Kerstboom- EERSTE KEOERLAHDSCHE FABRIEK VAN KUNSTBLOEMEN P. L. ENGELEMBERQ, - Speciaal Land en Tuinbouw Onze Boekentafel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cta. per regel. Stijve Hals *8 JJvonds met Kloosterbalsem smee- ren 's morgens genezen. Prijs per pot 0.35. ƒ0.75 en 1.20. Let op den rooden band met handteekening L, I. jakker BartelJ orisstraat 23. 3T Bonbonnières voor den Kerstboom. "4a! KLOKKESPELEN EN VELE INTERESSANTE NOUVEAUTÉ'S. VREEMDE MUNT. Vail 1 Mei 1909 af zijn alle gemeen ten ki Limburg niet langer aangewe zen als die plaatsen, waar in beta ling mogen gegeven worden, nikkelen en koperen munten van het konink lijk België. Dit besluit werd door de ïegeering genomen na advies van Ge deputeerde Staten. De nikkelen stui- ;Ver werd aangemaakt, die, naar men meende, het Belgische 10 centimes- ètuk (knèpke) zou vervangen. De praktijk bewijst evenwel heel Ênders. Ie. De Hollandsche stuiver omt Limburg Zuid-Limburg althans nog maar zéér sporadisch .Voor2e. de Duitsche Grosch (tien Pfennigst'jk) is de gangbare pas munt 3e. lj^t Belgische 10 centimes- Stuk is niet verdwenen. In Eijsden b.v. is de toestand vrlj- ,"wel hetzelfde gebleven, alsof het Ko ninklijk besluit niet was uitge vaardigd men betaalt er met de ver boden munt en ontvangt de 10 cent- Stukken, zonder zich aan de verbods bepaling te storen. Ook in Maastricht komen langza merhand de Belgische pasmunten :Weer in circulatie. Slechts een krach tig handhaven van het Koninklijk besluit kan aan deze onwettelijke toestanden een einde maken. Nu ligt net in de bedoeling van de regeering, qok de Duitsche pasmunt uit Limburg te bannen. De meeningen omtrent de al of niet practische uitvoerbaarheid van dU Verbod, zijn zeer verdeeld. Zoo ijvert de Maastrichtsche Kamer van Koop handel sinds langen tijd in die rich ting zij is een warme voorstandster Van de wering van de Duitsche pas munt daarentegen zijn de Kamers Van Koophandel te Venlo en te S'ft- tard er beslist tegen. En ongetwijfeld «al ook Vaals zich aansluiten bij het koor der tegenstanders, tegen de plannen des ministers. In hoeverre de mogelijkheid bestaat Sn eene bepaalde streek de circulatie van Duitsche pasmunt ie verbie den („Tijd").. TENTOONSTELLING ARTIS. In de bibliotheekzaal van het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap zal van 20 Dec. tot 10 Jan. e.k. eene in teressanto tentoonstelling worden ge houden. betrekking hebbende op In- fcecien-Biologle, waartoe eene keuze is gedaan uit de zoo rijke Verzameling Coleoptera (schildvleugelige-) Neurop tera (Netvleugelige-) en Orthoptera (Rechtvleugelige insecten) van bet Genootschap. Zij omvat de volgende af deelingen: Collectie van merkwaardig gebouwde Insecten; vlinders met gestaarte ach tervleugels; kevers met' vreemd ge vormde pooten, met aanhangselen op kop en thorax, halfvleugeligen met fantastisch gebouwden thorax. Licht gevende insecten. Mimicry op bladeren enz. gelijkende sprinkhanen, naboot singen bij vlinders. Voorbeelden van rlekschubben. Bijzondere vleugel- vorm der vlinders van Celebes. Va riabiliteit bij kevers en vlinders. Geslachts-dimorphisme (sexueele ver schillen). Trimorphisme (verschillen de mannelijke of vrouwelijke vormen bij eenzelfde soort). Tevens ls op het Museum van Neder- landsche dieren aan de bekende blij vend tentoongestelde stereoscooppla- ten van Nederlandsche vogels in na tuurstaat gefotografeerd een twaalftal foto's toegevoegd, die een voorstelling geven van