NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jftargang, No. 7823 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOBNSDAG 23 DEOEMBEB 1908 A ABONNEMENTEN PGR DRIE MAANDBNl Voo? Haarlem 1 1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. PEEREBOOM. ADVERTENTlgNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels h—, elke regel meer /0. fti Reclames 30 Cent per regel By Abonnement aan zienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing/ 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote fiontstraat 55. tetercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij! Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 24 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Sisitenlandsch Overzicht De revolutie in Venezuela. Reeds meermalen hadden we met tetelligheid verzekerd, dat de omkee ring moest komen welnu, ze i s gekomen CASTRO HEEFT IN VENEZUELA AFCEDAAN Zeker groot en belangrijk nieuws De geschiedenis der omwenteling heeft een romantisch tintje I Met de heg sobere telegrafische mededeelln- geu is het volgende verhaal samen te Stellen Castro had in Venezuela vrienden en vijanden. Z'n vrienden zagen met droeve oogen, dat Gomez' invloed meer en meer toenam, en daarom be sloten ze krachtig ten voordeele van hun lieven Castro in le grijpen. Deze vriendjes kwamen te zameu in 'thuis van Gusman (den secretaris-generaal uit het laatste kabinet van Castro) en smeedden daar een complot. Go mez eu eenige van zijn aanhangers moesten vermoord worden, de vrien den van Castro zouden zich meester maken van het bestuur en met 't le ger de bevolking in bedwang houden, om te wachten, tot.... Castro zou weer- keeren, om weer als president te re- geeren. Zeker een mooi plan althans.... voor Castro's vriendjes De gewezen minister van binnenlandsche zaken. Torres Cardenas, zou het mooie plan in al zijn mooiheid uitvoeren Dit was hij van plan, maar.... Go mez kwam achter de geheimen 1 Hij had niet veel zin om dood te gaan en greep daarom onmiddellijk en ook krachtig in. Als een onverschrokken generaal ging hij alleen en te voet. naar een kazerne, die onder comman do van een broeder van Castro stond, en niuiterspianuen had. Zonder om haal liet hij broeder Castro gevangen nemen en keerde weer doodkalm naar zijn paleis terug. Daar was ondertus- schen de uitvoerder der moordenaars- plannen Exc. Torree Cardenas ontboden. Gomez vroegwelke voornemens heeft de Gastro-partijCardenas nam bij het antwoorden een uitdagende houding aan, ontleende het bestaan van een complot, enfin, ontkende alles Gomez ook „niet van gisteren" greep den oud-minister bij den schou der, schudde hem flink door elkaar en bulderde„Wij hebben uw com plot om mij te vermoorden, ontdekt Cardenas, nóg brutaler wordende, wilde een revolver trekken, maar Go mez hield zijn handen in bedwang, riep die wacht, en liet de excellentie in de gevangeuis gooien. Ook de andere samenzweerders werden opgelicht en veilig opgebor gen, o. a. de direcLeur van het tele graafkantoor was daarom het nieuws in den laatsteu tijd zoo schaarsEen samenzweerder loopt nog vrij rond. Dit is.... Castrol Met stelligheid wordt n.l. verzekerd, dat de samenzweerders in geheimschrift niet hun president druk gekabeld heb ben, en de moordenaarsplannen uit Berlijn zijn gekomen. Een voornaam rechtsgeleerde heeft voer het hooggerechtshof van Vene zuela een akte van beschuldiging op gemaakt, waarbij Castro medeplichli- heid aan de poging tot moord ten las te gelegd wordt en voorgesteld wordt hem