RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Kaadsels (Deze raadsels zijn alle Ingezon den door jongens en meisjes, die ,.Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij .vóór Donderdagmorgen goede oplossingen zenden, worden in het volgend nummer bekend gemaakt). 1. (Ingezonden door Herman Ha mer). Eerst komt Vader, dan Moeder, En toch komt de Vader t laatst. Ieder, die dit hier zal lezen, Staat gewis er van verbaasd. Mijn geheel is een stuk land, Waardoor twee rijken gaan hand aan hand. 2. (Ingezonden door Gerardus Ar ink) Ik ben een ding, dat de apotheker en de keukenmeid nogal eens gebrui ken. Laat de eerste letter weg en ik word iets moois en soms iets gevaar lijks, dat men alleen in den winter ziet. 3. (Ingezonden door Hannie Smit). Ik ben een vrucht van elf letters. 11 2 10 3 is een verkorte meisjes naam. 4 5 6 doet men aan een teugel. 10 11 is een maat. 4 9 8 10 11 is een vrucht. 4. (Ingezonden door Betsy Bouw meester). Ik ben 100 jaarzet een letter voor ïnïi en ik ben een wild dier. 5. (Ingezonden door Nairne Nauta). Wat kunt ge hieruit maken STIPSNERST. 6. (Ingezonden door Ruurtje Aarts). Zet onder elkaar Een plaats in Friesland. Een plaats in Friesland. Een dorp in Noord-Holland. Een plaats in Noord-Brabant. Een rivier in Nederland. Een rivier in Nederland. Een stad in Noord-Holland. Een stad in Drente. Een plaats in Zuid-Holland. Dg beginletters vormen den naam van iets, waar ik in flen winter graag aan mee floe. 7. (Ingezonden door Dora van Dam). hand wascht schoon den worden den als beide andere eene Wat leest gij hieruit 8. (Ingezonden door Jo König). Ik Desta uit 5 letters. 4 5 is in een manufactuurwinkel onmisbaar. 1 2 3 is een soort zij. Mijn geheel is in ieder huishouden onmisbaar. 9. (Ingezonden door Cato Bonke). Zet onder elkaar Een plaats in Zuid-Holland. Een provincie in Nederland. Een plaats in Zuid-Holland. Een plaats in Gelderland. Een stad in Zeeland. De beginletters vormen den naam van een gevaarlijk dier. 10. (Ingezonden door Guurtje Bul ters). Ik spreek zonder tong en ik wijs aan en heb geen vingers. Toch ben ik een nuttig ding in ieder huis Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. HAARLEM. Hoorn. Amsterdam. 'Arnhem. RoodeschooL Leiden. Enkhuizen. Miclde'burg* 2. Ka Kaas. 3. Brielle. 3. Ridderkerk. 4. Vuur. Uur. CAUSERIE OVER HET DAMSPEL. Zooals in onze vorige rubriek be loofd, geven wij hier een stu die van den heer C. H. Broekkamp en raden den amateurs bijzonder aan, deze oefeningen te volgen, uit te knip pen en in volgorde te bewaren, daar zij dikwijls hulp kunnen verleenen bij het spelen van een practische partij. Wij beginnen heden met art. 9 en 10 van het in Holland algemeen er kend daniregiement, waarin gespro ken wordt van „Kronen". Wanneer bij 't einde van de partij een stand is verkregen van één dam tegen een dam en twee schijven, of twee dammen en een schijf, heeft de speler met de enkele dam het recht, die schijf of schijven te kro nen, d. w. z. tot dammen maken zon der dat zij van standpunt verande ren, en ongevraagd wiens beurt van spelen het is. Het goede van deze be paling berust op practische ondei-vin ding, zooals ook uit het volgende zal blijken. Wij weten reeds, dat in een norma le, d. I. ongedwongen stelling, één te gen drie dammen beslist remise is. Het zou dus nutteloos tijdverspillen aijn, indien afgewacht moest worden tot die schijven de damlijn hadden be reikt, om daarna het sped „remise" te Verklaren 5. Bloemhofstraat. 6. Ijsvermaak. IJver. Ver maak. Kaas. Us. 7. Oorvijg. 