het vogelleven op de Bass- Rots bij Schotland, in het bijzonder van de reusachtige kolonie Jan van Genten, (Sala Cassana, L.), door de Engelschen Gannet of Solan Goose genaamd, hoewel de Jan van Gent vol strekt geen Gans is, maar meer tot de Pelikanen nadert. De Bass-Rots, een steil uit zee opstekende rots, ongeveer 450 voet hoog. is gelegen in de Noord- nabij North-Berwick aan den in gang der baai, die naar Leith, de ha ven van Edinburgh voert, en één der meest bekende vogelrotsen van Schot land. Het aantal daar broedende Jan van Genten, Alken, Zeekoeten- en Papegaaiduikers wordt door de vuur torenwachters der overigens onbe woonde rots op meer dan 10.000 schat. De steile rotswanden zijn dan ook dicht bezet met gevleugelde bewo ners, en negen maanden van liet jaar, zijn deze daar aanwezig, den overigen tijd In den winter zwerven zij op zee, en vele geraken dan ook, vooral na stormen, op onze kust ver zeild. Deze serie foto's die dezen zo mer door den praeparateur v. h. Ge nootschap den heer P. L. Sfceenhuizen ter plaatse zelf zijn genomen, een uitstekend denkbeeld van het reusachtige vogelleven op de. Bass- Rots. ARTI3. Lijst der geschenken, door het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap „Na- tura Artis Magistra" gedurende de maand October ontvangen"; de na men der schenkers daarachter ver meld. Voor de Diergaarde:. Een Egel, van L. J. M. van Kalmit- hout, te Abcoude. Een Koekang en een Javaansche Maraboe, van M. Bartels, te Pasir- Datar. Vier Reumuizen, van P. Zillckan, te 's-Hage. Een Wezel, van mevrouw Van Vol lenhoven, te Utrecht. Een Javaansche Kat. van Dr. H. F. Roll, te Weltevreden. Een Casuaris, een Koekang, een Javaansche Ichneumon, een Rasse, twee Palmmarters en twee Waranen, van Dr. P. N. van Kampen, te Welte vreden. Een Sumatraansohe Kat, een Ruig- poot Havik, een Kokos Eekhoorn, van Dr. P. L. de Bussy, te Medan. Een Baardzwijn, drie Stekelvar kens en een Ruigpoot Havik, van F. L. Klink, te Ramoenia, Dell Zes Opossums, een Zoetwater- Schildpad, een Ibijara, zes Surinaam- sche Padden, veertien Zoetwater- vischjes, en drie-en-twintig Schelpen, van Bolten, te Paramaribo. Een Torenvalk, van C. ten Harm- sen, te Helder. Twee Zilverreigers, van G. D. Nie- man, te Amsterdam. Drie Javaansche Neushoornvogels, van Dr. F. H. Bauer, te Soerabaja. Een Dodaars, van J. van Doom, te Abcoude. Een Waterhoentje, van P. J. M. Andreoli, te Amsterdam. Een Porceleinhoentje, van M. Pa^ perel, te Amsterdam. Een Appelrink, van N. J. Boon, te Amsterdam. Een Zilvermeeuw, van J. Heijfi, te Schellingwoude. Een Dodaars, van C. Bredius, te Amsterdam. Een Rosé Kakatoe, van H. Henri- ques de Souza, te Baarru Een Hardlooper, van H. G. Janssen, te Paramaribo. Een Kerkuil, van J. van Raalte, te Weesp. Drie Roodkuif Kardinalen, twee Duifjes, en twee Paarlhoenders, van Th. Rühne, te Hamburg. Een Kerkuil, van C. G. S. Blom, te Amsterdam. Een Ooievaar, van W. J. G. Wes- sinig, te Weesp. Een Groote Harpij, van A. F. A. Bosch, te Paramaribo. Een Baard Edelparktet, van mej. A. Bakker, te Amsterdam. Drie West-Indische Schildpadden, vier Zoetwater Schildpadden, een Vo gelspin en eenlge Cactussen en Or chideeën, van J. C. Regenhardt, te Niimegen. Een West-Indische Schildpad, van H. J. L. N. Slegmund, te Amster dam. Een Zandhagedis, van B. Wijnberg, te Amsterdam. Voor het Aquarium: Een Steur, van J. M. Botiemanne, te IJ muiden. Een Steenbok, van G. Westerneng, te Durgerdam. Eenige Zoetwatervtsschen, van Ge