in staat van beschuldiging te stellen. Maar... Castro zal wel nooit meer naai' Venezuela komen, om daar een evanlueeie 'straf te ondergaan. Uit al les blijkt nu, dat het Castro-bewind in Venezuela tot het verleden behoort en dat 't Yan Castro een slimme streek was, om ziek te worden, om veilig te Berlijn te komen, en nóg slimmer streek, om z'n millioen „overge spaard" geld veilig in een Parijsche bank te deponeeren.... Castro blijkt een echte slimmerd 1 Maar Gomez ook 1 'Toen Castro naar Europa trok werd, hein een blanco credietbrief op de Ve- nezolaansche bank meegegeven. Nu is klit crediet echter onmiddellijk inge trokken. Gomez gevoelt zich heelemaal als de teen i ge, echte en onvervalschte presi dent. Hij heeft alle ministers van Cas tro ontslagen en zelf minister's aan gesteld. De hervorming van het kabinet is ben logisch gevolg van het optreden Van die de betoogingen teeen Castro, welke in het begin der vorige week plaats vonden, toeliet. De veran deringen in het ministerie werden niet bekend gemaakt, voordat uit het binnenland 1500 soldaten, van wier trouw aan Gomez men verzekerd is, in de hoofdstad waren aangekomen. Overal heerscht een groot vertoon van militaire bedrijvigheid, daar troepen met de grootste voortvarendheid wer den aangeworven en gewapend, daar men gelooft, dat een groot deel van de mannen in het binnenland trouw aan Castro zijn en voor diens belan gen zullen vechten. We gel o o ven echter niet, dat Cas tro's vrienden talrijk zullen zijn, want.... hij was er niet de man voor, om zich bevriend te maken Bovendien, zoodra de tijding om trent de gebeurtenissen zich in de stad verspreidde, kwam er een reus achtige volksmenigte op het Bolivar- plein te Caracas bijeen, en betuigde daar op onmiskenbare wijze hare te vredenheid over den keer, dien de za ken genomen hebben. Dr. Paul deelde namens Gomez aan de diplomaten mede, dat maatregelen ter handhaving van de orde en ter verdediging van de belangen der vreemdelingen genomen zijn. Venezuela heeft dus nu een nieuw bestuur. Voor Nederland zeker van groot be lang, want nu rijst de vraag, welken invloed zal deze revolutie op Ons geschil met Venezuela. hebben. Voorzoover we nu kunnen oordee- len mogen we verheugd zijn, want Gomez blijkt handelbaarder dan de faam hem ons heeft voorgesteld. Uit Willemstad wordt geseind: De nieuwe Venezuiaansche re geering heeft het besluit herroe pen, <iat <le overlading te Willem stad van voor Venezolaansclie ha- veng bestemde goederen verbood. Deze maatregel is de voornaam ste factor iai do gespannen be trekkingen tusschen Nederland en Venezuela geweest. Goedingelichte personen hier beschouwen de herroeping als zoo goed als gelijk staande met de b ij legging van het ge schil tusschen de twee regee- ringen. We gaan nu in de goede richting, en zeker zal deze tijding hier te lan de (en vooral in 't noodlijdende Cura sao met vreugde vernomen worden. De herroeping van bovenbedoeld be sluit van 14 Mei geeft, blijk van een verzoeningsgezinden geest, die voor de vereffening van de tusschen de twee regeeringen hangende moeilijk heden niets dan goeds kan beteeke- nen. Wij brengen in herinnering, dat on ze minister van buitenlandsche zaken in zijn nota van 3 Sept. jl. aan den minister van buitenlandsche zaken in VenezueLa verklaarde, dat de Neder- landsche regeering, zoo het haar door de Venezolaansclie regeer ing, mogelijk werd gemaakt, tot een minnelijke op lossing der bestaande geschilpunten bereid bleef. „Voor deze zoo tegemoet komende