HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Z&TEBDAG 12 DECEMBER 1908 Amsterdamsche Kout CCX. De Sinterklaasdrukte is voorbij. Druktemag men eigenlijk wel van drukte spreken en is het woord, stilte ten spijt van alle traditie niet meer Ln overeenstemming met de waarheid Want lang'schijnt de tijd voorbij te zijn, dat drie weken vóór den jaardag van den goeden kindervriend onze winkelstraten slechts stapvoets kon den worden bewandeld, dat'een zvvar. te menschénstroom bij gunstig weer avond op avond goLfde van 't Noord westen tde Haarlemmerpoort) tot het Zuiden (Frederiksplein) der City. En toch is 't nog niet zoo lang geleden, dat elk Amsterdammer, Amsterdam- sche of Amsterdammertje minstens twee avonden -noodig had om win kels te kijken". Doch toen was-er ook wat te zien, elke winkelier ..sloofde zich uit" zijn winkelkast zoo aan trekkelijk mogelijk te maken, ontzag kosten noch moeite om den breeden wandelstroom voor zijn uitstalkast te lokken, omdat hij wist, dat uit die iienduizeuden kijkers allicht een kern van honderden koopers gevormd kon worden, die 't eerst naar die adres sen ïouden gelokt worden, waarop hum aandacht 't meest was geconcen treerd. De. lauwheid der oüdestadsphe win keliers overtrof ditmaal alles. Ei was maar weinig anders' te zieh dan an ders en een winkelier uit een der voornaamste winkelstraten maakte zelfs bekend, dat om het hindei'lijk dringen van vorigé jaren voor het winkelraam te voorkomen, er geen speciale St.-Nïcolaas-étalage was ge maakt. En vroeger gold het voor 's winkeliers grootste overwinning, als hij dank zij zijn étalageta'c't de menschen, die al op zooveel punten gelokt werdén voor zijn vitrhïo tot dringen kon bewegen. „Biïjf maar thuis, menschen", was dus het pa rool, „er is toch niets te kijken." En de kleinen der ontzaglijk groots mas sa voor wie Sinterklaas dit jaar toch al zoo zuinig is geweest, hebben thans ook niét meer met dé oog en kunnen genieten, de punten van hun neusjes tegen de winkelruiten plat kunnen drukken, vaak tóten grootste genot. De eerste ttvee. weken, was er abso luut niets wat op de komst van Sin terklaas wees en zélfs de laatste da gen ging tegen tien-en hier en. daar het licht al uit. Waarom ook niet? We zijn helaas te modern ge wórden voor Sinterklaasvreugde. „Blijf in je buurt, menschen", was het parool van anderen. En ze wezen op den étalagewedstrijd in de drie voornaamste nieuwe wijken. Laatst was een dergelijke vlieger voor de voorname winkelstraten der oude stad zoo uitmuntend opgegaan, waar om zou men. 't nu ook niet eens pro- beeren in de straten-groepen buiten de singels, waar ook druk gewinkeld wordt 't Gaat met étalage-wedstrijden ech ter al juist als met tentoonstellingen men moet ze niet te veelvuldig hóuden en daar waar ze kans van goed-wor den hebbeu. Dat bijv. de a. s. tentoon stelling te,Brussel zal mislukken is bijna -niet aan te nemen, maar als nu Osdorp, Nieuw-Amsterdam en Medem- blik dit voorbeeld volgen, dan moet men, ai zouden de inwoners ook alle krachten inspannen', toch uitroepen Wat kan dat nu worden Of deze vergelijking opgaat- lus- schen den vorigen étalage-wedstrijd en dezen laatste? Betrekkelijk. In on. ze drie voornaamste „voorsteden" hebben we drie-winkelstraten (Ferdi nand Bol-, Kinker. en Dapperstraut) die schertsenderwijs wel eens de Kal- verstraat van buurt IJ IJ, de van Len- nepbuurt en het Muklerpoortkwartier genoemd Worden, doch vooral ten op zichte der beide laatste straten is dit Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Dat een verzoekschrift wordt inge- diend zonder zegel'is een zaak,' dié