8. Ram gram Agram. 9. Een rivier. 10. Bok kok stok klok. RAADSELOPLOSSINGEN. Goede oplossingen ontving ik deze week van Zus Duursma 11. Nico Twisterling 7. Beppie Meijer 6. Guurtje Bulters 11. Johan en Frans van Egmond 9. Nelly en Willem Willemsen 8. Marie Dolkemade 7. Rem Bosman 5. Hendrik Versteeg 4. Gerard en Jacobus Arink 7. Annie en Marie van Zutphen 10. Nelly en Dina Hoenson 7. Giljam Lokerse 9. J. G. Drost 6. Nanne Nauta 10. Dora van Dam 8* Hannie Smit 9. Jo König 8 Rosa v. d. Ven 5. 'G. Kwantes 11. Johan Koch 6. Hendrik Elzinga 10. Johannes Elzinga 9. Martinus Bonke 10.- Cato Bonke 10. Johan Bosman 11.- Ruurtje Aarts 11. Joseph Reijzer 7. Dora van Steen KL Begraven plaatsen. (Ingezonden door Ruurtje Aarts). 1. Het eerste wat ik Zaterdags avonds doe, is de raadsels oplossen. 2. Op school beoefenen wij hout- en carton-arbeid. 3. Een vriendinnetje van mij zakte verleden jaar door het ijsdoor het koude water was zij dadelijk bewus teloos. 4. Toen zij thuis kwam, stopte haar moeder haar warm onder de dekens, en zoo was zij gauw weer beter. 5. Men moet spijkers met koppen slaan. 6. Gisterenavond schrikte ik van een schot en het was niets anders dan een jongen, die een klapper had af gestoken. 7. Ik ken in het villa-park elke villa bij naam. 8. Onze boot stuitte gisteren op een grooten balk, maar de schipper wist vlug te wenden. 9. Even zöo goed als oesters zijn ook mosselen schaaldieren. 10. Gisteren gingen twee span paar den van onzen buurman op hol. 11. Met Sint Nicolaas krijgen de meeste kinderen bij ons op school een prijswij komen dan in het gymnas tieklokaal om dien te halen. 12. Toen de tuinman ons drie heer lijke appels gaf, waren wij zeer ver blijd. BEGRAVEN PLAATSEN. Oplossingen. 1. Er liep een RUIN EN een merrie op den weg. 2. ROL DE bal maar voort, Jan 3. Hij ram groote pASSEN, om gauw thuis te zijn. 4. Het HOLLANDSCHE VELDleger is grooter dan liet Belgische. 5. Geef mij van die wortelen drie BOS, KOOPman I 6. Hij deed de buitendeur op SLOT EN draaide het licht uit. 7. Hij vischt op snoek, ik HEN GEL Op baars. 8. BUITEN POSTten de werksta kers. 9. Mijn hand ZWOL LEelijk op, toen ik mij gekneld had. 10. Ik ga uiT. WEL, LOop mee, Janl Goede oplossingen ontving ik deze week van Beppie Meyer 5. Guurtje Bulters 10. Wilh. F. Itjeshorst 7. Rem Bosman 5. Gerard en Jacobus Arink 9. Nelly en Dina Hoenson 9. Giljam Lokerse 8. Indien de speler met de enkele dam nu tot kronen overgaat, moet hierna de speler met drie dammen, binnen enkeie zetten het spel beslissen of de remise accepteeren. Beheerscht de enkele dam de diago naal of lange lijn, dan moet de spe ler met drie dammen van het moment van kronen af, het spel met drie zet ten beslissen. Kan hij met die drie zet ten den enkelen dam niet opvangen of vastzetten, dan kan hij dit evenmin doen met tien of meer zetten, omdat hij de gelegenheid heeft gehad met eiken dam een stand te construeeren, ui liever, eiken dam eenmaal te ver plaatsen, en het met den besten wil niet mogelijk is, een geforceerde eindslellLug samen te stellen, waarin de enkele dam, die de diagonaal be heerscht, d. w. z., die op de lange lijn is geplaatst, met vier of meer zet- ion kan opgevangen of vastgezet wor den. Nu kan men hieraan nog wel tien of meer zeiten toevoegen, doch dit zou onrechtvaardig zijn en tegen de grondregels van het spel indrui- schen, omdat het toch o n m o gel ij k is, na die drie zetten een winststel- ling te construeeren, tenzij men mis- Wit 15 - 20, 14 - 10, 10 - 4, 20 - 3. Zwart 15 - 48. 