RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Raadsels (Deze raadsels zijn alle ingezon den door jongens en meisjes, die „Voor onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagochtend de ant woorden der raadsels zenden, worden ln het volgend nummer bekend gemaakt). 1, (Ingezonden door Wilh. M. Heijl). Wat leest gij hieruit? dat wilt an g\j niet der ook u doe dat wat ge aan een chiedt niet 2. (Ingezonden door Johan Koch). Men gebruikt mij bij het middag maal Keert men mij om dan ben 4k liet- 3. (Ingezonden door Johanines El- fltnga). Wat Leest gij hieruit D E R C E F R 4. (Ingezonden door Hendrik El- «inga). Wat leest gij hieruit R S 5. (Ingezonden door Ruurtje ïarls). Mijn eerste is een woonplaats voor sommige dieren. Mijn tweede is de naam van een kasteel uit den ouden tijd. Mijn geheel is de naam van eene plaats ln Noord-Brabant. 6. (Ingezonden door J H. Terhorst). ,Wle kam dit lezen? sslinntc aalo 7. (Ingezonden door Johan C. Bos man). Ik ben "-en roofdier. Verander mijn hoofd en ••'k ben een mensch. 8. (Ingezonden door Tlnus Bonke) Ik besta uil 8 letters en ben eene plaats in Hongarije. 3 2 5 gebruikt men bij lederen maal tijd. Met 6 2 1 wordt heel dikwijls iets klaar gemaakt. 7 8 ziet men in den winter. 8 7 1 is een viervoetig dier. 2 4 3 5 is een klein riviertje. 5 1.4 8 ts een hemellichaam. 9. (Ingezonden door Cato Bonke). Mijn eerste gebruikt men bij tour- n r> o'feesten. Op mijn tweede kan men loopen. Mijn geheel is een dier, dat in Artis te vinden is. 10. (Ingeaonden door Ik besta uit 9 letters en ben eene stad in Noord-Brabant. 4 1 9 is een hoorn. In een 6 7 1 3 hakt men. 5 1 2 9 iis een jongensnaam. Een 8 2 9 4 is niet dichtbij. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Harderwijk. Kar. Dijk. Ilak. Rek. Wijk. 2. De letter A. 3 Na ar den. N aard en. 4. PaEng. 5. Antwerpen. 6. Mandoline. Mand. tine. Olie. 7. Twee honden vechten om een heen, een derde loopt er ras mee bean. 8. \F, onst.anOnopel. O porto O dosaiu. tti ome. •g snels, pj amburg. jt. rnsterdam, r* issabon. tS erseille. 9. De 29ste Fehruórl. 10. I/ees den eersten ïegel van voren naar achteren, den tweeden van achteren naar voren, den derden weer van voren naar achteren, enz. Er staat dan Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Goede oplossingen ontving ik deze week van Annie en Truus v. d. Linden 10. Zus Duursma 10. Beurde Meyer 7. Jacobus en Gerard us Arink 7. Nanne Nauta 6. Nelly cn Willem Willemsen 8. Gil jam I okerse 6. Johan en Frans van Egmond 8. Johannes Elzinga 10. Hendr'k Elzinga 10. Grietje hu antes 10 Ruurtje Aarts 10. Wilh. M. Heijl 9. Rosa van de Ven 9. Mario Dolkemade 7 Goede oplossingen vari dlo vorige week ontvangen van j Dora van Steen 3. Haarde Smit Giljaro I-okerse 7. Nanne Nauta 10. Nelly en Dina Hoenson 9. Dora van Dam 8. Nico en Herman Twisterllng 7. Marie Dol kern o de 7. Zus Duursma 9. Herman Hamer 8. Rosa van de Ven 8, Rem Bosman 9. Hendrik Versteeg 6, Guurt.je Bulters 9. Louize var Hezel 7 Johan Koch 9. Grietje Kwantes 8. Ruurljo Aarts 10. Gera rd us en Jacobus Arink 0. Tinus Bonke 9. Johannes Elzinga 9. Hendr'k Elzinga 8 Johan en Frans van Egmond 9. Johanna Köivig 8. BepDie Meijer 6. Joseph Reijzer 8. Zondsr raam 4. Antwoorden op de Strikvragen. 