broeders DU, te Koog aan de Zaan. Eenige Zeevdsschen, van H. W. Swijter, te Amsterdam. Voor het Zoölogisch Mu seum: Een kleine collectie Javaansche In secten, van O. en J. Visser, te Hilver sum. Een slang en eenige insecten op al cohol, van Dr. De Veer, te Amster dam. Een collectie Conchyllen, van J. Semmelink, te 's-Hage. Voor het Ethnographisch Museum: Twee modellen van Chineesche hel lebaarden. van S. P. van Dijk, te Amsterdam. Een boog met pijlen uit Nieuw- Guinea, van S. Fenenga, te Amster dam. Voor de Tuinen en Serres: Een Arancaria exoelsa, twee Dra caena inddvisa en een Musa enseta, van A. A. Sprenger Sr., te Haarlem. Twee Ficus elastica, van mevrouw A. SinckOvermeijer, te Amsterdam. Vijf duizend Fransche Ranonkels, van de firma C. Blokker en Co., te Akersloot. Een Chamaerops, van Mr. A. J. Carsten, 1e Amsterdam. Twee Oleanders, van P. Janssen, te Amsterdam. Een collectie bloembollen, van P. van der Meer Czn., te Noord wijk. ONGELUKKEN. In da Paul Krugerstraat te Fijen- oord wilde een 7-jarige scholier D. v. G. voor een automobiel heen overste ken. Halverwege keerde hij terug en werd gegrepen. De automobiel ging over zijn linkerbeen, dat gebroken werd, terwijl hij mede een hoofdwond bekwam. Door den geneesheer, die in de auto zat, werd de eerste hulp verleend. De bestuurder had aan het ongeluk geen schuld. Zondagavond tegen ongeveer 7 uur ging Teuntje Kaasjager, 16-jarige dienstbode bij den heer van Loenen, deurwaarder te Zalt-Bommel, met de heer Wagtendonk, arts te IJselmonde door een fietsrijder gewaarschuwd, terwijl Jntusschen de boot doorvoer tot Kralingsche veer, IJ sel monde. Toen de arts bij de boot aankwam bleek de ongelukkige reeds overleden. Hij iaat een vrouw met vier kinderen na HET CONFLICT TE GOIRLB GEëINDIGD. In eene Zondagmiddag te Godrle ge houden vergadering is met groote meerderheid van stemmen door de werklieden beslaten het conflict te beëindigen. De aanleiding tot dit be sluit is geweest een bemiddelings voorstel van den burgemeester in overleg met de fabrikantem-vereeni- ging opgesteld. Waarschijnlijk zullen nog deze week een groot aantal der arbeiders het werk hervatten. BRANDEN., Zondagmorgen te ongeveer 5 uur brak een zware brand uit in de bouw hoeve bewoond door de familie Van Laar, onder Stratum bij Eindhoven. Wegens gebrek aan voldoend blusch- materlaal stond weldra de geheele boerderij met stallingen, schuur en aanhoorigheden in volle vlam. Een paard en 2 varkens kwamen in de vlammen om. De geheele Inboedel, be nevens tal van landbouwgereedschap pen en andere goederen gingen ver loren. De boerderij behoorde In eigen dom aan de dames Maris se te Eind hoven. De schade wordt door verzekering gedekt. Oorzaak onbekend. Zondagavond omstreeks half zes brak brand uit in het perceel 170 Sin gel te Amsterdam, bewoond door den kleermaker W. van 't Hof. De brand ontstond door een onbe kende oorzaak in een achterkamer op de eerste verdieping en verspreidde zich weldra over het geheele achter huis. Het achtergedeelte van de le. 2e en 3o verdieping en van den zolder is ge heel uitgebrand, terwijl ook bet voor huis eenige «ehade kreeg. EEN VECHTPARTIJ. Zaterdagavond heeft in de Lang straat te Arnhem een vechtpartij met doodelijken afloop plaats gehad. Een 63-jarige man, reizend venter, uit Ze'ist, logeerde in een der logementjes in die straat, waar ook een 23-jarig jroenrtenkoopmam vertoefde. Er ont stond twist over een vrouw, en nadat in het logement gevochten was, werd