HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland Onzd Lachhoek, FEUILLETON De Roode Pimpernel DINSDAG 22 DECEMBER 1908 SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID Men schrijft ons: Rij liet hervatten der lessen na af loop der Kerstvacantie, in 1909, zal In genoemde School, wat betreft de lagere af deeling van het onderwijs, door het inrichten eener voorberei dende klasse en wat het meer gevor derde onderwijs aangaat, door herzie ning van de verschillende afdeelingen van het teekenonderwijs en der prac- tische lieerwerkplaatsen, eene aan zienlijke verbetering tot stand worden gebracht. Reeds sedert geruimen tijd heeft zich de behoefte tot deze verbe tering, ten gevolge van de toeneming van het aantal daglecrlingen, ernstig doen gevoelen. Het is dan ook een verblijdend tee- ken, dat door de welwillende mede werking der Regeering en van andere - subsidteerende lichamen in deze be hoefte kan worden voorzien. De be langstelling voor het onderwijs in de kunstambachten wint trouwens in ons land meer en meer veld en men beginnt te begrijpen, dat deze tak van hij verheid niet alleen eenen machtige factor vormt tot bevordering der am- - bachtsn ij verheid in het algemeen, doch dat zij tevens -een krachtige hef boom' is tot uitbreiding der volksont wikkeling en der welvaart. De ont wikkeling der kunstambachten moet evenwel steunen op goed onderlegde werkkrachten en sedert ruim 28 jaar dat de Schooi werkzaam is, streeft de Directeur er naar deze taak té ver vullen. De School heeft zich dan ook, daar het onderwijs steeds voeling liield met de praktijk, met het kunstambacht hier te lande geleidelijk ontwikkeld, en nu dit kunstambacht hooge betee- kenis heeft gekregen, moet de School eveneens aan hoogere eischen kun nen voldoen. De tijden zijn voorbij, dat de leerlingen op de werkplaatsen eene grondige opleiding konden ver krijgen en de school moet thans zoo goed mogelijk daarin voorzien. Het geen dan ook wordt beoogd is aller eerst eene behoorlijke aansluiting te verkrijgen aan de lagere school en de leerlingen verder op te leiden tot flin ke, degelijke werkkrachten, wier schoolonderwijs voldoende onderhou den wordt, om zich. latei' in het maat schappelijk leven goed te kunnen red den, terwijl zij als praktische krach ten op de werkplaats nuttige diensten kunnen bewijzen. De vrouwelijke en mannelijke leerlingen, die meer uit gebreid onderwijs genoten hebben, zijn in de gelegenheid zich op kunst gebied zoowel theoretisch als prak tisch te bekwamen en, naar gelang aanleg en toewijding voorhanden zijn zich eene eervolle loopbaan op artis tiek gebied te veroveren. Door een staf van degelijke leerkrachten heeft de Haarlemsehe School voor Kunstnij verheid tot nog toe haren goeden naam in het land weten hoog te hou den en er zal in het vervolg niet min der naar worden gestreefd het onder wijs aan ernstige degelijke opvatting en hooge artistieke eischen te doen beantwoorden, zoodat de stichting van de Maatschappij van Nijverheid de nuttige strekking zal vervullen, die de grondleggers er mede beoogden Geabonneerde» hebben liet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Wanneer ik ruim drie jaar in een buis gewoond heb, dat ik per weck huurde, ben ik dan ver plicht het niet de 14 dagen op te zeg- gen, of kan zulks met een week vol staan ANTWOORD. Dat hangt geheel af van het plaatselijk gebruik omtrent het soort' van huis, dat men be woont. IV at is in uwe gemeente plaatselijk gebruik Onderzoek daar na ar. In elk geval moeten wij u opmerken dat het niets tot de zaak doet, of u een week, een jaar, drie jaar of tien jaar in een huis gewoond hebt. VRAAG. 