dikwijls voorkomt, .Zegelbelasting is er een, waarvan ik zou willen zeggen, dat ze onlog'isch ia, Welk redelijk mo tief kan er. bestaari,>dat wanneer wij iemand een- .schuldkwijting -geven, vijf centen' moet wórden bètaald aan den .Staat, die da ar niets voor doet, of dat een. openbaar bestuur'wanneer wij iets te verzoeken hebben, eischt dat we daarvoor een kwartje beta len 'l Zulke voorschriften steunen op niets, dan op de wetenschap van den wetgever, dat hij er makkelijk duiten mee binnen krijgen kan. Wie dat goed wil inzien, denke maar even aan het verschil tusschen post- en plakzegel. V^or vijf centen worden onze brieven tot in 't afgelegenste hoekje van Ne derland in den kortst mogelijken tijd thuis gebracht. Da.t is goedkoop. Op een quitantie van tien guidén en een cent moeten we evenveel betalen. Daarvoor doel de Staat niets. Dat is peperduur. Geen wonder, dat menschen, die we'Wig. ontwikkeld zijn en niet ge woon, dagelijks met deze formalitei ten om te gaan, vergeten hun verzoe ken aan openbare besturen te schrij ven op gezegeld papier. Als de heeren 't maar weten, denken ze, is 't ge noeg. Maar dat, zooals deze week voorgekomen is, requesiranten zelfs verzuimen hun namen er onder Ie zetten, is een sterk stukje. Of dachten ze misschien wanneer de Raad maar eenmaal weet wat we willen, doet het er niet tóe,- wie het vragen Zoo'n gedachtengang herinnert me aan twee jongens, die haar Berlijn zouden maar een vergelijking, zonder meer. Men noemt Amsterdam wel het Noorsch Venetië 1 Maar liet meerendeel dier winkels zijn winkels zonder meer en de Voor naamste moeten het toch nog verre afleggen tegen de reuzen-magazijnen en bazars, die alleen in het centrum van een wereldstad kunnen gedijen. De heeren, die het plannetje op touw zetten, hebben dan ook wel eenig, doch geen groot succes gehad. Een bepaald uitblinkende etalage van een der grootste magazijnen, die aan den wedstrijd deelnamen, heb ik n-iet gezien. Het aardigst, hadden nog sommige kleinere winkeliers geëta leerd en-dat wel uitsluitend met ar- tikelécn, die aan hun bedrijf waren ontleend, o. a. een varkensslachter en een grutter. De hoofdprijzen zijn echter waardig gekeurd aan groote magazijnen, en waar deze m. 1. niet bijzonder met hun ruimere gelegenheid en midde len hebben gewoekerd, vind ik het begrijpelijk dat de ontstemming groot was, die zich dan ook ondubbelzinnig uitte hij de uitdeel in g der prijzen en diploma's, welke voor een deel wer den geweigerd. Ik geloof dan ook niet, dat een dergelijke étalage-wedstrijd hier spoedig herhaald zal worden. Sinterklaas-idylle begint te verblee- ken. Als vroeger de 15de November in 't land was,was het gedaan met de publieke vermakelijkheden. Wie uit ging, ging .winkels kijken of kijken naar de winkelstrijksters,, of wande len in de gezellige avonddrukte, om later zich te laven aan een frisschen pot bier. De ondernemers van - houwburgen en café-.chan-t-ants, die ;u hun tijd van 1 September tot 15 November, in tegenstelling van Laf on tain e's fabel niét genoeg hadden gezongen, moes ten dan springen, want slechter werd het bezoek naarmate de 5de December naderde. Maar- dit jaar waagde de directeur van „Floi-a" het op "1 December, dus in hét „drukst" van de Sinterklaas periode, de première van een nogal kostbaar gemonteerde revue aan te kondigen. En 't geluk heeft den stout moedige gediend den eersten avond was de groote zaal al uitverkocht en het ia zoo lederen avond gebleven^ 't is waar, de reclame door de pers ge maakt, heeft hierbij een handje ge holpen wie het menschelijk karakter kent, weet, dat- een