HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Haarlemmer Halletjes Onze Lachhoek. ZATERDAG 19 DECEMBER 1908 MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De tentoonstelling van bronzen, die thans in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid geopend is, trekt zeer de aandacht; te meer nog daar 'n gietvorm met gietstukken aanwezig is, ten einde te doen zien op welke wijze het gieten plaats heeft. Zondag is de toegang kosteloos. Leger des Heils. Naar men ons meedeelt, zullen be halve het Kerstfeest voor de armen, twee groote Kerstfeestsamenkomsten gehouden worden in de Vereeniging, waarbij kinderen in 't wit gekleed, rond den electrisch verlichten Kerst boom zullen zingen. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 631 baden genomen, in dat aan het Leidscheplein 511. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht rragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeoden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Wanneer Iemand verklaart zeker bedrag schuldig te zijn en geeft hiervan een afschrift op gewoon pa pier, heeft dit nog waarde? ANTWOORD: U bedoelt" zeker, dat er een schuldbekentenis bestaat op ongezegeld papier? Maar dit doet niets tot de zaak. Het zegel is maar een belastingquaestie en afschoon de be lasting ook betaald moet worden en. zeker zal betaald worden als het stuk ooit in rechten mocht worden gebe zigd, hangt de geldigheid van het stuk daar niet van af. VRAAG: Ik ben gevraagd toeziende voogd te worden over een paar kinde xen. Wilt u mij eens duidelijk maken, waarvoor dat is? ANTWOORD: Een toeziende voogd is zoo ongeveer een persoon die de handelingen van den voogd contro leert, op diens bestuur toeziet en ook zelf ais voogd optreedt, wanneer de voogd zijn taak niet vervult, tot dat er weer een andere voogd gekozen is. BLOEMENDAAL. 'Als deskundige voor de opneming der waarde van mobilair ten behoeve van de heffing der personeele belas ting in de gemeente Bloemendaal voor het belastingjaar 1909, zijn be noemd de heeren G. L. Smit, C. J. Cramer, P. A. Poppink en A. Konijn Az., alle te Haarlem. Voor inschrijving bij de Nationale Militie, lichting 1909, zal gelegenheid bestaan van 1 tot en met 31 Januari 1909 speciaal op den 12en Januari 1909 in het Raadhuis te Overveen van 10—12 uur voormiddags. HEEMSTEDE. Het R. K. Parochiaal Armbestuur alhier, stelt Dinsdag hare soepkokexij ten dienste der armen in deze ge meente weder open. TWEEDE KAMER. Er is geen ant'these tusschen dis tricts- en algemeen belang, tusschen stads- en platielandsbelang er is slechts algemeen belang, Zeide de heer Roessingh gisteren. Met dat al is het niet mogelijk voor ons om stil te staan bij alle belangen, die de be spreking over de Waterstaatsbegroo- ting vormen. IJmuiden, de vischhal, de afslag werden uitgeschakeld. Besloten we.rd, op voorstel van den heer Leiy, gesteund door den heer De Stuers, den Minister Bevers te mach tigen tot aankoop, voor f 275.000, van terreinen aan den Hofsingel te 's-Gra- venhage, achter het Tweede Kamer gebouw gelegen, ter eventueele uit breiding van de behuizingen van de zen tak der vertegenwoordiging. Aan den overkant, in de Eerst© Kamer, moesten de leelijke tribunes weg., zei- de de heer De Stuers. De Minister was nog met den Senaat in over leg. Daarna kwam „Spoorwegen" aan de orde en stegen we in den boemel- trein, die ditmaal wel 20 stations had. De heer Schaper klachten over de rede van den voorzitter der Spoorweg- Staatscommissie, dte den draak had gestoken met Staatsexploitatie dub bel spoor voor MeppelGroningen— Leeuwardenschooltreinen in het Groningsche behoud van goedkoops reisgelegenheid, vooral 's zomers,, en van retourbiljetten. De heer Boogaardt een beter sta tion voor Breda ]>etere aansluitingen met Amsterdam en Rotterdam stop pen van sneltreinen 'té Lage Zwalu- we Breda