Rechtszaken Sport es Wedstrijden Leger en Vloot Gemengd Nieuws Sportpraatje Burgerlijke Stand Kerk en Schooi SCHOOLVOEDING. Men schrijft uit Rotterdam aan „Het Volk": Dezer dagen viel het volgende voor op een openbare school te Rotterdam. Een onderwijzeres zag een Leerlinge, een meisje van acht jaar ongesteld in de klas worden van... honger. Het kind werd apart genomen, en wai bleek? Dat het heele huisgezin com pleet zonder voedsel was. Het kind werd eten verstrekt en ook de broer tjes en zusjes thuis werden niet ver geten. Vóór den aanvang der school worden dat kind en nog een paar lot genootjes door de onderwijzeres nu van eten voorzien. Mr. TROELSTRA IN DE KAMER. District III van Amsterdam der S. D. A. P. heeft gisteravond vergaderd in verband met het verzoek van mr. Troelstra, om hem in de gelegenheid te stellen in een ledenvergadering van dat district te verdedigen zijn hou ding in de Kamer, waartegen ver schillende bestuursleden bezwaren hebben doen hooren. De meerderheid van het bestuur stelde voor, niet in te gaan op dat verzoek, maai' de verga dering besloot, met groote meerder- held* In tegenover gestelden zin. (N. R. CL NAAR BRAZILIS. Met het s.s. „Amstelland" van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, zijn deze week van Amsterdam, ge heel voor rekening der Braziliaansche regeering, vertrokken 16 landbouwers gezinnen met het doel zich in een der immigranten-kolonies, naar eigen keuze, te vestigen ais grondeigenaren en te genieten van de voordeelen, die wij in ons blad reeds vroeger hebben uiteengezet. Acht gezinnen kwamen uit Duitsch- land* de anderen waren Nederlan ders, voor het meerendeel uit de pro vincie Noord-Holland. BROEDERMOORD. Te Recklinghousen, even over de 'Pruisische grens, heeft de Nederland- •eche arbeider S. zijn hroeder hij een twist gedood door hem met een mes ■een zware balswond toe te brengen. De vermoorde laat een weduwe met .Vier kinderen na. DIEFSTALLEN. Sedert eenigen tijd komen in Groe- 'de, Z., zoo schrijft men ons, aanhou dend diefstallen voor. Van gewapend optreden vernam men echter geluk kig niets. Thans worden de dieven brutaler. Dezer dagen vernam de landbou- ,wer B. in die gemeente gerucht op zï'-n hoeve hij wekte zijn knecht, die zich naar buiten begaf, doch terstond ;onthaald werd op een schot hagel, .dat gelukkig alleen zijn klomp en een broekspijp trof. De man, bevreesd voor erger, trok zich daarop terug, evenals zijn haas. Afgaande op hetgeen zoo hier en 'daar wordt waargenomen, zou men aan een bende gaan geloovem 't Is te hopen, dat de politie de daders ont dekt. LM- Ct.") VERDUISTERING. Eenigen tijd geleden is er een te kort ontdekt in de kas van het post en telegraafkantoor te StacL-Harden- ,berg van meer dan 1500. Een klerk der posterijen en telegra- phie aldaar werd verdacht die gel den te hebben verduisterd. Hij heeft de wijk naar Parijs genomen, doch 'heeft zich, naar wij vernemen, giste ren ter beschikking van den officier •van justitie te Zwolle aan diens par ket aangemeld. Hij Is gevankelijk overgebracht snaar het Huis van Bewaring. (Zw. Ct.) PREMIES. Volgens de voorstellen tot aanmoe diging van de vrijwillige dienstne ming in het leger zal aan den vrijwil lige reen jaarpremie toegekend wor den van f30 (thans bedraagt die voor de beredenen ƒ15, voor de onberede nen 10) en zal men hem na 6 jaren 'volbrachten dienst, op voorwaarde dat hem vergund wordt alsdan in dienst te blijven eene dadelijk in eene som uit te betalen dienstpre- mie geven van 180 voor den onder officier, van 120 voor den korporaal