'Als een dienstmeisje eerst per dag an per week gediend heeft en komt dan bij dezelfde men- schen voor dag en nacht en bij de maand, heeft zij dan het recht op den zoogenaamden godspen ming ANTWOORD. Ho© men don gods- penning oolc beschouwen moge, recht daarop heeft niemand. VRAAG: Gaarne zou ik, vóórdat de tijd voor Nieuwjaarsfooien daar is, met zekerheid willen weten of men vanwege de Gemeente-lichtfabrieken en de gemeente-duinwaterleiding Nieuwjaarsfooien mag ophalen? ANTWOORD: Aan beide instellingen is dit verboden. VRAAG: Hoeveel is een papieren pesos van Argentinië? ANTWOORD: Volgens de bereke ning van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel ongeveer 1.10. VRAAG: Als ik iets heb gevonden en het 1 jaar en 6 weken in mijn bezit heb, en er dan nog niemand om is geweest, is het dan mijn eigendom? ANTWOORD: Neen, na 3 jaar. VRAAG: Zou u s.v.p. mij -kunnen be kend maken wat voor stoffen ik noo- dig heb om een natte electrische bat terij aan te leggen? ANTWOORD: Daarvoor beeft u noo dig Salmoniakzout dat u oplost, in water, verder een koperen eii zinken plaat. De goedkoopste en doelmatigste ma nier Is echter, een nieuwe batterij te koopen, dié In den handel verkrijg baar is voor i L STENOGRAFIE. Voor lessen in de Stenografie sys teem Rients Balt, gelieve u zich te wenden tot den steller van de adver tentie onder No. 15759, voorkomende in ons blad van 19 Dec. j.L SLOTEN. In verband mét liet zilveren jubilee des burgemeesters, den heer C. W. A. M. Groskamp, kan gemeld worden, dat dit zal gevierd worden op 5 Ja nuari a. s. Op dien dag des voormid dag elf uur, vergadert de Gemeente raad om zijn voorzitter te huldigen. Om half twee wordt het huldeblijk der burgerij aangeboden in het Rechthuis te Sloterdijk, alwaar van half- drie tot half vijf gelegenheid zal zijn den jubilaris te complimenteeren. TWEEDE KAMER. Bij de voortzetting der beraadsla ging over Waterstaat kwam de afdee- ling „Posterijen" aan de orde met het onvermijdelijk gevolg van „goede woorden" voor de lotsverbetering van nagenoeg alle categorieën van ambte naren en beambten, brievengaarders en bestellers niet te vergeten. Het wa ren de heenen Boogaardt, Helsdingen en Ketelaar, die zie hln dit opzicht- be ijverden en zij vonden den heer Van Dedem aan hun zijde om lotsverbete ring te vragen voor de brievengaar ders, niet evenwel voor de bestellers, die hij voldoende bezoldigd achtte. De heer Roessingh bepleitte verbe tering, in het algemeen, van post-, telegraaf- en telefoontoestanden te platteland©, met meer hulp voor de kleine gemeenten van Staatswege, terwijl de heer Hubrecht een zieer om standig en belangrijk betoog leverde over de exploitatie van de post en te legrafie uit commercieel oogpunt. Gonstateerend, dat de post 2 1/2 mil- lioem winst gaf, telefoon en telegraaf evenwel '1 1/2 mill, verlies, voerde hij aan, dat als de post de werkelijke kos ten van spoorwegvervoer dragen moest er feitelijk een verlies zou we zen. Hij vroeg dus meer commerciee- len zin bij het bedrijf en gaf eenige wenken,, speciaal ora telegraaf en te lefonie meer rendeerend te maken, terwijl hij oop op meerdere posh nachttreinen aandrong. De heeren Van Vliet en Helsdingen bespraken, in verband met de Tele graafartikelen do verhouding tus- schen het dep. van Waterstaat en den directeur-generaal. Beiden vroegen ge ruststeilende verklaringen