heeft 5 ets. perronkaartjes, die elders maar 2 172 cent kosten. Schande 1 De heer Janssen (Maasstrlcht) al gemeens spoorweg-politiek het vol gend jaar d'enstvoorwaarden en rechtspositie van het personeel waren nog onvoldoende geregeldklacht over.trage behandeling van spoor wegzaken allerlei wenschen voor Limburgnieuw station voor Maas tricht. De heer Blooker maatregelen te gen hinderlijk geraas van treinen concessie voor de electrische tram VoorburgDen Haag. Zes sprekers overgeslagen belan gen als de bovenstaande, of van de zelfde soort. De heer Drucker algemeen© erger nis over de wijze waarop de Regee ring zich van ernstige grieven af maakt, geinige de verklaring dat het station D. P. te Rotterdam bevredi gend is. De heer Troelstra moest tóch 'over den toestand van het personeel spre ken wèl degelijk konden der Maat schappijen nieuwe lasten worden op gelegd. De belofte van 1903 moest te genover het personeel, welks actie niet verslapt, worden nagekomen. Hel Koninklijk Besluit van 1905 op de diensttijden enz. moest gewijzigd worden. Aan de dienst- en rusttijden werd de hand niet gehouden; het personeel moest niet te lang ïn dienst worden gehouden. Er werden te veel ontheffingen verleend van de regle mentaire bepalingende arbeiders waren bang om te weigeren eu het personeel bezat geon mïdaelen om zich te doen beschermen. De regeling deugde nietspreker gaf voorbeelden, o.a. van een man, wiens etenstijd (20 minuten) zou vallen.... 's ochtends half 10. En andere, voorbeelden. De rechtspositie deutrde nietde chefs hadden allerlei middelen om zich van lastig personeel te ontdoen. De bevor dering bij de centrale werkplaatsen leidde tot willekeur. De groepsverte- genwoordiiging was gebleken de vak organisatie niet to kunnen vervan gen. Onverantwoordelijk was het op treden van de directie der II. S. M. tegen de vakorganisaties. De spreker redevoerde tot zes uur, voor den Voorzitter en nogtwee leden 1 De boemeltrein gaat hedenochtend verder. In de avondvergadering werd de Landbouwbegrooting behandeld. Aan den heer Helsdingen, die af keurde, dat door het steeds „waarne mend" blijven van den Raadsadvi seur, die een toelage geniet uit de Ko loniale geldmiddelen, deze een ca deau ontvangt van f 1S00, antwoord de de Minister, dat men een goeden ambtenaar, doorkneed in de arbei- dersverzekernmgs wetgeving, niet om een pensioen.quaes tie op zij moet zet ten. De stemming over den diesbetref- fenden post werd intusschen aange houden. De heer REIJNE vindt de voor den landbouw genomen maatregelen, we gens de voortreffelijke resultaten, al lerminst te duur, maar raadt toch voorzichtigheid aan met het oog op de financieele omstandigheden. Spreker en de heeren Zijlma en Reyne drin gen voorts aan op een spoedige tot standkomihg van een Vogelwet, wel ke moet wachten tot de langzaam ar beidende Comm. voor een herziening der jachtwet met haar taak gereed komt. De heer Reyne wees vooral op het nut van vogelbescherming, daar de vogels de nonvlinder uitroeien. De Minister, yoor wien liet verband tusschen vogel- én jachtwet vaststond, verklaarde dat binnen enkele maan den een ontwerp-jachtwet is te ver wachten van de betreffende Staats commissie. De'heer 'Tyderiran, lid dér Commis sie voor de jachtwet-herziening, zet te uiteen dat persoonlijke redenen vertraging in den arbeid dier commis sie veroorzaakte en betoogde verder, dat te veel buitengewone vergunnin gen ex-artikel 26 jachtwet zijn ver leend, het onbillijk achtende, vooral tegenover bezitters van heerlijke jachtrechten, om de aanwezigheid van konijnen reeds voldoende te achten als element voor de aanwezigheid var nadeel door schadelijk gedierte. Naar aanleiding van opmerkingen der heeren Reyne en Schokking over de Rïjkszuivelschool te Bolsward, zei- de de Minister overweging toe van practische bedenkingen tegen het on derwijs aan