HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Onze Lachhoek. Stadsnieuws FEUILLETON Db Roode Pimpernel MAANDAG 21 DECEMBER 1908 TWEEDE KAMER. De Kerstvacantie nadert. Reeds heeft de Kamer haar verhaast, d.oor het besluit, op voorstel van den heer Nolens, om de accljnsv er hooging op het gedistilleerd eerst na de vacantia endenhanden te nemen. Daarentegen zijn, o schrik, nog enkele weteontwer. pen aan de agenda toegevoegd en kwam men Zaterdag met waterstaat, ofschoon tot zes uur vergaderend, niet verder dan tot afdoening van het hoofdstuk spoorwegen. Bijna den geheelen dag is Minister Bevers aan het woord geweest, op nog enkele voorafgaande redevoeringen en de replieken na. Met terzijdeÜating van al datgene, dat wij voor onze le zers als van geen belang onderstellen, vermelden wij uit 'b heere® Bevers antwoord het volgende Met Minister Heemskerk en den heer Van Doorn was hij van mee ning, dat men ten onrechte gevallen was over de inanguvale rede van den Voorzitter der spoorwegstaatcommis- sie; spot tegenover staatsexploitatie lag niet in diens bedoeling. Mocht de staat op eenigerlei wijze tot naasting van liet bedrijf komen, dan zou er, be halve hetgeen reeds was voorbere'd, tijd genoeg wezen om wettelijke en andere maatregelen te treffen voor bet Staatsbedrijf. De heer Lely, die dat punt ter sprake bracht, had ook zijn meening omtrent eventueele over name van personeel geuitde Minis ter had een andere meening, doch ging daarop nu niet in. Op het rapport der Staatscommis sie wachtte de Minister ook tot nade re regeling der positie van het perso neel. Hij was geenszins van meening, dat men de maatschappijen geen nieuwe lasten mocht opleggen. Het Kon. Besl. van 1905 maakte de positie van het personeel niet slechter dan in 1S99. De klacht over revisie-afkeurin gen bij de Centrale Werkplaatsen was ten zeerste ongemotiveerd; het gold vier werklieden, op wie nog al wat was aan te merken. De houding der H. IJ. S. M. tegenover de Ned. Ver. va.Ti Spoorwegpersoneel was een huis houdelijke aangelegenheid, die de Re geering niet aanging. Wel wilde de Minister het instituut dei- groepsverte- gen woord! ging meer gewaardeerd trachten te krijgen hij achtte ditvan zeer veel belang. Dat de spoorwegzaken een tragen gang hebben, betwistte de Minister in elk geval zou hij zijn best doen den aanleg van nieuwe lijnen, in ontwerp gereed, te ^vorderen. Van een be toog van den heer Marchant over de veiligheid op de spoorwegen in ver band met de plaatsing van seinlichten en het met te groote snelheid rijden van treinen, beloofde de Minister ge zette kennis te zullen nemen. De Minister passeerde vervolgens overwegen niveau, nieuwe stations, haltes, dubbel spoor, nieuwe lijnen. Omtrent de concessie voor de nieuwe electrische lijn den Haag—Voorburg deelde de Minister mede, dat hij niet bereid was om tegenover de bestaan de stoomtramlijn naar Voorburg een nieuwe conöessie te verleenen, omdat die tramlijn anders in gevaar kon ko men en dan de verder liggende plaat sen van gemeenschap verstoken zou den zijn. De Minister' had dus de Haagsche Tramweg ter onderhande ling verwezen, naar de IJ seist o om- tram-Mij. De maatschappij voor de Haarlem mermeer! ij nen zou er wed toe mede werken, om die lijnen spoedig in ex ploitatie te brengen. Na duplieken en een jeremiade van mr. Marchant over het station te De venter, waarvoor het Rijk minder wii geven dan de gemeente gaarne zou zien, werd de verdere beraadslaging verdaagd tot Maandag 11/2. HET KAMERLID DE BOER. Men meldt aan rle ,,Ted." „Het Centrum" beeft het glad ver keerd. Wanneer de heer