48 - 31, 31 - 26, 26 - 42," J. G. Drost 9. Naime Nauta 10. Dora van Dam 9. Jo König 9. Rosa v. d. Ven 10< Johan Koch 9. Hendrik Elzinga 9. Johannes Elzinga 9. Martinus Bonke 10- Cato Bonke 10. Johan Bosman 10. Ruurtje Aarts 9. Joseph Reijzer 10. Wedstrijdinzendingen. Inzendingen voor den wedstrijd ontving ik deze week van Guurtje Bulters. Ruurtje Aarts. Corry Boekman. Willem en Nelly Willemsen. Jacobus G. Arink. Dora van Dam. Johanna König. Elizabeth Slager. Louise Stikbe. Betsy Bouwmeester. Wilh. M. Heijl. De getemde fretten. (Slot). Hier werden de fretten heen ge bracht en al heel gauw voelden zij er zmh thuis. Zij werden hier gezonder en vroolijker en zagen er daardoor veel mooier uit. Twee maal op een dag bracht Karei hun brood, dat in wat melk geweekt was, en kleine stukjes vleesch. Ook gaf bij ze wat van het graan, dat in overvloed in de schuur lag. Het duurde een heelen tijd, vóór hij verder durfde gaan. Hij verlangde er naar over het houten beschotje te klimmen, maar durfde niet goed. Eindelijk op een middag voelde hij zich bijzonder moedig. Hij nam een kloek besluit enstapte er overheen. Dadelijk keerden de fretten zich naar hem om, begonnen te blazen, zetten hooge ruggen, zooals de katten doen, en keken hem met vijandige oogen aan. Maar Karei deed nog een moedig iets hij greep vlug de eerste de beste fret bij het nekvel, tilde hem op en nam hem in zijn armen. Toen begon hij hem zachtjes te aaien en op den rug te kloppen, om hem rustig te maken, maar paste intusschen goed op, dat hij niet in zijn vingers gebe ten werd. Tot zijn groote vreugde werd de fret al heel gauw kalm en liet hem zonder verder protest be gaan. Dit waagstuk herhaalde hij ver scheidene dagen.- Hij bedacht een bijzonder geluid, dat hij dikwijls maakte, en dat de fretten leerden kennen. Toen gaf hij dezen kreet tel kens, als hij hun voedsel bracht, en a! heel gauw begrepen de fretten, dat zij, zoodra zij den kreet hoorden, ïutar hem toe moesten komen. Zoo ging hij langzaam verder, en eindelijk had hij ze zóó goed in zijn macht, alsof hij een geboren dieren temmer was. Eens kwam ziïn vader den tuin in en zag iets, waar hij hevig van schrikte Karei zat op een boomstam en de fretten speelden vrij en vroolijk om hem heen. „Maar jongen, wat heb je nu ge daan riep zijn vader. „De fretten zi>n losZij zullen al de kuikens doodbijten I I „Neen, neen, Vader 1" riep Karei, „zij komen zoodra ik ze roep. Kijk maar I" Hij maakte een geluid, het geluid, dat hij hen geleerd had, en dadelijk kwamen ze aanloopen, sprongen te gen hem op en klommen op zijn knieën. Karei keek zijn Vader aan. „Is dat nu niet veel beter, dan dat ze gevangen zitten in donkere hok ken, waar geen licht en lucht binnen kan komen „Ja", zei zijn Vader, „het is een aardig, maar een buitengewoon ge zicht. Ik dacht niet, dat een vriende lijke hand en een goede behandeling zooveel doen konden. Vooral niet bij zulke van nature vijandige dieren. Maar je hebt het knap gedaan en de fretten hebben door jou een vroolijk en prettig lc-ven gekregen." Uitgeleende boeken Zouden de volgende kinderen, de geleende boeken terug willen bezor gen Henri Ackerman, De kinderen van bet woud, geleend op 15 Juni 1908. Anna Ploeg, Het zonnetje van bin nen, geleend op 15 Juni 1908. Catharina Kwak, Twee zosters, geleend op 15 Juni 1908. Lena Heintzberger. Pereival Keene, geleend op 29 Juli 1908. bruik wenschte te maken van een uit verveling onbedacht gespeel-den zet. De enkele dam is. indien reeds drie zetten zijn voorafgegaan, altijd in staat, het veld 5 