die school; voorts beloof de hij den heer Reyne bespoediging van de stichting eener tuinbouwwin- terschool in het bloemboilendistrict. en overweging van subsidie voor dé leermiddelen der landbouw-cursussen terwijl de Minister den heer Roessingh overvveging beloofde van eenige wen ken ter voorkoming, dat vele leerlin gen der winterschoien den cursus on tijdig verlaten, hetgeen de heer Roes singh o.a. toeschreef aan te geringe ontwikkeling der leerlingen, en te hooge eischen door leeraren gesteld. De heer Tydeman verklaarde tegen den post subsidie aan Boerenleenban ken te zullen stemmen, omdat met staatsgeld banken worden gesubsidi eerd die menschen van een bepaalde godsdienstige- of levensopvatting uit sluiten, terwijl de heer De Visser geen enkel bezwaar van vroeger meer te gen dezen post verklaarde te hebben, daar uit een door hem ingesteld on derzoek gebleken is, dat er drie cen trale organisaties zijn, waardoor het bezwaar dat protestanten zich niet konden aansluiten bij den Boerenbond vervallen was. D© Centrale Bank te Utrecht is neutraal, terwijl de Coöp. Bank te Eindhoven afdeelingen heeft in verschillende gemeenten waar pro testanten lid zijn. De Minister verdedigde de subsidies Toen er stemming gevraagd werd, moest eerst in stemming komen een in het begin van den avond aangehou den artikel. Er bleken slechts 46 leden tegen woordig, waarom de vergadering ge sloten moest worden. AUDIëNTIE BIJ DEN PRINS. 'De particuliere heeren en de mili taire officieren, die aan de Koningin audiëntie ter dankbetuiging of voor stelling hebben aangevraagd, zullen daartoe a.s. Woensdag 23 dezer na mens H. M. door Z. K. II. ten paleïze worden ontvangen. WETTELIJKE REGELING VAN DEN ARBEID. De Minister van Landbouw, Nijver, heid ©n Handel heeft in de memorie van antwoord op zijn begrooting aan de Tweede Kamer eenige mededeelin- gen gedaan omtrent zijn plannen tot verdere wettelijke maatregelen ter bescherming van den arbeid. Wij stip pen daaruit het volgende aan Een wetsontwerp tot bescherming van de steenbouwers tegen de geva ren van hun beroep is in bewerking. Een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de arbeidsverhoudingen van kellners en koets'ers. De toestanden in de lompensorteer- derijen zijn dit jaar aan een nauw gezet onderzoek onderworpen. Bü het onderzoek naar loodvrije glazuren voor de keramisch© indus trie zijn uitkomsten verkregen, welke grond geven voor de verwachting, dint" - vervanging van loodhoudende glazuren door onschadel"ke metter- igf! m.r,<reliik zal blijken. Volgens den minister kan de wet- "rwer geen bepalingen voor de kleine dgarenmakeriien vaststellen, voordat vaststaat, welke maatregelen op het Tebi©d der huisindustrie behooren t e .vorden genomen. Door den minister wordt overwo gen. langs welken weg meerdere ve>- igiieid bij 'het gébruik van steigers en later in het algemeen bij de uit- .oernjT van bouwwerken is te ver krijgen. Een afzonderlijke wettelijke rege ling tan aanzien van het laden en ossen van schepen is in voorberei ding. Het eindrapport van de Loodwit- commissie zal vermoedelijk in de eer ste' helft van 1999 worden u'lge- br'acht. De minister wijdt voorts zijn volle aandacht aan de vraag en zoo ja in hoeverre de leeftijd, beneden welken kinderen geen arbeid mogen verrichten, behoort te worden ver hoogd. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Blijkens hot verslag over den dienst dei Posterijen, der Telegrafie en der Telefonie over 1907 bedroeg het aantal gew'sselde stukken 137.692.252 blie ven, briefkaarteu 88.o34.U04, aange- teekende brieven en andere stukken 4.1Ö8.ÜÖ3, aangeteeker.de brieven mot aangegeven waarde 567.512, nieuws bladen en andere gedrukLe stukken 2oZ.143.9o8, monsters van koopwaren 5.253.198, dienstbrieven 13.o40.5oD, postwissels 6i08.