NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang. No. 7827 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. WOENSDAG 30 DECEMBER 1908 lïiilLETS ABONNEMENTEN PER DREB WAANDEN» Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsbladp voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post a 0.45 üïtgav© der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J» (5. PEEREBOÖM. ADVERTBNTlÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t~f elke regel mee? ƒ0, 26 Reclames 30 Cent per regel, BI| Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentlSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groot© Houtstraat 55. Intercommunaal] Telefoonnummer der Redactie 600 eia der Administratie 124 Drukkerij0. Zuldeï Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 31 DECEMBER. Gr Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Suitenlandsch Üverzïtói 't Zuidelijk deel van Italië-Calabrië en Sicilië 'ls Maandag door AARDBEVINGEN geteisterd. In ons vorig overzicht maakten we er reeds melding van, maar toen spraken de eerste berich ten slechts van enkele dooden. La ter op den dag kwamen nadere tele grammen (de belangrijkste konden we gister nog opnemen; waaruit bleek, dat de omvang van de ramp veel en véél grooter was, dan eerst vermoed kon worden. Sinds dien houdt de vloed telegrammen aan, en steeds worden nieuwe en grooter onheilen gemeld. Een der laatste tijdingen houdt in, dat er omstreeks 75.000 (75 duizend menschen bij de ramp zij n omgekomen. Wel ontzettend!... De oorzaak en de aard van de onhei len zijn door de geleerden nog niet ui gemaakt Zieker is, dat er een aard beving heeft plaats gehad, maar o.a. te Messina is er ook een vloed golf geweest, terwijl nog andere be richten spreken, van „een branden den hemel." Messina, en de omliggende dorpen tellen alleen reeds 50.000 omgekome- nen, benevens tallooze gewonden, is dus wel 't zwaarst getroffen. De stad is tegen een helling gebouwd, schilderachtig gelegen aan den voet var het Peloritaansche gebergte, en grenzende aan de Golf van Messina. Deze vormde een prachtige haven, waardoor de stad een zeer belangrijke handelsplaats was, die soms - meer dan 1000 schepen gelegenheid gaf te laden en te lossen. Nu is Messina niet meer... De aarde schudde op de grondvesten, deed de huizen ineen storten, en wat nog was blijven staan werd verwoest docr een stortvloed, die uit zee opkwam en bij na de geheele stad overstroomde. Schrikkelijke verwoestingen zijn aangericht. Enkele vluchtelingen, die aan de ellende zijn ontkomen, doen ijselijke' verhalen. Alle huizen en ge bouwen zijn ingestort en de menschen onder de puinhoopen begraven. De meesten werden dadelijk gedood maar de gewonden liggen te kermen en om hulp te smeeken... Andere, die zich zelf wisten te redden, loopen door de stad, schreeuwefid als waanzinnigen. 't Is natuurlijk geheel onzeker, wel ke menschen bij de ramp zijn omge komen. Men krijgt evenwel een druk van den omvang, wanneer ge meld wordt, dat van de 280 spoorweg ambtenaren er slechts 8 gered werden en van de 260 tolbeambten slechts 41. Alle R. K. geestelijken ook de non nen en monniken in de kloosters kwamen om *t leven. Behalve Messina zijn ook vele an dere steden en dorpen door de ramp geteisterd. Daar zijn echter niet zoo veel onheilen aangericht, hetgeen wellicht komt, omdat de vloedgolf al leen Messina heeft bezocht. Te Seminar6: moeten echter 1000 doo den zijn, teGaxzina 1000 dooden en 500 gewonden, te Bagnara 500, voorts te Pierdimontï-Êtneo, Oplanera, Ripos- to en Torre Fieumefredo. Ook verschillende schepen zijn in de haven van Messina omgekomen. Voor zoover heden is na te gaan is daar gelukkig geen enkel Neder- landsch schip onder. Aanstonds zijn maatregelen tot. hulp en- redding genomen. De Itali- .aansche regeering zond dadelijk eeni- 'go oorlogsschepen, en vele brandweer lieden, terwijl