de 63-jarige man door den groenten- koopman later op straat aangeval len eerstgenoemde ontving daarbij zulk een hevigen stoot- dat hij achter over op straat sloeg. Een dokter con stateerde den dood. De groentenkoop- man is gearresteerd. EEN GEVAARLIJKE BEDRIEGER. Dezelfde man, die er Vrijdag niet in slaagde den heer Citroen in de Kalverstra at te Amsterdam \beet te nemen met het wisselen van een groot bankbiljet, maar die bleek een handige gauwdief te zijn, heeft den zelfden Lruc ook uit willen halen bij andere wmkeltexa, di-e er evenmin zijn ingeloopen. Maar het blijkt inmiddels noodig, dat men algemeen op z'n tel len past. De man wil van alles koopeaa. EEN ORANJEBOEK. Aan de Tweede Kamer zal weldra gierpont naar den overkant van de j worden rondgedeeld een Qranjeboek Waal om bare te Tuil wonende ouders I bevattende de schriftelijke gedachten- te bezoeken. Midden op de rivier baalt de veer knecht liet veergeld op, het meisje betaalt, keert zich om, loopt in den sterken mist de pont af en ver dwijnt in de diepte. Pogingen tot red ding waren onmogelijk. Het was don ker, mistig weer en niets was te zien; geen. kreet werd gehoord. De sterke stroom heeft liet arme kind een graf bereid. De ontsteltenis en droefheid èn bij de ouders èn in bet gezin van Loenen is niet te beschrijven. Zondagmiddag half vijf, terwijl de stoomboot „President Steyn" der ree- derij Top, Smit Co., dienst Gorin- chem-Dordt-Ro tterdam, te Bolnes aanlag, had de 1ste machinist Jan van Gemert, wonende te Gorinchem, bij het smeren der machine het on geluk bekneld te geraken tusschende krukas. Terstond werd de hulp van den arts te Bolnes ingeroepen, doch daar deze afwezig was, inmiddels de wisseling in zake de verwikkelingen mei Venezuela. PROVINCIALE GRIFFIE. Benoemd tot adjunct-commies aan de provinciale griffie van Noord-Hol land, mr. M. W. Scheltema te Scheve- ningen.- bevelen. Het vervoer geregeld te krij gen bij gemeentelijke verordenin; leek een onbegonnen werk, terwijl men den tijd niet gunstig achtte, aan het einde van een wetgevende periode. Een der tentoonstellingen, waar voor steun werd gevraagd, zal dienst baar gemaakt worden aan het expo- seeren van voor den trekhond meest geschikte tuig en kar. Als gevolg van de indertijd uitge schreven prijsvragen zuilen bij de uit- gegeven populaire geschriftjes over paard, ezel, hond en kat, ook nog verschijnen, dergelijke boekjes over hoenders, duiven en kanarievogels. Het ledental la vooruitgaande. Het weekblad „De Dierenvriend" werd aangenomen als orgaan der vereeni- ging. DOLLE STIER. Een dolgeworden stier rukte zich te Nijmegen van zijn geleider los. De ze viel daarbij en brak een been. Po gingen om den stier op te vangen, bleken vruchteloos. Ten slotte ver scheen de kapitein der marechaussee, de heer H. A. Mos, ten tooneeLe, die met een welgemikt schot den stier doodde. EEN VERGISSING. Men meldt uit Huizum aan de L. Ct.": Een vader gaf dezer dagen bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand een kind aan als te zijn van het mannelijk geslacht. Toen hij te rugkwam vertelde de baker hem, dat het een meisje was. Een rechterlijk vonnis zal nu noodig zijn om de zaak weer In 't reine te brengen. OP VRIJE VOETEN. De 24-jarige fabrieksarbeider H. O. te Veendam, die 11 December terecht stond voor de rechtbank te Winscho ten wegens doodslag van Heere Wold- huis en tegen wien twee jaren gevan genisstraf werd geëischt, is Zondag middag uit de preventieve hechtenis