opmerking de geestigheden zijn van een obscuur gehalte, voldoende is om de menschen er heen te jagen. Yin dan' zoo'n be richt in de dagbladen „Er zal he denavond op last van den hoofdcom missaris een hoofdinspecteur van po litie aanwezig zijn om aan te teeke- neh wat gc .chrapt moet worden en niét door den beugel kan 1" Dat wil ieder zien, nog vóór er geschrapt is 1 Intusschen betreur ook ik het, dat Rido, die in Amsterdam in „de Blom metjes" korten tijd geleden bij Frits van Haarlem opgevoerd, getoond heeft aardig, vaak zelfs geestig revue-wérk te kunnen m ah een, waar door het ariété-répertoire, voor een groote massa de oefenschool bij uit nemendheid, op hooger peil werd ge bracht, nu zijn. succes heeft gezocht en gevonden door dergelijke goedkoo- pe middelen. Want gevonden heeft hij 't ontegenzeggelijk na de pre mière moest hij, 'met den kapelmees ter en den regisseur Boedels voor het voetlicht verschijnen. Jammer ia 't ook wijl c'ouplettetn, dié werkelijk van een bon esprit ge tuigen, nu bedolven en vergeten wer den onder een reeks gróve aardighe den,. die, naar Ik vermoed, geïmpor teerd werden uit Parijs of Berlijn en pasklaar gemaakt werden op Hol- landsche en Amsterdamsche toestan den. Wat daar toegestaan is, is voor ons Hongaersche gulasli, waar van de paprika ons ie veel op de tong brandt. Onder de geestige coupletten noe men we in de eerste plaats: De foto graaf van „de Prins", voorgedragen gaan. „Jongens", had pa gezeid. „denkt er todh vooral om, dat jelui me schrijft, zoodra je er aangekomen bent." Zoodra ze dan ook in Berlijn wa ren gearriveerd, werd er dadelijk een brief gevschreven. Êen van de jongens wou een postzegel gaan koopen, maai de oudste hield hem terug en zei ,;Dat geld kunnen we besparen. We verzanden den brief ongefrankeerd, pa zal hem natuurlijk om. het straf port weigeren, maar wanneer de brief hem aangeboden wordt, weet hij,, dat die uit Berlijn komt en dat we dus daar aangekomen zijn." Braaf was bet niet, maar handig was het ivel. Dat laatste kan niet ge zegd worden van den man, die in de Noord-Zuid-Hollandsche stoomtram voor een waarde van veertig gulden aan tramkaartjes stal. Afgescheiden van de vraag; of de directie de num mers kende, zoodat de dader onmid dellijk kan worden achterhaald, wan neer flij er een uitgeeft, vraag je on willekeurig jezelven af, welk voor deel er in zoo'n diefstal gelegen kan wezen. Aan anderen verkcopen gaat niet. Tramkaartjes zijn eenmaal geen gangbaai' handelsartikel. Wie er drie t.e koop presenteert, is verdacht. Zelf gebruiken dan I Maar in den winter is een rit met de stoomtram even weinig aantrekkelijk als met welk ander vervoermiddel ook. Verbeeld je, dat de dief, om van zijn misdaad te profiteeren, eiken dag drie maanden lang van hier naar Hillegom en te rug moet trammen, 't Lijkt bijna op een straf voor de wandaad 1 Waarschijnlijk behoort de man tot die ongelukkige lieden, die neiging tot stelen voelen, zoodra ze de kane schoon zien en onverschillig wat er te kapen valt. Zulke menschen stelen als 't er op aankomt even goed roee door den heer Louis Davids, 't Idee is niet heelemaal nieuw, doch nu aardig uitgewerkt. Op een wit doek, geplaatst op een schildersezel, werpt de tooverlantaarn van achter uit de zaal caricatuurbeerden van bekende personen, o.a. van Keizer Wilhelm met neerhangende snorren, omdat „es nicht erreicht ist." De tijden zijn wel veranderd. In 't jaar, dat pres. Kruger vergeefs de reis naar Berlijn aanvaardde en bij Keulen rechtsom moest, bracht schrij ver dezes Wilhelm II ook in een re vue: De Nieuwe Haring geheeten, op de