Kerstboom- Verdringen. Neemt U RISK IDESÜIffi fABÜEK i! iHÖEMEÜ P. L. ENGELENBERG, - Speciaal - HATUUR-KERSTBDOMPJES. Sportpraatje BEGRAFENIS PROF. P. BÏESTERVELD. Vrijdagmiddag werd het stoffelijk pverachot van prof. P. Bies ter veld, In leven hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit-, op de Nieuwe Oosberbe- f raaf plaats te Amsterdam ter aarde esbeld, Onder de zeker wel 1000 per sonen, die waren opgekomen, om hem de laatste eer te bewijzen, merkte men op bijna alle hoogleeraren en curato ren der Universiteit. Als eerste spreker trad aan de groe ve naar voren prof. dr. W. Gee sink, rector der Vrije Universiteit, die het woord voerde namens directeuren, cu ratoren en professoren. Prof. dr. Bovinck sprak als vriend. Hoe rijker leven, hoe dieper ver lies. En in Biesterveld wordt veel ver loren. Hij had een kart, maar een rijk leven. Hij was een arbeider in allen arbeid van het Koninkrijk Gods. Ook namens het studentenkorps, den Amsterdamschen Kerkeraad en de Geref. Jon ge Lin gsv eree n i gi n gen traden sprekers op. Voor de familie dankte met een kort woord ds. De Jonge, van Heeg die met een dankbaar ,,De Heere heeft gege ven, de Heere heeft genomen" en met beving, denkende aan de achtergeble ven weduwe en dochter „de Naam des Heeren zij geloofd" eindigde. Ds. W. H. Gispen sloot de droeve plechtigheid met dankgebed, en na het zingen van Psalm 103 9 Maar '6 lïeeren gunst zal over die die Hem vreezen In eeuwigheid altoos dezelfde we zen ging de groote schare stil uiteen. DEENSGHE VROUWEN EN ONZE KONINGIN. In Het Ned. Zeewezen zijn verza meld: „Stemmen uit de Deensche pers op den 250-jarigen gedenkdag van liet ontzet van Kopenhogon aan de zeezijde door de Nederlandsche vloot ondier adm. Van Wassenaar van Ob- dam". Aan Helsengör's Avis Hórsholm wordt het volgende ontleend Verschillende vrouwen hier in de buurt zonden aan de Koningin van Holland het volgende telegram, in het Deensch gesteld „Hare Majesteit de Koningin van Hólland. Haag Deensche vrouwen zenden Hollands Koningin en het. dapperfc Hollandsche volk haar warmen dank vopr de huip In den ure van nood heden 250 jaar geleden." Den volgenden ochtend vroeg kwam het volgende antwoord in het En- gelsch gesteld „Deensclie vrouwen in Hórsholm Hollands Koningin dankt u allen." VEREENVOUDIGDE SPELLING. Men schrijft aan de „Avp." Op het adres van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin ver zocht werd om uitlegging van art. 96 der wet op het L. O. ten aanzien van <le te volgen spelling in de ambtelijke briefwisseling tusschen onderwijzers en districtsschoolopzieners, heeft de; Minister bericht, dat er ten deze geen aanleiding is gevonden tot «ene inter, pretatie van dit artikel en dat het hoofd eener school bij eventueele klachten zich vrijelijk tot den inspec teur van het Lager Onderwijs oi' den Minister mag wenden. VERVALSCHING VAN LOMBARD BRIEFJES. Door de politie te 's-Gravenhage is aangehouden een man, die er zijn werk van maakte beleenbriefjes van do gemeentelijke Bank van leening te vervalschen. Hij ging daarbij aldus te werk: Als hij op een pand van de gomeentebank een zeker bedrag ont vangen had, wischte hij met een of ander scherpe vloeistof het bedrag op het beleenbriefje uit en zette er een veel hooger voor in de plaats. Dan verkocht hij het briefje bij houders van zg. huizen van verkoop, met recht van wederinkoop, die echter weldra tot do ontdekking kwamen, dat zij het slachtoffer vart een oplichter wa ren geworden. Aldus moet de aange houdene er in geslaagd zijn een groot aantal dezer parOfreshouders voor vrij belangrijke bedragen op te lichten. Hij was nog niet lang geleden uit de strafgevangenis