HAARLEM'S DAGBLAD. TWISK..IÏ^. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON De Roede Pimpernel GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 16 December 1908, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Raadzaal ten Raad- huize. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift Dr. P. G. Buekers, eervol ontslag leeraar Burgeravond school. 2. Voorstel B. en W. verzoekschrift Commissie leniging mood door bui- teng. werkloosheid, tijdelijke ai wij king voorschriften reglement gemeen tefonds. 3. Id. id. gratificatie aan adj-inspec- teur van politie C. C. L. Dokter. 4. Id. id. onderhandsche verpach ting exploitatie buffet slagersgezellen- lokaal Openbaar Slachthuis. 5. Id. ld. wijziging Raadsbesluit d.d 24 September 1908, No. 16. 6. Id. id. goedkeuring wijziging plaats wisselspoor Kleverpark lijn Loidschevaart hoek Schreveliusstraat te verkoopen. Deze grond zal dienen om er een schietbaan en afzonderlijke bovenwoning op te bouwen. Adressant wien vroeger gewei gerd is, daar onder- en bovenwonin gen te bouwen als in strijd met het raadsbesluit van 18 Mei 1898 ver zoekt het daarheen te willen leiden, dat niet op deze plaats de schietbaan mag worden gebouwd. Plaatsing van de schietbaan zal èr voor adressant ón voor de gemeente schadelijke ge volgen hebben. Ie. omdat do eigen dommen van adressant in de onmid dellijke nabijheid zijn gelegen, en 2e. de aangrenzende terreinen voor plaatsing van perceelen met behoor lijke huurwaarde, voor de gemeente onverkoopbaar zullen blijken te zijn. Verlenging termijn. B en W. stellen voor, den termijn ge steld voor den bouw van een brug over de Loidschevaart onder Hillegom waartoe bij raadsbesluit van 24 September vergunning verleend is TWEEDE KAMER. VESTINGBEGHOÜT1NG. Door de beer en Van Kol, Hugen- holtz, Helsdingen, Ter Laan, Scha per en Troelstru is een amendement ingediend om deze begrooting te ver minderen met f 27Ü,0UU, rnet <ie bedue- iing niet over to gaan tot het afwer ken van de forten bij Edam en be noorden Purmerend. OORLOGSBEGROOTING VOOR 1909. Memorie van Antwoord. Leger hervorming. De Minister van Oorlog zet zijne denkbeelden en voornemens omtrent de legerhervonning nader uiteen. Zijn streven is bij de vorming onzer levende strijdkrachten den duur van den inóividueeler. druk van den dienstplicht te verminderen en dien druk over meer jongeren, te verdoe len. Allereerst is daarvoor noodig rege ling van den landstorm, die in gewo ne vredetijden vrij moet zijn van mi litairen of anderen werkelijken dienst N E T 7. Id.'li verkoop grond LeMsete!"»1^ ln -»"■ .Vaart aan Wed. Mr. D. Vleser van Hoo®8r beroep van J. i. Hazerswouda. 8. Id. id. ontslag J. A. Wolfers uit huur grond Oude Raamstraat en ver koop van dien grond aan C* Neder- koorn., 9. Aanbeveling Regenten St. Ells, of Groote Gasthuis, benoeming Re gent 10. Id. Curatoren Gymnasium be noeming Curator.. 11. Id. Commissie van toezicht Ste delijk Museum, benoeming lid. 12. Benoeming lid. Comm. van toe zicht Haarl. Muziekkorps (aftreding Mr. W. Jager Gerlings). 13. Voordracht B. en W. benoeming Hoofd buitengewone school voor L. O. 14. Id. id. Id. onderwijzer Derde Burgerschool. 