planken. Collega Róssing van ,,'t Nieuws", die hoogst welwillend twee kolom aan de revue wijdde, maakte de opmerking, dat het niet aanging een zoo eminent man, Ln een revue bespottelijk te maken. Thans nu bewezen is wal toen zoo ongeveer vermoed werd, is die critiek in de pen gebleven. De compère Louis Con Iran als laat ste politieagent, die tot doorloopen aanmaant lieeft niet veel te doen, de commère, mevr. Rika Weil (Davids), draagt chic toilet. Hinderlijk is 't plat accent van enkele meewerkenden. Het mooie slot-tableau verhoogt het succes der revue. We staan dan aan zee bij de pier, van Hoek van Holland en de dappere visschevs brengen in bangenstorm hun reddingboot in zee. De mooie zang van het dubbel man- nenkWartet en de kunst van den zich overtreffendeh regisseur Boedels om op de bescheiden Bühne, zoo'n aardig tableau vivant te tooveren, wettigen zonder voorbehoud de luide toejui chingen. Sint Nicolaas heeft ook nog een treurige verrassing gebracht, een brand, waarbij twee menschen het le ven verloren. Branden tegen het ein de van het jaar schijnen-eenmaal een noodlottige noodzakelijkheid te zijn, doch gelukkig zijn menschenlevens, dank zij de voortreffelijke wijze waar op onze brandweer is ingericht, daar bij maar zelden te "Betreuren. En nu, in een groote week, al voor de, tweede maal twee slachtoffers. Opmerkelijk was het dat de bewo ners van twee. hoog, uit de Ferd. Bol straat, die aanstonds naar beneden zijn geloopen er zonder letsel afkwa men. Zeker de bewoners van de bo venste verdieping hebben zich over den zolder en door den brandgang kunnen redden, maar vermoedelijk zijn die dan ook gevlucht voor de vlammen naar boven sloegen. Want als de vlammen eenmaal in een trap portaal doortrekken, gelijk die Ln-de méés te nieuwe Amsterdamsche hui zen zijn, gaan ze vliegensvlug de hoogte in. Het trapportaal midden in het huis loopende met daarop uitkomende de deuren van alle vertrekken, wordt een schoorsteen met even zooveel blaasbalgen als de bewoners deuren laten openstaan bij hun vlucht. Zoo komt het, dot zich op den zolder bin nen korten' tijd verzamelen de verstik kende dampen, welke uit een bran dend huis opstijgen en die onvermij delijk slachtoffers maken, wanneer menschen daarin eenigen tijd moeten ademen. Naar boven vluchten beteekent in elk geval een groot risico op verstik king. Ook bij de ramp in de Marnlx- straat was deze verkeerde wijze van vluchten de aanleiding, dat zooveel slachtoffers te lie treuren waren. Ga altijd naar beneden als er lige sleutels als rijksdaalders en zou den zelfs met eenstoel of een tafel aan den haal gaan, wanneer de gele genheid zich voordeed. Zoo kom ik als van zelf op een ge dachte, die dcjrc week bij me opkwam in een vergadering in dé bovenzaal van ons Nutsgebouw in de Zijlstraat. Allerwege wordt er over geklaagd, dat vergadériaïg-en en bijeenkomsten zoo bitter slecht worden bezocht. Als het bestuur compleet is, mag men het al prijzen. Leden komen maar zelden. Waarom niet „Het bestuur", antwoorden de leden op dde vraag, „doet de zaken zoo goed, dat onze aanwezigheid overbodig is." Dat antwoord is beleefd en Brengt het bestuur dus weer in zijn humeur. Een andere reden ie minder vrien delijk, namelijk, dat de onderwerpen, die op zoo'n vergadering behandeld worden, gewoonlijk niet heel boeiend zijn. En een derde reden zal waarschijn lijk deze zijn, dat onze vergaderloka len zoo weinig aantrekkelijks hebben. Meestal zijn het holle, vierkante vertrekken, met een witgeschuurdeu vloer, een behangseltje van zoo zoo, een plafonnotje van la la, en meube len van hu hu. De Nutszaal