houding, ingegeven door de waarachtige begeerte om tot elkan ders wederzijdscli welzijn in vrede en vriendschap te leven zoo schreef de minister verder vertrouwt de Ner derlandsclie Regeering als bewijs van waardeering van de zijde der Repu bliek te ontvangen, hetgeen zij ook reeds in haar schrijven van 20 Augus tus heeft verzochtde onverwijlde in trekking van het decreet van 14 Mei. Op vervulling van dien wensch moet echter de Regeering van Hare Majes teit met den meest ernstigeu nadruk blijven staan." Pas nadat gebleken was, dat de Venezolaansclie regeering niet, over eenkomstig den wensch van de Ne derlandse lie regeering, het decreet van 14 Mei na 1 November had inge trokken, heeft Nederland zich ontsla gen gerekend vam de verplichtingen van het protocol van 1894 (verbod van uitvoer va.n wapens uit Curasao naar Venezuela) en is de Nederlandsche vloot tot represailles tegen Venezo- iaansche oorlogsschepen overgegaan. Nu de nieuwe regeering te Caracas met de in trek Icing van het Mei-decreet aan de voornaamste grief van onze regeering heeft voldaan, is er geen reden meer om aan een verdere min nelijke regeling van de hangende ge schillen te wtin-hopen. Ook van de zijde van Nederland dal niet geheel en al zonder schuld aan de gespannen verhouding is 1 is nu eenige toeschietelijkheid gewenscht. Zoo zal dit onaangename avontuur gelukkig nog op een vreedzame wijze eindigen. Alleen Castro lijdt 't loodje, maar... wie beklaagt hem?... De Crisis In den Balkan. Er is nog weinig nieuws I T>ö onderhandelingen duren voort. maar positieve resultaten laten zich nog altijd wachten. De oorlog ge lukkig 1 evenzoo 1 Het denkbeeld om Bosnië en Herze- gowina teneinde tot een vreedzame oplossing van de Balkan-quaestie te geraken, zelfbestuur te schenken, schijnt v-eld te winnen. De „Daily Te legraph" ontvangt althans uit St. Pe tersburg het bericht, dat men aldaar in politieke kringen veel voor het denkbeeld voelt en dat Oostenrijk het n:et vijandig gezind is. De „Nowoje Wremja" komt dit ten deele bevestigen. Zij vertelt, dat de „triple entente" (Engeland, Frankrijk en Rusland) het denkbeeld zal aanbe velen, aan Bosnië en Herzegowina een bestuur te schenken, overeenko mende met dat, hetwelk in 1879 aan Oost-Roemelië is toegestaan, liet Rus sische dagblad meent te Weten, dai het denkbeeld afkomstig is van minis ter Iswolsky en niet va nhet kabinet te Londen. De „Nowoje Wremja" is wel met dit denkbeeld ingenomen en is van oordeel, dat met zijn verwezen lij k'~ng voor Rusland op den Balkan een tijdperk van positieven en schep penden arbeid begint; wat natuur lijk beteekent, dat Rusland door der gelijke regeling zijn macht en aan zien op den Balkan zal kunnen ver- grooten. Als men in Oostenrijk kennis neemt van deze verklaring, zal men juist niet veel neiging gevoelen voor het schenken van een zelfbesLuux aan de beide geannexeerde provinciën. De Bulgaarsche regeering heeft aan de vertegenwoordigers der mogendhe den een vertrouwelijke nota gezon den, in welke zij er op wijst, dat Bul garije tot dusverre een correcte hou ding heeft aangenomen en alle moeite heeft gedaan om tot een overeenstem ming te komen. Zij beklaagt zicb v-t-pdo» ovoi- don on. vriendelijken toon tegenover Bulga rije in de troonrede van den Sultan. De nota van de Bulgaarsche regee ring berust echter op een onjuiste vertaling. De troonrede had het na melijk eeu valsche. voorstelling ge noemd, dat er verband was gebracht tusschen de onafhankelijkverklaring van Bulgarije eu de inlijving van Bos nië. Men wijst er op, dat, nadat de authentieke vertaling van de troon rede is gepubliceerd, een gedeelte der in de nota uitgedrukte bezwaren is vervallen. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap verneemt, dat aan de vertegen woordigers van Rusland bij de mo gendheden, die het verdrag van Ber lijn hebben onderteekend, is opgedra gen heden, Woensdag, bij deze mo gendheden een gelijkluidend telegram in te dieuen. waarin de opvatting van de Russische regeer in g omtrent de Balkan-conferentie wordt uiteenge zet. Dit telegram zal vermoedelijk he den ook bekend worden gemaakt. ITALlë EN DE DRIEBOND. In den Italiaanschen Senaat consta teerde de minister van buitenland sche zaken 'Pittoni, dat het gepubli ceerde Groenboek aantoonde hoe flink het optreden van de Italiaansche re geering in het Oosten heeft gewerkt, gedurende de eerste periode van de Balkan-quaestie. De goede betrekkin gen met Engeland waren van groot nut voor Italië. Het optreden van Italië heeft eveneens gunstig ge werkt op zijn overeenstemming met ii usi and, maar dit wil geenszins neggen, dat het opu'eden dei- liaiiaan- scne regeering gericht was tegen de UüStenrij ksche politiek. Het wüde al leen de itaiiaausche belangen in het Uosten tegenover iedereen waarbor gen en daarin is niets, dat strijdt met net Drievoudig Verbond, waaraan Italië getrouw is. Deze politiek bewees, dat Italië, vasthoudend aan dit verbond, met grooter zelfstandig heid en waardigheid kan optre-len ter beveiliging der nationale belangen. Spr. verklaart namens de regeering, dat de Italiaansche politiek een staatkunde is van den vrede met waardigheid en dat zij aldus zal blij ven, indien de steun en het vertrou wen van het parlement haar niet blij ven ontbreken. Het incident was hiermee geëin digd. DE FRANSCHE KAMER. In de Kamer stelde de heer Messimy bij de behandeling van het voorstel tot uitbreiding der artillerie verda ging van de verdere bespreking voor en indiening van een nieuw ontwerp, bepalende dat leder legeroorpg 144 stukken zal hebben. Minister-presi dent Clemenceau verzette zich tegen dit voorstel en stelde de quaes- tie van vertrouwen. Ook minister Pic- quart bestreed het en verklaarde, dat de meerderheid van de Duitsche artil lerie, meer schijn dan werkelijkheid is, terwijl het Fransche leger reserve batterijen bezit. De geheele organisa tie ia beter dan die van Duitschlamd. De heer Messimy trok daarop zijn motie in. Met 475 tegen 75 stemmen werd toen besloten over te gaan tot de artikels- gewijze behandeling. De Kamer nam met 459 tegen 53 stemmen de geheele begrooting met eenige wijzigingen aan. De zitting werd daarna opgeheven. REVOLUTIE IN PERZIë. Er wordt gemekt, dat de regeerings- troepen onder den groot-vizier Aïn-ed. Dauleh, tegen de revolutionnairen op nieuw een nederlaag geleden hebben. Aan het gevecht, dat in de nabijheid van Tebris plaats had, namen ook de Russische kozakken, onder Liakow, deel. De regeeringstroepen hadden de stad AzerbeLdsjan gebombardeerd, ten gevolge waarvan ongeveer honderd personen gedood werden. Hier op deed Satuu- Kiian aan het hoofd der revoiuLionnaire troepen, een uit val eu sloeg de regeenngstroepen op de vlucht, iiij vervolgde ze een einu en maakte twaalf kanonnen en groo ve hoeveelheden ammunitie buit. Twee duizend dooden en ge wonden bedekten het slagveld. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onzs lezers een artikel „Winkelier en Warenhuis", in de ru briek Om Ons Heen. WERKLIEDEN. I Heit volgende bericht is aangeplakt De Commissie tot Leniging van de Buitengewone Werkloosheid maakt bekend, dat ica dezen winter n i e t op dezelfde wijze zal gesteund worden als den vorigen winter. Slechts de geregeld arbei dende werklieden, die lid van een Werkloosheid-ac 7.U.T». af cilenae vAnr januari 1909 worden, komen voor steun in aanmerking. Wie na 1 Ja nuari lid wordt en werkloos zou zijn, wordt in dezen winter dus niet door onze Commissie geholpen. Dus is het ook in het belang van hen, die nog niet werkloos zijn, zich voor 1 Ja nuari als lid eener werkloosheidskas aan te melden. Alleen aan de be sturen dier kassen blijft het recht personen als leden aan te ne men of ie weigeren. De Commissie staat daar geheei buiten. De Commissie voornoemd: J. L. E. I. BREDA KLEYNENBERG Voorzitter. P. E. BARBAS. M. VAN OMMEREN. J. SCHREUDERS. Dr. TH. M. VLAMING. J. GERRITSZ, Secretaris. De adressen der vereenigingen zijn de volgende De Timmerlieden vereeniging D. E. V., afdeeling Haarlem van Algem. N eder 1 an dschen Tim rner 1 iedenhon d F. J. Harlot, Saenredamstraat No. 78 rood. De afdeeling Haarlem van cfen Al- ge meen en Nederlandschen Metaalbe- werkersbond, W. Rus, Soendaplein 4. De afdeeling Haarlem van den Al ge meenen Nederlandschen Typogra fenbond, J. A. Waguer, Dijkstraat 14. De Algemeene Haarlemsche Veree- ndgimg tot bestrijding van Werkloos heid, A. H. Smulders, Scheepmakers- dijk 19. De Vereeniging ;ot verzekering te gen werkloosheid van het Haar- lemsch Arbeiders Secretariaat, H. Kiezebos, Jan Nieuwenhuyzonstraat 13 rood. De Algemeene Vereeniging tot ver zekering tegen werkloosheid, J. F. van Emmerik, 2de Zuidpolderstraat No. 52. TOONKUNST. Van de beide Fransche toonwerken, die onze Toonkunst-afdeeling voor haar eerste concert in dit seizoen ter uitvoering had gekozen, was het eer ste „Les pélerins dLinmaüs"' van Gustave Bret, voor on3 Haarlemmers oen noviteit. Naar men mij mededeel de, werd de componist tot dit werk geïnspireerd door een door hem te Amsterdam bijgewoonde uitvoering van Bach's Mattheus-passlon. Dat kan wel zoo zijndoor de uitvoering dan altijd, den mas- salen klonk van een groot gemengd koor en een goed orkest. Wamit de diep-religieuse kunst van Bach schijnt mij toe op den auteur van „Les pélerins d'Etnrnaüs" weinig vat gehad te hebben. Maar het heeft na tuurlijk ook allerminst in de bedoe ling van den Franschen kunstenaar gelegen dein Duitschen grootmeester der gewijde muziek ook maar in de verte te volgen. Zijn werk getuigt in stijl en conceptie van een geheel an deren geest. Er is hier eigenlijk ook geen sprake vam een vocaal-werk met meer of minder zelfstandige orkest begeleiding eer van een orkestrale toonschepping, waarbij aan koor- en solo-stemmen een zelden meer dan ondergeschikt© rol is toebedeeld. Een belangrijke bariton-solo O mauvais moissonneurs" ©n een breed uitge voerd Engelenkoor „Alleluia in het eersteeen effectvolle koorzang „Seigneur, Tu nous avais conviés au Repas" in het tweede deel ziedaar d* belangwekkende ocgenhlikken in het werk, als vocaal-compositie be schouwd. Maar de beteekenis van deze parti- tie is voornamelijk te zoeken in de symphon»sche en coloristische behan deling van het orkest. Door melodi sche lijnen (motieven) zoekt de com ponist zijn gedachten, door instru mentale kleuren zijn gevoelsstem- mdngen uiilt te drukken en dit laat ste gelukt hem m. i. beduidend beter dan het eerste. De motieven, waarop het werk is gebouwd, schijnen mij over 't geheel te weinig karakteris tiek, te weinig sprekend, om zich met