het ito one el toch in hem I Het wonder, dat men niet bij zoo'n prul stuk wegloopt, weet h ij toch maar alleen te bewerken-! Naast hem speelden nog eenige le den van Van Lier's gezelschap mee, pygmeeën, wier namen we maar niert eens op hert programma opgezocht hebben, omdat het er toch niets toe doet. De zaal was op de goedkoopere ran gen goed bezet, en er werd uitbundig en hartelijk geapplaudisseerd. En nu komt Louis Bouwmeester de volgende week hier nog eens spelen, en wel in ..Groote Stadslucht", als gast met de leden van „Creiner". Een buitenkansje voor „Cremer" dus. FRANS NETSCHER. Bloembollencultuur. In de a.s. vergadering van de afd. Haarlem der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur wordt de be schrijvingsbrief voor de a.s. algemee ne vergadering besproken, worden nadere voorstellen gedaan over dezen winter te houden lezingen en zal, we gens periodieke aftreding, een presi dent benoemd worden. Mf lit aire zaken. Bij Koninklijk besluit is op eigen verzoek, met ingang van 15 Decem ber, eervol ontslag verleend aan den kapitein G. C, van Me.urs van 't 10e regiment infanterie. Het bedrag van 't pensioen bedraagt 1052. De heer Van Meurs is met ingang van 1 Januari benoemd tot reserve kapitein bij het reserve-personeel der landmacht en wel bij het reg. grena diers en jagers. Do korporaal Brake! van het in structie-bataljon is heden overge plaatst bij het 3e bataljon 10e regi ment infanterie alhier in garnizoen. Vrijzinnig Hervormden. Vrijdagavond a.s. vergadert in het gebouw van den Protestantenbond de vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den alhier ter verkiezing van een se cretaris (de heer mr. Wijtema treedt af) en een bestuurslid, daar de heer R. Luyten bedankte. Verder brengen secretaris en penningmeester verslag uit en zal een commissie tot nazien der rekening over 1908 worden geko zen en 't verleenen van subsidies aan de Commissie tot Steun en die voor propaganda overwogen worden. Rechterlijke macht. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem de heer mr. A. van de Koppel Gz., thans rechter in de arronddsse- ments-rechtbank te Haarlem. Voor onze Rechtbank is deze benoe ming een gioot verlies. Mr. Van de Koppel staait- bij zijn ambtgenooteu en bij de balie hoog aangeschreven. Mr. Van de Koppel kwam 14 Me» 1903 in Haarlem, voorheen was hij rechter te Tiel. PROVINCIALE STATEN. Subsidies. De commissie van onderzoek advi seert tot goedkeuring van het voorstel van Ged. Staten, om aan de gemeen te Enkhuizen boven de reeds toegesta ne 10,000 een subsidie van 5000 te verleenen voor de herstelling van den Zuidertoren aldaar. Ook wordt gunstig geadviseerd op het voorstel van Ged. Staten, om aan de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam over de jaren 1909, 1910 en 1911 een subsidie van f2000 te ver leenen. Verpleging krankzinnigen. Het voorstel van Ged, Staten, om de werking van hat besluit van 21 Juli j.l. slechts geldend voor het jaar 1908, ook over 1909 uit ta breiden en al- zoo de onbillijkheid, ontstaande voor de Noord-Hollandsche gemeentebestu ren, wier krankzinnigen te Venray of te Zutphen zijn verpleegd of alsnog ln 1909 verpleegd zuilen worden, en uit „Meerenberg" zijn of worden overge bracht. weir te nemen heeft bij de commissie geen bedenkingen geop perd, daar ook zij de meening heeft, dat die gemeente- of armbesturen van diie overbrenging geen financieel na deel mogen ondervinden. Polderreglement. De commissie In wier