Attentie s.v.p. Attentie Ververij, Chemische Wasscherij iO GitSOÏE HOUTSTRAAT §0 Brouwersvaart 74-80. •waar thans lederen das? niet meer dan vier zwervers mogen worden aan genomen met bestemming voor de rijkswerkinrichting, daar is de plot- f'inge daling van het totaal aantal id loop er s, dat de hulp der politie oept, met die geregelder opname het Huis van Bewaring niet ver klaard. Juist In deze tijden is het ver schijnsel, dat zich thans heeft voor gedaan, te minder begrijpelijk. BESCHERMING VAN DEN TREK HOND. De Bond tot bescherming v.an den trekhond in Nederland heeft in be- ginsel aangenomen om nooit aan ouders van trekhonden karren, tui gen of honden om niet te verstrekken, maar altijd tegen afbetaling van de som Sn zeer kleine termijnen en in de tweede plaats om nooit oude of zieke honden af te koopen, wel daarente gen de trekhondenhouders, die hun voor den dienst~niet meer geschikte dieren willen laten afmaken, zooveel mogelijk te helpen bij het aanschaf fen van nieuwe honden. Hoe zeer het noödig is om aan dit principe vast te houden, teneinde misbruiken tegen te gaan, al moge liet soms al moeilijk vallen, kan blijken uit het Volgende briefje, dat ontvajngen werd door een dame in Den Haag, die zich nog wel eens laat venaomven om oude of zieke honden af te koopen 10 December 1908. Waarde Mevrouw ik vraag of u De honden nog koopen wil Ja of ne dan ben ik genootzaak om ze net zoo lang tergen Dat ze er dood bij neervallen en in dat ze van me kocht zou ik wel zien dat ik ta hitje kocht en en in dien dat U ze koopen wil stuur dan tijding terug wanneer of ik komen moet. Mijn adres 'is den héér Daniel Kralt, Vetsmelterij Rijnsburg'. Mocht de Regeering. er toe kunnen .overgaan om. een wettelijke regeling op liet gébruik der trekhonden tot stand te doen komen, opdat althans de tenuitvoerlegging van een dergelij ke brutale bedreiging tot de onmoge lijkheden ging behoor en, zegt ,,De Nieuwe Ct.", waaraan bet boven staande is ontleend. EEN SCHANDELIJKE VERTOO NING. Uit Almkerk meldt men aan de „Standaard", dat zich daar het vol gende geval heeft voorgedaan In deze plaats bestaat een muziek- vereemging, die, als naar gewoonte repetities houdt. Op een dezer repe tities heeft men een knaap, zoon uit een oppassend gezin, een kind van dertien jaar, dronken gevoerd'; zoo erg, dat het knaapje bewusteloos werd thuisgebracht. Of liever, men zette hem tegen de deur vanhet ouderlijk huls, en klopte toen aan. De ouders hebben uren werk gehad om, met behulp van een paar buren, het kind weer normaal te krijgen. De inzender van het bericht vraagt, of dit schandelijk feit niet in de ter men der strafwet valt, en of het niet noodig ia, dat de justitie in deze zaak, waar de daders natuurlijk bekend zijn, maatregelen neemt. Welke beide vragen o. i. natuurlijk bevestigend moeten worden beantwoord! LAF. Toen het echtpaar Buse te Neer moor Oost-Friesland, tussclien 10 en 11 uur eenige boodschappen ging doen, bracht een. onmensch, die de woning was binnengedrongen, liun tweejarig kindje eenige sneden inden onderbuik toe, terwijl het te bed lag, tengevolge waarvan het kind den vol. genden dag overleed. Als vermoede lijke dader is gearresteerd een zekere Harm annus Ley uit Neermoor. Vol gens de beschrijving van het elfjarig broertje van het gestorven kind, kornt. de kleeding vair L. overeen met die van den Indringer, terwijl deze, uit een herborg komend, op den tijd, waarop de misdaad moet zijn ge beurd, hei huis van Buse voorbij is gekomen. MUZIKALE VISSCHERS. De