ook Fransche oorlogs schepen hulp boden. Natuurlijk is :t doel de puinhoopen te ontgraven, om nog zooveel moge lijk gewonden van den dood te red den. De Koning en Koningin van Italië 'zijn naar de plaats des onheils ver trokken, om van hun deelneming blijk to geven. verschillende regeeringen zon den telegrammen om d,e ramp te be komen, o.a. van Frankriik is een zeer hartelijk telegram Ingekomen. Aanstonds zijn ook inschrijvingen voor de slachtoffers, geopend. De koning opende de lijst met 20.000 francs, en de Italiaansche zanger Caruso stelde 12.500 francs beschik baar. Helaas kan geld de ramp niet on gedaan maken, alleen 't leed der over geblevenen wat verzachten... Ten slotte nog eendge bijzonderhe den over Messina, die ontleend zijn aam Brockhaus: De stad werd in de tweede helft der 8e eeuw voor Christus gesticht kreeg omtrent 500 v. Chr. zijn naam van de Messeniërs, die er neergezet werden. De stad is beurtelings in han den geweest van Grieken, Karthagers en Romeinen. In de 9e eeuw na Chris tus geboden er de Saracenen, later de Noormannen. In 1675 scheurde de stad zich van Spanje los en onder wierp zich aan Lodewijk XIV. In 1676 werd de zeeslag bij Messina geleverd, waarin de Ruyter viel. In 1679 ontnam Spanje Messina om de stad voor haar afvalligheid te straffen alle voorrech ten. Daarna ging Messina hard ach teruit. In 1740 stierven er een 40.000 menschen aan de pest, en In 1783 ver woestte een aardbeving de halve stad. In Juli 1860 trok Garibaldi met zijn. vrij scharen de stad binnen. In 1901 had de stad -150.000 Inwo ners, waarbij nog kwam een talrijk garnizoen, want Messina is een be langrijke vesting. Ofschoon veel van wat de stad oud en merkwaardigs had bij de aardbevingen teloor is ge- saah di© van 17,8a wa.o ta»8 de ©enige, maar alleen de ergste was er nog genoeg fraais, om ook uit dezen hoofde de schrikkelijke ver woesting van nu te betreuren. Er is nog een kerk uit den tijd der Noor mannen, oudé? dan de Dom en naar Santa Annunziata dei Catalan! gè- heeten. Voorts de grootsche Santa Magdalena, in 1765 begonnen; over blijfselen van een burg der Noorman nen, véle paleizen, kerken. Messina heeft een oud© universiteit, en een bibliotheek met 13.000 boekdeelen, een technische instelling enz. De haven is van belang; in 1900 liepen er 4036 schepen met 1.847.046 ton binnen.. NOODWEER IN ENGELAND. Een ontzettend© sneeuwstorm, de ergste wel sinds 1881, beerscht over Engeland. Telegraaflijnen zijn ver broken, treinen ingesneeuwd. De han del in Londen staat stil, talrijke men schen sterven door de koude. DE BALKAN-TWISTEN, duren natuurlijk nog onverminderd voort, en warden in him eentonigheid langzamerhand wel een beetje ver- Helend. Nu hebben we weer een nota van O osteririjk-Hongarije als antwoord op de Russische nota. Veel bijzonders staat ermiet in. Alleen, zegt de Donau- monarchi© voor een conferentie te zijn, zoo slechts van te voren over eenstemming in de zaken verkregen Dit wisten we trouwens allang! Door Rusland werd opgekomen voor het recht dei' conferentie, om de verschillende vragen in volkomen vrijheid te bespreken.. Voorloop!ge onderhandelingen kun nen nuttig zijn, maar de conferentie niet binden. De regeering te Weenen antwoord de daarop, dat zij met genoegen ge zien heeft, dat ook Rusland het hou den van voorloopige onderhandelin gen nuttig acht, en zet dan uiteen, dat daardoor de conferentie behoed wordt voor het gevaar, dat uit een ter bijeenkomst blijkend verschil van meening zou kunnen ontstaan. Het is een Europeesch belang en derhalve stelt Oostenrijk voor, de geheele kwes tie zooveel mogelijk door onderhan delingen te regelen en aan de confe rentie slechts de goedkeuring daar van over t© laten. Rusland antwoordde hierop, dat 't dezen weg lang en onvoldoende acht te, maar bereid is, om zijn geest van verzoening en vredelievendheid te toonen, dien weg in