en van 90 voor den soldaat, met dien verstande voorts, dat de jaarpremie 'van ƒ- 30 -zal genoten worden totdat 10 dienstjaren zijn volbracht. INBRAKEN. Over de brutale inbraak te Amster dam wordt nog gemeld Donderdagmorgen te half zeven, toen de slijpers ter diamantfabriek „Kim- berley", Valkenburgerstraat 85, op hun werk kwamen, ontdekten zij, dat '3 nachts een inbraak had plaats ge had. Aan de achterzijde der fabriek, 'waar een stukje erf ligt, grenzende 'aan de Markengracht, was een vrij •groote ruit, na met zeep besmeerd te 'zijn, ingedrukt, en had den dieven toegang verschaft. Dat hier niet voo één d'ef gesproken moet worden, wordt waarschijnlijk gemaakt door een drietal souvenirs, die bij de plaats waar de ongenoode gasten moeten 'zijn binnengekomen, gevonden zijn. D© geheele fabriek moet door deze 'Lieden zijn doorloooen, want overal wordt, waarde vermist. Het bedrag is nog niet met juistheid te bepalen, 'daar er ian een 14- of 15-tal bazen •diamanten gestolen zijn. De zwaarste schade schijnt voorloopig wel door de<n heer Barend te zijn geleden hij begroot ze op pl.m. 300. Ook gehroa- ,ders Aronson en do heer S. Arpnson leden belangrijke schade (respectieve lijk 112 en 51 doppen.) De doppen, waarin de diamanten gesoldeerd zitten, zijn met zaakkun dige hand, met "gebruik van een der .aanwezige sleutels, uit de tangen ge- Jiaald, die een vijftigtal roosjesslij- pers op de molens hadden achtergela ten. De diefstal betreft dus slechts roosjes, de briljanten waren gelukkig in de van electrische sluiting voor ziene kluis geborgen. Maar niet al leen uit de tangen werden de doppen geroofd, ook het „kleine goed" uit de verstelbakken werd meegenomen, en vele der kastjes onder de verstelbak ken opengebroken en leeggeroofd. Echter zijn er ook vele onaangeroerd gelaten ook ongesloten kastjes liet men ongemoeid, waarschijnlijk om dat men daarin geen waarde Ver moedde. Dit fe't en de omstandigheid, dat de dieven blijkbaar absoluut niiet op de hoogte waren, waar „mooi werk" te vinden was, en maar hier en daar op goed geluk hebben ge werkt, maakt waarschijnlijk, dat we met memsclien te doen hebben, die de fabriek en het personeel althans niet van zeer nabij kenden. De dieven moeten er zijn sporen van te vinden met een bootje van den kant van de Oudeschans op 'terf ziin gekomen. Ze hebben waarschijn lijk ongemerkt binnen kunnen komen waar aan den overkant der gracht meestal pakhuizen staan, en eenmaal in de fabriek, konden ze op hun doo ds gemak „werken". De portier, die aan den voorkant woont, behoefde geenszins in zijn slaap te worden ge stoord. Vermoed wordt door de politie, dat men hier met beroeps-boeven te doen heeft. Het deponeeren der souvenirs wijst hierop. Een bijgeloof onder de Inbrekers is oorzaak, dal beroepslui aldus van hun aanwezigheid blijk ge ven. Later Is opgegeven, dat de totale waarde van het vermiste een kleine achthonderd gulden bedraagt. Behal ve doppen met steentjes zijn ook eeni- kleediingstukken LANDVERHUIZERS OPGELICHT. Bij een der bankinstellingen te Am sterdam vervoegden zich Vrijdagmor gen eenige landverhuizers uit Kanada teruggekeerd. Zij boden o. m. een bankbiljet van 100 dollar ter wisse ling aan. Bij nader onderzoek bleek het een hljet van 1 dollar te zijn, waarop in cijfers en in letters op de daarvoor aangewezen plaatsen de aanduiding 100 dollar was geplaatst. Hierover ter verantwoording geroe pen vertelden zij het volgende In New-York zagen zij een heer voor zich uitloopan, die een porte feuille verloor* waar naar een ander persoon