NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. £6e Jaargang. No. 7819 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 18 DECEMBEB 1908 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR PRSEJ MAANDEN» Voor Haarlem l I 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0,37 H de omstreken en franco per post 0.45 Oltgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÉMa Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel mee? 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0. f® Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 60 Cés. voos 3 plaatsingen k contant. Redactie ©sa Administraties Groot© Houtstraat 55. Sistaommünaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 124 Drukkerijs Zolder Buiten3paarn© 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 19 DECEMBER, De Kroon. Gez. v. h. Grand Théatre „Israël", 8 uur. Soc. Vereeniging: Feestavond van De Haan en De Lange. Buitenlandsch Overzicht Een revolutie op Venezuela? De berichten over het uitbreken van een revolutie in Venezuela werden hier te lande met belangstelling ont vangen. Idealisten en optimisten juichten ul „zie zoo I nu heeft het Castro-bewind afgedaan, komt er een andere regeering die zal vriendelij ker tegenover Nederland zijn het incident is al uit de wereld Men kan ook te vroeg victorie zin gen Gisteren wezen we er al dadelijk op, dat er in de berichten iets tegen strijdigs stak, en dat vooral de zin snede „nu is de regeering den toe stand weer meester" beteekende, dat de revolutie het nog niet gewonnen heeft. Thans ontvangen berichten beves tigen de juistheid van ons vermoeden. Na den opstand van Maandag hebben er geen beduidende onlusten meer plaats gehad, zoodat de vice-president Gomez nog altijd namens Castro de lakens uitdeelt. De revolutie is dus voorloopig mis lukt I MaarKeulen en Aken zijn niet in één dag gebouwd Wat Maandag j.l. m'slukt is, kan misschien Maan dag a.s. wel geheel naar wenscli sla gen. We blijven een alles-omkeerende revolutie in Venezuela verwachten, die een einde zal maken aan toet Castro-bewind. Trouwens voor Venezuela iets heel gewoons 1 Toch zijn ook in Venezuela onlusten te verwachten, want er is een partij voor en een partij t e ge nCastro, en z'n kornuiten. Ja, het blijkt nu, dat de Castro-partij'meer aanhangers heeft, dan vro' ger gedacht werd. Ze wordt zelfs nog krachtig genoeg ge acht, om ran Nederland den oorlog te verklaren. Althans via den gezant van Columbia wordt bericht, dat Venezue la aau Nederland DEN OORLOG VERKLAARD heeft en wel in verband met de inbeslagneming der Venezo- laansche regecringsvaartuigen. Zooals dit bericht hier staat, heeft toet weinig te beduiden. We vragen oi.s heusch af waarmee zal Vene zuela ons beoorlogen Met die 5 1/2 oud-roest scheepjes Dit kan geen ernst zijn 't Zou anders niets onmogelijk zijn, dat de hooghartige, zich veel verbeel dende Venezolanen van 't Castro-slag zoo dwaas zouden doen. Ze zijn tot al les, ook tot d t, in staat. Een verklaarde oorlog zou Neder land niet veel schade kunnen doen,, wel voordeel. Bij een oorlogstoestand heeft onze vloot ook bet recht, alle schepen van V enezuela aan te houden, zoodat b.v. de handel geiieel belet kan worden. Y\ e moeten echter ook bedenken in Venezuela wonen nog Nederlanders. Al te sterk optreden onzerzijds zal de wraak ter Gastro-mannen opwek ken, welke tv nuilc ze clan wellicht zullen koelen aan onze stamgenooten. Reeds nu wordt uit Maracaibo (Vene zuela) .gemeld, dat een groote menig te heeft deelgenomen aan de tegen Nederland gerichte belonging, 14 de zer aldaar