1. Uitgaven. 2. Allen, want geen een naait zon der neus. 3. Treurspel. 4. Drie, want de andere bran den os 5. Met een luiwagen. 6. Die van de tafel valt, want die is er het eerste. 7. Oplichten. 8. Over den weg, wam1 dan is de krug een weir. 9. Geen een, want zoolang er nog steken aan gaan, 'is het nog geen jas. 10. De barbier. Goede oplossingen ontving ik dege week van Zus Duursma 9. Bepp'e Meijer 4. Nanne Nau'~ Nelly en Willem Willemsen 5. G'Ljam Lokerse 6. Johannes Elzinga 10. Hendrik Elzinga 10. Lena Heintzberger 4 Wilh. M. Heijl 9. Marie Dolkemade 8. Begraven plaatsen. OPLOSSINGEN. 1. .Hoorn. 2. Aalst. 3. Gent. 4. Helmond 5. Os. 6. Java. 7. Eik. 8. Driebergen. 9. Lelie. 10. Purmerend. Ems. Assen. Baarland. Best. Goede oplossingen ontving ik deze week van Hendrik Versteeg 7. Annie en Truus v. d. Linden 10. Zus Duursma 10. Beppie Meijer 8. Jacobus cn Gerardus Arink 8. Nanne Nauta 10. Nelly en Willem Wlllernaen 8, G'ljam Lokerse 10. Johannes Elzinga 10. Hendrik Elzinga 10. I ena Heintzberger 10, Wilh. M. Heijl 10. Rosa v d. Ven 9. Marie Dolkemade 7. Goede oplossingen van de vorige week ontvangen van Hannie Smit 12. Giljam l okerse 10. Nanne Nauta 12. Nelly en Dina Hoenson 10. Dora van Dam 7. Nico en Herman Twisterllng 9. Maxi e Dolkemnde 9 Zus Duursma 12. Rosa van de Ven 8. Rem Bosman 9. Hendrik Versteeg 8. Guurtjft Bulters 12. Johan Koch 12. Ruurtje Aarts 12. Gerardus en Jacobus Arink 6. M irtinua Bonke 8. Johannes Elzinga 12. Hendrik Flzinga 12 Johan en Frans van Egmond 10. Johanna König 7. Beppie Meijer 7. Joseph Reijzer 11. Zonder naam 6. BEGRAVEN PLAATSEN. (Ingezonden door W. M. Heijl Jr.) 1. Toen ik de deur open deed, stond er een boertje, die vroeg „Belieft u ook knollen, dame Een kwartje de vijf kop 1" 2. Do meester zei,S'il, kinderen, jullie moogt op school niet praten." 3. De metselaar nad wel kalk, maar geen laddei meegebracht. 4. De meisjes speelden op de zand hoop, en namen ie handen vol zand voor Tlnus mee, die thuis moest Mij ven en toch ook graag vormpje?- wilde maken. 5. Ik had d e mooie kapel door Nico zijn schuld losgelaten, hij wilde niet, dat ik het beestje kwaad zou doen. 6. In zijn jeugd reeds was het Prins Willem de Zwijger's hoogste wensch, edele da/Ion te verrichten. 7. Niemand klimt in de Alpen de thooge bergen op, 7.00 maar zonder gids. 8. AJs wij naar de duinen gaan, maken wij een grooten berg. 9. Wij gingen naar het kamp, en zagen dat er een regiment soldaten aan 't schieten was. 10. Mijn moeder heeft mij bevolen, dames voor te laten gaan. Een Kerstverhaal. door Nonn Ie J an se. Met een behuild gezichtje keelc Hannie naar de dwarrelende sneeuw vlokken on naar de jongens en meis jes, die zich vermaakten met sneeuw ballen gooien. De sneeuwlaag werd al hooger en hooger en boe meer vlokjes er vielen, hoe meer de meis jes en jongens lachten en joelden. Alleen Hannie lachte niet. Mneder •had gezegd, dat ze dit jaar geen Kerstboom kroeg, en dus ook geen meisjes mocht vragen, omdat ze zoo arm waren. Was dit werkelijk zoo Hannie her innerde zich, hoe ze ieder jaar een groote Kerstboom had gehad, vol met cadeautjes en hoe dan ieder jaar haar vriendinnetjes kwamen, en dan 0 zoo'n plezier maakten Maar nu, ineen, nu