havenmeester van ^Teelwoud heeft zich genoodzaakt gezien, aan de stoomtrawlers het onnoodig gebruik vair de stoomfluit te verbieden. Een lid deelde mee, dat de stoomtrawlers met, hun stoomfluiten walsen en pol ka's speelden, als ze naar zee gingen'. Een ander lid wist te vertellen, dat. de stoomtrawlers te Grimsby bij bet naar zee gaan op een dag in dé week spoelden „Take me home, Kathleen" en 's Z-ondags„Lead kindly Light." Bij liet verlaten van een andere ha ven werd den onpopulalren haven meester meL de stoomfluit het lied „Get your hair out" voorgespeeld. VOOR BORSTL1JDERS. Te Maastricht heeft zich een propa- gandacomité gevormd, tot het stich ten van 'n R.K. sanatorium voor long lijders en zwakke kinderen in Ne derland. BRANDEN. Te Ossendrecht (N.-Br.) is de wo ning mét schuur en stal van den vrachtrijder P. B. Hermans, door on bekende oorzaak geheel afgebrand. Alleen het vee heeft men kunnen red den.'Alles is verzekerd, doch laag. NIEUWE REDDINGSBOOT. Door het hoofdbestuur der N.-Z. Holi. Redding-Maatschappij is een onderzoek ingesteld om te Eierland op Texel een. motor-reddingsboot te sta tioneeren. Aangezien dit niet wel mo gelijk is daar ter plaatse, wordt ern stig overwogen om een derde red dingsboot van gewone constructie op dit eiland te plaatsen, zoo mogelijk In de nabijheid van den vuurtoren. IIOLLANDSCH IN ZUID-AFRIKA. South Africa, een Londensch week blad, deelt mee dat de studie van Hol- landsch in Zuid-Afrika hoe langer hoe algemeener wordt. Onlangs was er te Kaapstad een klas van 95 post- ambtenaren, en een aantal andere ambtenaren der Kolonie besteedden hun vrijen tijd met het aanleeren der taal, waarvan de kennis In Zuid-Afri ka van zooveel nut Is. Een onderwij zer heeft in de laatste zes of zeven jaar van 400 tot 500 leerlingen In het Hollandsch bekwaamd. Hij verklaart, dat het verlangen om Hollandsch te leeren, grooter is geworden, van het oogenblik, waarop twee jaar geleden de taai-kwestie in het Parlement be sproken werd. De heer Van Oordt zegt, dat in 't Postkantoor, de Depar tementen van Justitie en van Land bouw, en in de kantoren van wetsge- leerden en handelaren, die op het land hun klanten hebben, welke nu en dan de Kaapstad bezoeken, Hol- landsch-sprekende bedienden zeer ge zocht zijn. (N eeiiandia). AFKORTINGEN, Nog enkele dagen en vele Nederlan ders zullen weer onnadenkend de dwaasheid begaan kaartjes te verzen den of een advertentie te plaatsen als tolk van hun beste wenschen, met afkortingsletters aan een vreemde taal ontleend. Laten de leden van het A. N. V. het voorbeeld geven, door ook in dit op zicht het Nederlandsch de voorkeur te geven. P.f. worde m.g. (met gelukwensch). P.r. worde m.d. (met dankzegging). En bij voorkomende gelegenheden: P.c. worde m.r. (met rouwbeklag). P.p.c. worde t.a. (ten afscheid). Geeft ook aan Ned. Kerstmiskaar- ten de voorkeur. (N eer 1 an dia). HERSTELLINGSOORD VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Uit Amsterdam meldt men aan de. N. R, Ct: Het bestuur van de Vereeniging tot stichting en exploitatie van een her stellingsoord voor spoorwegpersoneel zal, gelijk reeds eerder gemeld, aan de op Woensdag 23 December te Utrecht te houden buitengewone alge- meene vergadering voorstellen, om, met ingang van 1 Januari 1909, te bu ren bet landgoed Villandry, aan den Groesbeekschenweg bij Nijmegen. Het buiten Is heerlijk gelegen, en heeft uitziGht op een prachtig panorama, ter wijl de oppervlakte (tuinen en bos- schen) pl. m. 12 hectaren bedraagt. Het gebouw is voorzien