ontslagen. In deze zaak wordt 24 De cember a.s. vonnis gewezen. GASVERSTIKKING. Zondag werd de 73-jarige J. Mulder, bewoonster van het Doopsgezinde Gasthuis te Groningen, door gasver- stikking dood gevonden. ONJUIST VERMOEDEN? In verband met ons bericht van Donderdagavond kunnen we mede- deelen, dat door den heer V. te Am sterdam ten sterkste betwist wordt, dat de vermoedens van de politie, als zoude bij hem geen inbraak of open sluiting zijn gepleegd en ook geen f 8378 zijn gestolen, op waarheid zou den zijn gegrond. Hij handhaaft zijn aangifte en heeft bij de politie aan gedrongen op een nader onderzoek. Een verzekering tegen inbraak, ten bedrage van f 6000, werd door den heer V. reeds een jaar geleden afge sloten. Ook brengt de heer V. bet ver dwijnen van zijn hond, ongeveer een week te voren, in verband met de ver missing van bovenbedoeld bedrag. Naar aanleiding van berichten in een Amsterdamsch blad, zal door den heer V. getracht worden, een vervol ging uit te lokken wegens smaad schrift. (Tel.) dacht van het in betaling uitgeven van valscbe kwartjes en dubbeltjes. Noch op de vrouw, noch in hare wo ning werden valsclio geldstukken ge vonden, doch verschillende winke liers huiten de Haarlemmerpoort heb ben haar herkend als de vrouw, die hun valsche kwartjes en dubbeltjes in betaling gaf. Er zijn tot op dit oogenblik nog geen aanwijzingen tot wie de vrouw in betrekking stond, dus ook niet of ze relaties had met de valscbe munters uit buurt IJ IJ. Zoo veel moet echter wel gebleken zijn, dat noch zij noch haar echtgenoot hot valsche geld vervaardigde. DE TWIST IN DE S. D. A. P. In zijn vergadering van Zaterdag avond, waarin alle leden aanwezig waren, besloot het Partijbestuur van S. D. A. P., naar Aanleiding en als gevolg van een nader ingekomen ver klaring van de redacteuren der „Tri bune", dat er geen termen aanwezig waren een buitengewoon congres bij een te roepen of verdere maatregelen tegen deze partij genooten te nemen. Van de heeren Helsdingen en Scha per is bericht ontvangen, dat zij, naar aanleiding van bovenstaande' beslissing van het P. B. hun ontslag nemen. („Het Volk"). INVOER VAN PAARDEN EN EZELS TN DUITSCHLAND. Reuter.seint uit Berlijn, dat de „Reichsanzeiger" een besluit van de „Landespolizei" publiceert betreffen de het veterinaire onderzoek der uit Nederland ingevoerde of doorgevoer- BESCHERMING VAN DIEREN. de eenhoevige dieren voor het regee- In een vergadering van liet hoofd- ringsdistrict Dusseldorf, om het over- bestuur der Nederlandsche Vereeni- j i>rea°f.n, van paardenziekten, en voor- i. v. i- namelijk van dien kwaden droes, te gmg tot bescherming van dieren, V00r]t011)eni die in Nederland in een kwam het trekhonden-vraagstuk in 1 ïoor do Nederlandsche paardenfokke- bespreking. Afschaffing te voorbarig rij dreigenden omvang heerscht, achtende, meende men, dat thans, waar in Zuid-Holland reeds voor ja ren een regeling werd verkregen, wel ke door Noord-Holland ia nagevolgd, deze ook bij de Staten der overige UITGIFTE VAN VALSCH GELD. Een 22-jarige gehuwde vrouw, woonachtig in de Van Beuningen- slraat te Amsterdam een zijstraat van den Haarlemmerweg is ter be- provincies ter navolging ware aan te. schikking van de justitie gesteld, ver- MERGEL. (Slot). Dit jaar namen wij zelf proeven met kalkmergel uit de Westf. Kalkwerlte te Oeding, Stadtloihm, bij de gewas sen haver en rogge. Wij hadden 2 ha ver- en 3 rogge-veldjes aangelegd en deze zóó ingericht, dat de werking van