15. Id. id. ld. twee ouderwijzers idem* aan de wed. Van Saase—De Jong bij het leger of landweer. De le-gei te verlengen tot 31 December 1909. - - - - - CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering). In de te Utrecht gehouden open bare terechtzitting bad de uitspraak STUKKEN VAN DEN RAAD. Regenten gasthuis. Ter voorziening in de vacature we gens periodieke aftreding van Jhr F. Teding van Berkhout als regent van het St." Elisabeths gasthuis, is de vol gende voordracht opgemaakt Jhr. F. Teding Yan Berkhout, en S. K. Sybrandi. Stedelijk Museum. Ter voorziening in de vacature we gens periodieke aftreding van den heer C. J. Gonnet als lid der commis sie van toezicht op het stedelijk mu seum, is de volgende voordracht op gemaakt C. J. Gonnet, en Mr. J. de Vries van Does burgh.- Gymnasium. Ter voorziening in de vacature ont staan door het aftreden van dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman als curator van het Gymnasium, is de volgende Voordracht opgemaakt Dr. J. Tinrmer, en Dr. M. C. A. Bijleveld. Benoeming onderwijzend personeel. B. en W. hebben de volgende voor drachten ingediend voor de benoe ming van twee onderwijzers aan de Derde burgerschool, noodig door de uitbreiding van het aantal leerlingen, lste voordracht: 1. F. J. A. van Ghert, onderwijzer aan school 7 (jaarwedde 1050). 2. G. Blok, onderwijzer aan school 2 if 925). 3. G. S. Valk te Leiden {f 925). 2de voordracht 1. G. Blok. 2. G. S. Valk. 3. S. Pal. te Koog a. d. Zaan {f 925). Voordracht voor de benoeming van jeen onderwijzer aan de Derde Burger school (vacature R. J. Klaren^ 1. G. S. Valk. 2. J. H. Kuyper te Beverwijk 925k 8. S. Pab Een bezwaarschrift. De heer A. Rinkema wendt zich met ieen adres tot den raad, waarin hij schrijft, dat B. en W. het voornemen hebben voor te stellen grond aan de Hooger beroep van J. 3. Vt H. te Schoten tegen de vitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, hou dende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij de door hem gevraagde schadeloos stelling niet werd toegekend ter zake van een ongeval. De Raad overwoog, dat getroffene, bij wien een breuk is geconstateerd, slechts aanspraak kan doen gelden op een tijdelijke rente van 10 dagen, welke echter in bercep niet kan ge vorderd worden en dat de gevorderde rente wegens invaliditeit veroorzaakt door 't breuklijden zoomede ne des wege verlangde vrije heelkundige be handeling terecht door de Bank zijn ontzegd. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. BEVERWIJK. De heer C. E. Sepp alhier slaagde te 's-Gravenhage voor 't examen boek houden M .0. UMUIDEN. Sinds lang is te IJmuIden behoefte gevoeld aan eene nieuwe kerk. Het kerkje van heden is gebouwd, in een tijd, toen niemand nog dacht aan de groote vlucht, die IJmuiden zou ne men. Waar nu de gereformeerden, roomsch-katholieken, u* oud-ka- thoLieken en de vrienden van den Protestantenbond nieuwe en uitste kende kerkgebouwen bezitten, daar moeten de hervormden zich nog be helpen. De vele visscbersgezinnen, uit allerlei dorpen van ons land sa mengestroomd, kunnen niet behoor lijk plaats vinden in het kerkje. Er bestaat te Umuiden daarom een „commissie voor kerkbouw", welke met kracht streeft uaar den bouw van een nieuw bedehuis. Een flink terrein dure grond werd reeds door twee Amsterdamsche dames geschon-' ken. De kerkelijke gemeente, met wei nig gegoeden, gaf In een jaar tijds 4500. Thans vraagt de commissie aan de kerkvoogdijen in Nederland om hulp in eene rentelooze leening. De commissie voor kerkbouw bestaat uit de beeren: H. W. Creutzberg, pre dikant; B. C. Slikkerveer, secretaris; F. Beenhakker, penningmeester. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder verleende ge hoor aan mr. Eyssell, onlangs aLs voorzitter van den Hoogem Raad opge treden. Do Koningin heeft Zaterdag, dus bij do eerste gelegenheid, die zich voordeed na aanneming zijner inam- nebegrooting door de Tweede Kamer, den vice-admiraal Wentholt, minis ter van marine, ten paleize in confe rentie ontvangen. sterkte op oorlogsvoet wenscht de Mi nister niet uit te breiden. De Minister wenscht den diensttijd bij do militie op 5 jaren terug te brengen met twee herhalingsoefeningen; evenzoo den diensttijd bij do landweer met één herhalingsoefening, zoomede vrijstel ling van landweerdienslplicht van de onbereden wapens. Het miiitiecontiu- gent zal tot pi. m. 22.000 man moeten worden opgevoerd. Zoowel bij de on bereden als bij de bereden wapens zal de eerste oefemngstijd niet worden verkort. Om de voor militiekader noodige stof ook voor militie-officieren te ver krijgen, zullen nieuwe bepalingen worden gemaakt, waarvan een bete re aanvulling van het militiekader, door middel van aanwijzing van mi liciens wordt verwacht. De opkomst voor de opleiding van militie-officieren zal van Maart naar October worden verlegd. Met opheffing voor zooveel doenlijk van het instituut der vergoeding, wenscht de Minister dat stelsel te ver vangen door het niet laten dienen van kostwinners, tengevolge van vrijstel ling van dienst. Vooroefeningen. Ten aanzien van het voorbereidend militair onderricht nuldigt de Minis ter het stelsel, dat de vooroefening der jeugd geheel moet komen in de han den der onderwijzers bij hei. openbaar en bijzonder onderwijs. Te dier zake is overleg geopend, zijnde de aansluiting van het voorbe reidend onderricht buiten het leger aan het militair onaerrlcht, onder de aandacht van de staatcommissie tot reorganisatie van het onderwijs. Het militair onderricht mag niet meer ge geven worden in vergunning- en ver loflokalen, behoudens maatregelen te gen misbruiken. Verbintenis van vrijwilligers. De Minister meent te moeten losla ten den eiscb voor den vrijwilliger oui zich dadelijk voor niet minder dan tien jaar te verbinden en wenscht den vrij williger gelegenheid te laten om na het einde van zijn eersten dienst tijd, na aanzuivering van eventueele schukl, in de burgermaatschappij te. rug te keeren. Voorts is voorgesteld de geldelijke belooningen op het in dienst treden en in dienst blijven van de ge schikte elementen eenigszins beteeke- nend te verhoogen. Depót van discipline. Na invoering van de strofklassen en de tuchtklassen bij het leger zal het depót van discipline worden opgehe ven. Een onderzoek naar de werking van het depót acht de Minister niet noodig. Burgercorveeërs. De Minister vraagt pl. m. f16.000 meer tot uitbreiding van het getal burgercorveeers. De bedoeling is het landbouwonderwijs aan miliciens krachtig voort te zetten. Het houden van een cursus in eerste hulp bij on gelukken zal de Minister overwegen. In de jaren zonder landweeroefenin gen wenscht de Minister twee divi- siën van het veldleger te doen mar noevreeren. De posUluivetndienst be antwoordde geheel aan de verwach tingen. Alsnog is f 2400 op de begroo ting gebracht tot steun van den Ne- derlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Luchtschippers. De Minister heeft twee officieren aangewezen om de mogelijkheid na j te gaan van opleiding tot luchtschip-1 per of tot waarnemen uit kabelbal lons van militair personeel door de zorg van de ïsederlandsche Vereeni- ging van de Luchtvaart. Overleg is 1 oopende over het verrichten van luchtvaartdiensten voor 's lands dien sten door leden dier vereeniging. STATENVERKIEZING HELDER. Vrijdag zijn te Helder officieel can- didaat gesteld voor het lidmaatschap van do Provinciale Staten van Noord- Holland, ter vervulling van de vaca ture, ontstaan