vafi eigen electrische verlichting, een lift, wa terleiding en centrale verwarming. Ve-rmoedelijk zal men in de Villan- dry reeds op 15 Maart 20 patiënten kunnen opnemen. Naar wij vernemen, heeft de directeur-generaal der Staats spoorwegen den voorzitter der vere niging in een persoonlijk onderhoud toegezegd dat men op den financiee- len steun der maatschappij kan reke nen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerljjk van smaak. Prijs 1.25 per flacon. Alle goefleren welke wij begin volgende week ter uitstooming ontvangen, worden op verlangen vóór de KERSTDAGEN afgeleverd Telefoon 426-1043. den winner van elke provincie wordt een beker uitgeloofd. De winner van de verschillende provincies zullen een uur na den wedstrijd, in e« 25 K.M.- race, uitkomen op de wielerbaan. De kampioen der kampioenen krijgt een massief zilveren geciseleerde» beker, ter waarde van 500 fres. DE ZESDAAGSCHE. „De Fiets" wekt op, om de komst van de rijders RnttStol ndet onopge merkt te doen voorbijgaan. Verleden jaar werden ze bij hun terugkomst in Duitschland feestelijk ontvangen niet alleen- Rutt, doch ook onzen landgenoot Stol werd een huldeblijk aangeboden. Een glorieuse nederlaag noemt „De Flets" de prestatie van deze beide renners. „Zes dagen lang verkeerde ieder in spanning en verlangde naar de be richten in de bladen, die ons telkens het stereotype bericht brachten dat. RuttStol nog aan het hoofd waren. Dat gaf hoop, dat zij ook dit jaar als winners uit den geweldigen strijd zouden te voorschijn komen, 't Heeft niet zoo mogen zijn Maar na zulk een strijd, zes dagen achtereen met taaie volharding gevoerd, met zoo'n luttel verschil door een van Amerika's beste renners te worden geklopt niemand zal dit als een nederlaag be schouwen." Het blad opent de lijst door zelf een bedrao: beschikbaar le stellen. Ook in de vereeniging Olympia te Amsterdam is de wensch uitgespro ken, om aan Stol bij zijn terugkomst in het vaderland een feestelijke ont vangst te bereiden en een huldeblijk aan te bieden. PAARDEN. De Al gemeen e Harddraverij-Veree. nlging te Bussum heeft te Amsterdam onder voorzitterschap van baron van Nagell van de Sclmffelaer een buiten gewone algemeen© vergadering ge houden, welke niet voor de pers toe gankelijk was. Naar wij vernamen werd, na eene rede van den secreta ris, den heet' John D. Haye, een dooi de commissie voor statutenwijziging ingediend voorstel aangenomen, be palende dat „de aigemeene ver gade- ving de waarde vaststelt van alle eigendommen der vereenig'ing eh ®de leden het aldus verkregen bedrag dee- len". De heteekenis van dit besluit Is, dat de bezittingen der vereeniging, waarvan de waarde in den loop der jaren belangrijk is gestegen, het eigen dom blijven van hen die op het oogenblik lid der vereeniging zijn. In overeenstemming hiermede werden daarna de statuten gewij zigd. (N. R. Crt.) DE PARSEVAL -EN DE ZEPPELIN III. De Parseval, die, zooals wij inder tijd mededeelden, door de Duitsche le- geradministratie ls aangekocht, zal te Metz gestationneerd worden. Het luchtschip zal te Berlijn gede monstreerd worden, om naar zijn be stemming te worden overgebracht. De Zeppelin III is bestemd voor Wilhelmshafen. Een nieuwe bestuurbare ballon zal binnenkort onder handen worden ge nomen. EEN OOSTELIJKE PROEFWEDSTRIJD. De oostelijke elftal-commissie begint dit jaar vroeg met de keuze harer spe lers, die deel zullen uitmaken van 't. oostelijk elftal. Op 17 Januari gullen geen competi tie-wedstrijden worden gespeeld in de oostelijke