is van deze soort onge zellige zaaltjes een type. Aan de wanden zijin schilderwerken gemaakt met roosjes en strikjes en soortgelijke dingetjes, die de menschen misschien vijf Mg jaar geleden heel mood gevon den hebben, maar waar we tegen woordig met verbazing naar staren. De ramen zijn behangen met gestreep te gordijnen, zonder eenig streven naar gezelligheid of sierlijkheid, en die je des te meer vervelen, wanneer ze als achtergrond moeten dienen voor den spreker. De houten vloer is kraakschqon, maar k$al s een e$n- brand uitbreekt. Misschien loopt ge een wonde op, maar er zijn dan rap pe handen in de nabijheid om u te helpen. Hoe angstwekkend die bran dende en rookende trap er ook uit ziet, daal er toch langs af, want van twee kwaden hebt gij de minst kwa de géközen. H. HENNING Jr. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen üeabouneerden hebbeu het voorrechi. vragen op verschillend, gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden b(j de Reductie van Haarlem's Dagblad,' Groote Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk ia, den dag na dé inzending. VRAAG. Wat wordt or voor eon exa men uls opzichter bij don Rijkswater staat vorèisclit en wanneer worden die examens afgenomen ANTWOORD. Dit allemaal te om schrijven zou te veel ruimte innemen. W end IJ tot de. heeren Gebr. Van Cleeff, boekhandelaren, Spui, den Haag, of liet Departement van Water staat aldaar, met verzoek om toezen ding vau een prgromnia. Hierin vindt U alles Wat U noodig hebt. VRAAG. Mogen plak ze gels van wissels, die onbetaald terugkomen, weder op nieuwe wissels' gebruikt worden"? ANTWOORD. Neen. VRAAG. Tot welke vereeniging kan een. dame van 50 jaar, die buiten be trekking geraakt is, zich - wenden, daar de vereeniging Tesselschade en Hulp in Huisgezinnen geen dames van genoemden leeftijd meer inschrij ven ANTWOORD. Wend U tot Mej. de Waal. secretaresse van de vereeni ging tot tijdelijke hulp in de huishou ding/ Apeldoornsche straatweg te Arnhem. VRAAG. Waar en wat is de hulp bank ANTWOORD. De hulpbank heeft ten doel, nijvere, minvermogende lie den d'oör geldelijke voorschotten van ten hoogste 800 in staat te stellen, hun brood te verdienen of hunne ver diensten uit te breiden. Ze worden alleen verleend aan lieden, die kun nen Lezen en schrijven en geen ster kon drank verkoopen. Eiken Maan dagmiddag van 1—2 is er zitting, Lange MargareLhastraat No. 13. VRAAG. Kunt U mij het adres ge ven van den Engelschen en Duit- schen consul Wat is hum titula tuur De Duitsche consul-generaal te Am sterdam is de heer A. Rienacker, de Engelsehe consul aldaar de heer. W. A. Churchill. Hun titel voor een Ne derlandse hen brief is Weledelgestren ge Heer. VRAAG: Kunt u mij ook inlichten, of tijdens de geboorte van H. M. de Koningin, aan gevangenen kwijt schelding van straf is verleend en zoo jy, hoeveel; bedroeg die kwijtschel ding. ANTWOORD: Noch in de Staats courant,- Staatsblad of andere bladen van dien tijd is iets hiervan te vin den, zoodat wij vermoeden van niet. VRAAG: Kunt u mij een adres op geven, waar het gedenkboek ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van den Al gemeen en bond van Nederland- sche Marinematrozen van 22 Januari 1897—22 Jan. 1907 te verkrijgen is. ANTWOORD: Zoo u het in eigen dom wilt hebben, wend u dan tot den heer A. M. Verkerk Jr., Jansstraat 81. voudig cocoskleed zou er goed doen. De gaskroon in 't midden is precies zóó o.uderwetsch, dat we die leelïjk vinden, en niet antuek genoeg, dat ze wat waard zou zijn. De zetels zijn van je alleronvervalsclite keuken stoelen. Hoe moet het nu in zoo'n