greep. Een onzer- landverhui zers sprong vol verontwaardiging naai- voren en ontrukte den langvin- ger zijn prooi, om haar den rechtma- tigen eigenaar terug te geven. Deze bleek geen ondankbare te zijn, en wilde den eerlijken vriend 10 dollar geven als belooning. Hij had echter toevallig slechts biljetten van 100 dollar bij zich. Onze landgenoot wist daarop wel raad. Zoo'n cxtratje van 10 dollar, eerlijk verdiend, kun je je niet laten ontglippen. Hij gaf hem daarom van ziin eigen geld 90 dollar terug, waar mede de gauwdief zonder opzien te baren, zich in allerijl uit de voeten maakte. C,Tel.") BRANDEN. Donderdagnacht half één brak' te Rotterdam brand uit in pand 16 Korte Pannekoekstraat, waarin gevestigd een boterhandel met cadeaus van de firma A. J. Kriste, uit Antwerpen. De brand woedde op de zolderverdieping, ingericht als magazijn en bleef in hoofdzaak beperkt tot dat gedeelte van het pand door de werking van 5 spul ten. Er brak brand uit bij Tirion, te Reuver (L.) Het geheele huis brandde tot den grond af. Alles was verze kerd. Gisteravond brak er brand uit In 't achterjiuls van v. d. B., te Beesd. De vlammen deelden zich spoedig mee aan buitenstaande hooi- en stroo- mijtjes en zeer spoedig stond het ach tergedeelte van een drietal aan elkan der grenzende woningen in volle vlam Het voorhuis der woningen werd zooveel mogelijk beschermd, met het gevolg, dat deze gespaard bleven. De meeste bewoners hadden gelegenheid gevonden een groot deel van hun ha ve uit te dragen. V. d. Br. is niet ver zekerd. De overigen wel. Een varken en een paar konijnen kwamen om. Te Weert is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de boerderij van H. Boumans, waardoor schuur en stal werden vernield. De inge- schuurde granen, hooi, stroo, akker- gerei enz. ging mede verloren, ter wijl 2 koeien den dood in de vlammen vonden. Alles i3 tegen brandschade verzekerd.. Aan den weg van Eest naar 'Annen brak brand uit ten huize van dien heer Beuvin g. Alles brandde af. Wei nig werd uit schuur en woonhuis ge red. Ook eene koe kwam in de vlam men om. Te Niebert brandde de behuizing af van G. Veenman. Het vee werd ge red; ook bleef een deel van het huis raad behouden. Te Willeskop, in de nabijheid van Oudewater, is een door 2 gezinnen be woond gebouw, met riet gedekt, in vlammen opgegaan. Van een der ge zinnen is de inboedel nagenoeg ge heel verbrand en de bewoners (man, vrouw en 7 kinderen) ontkwamen ter nauwernood het gevaarvan het an dere gezin is nog een en ander gered, doch men verneemt, dat een som van 800, geborgen op den zolder, niet kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Op den Hoorndonk, nabij Rozen- daal, is Donderdagmorgen het huis met stal en schuur van den landbou- werd J. van Loon geheel afgebrand. Het vee en een gedeelte vain den in boedel heeft men kunnen redden. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. POGING TOT DOODSLAG. De 24-jarige A. van H., te Ooster- wolde, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Heerenveen, schoot 27 September niet een geweer door de ruiten in de herberg van de we duwe De Jong, te Oosterwol de, in welke waning publiek aanwezig was. Gelukkig werd niemand getroffen, de kogels kwamen terecht in het houten beschot der bedsteden. Het O. M. eischta tegen Van H., wegens poging- tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, een jaar vangenisstraf. Donderdag wees de rechtbank von nis en veroordeelde beklaagde terza ke poging tot doodslag tot zes maan den gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. DOODSLAG. Te