te slaan, zoo ook de andere mogendheden dit wenschen. Daa'rom stelt Oostenrijk de andere regeering hiermede in kennis en ver zoekt het toestemming daartoe. Oos tenrijk behoudt zich voor, als Rus land zijn meening over de verschil lende punten van het program heeft uitgesproken, ook zijnerzijds daar over zijn meeningen mede te deelen, UIT VENEZUELA komt een belangrijk bericht. Er heeft te Macuro een gevecht plaats gehad tusschen de kanonneer boot Miranda", waarmede een groot aantal ambtenaren werden vervoerd (door Gomez aangesteld), bestemd om de door Castro aangestelde te vervan gen, en 500 aanhangers van den wezen president, onüer bevel van ge neraal Torres. Het gevecht duurde 4 uren, er vie len ongeveer 20 dooden en 15 gewon den. De Gomez-partij won ten slotte en bleef de baas. Zullen ook andere Castro-vrienden 't Gomez lastig gaan maken? Stadsnieuws ErooS en Koffie. De winter heeft zijn intrede ge daan en hiermede, meent de Commis sie weer te moeten en mogen optre den, om met de gratis-uitdeeling aan veie aanvragen te voldoen, te meer daar de commissie van eene edele uienschenvriendin reeds toezegging heeft ontvangen van een milde gift. Ons gemeentebestuur is weer zoo welwillend geweest, het gebruik van lokaal in den Stads-Doeien toe te staan. Daar dit lokaal bijtijds is ingericht, zal üo Commissie op a.s. umsuag o Januari weer met haar werk begin nen. Van zeven tot half negen uur des morgens voor kinderen, zoodat die op tijd op school kunnen zijn en van ne gen tot tien uur voor volwassenen. Veel is er echter noodig om dit werk te kunnen doorzetten gedurende den ergsten wintertijd; daarom roepen wij als Commissie den steun van alle menschen vriend en in. Zendt dan uwe gave aan een der on der getee kenden Wij hopen dat tevens de hulp weer gegeven wordt van verschillende per- soneelen der hier ter stede bestaande fabrieken en werkplaatsen, die ons verleden winter zoo prachtig gesteund en tevens hiermede bewezen hebben, dat veie kleintjes een groot© maken, waarbij voor hen zelf de voldoening bestaat, ook iets v-oor hun minder be deelde broeders te hebben bijgedra gen. Veel wordt er gevraagd en veel wordt er gedaan, maar deze oogen- blikkelijke hulp in den vroegen mor gen heeft menig kind en ook volwas sene den dag met minder zorg tege moet doen gaan, daar zij door het eenvoudige, maar voor een hongerige maag heerlijk ontbijt, ruim verza- gd waren. Edele gevers, helpt de Commissie door uwe gaven en gij doet een goed werk. De Commissie: H. LONDON, Kampersingel 50. A. F. H. v. d. VAART, D. Spaarne 42. H. v. NIEL, Gr. Houtstraat 86. VV. B. GUSKENS, Gr. Markt 4. M. v. OMMEREN, N. Gracht 1, Secretaris. NAKLANK VAN DE BONDSFEESTEN. Hebben wij' het In 't algemeen en in het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. streng afgekeurd, dat het de afkeurende motie aan het adreg der Haarlemsche Feestcommissie nam in een vergadering, waarbij geen van de leden dezer Commissie uitgenoo- digd was thans is het ons aange naam er op te kunnen wijzen, dat de I-Iaariemsche Commissie toont, meer besef te hebben van wat behoort. Na mens deze Commissie toch hebbende heeren G. B. Crommelin, A. van Ros aura, J. J. Zeewoldt, S. Crommelin en M. H. Biuger, naar aanleiding van de bekende motie een vergadering be legd op Zondag 10 Januari e. k., des middags te éen uur in de bovenzaal der Soc. Vereeniging en daartoe niet alleen de leden van het Haarlemsche Feestcomité, maar ook het dage lijksch bestuur en het algemeen be stuur van den A. N. W. B. uitgenoo- digd. Tot deze bijeenkomst hebben de ver tegenwoordigers van de pers toegang. Zoo openlijk mogelijk zal dus de zaak door het Haarlemsche C-omité-be- handeld worden. KERSTMIS-DRIEKONINGEN. ORATORIUM. „De verwachtingen"' aldus be- richt ons, in het Voorwoord van „Die heiligen Driekönige", de componist, deken H. F. Müller „de verwach- 1 tingen, welke ik