NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Baiteniandsch Overzicht Y.tib Jaargang. No. TS31 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 21 DECEMBER 1908 ABONNEMENTEN P8R DRIB HAANDBNl Voor Haarlem t f 1.20 Voor de dotpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente),130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 H de omstreken en franco per post s 0.45 Uitgave der Vennootschap Leuren Coster. Directeur J. C. PEEREB00WI AD VERTE BTIÊSl Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cu. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer ƒ0. U Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentit-n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 53. 'aÉeFCommonaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij i Zuldes Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advcrtentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem !n dit blad is uitsluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. AGENDA DINSDAG 22 DECEMBER. •Jroote Kerk: Orgelbespeling, 1—2 u. Schouwburg: De Hagespelers: Can dida en Hoe hij loog tegen haar man, 8 uur. Soc. Vereeniglng: le Uitvoering der Maatsch. tot bevordering der Toon kunst, 7 1/2 uur. De Kroon: Tentoonstelling van kunstvoorwerpen. Schoten: Raadsvergadering, 7 1/2 u. Ons geschil met Venezuela. Thans blijkt duidelijk, dat het be richt Venezuela heeft aan Neder land den oorlog verklaard" een groo te flater is geweest. Vermoedelijk schuilt de flater-maker op een tele graaf kantoor! je ergens in de verre west, die een telegram zoo verminkte, dat uit een vrij onschuldige bood schap dit sensatie-nieuwtje werd ge brouwen. Waarlijk, die telegrafist kan solliciteeren voor 't baantje van redacteur aan de Matin"... Venezuela heeft ons dus „n-i e t" den oorlog verklaard. Wel is 1 land „in staat van oorlog" of wat wij noe men „in staat van beleg" gebracht. Men mag echter veilig aannemen, dat dit niet gedaan Is, om tegen Neder land op te treden, maar wei om een revolutie in 't land zelf tegen te gaan, of... te bevorderen. Men weet, dat pre sident Castro nu als m'nheer Castro., ill Duitschland vertoeft en 't bestuur is overgelaten aan den vice-president generaal Gomez. Castro heeft bij zijn vertrek tegen Gomez gezegd „Ik laat 't land nu zóó ia je handen, zorg er nu voor, dat ik het ook weer zoo terug mtvang." Gomez knikte en zei„Om u te die nen, president Maar volgens achterdochtige men- schen heeft er toen een grijnslachje om Gomez' lief gezichtje gespeeld, en dacht hij als ik Castro eenmaal het .and „uitgeziekt" heb, zal ik 't wel klaarspelen, dat i k president word. Nu is Ca stro het land uit. Als vaststaand wordt gemeld, dat er een revolutie in Venezuela moet ko men. 't Is nog slechts een quaestie van enkele dagen, en een quaestie.... wie zich als president zal opwerpen. Bij de onlusten te Caracas, enkele da gen geleden, riep het volk reeds DUÜD AAN CASTRO LEVE GOMEZ 't is dus wel mogelijk, dat we bin nenkort Gomez als officieele presi dent krijgen. Er moeten reeds met Amerika onderhandelingen zijn aan geknoopt betreffende zijn erkenning. Dan is Castro politiek overleden.... Voor ons is 't nu maar de vraag: welke houding zal Gomez tegenover Nederland aannemen Helaas kun nen we geen blijde meded.eelingen doen. Ben Fransch blad heeft een on derzoek naar Gomez ingesteld en kwam tot de conclusie, dat „hij even gewetenloos en nóg boosaardiger is dan Castro