HAARLEM'S DAGBLAD. Scott's Emulsion TWEEDE BLAD. Rubriek voor Vragen Onze Lachhoek. VOEDING FEUILLETON De Roode Pimpernel 'tJAAR 1908. Waarneer we herdenken., welke be langrijke gebeurtenissen er in 't BINNENLAND hebben plaats gehad, dan wordt al lereerst onze aandacht getrokken door het geschil met Venezuela, dat langen tijd rlo politiek heeft be- heerscht. Het begon met de uitvaar diging van het bevel van president Castro, dat de voor Venezuela be- 'stemde handelsgoederen niet meer te Willemstad verscheept mochten wor den, waardoor onze bezittingen In West-Indië, en vooral het eiland Cu racao zeer benadeeld werden. Van onze zijde werden- voor Venezolaan- gche schepen quarantaine-maatrege len gelast, wat ons goed recht was, omdat in Venezuela de pest heerschte. Van Venezuela was het daarentegen geen goed rechtintegendeel eene êroote onbillijkheid, terwijl de repu- liek ook de aanhouding van twee Nederlandsche schepen door niets kan >erdedigen. Na deze opening van de vijandelijk heden volgde dé uitzetting van onzen gezant, en nog een reeks van onaan genaam- en onbillijkheden van" Cas tro's zijde. Wat moest Nederland ter verweer en tot handhaving van de „nationale eer" doen Over deze vraag is veel gedebatteerd, vooral in de pers. ALgemeen werd geroepen „oorlog maar onze minister van Buitenlandsohe Zaken was verstandi ger. Hij wilde eerst de blokkade slap jes toepassen en had daarbij, reden, om op andere „gebeurlijkheden" te honen. Deze zijn ook gekomen I Castro 'ging naar Europa, naar 't heette om zich te laten opereeren, maarde- operatie moet nóg ge beuren 1 Wel had een andere operatie plaats. De vice-president Gomez lichtte Cas tro 't beentje en zette zichzelf op den troon, en het Venezolaansche volk de- Castro-heerschappij al lang en al lang moe nam met deze omkee ring genoegen, ja, had zelf. óók al revolutiemannen, die nu geen uitvoe ring behoefden. Bet nieuwe bestuur van Venezuela bleek genegen om de geschillen met Nederland in der minne te schikken, en begon met het scheepsverbod voor Willemstad in te trekken. Nu is de gemachtigde op weg naar ons land, oin in Den Haag over de andere ge schillen te onderhandelen. Wii mogen verwachten, dat de ge- wenschte overeenstemming verkregen wordt, en onze oorlogsschepen wel- d1- zonder oorlog gevoerd te hebben; huiswaarts kunnen koeren. Zoo is dit geschil dus, buiten veler verwachting, op een gelukkige' wijze beslecht Alleen zaLonze begrooting. met eemi- ge millioenitjes bezwaard worden voul de reis der oorlogsschepen. - Enfin 1 Onze volksver tegenwóör-' ,d i g i n g heeft dit jaar niet'heel veel' van zich doen spreken. Het jaar zette lm met een ministerieele crisis, die 't hoüluuy y. 1 i 111 naar x'-ooli La bracht, maar toen 't ministerie Heemskerk éénmaal was opgetreden, ging de parlementaire machine weer goed" werken. Dat wil zeggen, even lang zaam als altijd. Onder de voornaam ste wetten noemen we de wet op het Arbeidscontract, de V'sscherij-wet, de Militiewet (hot bekende „blijvend ge- jdeelte"), de invoering van den Am sterdam sch en tijd en de 10 K.M.