in de plaats van de algemeenheden der me morie van antwoord en eerstgenoem de gaf het denkbeeld aan de hand om voor elk der bedrijven een directeur aan te stellen, met een Raad van Ad vies, daarnaast, teveus raad van be roep voor het talrijke personeel, welks rechtspositie hij, evenals de heer Hels dingen, voor verbetering vatbaar achtte. In den avond werd de Waterstaats- begrooting verder behandeld en om streeks 1 uur in den nacht gereed ge- bracht. De heer Bos sloot zich in menig op- zicht aan bij het betoog van den heer Bogaardt ten aanzien van de organi satie van den postdienst. Wel zegt de Minister, dat er geen wanverhou dingen bestaan tusschen het Departe ment van Waterstaat en den Direc teur-Generaal, maar de Telegraaf-ar- tikelen doen toch vermoeden, dat er iets hapert, en van vruchtbare samen werking geven die arikelen nu juist geen blijlc. Er op wijzende, dat het be drijf gaandeweg In omvang is toege nomen en zich nog zal uitbreiden, be toogde spr.- ook de noodzakelijkheid van een goed ingerichte be drijf sre Le ning. Om tot een goede vruchtdragende decentralisatie van liet bedrijf te ko men. Is noodig regeling bij de wet. Is die.tot stand gekomen, zijn de be voegdheden van den Minister en -van het' Hoofdbestuur bij de wet geregeld .dan is een decentralisatie gelijk die ook in andere landen bestaat, moge lijk. Zeer aanbevelenswaardig achtte spreker ook het instellen van een Raad van Toezicht, waarin dan ook zitting hebben vertegenwoordigers van het personeel. Nadat hog enkele spiekers wenschen hadden geuit voor lotsverbetering van eenige categoriën van ambtenaren en beambten, kwam de Minister aan het woord. Volkomen deelde hij het gevoelen, dat een groote mate van zelfstandig heid van den Dir.-Généraal noodig is. Van decentralisatie heeft de Minister zich altijd een voorstander betoond. Een nieuwe wettelijke regeling als door den heer Bos gewënscht, om de bevoegdheden van den Minister en van den Dir.-Generaal vast te stellen, is vooralsnog niet noodig. De bestaan dé bepalingsin dienaangaande zijn voldoende. De Minister herhaalde dat er geen wanverhouding bestaat tus schen het Hoofdbestuur der P. en T. en het departement. Vermoedelijk wordt die afgeleid uit artikelen ih dc Telegraaf, waarvan de Minister niets meer zeggen zal. Kende hij den schrij ver dan zou hij hem lot ontslag, héb ben voorgedragen. De Minister had vruchteloos getracht, den schrijver .e ontdekken, en hoopte dat herhaling van een dergelijke schending van ambtsgeheim niet meer zal voorko men. Voorts merkte de Minister op,-dat wering van alle ontevredenheid uit een personeel van ruim 12.000 man, een niet te bereiken ideaal is. Fooien vragen mag niet, maar de Minister was niet van plan verande ring te brengen in het Nieuwj aars- wenschen. De Minister kan niet toegeven, dat bij liet Hoofdbestuur' geen gezindheid blijkt tot bezuiniging. Met betrekking tot den bouw vaar het nieuwe postkan toor te Amsterdam is enkel geïnfor meerd naar den prijs van den grond, maar nog geen overeenkomst gesloten. Er is geen sprake van eenige nei ging om het particulieren telefoon- concessionarissen onaangenaam te maken, maar als zij medewerking weigeren, moet wel dwang worden u/tgeoefend. In het Kerstreces hoopte de- Minister het wetsontwerp betref fende de directeuren en commiezen in hi dienen. Vermoedelijk zal aan deze nieuwe regeling terugwerkende kracht worden gegeven tot daarbij te bepalen tijdstip. Snellere periodieke verhooging voor de lagere beambten zou te