handen ge steld is het ontwerp van een bijzonder reglement van bestuur voor den Uit-' hoornschen polder, adviseert eveneens tot goedkeuring. Duinenbosch. De commissie voor 't onderzoek der stukken betreffende dit krankzinni gengesticht wijster op, dat, al moet men erkennen, dat de exploitatie van het nieuwe gesticht niet terstond met volLe kracht zal kunnen worden on dernomen, de vermoedelijke eindcij fers nu deze in vorm van begrooting gebracht zijn, weinig bemoedigend zijn, temeer, daar verscheidene leden op te laag geraamde uitgaafposten wezen. Door twee leden werd de wensche- lijkiheid uitgesproken, dat Ged. Sta ten, bij de benoeming der oommissie van bestuur en toezicht over het ge sticht, ook althans één Lid zullen be noemen uit de arbeiderskringen, om dat daardoor het vertrouwen zal win nen. Uitvoerig werd over het voor- en na deel van gezinsverpleging gesproken. Op deze begrooting is echter slechts een memoriepost uitgetrokken, om dat nu toch nog geen gezinsverpleging zou ingevoerd kunnen worden, omdat de geschikte gezinneu eerst moeten gekweekt worden. Het streven van Ged. Staten, om met ingang van 1910 tot een verhoo- gi-ri'g van het vaste tarief voor armlas tigen te geraken, ook in overeenstem ming met de meeste andere gestich ten, vond schier algemeenem bijval, ook al werd. de vrees uitgesproken, dat de ge m ee n te-finan c i ënnog meer dan reeds thang het geval is, tenge volge van die verhooging, door de zorg voor de krankzinnigen zullen worden bezwaard. Waar de exploita tie van het gesticht, ongeacht zelfs de rente over het bouwkapitaal en dat van den grondaankoop, zoomede eeni ge aflossing, reeds een blijvend ver- Bes dreigt te zuilen opleveren, dient laugs dien weg op een duurzame ver betering in de verhouding der cijfers van ontvangst en uitgaaf te worden gelet. Opcenten. Tot dekking van het nadeelig saldo van 80.000 op de rekening van Duin- enbosch stellen Ged. Staten voor, de opcenten op de ongebouwde eigen dommen te brengen van 10 op 11 en de opcenten der personeele belasting van 9 op 11. De commissie vindt dit niet wen- schelijk, omdat de personeele belas ting-betalende bevolking daardoor te meer wordt getroffen, aangezien deze vooral in de groote steden, reeds door zeer talrijke gemeentelijke opcenten is bezwaard, en de middenstand en de arbeidende klasse zich niet in voor spoed mag verheugen. De grond eigenaars kunnen op meer welvaart bogen. Daarom stelt de commissie voor.de opcenten op de ongebouwde eigen dommen van 10 óp 12 te brengen-en die van de personeele belasting van 9 op 10. In d e h e d e n g e h o u d e n eer ste vergadering van het voltallige be stuur van de Noord-Hollandsche ver eeniging tot bestrijding van de Tu berculose is tot voorzitter gekozen de heer Mr. H. J. C. van Tienen te Zaan dam, lid van Gedeputeerde Staten' van Noord-Holland, tot secretaris de heer Dr. L. C. Kersbergen, arts te Haarlem, en tot penningmeester de heer Mr. D. E. vaD Lennep, burge meester van Heemstede. 