ontslagen, waarin hij een vonnis had ondergaan wegens vervalschlngeu op groote schaal van postwissels, o HET KAMERLID TER LAAN. Het Kamerlid, de heer Ter Laan, heeft, examen afgelegd voor middel baar Nederlandsch en is daarvoor ge slaagd. Zeer vele Kamerleden kwa nten den heer Ter Laan daarmee in de Kamerzitting geluk wenschen. APO'f HEKERS-ADSISTENT. Door het Hoofdbestuur van den Al- gern. Apothekei's-adsistemben Bond wordt een enquête ingesteld omtrent de vaktoestanden van de apolhekers- adsistenten. Het hoofddoel der enquê te Is het verkrijgen van inlichtingen omtrent -regeling der werk- en rusttij den, vrije dagen, salaris-regeling en juet leerlingwezen. ONVOORZICHTIGHEID. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, veroordeelde den lsten luite nant van het 9de regiment infanterie, op non-activiteit, graaf van L. S., te Oranjewoud bij Heerenveen, tot 3 da gen gevangenisstraf wegens het door onvoorzichtigheid aanschieten van een zijner drijvers, die hem op de jacht vergezelde. VROEG VOORJAAR Als eene curiositeit meldt de 's-Hert. Crt,, dut bij den heer R. op het Rie- serihroek aan de Niers fe Ottersum de eenden trots het vergevorderde sei zoen nog eieren leggen. De laatste tien dagen legden zij nog iederen dag. To Uiterwijk heeft een schaap van den landbouwer A. van Oudheusden (thans reeds twee jongen geworpen. Om dezen Lijd van het jaar men dit zelden. OUDJES. Te Workuni is het huwelijk Voltrok ken tusschen teen man van 72 en een vrouw van 72 jaar. BRANDEN. Gisterenavond omstreeks kwart voor zes werd brand ontdekt in den grooten voor twee jaren gebouwden stal achter liet Hotel Ilandorff te La ren (Gooi). Door liet spoedig aanwe zig zijn der spuit en de krachtdadi ge hulp van velen, werd de brand, die door den aanwezigen voorraad hooi en slroo een dreigend aanzien had, tot den stal beperkt. Gelukkig ook, dat een groot vat met benzine, hoewel met levensgevaar, nog gered kon worden de gevolgen waren anders niet te overzien geweest. De oorzaak van den brand, die om zeven uur bedwongen kon genoemd worden, is vermoedelijk te wijten aan de in den stai aanwezige licht-instal- latie. Verzekering dekt de schade. In het Emmer-Erfscheidenveea brandde de woning af. toebehoorende aan «dien vervener B. Beugel en be woond door de arbeiders Maat en Boekhoudt. Verzekering dekt grootendeels de schade. Donderdagavond is door een onbe kende oorzaak brand ontstaan ineen bollenschuur onder Leiderdorp. Schuur met inhoud is geheel afge brand, doch was verzekerd. De schuur behoorde toe aan den heer Van der Steen te Leiden. Dinsdagmiddag brandde te Emmen het huis af, toebehoorende aan H. Harms en bewoond door de weduwen Aaldering en Alberts. Alleen de le vende havo werd gered. Het huis was verzekerd, doch de inboedels niet. De oorzaak van den brand is onbekend. Tegen halfeen werd Donderdag nacht 'n uil,slaande brand gemeld in die Tuinstraat te Amsterdam. Tusschen de perceelen 233 en 245 loopt een gang, die toegang geeft tot een aantal kleine huisjes, waarin ge vestigd is de fabriek en kantoor der N V. Eerste Nederlandsche fabriek van kunstzijde, borduurgaren en pas- sementerieën. Door onbekende oor zaak is daar brand ontstaan, met het gevolg, dat de eigenlijke fabriek, ge vestigd in de perc. 235, 237 en 239 ge heel uitbrandde en de andere gebou wen geringere brand- en waterscha de beliepen. De dichtbevolkte huizen aan de Tuinstraat, wier achtergevel op den brand uitzien, waren het too- neel van groote buurtconsternatie, maar gelukkig wist de brandweer schade aan Jijf en goed voor de bewo ners te voorkomen. De brandweer.' onder leiding van df,n hoofdbra.ndineester Nieuwenhuis, die een moeilijken