le klasse, teneinde een proef wedstrijd te kunnen doen plaats hebben tusschen een oostelijk proef- elftal en vermoedelijk de oostelijke kampioenen, U. D. te Deventer. (Tel.) SCHAKEN. Een groote nationale schaakwed strijd te Amsterdam, wordt uitge schreven door het „Schaakblad", op Zaterdag 26 Dec. 1908 (2e Kerstdag). Gespeeld wordt in 5 klassen, nl. hoofd-, le, 2e, 3e en 4e kl. Prijzen: hoofd- en le kl. le prijs groot verg. zilv, kruis2e pr. groote zdlv. med. 2e ld. le prijs groot zilv. kruis 2e prijs groot br. kruis3e pr. groote br. med.3e lk. le pr. groot br. kruis; 2e pr. groot br. kruis; 3e pr. groote br. med. 3e kl. le pr. groot br. kruis; med. 2e pr. gr. br-. med. Bij eiken prijs, wordt een. diploma uitgereikt, eveneens aan hen, die van de 3 te spelen partijen er 2 winnen. Gespeeld wordt in groepen van 4 deelnemers, en wel in 3 ronden, nl. van 91/2—121/2; van 11/2-41/2 en van 61/2—91/2 uur. De wedstrijd wordt gehouden in de zaal van Café „Belvédère". Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen. Op denzelfden dag zal er een Tom bola-wedstrijd gehouden worden, waaraan eveneens ieder kan deelne men, en waarvoor kunstvoorwerpen worden uitgereikt. Sport en Wedstrijden; VOETBAL. De Vleermuizen gaan met Kerstmis naai- België, waar zij zullen spelen te gen de Léopold Club te Brussel op den eersten Kerstdag, en tegen de Beerschot Athletic Club te Antwerpen op den tweeden Kerstdag. De volgende spelers van de Vleer muizen gaan mee A. de Stoppelaar (Hercules), A. Noorduin (Achilles), Gh. Blanker! (Quick), K. H. Kor ff (Ajax), F. Trie bed (Velocitas), D. Crok (Quick), H. A. E. Kollmaim (Quick), J. H. WeLeker (Quick), G. S. Reeman (Quick), L. A. Bajetto (Hercules), W. R. Groskamp (Quicfc) en H. v. Galen Last (Velocitas). WIELRIJDEN. Een eigenaardige wedstrijd zal in heit begin van het volgend seizoen in België worden gehouden. In alle pro vinciën zal, op 100 K.M. afstaand van Brussel, het sein tot 'vertrek worden gegeven. Alleen amateurs, lid van den Ligue vélocipeddque Beige, kunnen deelnemen en moeten vertrekken In de movincte hunner lmvo»in«. Voor Rechtszaken VERDUISTERING. Voor de rechtbank te Heerenveeri stond terecht, de 59-jarige A, v. d. W. te Beetsterzwaag, deurwaarder bij het kantongerecht aldaar, thans in preventieve hechtenis, wegens ver duistering. Namens de firma Fran- kenhuis te Arnhem moest beklaagde aan den bakker L. de Jong te Gorre- dijk, een exploit be teekénen tot be taling van ruim f 70. Beklaagde nam dit geld in ontvangst, wat hij niet doen mocht. Maar bovendien hield hij dit geld voor zich, betaalde er schul den mee. Toen de firma later aan een anderen deurwaarder opdroeg L. de Jong nog eens aan te spreken, kwam de zaak uit. Het O. M. eischte 6 maanden gevan genisstraf.- De verdediger, mr. Felix te Heeren veen, wees op de weinige verdiensten 'van zijn cliënt, concludeerde tot vrij spraak en verzocht zijn invrijheida- stelling. De reebibeni wees dit ver zoek ai- VERDUISTERING. De rechtbank te Middelburg neeft J. M. K-, 22 Jaar, boekhouder te Am sterdam, vroeger kassiersbediende te Middelburg,- beklaagd van verduiste ring van.een aanzienlijk bedrag, ver oordeeld tot -6 maanden gevangenis straf, met bevel tot gevangenneming. Vanwege het O. M. was slechts 4 maanden geëischt. VEILIGHEIDSWET. De kantonrechter te Almelo veroor deelde de beide directeuren der stoom spinnerij Twenthe aldaar, wegens het niet nakomen van een koninklijk be sluit in zake de veiligheidswet en in verband met een ongeval op 1 Sep tember, waardoor