2e Lie derenavond Gerard Zalsman. Weldra zal de 2e Liederenavond, to geven door Ger. Zalsman, plaats hebben. Aan dezen avond verleenen hunne medewerking mevrouw Jean ne SalomonsonAsser, sopraan, Al melo mejuffrouw Nolly Framcken, Alt. Haarlem en de beroemde pianis te mevrouw Clotilde Kleeberg, uit Brussel. Behalve diverse solo-nurnmers voor sopraan, alt en bariton, zullen een drietal duetten gezongen worden van Henschell, Offenbach en Van Milli- gen mevrouw Clotilde Kleeberg, kla vierstukken spelen van Schubert, Scarlatti, Schumann én Chopin. De heer Henk van Breemen heeft de begeleiding der zangnummers op zich genomen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). IJMUIDEN. Onklaar. Vrijdagavond ging het gerucht, dat een stoomschip binnen de pieren ge strand was. Sleepbooten togen ter as sistentie uit bij stormweer. Het bleek, dat het stoomschip Viscount Gastle- reigh bij het binnenkomen in de pie ren de stuurketting had gebroken en voor anker was gegaan. Na reparatie kwam het stoomschip zonder hulp 3laags en keerden de sleepbooten te rug. Onvoorzichtig. Door het onvoorzichtig binnenhalen van een vlaggestok in de Visschering- straat brak een lijn van de electrischo verlichting. Een Jongen en een hond kwamen met de lijn, die op straat gevallen was, ln aanraking en kregen hevige schokken, evenwel zonder ernstige ge volgen. Spoedige hulp nam het gevaar weg, doch het aangesloten perceel bleef dien avond verstoken van electrisch licht. Was de gebroken draad om de andere draden geslingerd, dan zou een groot deel der gemeente ln het duister hebben gazetea. HOUTRIJK EN POLANEN. Bij de Ned. Ilerv. gemeente alhier werden de hoeren H. F. van Essen en H. A. de Graaf f Jr. Vrijdagavond als notabelen herkozen. Halfweg gaat vooruit! Behalve den bouw van een postkan toor dat 16 December zal worden aan besteed, zal i.n het Oostelijk deel van het dorp een straat worden aange legd, terwijl plannen ln behandeling zijn voor den bouw eener gasfabriek. SCHOTEN. Benoemd. De heer P. A. Visser, le klerk aan de Haarlemscbe lichtfabrieken, is met ingang van 1 Januari benoemd tot boekhouder aan de gemeentelijke gas fabriek alhier. BLOEMENDAAL. De Bloeniendaalsche muziekveree- niging „Crescendo", zal dezer dagen hare eerste win ter Uitvoering geven. HILLEGOM. Voor de inschrijving van lotelin- gon der Nationale Militie zal meer speciaal worden zitting gehouden op Woensdag 6 Januari \e.k. HEEMSTEDE. Tot derde-ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd E. Vedder, van Diemen. BENNEBROEK. De tooneelvereeniging Nut eri Ge noegen zal dezer dagen in het lokaal van den R. K. Volksbond weder eene uitvoering geven, behalve eenige kluchtspelen zal worden opgevoerd: „Liefde om Wraak". De brieven ga ar ster te Vogelenzang, mej. De Graaf, die om gezondheidsre denen een langdurig verlof had beko men, is geheel hersteld en zal met 1 Januari a.s. weder in functie treden. Aan de ijsvereeniging Bennebroek is bij K. B. rechtspersoonlijkheid toe gekend. Naar aanleiding van de door het bestuur tot de ingezetenen gerich te circulaires hebben zich ruim 150 personen als lid opgegeven. De ver eeniging heeft zich bij het Noorder kwartier aangesloten. ZANDVOORT. Door Z.. E. den Minister van Justi tie is aangesteld tot onbezoldigd rijks veldwachter A. M. Jansen, wonende in deze gemeente. Door het kiescollege zijn tot ouder ling en diaken resp. herkozen de liee- ren L. H. Schut en K. van der Mije en is tot diaken benoemd de heer van Biereiibroodspot. Na gehouden aanbesteding is de leverantie van brandstoffen, ten dien ste van de verwarming der gemeente- gebouwen gedurende het jaar 1909 gegund als volgt: Aan den heer J. Fermes, de leve rantie van geklopte cokes, voor 0.71 per HL., aan den héér M. Hollenberg de leverantie van anthraciet voor f 1.48 per HL., en lange turf voor ƒ0.70 per 100 stuks, aan den lieer G. van Duivenhoden de leverantie van vuur makers, voor 0.17^ per 100 stuks, en aan mej. de wed. J. Kapieyn, de le verantie'van steenkolen, grof en fijn, voor 1.