bij de uitgave van mijn „Weihnachts-O-ratorium" be treffende het succes van dit werk koes terde, zijn in de rijkste mate in ver vulling gegaan. In nagenoeg honderd en vijftig steden, stadjes en gemeen ten van Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland is het werk tot heden op gevoerd; en overal waar maar met ijver en zaakkennis, met toewijdingen vrome geestdrift werd gearbeid, was de uitslag zoo gunstig als nauwelijks kon worden vermoed. Het meestal zeer gemengde publiek was ten diep ste getroffen en volgde het verloop van het spel in plechtig-stille aandacht/" Uit deze woorden drie jaren na het verschijnen van hét Weihnachts- Üralorium geschreven blijkt de groote en snelle opgang van laatstge noemd werk. Tevens ziet de lezer er uit, dat Weihnachts-Oratorium" en „Die heiligen Driekönige" twee ver schillende' werken zijn, die voor de uitvoering van „Arti et Religioni" zooals trouwens reeds vroeger te Am sterdam en elders geschiedde tol één geheel werden versmolten een operatie die, bij de bestaande eenheid van stof en stijl, weinig gevaar ople vert. De muziek is zeer eenvoudig zij bestaat uit gemengde koren, kwartet ten, terzetten, duetten en soli alles in zeer bevattelijken vorm verbon den door recitatieven en afgewisseld nu en den door instrumentaal-num- mers een Pastorale, een „Feierlicher Marsch" enz. De uitvoering door de R. K. Gem. Zangvereeniging „Arti et Religioni" onder leiding van den heer Jac. de Jorui. uiae ha oast loffelijk tre- üoomo worden. Het koor, opgesteld, op de tribune der „Verëënigmg'-mal, iilonk mooi, zong beschaafd en zeker en gaf voortdurend blijk, met groote zorg en ambitie te hebben gestudeerd. De a-capella-nummers en deze zijn niet zeldzaam in het werk mogen wel afzonderlijk genoemd en geroemd worden om de groote verdienstelijk heid van intonatie, phraseering en nu_ anceering. In de begeleide koren viel gewoonlijk ook het klankvolume te prijzen. Alleen „Sion juich, straal van licht", een pittig koortje, maar wat hoog van ligging, deed aan inspan ning denken overigens geen sprake van afmatting of vermindering van frischheid in den loop van den vrij langen avond. De vereeniging be schikt dan ook over uitmuntende krachten zooals o. a. uit de bezets ting der solopartijen bleek. Het pro gramma verzwijgt, ons de namen der solisten en zoo heb ik dus geen vrij heid die te noemen verondersteld dan dat ik ze allemaal wist. Maar de solo- en so li-gedeelten waren dikwijls meer dan gewoon verdienstelijk en vooral wat de dames solisten deden klonk doorgaans heelemaal niet dilet tantisch. De bastolist legde in zijn weergave van Herodes en Simeon be nijdenswaardige slemmiddelen en zelfs ©enig dramatisch begrip aan den dag. En nu zou hier nog heel wat moeten volgen over een zeer belangrijk deel van deze uitvoering, n. m. de „leven de beelden". Maar aangezien de be spreking van dit kunstgenre niet op mijn terrein ligt en bovendien de beel den door een van mijn naaste familie leden werden gesteld, kan ik er niet veel van zeggen dan dat deze voorstel lingen op de toeschouwers blijkbaar veel indruk maakten en oprechte be wondering vonden. De voldoening der aanwezigen uitte zich aan het einde van den avond dan ook in een luid, geestdriftig applaus. Maar meer nog dan deze spontane hulde zal de stille aandacht, waarme de do uitvoering ten einde toe werd gevolgd, aan de dames en hoeren me dewerkenden, en wel op do eerste plaats aan de heeren Frans Loots en Jac. de Jong, do overtuiging hebben geschonken, dat hun inspannende arbeid op den waren prijs is gesteld. PHILIP LOOTS. Momusavond. De tooneeivereeiüging „Jacob van Leunep" had gisterenavond en -nacht voor haar leden en enkele ge- noodigden In De Kroon een Momus avond georganiseerd. 