drie arbeiders bij het schoonmaken van een ketel brand wonden bekwamen, ieder tot ƒ100 boe te, subsidiair 20 dagen hechtenis. De eisch van hot openbaar ministerie was voor elk zeven dagen hechtenis. Land en Tuinbouw MERGEL. Aan vele land- en tuinbouwers is de naam van deze meststof zelfs on bekend, toch is het gebruik van men gel d-& 'laatste jaren toegenomen en zal zeker nog meer toenemen, nu de góede, dikwijls voortreffelijke wer king daarvan blijkt. Wij willen er daarom een en ander van mededee- len. Mergel wordt niet kunstmatig gefa briceerd, maar ontstaat in de natuur, is een innige verbinding van koolzure kalk met klei, leem of zand. Het kalk- gehalte bepaalt in hoofdzaak de waar de der mergel, de koolzure kalk, wel ke er in zeer fijn verdeelden toestand in voorkomt. Mergellagen .Worden dooi' aardboring-en opgespoord, zij worden aangetroffen op 't diluvium, in hooge, vroeger kalkhoudende gronden. Diiar, waar het grondwater dus niet hoog staat, kon de kalk met het regenwater naar den ondergrond worden afgevoerdhet regenwater' trof koolzuur aan in den bodem én werd koolzuurhoudend en ia dat kool zuurhoudende water werd de koolzu re kalk opgelost en meegevoerd. Inde benedenlagen verloor het water- zijn koolzuur, de ka.lk kon dan niet opge lost blijven, werd dus vrij en in uiters-t fijn verdeelden toestand afgezet. Dit is de mergel welke nu weer naar bo ven wordt gehaald ten einde onze gronden te verbeteren. Behalve kalk, klei en zand kunnen er In voorkomen humusdeelen, ijzeroxyde en phosphor- zure kalk, vandaar dat de kleur niet. bepaald wit, maar ook donker ge kleurd, zelfs zwart, bruin en rood kan zijn. Uit bovenstaande blijkt, dat mergel speciaal als kalkbemesting kan die nen en dat is bepaaldelijk op hooge, humusarme gronden liet geval. Be oogt men -niet de kalkaanwending In de, eerste plaats een ontzurende wer king van den bodem, een snel verte ren van plantendeelen, van plag of zode, dan gebruik-e men de bijtende kalk! Waar het echter te doen is om kalk ais voedingsstof Loe te voeren de ontkalking van den bodem, welke door een kainLet-beinesting zeer wordt bevorderd, tegen-te gaan; de struc tuur van den grond te verbeteren, zonder dezen echter al te porus te ma ken waar men een snelle vertering van den humus wil voorkomen en eveneens, zooveel mogelijk, een uit- kozing van de voedingsstoffen, daar :s de mergel op haar plaats en ver dient de voorkeur boven de geblusch- te kalk zij werkt langzamer, minder fel dan de laatste en houdt bet plan ten voedsel vast. Bovendien werkt zij entend, d. w. z. is bevorderlijk aan het bestaan en de ontwikkeling van allerlei bacteriën, welke de vrucht baarheid van onze akkers verhoogon, ja, voor het welslagen van een gewas dikwijls onmisbaar zijn, terwijl de ge. wone kalk, zooals de. ervaring heeft gebeerd, vaak min of meer vernieti gend op dat bacterieleven inwerkt. De superioriteit der mergel is bij verschillende vergelijkende proeven in de practijk bevestigd. Van zoodani ge. proeven, in ons land genomen, is ons weinig bekend. Een enkel voor beeld vinde hier vermelding. Te Veld- hoek.bij Hein-o, op lichten zandgrond, werd in 1903 éen koolrapenveld aan gelegd mm strooide, behalve d:e ove rige meststoffen, ter vergelijking kalk en mergel u'vt. Het resultaat was, dat het perceel met kal kper H.A. ople verde 739Ü0 kg., dat rnot mergel 77140 kg. In Duitschland nam men vele proeven, waarvan de uitkomsten eveneens spraken ten gunste der mer gel. Bij een proef met aardappelen b.v., in 1903, oogstte