veel kosten. Evenmin kan gra tis schoeisel worden gegeven. De be zoldiging der bestellers :3 voldoende, ook de regeling ten aanzien van de buree 1-am b te na ren voldoet aan billij ke eischen en de Minister is niet ge negen daarin verandering te bren gen. Ook meende hii, dat de ervaring leert, dat 40 centen voor nachtlogies voor de conducteurs der brievenmalen voldoende Is. (Verschillende stemmen: „Och kom 1"). De Minister h'eld het vol, doch zal dit punt wel eens nader overwegen. Hij achtte ook de tegen woordige regeling voor de brieven gaarders goed. Verhooging voor de hulpbestellers zal worden overwogen. Van het boetenstelsel wordt zoo wei nig mogelijk gebruik gemaakt. Nage gaan worden de kosten voor een nachtposttrein Utrecht—Zwolle. Om trent het Giro- en chèquevêrkeer moet afgewacht worden de resultaten van het eerstvolgend middenstandscon gres. Eerst daarna zal een advies aan het Dep. ven L. H. en N. worden in gewacht. Samenbrengen van post-, telegraaf, on telefoonkantoren zou te veel kos ten. De Minister wist niet in hoeverre dc concessionaris te Nijmegen onbil lijk is behandeld. Den Minister is me degedeeld, dat er zoo weinig up to date was in liet geheele telefoonnet dat het de moeite van naasting niet waard zoude zijn. Onder die omstan digheden kan geen nieuwe concessie worden verleend. In de contracten be treffende dé buslichtingen kunnen be zwaarlijk bepalingen opgenomen wor den betreffende het ontslag van per- Replieken volgden. De heer Roessingh stelde een motie .voor, waarin wordt uitgesproken.dat de kosten voor de stichting van hulp- .ppst- en telegraafkantoren voor de ge meenten te bezwaarlijk zijn en geheel voor rekening van het Rijk dienen te komen.. Deze motie zal latei' worden behan deld. Nog werd eenigen tijd van gedach ten gewisseld over het niet bouwen van de postbooten der „Zeeland" in c-ns land, waarbij de Minister en de beeren Lolunan en Plate tegenover de heeren De Klerk en Van Vliet volhiel den, dat 't niet ander3 kón dan het daarmee geloopen was. De „Zeeland" kon geen verwijt treffen. De heer De Klerk veranderde een amendement, betreffende de verstrek king van schoeisel aan de bestellers, cm in een nader to behandelen motie. Tóen nam men de begrooting aan en ging slapen. Heden 10 1/4 Landbouw. DE VLOEK DER SPEELHUIZEN. Zondagmiddag, omstreeks 6 uur, kwam een 20-jari.ge knaap het polit-e- bureau Rem brandtplein te Amster dam binnenhollen en stelde zich zeer vreemd en zenuwachtig aan. Herhaal delijk viel de jongen van zichzelf, en moést ten slotte naar het Binnengast huis worden vervoerd, om daar te werden opgenomen. De jongen bleek al zijn geld, een kleine f 20, in liet speelhuis op het Rembrandtplein ver. ioren te hebben. (De Tijd). WEER AANGEZET. Dc glasfabriek „Anna" te Diemen is weder aan het werk gegaan onder lei ding van den heer H. G. Scherrer Yan Leerdam. HET HANDELSBLAD EN DE MIST. De Dordtsche lezers van het „Han delsblad" hebben Zondagmorgen het ochtendblad pas omstreeks één uur ontvangen-. De oorzaak hiervan is de volgende: de rondbrenger der krant had als naar gewoonte 's morgens ruim 6 uur het blad van den trein ge haaid om het bij de lezers te bezorgen. Door dien zworen mist geraakte hij •echter omstreeks half zeven aan de Van Stijsingel te water. Zijn hulpge roep werd pas na omstreeks 10 minu ten gehoord door don tuinman dei- buitenplaats van de dames Visser, die er met eenige moeite ln slaagde den man op 't droge te brengen. De rond brenger was doornat en zijn kranten, die hij