elk der aangebrachte meststoffen kon worden nagegaan, en nu was het merkwaardig resultaat, dat op alle veldjes, zonder uitzondering, van de vijf aangewende mestsoorten (slak- kenmeel, kainiet. Chili, zw. ammo niak en mergel) de mergel verreweg de grootste winst gaf. Van het eerste haverveld kregen we van perceel I, zonder mergel 102 kg. zaad en 312 kg. stroo, van perc. II, met mergel1211/2 kg. zaad en 324 kg. stroo. De zaadopbrengst was dus bijna 1/5 meer. Grooter nog was het verschil op hot veld, waar we oogsttenvan 163 kg. zaad.en 88 kg. stroo (met mergel); van II49 kg. zaad en 78 kg. stroo, dus 1/3 4 1/4 zaad meer door den mer gel. Bij de rogge deed de mergel het niet minder goed. Op één veld was de verhouding al dus I (mergel) 398 kg. en 817 kg. stroo. II (zonder mergel) 336 kg. en 738 kg. stroo. Het verschil zat voornamelijk inde ongelijke grootte (zwaarte) der aren. Dit was niet het geval op de beide an dere veldjes, waar zoowel de uitstoe- ling als het gewicht van aren en stroo verschilden en dientengevolge de op brengsten van de gemergelde en niete gemergelde perc. nog meer uiteenlie pen. Zoo gaf liet 2e veld.: met mergel154 kg. zaad en 293 kg. stroo; zonder mergel 98 kg. zaad en 228 kg. stroo. Nog sprekender zijn de cijfers van liet 3e veld 1230 kg. zaad en 429 kg. stroo II96 kg. zaad en ISO kg. stroo. Hier was zonder mergel van den oogst weinig terecht gekomen. De uit- stoelirig was op I veel krachtiger, het aantal garven (hossen) was wel de helft meer dan op 11, terwijl ook het gewicht van zaad en stroo, toen we na het dorschen gingen wegen, ruim anderhalf maal zoo groot was. Van daar het enorme verschil. Niet overal zuilen de resultaten met mergel, naar we verwachten, zoo schitterend wezen als hier op deze hooge, kalkarme zandgronden, maar stellig zijn er vele akkers en tuinen in gelijke conditie, die zich voor een nier gel-bemesting zeer dankbaar zullen toonen. Wij houden er niet van groo te. hoeveelheden kalk of mergel voor eenige jaren tegelijk te geven, dit ach ten we niet voordeelig, daar kalk licht wegzakt, en vreezen daarvan in vele gevallen schadelijke gevolgen. (Hiermee bedoelen we natuurlijk geen afkeuring van iedere rijke aanwen ding, b.v. bij ontginningen en ter ont zuring van den bodem). Op alle hier- Speenhoff, Avontuurtjes. Leonhard, Zwervelingen. De Cneudt, De Secretaris van de Dekenij, W. L. en J. Brusse, Rotter dam. W. A. Paap, Gracht-Idylle, Uitg. Maats. Vivat, Amsterdam. W. A. Paap, De doodsklok van het Damrak, 3de druk, zelfde uitgever. A. Abels, Reuzen der Voorwereld, W. J. Thieme Co., Zutfen. Hagedoorn, In den ban der Vulkanen Ehlers, In den zadel door Indo China. Vereen. Kosmos, Amsterdam.. AllebéOotmar, de Ontwikkeling Van het kind, Van Holkema en Wa- rendorf, Amsterdam. Van Rijswijk de Jong. De Tandheel kundige verpleging van het Nederl. leger, Stenfert Kroese en van der Zande, Arnhem. G. Schrijver, de jongens van de club, D. A. Daamen, Den Haag. B. ten Have, Lichaamsontwikkeling in verband met geestelijke werkkracht G. W. Groeneveld, Haarlem. De firma W. L. en J. Brusse heeft Wel den allereenvoudigsten titel ge vonden, dien men aan een serie kan geven. Zij noemt de werkjes, die bij haar in deze goedkoop© serie en klein formaat worden uitgegeven. Een Boek van... en zet daar dan den naam van den schrijver achter. Zoo ligt op dit oogenblik voor ons Een Boek van J. H. Speenhoff. Avontuur tjes, Een Boek van Frits Leonhard, Zwervelingen en Een Boek van Ri chard