men. van 6 veld jes per' H.A. Met kalk12950 kg., 12905 kg., 9815 kg., 8750 kg., 8S00 kg., 11250 kg. Met kalkmergel 13125 kg., 15250 kg., 99iU kg., 9000 kg., 8400 kg., 10500 kilogr. Alleen op het laatste veld gaf dus de kalk een hooger beschot, op de overige de mergel. Van meerdere proeven kan men de uitkomsten lezen in het onlangs verschenen boekje ,,K al k mèr ge I", door de firma' Hulshof en Co., te Arnhem, kosteloos verkrijgbaar gesteld. In het volgend artikel deelen wij een en ander uit eigen ervaring mede. C. B. Kerk en Schooi NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Nieuwkoop ds. H. P. de Pree te Hoogmade; te Woubrug- ge ds. J. J. van Ingen te Hazerswoude. Beroepen te Veenendaal (vac. Doornveld) ds. J. P. Pauwe te Benne- kom; te Doornspijk ds. P. 'J. Ros- cam Abbing Jx. te Elden. Aangenomen bet beroep te Werk hoven (Utr.door den heer H. W. Th. eand. te Nijmegen. EVANGELISATIE HERV. KERK. Benoemd tot evangelist bij de Evan- geiieatle-veroeniging te Winschoten 4ê_^eer .Van dep Hopten te Exta (Gr.) OUD KATHOLIEKE KERK. Benoemd tot pastoor te Culemborg de heer J. van Oord te Amersfoort. RQOMSCH KATHOLIEKE KERK. De villa St. Anna, te Stratum, aan gekocht door de zusters S. S. Maria Joseph, verdreven kloosterlingen uit Bretagne, is tot weeshuis Ingericht. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Doet. Geneesk. E. v. d. Velde, Theor. Geneesk. 2 J .de Jongh. Cand. Thèol. 1G. II. Steijn, Th. J. van Griethuijson, J. C. van Apel doorn, A. Adnani en S. Ulfera Prop. Theol. P. de Bruijn. Prop. Geneesk. W. K. Dikland. Doet. Recht sw. A. II. Martens v, Sevenhoven en J. A. de Visser. Kort Nieuws. De omstreken van Montpeliier en Nimes zijn de laatste dagen tengevol ge van Storm en regen door o ver- stro omlin gen geteisterd. Het stadje Agde is gedeeltelijk door de Hérault overstroomdin sommige straten staat het water ter hoogte van 50 c.M. te Beziers bedraagt de was van het water 5 M. Te Sommières, een plaatsje nabij Nimes, staat het water in de huizen. Zeven Japansche hoogleeraren van de Pekingsche universiteit, hebben hun ontslag' gekregen. Sommigen schrijven dit ontslag toe, aan anti- Japansche gevoelens der Chineezen, anderen aan de onhandelbaarheid dei' geleerde Japs. Volgens de „Petit Paxisien" heeft de ziekte van koning Otto van Beie ren, die al'jaren lang ongesteld is, zoo. ernstige wending genomen, dat men een spoedig einde tegemoet "kan zien". -■> In een variété-théater te Berlijn "is een acrobaat, Arvad Feb'x, veronge lukt. Zijn truc bestond in een „sprong uit de zesde verdieping". Hij sprong met geblinddoekte oógen uit den nok van het theater, doch miste zijn doel en kwam op den schedel terecht. Doode- liik gewond opgenomen, werd hij onder hartverscheurende smartkreten weggedragen hij overleed spoedig. De Zwitsêrsche Nationale Vergade ring bevestigde zonder oppositie het mandaat der 7 leden, diiie op 't oogen blik den bondsraad vormen, en koos tot president van het bondgenoot schap voor het jaar 1909 Adolpbe Boucher, met 147 van de 161 geldige stemmen. Te Arlon (Luxemburg), werd een 54- jarig herbergier door zijn 18-jarigen zoon doodgeschoten;., Uit Constantino (Algiers), wordt dato 17 dezer gemeld, dat op de spoor lijn van Mausoerah naar Oost-Algiers, een ongeluk' plaats had, waarbij twee personen gedood'en veertig gewond ei'den, Een rijke, maar gierige landbouwer te Tongeren (Belgisch Limburg), voel de zijn einde naderen. Om zijn erfge namen voor de zonden en onaange naamheden van den rijkdom te bewa ren, pakte