ü5ü, postpakketten 6.655.291. Het totale verkeer bedroeg in 1907 521.318.876 stuks, tegen 486.426.231 in 1906. Gedurende het jaar 1907 werd ver kocht aan port- etn frankeerzegels voor een bedrag van 13.464.933, zijn de f422.165 méér dan in het vooraf gaande jaar. e Het bedrag van de zuivere ontvang sten heeft bedragen 14.203.939, het bedrag der geheele geldelijke verant woording 297.293.976. De uitgaven bedropen 11.862.991, zoodat de enkel voudige postdienst een batig saldo heeft opgeleverd van f 2.599.959, tegen 2.175.323 in 1906. In het geheel werden in 1907 gewis seld 3.011.690 telegrammen, tegen 3.072.166 in 1806, hetgeen een vermin dering aanwijst van 60.476 telegram men. Telefonie. In het interlokaal ver keer werden in 1907 gewisseld 2.529.180 gesprekken, een toeneming van 367.880 gesprekken bij 1906 ver geleken. EEN ARRESTATIE. Donderdagmorgen werd door de rechtbank te Utrecht de aanvraag be handeld van een vader, die voor zijn zoon, een 15-jarigen kwajongen, plaat sing vroeg in een tuchtschool, omdat de bengel thuis niet was te regeeren en hij o.m. dreigde den boel in brand te zullen steken. De rechtbank gelastte den jongen onmiddellijk voor te brengen; een 2- tal rijksveldwachters, met een deur waarder en een advocaat gingen ter stond naar de woning van het jong- mensch in de Haverstraat. De deugniet lag te bed en verzette zi,ch hevig tegen zijn arrestatie; ter wijl hij zich aankleedde, greep hij on verwachts een mes, dat hij in zijn broekzak had verborgen en trachtte er de veldwachters mede te steken. Hij vloog als een woedende op de beambten toe, die hem echter dadelijk overmeesterden en hem de trappen af sleurden naar beneden. De jongen ging als een razende te keer, maar 't mocht hem niets baten; de veldwach ters hadden hem stevig te pakken en brachten hun arrestant over naar het gerechtsgebouw in de Hamburger straat, natuurlijk onder grooten toe loop van het publiek. Een en ander veroorzaakte heel wat drukte. De jongen werd door de rechtbank opge zonden naar een tuchtschool, over eenkomstig den wensch des vaders. (U. D.) RIJKSMIDDELEN. Hot kan naar allen schijn ten lan gen beste met 's lands inkomsten o\er 1908 nog vrij goed afloopen. De maand November heeft wel is waar bij schier alle onderdeelen, die in betrekking staan tot de volkswelvaart een ach terstand opgeleverd, in vergelijking met 1007 .maar er is ruim 1.2 millioen meer ingekomen aan successierecht. De geheele voorsprong daarvan over 11 maanden is nu bijna 2 millioen, zoodat er over deze periode in het geheel nog bijna 50 mille meer is ont vangen dan ïji 1907. Op het elf-tivaalf- de der raming is nu nog 1.1 millioen in te halen, wat voor de maand De cember niet tot de onmogelijkheden behoort. In elk geval staat de Rijksrekening er heel wat minder slecht Yoor dan in het begin des jaars. DRUKFOUTENDUIVEL. Mogen wij een der Amersfoortsche bladen gelooven, dan meenen B. en YV. dier gemeente het buitengewoon goed met il. M. Ge koningin. Wij le zen er namelijk het volgend vriende lijk bericht „B. en W. stellen den Raad voor, evenals in vorige jaren aan H. Ai. de Koningin vrijstelling te verleenen (wij spatieeren) van de verplichting, voor meisjes gelegenheid te verschaffen om buiten avonduren, 96 uren in het jaar herhaiingsonderwijs te ge nieten." Bedoeld is natuurlijk verzoe ken in plaats van verleenen. EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Tramconcess'es zijn wonderlijke dingen. Ze beteekenen veel en ze be- teekenen niets, ze hebben waarde en ze hebbeu geen waarde. Dat kunnen we nu weer zien aan de Hollandsche Spoor, die van de gemeente Haarlem o. a. een voorloopige concessie heeft voor een tramlijn naar de grens van Haarlem aan den kant van den Zijl- weg. Natuurlijk niet met de bedoeling om de menschen bij die sfceenen grenspaal neer te zetten, maar ze ver. der te vervoeren in Overveen, liefst ook in Bloemendaal. Die voorloopige