Winschoten heeft terecht ge staan de 24-jarige H. O., fabrieksar beider te Veen dam, thans gedetineerd ter zake, dat hij in den nacht van 27 op 28 October j.I. Heere Woldhuis aldaar met een puntig voorwerp bij het linkeroog heeft gestoken, wat den dood ten gevolge heeft gehad. Twaalf getuigen werden gehoord. Mr. H. W. J. Kloppenborg was den beklaagde als verdediger toegevoegd. De ambtenaar van het O. M. eisch- te tegen beklaagde twee jaar gevan genisstraf. DE MOORD TE BERGEN-OP- ZOOM. De rechtbank te Breda veroordeelde J. van A., wegens den bekenden moord op den wachtmeester Ruiten beek, tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. ONTTREKKING VAN GOEDEREN AAN HET FAILLISSEMENT. De Rechtbank te Arnhem zette de behandeling voort van de zaak tegen ■een 26-jarig koopman te Nijmegen, be. schuldigd van bedriegelijke bank breuk. De verdediger, mr. R. J. de Visser, pleitte in de eerste plaats nietigheid van de dagvaarding, terwijl op grond van de dagvaarding ontslag van rechtsvervolging, in ieder geval vrij spraak moet plaats hebben. Pleiter betoogde, dat de grondslag van deze vervolging is opgebouwd op onjuiste gegevens. Toen bekl. in 1906 de zaak kocht voor ƒ71,000, was het een be dorven zaak, -doch door beklaagdes werkkracht is de zaak vooruitge gaan, zoodat, naar de accountant Nijst verklaard heeft, de zaak in 1907 beter was dan in het vorig jaar. PI. verzocht ten slotte de onmiddel lijke invrijheidstelling van bekl. De Rechtbank deed (bij vervroe ging) uitspraak in deze zaak. De Rechtbank sprak bij gebrek aan wet tig en overtuigend bewijs den be klaagde vrij en gelastte zijn onmid dellijke invrijheidstelling. DE DIEFSTAL IN DE KORTE POTEN. Het Haagsche Gerechtshof deed uit spraak in de zaak van J. H. H., Ma ria G. T., P. V. en P. G., door de Haagsche Rechtbank veroordeeld resp. tot 4, 4, 2 en 3 jaar gevangenis straf, de eerste wegens diefstal van diamanten en gouden en zilveren voorwerpen uit den goudsmidswinkel van den heer Hamme, in de Korte Po ten te den Haag, de tweede (gewezen dienstbode bij den heer H.) wegens medeplichtigheid aan dien diefstal, en de derde en de vleide wegens heling der gestolen, voorwerpen. Het Hof, het vonnis der Rechtbank vernietigende, wegens vormgebrek, veroordeelde de beklaagden tot dezelf de straffen als de Rechtbank, met be paling evenwel, dat voor den 3en en den 4en bekl. de preventieve hechte nis sedert 23 Oct. 1.1. in mindering korne. WIELRIJDEN. De zesdaagsche. In het 58ste uur was de stand der deelnemende paren aan den zes- daagschen wedstrijd te New-York als vol gitRuttStol, Mac F ar land— Moran, FoglerIver. Lawson en De MaraHill hebben de leiding met 1851 K.M. 798 M-, waarmede heit re cord van verleden jaar met 3858 M. wordt geslagen. Root—Walthour en Palmer—Wal ker zijn 1 ronde, CollinsMitten en GalvinWiley 2 ronden achterVa- ooniAndersen hebben 4 ronden ver loren en DevonovitchDrobach 5. FaherLafourcade zijn 206 ronden achter. DE DOOD IN DE GOLVEN. De ballon „Pompero", die te Bue- nos-Ayres is opgestegen, moet ver moedelijk als verloren beschouwd worden. Het laatste bericht van de schippers Newberg en Romero is te Montevideo door een uitgeputte post duif aangebracht en luidde: „Wij be vinden ons boven den Oceaan." MILITIE-OFFICIER. De Minister van Oorlog is voorne mens het tijdstip van begin en einde der opleiding tot militie-officier te wijzigen, namelijk deze te stellen om streeks 1 Sept., waardoor vele jonge lieden meer gebaat zullen zijn, ver mits dan de geheele opleiding afloopt in één burger-studiejaar. In