of 46 in te nemen, en kan hierna immer 5—46 v.v. spelen. Het toestaan van meer zetten is dus in bovengenoemd geval onbillijk, en het schoone damspel onwaardig, daar bet niets beoogt, dan een reeds vast gestelde remise-stelling weder door trucs te verbreken. Een ander geval is het, wanneer de speler met drie dammen de lange lijn beheerscht. In dit geval kan deze nè. het kronen nog tien zetten vorderen, en dit is rechtvaardig, omdat in de practijk bewezen is, dat dan de enke- lo dam meer vlucht-velden bezit, ter wijl de drie dammen hierdoor soms gedwongen worden, een van hun in genomen stand geheel afwijkende stelling opnieuw te ontwikkelen,. Wij zullen dit met een praclisch voorbeeld duidelijk aantoonen. Wilt dus even den volgenden stand op het bord zetten Wit, drie dammen op 14, 15 en 32. Zwart, eéa dam op 25. Ontleding 4 - 31, 32 - 21, 3 26 42 26, 36 17, - Brievenbus HUBERTUS B. Wel, dat was ook geen vroolijk bericht, dat je me daar schreefI Ik hoop erg, dat je zuster gauw weer wat beter is en dat het niet al te lang zal duren voor ze weer thuis komtl Ik kan me wel begrijpen, dat je je nu voor prentenboeken een beetje te groot gaat vinden. Het is prettig, dat je nu al zoo veel echte groote jongensboeken hebt! Hoe is het met kleine Annie en haar broer tje"? Dag Hubertus, tot de volgende weekl WILH. M. H. Je opstel kwam nog net; zoodat ik het nog bij het lijstjo kon schrijven, maar. gelezen heb ik het nog niet. Het is best, dat je het verhaal eerst hebt overgelezen en toen aan moeder teruggegeven hebt. Doe moeder mijn groeten! ZUS D. Heerlijk, dat de vacantie al zoo gauw begint, hè? Tot wanneer hebben jullie? Krijgen jullie de Kerst dagen logées en heb je al een planne tje gemaakt, wat je zoo'n heele vacan tie toch eens doen zal? NICO T. Jongen, wat heb jij toch veel gekregen? Jij wou zeker wel, dat het aJle weken Sint Nicolaas was! Heb je het teekenschrift al vol geteekend en hebben jullie het spel ook al geprobeerd? BEPPIE M. Wat aardig, dat de kleintjes nu al zoo gaan lachen! Zou den ze je al goed kennen? Ik hoop maar, dat ze flink groeien, hoori Is dit boek ook mooi? Doe mijn groeten aan Moeder en Gerard. GUURTJE B. Ik dacht de vorige week wel zoowat, dat die tien goede oplossingen van jou waren, maar we kennen elkaar nog pas zóó kort, dat ik het toch niet zeker wist. Het raad sel, dat je inzendt is goed. JOHAN en FRANS VAN E. De Engelsche woorden, die je al kent heb je zeker van je vader geleerd, is het niet? Het is heel moeilijk om een woord op te schrijven, zooals je het uitspreekt, maar ik geloof, dat je va der het wel bij het rechte eind heeft. Als je er zelf les in krijgt, kan je va der je ook heerlijk helpen, hè! Ja, dat vers, ken ik wel. I-eer je dat heele- maal uit je hoofd? Dat is een heel werk, hoor! Ik kan me best begrijpen, dat je vriendje nog niet op school mag komen, zoolang hij niet heelemaal be ter is. Zoo'n harde bank is dan ook niet alles! Zend je opstel maar, zoo dra het af is. Ik vind het ook beter, dat je Je n!et naast. i£en klein versje kan Johan misschien wel maken; als hij het prettig vindt, moet hij het maar probeeren. NELLY en WILLEM W. Ja, ik had ook al gezien, dat er één te veel bij was. Nu, dat vinden de meeste kinderen juist prettig. Ik hoop, dat jullie een aardig feest zullen heb ben. Is het 1ste Kerstdag? MARIE D. Het was niets erg dat je door de St. Nïcolaaspret mij heele maal vergeten hebt. Heb je 't nu druk met poppenkleeren naaien en heb je daar mooie lapjes voor? Heb je ook kleinere zusjes, die graag met de