De Boer zich niet meer beschikbaar stelt voor Zaandam, ligt dit niet aan gebrek aan overeenstemming omtrent het kiesrecht, doch eenvoudig aan liet niet eens worden t.usschen hem en het bestuur van de centrale liberale kies- vereeniging over de tactiek, die gedu rende de verkiezingscampagne zal worden gevolgd. De heer De Boer oordeelt zijn poli tieke beginselen en -inzichten voldoen de bekend en hoewel hij met ongene gen is, zich voor zijn kiezers uit te spreken over zijn ideeën, waai' het nieuwe onderwerpen aangaat, is hij niet genegen z.g. „den boer" op te gaan, en verplicht te worden telkens en telkens weer te moeten debattee- reli. Dit is de heele quaestie 1 Het sociaal-democratisch weekblad „De Voorpost" deelt mede, dat de heer J. E. W. Duijs door de S. D. A. P. camdidaat Is gesteld voor de Tweede Kamer. OPSPORING VERZOCHT. De commissaris van politie der 6e sectie te Amsterdam verzoekt opspo ring en bericht van een wit linnen enveloppe, verzegeld met 5 lakken waarin de letters Corns. E., geadres seerd aan de Enschedésche Machine fabriek en Ijzergieterij to Enschedé, inhoudende 290 aan bankpapier. EEN MERKWAARDIG VERSCHIJNSEL. Men schrijft aan de Tol. Jarenlang wist de landbouwer J. Koeman, wonende te Oosthuïzen, Westeinde, dat zich op het erf achter zijn woning een plekje gronds be vond, waaruit warmte opsteeg. Sneeuwde het 's winters, dan was dit stukje altijd van sneeuw bevrijd. De man scheen het niet der moeite waard te achten, hierover eens met anderen te raadplegen. Later echter was de grond al heeter geworden en begon zelfs te rooken. Wederomeeni gen tijd daarna scheurde deze en spoot het water bruisend en kokend uit de diepte, terwijl nu de rook rondom het water een uitweg zocht. Door nieuwsgierigheid gedreven, beproefde de man daar ter plaatse 'n kuil te graven, doch moest dit on middellijk staken wegens de geweldi ge hitte. Ook heeft hij meermalen 'n onder- aardsch gerommel gehoord, als van een ver verwijderd onweer. Nu maakte hij de zaak ruchtbaar, zoodat den burgemeester dit weldra ter oore kwam, die zich door per soonlijk bezoek van het feit over tuigde. Nog vreemder echter wordt de zaak. Men heeft een kachelpijp genomen en deze door het kokende water gedeel telijk in den grond gedrukt-. Nauwe lijks was dit geschied, of onmrddollilk vlnoe er een vlam hnog boven de nijn nit. De burgemeester liet een deskun dige komen, die verklaarde, dat het een gasbron was. Men kan echter moeiliik dit advies aannemen, omdat men bij ntet ééne bron, noch in den polder de Zeevang. wo-«raan Oosthni. zen grenst, noch in "Reprnpter. Pur- mer, Wormer of waar ook, uit de bronnen, welke gas bevatten, en dat nu sedert eenige jaren als- lichtgas wordt gebruikt, dergelijke waarne ming heeft gedaan. Wel is dit water iets minder koud dan het polderwa ter, doch nergens is sprake van ko kend heet water of zelfontbrandend gas. Meer een meer stroomen belangstel lenden toe, om dit voor ons land on getwijfeld merkwaardig natuurver schijnsel te bewonderen. Men is be ducht, da.t de g.rorid inwendig brandt, zoodat een mogelijke instorting te eeniger tijd niet 13 uitgesloten en een ware ramp daarvan het gevo'g kan zijn. We achten 't dringend noodig, dat deze zaak zoo spoedig mogelijk aan een nauwgezet wetenschappelijk on derzoek wordt onderworpen, óók ter geruststelling dor omwonenden. VAN EEN EZEL EN EEN STUDENT. Een aardige verrassing wachtte gisteravond de bezoekers van Carré te Amsterdam. Toen de wilde, ieder een afwerpende muilezel zijn entrée gemaakt had en een aantal bezoekers der bovenste rangen, belust op de uit geloofde