door het overlijden van don heer C. S. Jaring, de heeren A. P. Staalman (door de Christen-dem. kiesvereeniging Nederland en Oranje) J J. Verfaille (door de liberale kies vereeniging Helder) F. S. C. M. Wiis (door de katholieke kiesvereeni ging Eendracht en de anti-rev. kies- ver. Vaderland en Oranje). BRANDSTICHTING 7 Te Glanerbrug, gemeente Lonneker, ontstond de vorige week onder ver dachte omstandigheden een brand, dien men bijtijds wist te blusschen. Donderdag is onder verdenking van brandstichting de kostganger van den bewoner van hot perceel, waar de brand uitbrak, aangehouden, en Vrij dag was de Justitie uit Almeloo ie Lonneker om een onderzoek ter plaat se lil te stellen. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES IN DE SCHOOL. Als in strijd met de wet op het la ger onderwijs onthielden Gedeputeer de Staten van Friesland hun goed keuring aan het besluit van den raad der gemeente Boisward, waarbij aan onder wij zei-essen, bij bet aungaan van een huwelijk, werd opgelegd, ont slag uit haar betrekking te vragen. Ged. Statên verzochten daarom, dit raadsbesluit in te trekken, waaraan de raad niet wenscht te voldoen. Het besluit zal nu ter vernietiging aan H. M. de Koningin worden voor gedragen. SPEELHUIZEN TE AMSTERDAM. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft op voorstel van den heer mr. Caroll de volgende artikel in de poli tieverordening opgenomen met 28 te gen 8 stemmen. De artikelen luiden als volgt Art 183a „Het is verboden een openhaar speelhuis te houden. „Onder openbaar speelhuis wordt verstaan elke inrichting, welke voor net publiek toegankelijk is en welker houder een bedrijf maakt van het ge ven van gelegenheid tot het spelen om geld of van het toelaten van zooda nig spel in die inrichting. Als houder van het openbaar speelhuis wordt aangemerkt degene, die de beschik king over de inrichting heeft. „Met het spelen om geld wordt ge lijk gesteld het aangaan van wedden schappen. „Het is verboden, in een openbaar speelhuis aan het in dit artikel be doelde spel deel te nemen, of op eeni- wljze bij of ten behoeve van het spel behulpzaam te zijn." Art. 183b. „Het is verboden, een inrichting als bedoeld in art 183a te bezoeken, nar dat de sluiting daarvan door B. en W. bevolen en in het openbaar bekend gemaakt is. „De sluiting wordt geacht in liet openbaar te zijn bekend gemaakt, zoo-dra een afschrift van het bevel :ot sluiting, aan het hoofd dragende de woorden „Verboden Speelhuis", aan het perceel, waarin de inrichting zich bevindt, is aangeslagen. „Een ieder is verplicht toe te laten, dat het in het vorige lid bedoelde af schrift aan het perceel wordt aange slagen." NACHTARBEID VAN BAKKERS. In verband met de door de Regee ring in overweging genomen plan nen betreffende de sfschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen, heeft Minister Talma eenige voor-en tegenstanders der wettelijke maatre gelen uitgenood igd op zijn departe ment een bespreking te houden naar aanleiding van bezwaren, welke te gen de ontworpen wettelijke regeling voor liet bakkersbedrijf zijn aange voerd. Deze door het Bakkers-comité (voorzitter dr, J. Roeiers van Lennep, secretaris mr. II. Blaupot ten Caie) ingebrachte bezwaren berusten hier op, dat lo. de broodprijzen zullen stijgen 2o. de qualiteit van het brood cal verminderen 3o. het broodverbrulk zal dalen 4o. de arbeidsvoorwaarden der g< zeilen niet zullen worden verbeterd. Ter nadere verdediging dezer stel lingen zijn door voornoemd comité aangewezen de heeren dr. J. Roeiers van