gehouden. De beweging werd geleid door leden van den ge meenteraad. Alle Duitsche vermoe delijk is dit telegram verminkt en is bedoeld Nedertandsche winkels in Maracaibo zijn gesloten. De Berlijusctoe correspondent van de „Times" meldt „Ofschoon beide partijen, naar men zegt, voorloopig zich op een afstand houden, vertrouwt men, dat president Castro en het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken vroeg of laat met elkaar voeling zullen krij gen. Terwijl er, na president Castro's mededeeliog, dat hij Berlijn een hcele maand met zijn tegenwoordigheid zal vereeren, geen reden tot overijling is, overweegt men hier misschien ook, dat onderhandelingen in zake handel of iets anders kunnen wachten, tot dat de loop der gebeurtenissen in Ve nezuela zich verder heeft ontwik keld." Is Castro ziek of niet ziek Nu wordt verzekerd, dat dé presi dent gisteiien weer onderzocht is door professor Israël. Naar het schijnt, is do diagnose van dezen gtneesheer, dat de ziekte NIET GEHEEL EN AL ONBEDENKELIJK IS. (Wat voor zichtig uitgedruktCastro zal bin nen enkele dagen overgebracht wor den naar de privaat-kliniek van prof. Israël, ten einde daar een operatie te ondergaan. Niet geheel en al onbedenkelijk.. Over eenige dagen Zoo wordt Castro nog beter vóór dat de operatie is gedaan van uitstel komt immers afstel De Crisis in den Balkan. De Oostenrijksche Kamer heeft weer eens een zitting besteed aan de bespreking van de Balkan-crisis. De minister-president zei eenige in teressante dingen. Allereerst, dat „volgens ontvangen informaties het Oostenrijksche gouvernement geen enkele reden heeft den Europeeschen toestand verontrustend te achten." Dit zegt al vee! als de informaties nu maar betrouwbaar blijken „De bestaande verschillen zijn niet van dien aard, dat zij niet door diplo matieke onderhandelingen uit den weg geruimd kunnen worden." Nog een geruststelling „Met betrekking tot het oorlogsge vaar in den Balkan is alles wat men zeggen kan dit, dat Servië en Monte negro zekere oorlogsmaatregelen ge nomen hebben. Deze maatregelen heb ben ons tot nog toe niet doen beslui ten onze afwachtende houding te wij zigen." Moge het steeds bij toet wachten blijven 1 „De maatregelen, die achtereenvol gens door ons genomen zijn, hebben uitsluitend ten doel, de bevolking van Bosnië en Herzegowina gerust te stel len. Met betrekking tot den boycot van Oostemrijk-Hongaarsche handels waren in Turkije, moet men ongeluk kigerwijze constateeren, dat, on danks ontvangen verzekeringen, deze beweging geenszins verzwakt is Voor het geval Turkije zijn verplich tingen, opgelegd in het handelsver drag met Oostenrijk-Hongarije, niet zou kunnen vervuilen, zou Oostenrijk Turkije verantwoordelijk stellen voor de daaruit voortvloeiende schaden. Nadat de Porie verklaard had reke ning te zuilen houden met onze op merkingen, werd to beginsel een over eenkomst vastgesteld, omtrent deze kwestie en daardoor zal het mogelijk zijn, de onderhandelingen met be trekking tot de annexatie ie hervat ten. Pallavicini, onze gezant, ontving de noodige instructies. Men kan ver wachten, dat de totstandkoming van eene overeenkomst met Turkije op politiek gebied tevens een einde zal maken aan den abnormalen toestand onzer handelsbetrekkingen met Tur kije." Officieel is dus geconstateerd, dat de onderhandelingen hervat zijn. Deze overeenkomst zal ook voor deden hebben voor de internationale conferentie, wier bijeenroeping wij zeer wenschelijk achten. Wij zijn be- ■eid alles te doen, om de conferentie mogelijk te maken. We wisten nog niets van de liefde van de