arl>eid had bij den lastig te bereiken brand, wist, die met een zestal stralen op de Vechtleiding te blussehen. De fabriek was opbeurs- polis verzekerd. WILDE KOEIEN. Zoo'n wild varkentje >s gèen zeld zaamheid meer. Maar dat men op zijn wandeling gevaar loopt door o-en wild koebeest omver geloopen te wor den, dat mag inderdaad een zeld zaamheid worden genoemd. En aan dat gevaar schijnen de bewoners van Echten in Drente te hebben blootge staan, In de buurt van die plaats toch verscholen zich drie zulke exempla ren Lr» het bsoch, en, toen ze eindelijk ontdekt waren, gingen ze aan den haal, dwars over telden, in de rich ting van Gvssel. Maar lang mocht men. zich te Echten niet de illusie maken in de omgeving zulke „wilde buffels" te verbergen, want aan hun bestaan, is oi> wreele wijze een einde gemaakt. Door den laats ten trein van Meppol zijn ze Zondagavond alle drie overreden en vermorzeld, eii zoo eindigde de geschiedenis van de wilde koebeesten. Echten is weer gerust. DE ONTVLUCHTING TE MEDEM- BLTK. Omtrent de ontvluchting van Ilaaji uit het krankzinnigengesticht to Me- demblik schrijft het Hbld. nader: Haan is een gevaarlijk personaad- je, een jongeman, van wien men niet zoo dadelijk verwachtte, dat hij, de kans schoon ziende, er vandoor zou gaan. Hij blijkt meer dan éénmaal inbraak op zijn geweten te hebben, en, als 't er op aankomt, niet voor iets orgers terug te schrikken. Dezer dagen, toen de officier van Justitie de inrichting bezócht, vroeg Haan te mogen vertrekken. Verne mende, dat zulks vooreerst niet zou geschieden, zeide hij, „dat hij dan zelf wel zou zien, weg te komen..." Zulke uitdrukkingen worden van patiënten wel meermalen gehoord; men let er eenvoudig weinig op. Haan heeft Donderdagavond nog het avondeten van de keuken naar de afdeel in gen gebracht zooals alle dagen roede door hem geschiedde en te half 8 werd hij vermist. Onmiddellijk is in allo richtingen een onderzoek ingesteld. De vluchte ling kent de omliggende plaatsen van Medernblik zeer goed, aangezien hij op de wandelingen alles nauwkeurig waarnam. Haan is iutusschen te Hoorn aan gehouden, juist toen hij zich op de boot naar Amsterdam begaf. DE HAAGSCHE HOOFDCOMMIS SARIS, In de vergaderiaig van de Vereeni- ging van Inspecteurs van Politie te 's- Gravenhage, werd met algerneene stemmen aangenomen de navolgende motie: „De Vereeniglng van Inspecteurs van Politie te 's-Gravenhage, gelezen het antwoord van Zijne Excellentie den Minister van Justitie in de zitting der Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraal van 11 December J.I., gegeven op do vragen door mr, Treub gesteld, verklarende steeds overtuigd te zijn geweest van de onwaarheid der be- sehnldlQloaan tot voor korten tild W-' gen den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage ingebracht, wenscht den hoofdcommissaris geluk met de waardeerende uitspraak van den mi nister voornoemd, neergelegd in de slot-alinea van diens antwoord (dat aan het Ingesteld onderzoek geen grond kan worden ontleend voor de meening dat de leiding der politie te 's-Gravenliagc, voor zoover deze in handen is van den hoofdcommissaris van politie aldaar, niet verder met vertrouwen in zijn handen kan wor den gelaten). PERSONEELE BELASTING WE GENS MOTORRIJTUIGEN. Het. bestuur van de Ned. Autonio- bielclub heeft -een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aan leiding van de Memorie van Ant woord op het V. V. van het wetsont werp tot heffing van personeele be lasting wegens motorrijtuigen. Adressant verzoekt ten slotte de Kamer het wetsontwerp te willen ver werpen, subsidiair de bij het adres gedane vorstellen te willen overne men als amendement. DE