belooning van f 10, vruchte- looze pogingen hadden aangewend 't dier te berijden, trad een jongmensch in den circus, die den clown verzocht hem met den muilezel alleen te laten. Toen werd het verraste publiek een aardig staaltje van dressuur ver toond. Met de grootste kalmte toch, zachtjes fluitende en het dier toespre kende, naderde deze amateur "den ezel, streelde hem en besteeg hem daarna zeer bedaard, waarop de ma nege drie malen werd rondgereden, zonder dat het dier zich tegen dezen berijder ook maai' het minst ver zette. Het spreekt van zelf, dat het publiek oorverdoovend applaudisseerde, ter wijl er boven in de loge, waar de vrienden van den jongen amateur za ten, met luider stenmie het „Iö Vivat" werd aangeheven, waarop toen on middellijk de muziek inviel. Het.meest verbaasd zal echter wel do eigenaar van het dier geweest zijn, die nog nooit had gezien, dat een vreemde'm staat was het ezeltje te temmen, ter wijl hij bovendien de uitgeloofde be looning kon behouden. (Hbld.) Meester: „Wat doe je daar toch, kinderen?" Kinderen: „W© toeken hout, meester 1" Meester: „Ma«.r dat breek Je hier to--r. niet van het hek af?" Kinderen: „Neen, meester, daar voor heeft Piet juist c-sn bijl meege bracht." Engelschman: Laat mij eens een stof zien van een zeer schitterende kleur." Winkelbediende haalt allerlei zijden wollen en andere stoffen in alle moge lijke kleuren voor den dag die de Brit allen opmerkzaam onderzoekt, tot hij eindelijk op een prachtige bro- caatstof wijst. Wat kost dat? Twaalf gulden de meier. Wel, geef me dan een centimeter, please, 't is om te visschenl' Zuster: Frits, In Amerika zijn huizen, die wel veertig verdiepingen hebben. Kleine broer: Hé, wat moet het heerlijk zijn daar langs de trapleu ning naar beneden te glijden! Zij (in de comedie): „Prachtig stom spel van de actrice! Hij: „Ja. Neem er een voorbeeld aan. DE ROMANSCHRIJFSTER. „Is die dichter getrouwd? Met. een goudvïschje?" „Neen. Let een Inktvisch!" Zij: Maar, Frits, heb je er nu heelemaal niet aan gedacht, dat ik vandaar jarig ben?' Hij: „Vergeef het me ik heb hee lemaal niet opgemerkt, dat je een jaar ouder geworden bent." Een onderwijzer gelastte zijn leer lingen een opstel te maken over het thema „gevolgen der luiheid". Toen het opstel moest ingeleverd worden, overhandigde een dor leerlingen een onbeschreven schrijfboek. AFSCHAFFING NACHTARBEID BAKKERS. Omtrent de conferentie door den Minister van Landbouw, N. en H. ge houden met de comité's, die zich ge vormd hebben uit de voor. en tegen standers van de afschaffing van deii nachtarbeid in het bakkersbedrijf, verneemt de „N. Ot." nog, dat daar ter zake van een der belangrijkste be zwaren tegen do afschaffing, de drei gende prijsverhoogi ng van het brood, eenstemmigheid onder de voor. en te genstanders zich openbaarde. De voor standers van de afschaffing vreesden wel niet in die mate prijsverhoogi ng als de tegenstanders, maar zij moes ten toch erkennen, dat dit kwaad van de afschaffing het gevolg zal zijn. MISHANDELING. F. Bos. de man. die te Emmer-Com- pascuum ernstig werd mishandeld, is in het ziekenhuis te Groningen aan Ue gevolgen overleden. ONDERSCHEIDINGEN. De heer Lovink, directeur-generaal van Landbouw, is door den Groot hertog van Baden benoemd tot com mandeur der orde van den Zahringer leeuw. De Koning van Griekenland heeft mr. A. E. II. Goekoop te 's-Graven- hage de onderscheiding verleend van ridder der orde van den Verlosser, ter erkenning van zijne verdiensten, be toond bij de archeologische opgravin gen. EEN AANVAL OP HET „KASTEEL VAN AEMSTEL" In „De Morgenpost" van