- 8nelheid voor automobielen. De samenstelling der Kamers on derging geen belangrijke wijziging, alleen zij gememoreerd, dat onze oud-premier Dr. A. Kuyper weer in 's lands vergaderzalen is toegelaten, wat eenig leven in de partij-politiek bracht. In ons gewone burgerleven is even eens beweging gebracht, daar zorgde Frans Rosier wel voor, die heel leukjes uit zijn gesticht te Mcdemblik wist te ontvluchten, de speurders er eenige dagen aardig „tusschen nam" en alle Nederlanders in ongerustheid bracht. Gélukkig is hij weer gepakt en zit nu veilig iin Leeuwarden. La ten ze hem daar s. v. p. wat beter yasthóudeh 1 De diamant-makelaar Stokvis jaag de de diamanthandelaars in de be nauwdheid, door een half m 11- 1 i o e n te verduisteren. Hij wacht zrri straf in de Amsterdaraisch'e' 'ge vangenis, maar al wachten de hande laars ook jaren; veel van hun geld zullen ze niet, terugkrijgen Onder de vele andere „zaken" en „quaesties" en „gebeurtenissen", die de "burgers voor korten of langen tijd bezig hielden, noemen we in "revue- vorm het ontslag van drie gemeente ambtenaren ie Amsterdam het slij- Se'm en vooral de overbrenging van en CuljÉa&u', den diamant voor ko ning Edward's kroon de rondreis van den Sultan van Assahan het vergaan \an een Harwichboot, waar bij 30 menschen liet leven lieten de Nederlandsche vertegenwoordiging op do Brusselsche tentoonstelling den 50sten verjaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder het verbranden van twee menschen in de Ferdinand Bol straat te Amsterdam, waardoor weer eens bewezen werd, hoe treurig vele Amsterdamsche huizen gebouwd zijn de beweging in den vischhandel te IJmuiden de Papendrechtsche strafzaak, met al den bekenden na sleep hot moord-proces van het drama te Zeist. In onze Koloniën was het be trekkelijk rustig. Betrekkelijk, want de invoering van de belastingen heeft nogal eenige moeite gekost, welk verzet echter nu reeds lang weer tot het verleden behoort. De aftreding van Van Daalen als gouverneur van Atjeh wierp veel politiek stof op, en in de Tweede en Eerste Kamer is zwaar gedebatteerd over het optre den van dezen ambtenaar, alsook van onzen gouverneur-generaal v. Heutsz. Sommigen beweerden zelfs, dat ook deze zou aftreden, maar hiervan is tot'"nu toe nog niets gekomen. Zoo is het Jaar 1908 voor ons land dus geen, slecht jaar geweest, vooral niet wanneer we bedenken, dat bijna alle landen rondom ons, een ernstige crisis doormaakten, of nóg, doorma ken. Wel liet de algemeene toe stand van" den handel en het bank wezen te wp-nsclxen' Over, maar 'deze malaise is een al gem eene kwaal. Ook" de steeds toenemende werk loosheid "ïs" geen speciaal Neder- landsch verschijnsel, daar ook Enge land, Duitschland en zelfs het land van belofte .(Amerika) daarmee te kampen hadden. Gelukkig, dat er in dé mééste steden doeltreffende maat regelen voor. de verzekering tégen de geldelijke nadeel en van de werkloos heid genomen worden. Onder dezen druk der omstandighe den was het_begrijpelijk; dat de pu blieke opinie" zich bemoeide met den bouw-der booten voor „de Zee- la n d". Helaas moeten we nu-nog betreuren, dat-deze belangrijke werk zaamheden (die velen iandgenooten brood zouden hebben gegeven) aan 'n Engelsche maatschappij werden ge gund. Een gevolg van tie vele werkloos heid en slapte in de bedrijven was, dat er dit jaar weinig belangrijks in de arbeidersbeweging plaats had. Er zijn slechts twee belangrijke stakin gen geweest, namelijk die aan de fa briek van den heer Verwer in Krom menie, cn aan de weeffabrieken te Goirle. - Ook de diamanthandel had weer een crisis te verduren, waardoor het be drijf-eenige weken geheel stil stond. Nu zijn de verwachtingen weer veel beter, maar een afdoende verbetering laat zich nog wachten. Laten we dit korte overzicht be- sluiten met de herinnering aan de b lij d«é tij d 1 n g, die in deze maand aan ons volk Is gebracht. Ons 'Neder- unnasclie yö Mc vei'tieugt "zicïi 'met' "hét 'Koninklijke huls in de blijde vooruit1 zichten- onzer geliefde Koningin, en