KRACH IN DEN DIAMANT HANDEL. Men meldt uit Amsterdam: Donderdag is er rechtsingang, met bevel tot instructie, verleend tegen den commissionair in diamant S., die zich sedert Woensdag in gijzeling bevindt op grond van art. 87 der Fail- lissementswet. GROOTE VISCH GEVONDEN. Aan het Texelsche strand is het lichaam van een groote visch gevon den, wegende ongeveer 100 KG, De lengte van deze visch, hoogst waar schijnlijk een zuigvisch, is 128 c.M., bij een breedte van 78 en een dikte van 28 c.M, AMSTERDAMSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Woensdagavond vergaderde in „Krasnapolsky" te Amsterdam boven genoemde bond, ter behandeling van bestuursvoorstellen, die een uitvloei sel zijn van het drievoudig ontslag. De bestuursvoorstellen luidden De afdracht \an de afdeelingen aan de bondskas te verhoogen tot 35 cent per lid en por maand, ingaande 1 Ja nuari 1909. Dit voorstel werd aangenomen mei 98 tegen 93 stemmen. De bedoeling er van was, fondsen beschikbaar te krijgen voor bezoldi ging van een bondsbe3tuurder-redac- teur-adminlstrateur. Daartoe was ook wijziging der sta tuten noodig. Het tweede, daartoe strekkende lid van het voorstel verwierf evenwel niet het voorgeschreven drie kwart gedeelte der uitgebrachte stemmen 110 leden stemden vóór, 82 tegen. Daarmede werd het gansche be stuursvoorstel verworpen geacht, In verband waarmede het bondsbestuur' zijn mandaat ter beschikking stelde. liet voorstel tot invoering van het. beginsel dér centralisatie tri O en hond werd ten slotte verworpen met 124 tegen 74 stemmen. De wijzigingen, door het bestuur voorgesteld in art. 4, 7 en 8 dér statu ten, hadden ten doel ook een niet- ambtenaar toe te laten als voorzitter van het bondsbestuur. („Tel.") VOOR DE NOODLIJDENDEN OP CURAgAO. (3e lijst). Naar aanleiding van den oproep om steun, uitgegaan van het, Algemeen Nederlandsch Verbond, zijn nog in gekomen de volgende giften C. W. B., te Alkmaar, 10 X. door bemiddeling van J. W. T. f 1000 C. C. E. R. f 5J. L. B. 100 II. W. S. 1.50 J. W. A. N. 2.50 Vicus 1, allen te Amsterdam A. van W., te Antwerpen f5; J. V. Jzn. te Bergam bacht 5 Dr. II. J. v. V. te Davos Platz 2.50 Dr. B. A. P. v. D. f 10 Vereeniglng Oost en West f 476.50 S. i 10 alien 'te Den Haag R.-K. Pa- rocli. Zangkoor te Dieren f5; G. van A. f 2.50 J. F. W. J. K. f 10 mevr. O. f3; L. v. rl. M. f 2.50 C. van W. f 2.50 N. N. f 2.50 A. B. van O. A. f 2.50 II. J. M. P. f i, allen te Dor drecht Mr. T. C. te Ginneken f 5 .T. C. Th. G. -J. II. te Halfweg, bij Haarlem, f2.50; II. I. S. te Laren f 2,50 Ds. K. S,, te Harderwijk (op brengst lezingen over Curacao) f 50.99 J. Pb. te Hengelo 2.50 A. C. P. re Middelburg f 1 J. Th. J. te Nij megen ƒ5. Totaal f 1729.99, met.liet bedrag der vorige lijsten (f '2254.52 1/2) samen. f 39S4.511/2. W-aar 11. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H, de Prins met belangrijke giften zijn voorge gaan, mogen de Nederlanders, meer dan tot nu het geval was, volgen om den steigenden nood der Kolonie te helpen lenigen. De bede om hulp uit Curacao lot, ons gekomen was zeer dringend, maar heeft zeer onvoldoende deernis ge wekt. Laat ieder in zijn kring nog eens aaisporen tot de zoo hoog noodige hulp. Laten de honderden duizenden worden t Giften worden ingewacht bij C. van Son, administrateur A. N. V., Wijn straat 81, Dordrecht. ONGELUKKEN. De heer C. Z wan ik ken, hoofd eener school te Nijmegen, Is aan bloedver giftiging overleden, tengevolge van 't openkrabben van een puistje, In de suikerfabriek St. Anto'ne, te Oudenbosch, wilde een werkman uit Oud-Gastel, een bou.t aan een der voorwavrners vastdraaien. De bout brak, zoodat het kokende sap