de Cneudt, de Secretaris der Dekenij. Een aardige staalkaart van goed- koope stalen (elk boekje kost naar ge lang van de grootte 25 of 35 cents), maar die van verschillende qualitedt zijn. Het aardigste van de drie is toch Speenhoffs hoekje met allerlei schetsjes, die je denken doen aan zijn liedjes: guitig, schalks en toch met zoo'n tikje droefgeestigheid. Sommige meenen we vroeger al eens in een courant te hebben gelezen. De schets jes van Frit3 Leonhard zijn drama tischer van teekening en het boekje van de Cneudt lijkt ons een lang uit gesponnen weefsel van een doodeen voudig geval, 't Kan ook zijn, dat het Vlaamsche bij ons weinig aanslaat, maar ook, dat we na de vermelding humoristisch verhaal op den titel, er te veel van verwachtten. Dat een boek humoristisch is moet de lezer maar liever uit zichzelf ontdekken. Willem Paap's Gracht-Idylle is eenigen tijd geleden niet zonder succes gespeeld en nu in boekvorm uitgegeven, 't Is een schets van bur gerlijk-benauwd leven, waartegen hij altijd zoo heftig te velde trekt, maar maakt overigens op ons den indruk, of hij, de brullende leeuw, die met zijn scherpen klauw zoo raak kan slaan, ter afwisseling met een kluwen ls gaan spelen. Zijn nieuwe werk, de Doods klok van het Damrak, is be ter kost voor Paap. Wie heeft er ooit gehoord, dat van een boek in Neder land binnen zes weken drie drukken noodig zijn. Dit wonder heeft Paaps nieuwe roman gewrocht. We zouden willen, dat het dertig, neen, dat het driehonderd drukken beleefde, dat el ke Nederlander in zich opnam de schets van diepe ellende en ontzag lijk lijden, die daar van de speculatie- koorts wordt gegeven in dit boek. Als letterkundig product staat het ver he neden Jeanne Collette, als tendienz- werk kan het van ontzaglijk nut zijn. Door alle kringen heen, beschrijft Paap, vreet de kanker der speculatie in Amerikanen en de griezelige tafe- reelen, die hij ophangt, zijn niet te fel gekleurd, zijn integendeel nog ver van de waarheid af, omdat hij maar enkele gevallen beschrijft en de waar heid is, dat die gevallen honderd- en duivendvoud zijn voorgekomen. Helaas, Paap kan evenmin als ie mand anders, den zinneloozen lust naar rijkworden zonder inspanning uit de harten van de menschen weg nemen. De dolle speculatie in denk beeldig bezit, door menschen die wil len dansen aan de touwtjes van Ame- rikaansche geldkoningen, zal ook na zijn boek blijven bestaan. Maar toch is de Doodsklok van het Damrak een waarschuwing, die haar uitwerking niet kan hebben gemist, Het ontbreekt in onzen tijd waar lijk niet aan boekjes, waarin getracht wordt voor enkele stuivers aan de massa algemeene kennis bij te bren gen. In Thieme's bibliotheek de Na tuur en hare wonderen ver schijnt Reuzen der Voorwereld, door A. Abels en Planten der Voorwereld, door Dr. H. Caldenbach, in één bun deltje. De Vereeniging van natuurvrien den Kosmos te Amsterdam, geeft een werkje uit In den Ban der Vulka nen, door A. D. Hagedoorn en een an der van Otto Ehlers In den Zadel door Indo China. Wat vooral in de laatste jaren bij zonder wordt verzorgd is de rubriek der populaire gezondheidsleer. Wie nu nog dwaasheden doet aan zijn ei gen lichaam, kan zich er waarlijk niet meer mee verontschuldigen, 'dat hij niet beter wist. Het bekende boek van Dr. G. A. N. Allebé de ontwikkeling van het kind, is door onzen stadgenoot, den arts G. A. Ootmar, opnieuw bewerkt. Natuur lijk, de wetenschap blijft niet staan en veel wat Dr. Allebé in de eerste