pop spelen? WILHELMINA I. Ik vind het flink, dat je zoo hard werkt, hoor. Ja, als je geen tijd hebt, sla je het brief je maar over, dat is best. Schiet je goed op? Groeten aan Johan. JACOBUS G. A. Je opstel is ontvan gen, hoor, maar ik kan er verder nu nog niets van zeggen. Vind je opstel len maken prettig? De groeten aan Gerard. REM. B. Ik vind het best, als je me wat begraven plaatsen stuurt. Heb je ze zelf gemaakt? En van welke soort raadsels houdt je het meest? ANNIE en MARIE v. Z. Ik ben nieuwsgierig of er nog een opstel van je komt. Ja, een St. N.-verhaal is wel dikwijls hetzelfde, maar iets wat je Wij zien nu, dat wit in dit geval zeven zetten noodig heeft gehad, om de zw. dam te vangen, en dat er geen enkele nuttelooze zet is geschied. Om verzekerd te. zijn, dat met drie dammen, die de diagonaal behoer- scbon, tegenover één dam, elke dus ook de diepst berekende eindstellmg ka.il opgebouwd woiden, heeft liet damreglemént den speler tien zetten toegestaan om de winst af te dwin gen, en zelfs nog twee zetten boven dien, wanneer het blijkt, dat bij den lOen zet, de winst wel is getordeerd, maar het spel nog niet is beslist. Nu zou men hieraan wel weder eenige zetten kunnen toevoegen, doch met geen ander doel, dan om den tegen speler opnieuw noodeloos te verm-oei. en. Niemand dus ook do meest kun dige dammer niet zal ooit in staat zijn een geforceerde winststelling van één tegen drié dammen samen te stellen, waarin den speler met één dam, meer dan tien vrije zetten kun nen gegeven worden. Men mag trach ten de meest phantastische stelling te construeeren de grondregels waarop het damspel berust, laten niet toe een stand te vervaardigen, waarbij meer dan tien zetten noodig zijn, vóórdat de enkele dam gevangen of opgeslo ten is. Ons is zelfs maar één stelling be kend, welke acht zetten Insluit, en beleefd hebt daarvoor of daarna kan ook wel heel iets anders zijn. Nu, we zullen wel zien, wat je er van maakt, Ik ben al verlangend het rapport weer te hooren. Zou het mooi zijn? DINA en NELLY H. Wel, dat is ook wat moois! Allebei tegelijk ziek! Nu, het is gezelliger tegelijk als om de beurt, vind je ook niet? Je hebt nu ook mooi den tijd om eens wat nieuwe raadsels te bedenken, of begraven steden. Het beste er-mee, hoori GILJAM L. Ja, nu waren de raadsels veel beter. Ik hoop, dat ze je dezen keer ook meevallen. Jestem- peldoos lijkt me heel mooi. Maar hoe komt het, dat niet alle letters precies even groot zijn? Het is zeker nog een heele oefening om het goed te leeren, is :t niet? JAN G. D. De raadsels en begra ven plaatsen, die je inzendt zijn best en zal ik plaatsen als ze aan de beurt zijn. Heb je ze allemaal zelf bedacht? De strikvragen niet, zekerl Hoe lang het opstel is, doet er niets toe.-Ik heb er liever een, dat kort en goed, dan lang en vervelend is. Ja, ik heb het jouwe al lang. Jij was juist één van de eersten! Als je eens een boek wilt leenen, kom dan Woensdagmiddag tusschen 1 en 2 uur, maar niet later, hoori NANNE N. Je raadsel is goed en zal ik bewaren. Wat had je flink ge schreven dezen keerl Ik hoop, dat je me gauw eens kan schrijven, dat Grootmoeder weer flink opknapt. DORA VAN D. Ik ben blij, dat je het boek mooi vindt, 't Was jammer, dat je 's middags zoo Iaat kwam, want toen was ik er niet meer Op een andere keer wat vroeger, hè, maar jullie hebt ook een heel eind te loo- pen, dat weet ik well Is Fr. v. d. L. een van de besten in de klasse en spreek je haar dikwijls? Je versje heb ik gekregen, maar ik kan nog niet zeggen, hoe ik het