bij zijn bankpapier bij el kaar, en maakte er voor hun oogen een vuurtje van. De Deensche minister van Openbare Werken diende bij het Folkething een wetsontwerp in strekkende hem te machtigen, voor rekening van den staat een vaste spoorwegbrug te la ten bouwen ter verbinding van het eiland Masmado en Faister, waarvan de kosten geraamd worden op 9.580.000 kronen. Masnadö Ls een eiland tus- schen Faister en Seeland. Te Plauen (Saksen) is de groote weverij der firma Illawatsch en Isba- ry afgebrand, waardoor 700 arbeiders tijdelijk broodeloos zijn. Wegens een- geschil over arbeids voorwaarden zijn in het Industrie-dis trict Mannheim-Ludwiciishafen-Fran- kenthal 20.000 metaalarbeiders uitge sloten, nadat in een te Mannheim ge houden vergadering, door de staken de werklieden de door den patroons bond aangeboden voorwaarden ver worpen waren. Gemengd Nieuws DE ZAAK—STEINHEIL. De rechter van instructie is begon nen met confrontatie der verschillen de acteurs en figuranten in dit span nende drama en heeft daarmede al onmiddellijk succes gehad, Marietta Wolf, die aanvankelijk tot do figu ranten scheen te behooren, heeft, dank zij haar jongste verklaringen, kans om tot het korps der acteurs te wor de ngerekend. Welke rol zij gespeeld heeft is voorshands nog zeer onduide lijk, maar er zijn gegevens, die doen vermoeden, dat zij meer was ban een figurante., Men weet, dat het echtpaar Cha in-ier, neef en nicht van de Steinhedl's, het huis in de impasse Ronsin eenigen iijd geleden betrokken en daar waren op 25 November, den dag toen mme. Steinheil baar bekentenis aflegde om trent de parel in de portefeuille van Rémy Couillard. Toen mme. Steinheil op dien dag thuis kwam is zij naar bed gegaan en heeft toen Marietta Wolf bij zich geroepen. Zoowel de heer als mevrouw Chabrier bevesti gen dit. Wat daar besproken is, kun nen zij niet mededeelen, Mariette en mme. S. bewexen, dat de laatste om vergif vroeg en Mariette spreekt o.a. van strychnine., Hun verklaringen stemmen in zoovel' overeen, dat mme. S. .va® Blarm/eh «brak, om zich van 't leven te berooven. Óok het weerzien van cte beide vrouwen moet aandoen lijk zijn geweest. Mme. Steinheil zou haar omhelsd hebben, en verklaard hebben: ,,Wij zijn allen verloren, jij, ik en gij allen." Maar ook deze pak kende zin, die zooveel inhoudt, staat niet vast; van jij, ik en gij allen wil Mariette liever niets weten. Van belang is db verklaring van mme. Chabrier, dat Mariette nog den- zelfden nacht trachtte zelfmoord te plegen. Mariette ontkent dit ten sterk ste, maar deze mededeeling ie zoo stellig gedaan door iemand, die voor- loopig althans niet de minste reden tot verdenking geeft, dat liet oordeel over Mariette er zeker niet beter op wordt. het spoorwegongeluk in Frankrijk. Het spoorwegongeluk in Frankrijk, waarvan een telegram melding maak te, blijkt vreëselijk geweest te zijn. Het had plaajts tusschen Allassac en Esitivaun, o-p het traject van Li moges naar Brives. De aanleg van dezen spoorweg, die eerst in 1890 gebouwd werd, kostte niet m>nder dan een millioen francs per kilometer, en op betrekkelijk kor ten afstand van elkander bevinden zich een dertiental tunnels. In een der tunnels stootte een pas- sagieivstrein op 34 wagens, die losge raakt waren van een goederentrein; en door de sterke helling van den weg een groote snelheid verkregen hadden. De schok werd daardoor des te he viger. De reizigers, die niet door de botsing onmiddellijk gedood werden, kwamen in de vlammen om en alleen 15 arbeiders, die in den