uitr gaaf van zijn boek schreef, zou zijn opvolger in deze achtste uitgaaf stel lig niet meer voor zijn rekening dur ven nemen. Is Allebé oud en bekend, nieuw is het onderwerp, dat de heer Van Rijs wijk de Jong behandelt in zijn brochu re „de Tandheelkundige verpleging in het Nederlandsche leger." De schrij ver betoogt, dat die geheel onvoldoen de is en dat het goed en nuttig zou wezen, een honderdtal tandartsen, be nevens even zoovele technikers, hij 't leger te benoemen. De kosten zullen ongeveer drie en een halve ton be dragen. Met den schrijver zijn we het eens, dat dit nuttig zou zijn. Konden duizenden, die nu in onwetendheid of omdat zij meenen, dat het fatterig is, hun gebit verwaarloozen. in den dienst er toe gebracht worden daar en later den mond behoorlijk te ver zorgen, dan zou dit een mooi resul taat wezen. Maar of de Minister dat aan de Kamer zal durven voorstellen! Een derde en niet het minst belang rijke werk is van onzen stadgenoot, den heer B. ten Have, leeraar in de gymnastiek aan onze II. B. S. met 5- jarigen cursus. De naam van het boek wijst er al op, dat de schrijver oen veelzijdige studie gegeven heeft. Het bevat niet minder dan zes en der- Lig rubrieken, waarin de schrijver zijn meening en die van anderen over de verschillende onderwerpen mede deelt, o.a. over de beoefening van voetbal. Het maakt een aangenamen indruk, dat hij zich daarbij niet, zoo als anders wel voorkomt, door animo siteit tegen voetbal, immers de groo te mededinger van gymnastiek, laat leiden. Wij kunnen niet uitvoerig over dit werk schrijven, maar raden gaarne ouders aan, het te koopen en te lezen. Zij zullen er menige wenk in vinden, die van nut kan zijn voor de opvoe ding van hun jongens en meisjes. Prof. Pel schreef er een inleiding bij, waarin met vrijwat overdrijving gezegd wordt: „Het is alsof de intel lectueel© ontwikkeling bijzaak, de beoefening der sport hoofdzaak is ge worden." Kom, kom, professor! Onze vroegere medewerker, die zich onder den naam G. Schrijver niet zoo heel erg meer verschuilt, heeft, een aardig, eenvoudig Jongensboek ge schreven de Jongens van de Club. Wel eons een verkwikking na ai die zenuwopschroevende kinderlec tuur van Bertrand, Paul d'Ivoi, Karl May en hoe de goden van den dag meer mogen bee ten. Verbeeldings kracht opwekken, jawel, dat doen ze, maar als vaders hun jongens zien zit ten met roode ooren van inspanning, zóó verdiept, dat de naaste kamer zou kunnen invallen zonder dat ze 't hoorden, als ze klagen over lang wak ker liggen, als ze 's nachts luid pra ten In hun slaap, dan komen ze toch wel tegen die boeken die helaas maar voortdurend dikker worden, in ver zet. Wat de jongens zelf mooier vin den? Ik vrees: meerendeels niet de be daardere litteratuur van G. Schrijver, maar nut doet hij in ieder geval, voor al wanneer hij den uitgever verzoekt, zijn boekje aantrekkelijk uit te geven. De zes plaatjes in het boek zijn niet alle even mooi. Verschen en: Nederlandsche Almanak voor 1909, H. D. Tjeenk Willink Zoon, Haarlem. Lachjes en Traantjes, een alleraar digst prenteboek van G. Caspari, met rijmpjes van S. Maathuis—Heken, Hollandia Drukkerij, Baarn. Eenige hoofdpunten met toelich ting voor een programma van leger vorming en bezuiniging, door C. M. A. Douglas, C. N. Teulings, den Bosch. Ons Werk in het donkerst Den Haag, uitgegeven door den Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, Aries en Co., Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6