de vere;sehte scherpte in het geheu gen vam den toehoorder te griffen. Een uitzondering daarop maakt het klein©, aan het Gregoriaansch ont leende motiefje, waarop de „Engelen" hun „Alleluia" zingen maar deze in haar wezen zoo eenvoudige figuur wordt in de bewerking tot zóó iets onzingbaars verwrongen, dat zij o. a. bovenbedoeld „Alleluia"-gezang tot een wanhopig, verward angstgehuil maakt wat natuurlijk allesbehalve in de bedoeling van den toondichter heeft gelegen. De hoofdwaarde van deze partituur ligt, zooals gezegd, m haar coloristi- sche eigenschappen. Reeds de aanhef het voorspel, als het zoo genoemd tna.g worden werkt zeer stemmend en telkens in den loop van het stuk wordt het oor getroffen door even schoone uls juist gekozen klankeffec ten. Dat de totaal-indruk van Bret's „Pélerins d'Emmaüs" niet anders dan een zeer gemengde kon zijn, zal door het bovenstaande voldoende worden verklaard. Ook wat de 'uitvoering betreft kan slechts van een gememgden indruk worden gesproken. Voor de opvatting van den heer Robert alle respect, en crolt voor vlo wij o o waarop Het koor zijne wenken omtrent de nuanceering in acht nam, kan men lof hebbeai, maar de klank van het vrouwenkoor was lang niet altijd mooi en de into natie llieit, vooral in het bewuste uiterst gevaarlijke Engelenkoor veel te wenschen over. De solisten, de heoreu Jac. v. Kem pen (tenor), Jean Redèr (bariton) en Gerard Zalsman ibas), zongen hunne niet zeer dankbare maar des te moei lijker partijen met goede intentie. Het orkest bleek de overwegende belangrijkheid van zijn partij voiko- men te beseffen. Eeu kleine aanmer king zou kunnen gemaakt worden op de stemming van het hout (vooral in het begin van den avond), maar ove rigens hebben de Utrechtsche heeren voortreffelijk werk geleverd niet alleen in „Les Pélerins", maar vooral niet minder in Berb'oz' „Roméo et Ju liette", dat als tweede werk ging. Dit eigenaardige toongevvrocht over welks grilligen vorm en buiten- gewonen rijkdom aan heerlijke ma- rek ik bij een vroegere uitvoering, miog niet zoo héél lang geleden, uit voerig heb geschreven maakte ook nu weer een machtigen indruk. Mevr. J. HendrikseMik, van Rot terdam, zojig de alt-sol i in den Pro loog ©n de beide „Strophem" met mooi, warm geluid en welbegrepen voordracht. De heer Redèr scheen •niet volkomen zeker in zijn partij dictie en expressie waren evenwel hoogst lofwaardig. Een der vele glanspunten in deze uitvoering was ook het door den heer Jac. van Kempen gezongen Scherzetto „Mab I la messagère". Het kleine koor zong met zeer be schaafden klank, en het groote een enkel ongelukje der sopranen te gen 't slot daargelaten kweet z>ch zeer verdienstelijk van zijn taak. Alles te zamen geiiomen mag de uitvoering van dit werk zeer geslaagd worden genoemd. PHILIP LOOTS. Gymnastiek op school. In een aantal openbare scholen met gymnastiekzaal zijn eenige eenvoudi ge toestellen aangebracht. De heer Beccari, aannemer alhier heeft ze ge leverd en gesteld. Het volledige gym nastiekonderwijs zal in het nieuwe jaar aanvangen. De Meikoningin. Naar men ons mededeelt zal de 1© opvoering van „de Meikoningin plaats hebben omstreeks half Januari 1909. De repetities zijn in vollen gang. Mej. Fieta IJdo, die vorige jaren hier met zooveel succes Is opgetreden, zal bij dit werk ©en hoofdrol vervullen. Er wordt een ballet uitgevoerd door 12 dames, 8 meisjes, en 8 jongens. VERGADERING VAN WINKELIERS. Dinsdagavond had de tweede verga dering plaats van winkeliers, tot het verkrijgen van