zou er niets van komen en Hannie begon opnieuw te snikken. Mijnheer en Mevrouw Waldburg hadden vroeger met liuu eenig doch tertje Hannie een flink huis bewoond in Dom Haag. Ieder jaar hadden ze Kerstfeest gevierd, maar dit jaar zou dat niet gebeuren. Mijnheer was eer ste boekhouder geweest bij een Haag- sche bank en verdiende veel geld. Maar plotseling was daar een eind aan gekomen. Op zekeren dag werd er f250 vermist. Er heerschte aJgo- meene ontsteltenis, mem begon de zaak le onderzoeken, en Mijnheer Waldburg, hoewel geheel onschuldig, werd als de schuldige aangewezen en uit zijne betrekking ontslagen. Dat was vreeselijk Alle moeite om eene andere betrekking te krijgen was ver geefs geweest, zoodat Hannie's papa nog steeds zonder werk was. Ze wa ren naar eene kleine bovenwoning verhuisd en Hannie's moeder ver diende wat met costuumnaaiem. Daardoor kwam het, dat Hannie nu geen Kerstboom kreeg Terwijl Hannie in den leuningstoel zat te schreien, was Mevrouw bezig een mooi blauw costuum af te maken. Ze was van plan dit vanavond nog weg te brengen en als ze haar geld kreeg, zou ze zien om een klein Kerst boompje voor haar Hannie te koopem. Ze zou er een kleinigheid aanhangen, en morgenavond haar dochtertje er mee verrassen. Zoo hard ze kon naai de ze voort en om acht uur was de jaroa klaar. „Hannie, ik moat even die japon wegbrengen, als ik om half negen nog niet lerug ben, moet je maar naar bed gaan, hoor 1" „Ja, moeder, maar komt u zoo gauw mogelijk „Ik beloof het je, hoor dag, lieve- Ktut l" Mevrouw bukte ztch, gaf Hannie een kus 3n ging heen. Toen moeder om om half negen nog niet thuis was, ging Hannie naar bed en schreide zich in slaap. Mevrouw Waldburg was dien avond daarenitegen erg opgewekt. Ze had meer verdiend, dan ze gedacht had en had een klein kerstboompje en eene pop voor Hannie gekocht. Thuis gekomen borg ze alles tn de kast en legde zich ter ruste. Den volgenden avond (Eersten Kerstdag) om zeven uur zeide moe- „Hannie, loop eens even naar tante en vraag, hoe het met ooin is, want ik hoorde gisteren, dat hij niet erg goed was, maar kom gauw terug, hoor, kind Hannie beloofde dit en liep hard (want het was zoo koud) naar Tarate Annie. Toen Hannie weg was, haalde hare moeder het Kerstboompje voor den dag an verteldo haren man, dat ze dit stil voor haar kind gekocht had. Mijnheer vond het natuurlijk best, eu samen versierden ze het kleine boompje. Om half acht staken zij de kleine kaarsjes aan. Daar kwam Hannie thuis, liep de trap op, deed de deur open, en wilde de kamer binnen gaan, toen ze plot seling in de gang bleef staan. Ze werd beurtelings rood en wit, een glim- lach kwam op haar gezichtje en ze rien uit „O. Moes o, Pa I had ik dat ooit kunnen denken En Ln 'n wip lag ze in moeder's ar men. De pop werd bewonderd en met een gelukkig gezichtje zat Hannie naar de flikkerende lichtjes te kijken. Wat later op doe avond, toen ze met hun drietjes om de tafel zaten, werd er plotseling gescheld. ..Hé, wie zou dat wezen", zeide Mevrouw cn trok de deur open. ,,Bcn ik hier ter-echt bij mijnheer Waldburg klonk een mannenstem. „Jawel, mijnheer." „Zou ik hem even mogen spreken Ik ben zijn vroegere chef." „Welzeker, mijnheer, komt u maar boven." Mijnheer