concessie hing nu en bleef maar han gen, zoodat de E. N. E. T. er op eens tusschen gekomen is en van den Raad van Bloemendaal een voorloopige con cessie gekregen heeft voor een tram ia Overveen. Daar zit nu de Holland sche Spoor met haar concessie tot aan de grens, waar ze niets aan heeft. Voor Overveen zou het plan, als het doorging, een groot voordeel wezen, want zoowel Overveen ais Bloemen daal zijn plaatsen, waar veel men schen heengaan, maar waar ook veel menschen vandaan willen. Nog al duidelijk, zal men zeggen, wie er heengaat, moet er vandaan ook, maar ik heb in'et zoozeer de tijdelijke bezoe kers als wel de bewoners zelf op het ■yog. Die zijn verbazend bewegelijk. Of ken ik er niet, die 's avonds naar Haarlem komen om zich te laten sche ren en brengen niet vooral een groot deel van de Bloemendalers den dag en soms ook wel den avond in Am sterdam dooi' Bijna al de menschen, die in villa's in de duinen gevestigd zijn, hebben hun zaken' in de hoofd stad. Bloemendaal is hun tuin, maar hun hart is er niet. Daarom stellen sommige bewoners van Overveen en Bloemendaal zich van het schoone plan, om een socië teitsgebouw in de gemeente t© vesti gen, met een zaal voor tooheelvoor- steUingen en concerten er bij, niet veel voor. Ik heb me laten vertellen, dat de vroegere sociëteit in Overveen uit gebrek aan belangstelling is opge heven en dat die in Bloemendaal om dezelfde reden den adem heeft uitge blazen. Evenmin als tweemaal nul ooit een positieve uitkomst zal ople veren, kan ik mij voorstellen, dat een dubbel gebrek aau belangstelling tot gevolg belangstelling zou kunnen hebben. Alle hulde aan het comité, dat de zaak heeft aangevat en vooral aan zijn voorzitter, dié er zich inderdaad ontzaglijke moeite voor geeft, maar we zijn hier niet in Indië, waar iemand maar een goed denkbeeld be hoeft te krijgen, of er wordt even een inteekeiilijst gemaakt, die onder de aanwezigen circuleert, zoodat men een uurtje later half weg is naar het be oogde doel. In ons land neemt het so ciëteitsleven af. De menschen hebben er geen behoefte meer aan. En de Bloe- meudaalsche Amsterdammers, denk ik, minder dan anderen, daar ze veel al zoo weinig belangstelling hebben voor de plaats waar zij alleen den avond en den nacht doorbrengen. Ben ik te zwartgallig, des te beter. Maar voorloopig zie ik geen succes voor de Bloemendaalsche sociteits- planneu. Om van de feestzaal, die het gebouw duur maakt en de exploitatie moeilijk, nog maar niet ©ons te spre ken I In de sociëteiten, zitten de men schen 's avonds dus niet. Op straat ook niet, In de vergaderingen ook niet. Wat we er ook voor kwaads van mogen zeggen, van 't achteruitgaan der huiselijkheid meen ik, de meesten zitten waarschijnlijk thuis. En als er op straat groot verkeer en drukte is dan wordt dat 's avonds veroorzaakt door jonge lui, jongens en meisjes veelal. Plezierig is die drukte lang niet altijd. In onze winkelstraten is het dikwijls vooral op Zondagavond, zoo'n herrie, dat een bedaard burger, vooral wanneer hij met zijn vrouw is, maar liever stiller wegen kiest. Het geschreeuw, het gevloek, het gesmijt, de misselijke taal, die je dan in onze hoofdstraten te hooren krijgt, is verre van aangenaam. Wat daaraan te doen is Niet veel meer. We hebben de jeugd laten ver wilderen door allerlei fraaie bepalin gen, die beletten dat je een kwajon gen een draai om zijn oor en geeft, of hem midden op straat eens ferm over de knie legt. Waag liet om een vinger uit te steken en niet zware schreden nadert een politieagent en maakt proces-verbaal tegen je op wegens MISHANDELING. Heb den moed om ©en rakker, die je deur bekrast of je huis bevuilt, een heilzamen scluik in te boezemen door hem een halfuurtje in huis te halen er ligt een veroor deeling wegens OPZETTELIJKE YR1JHEIDSBEROOV1NG voor je klaar. Zachtaardig zijn we geworden, slcp