uniforme prijzen voor advertentiën, waartoe onze lezers op roepingen in ons blad zullen hebben opgemerkt. Slechts ©en dertigtal personen wa ren aanwezig. Na gedachtenwisseling bleek, dat de aanwezigen op dit oogenblik de op richting eeuer vereeniging onnoodig achtten. Zoo het later noodig mocht blijken, zullen de nu aanwezigen weder een uitnoodiging ontvangen, UITSLAG KEGELWEDSTRIJD. Op den kegel wedstrijd, uitgeschre ven door de kegelclub „de Phoenix", werden door de volgende clubs prijzen behaaid: le prijs: Victoria, Alkmaar, 309 houten. 2e prijs: Oranje Kegelclub, Amster dam, 305 houten. 3e prijs: G. G. P., Amsterdam, 290 houten. 4e prijs: Buitenclub, Amsterdam, 2S4 houten. 5e prijs: D'r deugt geen bal van, Amsterdam, 278 houten. 6e prijs: Je Mainliendrai, Den Haag 274 houten. 7e prijs: Haarlemmerpoort, Amster dam, 274 houten. Se prijs: O. C. C., Amsterdam, 269 houten. 9e prijs: District III, Amsterdam, 268 houten. 10e prijs: Gr. Vauxhall, Haarlem, 259 houten. llo prijs: Op de Plank, Amsterdam, 259 houten. 12e prijs: Miuerva, Amsterdam, 258 houten. Bovenstaande clubs kunnen a.s. Za terdag en Zondag in den eere-wed- strijd mededingen als ook de acht clubs, die daarna het meest aantal houten geworpen hebben, en wel: Zou er kans zijn, Amsterdam, 257 houten. S. S. S., Amsterdam, 253 houten. A. T. G. V., Amsterdam, 252 houten. Waterpas, Haarlem, 252 houten. Gooilust, Hilversum, 250 houten. Rand of Zand, Alkmaar, 250 houten. De Wijnman, Santpoort, 246 houten. Scheepvaart, Rotterdam, 246 houten De extra-prijzen werden gewonnen door: De Arnstel, Amsterdam, Treffers- prijs, 45 treffers. De Prins, Haarlem, Negenprijs, 6 negens. Hommelrijk, Alkmaar, Eereprijs, 72 houten. C. Bosch, Amsterdam, Cons, prij's, 45 houten. Te Haarlem is opgericht de kcgel- club „de Darniaten". De oefeningsavonden zullen gehou den worden op de banen van café BrLnkm&nn. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. C. van Velthuy- sen, president; J. Nas, secretaris en H. P. J. v. d. Velden, penningmees ter. Liberale Unie. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de kiesvereeniging Libe rale Unie is de heer J-. van den Ban, architect alhier, candidaat gesteld voor de Raadsvacature in district I (vacature-Stolp) en de heer J. II. Bre- gonje, letterzetter, in district III (va cature Groot). Overeenkomstig onze gewoonte dee le n wij een en ander over deze candi dates mee. De heer Van den Ban is over een paar dagen 48 jaar oud en woont sinds tal van jaren rin Haarlem Aanvankelijk geassocieerd met den heer Roog heeft hij later voor eigen rekening zijn vak uitgeoefend en hier, zoowel als buiten Haarlem, tal van gebouwen en villa's gesticht.- In verschillende qualiteiten werkt hij mede aan de behartiging der open bare belangen: wij vinden hem opge- teckend als lid van de commissie van' toezicht op lager en middelbaar on derwijs, als bestuurslid van de Haar lemsche a'fdeelingen van Witte Kruis er Maatschappij van Bouwkunst, he nevens als medebestuurder van de Onderlinge Brandwaarborg-vereeni- ging voor Haarlem. De heer Bregonje, die den leeftijd heeft bereikt van 44 jaar, is voorzit ter der afd. Haarlem van het Alg, Nederl. Werkliedenverbond en haar ondersteuningsfonds, bestuurslid van de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging, com missaris van een tweetal coöperatieve vereenigingen, lid van de Kamer van Arbeid voor do Drukkersbedrijven en van den Raad van Beroep voor de Oip 'gevallonwet.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1