hoont, dat het jaar 1909 ons mag brengen, vaar reeds zoo lang naar verlangd te Stadsnieuws HET TOONEEL „MERCADET" DOÖR DE N. V. „HET TÖONEEL". Wij. herinneren oiis eens in het amu sante werkje: Balzac en Pantoufles" gelezen te hebben, dat toen, meer dan eén halve eeuw geleden, Balzac's „Mereadet" voor 't eerst ging, het stuk" te Parijs viel en uitgefloten werd. Zijn vrienden, die er bij tegenwoordig waren, gingen den grooten man in den schouwburg zoeken, om hem een woord'van troost en opbeuring toe te spreken, niet anders denkende, of hij zou erg onder den indruk en ter neergeslagen' wezen. Maar hoe'groot was hun verbazing, tóen zij hem na lang zoeken eindelijk diep in een loge, rustig slapende vonden! Zoo was Balzac een groot man met de onschuldige naieviteit van 'ii kind. - En zoo is Mereadet ""ook een beetje, want hij is Balzac zelf in een verklei nenden en lachlustwekkenden spiegel gezien: groot in 't plannen maken, en door dat alles heen toch ook weer naïef. Het leven van Mereadet lijkt op dat van Balzac. Zij, die er zich van op de hoogte hebben gesteld, weten dat DONDERDAG 31 DECEMBER 1908 KEGELCLUB ,,DE PHOENIX". Dinsdagavond heeft de uitreiking plaats gehad van de prijzen, die Ln de zoo goed geslaagde wedstrijden, bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de kegelclub „De Phoenix", ge houden van 29 November tot en met 27 December op de banen van Café Brinkmann, zijn behaald, Do heer P. A; v. d. Most van Spijk, hield bij de uitreiking een joviale toe spraak, die luide toejuichingen ver wierf. Na de uitreiking bleef men nog ge- ruimen tjjd gezellig bijeen. De volledige uitslag Is als volgt: 'Die van den korpswedstrijd deelden wij reeds vroeger mede). Eére-wed strijd. Ie prijs: De Wijman, Santpoort, 293 houten. 2e prijs: Je Maintiendr&i, den Haag, 291 houten. 3e prijs: G. G .P., Amsterdam, 289 houten. 4e prijs: Bollenclub, Amsterdam, 286 houten. Extra eereprijs: de Wijman, Sant poort, 293 houten. Negenprijs: Je Malntlendral, den Haag, 10 Negens. Treffersprij's: Oranje Kegelclub, Santpoort, 49 treffers. Eere-prijs: J. Klauwers, Santpoort, 71 houten. Kampioenwedstrijd, Kampioenspfijs: W. Duijker, Am sterdam, 71 houten, Personeel© Wedstrijd, le prijs: H. A. Eckel, Haarlem, 48 houten. 2e prijs: E. G. Martens,. Haarlem, 47 houten. 3e prijs: E. A. Servaas, Amsterdam, 47 houten. 4e prijs: W. Duykers, Amsterdam, 47 houten. 5e prijs: J. Steenhagen Jr., Amster dam, 45 houten. 6e prijs: G. Pool, Amsterdam, 44 houten. 7e prijs: A. Rekelhof, Amsterdam, 44 houten. prijs: Th. J. van Iluystee, Amster dam, 43 houten. prijs: A. G. Höfte, Amsterdam, 43 houten. 10e prijs: R. P. Oudhaarlem, Am sterdam, 43 houten. 11e prijs: W. van den Eshof, Am sterdam, 42 houten. 12e prijs: G. H. Silfhout, Amster dam, 42 houten. Eereprijs: P. van Bossum, Rotter dam, 115 houten. Consolatieprijs: E. Thurlng, Am sterdam, 90 houten. Vrije Baan-Wedstrijd. le prijs: E. de Vries, Haarlem, 49 houten. e prijs: Feylbrief, Den Haag, 48 houten, steunserie 48 houten. 3e prijs: H. Busé, Haarlem, 48 hou ten',' steuneerie 47 houten. 4e prijs: B. Brinkman, Haarlem, '48 houten, steunserie 45 houten. 5e prijs. H. Sieboltz, Rijswijk, 48 houten, steunserie 42 houten. prijs: C. P. G. Nieman, Amster dam, 4 7hcuten, steunserie 45 houten. 7e prijs: C. PerquLn, Haarlem, 47 houten, steunserie 42 houten. j prijs: E. A. Servaas, Amsterdam, 47 houten. 2 prijs: Richter, Amsterdam, 46 houten, steunserie 45 houten. 