in de armen gekneuld had ge houden, waren doorweekt. Mét liet zich van droge kLeeren voorzien en het drogen zijner kranten was de man den gebeelen ochtend bezig, zoodat bij pas na elf uur met rondbrengen kon beginnen. (Hbld.); EEN NAVOLGENSWAARDIG VOORBEELD. Een vertegenwoordiger van een bui- tenlandsch huls te Amsterdam heeft zijn firma in kennis gesteld van de hier heerschende werkloosheid. Hoe wel het land waar de firma gevestigd is, ook zeer heeft te lijden onder de gevolgen van de jongste economische crisis, ontving zij per keerende post een flinke som om die ter beschikking van de Werkloosheidcommissie te stel len, De firma schreef daarbij dat zij gaarne wil bijdragen tot leniging van den nood Ln Amsterdam, van welks goede tijden zij de voordeelen heeft ineegeplukt. NEDERLANDSCHE ZIONISTENBOND. De Zionistenbond heeft Zondag te Amsterdam in het Gebouw der Maat schappij v. d. Werkenden Stand zijn negende jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer S. See- ligmann, van Amsterdam. Aanwezig bleken circa 80 afgevaardigden, waar onder oolc van Haarlem. In zijn Jaarverslag staat de secreta ris allereerst stil bij de voornaamste gebeurtenissen, die uit het leven der wereldbeweging in het afgeloopen jaar te vermelden vallen. In het bij zonder wordt nadruk gelegd op de gunstige vooruitzichten, die de nieu we toestanden in'Turkije voor de ver wezenlijking der' Zionistische plan nen openen. Overgaande tot de bespreking der Nederlaiidsoh-Zlonistische zaken zet het verslag allereerst uit een hoe zeer het noodig Is, Wil men een juist oor deel over den gang 'en den'stand van zaken vellen, rekening te houden met Invloeden, die niet voor onmiddellijke waarneming en voor vastlegging in cijfers "vatbaar zijn. Het ledental ver toont een vrij aanzienlijke stijgingen bedraagt thans 938. Uit het verslag van den commissa ris voor het Nationale Fonds blijkt een sterke vooruitgang van.de jaar lijksche inkomsten. In 1907/8 bedroe gen deze f2797. - N'a eenige discussie over de politiek der Nederlandsche organisatie, wer den de verslagen goedgekeurd en werd aan het aftredende bestuur dé charge verleend. Daarna werd overgegaan tot aan wijzing van een nieuw Bondsbestuur. Daarin werden gekozen als voorzitter de heer mr. S. Franzie Berenstem te 's-Gravenhage, als secretaris de heer D. Cohen, te Deventer, als hoofdre dacteur van het Bondsorgaan de heer A. S. Klecrekoper te Amsterdam, en als leden de heeren J. Hertzberger, S. Hooïdëh -di'. L. S. Omstein en G. C. Polak, terwijl als candidaat voor de functie van vertegenwoordiger van den Bond in het leidend comité der wereldorganisatie, gekozen 'werd de lieer E. Pool. Als plaats van bijeenkomst voor de volgende jaarlijksche algemeene ver gadering werd Utrecht aangewezen. OVERMATIGE ARBEIDSDUUR. Men schrijft uit Den Haag aan „De Tijd": Als een bewijs, hoe overmatig de arbeid is. welke nu sinds weken wordt gevorderd van allen, die bij 't- lc der Tweede Kamer kan het volgende die- Aan de Algemeene Landsdrukkerij wordt bijna dagelijks tot diep in den nacht overgewerkt. De menschén, die beweren een dergelijke overspanning dag in dag uit niet te kunnen volhou den, zonden een deputatie naar de commissie voor do 'stenographic in de Tweede Kamer. De heer Lohmaïi, voorzitter dier commissie, kon de menschen niet anders dan troosten met den ma geien troost, dat de Ka mer ook geen medelijden had met an dere arbeiders, b.v. de steno- en tachy- grafen. Als die het volhielden, dan moesten de drukkers, zetters en an deren het ook maar volhouden. De heer Lohrnan had ook de Kamerbo den en -knechts en de pers nog kun nen Sioémen. POGING TOT MOORD. Zaterdagavond omstreeks half jelf lieeft te Maarssen een berucht persoon die reeds vele vonnissen achter den rug heeft, een vrouw na een woor denwisseling, met een mes gestoken. De ongelukkige werd terstond- naar 't St. Andrea's gesticht te Utrecht ver voerd en aldaar geopereerd; men vreest yoor haar leven. De dader is des nachts door de politie nabij zijne woning gearresteerd. 