Donau-monarchie voor eene conferentie. Zou er een addertje on der het gras zitten .,De eenige conditie door Oostenrijk- Hongarije gesteld, om aan de confe rentie deel te nemen, is, dat alle mo gendheden het omtrent het program- ma voor de conferentie eens zullen zijn." Hier is tiet addertje al. Die over- eenstemming beteekent natuurlijk, dat de mogendheden de annexatie van Bosnië en Herzegowina als feit erken nen moeten. Of ze dit zullen doen „Als die voorwaarde vervuld zal wezen, zal de conferentie met succes bekroond worden zij zal een eind maken aan de politieke spanning, die thans bestaat, hoe wei de groote mo gendheden al haar krachten inspan nen om de thans ulteenloppende mee- ïingen tot elkaar (e brengen. Men mag ook hopen, dat de te verkrijgen overeenstemming een kalmeerenden invloed za.1 oefenen op de iin Servië en Montenegro jegens Oostenrijk-Honga- riie getoonde vijandige gevoelens. On ze belangen met vastberadenheid be veiligende, zullen wij tevens alles doen om den vrede te handhaven." Wc zullen dit maar hopen 1 Hoe 't zij, we mogen met vreugde constateeren, dat de angstige spon ning in Europa op dit of althans voor dit oogenblik geweken is. OPENING VAN HET TURKSCHE PARLEMENT. 't Is er dan toch van gekomen 1 Gisteren, is het Turksche parlement plechtig geopend. i In een staatsiekoets gezeten, verliet de sultan het paleis en reed naar het parlementshuis voor de openings ceremonie. Hij werd door de groote menigte langs den weg luide toege juicht. Het parlement komt te zamen in dezelfde kamer, waar 32 jaar geleden Mïdhats' parlement vergaderde. Da voornaamste passages uit de troonrede luiden als volgt In de troonrede wordt gezegd, dat de ongunstige toestanden In het rijk voorheen de opheffing van een con- atitutipneelen regeeringsvorm nood zakelijk maakten, doch dat. dank zii de uitbreiding van onderwijs en den algemeenen vooruitgang, het thans mogelijk is, die te herstellen. De vorst van Bulgarije, tevens gouver neur van Oost-Roemelië, heeft zijn trouw aan Turkije verbroken en de onafhankelijkheid van Bulgarije ge proclameerd. Oostenrijk-Hongarije, aan welke mogendheid door het trac- taat van Berlijn het beheer van Bos nië en Herzegowina voorloopig was toevertrouwd, heeft deze provinciën geannexeerd. De sultan spreekt de hoop uit, dat mot behulp der groote mogendheden voor al deze moeilijkheden een goede oplossing zal worden gevonden. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Weer eens een gespannen verhou ding, die nu te wijten is aan de de serteurs in Alge-rië. De Duitsche bladen leggen er zoo veel mogelijk den nadruk op, dat de behandeling der soldaten van het vreemdelingen-legioen zeer veel te wenschen overlaat, en in Frankrijk tracht men het tegendeel te bewij zen. Reeds was verzekerd, dat Duitsch- land de zaak bij het Haagsche Hof van Arbitrage zou aanbrengen, om Frankrijk te dwingen dit vreemdelin gen-legioen af te schaffen. Dit zette in Frankrijk dadelijk kwaad bloed. 't Was weer de oorlog op papier als in de dagen van de deserteurs in Casablanca 1 Een telegram uit Berlijn verzekert thans, clat men in de officieele Duit sche kringen nooit het ongerijmde plan heeft gehad de quaestie der re- cruteoring in het vreemdelingen legioen aan het Hof van Arbitrage te onderwerpen. In die kringen is men vain oordeel, dat. deze quaestie uit sluitend Frankrijk aangaat. Deze opvatting maakt een goeden indruk to Frankrijk. In Fransche regeerïngskringen heeft men bovendien nooit anders gedacht, dan dat de muiterij der soldaten van liet vreemdelingen-legioen te Golonib Becliar uigegeven is door