Leimep, directeur der Haagsche Broodfabriek, voorzitter; G. de Jon ge en Fred. C. Stühle, broodfabrikan ten te Amsterdam J. Th. Peters, lid der firma Ebltog Peters te Rotter dam, en W. J van der Meer, adjunct secretaris van het comité. VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is Zatei'dag te Leeuwarden geopend. Do vice-presiöente, mevrouw Van Balen-Klaas, uit Den Haag, betuigt haar leedwezen er over dat de presi dente, mevrouw dr. Aletta Jacobs, wegens ziekte verhinderd is, i woordig te zijn. Spreekster werpt vervolgens een terugblik op het afgeloopen jaar, dat in alle opzichten voor de vereeniging een gunstig jaar is geweest. Zij zegt, dat de zaak van het vrouwenkiesrecht er eene is geworden van practische politiek, waarmede bij eventueele na dere regeling van kiesstelsel rekening zal worden gehouden. De secretaresse, mevrouw Jo van Buuren-Huys, bracht hierna 't jaar verslag uit. Daaruit blijkt, dat 1908 voor die vereeniging is geweest een jaar van voor uitgang. Het aantal le den is van 3350 tot 5400, het getal af- deelingen van 21 tot 48 geklommen. De groote vlucht van de vereeniging in het afgeloopen jaar is, zoo wordt in het verslag gezegd, zeker wel het bewijs, dat de publieke opinie hoe langer zoo meer met het streven der vereeniging instemt. Het internatio naal congres van den wereldbond voor vrouwenkiesrecht, van 15 tot 20 Juni te Amsterdam gehouden, heeft h5ertoe veel bijgedragen. Met het oog om een bespreking van het vrouwenkiesrecht bij de staats- begrooting in de Tweede Kamer uit te lokken, werd door het hoofdbe stuur een schrijven gericht aan de zeven politieke Kamerclubs. Van de heeren Tydeman, Drucker en Smidt werd een welwillend antwoord ont vangen. Het verslag eindigt met den wensch dat het bestuur ook in het volgende dienstjaar, bij het werk moge reke nen op hulp en steun van afdelings besturen en leden, en er ln het vol gende jaar op nog grootere vorderin gen gewezen zal kunnen woi-den, want, al gaat de vereeniging met rassche schreden vooruit, het doel is nog lang niet bereikt. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de dames dr. Aletta Jacobs, te Amsterdam Martina Kra mers, te Rotterdam, en Marie van Diik, uit Den Haag. Gekozen werden de dames Johanna W. A. Naber, te Amsterdam, en C. F. Kehrer-Stuart, te Gorinchem. Met groote meerderheid is verwor- m het voorstel om een nationaal in signe voor leden in te voeren. Mevrouw Drucker gaf verslag van de financieel e uitkomsten van het congres batig saldo J 4800. Het quo tum blijft bepaald op 50 ct. Het saldo komt in cLe kas der vereeniging. Tot presidente werd gekozen dr. Aletta Jacobs. GEZEGEND f Het huisgezin van een metselaars knecht te Barneveld werd met een drieling verblijd. Deze menschem wer den tijdens hun 12-jarig huwelijk met een 15-tal kindoren gezegend, waar van nog 12 im leven. DE TWIST IN DE S. D. A. P. Naar het Handelsblad vernam zou Zaterdagavond te Amsterdam een vergadering worden gehouden van het bestuur der S. D. A. P., waarbij de redactie van „De Tribune", be staande uit de heeren J. C. Ceton en D J. Wijnkoop te Amsterdam en dr. Ravenstein te Rotterdam is uitge- noodigd. Deze heeren zullen ter ver antwoording worden geroepen voor het schrijven In „De Tribune", het orgaan der Marxisten. Van den uitslag van dit onderhoud zal het afhangen of op de a.s. Kerst dagen een buitengewoon congres van de S. D A. P. in Nederland zal wor den bijeengeroepen en of dan een voorstel van liet partijbestuur tot royement der drie genoemde leden zal worden ingediend. In aansluiting