zaaltje wezen, anders dan ongezellig Hoe kan men verwachten, dat de men schen uit hun gezellige huiskamers zullen wegloopeoi, om daar een paar uur te gaan zitten Het Nut staat in dat opzicht niet alleen. Ik ken andere vergadergele- genhieden, die geen haar plezieriger zijn. Je hebt er met gestukadoorde muren, je hebt er die te klein zijn, je hebt er zonder ventilatie, je hebt er waai' liet tocht, je hebt er met etens- lucht, kórtom je hebt ze in soorten, maar een aardig, smaakvol gemeu beld, niet te groot vergaderlokaal is een zeldzaamheid, 't Beste dat ik ken heeft weer geen afzonderlijken toe gang. Dat is, geloof ik, een van de rede nen waarom de menschen op verga deringen en bijeenkomsten niet meer verschijnen. De omgeving is niet ge zellig genoeg. Het lieeft ook zijn voor deel de huiselijkheid wordt er door bevorderd. Ik kan mij daarom begrij pen, dat huismoeders zullen zeggen „laat ze maar zoo blijven, richt ze niet plezieriger in dan ons eigen huis, want dan zie ik mijn man en zoon in 't geheel niet meer thuis." Waaruit weer volgt, dat alle kwaad zijn goede zijde heeft en dat het zelfs dikwijls heel moeilijk is uit te maken, welk van de twee het zwaarste weegt. Wouter heeft een d'epalnnlg ver toog gehouden. „Kijk", zei hij, „de is het u te doen om het slechts te le zen, wend u dan tot de Stads-Biblio- theek te Haarlem. CORRESPONDENTIE. Den Heer H. Wanneer u over een marktmeester reden tot klagen meent te hebben, wend u dan met duide- 1 ij 'ke omschrijving van de feiten tot Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Den Heer A. P. Richt uw vraag tot den heer A. J. C. von Gemutid, Klei ne Houtstraat, die u wel zal willen ■'nlichten. Binnestad DE TWEEDE KAMER heeft gisteren de begroeting van Ma rine afgehandeld. De belangstelling bij de artikelen concentreerde zich op de amendemen ten, die, nadat liet algemeen debat ook in tweeden termijn, zonder nieuws op te leveren, was afgeloopén, aan stonds en zonder nadere beraadsla ging, in stemming kwamen. I-Iet amendement-Eland c. s. om ver- wapening van de Kortenaers werd 'aangenomen met 48 tegen 42 Stemmen (linkerzijde op 4 na vóór, plus 8 katholieken en plus de heeren IJzerman, Van Kamebeek, Plate en de Voorzitter). Het amendement-Patijn om geen geld toe te staan voor 2 torpedojagers werd verworpen met 51 tegen 36 stemmen (de geheele rechterzijde te gen, benevens 8 leden van links). Het ameüdement-Eland c. s., om slechte 1 torpedojager toe te staan, werd verworpen met 51 tegen 3S stem men (vóór de linkerzijde op 6 leden na). Het amendement-Hugenhollz, om den bouw van de ond^"zeeboot niet te bewilligen, werd verworpen met 81 te gen 7 stemmen (de socialisten en de heer Van Deventer). De geheele begrooting werd ten slotte aangenomen met 48 tegen 25 stemmen. Tegen stemden de heerenHugen- holtz, Gosman Borgesius, Drucker, Ter Laan; Troelstra, Schaper, Patïjn, Ketelaar,Dolk, Limburg, Marchant, 'l'reub, Smidt, Smeenge, Lieftinck, Roodhuyzen, De Klerk, De Boer, Nol- ting, Helsdingen, Van Kol, Thomson, Roessingh, Zijlnia en Van Deventer. In den loop van den middag waren eenige vragen gesteld. Op vragen van den heer Van Kol antwoordde Minis ter Idenbu'rg niet bekend te wezen met klachten over achterstand van strafzaken in Asalian en over behan deling van preventief gevangenen. Hij zou den Gouv-Gen. om inlichtingen verzoeken. Op vragen van den heer Brummel- kamp deelde Minister Bevers mede, dat spoedig een wetsontwerp zou wor den ingediend tot uitbreiding van het net der Wesüaiwische stoomtram. Eindelijk antwoordde Minster Ne- Lissen op vragen van den heer Treub