het jaar 1908 zijn aangewezen voor het doen van een studiereis in liet buitenlandde ritmeester-adju dant jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg tot het bestudeeren van de oefening, enz. der Belgische cava lerie de kapitein der artillerie J. C. Log ger tot het bestudeeren van het hou witser-vraagstuk bij de Elswick Works in Engeland; de kapitein der genie F. R. van Royen tot het bestudeeren van de op leiding tot genie-officier in Duitsch- land de eerste luitenant der veld-artille- rde P. D. van Essen tot het bestudee ren van de Zweedsche veldartillerie de kapitein van den generalen sta; J. C. C. Tonnet tot het doen van een militair-aardrijkskundige reis. Voorts is gedetacheerd aan de rij school te Saumar, voor den tijd van een laar, de eerste luit. van hei le. reg. huzaren R. Wilson. Op uitnoodiging van de Fransche Regeering zijn de Fransche manoeu vres bijgewoond door den luitenant- kolonel van dien generalen stal W. H. van Terwisga. OORLOG EN LUCHTSCHEPEN. In het laatst van November hebben in Frankrijk op het exercitie-veld van het bataljon luehtvaarders in tegen woordigheid van vele officieren inte ressante oefeningen plaats gehad met betrekking tot oorlog van de lucht uti, zoo vertelt het tijdschrift „l'Auto- mobiel". Hand-granaten, die niet ge laden, maar wel voorzien waren van een automatisch ontbrandsysteem, zijn van boven uit een ballon captif naar beneden geworpen. Een officier had in het schuitje plaats genomen. Op een hoogte van 100 M. gekomen, wierp da officier naar een bepaald doel met de grana ten, waaraan een klein vlaggetje be vestigd was. Door den schok ont brandde de granaat met eten knal. Daarna wierp de officier successie velijk eenige granaten en een soort parachute omlaag, om den val van beide te vergelijken. De proeven wer den herhaald ter hoogte van 250 me ter. Er zijn pbotographische opnamen gedaan van den weg, door de grana ten ito harem val door het luchtruim Weldra zullen dezelfde proeven ge nomen worden van een bestuurbaren ballen uit. LDe Auto"). DIEVEN IN EEN AUTOMOBIEL. Een boevenstukje is er uitgehaald door dieven te Hohenzollerndamm. Zondagavond zou de chauffeur Schrö der zijn meester, den koopman Mar tin Benedikt en diens familie in hun eigen automobiel afhalen. Voor hij daar heen ging, stapte hij even af om te soupeeren. In plaats van de auto mobiel, die een waarde van 18.000 mark had, in de remise te brengen, liet hij haar voor het huis op straat staan. Toen hij weer buiten kwam was de automobiel verdwenen. Eergistermorgen ontdekte de poli tie te Hohenzollerndamm een geheel vernielde automobiel; eerst dacht men, dat er een ongeluk gebeurd was, maar weldra herkende men er de au tomobiel van Martin Benedikt uit. De dieven hadden er twee raderen af geschroefd en weggedragen, de ma chine vernield, en een pels uit den wagen gestolen. De dieven, welke vaklieden moeten zijn, zijn waar schijnlijk bij hun vernielingswerk ge stoord. Men denkt aan eene wraak neming. DE KEIZER OOK... LOODS De Duitsche Keizer kwam in den zo mer van dit jaar met zijn jacht „Ho- henzollern" in een Noord-Duitsche haven binnen. Zooals gewoonlijk, nam voor het binnenvaren een loods de leiding van het schip over, en pos teerde zich aan het hoofdstuurrad. Maar de keizer die. eens wilde zien, of zijn wijdvertakte kennis zich ook uitstrekte tot het besturen van een schip* vatte het er naast geplaatste hulpstuurrad aan, en probeerde de richting van het vaartuig een weinig te veranderen, waarop hij door den loods, die waarschijnlijk niet wist, wien