Inderdaad geen mooi vooruitzicht. Met deze vernietigende Fransche cn- tiek stemt overeen, wat het Curagao- sche blad „de W ekker" over Gomez schreef„llij is bet alter ego van Cas tro, en zal diens politiek wel voort zetten." Met Gomez ais nieuwe president van Venezuela schieten w ij dus niets op. V\ e hopen dus maar, dat de revolutie makers in Venezuela nog andere plan nen hebben. Kom, er zijn in Venezue la toch „generaals" genoeg we meenen op elke 10 soldaten 1 gene-' raai.... De keus is i'ijk.1 Waaneer de revolutie ons geen uit komst brengt, schiet er niet veel an ders over, dan onze plannen door te zetten, en Lot een officieele blokkaie der havens over te gaan. Of dit geheel zonder moeilijkheden zal afloopen? Zaterdag wezen we er al op dat de handel der bui tenlandsche mogendhe den daar onder zeer zal lijden, en t wei eens kon gebeuren, dat we met zoo'n blokkade de sympathie der mo ge ndheden ver beur dón. Reeds nu dringt een Duitsch blad (de Vossische Zeitnng) er op aan, dat Nederland bij een eventueelen oorlog of blokkade de koopvaardij (dat is de handel) onge moeid moet laten. Maar... wat moet dan het nut van een blokkade zijn Wanneer we Ve nezuela niet kunnen treffen met het etülsgge-a van zijn handel, behoeven we geen officieele blokkade te begin nen. Laten we 't dan maar bij repro- saille-maatrege!er> laten Die represaille-maatregelen zijn ndets naar den zin van m'nheer Cas tro in Berlijn. Trouwens, we zijn het snoeven van dien m'nheer bij zulke gelegenheden gewend. Toen Duitsch land en Engeland in 1902, onder de zelfde omstandigheden als wij thans, een Venezolaansch schip inpikten, schreef Castro in een manifest Venezolanen, De onbeschaamde voet van den vreemdeling heeft den heiligen bodem des vaderlands ontwijd I Een daad zonder wedergade in de geschiedenis der beschaafde volken, onmogelijk te rechtvaardigen, een barbaarsche daad, daar zij een aanslag Is op de rudimentairs té beginselen van het volkenrecht, een onedele daad. omdat zij de vrucht is van een onzedelijk en lafhartig samengaan van geweld en trouweloosheid, Is wat pas op de ree- de van La Guaira gebeurd is. Zooeven hebben de Duitsche en En- gelsche smaldeelen drie weerlooze stoomschepen van onze armada, die in het dok waren gegaan om groote herstellingen te ondergaan, gelijktij dig en gemeenschappelijk verrast en genomen. Venezo-lanen, Het tweegevecht is ongelijk, omdat de aanslag volvoerd is door de twee machtigste volken van Europa tegen dit ons land dat ter nauwernood her steld is van groote en smartelijke be roeringen, en omdat hij gepleegd is op arglistige wijze. Venezuela kon zulk een schandelijke aanranding niet verwachten, aangezien de in der gelijke gevallen gebruikelijke forma liteiten niet voorafgegaan waren maar de gerechtigheid is aan onze zij deen de God der volken, die Bolivai en het zevengestarute van helden, zij ne gezellen bij liet groote werk, dat zij oils ten koste van groote offers als erfdeel gelaten hebbenhet Vader land, de Vrijheid en de Onafhanke lijkheid, bezielde, moge in deze be slissende oogenblikken voor het leven van onzen volksaard ook ons in onze worsteling bezielen, ons aanmoedigen tot offervaardigheid en ons bijstaan in het zoo groote werk, de bevestiging van 'stands onafhankelijkheid. De Amerikaan noemt dit „humbug en wij in Holland zeggenvoor 2 1/2 cent „bombast"..,. Ook nu is in Venezuela zoo'n pro test manifestatie tegenover Nederland