intriges van.... officie use Duitsche zijde. AFTREDING VAN HET PORTUGEE- .SCHE MINISTERIE. Volgens een telegram aan de „Temps" zal het Portugeesche mi nisterie aftreden. Voor den hoeveelsten keer wordt dit gemeld HAïTI. Generaal Simon is met algemeene stemmen door het Congres te Haïti tot president gekozen. Dit was te verwachten I Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Belangstelling" in de Rubriek Om Ons Heen. UITBETALING VAN FEESTDAGEN. Aan de patroons in het Metaalbe drijf is de navolgende circulaire ver zonden Namens het Comité, samengesteld uit de organisaties der R.-Kath., Prot. Christelijke en Algemeene metaalbe werkers te Haarlem, heb ik de eer u beleefd het volgende verzoek voor Ie dragen, waarvan wij ten zeerste hopen, dat het door u zal kunnen worden ingewilligd. Reeds lange jaren aaneen, worden door onze Organisaties aan alle pa troons verzoeken gericht tot uitbeta ling der Christelijke feestdagen aan hunne gezellen. Tot ons genoegen kunnen wij u thans een tweetal pa troons noemen, n.l. D. de Clercq, te BLoemendaal, en Chr. Barteiink, te Haarlem, welke alle Christelijke feestdagen aan hunne werklieden uitbetalen, waardoor tevens voor ons bewezen is, dat ons verzoek niet on overkomelijk, niet onbillijk te noe men is. Ook verschillende andere patroons betalen reeds thans een gedeelte de zer feestdagen uit. Wij hopen, dat ook door u het billijke van ons verzoek wordt ingezien en aan uw werklieden daarvan in daden wordt blijk gege ven. CONCERT LIZZIE WIJSMULLER en MARIE WARNIER. In „De Kroon" gaven de dames Liz zie Wijsmuller en Marie Warnier gis teravond een concert, dat als ge woonlijk maar heel matig bezocht was en toch om meer dan een reden aandacht van ons concertpubliek verdiende. Op do eerste plaats werden er werken uitgevoerd die zelden of nooit op de concertprogramma's voor komen: n.l. een Concert (In C-dur) van J. S. Bach, een Sonate (D-dur) van Mozart en Sieben Walzer op. 86 van Th. Ivirchner, alles voor twee piano's. Dat de dames aan de voor bereiding van haar concert zeer ern stige zorg hadden gewijd, bleek al aanstonds uit het geacheveerde, in telligent muzikale samenspel in het bovengenoemde Concert van Bach. Ook de Sonate, ofschoon naar ka rakter en techniek iets minder geluk kig van uitvoering, had vooral in het Andante, heel veel verdienstelijks. De samenklank der beide mooie Blüthner-conoertvleugels zou waar schijnlijk volmaakter tot de hoorders zijn gekomen als liet voorste instru ment maar half geopend ware ge weest en niet door zijn hoog opstaand deksel den klank van zijn buurman had geschaad. De dames concertgeefsters waren zoo gelukkig geweest de medewerking te verkrijgen van Heinrich Fiedler, violist te Amsterdam. Hij weet zijn instrument verrukkelijk mooi te doen zingen en die oude muziek hij speelde in het eerste deel de Sonate in G-mol van Tartini met het vuur vau zijn eigen jonge ziel te door gloeien, dat alle daarin sluimerende schoonheden tot nieuw bloeiend leven worden gewekt. Mej. Wijsmuller ge noot het voorrecht met haar artistiek klavierspel een belangrijk aandeel te mogen nemen in deze heerlijke kunst- openbaring. Jammer genoeg kon ik het tweede deel van dit concert niet bijwonen daar in de concertzaal der VereenigLng" door het DOOPSGEZIND ZANGKOOR onder leiding van den heer J. de No bel eene uitvoering werd gegeven van GrooGNederlandsche Liederen", uit liet „Liederboek van Groot-Nederland' van F. R. Goers F.Rzn. Deze uitvoe ring had buitengewoon veel belang stelling gevonden, waar waarschijn lijk de medewerking van Jos. M. Ore- lio wel niet