Ó8 per HL. en voor korte turf voor f 0.65 iier 100 stuks. Door den bouwkundige J. Bodé is ondershands aanbesteed het bouwen van een dubbele villa voor rekening van mevrouw de wed. Bückmann, aan de Zuiderstraat. Ingeschreven werd door M. Koning voor f 7980, L. ten Broeke voor ƒ7865, Gebr. A. en W. Groen, voor 7825; H. Siegers voor 7777, J. Water voor 6483 en J. Pilkes voor f 6389, allen te Zandvoort. Door den stormsignaaldienst is de tolvormige puntbal geheschen. Dit beteekenrt dat storm uit het Zuid-Wes ten wordt verwacht. HAARLEMMERMEER. Een nuttig werk, waaraan te Hoofd dorp groote behoefte was, is door de Chr. Jongelingsvereenig.ing der Her vormde gemeente tot stand gekomen. Door haar is opgericht eene uitgebrei de leesbibliotheek waar elk tegen be taling eener geringe bijdrage, boeken naar keuze ter lezing kan krijgen. SLOTEN. De inschrijving voor de Nationale Militie zal voor deze gemeente gehou den worden op Dinsdag 12 Januari a.s. ten raadhuize te Sloterdijk. Bij den veehouder M. Plessius aan den Sloterstraatweg is onder het rundvee mond- en klauwzeer uitge broken; de boerderij wordt door poli tie bewaakt. De feestelijkheden bij gelegenheid van het 25-jarig jubilé van den bur gemeester, don heer Groskamp, waar van wij onlangs melding maakten, zullen wegens ongesteldheid van den burgemeester zeer beperkt wor den; optocht en rijtoer bv. blijven ach terwege. EEN SLACHTOFFER VAN IIET SPEL. „Es 1st eine alte Geschichite" Trieste stoet, in triesten regendag j heel simpele begrafenis naar de oude WesterbearaafDlaats te Amsterdam. Eén rijtuig maar achter de lijkkoets, in het rijtuig slechts ééu bloedver want. Een jonge vrouw. Op het kerkhof is zij wat onbegrij pelijk bij 'ie eenvoudige formaliteiten; zij begrijpt het niet goed. Ze verstaat liet blijkbaar niet eens. Ze is een vreemdelinge alleen naar Amster dam gekomen, om haar man te be graven. En de geschiedenis is zoo Een jong paar; dat zich samen flink door het leven sloeg, tot zij on verwacht al hun geld en inkomsten verloren. Geen nood. Samen namen ze het nieuwe leven weer op. Andere srtad, ander werk, andere omgeving. In hun nieuw tehuis maakte de man kennis met een medebewoner. Men sprak wat, vertelde elkaar over en weer ook van het verloren for tuin. O, dat was te herwinnen, verzeker de de ander I Een reis naar Amster dam, naar de speelbank, een goed systeem van spelen keride hij. Binnen enkele dageii zou men samen at naar huis teirugkeeren mét de winst, het herwonnen fortuin. Maar enkele dagen daarna, in- plaats dat hij terugkeerde, werd zij naar Amsterdam ontboden. Haar man was dood. Oorzaak gespeeld vertoren zelfmoord In haar rijtuig rijdt ze alleen ach ter den iijkwagen aan. Daar werd voor gezorgd. O, men is voorkomend in Amster dam voor zulke vreemdelingen. Zijn begrafenis werd betaald. Straks, als zii van het kerkhof terugkeert, ligt zelfs het reisgeld voor haar klaar, om weer te kramen vertrekken, waarheen zij wil 't Lijkt een trieste historie. Maar in Amsterdam, waar zooveel jespeeld wordt, begint men er al aan gewend te raken, op den duur I („Hbld.") VRIJHEIDSBEROOVING. Omstreeks 14 dageu geleden liet te Amsterdam een kleermaker een uit hangbord schilderen door een letter schilder. Toen echter de schilder om betaling kwam, werd dat door den kleermaker geweigerd, onder voor wendsel, dat het bord verruild was. Do schilder hield staande, dat het bord niet