over de Haagsciie politie, het vol gende I. Naar aanleiding der verklarin gen door een gewezen hoofdinspec teur van politie te 's-Gravenhage af» gelegd betreffende de verhouding, waarin de hoofdcommissaris van po litie aldaar zou gestaan hebben tot zekere vrouw, wier naam meermalen ln de dagbladen is genoemd, heb ik het mijn plicht geacht naar de ge dragingen op zedelijk gebied van dien hoofdcommissaris êen onderzoek in te stellen. II. Het onderzoek,' voortgezet ook nè de beantwoording der interpellatie van den heer Van Weideren 1 tengers in de Eerste Kamer der Staten-Gene- roai op 22 Juli heeft zich bepaald tot hetgeen rechtstreeks dien hoofdcom missaris betreft. Door mij werd geen aanleiding gevonden om dit onder zoek tot andere commissarissen van wereld is toch een schouwtooneel vol tegenstrijdigheden. De Volksbond, te gen drankmisbruik verzoekt aan het gemeentebestuur, om wanneer vaders kinderen aangeven, hun een boekje ter hand te stellen, waarin het ge bruik van alcohol dooi kinderen be streden wordt. En een van onze zang verenigingen zal binnenkort een uit voering houden, waarop drinkliedjes zullen worden gezongen. Vaders en moeders beschouwen het als de vreesdij ksto ramp, die hun zoon kan overkomen, wanneer hij aan den drank verslaafd mocht ra ken en laten in hun huiskamer aller lei tijdschriften toe, waarin beschon ken menschen koddig en vergoelij kend worden voorgesteld. Je kunt b;:voorbeeld haast geen nummer van de FLiegende Blatter opnemen, of er 'staan grappen in over studenten of huisvaders, die dronken uit de socië teit naar huis komen. Waar moeten nu de kinderen aan hechten Aan de waarschuwing van vader en moe der of aan de verontschuldiging in die humoristische bladen Wouter was ln een grommige stem ming, maar ongelijk had hij in dit geval toch niet. Toen hij bemerkte, dat ik zijn betoog ntet weerleggen kon, ging hij verder. „Er zijn een heeleboel dingen, nog lang niet zooals zo moesten wezen. Waarom richt de gemeente niét een openbaar parapluie-verhuurkantoor op „Héwat?" „Ja zeker, kijk' maar zoo ohnoozel niet. We zijn nu midden in den regen tijd. Met droog weer ga je van huis, opeens, platsch, flatsch komt er een vervaarlijke regenbul. Tientallen menschen, optimisten die vast op zon gerekend hebben, schieten naar alle kanten heen om schuil te zoeken. politie uit te strekken. Door liet ingevolge mijne opdracht gehouden onderzoek is niei bewezen, noch waarschijnlijk gemaakt, dat het zedelijk gedrag van gcmeklen hoofd commissaris zou hebben te wensclion overgelaten. Veeleer doen de aan dit onderzoek óntleende gegevens mij overhellen tot de rm&ening, dat de on. waarheid is gebleken van 'I. geen den hoofdcommissaris is ten laste gelegd. III. Uit hel antwoord op de tweede vraag gegeven vloeit voort, dat aan het onderzoek, naar aanleiding der voorbedoelde verklaringen ingesteld- geen grond kart worden ontleend voof de meening, dat de leiding der poli tie te 's-Gravenhage voor zoover deze in haaidco is van den hoofdcommissa ris van politie aldaar niet verder met vertrouwen in zijn handen kan wor den gelaten. Maandag 11/2 (en ook des avonds): Oorlog. EEN VERVALSCHING. De Officier van Justitie bij de Ar- roiuüssements-Rechtbank te Amster dam noodigt hen uit, die aanwijzin gen kunnen geven betreffende denge- ne, die een inschrijvingsbiljet van de Asalian Plantage Maatschappij val- schelijk heeft ingevuld en valschelijk onderteekend, en liet. daarbij belioo- rende adres heeft geschreven, deze aanwijzingen to willen verstrekken aan he(. Hoofdbureau van Politie, Spinhuissteeg, te Amsterdam. Naar aanleiding van