als een vaatdoek en de lieve jeugd weet het eu maakt er misbruik van. Of er dan in het geheel niets aan te doen zal zijn? Ik heb gelezen, dat in Dordrecht een artikel in de politie verordening is opgenomen, waarbij wordt verboden op straat noodeloos te schreeuwen of eenig rumoer tema ken. Blijkbaar hebben ze daar dus ook last van meer lawaai, d,an aan genaam is. Maar o wee, hoe zal uit gemaakt moeten worden, wat noode loos schreeuwen of eenig rumoer, ma ken is. De rustbewaarder zal nu ook stilte bewaarder worden, de politieman zal het geval hebben te beoordeelen. Nu is de een wat goediger dan de anaer. Je kimt een best mensch wezen, maar wat ongeduldig van aard, zoodat ru moer je gauw liindert en verveelt. Neem ëen agent van politie, die aldus wat kort aangebonden is, tot over maat van ramp woorden heeft gehad met zijn vrouw, omdat het huishoud geld alweer op was, zijn zoontje heeft moeten beknorren, omdat de rakker de kat van buurman geplaagd had en bovendien nog van den inspecteur de vermaning heeft meegekregen, om op onnoodig lawaai en rumoer goed toe te zien, omdat ©r pas een boodschap is gekomen van mijnheer X., die den beelen nacht door een kraaizieke haan in de buurt geen oog heeft kunnen dichtdoen. Daar gaat dan onze agent, een zvvaargeladen donderwolk gelijk. De eerste vonk springt weldra te voor schijn. Er komt een man aan, die een kruiwagen voortduwt. Het ding knarst, 't ls niet t© ontkennen. De agent ©r op af. „Naam en woonplaats? Adres van den kruiwagen De man staat op het hooren van de ze gebiedende stem verstomd. Ook de kruiwagen zwijgt. „Heb je 't verstaan Gauw wat, as jeblief. Je krijgt een proces-verbaal. Noodeloos rumoer op straat. Je kar piept." En nauwelijks heeft de stakker de officieele vragen beantwoord en is na het ontzettende „onthou je dag" ver der gegaan, waarbij zijn wagen, als in angst en vreeze, harder knarst dan ooit te voren, of de agent schiet op een jongen af, die al fluitend voorbij komt. „Ik bekeur Je, fluiten is noodeloos. Artikel 577 bis van de politievjv,'njuio- nlng." HIJ WIST RAAD. Rechter (gemoedelijk om de partij en tot elkander te brengen)„Is het je dan totaal onmogelijk om met je vrouw overweg te kunnon „Totaal „En waarom dan niet? Je moet we ten te geven en te nemen 1 Ik zie toch niet in...." „Weet je wat, hecron, ik zal haai veertien dagon hier laten. Dan zal u een beteren kijk op 't zaakje hebben!" AAN EEN DRUK STATION. Portier(Afroepend de stations, daar de trein op vertrekken staat). Reiziger in de restauratie (zich ver slikkend in zijn gloeiend heet© soep): „Nu al(tot restaurateur). Nee maar, ik ben pas aan de soep, ga maar door met het .puienen vau het diner, dan biijf ik een trein over." „Ja maar, dan kost het diner 80 cent meer, meneer 1" OOK EEN CRITIEK. A. Wat is dat voor 'n heer, met wien je zooeven sprak B. Tooueei speler. A. Tooneelspeler Dat zou men hem zoo op straat niet aanzien. B. En op de planken nog veel minder. Heer (tot zijn knecht) Ik zie je weliswaar altijd rooken, Herman, inaar nooit zie ik je sigaren koopen. KnechtMaar, mijnheer, dat zou er immers deu schijn aan geven, dat uw sigaren me niet goed genoeg waren Wat hebt ge toch, vriend Ik krijg dadelijk bezoek van een inuziaaai ui«ui eu nu zoeü ia den sleu tel van de piano. i>~- piano Slaat open 1 Ja juist, ik wil haar sluiten. GEDAGVAARD. Het bestuur van <i« Ambachtsschool ie Hoogevecu en omstreken is voor den kautoiuccuier gedagvaard, we gens overtreding der Yeiligheidswet. SLOEP OA1GESLAGEN. Bij St. Pierre, op de kusi van New foundland, is een sloep van hét Fran- sche oorlogsschip „Amiral Aube" tij dens een sneeuwstorm in een stortzee omgekanteld. De bemanning van ze ven koppen verdronk. EEN ONVERKLAARBAAR VER SCHIJNSEL. Men zal zich herinneren, schrijft het „U. D.'dat wij eenigen tijd geleden schreven over den geweldigen toevloed yan