Vrijdag ochtend kwam een uit- „Do Tijd" overgenomen bericht voor betreffende de werkloozen-oustooljes van -Donder dag, met de opmerking aan bet slot „Zoo zijn <lus we>er enkeleanxr- „chistlsche woelwaters en beken de straatindividuen bezig te zaak der noodlijdenden te bederven. Die blijkbaar rake opmerking heeft Vrijdagavond aanleiding gegeven tot een aanval op het gebouw van dat blad. Wij lezen daarin het volgende Enkele anarchistische „ridders" voor. zagen zich van straatklinkers en to- In het Parm. Weekblad echrljft onzen stadgenoot, de heer Dr. M. Greshoff over „vergiftiging door Mei doornhessen?" In de Haarlemsche dagbladen las men in Sept. j.l. het volgende bericht: „Een knaapje van 8 jaar was Donder dag (17-IX-'9) plotseling ziek gewor den. Hij was met xljn broertje uit school gekomen en heeft toen bessen gegeten die aan den Doodweg (in den Aerdenhout) groeiden. De knaap werd zóó ongesteld dat hij niet verder kon loopen en met veel moeite naar huis werd gebracht. Van het bessen-eten werd daar eerst niet gesproken. Niet tegenstaande medische hulp, la het ventje Zaterdag (19-IX-'08) overleden. Het broertje van 13 jaar is Vrijdags ziek geworden en naar het gasthuis gebracht (hij is daar na ernstige en vrij langdurige ongesteldheid her steld). Het gebeurde is niet erg duidelijk, en 't moet ook niet bepaald zeker zijn dat de dood van den eenen en de ziekte van den ander het gevolg is van het eten van giftige bessen. Ei genaardig is, dat de jongens reeds ee- mlgen tijd te voren niet geheel in orde waren. De jongste (die nu overleden ls) moest reeds de vorige week de Bchool verlaten, omdat hij onwel was. 't Is echter niet onmogelijk, dat de knaap ook toen reeds bessen gegeten had. Natuurlijk verwekt hét gebeurde in de buurt veel ontsteltenis, 't Is een zware slag Yoor de ouders, en tevens een les voor de kinderen om geen on bekende vruchten te eten. Na lezing van dit krantenbericht heb ik mij gewend tot den arts, die den gestorven knaap behandeld had, en die de waarheid van het bericht bevestigde. Door zijne welwillende tusschenkomst ontving Ik een takje met de giftige bessen, die schuld zou den zijn aan het treurig ongeval. Het bleek te zijn meidoorn of hagedoorn, Crataegus oxycantha L. De herstelde knaap zelf heeft deze bessen aangewe zen. Dat hij en zijn overleden broer tje veel en lang meidoorn-bessen ge plukt en gegeten hebben, staat vast. Ik heb mij in 't laboratorium aller eerst overtuigd, dat van blauwzuur vergiftiging bier geen sprake kan ge weest zijn. Wel bevat Crataegus dit, maar in 't vruchtvleesch dezer bessen kon ik het niet aantoonen en in de steenharde, bijna niet door te bijten, pitten waren hoogstens sporen. Van andere giftige bestanddeelen schijnt er bij deze plant niets bekend; ook had de smaak der bessen niets opvallends. Ik heb voorts bij verschillende perso nen in mijne omgeving o.a. bij den bekenden tuinaanlegger L. A. Sprin ger navraag gedaan of zij iets ten nadeele van meidoorn-bessen wisten? Het antwoord van allen was, dat de ze bessen vaak op 't land gegeten wor den zonder' schadelijke gevolgen: vooral als de bessen eenmaal flink be vroren geweest zijn, wordt de (anders droog-melige) smaak aangenamer, zoetig. In de literatuur heb ik slechts één plaats gevonden die op mogelijke schadelijkheid van Crataegus-bessen wijst, nl. in ons oude, maar nog altijd zéér bruikbare handboek van A. W. M. van Hasselt, Handleiding der ver giftiger (1855), Dl. II, 361: „Men heeft gezien dat onmatig gebruik van de miswassene vruchten (kwetsen) eener wilde Prunus-soort, lichte verschijn selen van