hij voorhad, afgesnauwd werd met de niet bepaald beleefd uitgespro ken woorden: „Ben jij de loods of ben ik het? De keizer verliet het stuurraad en begaf zich naar zijn kajuit; hij kwam echter dadelijk daarop met een kistje sigaren terug, legde deze op de bank naast den loods, klopte hem op den schouder en zeide: „Jij bent de loods." EEN FLINKE ERFENIS. De onlangs gestorven Zuid-Afri- kaansche millloimair Harry Barnato heeft een vermogen van over de 5.000.000 pond sterling achtergelaten, waarvan hij 250.000 pond sterling aan goede instellingen vermaakt heeft. De staat maakt er goeie zaken bij hij heeft als successiebelasting 700.000 pond sterling ontvangen. Daarbij ko men nog 200.000 pond sterling voor het testament, zoodat de staat in het geheel 900.000 pond sterling uit deze erfenis trekt. In dezelfde week van Harry Bar-1 nato's overlijden stierf ook Lord Gle- j nesk, de eigenaar van de „Morning j Post", die eveneens een buitengewoon groot vermogen achtergelaten heeft. De staat zal bij deze gelegenheid weer goede zaken doen. HOE VOORZICHTIG MEN MOET ZIJN MET LICHAMELIJKE STRAFFEN blijkt uit het volgende In Hannover werd een zekere Nebel beschuldigd, 'een veer tien jarigen Jon gen te hebben doodgeslagen. Hij had den veertien jarigen Wilhelm Unhe- scheiiden met nog andere iongens be trapt op het stelen van ooft uit zijn tuin, en zou nu Unbeschelden in huis gesleept, en doodgeslagen, en daarna het lijk in 't water geworpen hebben. Nebel heeft onder die vreeselijke be schuldiging lichamelijk zoowel als geestelijk erg geleden. Het volk had hem wel willen lynchen. Nadarhand bleek echter uit de lijk schouw, dat de knaap niet is gestor ven tengevolge van de bestraffing. Ook moet U nbescheiden gezegd heb ben „Ais ik betrapt word, ga ik mij van 't leven berooven." Dit nu heeft hij werkelijk gedaan, na de tuchti ging heeft hij zich verdronken. Nebel is nu tot 10 mark boete ver oordeeld.. VERGIFTIGING Te Ulster, in Ierland, heeft ©ene vrouw terecht gestaan, die beschul digd werd haar man vergiftigd te hebben. De man overleed plotseling op een morgen in Juni, onder ver schijnselen van vergiftiging, nadat de vrouw hem den avond te voren een spiegelei had klaar gemaakt. Toen een week later ook een driejarig doch tertje van de vrouw stierf na het ge bruik van melk, werd er een nauw keurig onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat man en kind beiden vergif tigd waaien geworden door strych nine. De vrouw is vroeger krankzinnig' geweest. De verdediger betoogde, dat de strychnine door reten van den keu kenzolder op het spiegelei gevallen moest zijnop de vliering boven de keuken had men namelijk strychnine gestrooid tegen de ratten. De jury achtte dit betoog aanne melijk en sprak de vrouw vrij. DE KUS DER MUZE. Een belangwekkend theaterproces dezer dagen te Parijs gevoerd. De ook ten onzent bekende acteur Henri Bataille had den directeur Porei, van de „Vaudeville", beloofd, hem op 1 October van dit jaar een stuk, „Het model", te leveren. Door omstandig heden kwam het stuk echter op den bepaalden tijd niet gereed en Porei weigerde later het werk aan te ne men, zoodat het eenige weken later onder den titel „La femme nue" bij het „Renaissance Théitre" voor het voetlicht kwam. Porei vroeg nu 10.000 francs schadevergoeding, wat door de rechtbank echter van de hand werd gewezen. Bovendien veroordeelde men Porei tot het betalen der kosten. De rechtbank nam o.a. in aanmer king, dat een auteur onmogelijk met de juistheid eener machine kan wer ken, doch moet wachten tot zijn fan