Van Mesrenstein liep de trap op en trad binnen. tr»r> 1 Mijnheer Waldburg hem zag, werd hij zoo wit als een doek. Zou ziin onschuld nan het licht gekomen zijn „Wel, mijnheer Waldburg, hoe maakt u bot U zult zeker wel den ken hoe komt 11 hier zoo, maar ik zal de reden vertellen. Uw onschuld is aan hot licht gekomen O, hot spijt me zoo, dat dit ndet eerder is ge beurd. Z->ti u weer bij ons op het kantoor willen komen Maar nu nfiet als hoekhouder, maar als afdee- lingschcf Stom van vreugde en verbazing keek mijnheer Waldburg hem aan. .,0. mijnheer 1" Dat was alles, wat hu uil kon bron- gen hij drukte zijnen chef de hand en bedankte hera met tranen in de oog 611. „Nu, dat dacht ik weldus morgen kom je weer dag, Mevrouw dag, Waldburg,'dag, Zusje en mijnheer Van Merenstein spoedde zich naar huis. Langen tijd zat de familie Wald burg nog bij elkaar en toen Hannie eindelijk in bed lag, dacht ze aan den Kerstdag, die zoo treurig begon en zoo heerlijk eindigde. Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Rinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mej. M. C. van Doom, Wagen weg 88, Haarlem). AAN ALLE KINDEREN. Ik wensch jullie allemaal een heel pret tig en gelukkig jaar toe, en bodank de kinderen, die mij een kaartje ge stuurd hebben, daar wel voor. HUBERTUS B. Ik vind het erg aardige als Annie en Hendrik ook eens kennis komen maken. Maar dan moeten ze toch eerst nog wal grooter worden, vind je niet? He hoop, datje zuster goed vooruit gaat cn gauw weer bij jullie komt. Wordt het al oen klein beetje beter Heb je in de vacantia'dat naeuwe stukje ingestu deerd, en was het geen verrasaing voor Moeder, toen je het ineens kende JOHAN C. B. Ik vind, dal ie een heel werk gehad hebt aan het lijstje, maar ik heb nog geen tijd gehad, om het na te kijken. Ik wil heel graag nog wat begraven plaatsen van je hebben, en buitenlandsche mogen nar tuurlijk ook, als ze maar niet al te moeilijk zijn. I,ees je wel eens een FraAsch of Duitsch boek Als je er eens een ter leen wilt hebben, moet je het maar zeggen. WILHELM H. Rij je ook schaat- sen Wim En wat doe je verder in de vacantie Je hebt mooi den tijd om zelf ook weer nieuwe raadsels te bedenken. Ja, ik kan wel merken, diat je al veel beter raadt dan in het begin. DORA VAN S. Wat een mooie kaart, Dora Hartelijk donk er voor. Heb Je veel plezier gehad bij den Kerstboom Wees maar voorzichtig met liet koude weer, hoor I NQNNIE J. Ja, als je de cou rant met iemand anders samen leest, mag je ook met ons meedoen. Het raadsel, dat je inzendt, is goed. Nu je verhaaltje toch gedrukt wordt, be hoef ik liet niet voor Je te bewa ren, hè HANNIE S. Je nieuwe raadsel is goed en zal ik plaatsen nis 't aan do beurt lis. Heb j© veel pleizier in de vacantie GILJAM L. Nu, je wensch is vervuld, hoor Heb je prettig schaat sen gereden Kan je het al goed Vind jo heit boek mooi Of ben je er nog niet aan begonnen J. D. VAN S. Je nieuwe raadsel is goed en zal ik ook plaatsen. Wil je voortaan je briefjes l>ezorgen Wagen weg 88 cn niet aan het bureau van Haarlem's Dagblad Heb je die raad sels zelf bedacht, en doe je H graag HENDRIK V. Je nieuwe raadsel is prachtig, hoor. Ja, de raadsels val len de eene week wel eens wat moei lijker uit dan de