vreemd zal zijn. Onze Ne- derlandsche zanger toonde zich hier dan ook weer zoo recht in zijn ele ment. Hij wist voor al die liederen, hoe verschillend ook van karakter en stemming, den juisten toon te vinden. Hoe stemmig en devoot b.v. zong hij de liederen „G'lyck den grootsten rap- sack" (laatste strophe) en „Almachtig God" en hoe eenig is zijn droge hu mor als hij begint op te halen van „Boerenvreugde", „Jan Plompaert", „Het wijf die spon" of „Broeder Jan" Hij is nog altijd de onovertroffen zan ger van ons echt Hollandsch lied. Dat hij een geweldig succes had spreekt van zelf. Ook het koor steeds hoogst ver dienstelijk in zijn uitvoeringen scheen dezen avond zichzelf te willen overtreffen. Of Orelio's losse, luimige voordracht op directeur en zangers aanstekelijk werkte, weet ik niet, maar zeker is dat er in de voordracht vooral der „Schalksche liederen" een ongedwongenheid heerschte, zooals ik ze nog zelden of nooit in de pres taties van Doopsgezind Zangkoor op merkte. Maar ok de ernstige zangen werden meerendeels voortreffelijk ge zongen. In hooge niate bekoorlijk wa ren onder meer de beide vrouwenko ren „Heer Jezus heeft een hofken" en „Dans der maegdekens". De groepeexing der verschillende liederen scheen mij hoogst gelukkig, zoodat een belangwekkend en zeer om derhoudend geheel is verkregen. De breede scharen die ongetwijfeld a.s. Zondag naar het Volksconcert (met hetzelfde programma) opgaan, zullen in de Vereeniging zeer zeker een recht genotrijken avond door brengen. PHILIP LOOTS. Verbeteringen. Men schrijft ons: Op de door de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van arbeiders in het zuivelbedrijf met welwillende me dewerking van do Haarlemsche Ka- mor van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen, gevoerde actie, zijn aan de melkinrichting de Toekomst, dir. M. Prins en Co., de volgende voor het personeel gunstige bepalingen ge maakt, te wetenle. een vrijen dag om de twintig dagen, en ten 2de Zondagsarbeid na 's middags 12 uur te beschouwen als overwerk, te beta len met 20 cents per uur, een en an der Ingaande 1 Jan. 1909. Door de di rectie van bovengenoemde inrichting werd reeds vroeger een werkdag van ten hoogste 11 uur voor het personeel vastgesteld- DE PONT TE VELSEN. In het tweede blad wordt reeds met een enkel woord gerept over de ge dachtewisseling, die Donderdag in de Tweede Kamer gehouden is naar aanleiding van de ponten te Velsen. Wegens het belang van deze zaak voor onze streek nemeo wij de geheele dis cussie uit het officieel analytisch Ka merslag over. Bij art. 74 (Onderhoud, herstel en verbetering van het kanaal van Am sterdam naar de Noordzee, enz.) zegt de heer Passtoors den Minister dank, dat deze een persoonlijk onderzoek heeft ingesteld naar de Velser pont. Spreker juicht dat toe, omdat het mis schien een sLap vooruit is. In destuk ken wordt erkend, dut een stagnatie in het verkeer zou kunnen ontstaan, en meegedeeld, dat men .werkt aan een plan om voorbereid te zijn als de keilingveerpont mocht blijken niet blijvend to voldoen. De mogelijkheid daarvan wordt dus toegegeven. Spre ker constateert, dat de toestand niet goed zal zijn, voordat men een flinke vaste brug heeft. Terwijl de aanschaf- fingskosten al zoo hoog zijn geweest, heeft de veerpontdienst in 1907 ƒ46.088 gekost. Jaarlijks zal het een halve ton ongeveer blijven kosten. Er is heel wat geld verknoeid, en het blijft te betreuren, dat niet dadelijk tot een deugdelijk middel is overge gaan. Voor het uitgegeven geld had men heel wat kunnen doen. Spreker wacht af, wat de door de Regeering nu