'Degrootingswerk betroken zijn, k: Antiquiteitenhandelaar: Dezé stoel is uit den tijd van Lodewijk XIV; hij hoeft hem zelf gebruikt. Kooper: Naar den stijl te oorde len, moet hij veel ouder zijn. Handelaar: U heeft groot gelijk. Zijne Majesteit heeft hem ook reeds voor oud gekocht. Horlogemaker. Meneer baron, ik zal op dit horloge 30 gulden laten val len als u het contant neemt. Baron. Wat maken mij een el lendige 80 pop schrijf u het maar opi O DIE VREEMDE WOORDEN! En hoe is het nu met je dochter, mevrouw Nieuwrijk? - Nog niet best. Zij is wel drie maanden in een Crematorium ge weest en wat heeft het geholpen? niets niemendal. Er zou een lezing zijn in de zaal van het Casino te D., een lezing van een beroemd professor. Te elfder ure komt er echter een telegram, dat de professor niet kan. Tot groote verbazing lazen de be zoekers 's avonds aan den ingang der zaal: „Professor Weter kan niet le zen.?' Zeker, Edelachtbare heeren 1 riep een advocaat uit. Het is zoo! Wij ont kennen het niet: mijn cliënt heeft de zen man neushoorn genoemd, doch 't mag tot zijne verontschuldiging door u worden aangemerkt, dat mijn cliënt een opnecht vegetariër is en dat hij in de dierenwereld niet goed kan onder scheiden! Sommige operette-componisten blinken door eerlijkheid uit. - Hoe zoo? Zij laten den tekst door anderen, vervaardigen, opdat men niet zou kunnen zeggen: die hebben ze ook nog gestolenI Het Kamerlid. Schoelje, moorde* naarl De bode. Kalm wat, meneer, ik ben de minister nietl Bezoeker (to't koffiehuishouder): U doet zeker goede zaken, er wordt bij u altijd veel gegeten! Koffiehuis-houder: Ja mijnheer, maar daar wordt niet aan verdiend; als ik van het eten leven moest,, zou ik stellig verhongeren. OUDE URNEN. Te Noordbroek zijn op het land van den heer F. Botjes, landbouwer te UI lerbuien, gemeente Zuidbroek, prov. Groningen, door de arbeiders van het Noord-Ooster-Locaalspoor, 15 urnen gevonden, welke alle min of meer geschonden waren. Een er van was bijna niets beschadigd, had den gewonen vorm en bevatte een kleine ren pot .waarin de asck der beende ren en enkele beenderen. Dit land is ruim' 2 M. hooger gelegen dan do om- geving en met dor gras begroeid. Nog slechts een klein gedeelte van de hoogte ls afgegraven, zoodat er hoogstwaarschijnlijk meer oudheden zullen worden gevonden. In de fun- deeringputten voor het station, dat meer naar den ouden zeekant is ge legen, zijn steenen beitels en dergelij-" ke gereedschappen gevonden. De"bes te um is te bezichtigen bij den heer Hollander, uitvoerder van de spoor* baan. EEN MOOIE VONDST. Men meldt uit Grevenbicht Alhier is bij de afbraak der eeuwen oude kapel, een vat, waarschijnlijk een wijwatervat (bénoistier) te voor schijn gekomen. Ter zijde er. van steken twee handjes uit, elk een ring vasthoudende. De ouderdom van dit voorwerp; 20 K.G. zwaar, bedraagt stellig veie eeuwen en bestond reeds vóór net gothischo tijdperk. Bij ecu brand, die in de 16de eeuw ln de ka pel uitbrak, is