andere. Heb je er lang over gedacht, of geef je 't. altijd nogal gauw op Bedankt voor je goe de wenschen. NANNE N. Zoo, ga jij aan het feest vieren Nu. een goede bruiloft is ook altijd een heel bijzonder feest, vind je niet Wanneer is het, en moet je er veel voor leoren Heb je de bouwplaat al gemaakt NELLY en DINA S. Gelukkig, dat je allebei zoo gauw weer beter bent geweest. Als het lang geduurd had .vas je net het Kerstfeest misge- lo" n, I16? Heb je veel plezier ge had DORA VAN D. Waarom kan j'e tusschen 1 en 2 uur niet komen Hob jo dan les Als je we-cr eens komt, kunnen we misschien dan wel een ander uurtje afspreken. Je ingezon den raadsels zijn goed. Viel de uitslag je tegen, of had je wel gedacht niet dadelijk ten orijs te zullen krijgen NICO en HERMAN T. Wel, jon gen. wat een prachtig rapport was dat Nu, je schrijft ook zulke knappe brieven, t 's geen wonder, dat je een mooi cijfer voor Nederlandsche taal hebt, hoor ITeb je twee prettige Kerstfeesten gehad RUURTIE A. Ja, er stond eene drukfout ln dat raadsel. Behalve de jongen, die hot ingezonden heeft, was er ook niemand, die het goed had. Het was van jou dan cok echt „gera den", hè Het nieuwe raadsel is goed. Je hebt groot gelijk, om na maar flink te gaan rijden. Ik wensch je veel pleizier. GERARDUS en JACOBUS A Dank jullie wel vnor je beeldige briefkaart. Ik vind haar erg mooi, hoor 1 liet nieuwe raadsel ;s best. TINUS B. Is het Kerstfeest pret tig geweest, 'i inus En heb je het nu weer wat minder druk Wat ben jij rijk, Tinus, nog twee grootmoeders I Ga jij er ook wel eens lngeeren Of ben je er nog nooit geweest CATO B. Je nieuwe raadsels zijn goed, Cato Ik zou dat portret van jullie ook wel eens hebben willen zien. Ja, 't was wel duur, maar ook zeker heel groot Was Mijnheer er blij mee Van wie Krijg je nu les Als ik eens iets voor je hoor, zal ik om Je den ken. JOHANNES E. Heb je plezier ge had in Alkmaar En vond je broertje het niet leuk, dat hij je weer zag Ja, als dat boek weer terugkomt zal ik om je den leen, maar het is nog uit geleend. HENDRIK E. Ik vind, dat jullie een erg lange vacantie hebben. Ver veelt 't je al, of kan jc wel een paar weken bulten de school Vind je het boek mooi Er was heel wat aan te lezen ,vlnd je niet TOOTJE VAN W. - Ik vind het best, als Je het opstel op een anderen keer stuurt, hoor Heb je nogal een prettige vacantie BETSY VAN \V. Neon, Kratos heb ik niet, maar wel nog een paar andere boeken van denzelfden schrij ver. Je zal langzamerhand wel minder tijd voor lezen krijgen, denk ik. Hoe is '1 met je Pa JOHAN en FRANS VAN E. De nieuwe raadsels zijn goed. Hebben jullie veel plezier gehad op 't Kerst feest. Het is meesfcil toevallig, Johan, dat de boeken zoo lang wegblijven. En al duurt het wat long, ze komon toch meestal opeens weer aanzetten. Het wordt wel eens vergeten, en daar om lielp ik he-t ze ln do courant dan maar eens onthouden. JO K. Wat aardig, Jo, dat j'e de couranten op mag sturen naar Balti more. Maar 't is ver weg, hè Ik donk d- t jij het heerlijk zou vinden, er heen te gaan, is 't niet Zoo'n rei» zou mij tenminste ook wel lijken. Maar jo gaat zeker eerst wat En- gelflch leeren, dan is hot reizen veol gemakkelijker. Ben jij de oudste thuis De ingezonden