wordt gemeld, dat alle drie redacteuren van „De Tribu ne", de heeren Ceton, Wijnkoop en dr. Ravenstein aanwezig waren. Over en weer werd het 6tandpuni in de sociaal-democratische politiek breedvoerig en zakelijk uiteengezet. Da discussie eindigden te half twaalf, zonder dat toen een besluit was ge vallen. Hot is niet zeker of de redactie van „De Tribune" nog nader zal worden, „in verhoor" genomen of, dat het Partijbestuur later op grond van dit onderhoud zijn besluit zal nemen. DE NOODLOTTIGE BRAND TE AMSTERDAM. Naar do oorzaak van don noodlottL gen brand In de Ferdinand Bolstraat to Amsterdam wordt het onderzoek nog voortgezet. Om bij een eventuee le ontdekking van misdaad vastge steld te hebben, dat het echtpaar Par- do ten gevolge van den brand het le ven verloor, zijn de lijken gerechtelijk geschouwd. Daarna heeft de justitie tot de begrafenis verlof gegeven. Za terdagmiddag werd juffrouw Pardo op het kerkhof „De Vraag" begraven; het stoffelijk overschot van den heer Pardo werd Zondagmiddag te Ouder kerk ter aarde besteLd. Het perceel, waar de brand plaats had, blijft nog, met het oog op een eventueel nader onderzoek bewaakt. HOF VAN ARBITRAGE. De Raad van Beheer van het Perma nent Hof van Arbitrage houdt Woens dag 23 Dec. a. s. eene vergadering tot het vaststellen der begrooting. SURPRISE. Moeder was met broer en zusje nog eens naar de St. Nikolaasdrukte op straat gaan zien. Zoo op „pakjesdag" io dat wel eens aardig. Zij. de twaalf jarige oudste, die ook met moeder mee zou gaan, was met twee vriendin netjes stilletjes verdwenen. Ze waren er op uitgetrokken, of hier of daar nog een pakje te bezorgen was. Daar voor kreeg je gauw een paar centen. En inderdaad werd op een der Sin gels de hulp van het drietal ingeroe pen door een heer ter bezorging van een groot pakket. Zij vervulden die opdracht niet nauwkeurigheid en kre gen daarvoor vijf centen. Ze waren den koniug bijna Le rijk en overlegden oeds, welke lekkernijen zij voor dat .brengersloon" zouden koopen. Toen eenige huizen verder zij vvoer een lieer met een pakje zagen aankomen. Misschien wel weer een klant. Muar die lieer belde zelf aan. legde het puk je op de stoep neer en ging toen huas. tlg weg. De drie vriendimieljes bleven nieuwsgierig wachten, om te zien, of de deur wel zou opengaan. En die ging open en om den hoek kwam gluren het gezicht van een gedienstige, die blijkbaar op dezen avond ai veel te vaak naar haar zin den tocht naar de bel had moeten ondernemen. Want toen een der vriendinnetjes gedienstig inlichtend haar toeriep„Doar ligt 'n pakkien wierp zij, denkende aan een Sinterklaasgrap, de deur meteen smak, weer dicht onder den uitroep „Hou dat maar 1" „Goed. 1" was het lakonisch be scheid van het vriendinnetje. liet pakje werd zonder gewetens wroeging meegenomen en vol span ning onder het schijnsel van een boog lamp in het Noorderplantsoen met be hulp van een scherpen steen geopend. En de eetbare schatten, die het bevat- te, chocolade- en boterletters, werden door het drietal verorberd, terwijl de twaalfjarige oudste de portemonuaie als aandenken aan de booze gediensti ge, voor wie het pakje misschien be stemd was, heeft meegenomen. (N. Gr. Ct.) VERZAKKINGEN. Men schrijft van Texel Tijdens het stormachtige weer van Donderdag zijn nabij den zeedijk van het Horntje nieuwe verzakkingen ont staan. Men heeft overal nog niet kunnen peilen, om vast te stellen waar het eerst werken ter kustbescherming zui len moeten worden aangelegd. Vermoedelijk zullen de aanvanke lijk geraamde kosten belangrijk moe