10e prijs: L. Rouwens, Bloemendaal, 46 houten, steunserie 44 houten. Serieprijs: H. Busó, Haarlem, 243 houten., KANTONGERECHT, V UITSPRAKEN. Do navolgende uitspraken weiden gedaan J. J. F. K., te Haarlem, overtreding Hinderwet, 15 boete of 3 dagen h. J. B., en C. R.. te Velsen, overtre ding Jachtwet, ieder 5 dagen hecht., met bevel aan ieder om de lantaarn uit te leveren, of de waarde, ad 5 te voldoen, bij niet voldoening 2 dagen hechtenis P. v. d. S., te Haarlem, en 5 ande ren, overtreding Leerplichtwet, res pectievelijk 2 maal 5 boete of 2 maal 3 dagen hecht., ƒ3 boete of 2 dagen hecht., 3 boete of 1 dag hecht., en 1 boete of 1 dag hecht., S. C. V., te Velsen. vrijgesproken. J. K., en L. G., te Velsen, loopen over den spoorweg, beiden ƒ3 boete of 1 dag hecht. K. V., te Uitgeest, straatschenderij 6 boete of 3 dagen hecht. P. G., te Heemstede, een trekdier onbeheerd laten staan, 2 boete of 1 dag hecht.' J. E., te Velsen en 14 anderen, loo pen op verboden grond, ieder 5 boe-, te of 3 dagen hecht. J. 1'., en G. P. v. E., te Wijk aan Zee en Duin, 3 boete of 1 dag hecht., en ƒ3 boete of 2 dagen hecht. P. J. v. E.. te Haarlem, overtreding Melkverordening Haarlem, ƒ15 boete of 5 dagen hecht. J. R. B-, te Schoten, en J. v. B., te Schalkwijk, overtreding A. P. V. Haarlem, 3 boete of 2 dagen heebt., en 1 boete of 1 dag hecht. W. F. H., te Beverwijk, en G. B., te Velsen, overtreding A. P. V. Velsen, 2 boete of 1 dag hecht., en ƒ1 boete of 1 dag hecht. H. v. G-, en J. S., te Haarlem, over treding A. P. V. Zandvoort, belden 1 boete of 1 daghecht S. Z., te Heemskerk, en D. v. d. D., te Wijk aan Zee en Duin, overtreding Provinciaal Reglement op de wegen, 1 boete of 1 dag hecht., en 2 maal 1 boete of 1 dag hecht. J. R., te Wijk aan Zee en Duin, en IS anderen, rijden zonder Licht, allen ƒ1 boete of 1 dag hecht! Voorts werden nog 7 personen ver oordeeld wegens openbare dronken schap tot 3 dagen hecht., ƒ10 boete of 3 dagen hecht., ƒ5 boete of 3 dagen hecht., en ƒ2 boete of 2 dagen hecht. Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verBchillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden b(j de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel-kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijke is, den dag na de inzending. VRAAG. Kan ik hier te weten ko men, of iemand in Friesland overle den is En wat kost dat ANTWOORD. Ja, wanneer u weet, in welke gemeente dat overlijden is geschied. Eenvoudiger is het dan, u rechtstreeks tot den secretaris van die gemeente te wenden. Wat de gemeen ten voor die inlichtingen berekenen, is verschillend, maar meer dan een paar dubbeltjes of een kwartje zal het wel niet kosten. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen zeggen, wat de kosten zouden zijn voor vervoer en invoerrecht van Lon den naar Haarlem van een kieine dy namo, die 5 K.G. weegt en 30 kost ANTWOORD. De kosten van ver voer zijn niet op te geven, die zijn afhankelijk van de wijze van verzen ding. invoerrechten zullen niet zijn ver schuldigd. VRAAQ.. Zoudt u mij. een opkooper voor sigarenasch kunnen noemen en hoeveel er voor het pond wordt be taald? ANTWOORD. Destijds was er iemand te Amsterdam, die asch op kocht. tegen 1 per kilo, doch die doet dit niet meer. Weet een onzer lezers misschien een adres VRAAG. Kunt u mij inlichting ge ven omtrent opheffing van het ton nenstelsel door de gemeente en wan neer ANTWOORD. De gemeente heeft niet tegen een bepaalden datum tot algeheel© opheffing van het tonnen stelsel besloten, maar schaft dat lang zamerhand af, naarmate het mogelijk blijkt te zijn. VRAAG. Ik ben eigenaar van een woning in een kleine