raadsels zijn goed. MARIE D. Ik hoop, dat juIRo met je drieën een prettige vacantie hebben. Speel je veel met je zusje En doet ie broertje ook wel eens mee Of lost die de raad sols al mee op Je nieuwe raadsel is goed, ZUS D. - Heb je veel mooie boekon gelezen in de vacantie En heb je ook nog andere spelen gedaan Ik dank je wel voor je felicitatie. AAFJE B. Het is uitstekend, dat je me>t ons mee gaat doen. En je mag deze week dadelijk al l>eginnen, als jo wilt. Ik heb al gezien, dot je keurige brieven schrijven kan en dat is een goed teeken. BETSY B. Je nieuwe raadsels kan ik heel goed gebruiken, hoor. Ja zal ze wol gauw zien staan, denk ik. HERMAN H. Wel, Herman, heb je nu al '-chaatsen gereden en kan jo het al goed Ik hoop, dat je een pret tige vacantie hebt, hoor I REM B. Je begraven plaatsen zijn goed. Ik zal re tegelijk plaatsen. GUURTJE B. Het is best, dat je bet boek komt ruilen, als je uit hebt. Hoe kwam het dat je Woensdagmid dag naar school moest Toch niet. voor straf, is 't wel LOUISE W. E. VAN II. Ik vind je rapport heel mooi. Hebben jullie ook rangnummers gekregen en de hoeveelste ben je nu l Ben je ook naar bet Kerstfeest geweest Je raadsels zijn goed. JOHAN K. Heb je in Den Haag familie wonen, Johan En ben je er wel eens meer geweest Hoe vind je dit boek GRIETJE K. Je raadsels en be graven rivieren en plaatsen zijn goed. Ik wil er heel graag nog meer van je hebben. Vind jc het prettig om ze te bedenken LENA H. Ik ben blij, dat je hol boek mooi von<l en dat je een prettig Kerstfeest gehad hebt. Heb je nu Woensdags van 1 tot 2 uur geen los moer CATHARINA K. Wel neen, het was niet jouw schuld, dat je niet komen kon, maar wou je nu dit boek weer houden tot de Paaschvacantie Schrijf het me anders maar als je het uit hebt, dan kun je misschien wat vroeger of laterN komen om hei le ruilen 1 f BEPPIE M Wel. Bcp, vind je 'het jammer, dat de vacantie alweer haast om ts Je hebt Moeder zeker maar flink geholpen. 13 't niet Jam mer, dat al de feesten nu weer voor bij zijn, maar je bomt niet vergeten hoor ANNIE VAN D. - Wel, ik vind het niets erg dat je mij rx' schreef, toen je het le druk had. ga je nu doen, als je van school af komt? Ik vind bet natuurlijk best, als je broer tjes nu met ons moe gaan doen. Kun nen ze al goed raadsels cplossen JOSEPH 11. Waren er in Deven ter ook wedstrijden in courant, cn maakte je daar zelf ook wel eens raadsels Je had flink «..t gelost, hoort T1IEODOOR R. Je raadsel heb ik gekrogen. Maak er 11.>g maar eens een paar als je zin hebt. CATO B. Ik boord; van je Papa, dat je al in de 4de klasse zit. Het boek is dan misschien toch wat kin derachtig voor Jc. Wil ;e het mis schien nog ruilen voor „Akbar" van Limburg Brouwer, of oor een van de boeken van Van Lcnnep. of voor „Kratos" van Van Maurik, of „In- grid" van Lagcrlóf. Laat het mij dan maar even weten, tl!in zal ik hot voor jo klaarleggen en kan je het laten ruilen. 