m zee gestuurd. We worden voorge steld als de grootste onvervalschte schurken en zeeroovers. Het bestuur van het „Comité tot Vrede en Overleg met Venezuela" heeft het volgende schrijven gericht aan onzen Munster van Buitenland- sche Zaken Excellentie 1 Het bestuur van het Comité voor Vrede en Overleg met, Venezuela, ge lezen hebbende het bericht omtrent het in beslag' nemen van Venezolaan. sche schepen door Nederlandsche oor- logbodenis wat toch een begin van de vijandelijkheden geacht kan wor den neemt de vrijheid de aandacht van Uwe Excellentie er op te vestigen dat zijns inziens nog altijd de gele genheid open is, om te onderhande len langs vriendschappelij- ken weg, namelijk door te overwe gen hoe, op een voor Nederland eer volle wijze, kan worden ingegaan op het nog altijd van kracht hlijvenu voorstel van de Venezolaansche xe- geermg tot het zenden van een spe- cialen vredesgezanL Ons comité is van gevoelen, dat èn do humaniteit èn de belangen van Cu rasao er toe moeten leiden een oplos sing van het conflict te zoeken, langs een anderen weg dan nu schijnt ge volgd te worden, en meent, dat waar verschilleude Nederlandsche hoofd- biaden in de jongst verloopen dagen den vrede met Venezuela hebben be pleit, en dat op vaderlandslievende gronden, het niet zwijgen mag, omdat die vrede reeds kort na het bekend worden van het conflict door hem is voorgestaan. Nog steeds is ons comité van mee- nmg, dat een oorlog met Venezuela ook ua ee nvervolgens tot stand ge komen vrede van blijvend nadeel voor onze koloniën zal zijn, en blijft het daarom aandringen op vrede door overleggen en liet niet overgaan tot maatregelen, die den oorlog noodwen dig tot gevolg moeten hebben. Het comité zegt ongetwijfeld veel „waars" in dit adres. We moeten ech ter niet vergeten, dat de hooghartige wijze van optreden van Castro het voor ons onmogelijk heeft gemaakt, toen op een voorstel tot minnelijke Bchikking in te gaan. Daartegenover staat echter, dat ons doel moet zijn, om uit dit geschil een betere verhou ding met Venezuela to verier ij gen, in zonderheid, dat onze handel te Cura- Cao niet langer onmogelijk gemaakt wordt door die gehate 30 invc rechten. Hoe we dit zullen bereiken, Is voor dit oogenblik nog zeer onzeker. Mis. schien valt ook Gomez nog wel mee en blijkt hij is hij eenmaal de offi cieele president wat handelbaar. Jongen, 't wil wat zeggen, slechter te zijn dan Gastro, dit is haast onmogelijkheid Castro is nog in Berlijn. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat hij niet in Europa gekomen is om uit te zieken, maar om zich te hergen voor de revolutie. Feit is ech ter, dat hij nu in de kliniek van prof. Israël is opgenomen. Voorloopig ech ter om te onderzoeken of hij geope reerd moet worden. Eerst was het, hij m o et geope reerd worden, 't kan niot langer wachten, en nu... £8 Crisis in den Balkan. Ook deze quaeslie is nog lang niet opgelost. De troonrede van den Sul tan heeft wat stof opgeworpen. De bladen der Donau-monarchie wijzen er op, dat in de troonrede over de on- afhankeUjksheidsverklaring van Bul garije veel strenger geoordeeld worit dan over de annexatie van Bosnië en Herzegowina. Wij willen hier even herinneren, dat de Sultan volgens het telegrafisch bericht o. a. zeide: „de vorst van Bulgarije heeft zijn trouw aan Turkije verbroken en de onaf hankelijkheid van Bulgarije geprocla meerd. Oostenrijk-Hongarije, aan welke mogendheid door het