tasie hem inspireert. Had Bataille dat niet gedaan, hu zou werk hebben ge leverd, dat een auteur onwaardig is, en dat ook de heer Porei geschuwd had. Zoo is dus door een vonnis beslist, dat een dichter eerst den kus der mu ze mag afwachten, zonder zich om aardsche contracten te bekommeren I („Tel.") PRESIDENT ROOSEVELT EN DE SUFFRAGETTES. In Amerika doen de suffragettes zich thans ook gelden. Maar nauwe lijks is er in New-York een bond van suffragettes opgericht, of dadelijk kwam er ook een protestbond van da mes, die niets met kiesrecht te maken wilden hebben. In eene vergadering van aniti-suffragettes werd eerst een brief van president Roosevelt voorge lezen, welke groote consternatie bij da suffragettes te weeg bracht. Roo sevelt verklaarde daarin, dat hij het verlangen der dames naar kiesrecht slechts „lauw-warm" ondersteunde. De meeste vrouwen waren ook slechts „lauw-warm". Het gebied van werkzaamheid voor vrouwen zou in het familieleven lig gen. Van 't grootste nut voor den staat zou de bond tusschen man en vrouw in het familieleven zijn, waar bij de een de opdracht had het geld voor de huishouding te verdienen, terwijl de ander zorg droeg voor huis houding en kinderen. De leidster der suffragettes te New- York, mevrouw Bormann Wells, ge raakte buiten ziich zelf over dezen brief van den president, welken zij als eene beleediging van het geheele vrouwelijke geslacht beschouwde. Roosevelt zou h. 1. wel gauw inzien, hoe verkeerd zijne bewering was, dat de meeste vrouwen slechts lauw warm tegenover de kiesrechtvraag stonden. Competitie-Overzicht. Na to de vijf laatste wedstrijden één punt en 't schitterende doelgemid- delde van 4 vóór en 19 tegen ver overd te nebben, is Haarlem er einde lijk in geslaagd weer te winnen. Met 31, evenals verleden jaar, werd Her cules te Schoten geklopt. Toch was ook deze wedstrijd niet zonder onge lukken voor Haarlem, want keeper Utermark liep een kwetsuur aan zijn oog op en de ziekenlijst ia weer met één man uitgebreid. Aanstaanden Zondag neeft Haarlem thuismatch te gen Ajax. 't Zal .een merkwaardig elftal zijn, dat de Lei den aars moet bekampen, maar toch lijkt een© over winning van Haarlem me nog wel w aarschij nlij k. H oogst w aar sch ij nl ij k zal Jacobi tusschen de palen staan, terwijl verder een heele serie 'inval lers het team nog moet completeeren. Nog een paar zulke overwinningen en Haarlem II speelt in de eerste klas 1 Waar Haarlem zoo ongelukkig is gaat liet de H. F. C. niet beter. Hoewel bij haar de spelers er altijd goed afkomen, zijn nederlagen en pech ook schering en inslag. Na d© mooie overwinning op Sparta ver wachtten de meesten veel van hen, maar 'n 15 échec in Breda heeft al les weer bedorven. Overigens hoe wel door het zw alike HaarLemsche backspel vóór rust de nederlaag ver diend was hadden de blauwwitten geen greintje geluk, en de Velocitas- achterhoede zal zelden zoo'n bof-mid- dagle beleefd hebben. Morgen moeten de H. F. C.'ers naar Dordt. Maar D. F. C. is een oud struikelblok, en ik geloof zeker, dat H. F. C. ook dezen keer verliezen zal. Ajax heeft het wonderwerk vol bracht een punt te behalen, en dat wel in een uitmatch. H. B. S. moe-t erg onvolledig geweest zijn, en speel de een slaperig spelletje toen ze de leiding had. Maar toen de Ajax- voorhoede, ondanks zich zelf, gelijk gemaakt had, waren de zwarten in de narigheid en Ajax verrukt. (Haar lem, spiegelt u aan H. B. S.' lot, pas op Dat H. V. V. van Sparta zou win nen. was te voorzien, al zal de hoe veelheid, 52, voor de Rotterdammers als een ijskoud