te ontwerpen middelen zullen zijn, maar vreest weer voor lapmiddelen. De heer REYNE betreurt, dat de Mi nister geen besliste plannen heeft ten aanzien van den Velser overgang. Wij weten alleen, dat er plannen in stu die zijn voor het geval een andere overgang noodig zou blijken._Dat is oud nieuws, ai van April 1907. Door deze vage uitlatingen, door het leggen van verband tusschen zijn bezoek aan de pont en de voorgenomen maatrege len, brengt de Minister nieuwe brand stof voor de campagne tegen de Vel ser pont, die moclit men sommi gen geiooven een ramp voor Noord-Holland zou zijn Waarop komt nu die heele campag ne neer t Op het feit. dat de pont met in begrip van ladeii 4 minuten noodig heeft voor den overgang over een 270 M. breed water. Een brug zou misschien drie minuten cischeu één minuut minder dus. De campagne schijnt een bron van nieuws voor de pers, en in het Voorloopig Verslag worden al die beweringen maai1 als vaststaande feiten aanvaard. Sedert geruimen. tijd is er geen stoornis ge weest met de pont. Gebreken zijner, en de exploitatiekosten zijn hoog, maar dat laatste mag de heer Pas stoors niet verwijten, want het is het bewijs, dat de Regeering voor deze streek belangrijke bedragen over heeft. De hooge kosten zijn veroor zaakt dobr hen, die destijds den Mi nister van Waterstaat dwongen de pont aan hare bestemming (vrije pont) te Gnttrekken en tot een ketting- pout te maken. Dót is de voorname oorzaak der hooge exploitatiekosten. De overgang te Velsen is veel beter dan op vele andere drukke verkeers punten, als bij voorbeeld bij Woudri. chem en het Katerveer te ZwolLe. Mocht de Minister bezwijken voor de ongemotiveerde agitatie tegen de pont dan houdt spreker zich aunbevolen voor verplaatsing der pont naar het Katerveer, waar men zich nog steeds met houten ponten moet, behelpen. De heer BEVERS, Minister van Wa terstaat, behoeft over de Velserpont niet veel meer te zeggen na het vele vroeger hier al er over gesprokene, en het nu in de stukken uitvoerig mee gedeelde. De heer REYNE was niet geheel bil lijk tegenover de Regeering. Hij zeide, dat de stukken den indruk gaven als zou de Regeering een ander over- gangsmiddel overwegen. Maar dat is een onbillijk verwijt. Het verband tus schen sprekers bezoek en een veran dering werd in het Voorloopig Ver slag gelegd, maar in de Memorie van Antivoord volstrekt niet. De ponten loopen goed, en niemand kan er eeni ge aanmerking op maken, behalve wat de kosten betreft, maar dat Is geen overwegend bezwaar. De heer PASSTOORS dacht, toen de lieer Reyno sprak, bijna den heer Le- ly te hooren. De heer Reyne deed alsof er met die pont geen vuiltje aan de lucht is, maar niettemin is de Minis ter er minder gerust op, voor het ge val er ijsgang komt. Dan vreest spre ker een débacle als lien jaren geleden. Het protest van den heer Reyno be wijst, dat hier aanwezig is een strijd tusschen stad en platteland. De heer REYNE wil slechts deze op merking maken, dat waar de heer Passtoors den Minister waarschuwde voor een débócle, en hem wees op een jaar of tien geleden, die débócle er was in den winter van 1890. niet toen er een pont, maar toen er een bru# was. liet artikel wordt vastgesteld. Tot zoover het verslag, waarbij wij toch een paar kantteekeningen wen schen te maken. Vooreerst, verwondert ons de bewe ring van den heer Reyne, dat de pont een bron van nieuws zou zijn voor de pers. De aantijging die hierin ligt, i» duidelijk, maar steunt op niets. In ons kleine vaderland zou immers het voortdurend geven van onjuiste cri- tiek door journalisten over een be paald