uit den voorwarmer stroomde en den rnan omver spoelde. Hij verbrandde zijn beide beenen, terwijl door den val nog het rechterbeen brak, In zorg- wekkenden toestand Is hij naar het gasthuis t.e Oudenbosch vervoerd. Te Obbicfot (Limburg) ls een kind gedood met een steenworp door een twaalfjarig meisje D# justitie stélde een onderzoek In. Te Emmer-Compascuum ls de 22- jarige F. Trip in dronkenschap te wa ter geraakt en verdronken. Te Diepenveen is het lijk van de weduwe Durand, een bejaarde vrouw, uit het water gehaald. Te Blerik is Woensdagavond door den trein overreden en onmiddellijk gedood de 18-jarige dienstbode G. Boots. Zij is vermoedelijk door de duisternis misleid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN d 30 Cts. per regel. GIJ KUNT U ER VAN OVER TUIGEN. Hier volgt een getuigschrift uit Zaan dam. Gij kunt U overtuigen van de waarheid er van. De Heer J. Peterbroers, Hoveniers- pad 5 te Zaandam, meldt ons: „Veer tien jaar lang werd ik gekweld door een hevige pijn in den rug en lende nen, deze pijn ging door mijn geheele lichaam. Onophoudelijk had ik last van hoofdpijn en duizelingen in het hoofd en steeds was ik aangedaan met een vermoeid, afgemat gevoel, vooral 's morgens bij het opstaan. De urine was troebel en wanneer zij eenigen tijd stond, was er veel bezinksel in. Mijn slaap en eetlust lieten veel te wenschen over en wat ik ook voor de ze ziekte geprobeerd had, alle goede zorgen en voorgeschreven geneesmid delen waren tevergeefs gebleken. Ten slotte ging ik op aanraden van een mijner kennissen er toe over een proef te nemen met Föster's Rugpijn Nieren Pillen en ik was ten zeerste verwon derd, toen ik reeds na een paar da gen de goede werking hiervan kon waarnemen. Ik kan U mijn vreugde niet beschrijven, toen ik veertien da gen later geheel en al van mijn pijn en ellende verlost was. Voor alle ze kerheid zal ik echter nog eénigen tijd met Uw pillen doorgaan, ten einde den wortel van het -kwaad uit te roeien." Twee en een half jaar later bezocht onze vertegenwoordiger nogmaals den Heer Peterbroers en zeide deze: „Ik bon geheel door Üvv pillen genezen. Het lijkt nu wel, of ik nooit ziek ge weest ben, want na Tiet gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben ik volkomen hersteld gebleven. Wan neer iemand mij bezoekt omtrent dit geval zal ik hem gaarne de bijzonder heden van mijn genezing mededee- le.n." (w.g.) J. Peterbroers. Koopt geen pillen, die niet den vol- ledigen naam: „Foster's Rugpijn Nie ren Pillen' op het etiket hebben. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel iv f 1.75 voor één, of 10,vnor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. ÏÏOHEL's Hamatogen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd! Uw eetlust wordt flin ker, uw zeuuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen, en weigere namaaksels! Barteljorisstraat 23. met pot compleet gegarneerd wan f 2.50 af. GROOTSTE KEU ZÉ.' Rechtszaken DE TELEPHOON-QUASTIE Donderdag diende voor do vierde kamer Jer Amslerdamsche Rechtbank do zaak van de ontslagen gemecnle- léLephoniste, die beschuldigd wordt, dat ze een derde telephoongesprekken heeft laten afluisteren. Uit de dagvaarding, reeds vroeger door ons medegedeeld, herinneren wij, dat aan de beklaagde in de eer ste'plaats is ten taste gelegd, dat ze als ambtenaar of belast met den dienst der gemeente*-telephoon van Amsterdam, den inhoud van aan die telephoon-inrichting toevertrouwde berichten heeft bekend gemaakt aan een ander dan aan dongene voor wie die berichten bestemd waren. In de tweede plaats is ten loste gelegdpo ging daartoe. Het ten iaste gelegde had, volgens de dagvaarding, plaats op