ten worden overschreden. AMSTERDAM ALS GRATIS WATER LEVERANCIER. In de gemeente Watergraafsmeer, onder den rook van Amsterdam, staat aan don Ringdijk een groot complex huizen, die bij het vele goede, dat fo rensen daar kunnen genieten, toch goed drinkwater moeten onitberen. Daarop heeft de betrokken huiseige naar iets weten te vinden, dat do stemming dor Amsterdamsche ge meente-autoriteiten, die tegenover fo rensenkwartieren begrijpelijk niet de Naar het Engelsch door Barones Orczy. Geen wonder dus, dat de romanti sche en geheimzinnige persoonlijk heid van den Rooden Pimpernel een bron van bitteren haat was voor Chauvelin. Aan hem, en aan enkele jonge kerels, die onder zijn bevel stonden, en d^e goed voorzien waren ,van geld en gewapend met toomeloo- fcen moed, was het gelukt honderden aristocraten uit Frankrijk te laten Vluchten. Zeer vele ullgewskenen, die aan het Engel sche hof gefêteerd werden, dankten bun veiligheid aan dleai man en zijn bond. Chauvelin had zijn collega's in Parijs bezworen, dat hij de identiteit van dien bemoeizieken Engelschmam ontdekken zou, dat hij hem naar Frankrijk zou brengen, en dan Chauvolin liet een diepe zucht hoo- ren bij de gedachte alleen, dat hij dat hoofd onder het mes van de guil lotine zou zien vallen, evenals, dat Van lederen anderen man. Plotseling was er een hevige drukte op de prachtig gebeeldhouwde trap, voor een oogenbl'k verstomden alle gesprekken, toen de stem van den major-domo buiten aankondigde Zijn Koninklijke Hoogheid de Prins van Wales en gevolg, Sir Percy Blakeney, Lady Blakeney. Lord Grenville ging vlug naar de deur om zijn hoogen gast te ont vangen. De Prins van Wales, gekleed in een prachtig hofcostuuin van zalm kleurig fluweel, rijk met goudbor duursel versierd, trad binnen met Margaret Blakeney aan zijn arm en aan zijn linkerzijde Sir Percy, in schitterend, roomkleurig satijn, zijn mooi haar niet gepoederd, kostbare kant om hals en polsen, en den toe geslagen hoed onder den arm. Na de gewone, eerbiedige wel komstwoorden gewisseld te hebben, zeide Lord Grenville tot zijn konink lijken gast Wil Uwe Hoogheid mij veroorlo ven u M. Chauvelin, vertegenwoordi ger van de Fransche regeering, voor ,te stellen Onmiddellijk nadat de Prins was binnen gekomen, was Chauvelin, die deze introductie verwachtte, opge staan en naar voren gekomen. Hij boog heel diep, terwijl de Prins zijn groet met een korten hoofdknik be antwoordde. Mijnheer, zei Zijn Koninklijke Hoogheid koud wij zullen trachten ta vergeten welke regecring u gezonden heeft, en u enkel als onzen gast be schouwen een gentleman uit Fiankrijk. Als zoodanig heet tk u welkom, mijnheer. Monseigneur, voegde Chauvelin er bij, weer diep buigend. Mada me, voegde hij er bij, plechtig tegen Marguerite buigend. Och i kleine Chauvelin 1 zei ze op vroolijken toon ep haar fijnge- vormde hand naar hem uitstrekkend. Mijnheer en ik zijn' oude vrienden, Hoogheid. Och, dat wist ik niet, zeide de Prins ditmaal heel welwillend, dan is u dubbel welkom, mijnheer. Er is nog iemand anders, die ik graag aan uw Koninklijke Hoogheid zou voorstellen, zeide nu Lord Gren ville. En I v^le is dat vroeg de Prins. Mevrouw de Gravin de Tournay de Ra.sserive en haar familie, die pas uit Frankrijk zijn gekomen. O juistDan zijn zij onder de gelukkigen, die hebben kunnen vluchten. Lord Grenville keerde zich om, ten einde naar de Gravin te zoeken, die juist aan het andere eind van de zaal zat. Welwel l fluisterde zijn Ko ninklijke Hoogheid tot Marguerite, zoo gauw hij da statige gestalte van da