straat. Op zij* tegen den muur staat een urinoir, dat niet alleen het perceel in waarde ver mindert, maar. het. ook dikwijls doet leeg staan. Ik heb B. en W. daarop reeds gewezen, maar zonder resul taat. Wat moet ik daar nu aan doen? ANTWOORD. U kan natuurlijk bij den Raad requestreeren, maar daarin zien wij niet veel heil. Ga liever eens met den wethouder van openbare werken, den heer Joh. de Breuk, over de zaak spreken. Jubilé fabriek Beynes.. Indertijd deden we hierover reeds uitvoerige mededeelingen. Het feest wordt Zaterdag gevierd, 's Middags van 45 uur zal in de fabriek een re ceptie voor particulieren gegeven worden terwijl voor 't personeel 's avonds in den Schouwburg een ge zellige bijeenkomst is belegd. LIEF EXEMPLAARTJE, MevrouwHeel mooi zijn je ge tuigschriften niet. Betrekking zoekend dienstmeisje Zonderling, en mijn laatste mevrouw zei, dat, als men mij goed had loeren kennen, mijn getuigschriften te schit terend waren. UIT EEN POLITIERAPPORT. De ooi-zaak was een oorvijg, de werking weer een oorvijg. VERZACHTENDE OMSTANDIGHEDEN.^ RechterJe hebt gezegd, dat de duivel den getuige maar moest ha len BeklaagdeJa, maar daar ia nleUi van gekomen. SLIM. Kleine Piet was moe van het won- delen. Toen ging hij op zijn hoofd staan en zeiNu rusten mijn bee- nen eens lekker uit 1 OMSCHRIJVING. StudentIk begrijp het niet, maar van den eersten tot den laatsten van do maand ben ik altijd in „oogenblik-, kélijke" geld vertegE-nheid. Als u straks de kerstboompre sentjes uitdeelt, denkt u dan ook eens aan mij. Ik ben al tevreden met een heel klein presentje. Wat dan bijvoorbeeld Uw hand. Wat, heb je nu 'al weer "een nieuw costuurn aan Maak je iriaar niet boos, ik heb 't met m'n eigen geld gekocht. Je eigen geld Hoe kwam je daar aan Ik heb jouw pelsjas verkocht. - Dochter. Hij is weg voor altijd! Vader. Kom, kom hij zal zich nog wel eens bedenken. Dochter. Neen, vader, hij is weg - hij komt nimmer weer: hij heeft zijn oude paraplu in den standaard staan en heeft een nieuwe mee! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Dikwyls, wanneer kinderen loom en hangerig* zyn, lyden zy slechts in werkelykheid aan do gevolgen van onvoldoende De ware eetlust ontbreekt en dat gene wal zy -nog eten achynt hen volstrekt niet te voeden. Scott's Emulsion is een licht-vei teerbaar tonisch voedsel dat by de kleintjes den zóó aliernoodzakelyksten on dergrond vormt. De eetlust komt dra terug en spoedig daarna zyn •te weer TSttltneige'u VcveTvoluotig. Kleine kinderen'zyn dol op De ochte Scott's Erouls:on wordt cn Is sleeds uitsluitend gefabriceerd dooc SCOTT BOWNE, I.td.. Louden, volgens hun oorspronkelyk recept en hun onvergelykelyk bercidingi-proce*. Ten bevvyie van het eclne preparaat vindt men den naam Scott's Emulsion ojt de flesch en do verpakking. Bovendien komt op de verpnkkin? voor het hnndelshiuk van Seolt's Emulsionde Visscher met do Vlscli. Zonder dit handelsmerk is jeen enkele Etnulsloa de echle Scott's Emulsion. Bij alle apothekers en drogisten. Binaenlaod HOFBERICHTEN. De Koningin-Moedor ontving giste ren in audiëntie de ministers van wa terstaat, van koloniën en van handel on nijverheid. De minister van oorlog was door ongesteldheid" verhinderd zich bij zijn ambtgenooten te voe- NIEUWJAAR TEN HOVE. II. M. de Koningin zal op 1 Januari a. s. de gebruikelijke Nieuwjaarsre ceptie ten I-Iove ditmaal niet verlee- nfeiv. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. ,Eon 8-jarig dochtertje van Rijlton- berg te Nes is door het ijs der ring- sloot gevallen eai verdronken. ONGELUKKEN. Men meldt uit Rotterdam Het 11-jarig meisje, dat gisteren ten huizo van haar zwager bij het oppo ken van de kachel in brand geraakte,- ia in het ziekenhuis aan de bekomen brandwonden overleden. Naar liet Engelsch door Barones Orczy. 41) Louise wilde maar al te graag ge hoorzamen,. Zij hielp haar meesteres' nog bij het uittrekken vanhaar kost baar baltoilet, en gaf haar toon een zacht wijdgóivend kleed. Is er nog iels anders van uw dienst, rnylady vroeg zij daarop. Neen,, niets meor. Doe de lichten uit, als Je heengaat. Ja, rnylady. Goeden nacht, rny lady. Goeden nacht, Louise. Toen de kaïnenter was heengegaan, trok" Marguerite do gordijnen open en ontsloot.de vendors. De tuin en de rivier daarginds werden overgoten met een stroom van roze licht. Ver weg in hot Oosten waren de stralen vande rijzende zon van roze veran derd in schitterend goud. Hot gazon was nu verlaten, en Margeurite keek neer op het terras, waar zij eenige oogenblrkken te voren gestaan had te vergeefs trachtend de liefde terug te winnen van een man, die eens zoo volkomen de hare was geweest. Het was vreemd, dat zij zich door al haar zcu-g enjEuestYooi' Annand heen, op dit "oogenblik duidelijk bewust was van een scherpe en bittere hartepiju. Alles in haar scheen te kloppen van verlaJigen, naar de liefde van een man, die haar had versmaad, die aan haar teederheid weerstand had gebo den, die koud ge bi eren was onder haar beroep op zijn oude gevoelens en niet geantwoord had o-p haar duide lijk merkbare toenadering en verlan gen naar de gelukkige, oude dagen in Parijs. Hoe vreemd was dat alles toch 1 Zij had hem nog lief. En nu zij terug zag op die laatste maanden van mis verstand en eenzaamheid, werd zij zich bewust, dat zij nooit had opge houden hem te beminnendat zij in het diepst van haar hart altijd vaag had gevoeld, dat zijn dwaze domhe den, zijn onnoozele lach, zijn slaperi ge nonchalance niets waren dan een masker, dat de ware man, sterk, hartstochtelijk en energiek, nog al tijd bestond de man, dien zij had lief gehad, wiens volharding haar had betooverd, wiens persoonlijkheid haar aantrok, omdat zij altijd voelde, dat er achter zijn schijnbaar onbedui dende vermogens iets zat, wat hij verborgen" hield voor de geheel© we reld, en meer speciaal voor haar. hij zijn leven lang met zijn crediteu ren te kampen heeft gehad met zijn werkelijke en denkbeeldige crediteuren, want ook die had hij, 't groote kind. En men leze er Léon Goz- lan maar eens op na, om te vernemen hoe deze werkreus zijn leven lang ge zwoegd heeft om lien tevreden te stel len en hoe hij zijn leven lang met naïeve plannen rondliep om ze te ver schalken: een leven van komische, ver volgingswaan, dat helaas tragisch eindigde, want toen hij eindelijk met Madame Hanska was getrouwd (een eenigszins gefortuneerde dame) en-de zorgen dus van hem zouden wijken, kwam hij na een jaar al te overlijden! Behalve dit tragische uiteinde lijkt Mereadet op Balzac. Want ook eerst genoemde, de groote Beursspeculant Mereadet, ligt, nadat zijn compagnon op den loop is. gegaan (maar die hem ten slotte, als een rijk man terugge keerd, weer. uit de moeilijkheden helpt), met zijn vele crediteuren over hoop. En het lieele stuk is nu niet anders dan het vermakelijk verhaal hoe hij met die menschen omspringt, ze om den tuin leidte fanfaronnades tegen ze verkoopt, ze door zijn bru taalheid overweldigt, zich door de nesterijen heenslaat en ze met' haieve onbeschaamdheid allerlei verhalen op de mouw spelt; alleraardigste tó'o- neelen, vol dialoog varf .leuke bruta liteit, zijn er het gevolg van, en den heelen avond ls men in een yroolijke stemming bij eiken nieuwen streek, dien hij uithaalt. Mereadet is een reuzen-rol, want hij vult de drie bedrijven, hij vult dien ganschen avond; alles bij elkaar is hij geen vijf minuten van het tooneel. Maar Royaards bleek tegen deze reuzentaak opgewassen. Niet alleen, dat hij heel best op dreef was en, wal men noemt, zijn goeden avond" bad, maar hij overtrof alles wat we in lang van hem gezien hebben. Hij was ge woonweg prachtig van druk, exubé rant, overbluffend spel, kranig-bru- taal in zijn fanfaronnades, zich zelf en zijn omgeving dronken makend met zijn woorden, een slimme durf al, een geweldige plannenmaker en een naïeve Idealist tegelijkertijd. Zijn optreden is dan ook èën triomf geweest. Om nu ook eens te laten zien, hoe consciëntieus en artistiek Royaards zijn taak opvat, zij hier vermeld, dat hij een speciaal décor voor 'dit stuk had laten schilderen, dat hij uit Am sterdam had. meegebracht. De costu mes, naar origineelen uit het jaar '40, waren eveneens speciaal voor de 'Mer- cadet-opvoeringen gemaakt, terwijl het meubilair... Ja, men zal zich mis- sciiLen wel verbaasd h.ebben over de keurige meubels in den stijl van den tijd. Maar zij die gedacht mochten hebben, dat dil nu ook tooneel- meubels waren, hebben 't mis. 't Waren echte, oude meubels uit den tijd van Balzac, behoorende tot de collecties van rijke Amsterdam mers, die hun kostbaar bezit ter be schikking van Royaards hadden ge steld; ze waren in een tapissière hier heen gebracht en zouden op dezelfde wijze weer teruggaan... Vermelding verdient ook nog het Ylugge tempo, waarin Royaards het stuk liet spelen, best passend bij den inhoud en dat de levendigheid er ln hield. De schouwburg was ditmaal nu eens geheel uitverkocht aan een pu bliek, dat Royaards hartelijk beap- plaudisseerde. Toch scheen 't ons, dat het menige aardige zet in het stuk niet begreep en dat verscheiden rake en geestige gezegden over de-hoofden van. een deel der aanwezigen heen gingen. Jammer dat Royaards na het' laat ste bedrijf het scherm niet meer liet opgaan; het enthousiast applaus vroeg er toch om. Over, welk een werkkracht en veel zijdigheid van talent hij beschikt; kan men afleiden uit het feit», dat hij Woensdagavond te Amsterdam „Bork- .man" speelde: in vier en twintig uur dus een reuzenrol van Balzac en een van Ibsen! 't Grenst aan 't onbegrij pelijke! FRANS NETSCHER. Een vrouwenhart is zoo'n samenge steld raadsel dat de eigenares dik wijls zelf totaal niet bij machte is het raadsel op ie lossen. Beminde Marguerite Blakeney, „de meest talentvolle vrouw in Europa", werkelijk eon dwaas Was het liefde vyat zij een jaar geleden voor hem ge voeld had, toen zij met hem trouwde Was het. liefde wat zij nu nog voor hem voelde, nu zij overtuigd was, dat hij haai' nog beminde, maar dat hij hhar slaaf, niet weer wilde worden Neen Marguerite zou het zelf niet hebben kunnen zeggen. Niet op dit oogenblik lh elk geval; misschien be lette haar trots haar zichzelf goed. te begrijpen, Maar zooveel wist zij "wel dat het haar plan was dat koppige hart weer terug te winnen. Dat zij nog eens wilde overwinnen... en dan, dat zij hem nooit weer zou verlie zen.... Zij zou hem behouden, zijn liefde behouden, haar verdienen en aan kwee ken want zooveel was zeker dat er voor haar geen' geluk meer mo gelijk was zonder de liefde van dien man. Zoo doorkruisten de meest tegen strijdige geduchlen haar geest. Geheel daarin verzonken was de tijd voortge gaan en