stortbad geweest zijn. Enfin, nu staat H. V. V. als 'n muur één, gooi ze d'r maar eens af als je kunt 1 Quick sloeg D. F. C. met 3—0, ook flinke cijfers, maar merkwaardig is het, dat het een kwartier vóór tijd nog 0—0 stond. De helft van de competitie is nu on geveer afgespeeld, hoewel niet allo clubs hunne 9 matches achter den rug hebben. Het aantal punten is nu H V. V= ir, 5 matches 17 punten. Sparta 7 10 Velocitas 7 10 Quick 8 10 D F. C. 8 10 H B. S. 9 7 Haarlem „9 7 Hercules 9 7 H F. C. 9 5 Ajax „9 1 Dat Ajax de laatste plaats nog zaï ontsnappen, is niet waarschijnlijk, 't elftal is ie zwak, heeft geene reserves en geene veteranen 't soort van spelers, dat al menige club uit den nood gered heeft. Van H. F. C. is niet veel te zeggen ik geloof niet, dat de blauwwitten ooit zoo'n wisselvallig spel gespeeld hebben. Van de negen matches, die nu nog voor den boeg zijn, waren de uitslagen in hun vorig seizoen Thuis: Tegen Quick 4—6 verl. Ajax 2—2 gelijk'. H. V. V. 1—3 verl. Haarlem 13 verL Velocitas 92 gew. 17—16 4—10 Verleden jaar leverden die negen matches IL F. C. dus zes punten op. (In totaal behaalde ze er 13). Haarlem, dat verleden jaar 19 pun ten in 't geheel behaalde, speelde het vorig seizoen in de nu nog te spelen negen matches Thuis: Tegen H. V. V. 31 gew. D. F. C. 7—2 gew. Ajax 41 gew. Sparta 7—1 gew. 21-5 itt H. F. C. a-1 gew. Hercules 0—0 gelijk. H. B. S. 0—5 verl. Quick 13 verl. Velocitas 21 gew. 6-11 Haarlem haalde dus 13 punten 'in die negen wedstrijden. Of 't nu ook gebeuren zou Dat zou eeu wonder zijn Het programma voor a.s. Zondag, 't begin der tweede helft, is nu Quick—H. B. S. D. F. C.—H. F. C. VelocitasH. V. V. HerculesSparta HaarlemAjax. Op den eersten seizoens-Zondag, toen dezelfde tegenstanders elkaar ontmoetten, won Quick D. F. C. H. V. V. Sparta Haarlem met 5—0. met 82. met 2—1. met 110. met 40. W© voorspellen voor Zondag de zelfde vijf overwinnaars maar de cijfers zullen wel heel wat verschil len I HILLEGOM. BEVALLEN: P. WarmerdamSchrama z. G. J. van d© Water—van Kerkwijk d. B.' KoopGroot z. OVERLEDEN: J. Turk, 5 jaar; A. A. Weijers, 2 j., P. van der Lans, 6 jaar. HAARLEMMERMEER. GETROUWD: W. Ravestein en J. v. d. Heuvel; G. Griekspoor en J. van Tol. BEVALLEN: M. C. PersoonJansen z. A. Hou- weling—Jonkers z. F. Pols—Vlaande- ring, z. S. WijnhoutDonker z. C. Ket—v. Wieringen d. A. M. v. Riek de Groot z. C. Alderden—Kooy d. M. Bronkv. Veldhuizen z. M. C. van DuinCornelissen d. S. C. Scheep stra—van Egmond d. A. Vermeulen v. d, Mast d. J. C. van TolBreeveld dochter. OVERLEDEN: T. Kaper 78 j., C. Rijkelijkhuizen 5 jaar, P. van Reeuwijk 38 jaar, A. Tieman 36 jaar, A. Berbee, 8 maan den, H. van Wijk, 5 jaar, J. Haak 11 weken, P. Deljier 16 maanden. WIJK AAN ZEE EN DUIN. ONDERTROUWD: W. Gonlag en E. C. Docter. BEVALLEN: C. H. AdmiraalBoerdijk d. ~K. de Wildt—Koot d. SCHOTEN. OVERLEDEN M. K. Immers, wed. P. Molenaar, 8i j. - A. C. van Wulf ten, 3 mnd. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is het doctoraal examen in de wis- en na tuurkunde afgelegd door den heer J. C. Reeders. Leiden. Geslaagd groot-ambtenaars examen v. d. Ind. dienst de heer G. L. Gonggrijp. Voorbereidend examen Ned.-Ind.. adm. dienst de heeren A. Th. de Jong Spekboer en C. de Wit. Candidaats-exarnen rechten de heer M. van Blerkom. NED. HERV. KERK. Beroepen te Delft ds. W. Bieshaar, te Zetten. Aangenomen het beroep bij de Evangelisatie te Bergum door den heer P. van Tuinen, gofisctieir)stond»r- wijzer te Sloclueren (Gr.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6