waarschijnlijk een hij- behoorend gedeelte verloren gegaan of vernield. Doch het voorwerp, op zichzelf «en geheel uitmakende, heeft daardoor zijne waarde n>et verloren. De stof, waaruit het stuk bestaat, is door het vele vuil of roest, dat er om heen zit, niet te herkennen. Het vat werd door deu heer G. Palmer, te Brussel, aangekocht. Naar het Engelsch door Barones Orczy. HOOFDSTUK XV. T w ij fel.. Marguerite Blakeney had de don ker gekleede gestalte van Chauvelin nagekeken, terwijl hij zich door de balzaal een weg baande. Toen was zij gedoemd tot wachten, terwijl haar zenuwen van" opgewondenheid klop ten. Lusteloos zat zij daar In het klei ne, nog altijd verlaten boudoir, ter wijl zij door de half geopende gordij nen juist het gezicht had op de dan sende paren; zij keek naar hen zon der te zien, zonder de muziek te hoo ien, zich alleen bewust van iets ang stigs, dot komen moest. In haar gedachten zag zij, wat mis schien op 't oogenblik daar beneden gebeurde. De half verlaten eetkamer, het noodlottige uur Chauvelin op wacht.' toen precies op het aange geven"; uur, het binnen komen van een man, den Roodcn Pimpernel, den ge- heimzinnigen hoofdman, die voor Marguerite bijna tets onwezenlijks had gekregen, zoo vreemd, zoo onbe grijpelijk was zijn verborgen identi teit. Zij wenschte, dat zij op dit oogen blik ook in de eetkamer was om te genwoordig te zijn ais hij binnen kwam zij wist dat haar vrouwelijk instinct dadelijk in het gelaat van den vreemdeling wie hij ook zijn mocht die eigenaardige wilskracht zou hei'kennen, dio een leider van menschen een held eigen moet zijn. Als een echte vrouw dacht zij nu met onvermengde droefheid aan hern; de ironie van het lot, waardoor deze ongetemde leeuw zou omkomen door het knagen van een rat, leek haar zoo wreed toe 1 Oi als het leven van Armand niet op het spel had ge staan 1 Wat heeft mylady wel van mij gedacht? klonk er plotseling een stem vlak bij haar oor. Het heeft mij nog al veel moeite gekost uw bood schap uit te voeren, want ik kon eerst Blakeney nergeng vinden Marguerite was haar echtgenoot en de boodschap aan hem totaal verge ten zelfs klonk zijn naam uitge sproken door Lord Fancourt haar vreemd in de boren, zoo had zij in de laatste vijf minuten haar oude leven in de Rue.de Richelieu, weer geleefd. met Armand altijd bij haar om haar lief te hebben en te beschermen, om haar te behoeden tegen al die kleine intrigues, die in die dagen in Parijs meer dan ooit plaats hadden. Eindelijk heb ik hem gevonden, ging Lord Fancourt voort, en ik bracht hem uw boodschap over. Hij zei dat hij dadelijk orders zou geven om in te spannen. O I zei ze nog zeer verstrooid, heeft u mijn echtgenoot gevonden en hem de boodschap overgebracht? Jahij lag in een vaste slaap gedompeld Ln de eetkamer. Eerst kon ik hem niet wakker lc rij gen. Dank u zeer, zei ze werktuigelijk niet een poging om tot bezinning te komen. Wil mylady mij de eer aan doen dezen laatsten dans met haar te dóen, totdat het rijtuig voor staat? vroeg Lord Fancourt. Neen. dank u, mylord, neem mij niet kwalijk, ik bén werkelijk te ver moeid, het is zoo'n drukkende atmos feer in de balzaal. In de oranjerie is het heerlijk koelIaat ik u dan daar brengen en daarna iets voor u halen. U schijnt mij toe niet recht wel te zijn, Lady Blakeney. Ik ben alleen maar zeer ver moeid, herhaalde zij gedrukt, terwijl zij Lord Fancourt toestond haar daar heen te brengen, waar p-edemni licht en groene planten de atmosfeer koel hielden. Hij gaf