blauwzuur-intoxicatie te weeg brachten. Iets dergelijks zou ook door het eten der vruchtjes van Cra- taegus-soorten kunnen plaats vinden.' Het kan zijn dat dr. van Hasselt hier wèl uit ervaring spreekt, maar zich vergist in de oorzaak eener Cratae- gus-vergiftiging Bij allen twijfel, of werkelijk de knaap door 't eten van meidoorn-bes sen overleden is, scheen het mij toch nuttig het geval in dit weekblad vast te leggen. De mogelijkheid bestaat, dat Crataegus een giftig bestanddeel kan bevatten, dat nog aan onze waar neming ontgaan is. Men denkt hier als van zelf aan een zéér verwant ge- Naar het Engelsch door Barones Orczy. 34) Welnu, een van die personen, dien ik straks in de eetkamer zal zien, zal morgen naar Calais vertrekken, en ik zal dien persoon volgen, totdat ik te weten ben gekomen, waar de voort vluchtige aristocraten hem afwach ten want die persoon, waarde me vrouw, zal de man zijn, naar wien ik nu bijna al een jaar zoek. de man, wiens energie mij wanhopig heeft ge maakt, wiens scherpzinnigheid mij in de war heeft gebracht, wiens brutali teit mij verstomd heeft doen staan ja ik 1 die toch al zooveel heb mee gemaakt in mijn leven, ben totaal in de war gebracht door dien geheimzin. nigen en gladden Pimpernel. En Armand? vroeg zij. Heb ik ooit mijn woord gebro ken Ilc beloof u, dat op den dag, waarop de Roode Pimpernel en ik sa men naar Frankrijk vertrekken, ik u zijn onvoorzichtigen brief per spc-oia- len courier terug zal bezorgen. Nog val, nl. de lijsterbes (Sorbus aucupa- ria L.3, die eveneens gewoonlijk niet als giftig bekend staat, ja waarvan de giftigheid op grond van dierproe ven ontkend wordt, maar toch ernstig verdacht wordt somwijlen vergifti- gingsgevallen veroorzaakt te hebben. Ik verwijs naar de mededeeling dien aangaande van den heer A. Otto (een doodelijk geval van gastro-enteritis betreffend) in dit weekblad, en voeg er aan toe dat, was vroeger reeds in Duitschland een enkele maal vergifti ging door lijsterbessen geconstateerd, onlangs ook van Engelsche zijde een soortgelijke vergiftiging is bericht Trouwens, de mededeeling dat lijster bessen gastro-enteritis somwijlen ver oorzaken kunnen, is reeds oud, zij werd al In 1688 door Ray gedaan; la ter is het feit in twijfel getroklfren, al treft men ook eenige malen gevallen van „koliek" vermeld door schrijvers, die overigens van de giftigheid niets willen weten. Mocht iemand ten opzichte van mei doorn mij eenige inlichting aangaan de waargenomen vergiftigingen kun nen geven, dan zou dit zeer kunnen bijdragen om het nog duister Haar- lemsch geval toe te lichten. Akteexamens M. O. 's-Gravenihag©- Staatsinrichting (K XI). Gesl. de heer J. Kostelijk, Velsen. Boekhouden (K XII). Gesl. mej. P. J Hessen, Haarlem. V ac ature Rechter Leeuwar den. Door de arrondissemenits-rechtbank te Leeuwarden is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat col lege, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbevelingmr. J. van Binsbergenmr. P. C. J. A. Boeles mr. L. R. van Sloterdijck allen substituut-griffier, respectieve lijk bij de arr. rechtbank te Amster dam, Leeuwarden en Haarlem. Tooneelwedstrijd Brorge- bouw. Van heden af zijn in 't piano-maga zijn van den heer C. Heemskerk, in de Zijlstraat, ten toon gesteld de medail les en zilveren lauwerkrans, uitge loofd voor den tooneelwedstrijd, die gedurende de maanden October, No vember en December in 't Bronge bouw is gehouden en waarvan de uit reiking op 26 December zal plaats hebben. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op yerBchlllond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel tOBteloos gegeven en, vopr zooveel mogelyk is, den dag na de inzending. VRAAG: Iemand is op een vast week geld aangenomen. Heeft de patroon nu het recht, hem het verzuim, door een Christelijken feestdag ontstaan, van het loon af te houden. ANTWOORD: Daaromtrent bestaan geen vaste bepalingen. De eene pa troon betaalt de algemeen erkende Christelijke feestdagen uit, de ande re niet. Dat wij het met den eersten eens zijn, spreekt van zelf. Verzuim op zoo'n dag is immers geen opzette lijk verzuim. In een arbeidscontract behooren zulke zaken te worden gere geld. VRAAG: Ik wü teekenen bij de ca valerie. Moet ik nu toestemming heb ben van beide ouders? Ik heb name lijk een tweeden vader. ANTWOORD: De toestemming van de moeder-voogdes ls voldoende. Het bewijs moet echter door den burge meester uwer woonplaats worden ge legaliseerd. Tot het aangaan der vrij willige verbintenis kunt ge u melden ten garnizoensbuxeele Groote Markt, alhier. VRAAG: Kan ik niet een afdruk op wit papier van de dam problemen in uw blad bekomen? ANTWOORD: Als 't mogelijk was, zou ik zeer gaarne aan uw verzoek voldoen. Maar 't gaat niet, 't is te kostbaar. In het stukje wit papier zit het 'm niet, maar in het arbeidsloon, dat belangrijker is, dan u wel meent. meer, ik wil u het woord van Frank rijk geven, dat den dag, waarop ik de hand leg op dien bemoeizieken En gelschman, St Just hier in Engeland veilig in de armen van zijn bekoor lijke zuster zal zijn. En met een diepe en overdreven buiging en nog eens een blik op de klok, gleed Chauvelin do kamer uit Het kwam Marguerite voor, of zij door alle drukte der menschen, van de muziek, het dansen en lachen heen den katachtigen tred door de groote receptiezalen kon hooren glijdendat zij hem langs de massieve trap kon hooren gaan, daarop de eetkamer be reiken en de deur openen. Het lot had beslist, zij bad gesproken en zij had ■daarmee iets heel leelijks, iets af schuwelijks gedaan ter wilLe van den broeder, dien zij lief had. Zij lag ach terover in haar stoel en bewoog zich niet, terwijl die meedoogenluoze vij and steeds voor haar scheen te staan en haar slapen deed kloppen. Toen Chauvelin in de eetkamer kwam, was daar niemand. Zij maakte dien verlepten, slordigen en vei'waar loosden indruk, dien men ook krijgt van een baljapon, nadat zij den - avond te voren gebruikt Is. Half leege glazen stonden hier en daar op tafel, verkreukte servetten slingerden rond ,do stoelen in groepjes van twee en drio naar el- 'iaar toegekeerd schenen als zetels VRAAG: Wie geeft te Haarlem les in stenografie, systeem Riënts Balt? ANTWOORD: Wij kennen geen adres, hebben er vroeger in deze ru- 'briek al eens vergeefs naar gevraagd. Kan thans misschien een van de le zers ons helpen? VRAAG: Als ik mij als lidmaat der Ned. Herv. kerk laat schrappen, word ik dan bet volgende Jaar nog In- de kerkelijke belasting aangeslagen? ANTWOORD: Neen, wanneer n maar tijdig opzegt, hetgeen per aan- geteekenden brief geschieden kan. VRAAG: Ik ben al eenige maanden zonder werk en, daar ik pas uit Duitschland gekomen ben, ook niet aangesloten bij een vereeniging. Mijn moeder kan mij niet te eten geven, waar moet ik nu van leven? ANTWOORD: Wanneer u vakarbei der is meld u dan voor nadere mede- deeiingen aan bij den heer J. Gerxitsz, secretaris van bet werkioozenfonds, Kenaupark alhier. Is u los werkman, vervoeg u dan bij Weldadigheid naar Vermogen,' Proveniershuis. VRAAG: Kunt u mij het adres opge ven van den provincialen adjudant? ANTWOORD: Luit.