deze ken nis ge. ving verneemt het Hbld. het. volgen de Bij de inschrijving op de 500 In- komsten-obligat.iën groot 750, van „De Asahan Plantage Maatschappij", werd op den laatsten dag (30 Novem ber j.l.) een mschrijvingsbïJjet ont vangen vóór het. volle bedrag der in schrijving, vijfhonderd inkómsten- obligatiën groot /750, totaal 375,000. Dit inschrijvingsbiljet was geteekend door de firroa Praetorius Zouu, te Amsterdam. Indien deze inschrijving bona fide ware geweest, dan zoude hel recon structieplan der maatschappij heb ben kunnen doorgaan. Aan het kan toor der maatschappij werd niet ge twijfeld aan de echtheid van de haud- teekening. maar kwam liet bedrag der Inschrijving zoo hoog voor, dat men meende met eeii abuis te doen te hebben. Daarom werd de firma Prae- torius Zoon per telephoon ge vraagd of het bedrag wel juist was, Het antwoord der firma was, dat zij in liet geheel geen inschrijvingsbiljet gezonden bad, zoodat. het bij de maat schappij ontvangen biljet van een val- sche handteekening voorzien moest zijn. De Asahan Plantage Maatschappij heeft de zaak daarop in handen der justitie gesteld. Vrijdag werd een be kendmaking van den officier van jus titie op de beurs aangeplakt. Daarop was tevens het inschrijvingsbiljet met de vaische handteekening en het door dezelfde hand geschreven adres der aatschapMpij afgedrukt. N. EN Z.-H. REDDING MAATSCHAPPIJ. Eene goede bepaling is, met ingang van 1 Dec. 11. gemaakt door het hoofd bestuur der N. en Z.-Höll. Redd. Mij. ten opzichte' van het personeel, in functie aan de verschillende redding- stations langs de kusten. Er zal nl. voortaan pensioen wor den toegekend aan bootslieden, vuur. pij Richters en roeiers, zoomede aan de weduwen van hen, die in den dienst van de Redd. Mij. mochten verongelukken. Personen, die 15 ja ren achtereen trouw hunne diensten, zullen hebben bewezen, kunnen op 60- jarigen leeftijd een jaargeld bekomen van f GO minstens. Aan weduwen van verongelukte personen in dienst van het. reddingswezen, zal een weekgeld van 3 lot, f 5 worden verstrekt. Ook ten opzichte der kinderen van zulke personen zijn zeer gunstige bepalin gen in het reglement opgenomen. proppen zich bij voorkeur op in win kelportieken, tot groot verdriet van den eigenaar. Hij zou aan aJ die men schen wel een parapluie willen lee- nen, als. hij er maar genoeg had en zeker wist, dat ze teruggebracht wer den.-" „Maar wat heeft de gemeente „Geduld, daar ben ik aan toe. De gemeente heeft er, uit een hygiënisch Oogpunt, belang bij. dat de ingezete nen droog bliiven. Als ze nat zijn, worden ze lastig en balsturig en kun nen bovendien allerlei ziekten op doen. Mijn denkbeeld is dus een ge meentel ij ke par aplui ever hu u rd er ij De directeuren zijn personeel houden zich op regenachtige dagen in de drukste straten op en geven para- pluies in huur voor een kwartje en een gulden waarborg, die teruggege ven wordt, wanneer je de parapluie aan 't gemeentelijk regenscbermen- kantoor terugbrengt. De qualiteit is van dien aard, dat als je de parapluie houdt, de gemeente aan don gulden nog een klein winstje heeft." „Het idéé is prachtig", zei ik. „De bemoeiingen van de gemeente zijn nog lang niet aan hun einde. Ik heb dezer dagen ook wat nieuws gehoord: er bestaat namelijk eon plan, om de personen, die van de lighal gebruik maken, voortaan gezamenlijk met een zoogenaamden Frieschen bolderwa gen daarheen te brengen." Wouter wou het niet gelooven. Of ik hem al verzekerde, dat het geen grap was, maar ernst, hij verkoos het niet aan te nernaa. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5