haai- eeh' stoel, waar in zij neerviel. Wat duurde dat wach ten lang. Waarom kwam Chauvelin nu niet om haar te vertellen hoe al les was afgeloopen? Lord Fancourt was zeer oplettend. Zij hoorde nauwelijks, wat hii zei, en deed hem plotseling schrikken door onverwacht te vragen Lord Fancourt, heeft U opge merkt wie zooeven behalve mijn echt genoot in de eetkamer was Alleen de vertegenwoordiger van dc Fransclie Regecrlng, M. Chauve lin, ook vast in slaan ln een anderen hoek, zei hij. Waarom vraagt u dat? Ik' weet het niet..., ik.... Heeft u eti' op gelet hoe laat u daar was Het moet zoo ongeveer vijf of tien 'ml nu ten over één geweest zijn.... Ik vraag mij af, waar mylady toch zoo van vervuld is, voegde hij er bij, want blijkbaar waren de gedachten van zijn schoone buurvrouw ver weg. en had zij niet naar zijn 'Interessant gesprek geluisterd. Maar in werkelijkheid waren haar gedachten niet ver wegalleen eene verdieping lager, tn dit zelfde huls, in de eetkamer, waar Chauvelin nog op. wacht zal. Was hij niet geslaagd? Even hoopte zij, dat het zoo zijn mocht dat de Roode Pimpernel door Sir Andrew gewaarschuwd was, en dat hii niet in de val van Chauve lin geloopen wasmaar spoedig ver anderde dte hoop 'n yrees. Was het mislukt Maar hoe dan met Ar mand Lord Fancourt had het praten op gegeven, nu hij gemerkt had, dat er toch niet naai' hem geluisterd werd. Hij wachtte een goede gelegenheid af om weg te komen, want om tegen over een dame ie zitten,' dte, hoewel moot, blijkbaar de grootste moeite heeft met haar gedachten bij het ge sprek te blijven, is niet opwekkend, zelfs niet voor een minister. Zal ik eens gaan zien, of uw rij tuig voor staat zei hij eindelijk. O, als 't u belteft.... als t u be lieft.... als u zoo vriendelijk wil zijn... ik vrees, dat ik vervelend gezelschap ben...., maar Ik ben werkelijk ver moeid.... en misse-liften is bet maar beter, dat ik alleen blijf. Zii had zitten te verlangen, dat hij heen zou gaan, want zij hoopte, dat Chauvelin rond zou sluipen, evenals de vos, waarop hii zooveel leek, in de hoop haar alleen te vinden. Maar Lord Fancourt ging, en nog kwam Chauvelin niet terug. O wat zou er gebeurd zijn Zij voelde, dat het leven van Armand aan een zijden draadje hing Zij vreesde nu met een dood el ij- ke vrees dat Chauvelin niet ge slaagd was, en dat de geheimzinnige Roode Pimpernel weer eens bewezen had, hem te vlug af te zijnzij wist, dat zii dan geen medelijden of ge nade van hem te wachten had. nij had haar voor de keus gesteld, en h'ète minder zou hem tevreden stellen hij was heel achterdochtig, en zou zich houden oPhij dacht, dat zij hem moedwillig misleid had, en als het hem mislukt was den adelaar tc vangen, dau zou zijn wraakzuchti ge aard bevrediging zoeken ui een meer nederige prooi Armand Toch had zij haar best gedaan, haat- uiterste bost, ter wille van Armand; Zij kon niiet verdragen, dat allea mislukt zou zijn. Zij kon niet stil blij ven zitten zij wilde dadelijk liet erg ste hooren het verbaasde haar zelfs, dat Chauvelin nog niet gekomen was, om zijn woede en zucht tot satire op haar le lcoe'en. Lord Granville kwam nu zelf, om haai* te vertellen, dat het rijtuig voor stond, en dat Sir Percy al niet do leidsels in de hand op haai' zat te wachten. Marguerite zei haar achtenswaar dige n gastheer vaarwelvele vrien den hielden haar staande, terwijl zii de zalen doorliep, om nog wat to{ haar te zeggen, en vriendelijk „tot weerziens" toe te voegen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5