verschil lende tijdstippen la den loop dor maand Augustus, in elk geval op 26 Augustus 1908. Zij verstrekte toen vol. geus de nadere omschrijving in de dagvaarding opzettelijk en weder rechtelijk een telephonische verbin ding of aansluiting aan den journa list Jozef Hagens werkende voor het Nieuwsblad van Nederland we tende en met het oogmerk dat deze daardoor zou kennis nemen van d en inhoud van een gesprek, dat zij wist, dat op dat tijdstip tusschen twee an dere personen, die zij zelve telepho- nlsch had verbonden, door middel van de gerneenbe-telephoon werd gehou den. In de primaire tenlastelegging wordt gezegd, dat de Journalist. Hagens van den inhoud der berichten heeft ken nis genomen in de subsidiaire, dat het voorgenomen misdrijf van be klaagde om den inhoud der berichten aan hem bekend te maken, niet werd voltooid door de van haar wil onaf hankelijke omstandigheid, dat het ge sprek niet door den journalist Ha gens werd verstaan. Allereerst vverd de getuige-deskun- dige de heer W. A. J. van der Hurk,: ingenieur bij de telefoon, gehoord. Hij verklaarde hoe de beklaagde al lan gen tijd van deze feiten verdacht wérd, maar het heel moeilijk was het misdrijf te constateeren. Door een truc heeft hij op 26 Augustus ook een gesprek gehoord en betrapte de tele foniste op heeferdaad. Getuige-desluiiidige heeft onmiddag lij |c lelephoniste bij zich ontboden. Zij ontleende, maar toen ze er op at tent was gemaakt, dat alles bekend was, erkende zij gelegenheid gegeven te hebben het laatste gesprek af te luisteren, het gesprek nl. van de hee ren Hartz en Loopuit (Granaat). Zij verklaarde in tegenwoordigheid der hoofdopzichters dat ze nog wel eens gelegenheid gegeven had om de ge sprekken af te luisteren en dat ze dat gedaan had, Omdat meneer Hagens haar gezégd had. dat het hooren van dit gesprek van groot belang voor hern was. liet vérhoor is daarna ge staakt, omdat de lelephoniste onwel werd, waarop de get.uige-deskundigé de lelephoniste schorste en naar den wethouder ging. In overleg met hem vverd toen de lelephoniste voor ont slag voorgedragen. Nog denzelfden dag werd ze ontslagen. Hierna werd de beklaagde verhoord. Voorz. U wist dat u tot geheim houding verplicht was? Belcl. Ja, dat wist ik. Voorz. Wat ls de aanleiding dat, u het ambtsgeheim hebt geschonden Bekl.Ik heb mij wel meer verdien stelijk gemaakt tegenover abonné's. Ik wist, dat ik het niet mocht doen, maar er zijn zooveel dingen, die je niet doen mag. Had ik het reglement beter doorgelezen, dan had ik beter gezien. Voorz. Hebt u wel vriendelijkhe den van Hagens ondervonden Bekl. Ik heb wel eens vrijkaarten an hem gehad voor een schouwburg. Maar na verleden jaar November niet. Hagens heeft echter gezegd, dat. als ik vrijkaarten wilde hebben, ik dio krijgen kon. Vervolgens werden de lieer II. .7. Hartz, secretaris van de A m sterdam- selm .Tuweliersvereeniging, en de heer J. A. v. Zutphen, bestuurder van den A. N. D. B., gehoord. Zij verklaarden hoe hun telephonische gesprekken op raadselachtige wijze altijd nauwkeu rig in het Nieuwsblad van Nederland werden weergegeven. De heer Van Zutphen had eens gezegddie kerel (Hagens) is een duivel, want hij komt overal achter. Later is gebleken op welke wijze hij deze berichten verkreeg. De journalist Jozef Hagens werd, alvorens gehoord te worden, gewe zen op het gewicht van den eed. „Weet wat u doet. U is eerst als verdachte gehoord", voegde Mr. Mei nes/. hem toe. „U hebt beklaagde meermalen telephonisch opgescheld of ze nieuws had „Dat herinner ik mij niet. Ik vraag aan iedereen of hij nieuws heeft." „Dit antwoord geeft den indruk, dat u niet van plan zijt om de waar heid te zeggen. U