-kol. J. J. E. Francken, Koninginneweg 12. VRAAG. Heelt een gemeente het recht, om van Leerlingen, die reeds op de H. B. S. zijn toegelaten, hooger schoolgeld te eischeu Is het niet eenigszins gelijk aan 't huren vaneen huis, waarvan in den tusschentijd ook de huur niet verhoogd kan wor den ANTWOORD. De gemeente sluit geen contracten met de ouders, dat zij de leerlingen tot en met de vijfde klasse ƒ60 per jaar middelbaar on derwijs zal doen geven. Deed ze lat, dan ging uwe vergelijking met een huurcontract op. Integendeel behoudt zij zich zelfs het recht voor een leerling midden in den cursus de school te ontzeggen. Laat dat een huisheer eens met zij a huurder doen 1 Wij gelooven inder daad, dat uw opmerking ongegrond VRAAG. Ik heb een Jas laten ma ken, die al een paar maal veranderd is-en blijkt geheel verknipt te zijn. Ben ik verplicht, diie in ontvangst te nemen? ANTWOORD. Wat iemand levert moet goed zijn en volgens overeen komst, anders leunt u de aanneming weigeren. Wij nemen aan, dot u da- dei ij k na bet ontvangen van de jas uw klacht ter kennis van den leveran cier heeft gebracht en niet na de jas ■een poosje te hebben gedragen? CORRESPONDENTIE. Den Heer R. te Z. Bedoeld faillisse ment is geëindigd in Juni 1904. Alleen de preferente crediteuren hebben een uitkeering gehad. Den Heer C. D. Wij begrijpen, dat de zaak voor het meisje hoogst on aangenaam is. Het eenige middel is, zoo spoedig mogelijk te vertrekken. Een waarschuwing in de courant ra den we u niet aan. Daar kunnen moei lijkheden uit voortkomen van allerlei aard. Den Heer S. R. Wanneer tn uw wa terleiding een lek achter den meter' ontstaan is, dan moet u het wegge vloeide water betalen. Dat is wel beel onaangenaam, maar bet kan wegens de contróle van de administratie, niet anders geregeld worden. Komt er een lek vóór den waterme ter, dan wijst deze natuurlijk het ver lies niet aan, zoodat u er dan niets mee te maken heeft. Uit de Omstreken IJMUIDEN. De schipper A. Stam van den stoom trawler „YM 113 Walvisch", werd door een stortzee van de brug op dek geslagen en zoo ernstig gewond, dat men genoodzaakt was naar IJmuiden terug te keeren teneinde geneeskun dige hulp in te roepen. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin ontving den Minister van Binnenlannsche Zakent Mr. Heemskerk, ter conferentie. van geesten druk met elkaar in ge sprek. Hier stonden twee stoelen in een hoek van de kamer heel dicht bij elkaar, zij spraken van heel intieme, gefluisterde conversatie daar weer getuigden drie of vier stoelen samen van een heel geanimeerd, aangenaam discours over de laatste schandalen dan weer eenige stoelen vlak naast el kaar in een rechte lijn zij deden den ken aan critische, zure. stijve oude vrijers; ook zag men eenige stoelen op zich zelf vlak onder de tafel staan, zij spraken van liefhebbers van smul len, die het oog steeds gericht hielden op de meest uitgezochte schotels, en andere omver gegooid op den vloer spraken boekdeel-en over de kelders van My lord Grenville. Het was zeker een spookachtige plaatsvervanger voor dat deftige ge zelschap boven; een spook dat ieder buis bezoekt, waar bals en goede sou pers worden gegeveneen schilderij met wit krijt op een grij3 schoolbord geteekend, somber en kleurloos, nu die vroolijke zijden japonnen en rijk geborduurde jassen er niet meer wa ren om den voorgrond leven te geven en nu de laatste eindjes kaars flikker den ln do kandelaars. Chauvelin glimlachte toegevend, en terwijl hij zich in de magere, groote handen wreef, keek hij in de verla ten eetkamer rond, waaruit zelfs de laatste kellner verdwenen was om zich bij zijn vrienden te voegen in de dienstbodenhal beneden. Er heerschte