tractaat van Berlijn het beheer van Bosnië en Herzegowina voorloopig was toever trouwd, heeft deze provinciën gean nexeerd." Dit is inderdaad sober gezegd. Ook nu blijkt de Sultan een slimme diplo maat hij keurt alles beslist af, zon der toch aanstooL te geven, waardooi de onderhandelingen weer geschorst zouden worden. Terwijl thans de verhouding tus- schen Turkije en Oostenrijk met den dag beter wordt, blijft het oorlogsge vaar dreigen van de zijde van Servië en Montenegro. Men moet de dreigementen dier klei ne staatjes, waarop wij reeds herhaal delijk de aandacht vestigden, niet te licht achten. Terstond na het bekend worden der annexatie, boden zij reeds légèusuanu eu ui den loop der maan den, werden ze steeds heiliger in hui. optraden. Het is niet te ontkennen, aat door indirecten invloed van En geland en Rusland de Serviërs aange wakkerd werden. Alleen do houding van Servië blijii oorlogszuchtig en men laat het niet bij woorden alleen. Voor eenige dagen meldden wij reeds, dat men voort gaat zich voor te bereiden tot den strijd en dagelij lis wordt dit door nieuwe berichten omtrent aankoop van oorlogsmateriaal en paarden be vestigd. NIEUWTJES UIT TURKIJE. De ex-grootvizier, Said pasja, is be noemd tot president van den Turk- schen Senaat. De „Yeni Gazetta" zegt, dat de su'- tan den grootvizier een hem toege zonden brief overhandigde, waarin hij er voor gewaarschuwd werd, dat 60 Amerikaansche anarchisten zien naar Konstantinopel hadden begeven met het doel een aanslag tegen zijn persoon te plegen. De schrijvers van den brief zijn ver. moeaeiijK twee kolonels, die dadelijk van hun functies ontheven werden. De minister van Politie spreekt het bericht van een arrestatie van Ame rikaansche anarchisten tegen. De minister van Oorlog deed de vol gende mededeel ing aan een redacteur van do „Yeni Gazetta". De Kamer zal twaalf wetsontwerpen in behande ling nemen. Daarvan zijn reeds be handeld, die betreffende de instelling van eone nationale mi'itievoorts zijn behandeld de wijzigingen van de wet betreffende de recruteering, welke zal worden uitgestrekt tot de niet-Muzel mannen de vereenvoudigde wet be treffende het uit-dienst-tredende regeling der soldij de regeling der bevorderingde reorganisatie der school van den generalen stafde re ductie van den diensttijd in het actie ve leger; de jaarlijksche mobilisatie der reserve; het terugroepen dar Turksche officieren, die in Duitsch- land dienen, wier tegenwoordigheid noodzakelijk zou zijn, en het jaarlijks zenden van 10 officieren naar Duitsch- lan<L HET TURKSCHE PARLEMENT, benoemde een commissie van 15 leden om een antwoord op de Troonrede uit te werken en ging daarop tot Dinsdag uiteen.: ROOSEVELT EN HET CONGRES. Het coneres nam od voorstel van de commissie, een protest-motie met algemeene stemmen aan in zake de berucht geworden uitlatingen van den president over den geheimen poli tiedienst. De motie daagt den pre sident uit ed bewijzen van om koopbaarheid, welke hij ten laste van een of ander congreslid heeft waarop hij zijn onderstelling meent te kunnen gronden aan het parlement over te leggen. Verder wordt den pres. verzocht om aan het congres mede te deelen of hij tegen een lid, waarvan hij zoo iets weet, een strafvervolging heeft ingesteld. De debatten over de motie waren zeer levendig en opge wonden men gaf algemeen lucht aan de woede en de verontwaardiging, welke de woorden van Roosevelt ge wekt