hebt de beklaagde op schandelijke wijze misleid en ver leid. U is nogniaa.l3 gewaarschuwd. Is het werkelijk waar, dat u meer malen deze beklaagde aangesproken hebt omtrent mededeelingen te doen over dit of dat ,,U bedoelt telephonisch Na eonig dralen erkent Hagens, dat hij op 26 Augustus aan de bekl. heeft gevraagd of zij hem met den heer Hartz verbinden wilde. Maar hij zegt nagenoeg niets van het gesprek te hebben kunnen hooren. „Dat is alweer een leugen, want de ingenieur hoeft duidelijk liet gesprek gehoord en u had het ook moeten hooren. Maar dat het bericht niet in hot ,,-Nbkl. v. Ned." opgenomen werd op den dag van liet ontslag der lele phoniste, is niets bijzonders. Getuige Hagens erkent wederom aarzelend, dat hij aan bekl. vrijkaar ten heeft gegeven en toegezegd. De Voorzitter noemt het verder een gewetenlooze handeling van een jour nalist om een jong meisje op een der gelijke wijze te verleiden. Daarna was het woord aan het O. M., mr. Peereboom, tot het nemen van zijn requisitoir. Door de handeling van beid. zijn ernstige belangen geschaad. De bekl. verdient dus een ernstige straf. Bewezen acht spr. het dat. deze beid. op 26 Augustus do berichten, die door den heer Hartz aan de telephoon wer den toevertrouwd, aan Hagens hoeft bekend gemaakt én dat zij zulks ge daan heeft als ambtenaar. Het heeft der justitie zeer gespeten, dat Hagens hier niet op de bank der beschuldigden kon worden gebracht., maar het. is niet -bewezen, dat door beloften of giften deze bekl. is overge haald. Want hij verdient een zeer ernstige straf. Spr. weet, dat Hagens aan meer be richten niet op eerlijke wijze komt. Maar hij raadt hem aan niet op dien weg voort te gaan. Welke straf? De belangen van de telephoon en van do telephonle zijn te groot dan' dat met een geringe straf kon worden volstaan, zij het dan dat het inelêjs Vïêrf Vêrlélu. Eisch3 maanden gevangenisstraf. Mr. J. A. Levy, die voor de beklaag de als verdediger optreedt, ontkent. dat hier opzettelijk is gehandeld. Be klaagde heeft niet gehandeld volgens kwade trouw, zij heeft gehandeld ar geloos, lichtzinnig. Neen, bekl. heeft zich geen rekenschap gegeven van den ernst der zaak. Het ontsla.g heeft deze beteekenia, dat het meisje broodeloos wordt ge maakt, en dat haar ouders, voor wie ze de steun was. missen het geldelijk honorarium van f 1 daags, hetwelk zo aan haar ouders gaf. Nu mo-est, afge scheiden van deze zwaarwichtige straf nog hét leven van het meisje worden verwoest door een strafvonnis, want dat zou het gevolg zijn, wanneer de rechtbank gevolg gaf aan het requisi toir van liet O. M. Bovendien worden ook de ouders van het meisje, eerzame lieden, die nooit iets met de justitie uitstaande hadden, diep rampzalig gemaakt.. Aan •do consciëntie van den rechter Wenscht pl. te vragen, of dit alles is overeenkomstig deze zaak en deze persoon. Daarna, Lot zijn eigenlijke verdedi ging komende, betoogt pl., dat er hier geen strafwet is die deze daad be heer sc lit. Pl. betoogt, dat de gemeente Am sterdam verkeert in de onrechtmati ge positie van een telephoon te bezit ten, die van privaatrechte] ij ken aard is, een telephoon, dus niet voldoende aan art. 21, 2e lid, van de wet op de telephonie. Die privaatrechtelijke te lephoon wordt derhalve niet be schermd door art. 19, waarop het O M, zich heeft beroepen. In de eerste plaats wordt de privaatrechtelijke te lephonic door de wet zelve gestraften verder blijkt uit de gemeenteversla gen zelf, dat nog geen concessie is ver leend. De machtiging die de Regentes 20 April 1897 verleende, had een pri vaat karakter. Pl. vraagt ten slotte ontslag van rechtsvervolging en vrijspraak. 