onderwerp zeer spoedig de aan dacht trekken en daardoor weldra zijn gestuit. Het betoog van den heer Reyne is nns ook in ander opzicht niet duide lijk. Immers, dat de vrije pont tot een keitingponf. werd gemaakt, is niet een aardigheidje geweest, maar een noodzakelijk gevolg van de omstan digheid dat de overtocht met de vrije pont mislukte. Ze moest wel met de ketting in de richting worden gehou den. Als treffende tegenstelling met de ze discussie kan gelden de verklaring van den wethouder Netscher in den Velsenschen Raad, dat juist Maandag de pont haar werk niet naar behoo- ren heeft verricht. Daarover sprak evenwel iu de Kamer niemand. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. De Kamer vergaderde op 1 Decem ber 1908. Aan het ons toegezonden verslag onüeenen wij het navolgende: Er werd mededeeling gedaan van de sedert de vorige vergadering inge komen stukken, waaronder eene cir culaire van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie te 's-Graven- hage> d.d. 4 November, waarbij in ver band met de wet tot invoering van. een wettel ij ken tijd het gevoelen der Kamer wordt gevraagd omtrent de regeling welke zal zijn te treffen voor den post-, teiegraaL en telefoondienst. Aangezien daarin ivordt te kennen gegeven, dat voor de kantoren mei vollen dagdienst, verlenging van den diensttijd met een half uur geen be zwaar zoude outmoeten, waardoor do opening 20 minuten vroeger en do sluiting 10 minuten later zal geschie den, leverde dit voor Haarlem geen. bezwaar. Wat de kantoren met be perkten dagdienst betreft vereenigde men zich met liet gevoelen van den- directeur-generaal dat verlating der diensturen met 10 minuten de voor keur verdiende boven vervroeging met 20 minuten. Indien de diensttijd voor de tele graaf niet eienzeer verlengd wordt, gaf men de vuorneur aan openstelling van 7 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds boven 61/2 tot 101/2 uur. Er kwam opnieuw in behandeling het in de vorige vergadering ter ta fel gebrachte adres aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam, aan den Minister van Justitie gericht, om wijziging te brengen in de wetgeving op de Makelaardij. Te dier zake was nog ingekomen een schrijven van de Haarlemsche Makelaars-Vereeniging, om geen verandering in den bestaan- den toestand te brengen. Overeen komstig lier daarover door de commis sie uitgebracht praeadvies is zij van gevoelen, dat, ook voor onze gemeen te, het adres iu hoofdzaak alia ondersteuning verdient en het wen schelijk moet geacht worden de ma kelaardij tot een vrij beroep te ma ken. Op enkele ondergeschikte puti- ten week men van het gevoelen der Amsterdamsche Kamer af. Besloton| werd zich in dien geest tot den Minis ter van Justitie te wenden. Aan de Haarlemsche Makelaars- Vereeniging zal hiervan lfennis gege ven worden. Engelsche lessen. De lessen in het Engelsch aan con ducteurs, wagenvoerders en couran ten jongens aan de Electr. Trams ver bonden, zijn nu in vollen gang, 3 les sen zijn reeds gegeven en velen zijn vol lust en ambitie. Ruim 80 gaven zich aan mej. Fleischmann op. 'a Maandags worden de lessen ge geven van 911 uur 's avonds In liet teekenlokaal aan de remise Leidsctoe- vaart. Er hebben zich bij Mej. f. vrijwillig dames aangemeld, om haar te helpen, voorloopig heeft zij de lessen nog voor eigen bemoeiing gehouden. Behalve het personeel van de electrische heb ben zich personen van Holl. Spoor, HaarL Tram en Stoomtram Haarlem- Leiden aangemeld, waarvoor een na dere regeling komt met hulp dezer dames.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1