hebben. Voor de stemming ver liet Longworth, de schoonzoon van den president, de zaal, om niet mede te stemmen. Daarna werd de motie met algemeene stemmen aangeno men. GRENSREGELING MAROKKO. Eten telegram aan de „Temps" zegt Indien Duitschland zich direct zou willen Inlaten met de grensscheiding tusschen Algerië en Marokko en een regeling zou eischen, zou men verkla ren elke onderhandeling met dat rijk te weigeren en vervolgens indien Duitschland Hafid, zonder zich zelf bloot te geven, zou opzetten, dan zou men den Sultan verklaren, dat zijn houding aan de grenzen ons verplicht meer dan ooit onze rechten uit te oefenen, door de verdragen erkend. KABINETSCRISIS IN PORTUGAL. De kabinetschef A mar al heeft den koning het ontslag van het gansche ministerie aangeboden. KARDINAAL LECOT. Kardinaal Locot, aartsbisschop van Bordeaux is plotseling overleden. STEMRECHT VOOR EN VERKIES BAARHEID VAN VROUWEN IN BELGIë. De Belgische Kanier nam het wets ontwerp aan om aan vrouwen het stemrecht voor en het recht van ver kiesbaarheid in de Raden van Yiroede mannen toe te kennen. Stadsnieuws Samenkomst van bestu- r e n. Naar 't Bloemendaalsch Weekblad verneemt, wordt er heden over de quaestie der H. B. S. een bijeenkomst gehouden van B. en W. van Haarlem en van de omringende gemeenten. Haarlems ch Muziekkorps. Ons HaarLemsch Muziekkorps heeft voor enkele dagen zijn medewerking verleend aan een concert van de zang- vereeniging Euterpe'.' te Deventer. De begeleiding van het oratorium „Das Licht" wordt door de kunstciti- ci zeer geroemd. Het „Deventer Dagblad" schrijft oa. over „een accuraat en beschaafd or kest", „een beschaafden klank van het koper", „een uitstekend gespeel de klarinet-begeleiding", en „Het or kest speelde als altijd uitstekend. Dat het koper en een enkel houten blaas instrument hierboven reeds werden genoemd, mag geen schaduw werpen op de wijze waarop het orkest zijn voortdurend moeilijke taak ver- ulde". De „Deventer Courant" schrijft: „ten slotte een woord van hulde voor al aan het Haarlemsch Muziekkorps, dat wederom tot een goede uitvoering van „Euterpe" veel heeft bijgedragen. Het werk geeft aan het orkest in vele voorspelen en tusschenspelen de han den vol en op uiterst verdienstelijke wijze kweet het orkest zich telkens van zijn taak. Wanneer we nog even releveeren de mooie solotrekjes van hoboe, cello, clarinet, dan doen we zulks alleen om een bijzondere hulde aan «enigen dor orkestleden te bren- doch niet om de gebleken ver diensten van de overigen orkestleden, en vooral niet van het geheel, te des- apprecleeren.' Ter aarde bestelling P. v. Ctttert Jr. De teraardebestelling van den heei P. van Cittert Jr., 'n leven oud-on derwijzer aan de 1ste Doopsgezinde school alhier, is bepaald op Dinsdag a s., des middags te 12 uur, op de nieuwe begraafplaats. De overledene maakte deel uit van de directie der Haarlemsche hulp spaarbank van het Nederlandsch On derwijzers Genootschap en van het bestuur der Stu'vers-spaarbank. DE FRIESCHE VEREENIGING GYSBERT JAPICX. Zaterdagavond hield in den Schouw burg de Friesche vereeniging „Gys- bert Japicx' voor dit winterseizoen hare eerste buitengewone feestelijke bijeenkomst. Mr. A. S. Miedema heette als voor zitter de zeer talrijk opgekomen aan wezigen hartelijk welkom in de met de Friesche vlag en Friesche wapens versierde zaal, waarna het zanggezel schap Frisia, onder leiding van den heer J. Post als zijn eerste