31 Dec. a. s. uitspraak. DE BURGEMEESTER VAN BEST. Donderdag werd voor de Rechtbank te 's-Hevtogenbosch de zaak behan deld van den heer J. F. M. Dobbelae- re, burgemeester van Best, beklaagd dat hij, de hij art. 35 der Wet op de Bedrijfsbelasting van 2 Oct. 1893 op gelegde geheimhouding schendende, in eene vergadering van den P,aad der gemeente Bost, aan een of meer Raadsleden heeft medegedeeld dat, en tot welk bedrag, of tot welk bedrag ongeveer, de weduwe A. de Wert in de bedrijfsbelasting was aangeslagen, welke feiten hem uit hoofde van zijn ambt van burgemeester van Best ge bleken waren uit het kohier dier be lasting, terwijl hij hoogst onvoorzich tig en roekeloos genoemde feiten uit achteloosheid en onnadenkendheid heeft medegedeeld bij de vaststelling van den hoofdei ij ken omslag voor de gemeente Best. De officier van justitie, het woord bekomende, verklaarde de beschuldi ging vanvopzet bij beklaagde te laten varen, maar wijzende op diens grove nalatigheid, bij een burgemeester in een zóó belangrijke zaak niét te ver- schoorién, waar deze zich had be hoo ren te vergewissen hoedanig hij had moeten handelen, eischic togen hem eene geldboete van f 100, subs. 60 da gen hechtenis, wegens het door schuld schenden van bevolen geheimhouding. ONZEDELIJKE LECTUUR. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft tot 1 maand gevangenisstraf ver oordeeld J. B., boekhandelaar, te Rot terdam, wegens het ter verspreiding in voorraad hebben van voor de eer baarheid aanstootelijke boekenlijsten ter zake waarvan de Rotterdamsche rechtbank hem van alle rechtsvervol ging had ontslagen. VRIJGESPROKEN. Een 35-javige jachtopziener en on bezoldigd rijksveldwachter te Axel, beklaagd van mishandeling, werd vrijgesproken. Competitie-Overzicht. De F. C. Brugeöis in Haarlem. We hebben dezen keer een bijzon der gunstigen Zondag achter den rug, beide Haai'lemschc teams zijn onge slagen uit den strijd gekomen On-, danks de onvolledigheid heeft Haar lem Ajax vrij gemakkelijk met4—1 geklopt. Fr is weer een gekwetste bij, namelijk Lijrikamp, die als invaller 'meespeelde, H. F. C. hield zich i j Dordt goed door 3—3 te spelen echter beeft de regen o. i. den wedstrijd voor do Haarlemmers gerei. Hoewel bij H. F C. de voorhoede goed genoeg 's, is het verdedigende deel. van het elftal maar matig do Keeper is vrij afwis-, selend, de hoeks zijn matigjes en van de middenlinie noemen we alleen Ka ter als een werkelijk goede speler. Ter Spill trust de voor een middcnspc- ler noodige vlugheid „werkt" vol strekt niet en speelt dientengevolge een meer aanvallend dan verdedigend spel. La Bastide zagen we pas een maal en kunnen Item dus niet beoor- deeJen. De voorhoede verbetert ech ter steeds, en Va.n Gogli speelde in Dordt zelfs uitstekend, evenals Ten Cate. Mannus Francken zou waar schijnlijk op zijn oude linksbinnen plaats beter zijn dan als midden-voor; zijn schot en zijn spel voor doel is tegenwoordig niet zoo goed meer als vroeger. H. V. V .heeft haar zwaren tegen stander Velocitas met 6—2 verslagen, en daarmede op schilferende wijze haar vorm gehandhaafd. We wéten 'niet of er ooit een .club .ongeslagen^ kampioen van Nederland is geweest inaat' II, V. V.'s kans daaroi> is dit jaar groot. Dat Hercules op eigen veld tegen Sparta een vee>r zou laten, was te voorzien, en voor de tweede maal won Sparta, al was liet nu 20, in plaats van 110. Vreemder is de overwin ning van II. B. S., dat op den eersten seizoensdag met 0—5 van Quick klop kreeg, en nu dat zelfde Quick mot o—i sroe2 i 't Gaat met liet Hanenburgschc team dit seizoen niet bést, en hét schijnt, dat de veranderingen In het

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6