misschien uitgeput door de groote opwinding, had zij eindelijk haar oogen gesloten en was in een onrustlgen slaap gevallen, waarin, snel elkaar opvolgende droomen slechts de voortzetting schenen te zijn van haar angstige gedachten teen zij plotseling uit haar droomen op rees door het geluid van voetstappen buiten de deur. Zenuwachtig sprong zij op en luis terde in huis was alles even stil, de voetstappen waren ook weggestorven. Door de wijd geopende vensters kwa men de schitterende stralen van de morgenzon haar kamer overstroomèn met licht. Zij keek op de klok; het was half zeven te vroeg voor een van het personeel om al bij de hand te zijn. Zij was zeker zonder dat zij er zich van bewust was in slaap gevallen. Het goLuid van voetstappen, ook van fluisterende, onderdrukte stemmen, had haar gewekt wat kon dat zijn? Zachtjes op haar teenen loopend, ging zij de kamer door en opende de deur om te luisteren geen enkel ge luid die eigenaardige stilte van den vroegen morgen als de menschen het diepst in slaap zijn gedompeld. Maar het geluid had haar zenuwach tig gemaakt, en toen zij plotseling op den drempel van haar kamer iets wits zag liggen een brief blijkbaar durfde zij hem nauwelijks aanraken. Het had zooiets spookachtigs. Zij wist zeker, dat hot er nog niet lag, toen zij boven kwamhad Louise het laten vallen of was het niets dan een spel van haar verbeelding? Eindelijk bukte zij zich om het op te rapen en tot haar groote verbazing zag zij, dat «et briefje aan haarwas geadresseerd en" het flinke hand schrift droeg van haar echtgenoot- Wat kon hij haar hebben te zeggen midden in den nacht, dat niet kon worden uitgesteld tot den morgen Zij scheurde de enveloppe open en las „Een zeer onvoorziene omstandig heid dwingt mij dadelijk naar het Noortien te vertrekken, daarom ver zoek ik mij wol te willen excuseeren, dat. ik u niet vaarwel zeg. Mijn zaken zullen mij omstreeks een week lang bezighouden, daarom zal ik niet het voorree lit hebben Woensdag tegen woordig te zijn op uw waterfeest. Ik blijf uw nederige en gehoorzame die naar PERCY BLAKENEY." Marguerite scheen plotseling de Langzaam -werkende hersenen van haar echtgenoot te hebben overgeno men, want telkens en telkens weer moest zij de enkele, eenvoudige regels overlezen, vóór zij hun beteekenis goed kon begrijpen. Zij stond op hot portaal en keerde telkens en telkens weer dit korte en geheimzinnige briefje ln haar hand om, bevangecn door een zenuwachtige aandoening, dié zij zichzelf nieit kon verklaren. Sir Percy bezat groote landgoede ren in het Noorden, zeker, en hij waa er dikwijls 'alleen heengegaan en dan langer aan een week weggebleven,, maar het kwam haar zoo onverklaar baar voor, dat die omstandigheden tusschen vijf en zes uur in den mor gén waren opgekomen, waardoor hij gedwongen was ln groote haast te vertrekken. Tevergeefs deed zij haar best een ongewone gewaarwording van zenuw achtigheid af te schudden; zij beefde van het hoofd tot do voeten. Een wild, onstuimig verlangen greep haar aan haar echtgenoot weer te zien, nu dadelijk, als hij ten minste nog maar niet vertrokken was. Vergetend dat zij maar heel dun gekleed was in een morgenjapon, en dat heur haar los over haar schou ders golfde, snelde zij de trap af, recht door de hal naar de voordeur. Deze was zooals gewoonlijk geslo ten, en gegrendeld, want het inwonen de personeel, was nog niet op maak baar scherpe ooren hadden het geluid van stemmen en het slaan van een paardenhoef tegen de steenen ge hoord. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5