doodelijke stilte in de flauw verlichte kamer, terwijl de mu ziek van de gavotte, het gezoem van verwijderd praten en lachen, en het rollen van een rijtuig buiten, alleen dit oord van slapende schoonheid scheen te bereiken. Alles zag er zoo vredig, zoo weel derig en zoo kalm uit, dat zelfs de scherpste opmerker, nooit zou heb ben kunnen gissen, dat hier op dit oogenblik in die verlaten eetkamer een val werd gezet voor den soherp- zinnigsteii, brutaalsten intriguant, die men in deze woelige tijden' nog gezien had. Chauvelin dacht na en trachtte de onmiddellijke toekomst te doorgron den. Wie zou die man zijn, dien de leiders van een gcheele revolutie ge zworen hadden ter dood te zullen brengen Alles wat met hem in. ver band stuud was geheimzinnig en vreemd; zijn persoonlijkheid, die hij zoo knap verborgen wist te houden, de macht die hij had over negentien Engelsche gentlemen, die al zijn beve. len blindelings en met enthousiasme uitvoerden, de hartstochtelijke liefde en gehechtheid, die hij in dezen klei nen bond had opgewekt en boven al les zijn verbazingwekkende scherp zinnigheid, zijn grenzelooze onbe schaamdheid- waardoor hii ziin ge vaarlijkste vijanden binnen de mu ren van Parijs zelf om den tuin had geleid. Geen wonder dat in Frankrijk defL guur van dien geheimzinnïgen En gelschman een bijgeloovige huivering had opgewekt Zelfs Chauvelin had een eigenaardige gewaarwording als of er iets tegen zijn huggegraat op kroop, toen hij rondkeek in de verla ten kamer, waar straks de gevreesde held zou verschijnen. Maar zijn plannen waren goed uit gevoerd. Hij was overtuigd, dat de Roode Pimpernel niet gewaarschuwd was, en wist zeker, dat Marguerite Blakeney hem niet bedrogen had. Als zij dat gedaan had een wreed© uitdrukking, die haar zou hebben doen huiveren, schitterde in de scher pe, bleeke oogen van Chauvelin. Als zij hem een poets gebakken had, zou Armand St. Just de ergste folteringen, moeten doorstaan. Maar neen, neen I natuurlijk had zij hem niet bedro gen 1 Gelukkig was er niemand in de eetkamer, dat zou Chauvelin zijn taak verlichten, als straks dat niets ver moedende natuurwonder alleen bin nenkwam. Er waa hier nu niemand behalve Chauvelin zelf. Stil 1 terwijl hij met een tevreden glimlach in de eenzaamheid van de kamer om zich heen keek, werd de listige agent van de Fransche regee- rine zich bewust van de kalme, ge regelde ademhaling van een der gas ton van Lord Grenville, die ongetwij feld na goed gegeten en gedronken te hebben zich wijselijk had overge geven aan het genot van een.rustige slaap ver van de drukte en het dan sen boven. Chauvelin keek nog eens om zich heen, en daar in den hoek van een sofa Ln het donkerste deel van de ka mer, met open mond, gesloten oogen, vredig snorkend lag de prachtig uit gedoste, langbeenige echtgenoot van de talentvolste vrouw uit Europa. Chauvelin keek naar hem, zooals hij daar lag, kalm, onbewust, in vre de met de ge heele wereld en met zichzelf na een goed juper,. en een glimlach als van medelijden ver zachtte voor een oogenblik de harde trekken van het gelaat van den Franschman en het sarcastisch schit teren van zijn bleeke oogen. Blijkbaar zou de man, die daar ln een diopen slaap verzonken lag, hem niet hinderen in zijn plannen om trent den knappen Rooden Pimper nel. Weer wreef hij zich in de han den en het voorbeeld van Sir Percy- Blakeney volgend, strekt hij zich ln den hoek van een andere sofa uit, sloot zijn oogen, opende zijn mond, liet een geregelde ademhaling hooren «o..- Y7achtte. (Wordt Tervoürd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5