1M. C. VAN DOORN. CAUSERIE OVER HET DAMSPEL. (Vervolg). Wij hebben nu gezien, dat ln een stand, waarin de enkele dam de dia gonaal beheerscht, drie zetten vol doende zijn om het spel te kunnen beslissen en dat, indien met drie zetten geen winst verkregen wordt, deze niet meer is af te dwingen, om dat de enkele dam altijd de gelegen heid heeft, bij den 4em zet het veld 5 of 46 in te nemen. De speler met drie dammen moet dus, in een dergelijk geval, noodgedwongen de remise aan nemen. Nu zullen wij eens nagaan, waar toe de voorgaande stelling zich laat wijzigen. Plaatst deze stelling dus nog eens op het bord, b.v. Wit drie dammen op 26, 27 en 33; zwart één dam op 25. Vooraf merken wij nog op, dat het in deze stelling gelijk blijft wie eerst speelt. Is de beurt aan wit, dan zal deze op twee manieren de Winst kunnen afdwingen, en is de >eurt aan zwart, dan blijft het gelijk Welk veld hij met den len zet inneemt liet verlies kan hij niet meer coupee- ren. Nemen wij nu aan, dat zwart oen •empo vroeger tot kronen was overge gaan, terwijl zijn dam nog op 48 Hond en de drie witte dammen op 20, 26 en 27 dan zien wij weder eene an dere stelling opgebouwd. Zwart, thans aan de beurt zijnde, is vrijwel gedwongen het veld 25 ln te nemen, daar hem geen anderen zet overblijft, wegens het dreigen van wit 27 - 43 en 20 - 42. Hij heeft dus op 't moment van kronen, de diagonaal niet kunnen bezetten en moet daar om aan wit het recht afstaan, dat de ze nog TIEN zetten vordert. Na zwart '18 - 25, is het mogelijk, de winslstel- ling te forceeren, omdat men in staat is met den zet. wit 20 - 33, de reeds behandelde stelling weder te ontwik kelen, waarna de aangetoonde ontle ding volgt. Zou echter op dit moment wit verzuimen den zet 20 - 33 te doen, dan was zwart onmiddellijk in staat om te ontsnappen, en kon niet meer gevangen worden, al gai het damre- glement hierna nog vijftig en meer zotten te spelen. Zoodra dus een soortgelijke remise-stelling is verkre gen, behoort de sjieler met drie dam men, deze ook te accepteeren, en past het hem niet opnieuw te trachten een valstrik te ontwikkelen. Hij is een maal in staat geweest de winststelling af te dwingen, en mag dit verzuim niet trachten goed te maken met on edele trucs. Den speler met de enke le dam, komt thans rechtens de eer toe het sj>el ais onbeslist te beschou wen indien hij van het verzuim pro fiteert en het juiste antwoord laai volgen. Elke zet die hierna nog ge speeld wordt, op grond van liet recht door het damneglement gegeven, is feitelijk den geest van dit reglement verkrachten en misbruik maken van liet schoone damspel, en kan daarom niet genoeg afgekeurd worden. Het damspol moet immer een eerespel blijven en niet vatbaar zijn voor min der eervolle handelingen. Boven het recht rnoet steeds de ware opvatting verheven staan, en wie deze opvatting niet deelt, doet beter zich een paar dobbelstoenen aan te schaffen, en on. der 6 of boven 8 of het zoogenaamd gokspelletje ter hand te nemen. Om de manter van samenstellen van. elndstellingen met 1 tegen 3 dam men nog beter te doen begrijpen, zul len wij de laatst behandelde stelling nog één tempo terug zetten en dus den volgenden stand even op het. bord plaatsen Zwart, een schijf op 48, Wit, drie schij'ven op 8, 20 en 27. Wit, thans aan de beurt zijnde, speelt 8 - 3 (dam), waarna zwart dam haalt op 48 eu hierna onmiddellijk tot kronen overgaat, vermeenende nu zoo vrij te zijn als een vliegmachine. Immers, niets belet hem om aan stonds do diagonaal ln te nemen op het veld 37, of anders