landloupers, die bij de politie te Utrecht zich aanmeldden voor nachtverblijf. Om aan dien stroom het hoofd te bieden, werd van gemeente .vege naast het hoofdbureau van politie atui d© Ganzenmarkt een lokaal ingericht, speciaal voor de huisvesting dezer arme zwervers, die gewoonlijk iedereu avond ten getale van 50, 60, 70 of 80 kwamen opda gen. Nu doet zich het merkwaardige ver schijnsel voor, dat de laatste dagen het aantal landloopers buitengewoon sterk is ingfkrompen, zoo zeer zelfs, dat Woensdag eu Donderdag niet meer dan 8 a tien man onderdak kwa men vragen. Deze ommekeer is plutse- lin- ingetreden, en men vraagt zich 1 tevergeefs af, wat daarvan de oor- j zaak is. Met is te onverklaarbaarder, waar juist in de wintermaanden het i getal zwervers gewoonlijk het hoogst pleegt te zijn dit jaar schijnt hierin onverwacht verandering te zijn geko men. Het Huis van Bewaring neemt j weliswaar geregelder dan eenige 1 maanden terug, landloopers voor de opzending naar Veenhuizen op, maar „As je me nou zeit de jongen. „Denk er om, geen beleediging. Je bent er bij." „Ik floot me hondje." „Ik zjo geen hond. Waar is ie dan „Weggeloopen, daarom floot ik hem net." „Uitvluchten, anders niet. Je floot een deuntje Japie is getrouwd." „Anders komt ie niet. of 'k moet nou net dat deuntje fluiten." „Praatjes", zegt de agent en No. 2 staat in 't zwart© boekje. Daar komt uit een zijstraat een groentekoopman. Niet zoo'n deftige met zijn firma op en een hit voor zijn wagen, maar een klein mannetje, die toevallig een en ander goedkoop heeft kunnen opdoen en nu uit volle borst schreeuwt„Rooie kooooool 1 lekkere, groote, roooliiiiiiie kooo wan neer op eens de helft van de kool hem in zijn keel blijft steken, uit pure schrik voor het verwoede gezicht van den politieman. „Noodeloos geschreeuw 1" zegt die en zwaait met zijn potlood voor de verbaasde oogen van den man heen en weer. „Ik verbaliseer je „Maar ik moet mijn kool toch kwijt", antwoordt de man. „Je hoeft toch niet zoo to schreeu wen, iedereen ziet wel, dat 't geen Brusselsche spruitjes benne En slachtoffer nummer drie prijkt in het gevaarlijke boekje. Maar daar de wandeling van den agent langer duurt, dan mijn geduld, volg ik hem niet verder. Binnen een paar uur heeft hij een heer, die met een lief t i g- bi af fenden hond loopt, een fabriekseigenaar die met de stoom fluit schafttijd laat aankondigen en den wagenvoerder van een electri sche tram, die naar zijn meening le druk belde, geverbaliseerd. Alleen nog maar over dag. Wat de avond niet zijn drukte van schreeuwende jongens en gillende meiden brengen zal, kan hij zich zelfs bij benadering niet voorstellen. Neen, we moeten de Dordtsch. strafbepaling vooreerst nog mrar niet overnemen. Met belangstelling heb ik gezien, dat korporaals en minderen van het 10de reg. infanterie le Haarlem een gymnastïekvereenigïng en een voet- balafdeeling hebben opgericht. Gym nastiek is best om muren te beklim men als de vijand je daar den lijd toe Iaat en met voetbal leer je hard Icopen op den vijand in, wel te ver staan. Maar wat me verwonderd heeft is dit, dat die vereeniging is opgericht omdat korporaals en minderen geen lid kunnen worden van de onderoffi ciers-vereeniging Ma rg Is dat, zou ik willen vragen, geen vergissing Indertijd is de persoonlijke dienst plicht in Nederland ingevoerd, om toenadering te brengen tusschen de standen in hel Kederlandsch© volk. 't Zou zoo goed werken, zei men, als jongens van rijke ouders in 't gelid stonden naast arme stakkers. Ver broedering, beter elkaar begrijpen, meer elkaar waardeeren, zou daar het gevolg van wezen. Houdt dat op zoodra de onderoffi ciersrang is bereikt? Eu zal men dus in den oorlog naast elkaar den muur moeten overkliminen, waartoe men zich in vredestijd yér van elkaar ge oefend heeft

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9