nummer zong het Friesche volkslied. Een groot deel van het programma was weder nog in handen der zang- vereeniging, die voor de gaven, welke zij uitreikte, -milden dank oogstte, welke zich telkens uitte in een luid applaus. Vooral na het nummer „Jong Frys- lan", een stuk gemaakt door onzen vroeger en stadgenoot, den heer J. Hof, dat met zijn soli en recitatief on geveer een half uur duurde, brak een bijzonder gejuich los. De heer Post heeft getoond, dat hij als directeur van het zanggezelschap de rechte man op de rechte plaats is. Van de voordrachten bleek „De bleek yn trijen" een uitgezocht num mer. De pittige, lang niet misse uit vallen dei' drie „dames" bereikten hun doel en wekten in niet geringe male den lachlust op. Een bijzonder woord an hulde aan den heer J. Schaap, ipeciaal voor de voordracht „De ear- ste reis nei Amsterdam". Ten slotte vermelden we, dat ook om het blijspelletje „De klarten fen kiker" braai is gelachen, en dat van liet .bal, waarop de „Skotske tri je" niet was vergeten, tot het morgenglo- ren een dankbaar gebruik is gemaakt. V? GEMEENTERAADSVERKIEZING. De Liberale Unie vergadert mor genavond tot candidaatstellLng voor de verkiezingen in district I en III. Kegel wedstrij d. Aan de kegelwedstrijden uitgeschre ven door de kegelclub „de Phoenix", op de banen van Café Brinkmann, werd op Zondag 20 Dec. deelgeno men door de volgende clubs. District III, Amsterdam I, 268 hou ten. Idem Amsterdam II, 230 houten. Prins Hendrik, Amsterdam, 194 hou ten. Sans Souoe, Den Haag, 234 houten. Onze Klub, Alkmaar, 206 houten. Minerva I, Amsterdam, 258 houten. Idem II, Amsterdam 219 houten. De Twee Duifjes, Amsterdam, 217 houten. Je Malntiendrai, den Haag, 274 houten. Oranje Kegelclub, Amsterdam, 305 hputen. Koekoek, Amsterdam, 214 houten. Moed Houden I, Amsterdam, 191 houten. Idem II, Amsterdam, 1S9 houten. R. O. L. I., Rotterdam, 233 houten. B. A. L., Den Haag, 192 houten. Hout of Fout, Rotterdam, 196 hou ten. Prins Hendrik, Rijswijk, 241 hou ten. Je hebt ze niet aan een touwtje, Utrecht, 217 houten. Gooilust, Hilversum, 250 houten. Limburgia I, Den Haag, 235 houten. Klein Hamburg, Amsterdam, 229 houten. Idem II, Amsterdam, 218 houten. Rand of Zand I, Alkmaar, 250 hout. Idem II, Alkmaar, 210 houten. V. K., Rotterdam, 244 houten. Nooit Gedacht, Utrecht, 237 houten. De Amstel, Amsterdam, 256 houten. Victoria, Alkmaar 309 houten.. De Wijman, Santpoort, 246 houten. Rumoer. In den afgeloopen nacht te half twee i3 de Raamsteeg In rep en roer ge bracht en zijn de bewoners in hun slaap gestoord door vechtende perso nen, gewapend met messen. Een hun ner, een Koloniaal, met verlof alhier vertoevende, en op wien het gemunt scheen te zijn, nam voor de anderen de vlucht en is daarbij op verschil lende erven in een poort in die steeg gekomen, alwaar door zijn klauteren eenige tuinhekjes en een glasruit zijn vernield. Eindelijk is hij geklommen op het dak van den melkverkooper Gieske, ln d'e steeg, en door een sprang op andere daken aan den kant van den Burgwal in veiligheid eekome Door een der bewoners van dit poort is daar een mes en door de po litie een jas gevonden, beide afkom stig van den koloniaal. De politie doet verder onderzoek. VEILINGEN, gehouden in het Verkooplokaal „Dë Gouden Leeuw", te Haarlem, op Zaterdag 19 December 1908, des avonds te 5 uur. No. 1. Fen Winkelhuis en Erve met tuin en afzonderlijk opgaande boven woning, aan de oostzijde van de Schagchelstraat no. 13 zwart en rood. A. A. Schippers, 5025. No. 2. Een winkelhuis en erve aan de zuidzijde van de Oude Groenmarkt no 4. Opgehouden. 