't Kan niet anders getuigd worden, dan dat deze uitstekend geslaagd is. Natuurlijk waren het voornamelijk dansiustigen, en was het balprogram ma voor velen de hoofdzaak. Onder leiding van den heer Martin is dan ook zeer gezellig gedanst. Vóór de pauze werden verschillen de voordrachten gegeven. De heer Vo- get gaf ,,D© werkstaking" en „Julius Cesar" en toonde zich, vooral in 't eerste stuk, een uitstekend voordrar ger. Ook de heer De Vries, die on voorbereid een stuk van Justus van Maurik, „Toon en Toos in de opera' ten beste gaf, oogstte veel en welver diend succes. Na de pauze werd een opvoering ge geven van het tooneelspel van Mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinclc „In naam der Koningin", een aardige be lastingklucht, die uitstekend gespeeld werd en goed tot haar recht kwam. Er is dan ook hartelijk om gelachen. Deze nieuwe to oneel vereeniging blijkt op den goeden weg te zijn, en veel voor de toekomst te beloven, IJS. De schaatsliefhebbers kunnen naai' hartelust pr-ofiteeren, want de winter koning heeft er voor gezorgd, dat overal voldoende ijs is om te rijden. Op de ijsbanen zwiert men lustig in groote drommen, en ook op de stads- vv ateren Sch-oter-, Klopper-, Kam per-, Gasthuis- en Raam singel zijn vele rijders te zien. Vooral op den Schotersingel heerscht een echte ijs baan-drukte. 't IJs ig daar dan ook voldoende vertrouwd. Ook op 't Zuider Buiten Spaarne is er tot de Cruquius goed ijs. Hier is t echter noodig om op enkele slechte plaatsen te letten, want hedenmorgen is de vaargeul nog door een stoom boot open gemaakt. Aan de kanten is uitstekend ijs, dat op de slechtste plaatsen nog 9 c.M. dik is en op de beste wel 12 en 14 c.M. Daar kan dus wei een paard en rij tuig op rijden. De Leidsche Vaart naar Leiden is van de remise der Electr. tram af goed, maar voor eenige wakken moet men oppassen. Ook de Amsterdamsche Vaart wordt bereden. Hier is 't ijs goed vertrouw baar, maar minder mooi. Wordt de baan echter wat verbeterd, dan is ze spoedig geheel in orde. De llsvereeniging is-hetLon begon nen do banen in orde te maken. Met Nieuwjaarsdag zal men dus naar hartelust kunnen genieten. Dan toch zullen Noorder Spaarne en de Mooie Nel ook wel berijdbaar zijn, zoodat flinke tochten gemaakt kunnen worden. Althans wanneer de vorst aan houdt. Hierop is echter veel kans. We spraken verschillende amateur-weer kundigen bloemisten zijn da ai'spe cialiteit in die allen meenden, dat het minstens tot Zondag zaj blijven vriezen. Eir zit, volgens hen, geen dooi in de lucht. Ook de echte weerkundigen stem men dit toe, niettegenstaande het spreekwoord zegt, strenge heeren re- geeren niet lang. Nu zal men wellicht eens een uitzo mier iug te zien krijgen. S taa.t sl o ter ij. Men schrijft ons De vorige week werd te dezer stede eene vergadering gehouden om de welbekende misstanden bij het ver krijgen van loten tegen te gaan. Ge bleken is, dat Haarlem te wéinig lo ten ontvangt en dat er geen rekening mee is gehouden, dat het aantal in woners meer dan verdubbeld is in de laatste 30 jaren. Doch ook bestaan'er verkeerde gebruiken en daarom ver gaderen dezer dagen verschillende lo terijclubs om daartegen maatregelen te beramen. KAMER VAN ARBEID VOOR DE CONFECTIEBEDRIJ VEN. De Kamer van Arbeid voor de con fectiebedrijven alhier, heeft het voor nemen geregelde zittingsdagen van haar bestuur aan te wijzen, waarop belanghebbende werkgevers en werk nemers inlichtingen kunnen verzoe ken en mededeelingen doen betreffen de de op 1 Febr. a.s. in te voeren wet op het arbeidscontract. Gemeenteraadverk iezln- gen. In haar gisteravond gehouden ver gadering heeft de Liberale Unie in district III (vacature-Groot) candL da.at gesteld de heer H. A. M. van Veen, die ook door den Vrijz.-Dem. Bond gesteld is. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. Door B. en W. is benoemd tot brand meester aan de spuit te Overveen, de heer E. Strietman, alhier. BLOEMENDAAL'.. Bij den heer Dr. C. F. van Valken burg, wonende bij het gesticht Mee- r en berg, is gedurende zijn afwezig heid ingebroken. Dinsdagmorgen moest personeel van het gesticht in het huis zijn, om de brandschel na te zien en bemerkte toen, dat een kelderluik verbroken was. Bij onderzoek kwamen zij toen tot de ontdekking, dat ongenood© gasten een bezoek hadden gebracht, wanneer is niet na te gaan, daar het huis tij delijk onbewoond was. Dadelijk is toen de bewoner ge waarschuwd, die bij zijn terugkomst gisterenmiddag tot de ontdekking Kwam," dat de volgende voorwerpen, zijn ontvreemd: 1 gedreven zilveren koffiekan (an tiek); 1 zilv. theeservies (antiek), 12 zilveren vorken,'12 zilv. lepels, 6 zilv. vorken, 6 zilveren lepels, 6 zilv. lepels ^dessert), 2 zilv. vorken; 1 zilv. lepel en vork met wapen; 1 zilv. vork, ge merkt, H. J. v. B, 1863, een stalen Zwitsersch dameshorloge, 1 juweelen broche, waarde f 70—/ 80, en eenige Kinder-bij outer ieën. Van de daders is tot nu toe geen spoor gevonden. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. In de Dinsdag gehouden, voltallige Raadsvergadering, waren o.m. inge komen, de volgende door Ged. Staten goedgekeurde stukken: Het le supp. kohier Hoofdei. Om slag, dienst 1908. Besluit tot wijziging van het maxi mum van den te heffen Hoofdei ijken omslag, De gemeente-rekening over 1907, en de begrooting voor 1909; voorts het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Ook was ingekomen een schrijven van dan Boerenbond en een adres van N. J. Kemper e. a. in zake de subsi die-aanvraag ten behoeve van het pad door de Lievelden, welk verzoek vaD de afd. Spaamwoude van dien Bond in de vorige vergadering was aange houden. Na lezing van een en ander stelde de heer Faas voor, een jaarlij ksche gemeentelijke bijdrage voor het on derhoud van dat pad te verleenen, waarbij spr. het wenschelijk acht, dat de gemeente het in eigen beheer van onderhoud neemt, want spr. is tegen „Bonden". Na nog enkele besprekingen, waar bij de lieeren Van Warmerdam, Bies heuvel en Barendregt hunne meening zeiden, werd bij stemming het voor stel Faas met 10 stemmen verworpen; en met even zooveel stemmen vóór (hier stemde Biesheuvel tegen), aan genomen het voorste] van B. en W. om 25 te geven voor dit jaar. In de commissie voor aanslag voor 1909 werden bij stemming benoemd de heeren Ilartgerink, Barendregt, Cos, Van Warmetidam en Vriesekoop. In de reclame-commissie de heeren Van der Vlugt, Faas (bij loting met den heer Biesheuvel) en Vriesekoop. Alle heeren namen hunne benoe mingen aarr. Aan de Rijksveldwachters Rijnders te Halfweg en Boorsma te Spaarndam werden met algemeene stemmen gra tificatiën verleend va nresp. 25 en f 15. Na opmaking van het 2e suppl. ko hier Hoofd. Omslag 1908, in geheime vergadering, deelde de heer Van War merdam bij de rondvraag mede, dat de schouw in de Uiterdijken thans in orde was. De heer Biesheuvel vroeg hoe het stond met de meer besproken wijzi ging der lesuren aan de school in den Houtrakpolder wat betreft de Zater dag geheel vrij te geven en daarente gen Woensdagmiddag school te hou den, waarbij ook een schrijven van Grabriël en anderen zal zijn ingeko men; de voorzitter antwoordde spr. dat dit een zaak is, te regelen door 't hoofd der school met B. en W. en den schoolopziener. Ook vroeg spr. of reeds een adres was ingekomen van heeren geestelij ken in zake sluiting koffiehuizen. De heer Van der Vlugt vroeg afras tering van den weg in den bocht aan Pennlngsveer, terwijl de heer Ba rendregt vroeg, om de H. S. M. te ver zoeken, hekwerk onder de afsluitboo- men van den Westelijken overweg te Halfweg te doen aanbrengen, en licht seinen aan te brengen als de boomen gesloten zijn. De heer Hartgerink betuigde ten slotte zijne blijde instemming met de ministerieele mededeeling betreffen de den toestand van H. M. de Koning- In en snrnjc den wöruadb Aal

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1