achtersten wagen hadden plaats genomen,, kom den zich redden. Het is nog ndet mo gelijk met, zekerheid het aantal doq- den, op.te geven. Een reddingsbrigade ging direct na het bekend worden van bet ongeluk aan het werk, te midden der, dikke rookwolken, in «den stikdonkeren nacht. De hitte >n de nabijheid van, den tunnel was ontzettend' en men moet dé toewijding' bewónderen, waar medé de agenten dei' maatschappij en de bewoners der omliggende dorp jes de geneesheeren bijstonden in de vervulling hunner zware taak. Eenige lijken waren geheel onher kenbaar geworden. Vooral de machinist heeft vreeselij- ke pijnen moeten doorstaan. Hij was i>eklemd tusschen de machine, doch zijn hulpkreten waren vruchteloos. Tevergeefs trachtten een tweetal per sonen hem te redden, te midden der zich steeds uitbreidende vlammen. Men gaf den ongelukkige, die zijn dankbaarheid toonde voor de pogin gen zijner redders, te drinken, doel} heit mocht niet gelukken hem te be vrijden. Het was eep hartverscheü- rend schouwspel. De omstanders wa ren wanhopig, zij wilden zoo gaarne helpen,, doch zij konden niet. HET DEENSCHE SCHANDAAL. Men herinnert zich het opzien, dat eenige maanden geleden gewekt werd door het bekend worden van de mal versatiën, aan welke de Deensche oud minister Alberti zich schuldig of me deplichtig had gemaakt. Het onder zoek is gedurende drie maandien óh- gestoord voortgezet, maar vorderde minder dan men wel had gehoopt, doordat Alberti weigerde de eenvou digste vragen te beantwoorden, quasi wegens zijn geschokten gezondheids toestand en de daardoor volgens hem ontstane geheugenzwakte. Plotseling echter is hij buitengewoon mededeel zaam geworden. Zooals' men zich zal herinneren, was den rechter van in structie door het ministerie van justi tie opgedragen tegelijk met de naspo ringen omtrent d,e verduisteringen en bedriegerijen bij verschillende naam- looze vennootschappen, waarin Alber ti betrokken was, ook een onderzoek in te stellen naai' de wijzé, waarop hij gedurende 7 jaar het ministerie van justitie had beheerd in verband met zijn betrekkingen tot die verschillen de maatschappijen. De rechter van in structie trachtte nu o.a. in bijzonder heden na te gaan in welke verhouding Alberti ba dgestaan tot de onder zijn bescherming opgerichte en veel maar meestal ongunstig besproken „land-, bouwloterij." Een der getuigen, die daarover gehoord werd,, was ook het vroegere hoofd van het ministerie, de heer Chxistensen, die bij iedere gele genheid door den sluwen Alberti om den tuin was geleid. Diens mededee- Iingen waren voor Alberti allesbehal ve vleiend en toen deze nu vernam, welke verklaringen zijn vroegere ambtgenoot omtrent hem had afge legd, veranderde hij eensklaps van taktiek en begon hij zelf een breedvoe rige uitlegging van de zaak te geven. Twaalf uren lang heeft het laatste verhoor reeds geduurd en nog is 'het niet afgeloopen. De beide verklarin gen echter loopen sterk uiteen; het zal dus vermoedelijk noodig zijn de beide ex-ministers te confronteer en. Bsirferllfks Stal BLOEMENDAAL. BEVALLEN: C. M. GielenBos z. L. Har te vel d— KÖhLer, d. OVERLEDEN: J. Pander, 63 jaar, J. v. d. Broek, 16 jaar. SCHOTEN. BEVALLEN: M, AppelboomKossen z. M. In 't Veld—v. d. M-elj d. G. v. Zwieten— van Veen z. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVALLEN: A. BeukmanDuin d. B. Jansen— van der Kolk d. M. Manssen—-Langen- dijk 2 zoons. OVERLEDEN: P. Brasser, oud 1 maand, Th. Her- bes. oud 3 maanden,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10