oude dame in 't oog kreeg, wel, wel 1 Zij ziet or al heel deugdzaam en melancholiek uit. Ja, ja, Hoogheid, voegde zij er glimlachend bij, deugd en opgewekte heid gaan niet altijd samen. Mevrouw de Gravin de Tournay de Basserive, zei Lord Grenville, ter wijl hij haar voorstelde. Het is mij een groot genoegen, mevrouw zooals u weet verheugt het mijn vader, den koning, altijd, uw landgenooten welkom te heetan, als zij uit hun land verdreven zijn. Uw Koninklijke Hoogheid is wel vriendelijk, antwoordde da Gra vin met gepaste waardigheid. Toen op haar dochter wijzende, die bedeesd naast haar stond, zei ze Mijn dochter Suzanne, Mon seigneur 1 Och I charmantcharmant I zoida de Prins, en sta mij nu toe, Gra- vtïui, u Lady Blakeney voor te stellen, die mij met haar vriendschap vereert. U en zij zullen zeke>r elkaar veel te vertellen hebben. Iedere landgenoote van Lady Blakeney is ter wille van haar dubbel welkomhaar vrien den zijn onze vriendenhaar vijan den, de vijanden van Engeland. Marguerite's blauwe oogen schitter den van vroolijkheid bij die welwil lende woorden van den prins. De Gravin de Tournay, die haar pas onlangs zoo diep beleedigd had, kreeg hier een lesje in het publiek, waar van Marguerite onwillekeurig genoot. Maar de Gravin* Yoor wie eerbied voor een vorstenhuis een diep inge wortelde eigenschap was, was te goed opgevoed tn de hof-etiquette, om het minste teeken van verlegenheid te geven, toen de twee dames vormelijk voor elkaar bogen. Zijn Koninklijke Hoogheid is al tijd vriendelijk, mevrouw, zeide Mar guerite eenvoudig, en met een ondeu gende tinteling in haar schitterend blauwe oogen, maar hier is zijn vriendelijke bemiddeling overbodig... uw beminnelijke ontvangst van on langs is mij nog levendig in de ge dachte gebleven. Wij, arme vluchtelingen, me vrouw, voegde de Gravin baar ijs koud toe, toonen onze dankbaarheid tegenover Engeland, door ons naar de wenschen van Zijn Koninklijke Hoogheid te schikken. Mevrouw Izeide Marguerite, weer zeer vormelijk buigend. Mevrouw I... antwoordde de Gra vin niet minder waardig. De Prins sprak intusschen eenige welwillende woorden tot den jongen Vicomte. Het doet piij pleizier, met u ken nis te 'maken, mijnheer de Vicomte, zet hij. Ik heb uw vader goed gekend, toen hij gezant ln Londen was. O, Monseigneur I antwoordde de Vicomte, toen was ik nog maar een kleine jongenen nu ben ik de eer van deze ontmoeting aan onzen be schermer den Rooden Pimpernel, ver schuldigd. Sstzei de Prins ernstig en vlug, terwijl hij op Chauvelin wees, die gedurende dit gehoele tooneel vlak bij het gezelschaD was blijven staan en Marguerite en de Gravin met een sarcastischen glimlach om zijne dunne lippen in het oog had ge houden. Neen, Monseigneur, zei hij nu, in antwoord op de uitdaging van den Prins, wees zoo goed dezen gentleman niet tegen te houden in zijn uitingen van dankbaarheid de naam van die interessante roode bloem is mij wel bekend en Frankrijk ook I De Prins keek hem even scherp aan. Wel, mijnheer, zei hij, misschien weet u dan meer omtrent onzen held dan wij zelf.... misschien weet u wel wie hij isKijk eens I voegde hij er bij, zijn oogen door de kamer la tende gaan, de dames hangen aan uw i'ppen. U zou stellig populair wor den bij de schoone sekse, als u haar nieuwsgierigheid kon bevredigen. O, Monseigneur, zeido Chauvelin veelbeteekenend, geruchten in Frank- r;:k willen, dat Uwe Hoogheid als zij wilde alles omtrent die geheim zinnige roode bloem bekend zou kun nen maken. .(Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5