8005. No. 3. Een winkelhuis en erve met tuintje aan de oostzijde van den Klei nen Houtweg, op den hoek van en uit komende aan den Kampersingel, get. No. 1. Opgehouden. 6725. No. 4. een winkelhuis, schuur en erf en afzonderlijk opgaande boven woning. aan de Maerten van Heems kerkstraat no. 42 zwart en rood. Uit de band verkocht. No. 5. Een huis en erf met afzonder lijk opgaande bovenwoning, naast en ten noorden van het voorgaande per ceel, no. 44 zwart en rood. Uit de hand verkocht. De perceel en no. 4 en 5 gecombi neerd. No. 6. Een winkelhuis aan de Fran- kestraat no. 10 zwart en rood. Opgehouden. ƒ3405. No. 7. Fen huis aan het Groot Hei ligland hoek Gortesteeg, no. 9. Opgehouden, f 1955. No. 8. Fen gebouw, waarin thans een school is gevestigd, en erve, met bovenwoning en open plaats met uit- •JOiTLg in een d; arnaast gelegen ge meenschappelijke poort, en een daar- icht.er gelegen rrebouw, uitkomende in gemelde poorten, ingericht tot schilderswerkplaats, aan de westzijdo van de Lange Annastraat. Het ge bouw Ln gebru'k voor school get. no. 10, het gebouw in gebru'k als schil derswerkplaats get. no. 12. G. v. d. Wetering, 3010. No. 9. Een wi heihuis met boven woning, pakhuis en erven, aan den Schotersingel, op den hoek van, en uitkomende aan de Ruysdaelstraat, get. no. 37 zwart en rood. J. v. d. Lande, 5475 No. 10. Een winkelhuis en erve met open plaats en met een in de Rijp- straat uitkomende werkplaats, aan de noordzijde van de Barendsestraat, get. no. 27 zwart aan de Barendse straat en no. 27 rood aan de Rijp- straat Uit de hand verkocht. No. 11. Een woonhuis en erve met afzonderlijk opgaande Bovenwoning aan de westzijde van de Ruychhaver- straat, get. no. 20 zwart en rood. G. P. Geukers. ƒ4055 No. 12. Fen burgerwoonhuis, erf en tuin, aan de oostzijde van de Pieter Kiesstraat nabij den Zijlweg, get. No. 11. A, Witkamp, ƒ4600. No. 13. Een winkelhuis en erve, aan de westzijde van de Schagchel straat., get. no. 46. D. W. Koopen. ƒ2610. No. 14. Een huis en erve met open plaats en tuin aan de noordzijde van de Noorder Schoolsteeg, get. no. 15. W. Rijbroek, ƒ505. No. 15. Een huis en erve met open plaatsje, aan de zuidzijde van de Da Clercqstraat, get. no. 94. W. van Velzen. 1100. No. 16. Een huis en erve aan de noordzijde van de Oranjestraat, get. no. 115. H. Smink. 1810. No. 17. Een huis en erve, aan het Donkere Spaarne, nabij den Kouden- hom, get. no. 8. J. W. G. Droste q.q. f 2500. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Deze vereeniging heeft weder aan 1500 stadgenooten Kerstkaarten rond gestuurd, waarin dringend om steun gevraagd wordt. In de circulaire wordt o.a. geschre ven: „De ervaring tot nu toe verkregen, dat velen geneigd zijn ons omtrent Kerstmis of Nieuwjaar met eene gift te verblijden, geeft vrijmoedigheid, ons ook thans tot u te wenden met verzoek om eene extra bij d r a g e, aangezien wij vreezen, dat ten gevol ge van de voortdurende vermeerde ring der bevolking en de heerschende werkloosheid, meer dan andere jaren onze 6teun zal gevraagd worden. Moge ook nu deze hoop niet be schaamd worden. Op de voordracht. MeJ. H. A. Modoo, alhier, komt voor op de voordracht ter benoeming ,van eene onderwijzeres te Sloten (dnrnL

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1