op de ruit 39, 34 of 30 te spelen en daarna do dia gonaal te bezetten. Helaas I ook hier rekent zwart buiten den waard en doorziet n'et de kracht, welke een goed geplaatste dam kan ontwikke len. Wit spoelt thans gemoedelijk den zet 3 - 26, zwart als eenigste vluchtveld de ruit 25 overlatende, waarna weder volgtw 20 - 33 (de eenige juiste zet), met het reeds be handelde gevolg. Laat men de zwarte dam op de rtiit 25 staan, en plaatst men de drie witte dammen op de ruiten 26, 27 en 28, dan krijgt men weder een andere stelling, waarin dezelfde slotcombina- tie voorkomt. Ook kan men de witte dammen op 81, 37 en 88 plaatsen, waarmede weder een andere stelling is geconstrueerd, en waaruit op nieuw verschillende stellingen kun nen gevormd worden, enz. O. 1. Is nu met het voorgaande noegzaam aangetoond, dat het con- strueeren van stellingen met 1 tegen 3 dammen; bijna tot Ln het oneindige kan voortduren en, dat het weinig moeite kost om iets dergelijks te ver vaardigen. Men zal met een weinig studie weldra In staat zijn de moei lijkste standen in een partij te ont wikkelen, als op de manier gewerkt wordt, zooals deze hierboven eenvou dig en duidelijk ts kenbaar gemaakt Ook Is uit deze studie opgemerkt kunnen worden, dat de valstrikken, waarin de enkele dam kan gevangen worden, legio zijn, en de gevanen om er ln te loopen veelvuldig. Toch eischt hot slechts een korte oefening, om in staat te zijn elk gevaar onmiddellijk op te merken en te ontwijken. Tevens is met deze studie afdoende bewezen, dat elke verandering aan de artikelen 9 en 10 gebracht, nutteloos is en zelfs ln strijd inet de grondregels van het schoone damspel. Dat evenwel deze kleine studie voor de practische oefening groote waarde heeft, behoeft 0. 1. niet meer betoogd te worden. Wij vertrouwen dan ook, dat velen hiervan zullen profiteeren en, dat de redacties van verschillen de damrubrieken en tijdschriften het nuttige er ook van inzien. Met de volgende causerie behande len wij de artikelen 5 en 6 van ons damreglement, ook door practische voorbeelden opgehelderd. De Haarlemsche Damclub komt el- ken Maandagavond te 8 uur bij oen, ln de bovenzaal van Café „Suisse", Smedeetraat No. lö fbuJUn h<*i r.»f4 om). Liefhebbers van hel damspel zijn steeds welkom. CORRESPONDENTIE. Alle vragen, deze r-briek betref fende, gelieve men te adresseeren aan den Heer J. MEIJER, Kruisstraat 34. Telephoon No.* 1543. DURE BOEKEN. Op den eersten dag van de verkoo- P'hg van de beroemde boekerij van I ord Amherst zijn te Londen hooge prijzen besteed. Een Apocalypsis S. Jeannis, een vroege druk uU de Ne derlanden, bracht 24.000 op [f 18.000 meer dan in 1887), een eerste druk van Balbus de Junua Catholicon f 6360, een enkel blad uit de beroem de Diblia Puuj?erum f492. Het eerste deel >an den beroemden Mazarin- bijbel, dat in 1884 6000 had opge bracht. werd nu voor f 24.600 het eigendom van Quaritch. Deze kocht ook de eerste u'tgaaf van den gehee- len Bijbel in het Engelsch voor ƒ4200, den tweeden druk van Cranmer's Bij bel voor f 4860, en het exemplaar van den beroemden Cambridge-Bijbel, dat aan .Koning Karei I behoord heeft, voor 12.000. Da geheele opbrengst bedroeg 118.920.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 11