vind. Verlang je naar de vacantie? En wat gaan jullie clan doen? Je nieuwe raadsel is goed en zal ik plaatsen, maar de begraven plaatsen heb ik allemaal al. Bedenk nog maar eens een paar anderen. Is dit nu geen lange brief? JO K. Vond je het saai, dat er geen briefje voor jou was de vorige week? Ik heb altijd zooveel briefjes te beantwoorden, dat ik geen tijd over houd voor de kinderen, die mij niet schreven. Je nieuwe raadsel is goed en bewaar ik tot het aan de beurt is. Ik ben blij, dat je het boek zóó mooi vond. Leest Dora het nu? En kom je Woensdag ook weer een nieuw ha len? Vond je het een prettig werk om dat opstel te maken en doen jullie het op school ook dikwijls? Zijn er bij jou in de klas ook nog kinderen, die met de rubriek mee doen? HENDRIK V. Ik vind het erg aar dig van je, dat je me die boeken ge bracht hebt. Ik zal ze eens gauw allemaal gaan lezen. Hoeveel boeken heb je wel? De begraven plaatsen zijn best, maar de laatste heb je me al al eens meer gezonden, geloof ik. ROSA v. d. V. Je raadsel is best en zal ik plaatsen. MIES S. en JETTY B. Wel, zijn jullie op eens ziek geworden, of heb je 't nog zoo druk met Sint.-N.-ca- deautjes; dat ik zoo niets meer hoor? Hebben jullie veel plezier gehad en verlang je naar de Kerstvacantie? JOHAN K. Zit je 's avonds meestal rustig met Moeder alleen? Dan moet je moeder maar eens een verhaaltje voorlezen uit het boek, dat je nu te leen hebt Vind je het geen aardige verhaaltjes? JOHANNES E. Wat heerlijk, om naar Alkmaar te gaan! Woont je broer daar en ben je er wel eens meer geweest? Ik hoop voor je dat het weer nu maar goed blijft. Ga je heelemaal alleen? Wat mal, dat er een fout in jullie naam stond! Ik ben blij, dat je het briefje toch gevonden hebt wel de volgende: Witdrie dammen op 19, 37 en 47 Zwartéén dam op 48. De ontleding geven wij na 30 dezer dus in de rubriek van 2 Januari 1909, daar wij dezen stand heden als eind spel hebben opgegeven. Er blijven dus nog twee zetten over, en wij betwijfelen, het, of ooit een stelling gevonden wordt, waarbij ook deze twee zetten nog noodig blijken. Men ziet dus, dat het reglement meer dan voldoende hierin heeft voor zien, en dat meer zetten daaraan toe voegen, nutteloos is en in ons schoon damspel misplaatst. Zulks heeft dan ook geen ander doei, dan gelegenheid te geven misbruik te maken van het geduld eens tegenspelers, om langs dien weg inet trucs te kunnen win nen, en dit is ongeoorloofd in een kunstspel. Men ontneemt hierdoor den speler niet alleen de lust tot het ontwikkelen yan diep berekende tem po-zetten. maar gebruikt zelfs dit spel om onedel winstbejag aan te kwee ken. En, dat een dergelijke handeling het damspel onwaardig is, weten zij, die reeds veel in het werk hebben ge steld en nog stellen, om het z.g.n. „blazen", d. i. een stuk wegnemen, waarmede geslagen moet worden, doch dat bij vergissing verzuimd werd ook uit de damwereld te ver bannen. (Woxdt vervolgd.) HENDRIK E Nu, je trof het we* dat het boek juist niet uitgeleend was Hoe wist je, dat het zoo mooi wap Jullie hebt een goede vacantie, hoo Krijg je dat zoo maar van je vaden En hoe groot is die bal? Doe maal trouw met onze wedstrijden mee. Mis schien win je dan nog wel eens eel groote voetbalI CATO B. Wel, Cato, wat jammei dat mijnheer nu niets meer te doen heeft. Het leek me zoo'n kalm, prettig werkje voor je. Ga je nu moeder maai weer helpen? Ik denk, dat de kleintjes het anders heel plezierig vinden, dat je nu weer den geheelen dag iliuis bent. Begint Anna al te kruipen? Ik hoop, dat je