verruild was. en kwam met den kleermaker overeen, dat deze, in ruil voor het geleverde, voor hem een jas zou vermaken. Dezer dagen ver voegde do schilder zich bij den kleer maker met de jas, doch eenmaal bin nen, sloot de laatste de deur en hield den schilder opgesloten. Deze trachtte de woning te verlaten, maar werd door den kleermaker aangevallen. Hierdoor ontstond een worsteling, waaruit de schilder met een bebloed hoofd en verstuikte vingers te voor schijn kwam en zich in hét Isr. Zie kenhuis moest doen verbinden. Hij deed aangifte bij de politie, dat men hem wederrechtelijk van zijn vrij heid had beroofd, doch de waarn. commissaris maakte van dit geval geen proces-verbaal op, omdat er geen getuigen bij tegenwoordig waren. De schilder zal nu trachten bij den offi cier van justitie recht te zoeken. Af gifte van de jas moest door de politie bewerkstelligd worden. De kleerma ker had intusschen de jas onbruik baar gemaakt door deze met olie in te smeren. HIJ WILDE DEN PAUS ZIEN. De „Temps" meldt Donderdagmiddag kwam een jonge vreemdeling ann het Vaticaan te Ro me, en vroeg den d ienstdoenden bri gadier om den Major-domo te mogen spreken. De brigadier antwoordde, dat de Major-domo niet te spreken was, waarop de vreemdeling, zonder zijn naam te noemen, toch wilde bin nen dringen, en met vuist en voet den brigadier, diie hem d't beletten wilde, te lijf ging. Hij werd in arrest genomen door do gendarmes en aan de Italiaanscho po litie uitgeleverd. Hij weigerde op hot politiebureau z"m naam te zeggen of to verklaren, wat zijn bedoelingen waren. Bij hem werden visitekaartjes gevonden, waarop de naam I. M. R. Hen voorkomt. De „Temps" verneemt, dat hot een Nederlander is, die den Paus wilde zien. DE CULI.INAN. Dat aan het slijpen van den CuIM- nan nog al wat verdiend is, blijkt hieruit, dat de bewerker, de heer Do Koe. een salaris genoot van 250 's weeks en na voleindigden arbeid nog een cadeautje kreeg van f 10.000, terwijl de firma Asscher 100.000 schoon als winst overhield. De heer H.(enri) P.(olak) noemt in het Weekblad van den Alg. Ned. Dia- roantbewerkersbond, den naam Cul- linan een zeer oneigenaardige. „De steen werd gevonden in de mij nen van de Premier-maatschappij. Hij was de grootste en merkwaardigste ter wereld. Wat zou nu eigenaardiger zijn geweest, dan den steen te noemen de Premier, de Eerste?! Maar neen, hij moest, om te vol doen aan dwaze ijdeltuiterij;, Cullinan genoemd worden en draagt dus ten eeuwigen dage den naam van den Johannesburgsehon café-bezitter, die geld genoeg bijeen wist Le brengen, om die hoeve Elandsfontein te ltoopon, die zulke rijke diamanthoudende gronden bleek te bezitten. „Terecht zegt Shakespeare, dat sommigen groot geboren -worden, dat anderen grootheid verwerven en' dat nog anderen de grootheid op het lijf geworpen wordt." DE HENGEL EN DE TOPGAARDE. Het hoofdbestuur van den algemee- nen hengelaarsbond, heeft zich ge wend tot den procureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam, met het verzoek om aan de rijkspolitie te gelasten, niet meer pro ces-verbaal op te maken tegen hengelaars, die vis- schen met een rol of rad op hun hen gel (topgaarde) waarbij dan tevens de hengel in beslag wordt genomen. Het Bond9bestuur acht dit een we derrechtelijke daad, daar de Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat de top gaarde voldoet aan de verdachten' van een hengel, in den cln der wet

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2