Donderdag heel veel plezier zult hebben. Is bet feest in de Vereeniging? TINUS B. Ik ben erg blij, dat j% zooveel plezier van de tooverlantaarn hebt en dat iedereen hem even mooi vindt! Helpt vader altijd mee, als hij' vertoond wordt? Ja, als dat boek terug komt, zal ik het voor je bewaren, maar zooals je gezien hebt, is het al een heele tijd uitgeleend. Ik ben' nieuwsgierig, of je de volgende week het boek van R. C. meebrengt, en jij? RUURTJE A. De meeste kinde ren vonden de raadsels dezen keer niet zoo bijzonder gemakkelijk, dat kan je aan het aantal oplossingen wel zien. Hebben Guurtje en jullie samen gedaan, of doe je het altijd ieder apart, en lost Jo ook mee op. Wel, valt het boek je nog al mee? O fvind je het. éèn echt jongensboek? DINA V. Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, hoori Gezellig, dat de courant net op den goeden dag komt, hé. Veel plezier 1 ANNA v. D. Ik zal jou ook maar vast feliciteeren, Anna, al duurt het nog twee dagen. Ik hoop, dat je een .prettigen dag zult hebben. JOHAN C. B. Het is zeker eeni vergissing geweest, Johan, dat jou^ raadsels er niet bij stonden, want ik had ze wel nagezien, hoor. Ik heb je stukje gekregen, maar nog geen tijd gehad om het kalm te lezen. liet ziet er anders gezellig uit, Ik zal je de vol gende week wel schrijven hoe ik hel vind. Heb je je rapport al gekregen? MINA v. S. Het raadsel is heel aardig en zal ik plaatsen, maar het moet wachten tot het aan de beurt is. Ben je een nichtje van Dora van S.? JOSEPH R. Je hebt flink opge lost Joseph, voor een eersten keer Ga je nu voortaan altijd meedoen? ELIZABETH S. Ja, 't is altijd lastig om iets op te schrijven, wat je zelf bedenkt en niet iets, dat je wel eens gehoord hebt. Je hebt keurig ge schreven, maar verder kan ik er nog niets van zeggen. LOUISE S. Ik vind het best, dat je met ons mee doet. Woon je al lang zoo dicht in mijn buurt en los je de raadsels ook wel eens op? DORA v. S. Wel, Dora, ben je al dien tijd ziek geweest? Wat heb je gehad? Moest je aldoor in bed blij ven? Ik vind het aardig, als je weer eens komt, maar wacht nu maar tot je flink beter bent, hoor, want het is een heel eind! En wacht maar op hee le, mooie zonnige dagen! BETSY B. Je opstel heb ik gekre gen. Wat kan jij een prachtige raad sels bedenken. Heb je dat alleen ge daan. Ik zal ze weer gauw plaatsen, denk ik. M. C. VAN DOORN. De winner van den hoofdprijs inde Borlijnsche loterij der sclieepsbouw- ten to onstelling ten bedrage van 5Ü.0U0 Mark een met talrijke kinde- ren gezegende kleermaker te N ieder» breisig, heeft zich niet lang in zijn ge luk kunnen verheugen. Op aanraden van een deskundige op financieel ge bied liet hij zich overhalen om de ge- heele som. die hem zoo onverwacht in den schoot was gevallen, te depo- neeren bij de Bonner Bank, die spoe dig daarop hare betalingen staakte. Of er nog iets voor den gelukkigen winner te redden zal zijn, is twijfel-, achtig. Te Londen zal, te beginnen met 1 Ja nuari, een maandblad verschijnen on der den naam vanStemmen uit de Nederlandsche Kolonie, onder redac tie van dr. S. Baart de la Faille, pre dikant bij de Hollandsche gemeente, en don heer E. W. de Jong, journalist beiden te Londen. Met de verschijning van dit maand, blad zuilen de Steramen uit de Hol landsche Gemeente te Londen, welke op onbepaalde tijden uitkwamen, ver dwijnen. Men deelt mede, dat er on der de Nederlanders te Londen meer behoefte bestaat aan een algemeen,4 dan aan een kerkelijk orgaan.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 3