NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7829 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 2 JANOARI 1909 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊNi pbr drib maandbni Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Voor Haarlem 1.23 Haarlem van 15 regels /t—, elke regel meer ƒ0. tG Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 a Advertentiön van Vraag" en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant G^usf/eerd Zondagsblad, voor Haarlem' I 037Hi 3JRedactie en Administratie; Groot© Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 latercommtmaaS Telefoonnummer der Redactie 600 en der Admiolstratiü 724 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Direcfenr J. (5. PEEREBOOffL Drukkerij Zolder Boitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 3 JANUARI. Soc. Vereeniging: Benner's Bios- toop. Schouwburg: Amst. Toon. Gez. Jeanne de gevloekte, 8 uur. De Kroon: Simullaan-schaakspel. Dr. Lasker, 7 uur. KI. Vereeniging: Bioscoop-voorstel ling, 8 uur. o Buitenlandsch Overzicht DE AARDBEVINGEN IN ITALIë. De oude Grieken had don een groote voorliefde vooi goden. Ze bezaten dan ook een heele collectie Een der vele legenden is Typhaeus was een geweldige reus, die een hekel aan de goden had en ze voortdurend bestreed. Hij verwondde ze allemaal, óók zelfs Zeus. Maar Zeus richtte zich weer op en viel Typhaeus aan en nu waren de kan on gekeerd. Nu won Zeus en de arme /yphaeuB werd tot Sicilië achter volgd, waar Zeus hem pakte en on der de bergen, stopte I) iar ligt de reus Typhaeus. Maar niet roerloos st>! Neen, er is een voortdurende worsteling tusschen Typhaeus en Zeus, om weer onder de bergen vandaan te komen. Ovidius beeft dien strijd bezongen en Vondel vertaalde Hij (Typhaeus) op den rug ge legen, braakt vuur en vlam, die steil ten hemel komt gestegen. Hij poogt het aardrijk, dat zwaar- 'ijvig ligt en stug nog om te keeren en den overladen rug t' onlasten van gebergten en zware rots en steden Dan davert al de grond, van boven tot beneden.... Nu heeft Typhaeus weer eens met volle kracht gestreden. Welke verwoestingen zijn aange richt 1 Weer moeten we schrijven steeds tomen telegrammen en elk nieuw „elegram vergroot den omvang van de ramp. Nu reeds wordt het aantal slachtoffers on 200.000 geraamd TWEE HONDERD DUIZEND DOODEN. Dan komen bij deze slachtoffers nc een 100.000 gewonden, om niet eens te spreken van de talloos velen van huis en goed beroofd. De nadere bij zon dar heden over de raniD verteld door OOGGETUIGEN duiden aan, dat de vloedgolf te Mes sina de meeste slachtoffers heeft ge mankt. Bij Messina week de toornige zee als een steigerend dier achteruit, om daarna een groote vloedgolf van wel 12 meters hoogte op het land te drinaen. De mnschen op zee zeggen, dat. het was alsof een monster zijn muil openspalkte. De lucht werd in een werveling meegetrokken. Hoog rees het water op en sloeg in de nauwe «♦raat, aan weerszijden over het land heen. Al de wijken langs zee met hun bloeiende tuinen en de kaden zakten weg. En in die leegte brokkel den de huizen weg. De weeromstuit deed het gebergte bij Messina sidde ren, en de huizen vielen, liet een op het andere. Een officier, die het aan schouwd hetft, zeide later „Het leek, of de twee bergen - de waterberg en de landberg verwoed op elkaar af kwamen en of de aarde de woningen der menschen aan de zee toewierp." In de geteisterde steden ontstond een ware paniek. Elk die niet dade lijk onder het vallend puin bedolven was, trachtte te vluchten. Waarheen De geredden uit Messina, die in Ca tania en Palermo aankwamen, doen verhalen, die alle beschrijving te boven gaan. Waar men het oog ook heenwendde, overal zag men gillende en vluchtende menschen,het was één wilde paniek, waarin iedereen het hoofd verloor. De meeste geredden weten zeiven niet, hoe ze aan het on heil ontsnapt zijn. Ziehier eenige der vele DRAMA'S, die zich hebben afgespeeld Een man, een zekere Lojorcono, die bewusteloos aan boord van de Wash ington gebracht werd, vroeg, toen hij bij was gokomen, waar zijn vrouw en kinderen waren. Toen hein niemand iets omtrent hen kon melden, sprong hij in wanhoop over boord en tracht- *e naar land te zwemmen. Di eerste trein, die van Messina te Palermo aankwam, bracht de wedu we van den bij de ramp om het leven gekomen commissaris van politie van Messina. De ongelukkige vrouw scheen n'e-t wel meer bij het hoofd te ziin. Ze had, bij de vergeefsche pogin gen om haar man in de puinhoopen te vinden, bijna al haar kleeren ver loren. Een oud-minister van het kabinet- Znnardelli, sign or Fulci, kwam met zijn vrouw in zijn huis om. Zijn broe der, een Kamerlid, weigerde te vluch ten en arbeidde nog 24 uren later, half dood van uitputting, met bloe dende handen in de puinhoopen. Hi verklaarde de plaats des onheds nie te willen verlaten vóór hij het lijk van zijn broeder gevonden Tiacl. Ook worden eenige gelukkige REDDINGEN gemeld. De prinses Alcondrez uit Mes sina, vertelde „Ik log in een vasten slaap, toen een vreeselijk gekraak mij wekte. Alle bewoners van het huis stormden als bezetenen naar de deur. Op dat oogenblik deed een nieuwe aardschok dr- marmeren trap van ons paleis in storten. Wij klauterden over de puin hoopen en bleven eenigen tijd als ver stomd op het binnenplein staan. Toen snelden we de straat op. We zagen niets dan ruïnes om ons heen, en nog eens ruines, waaruit ontzettende jam merkreten klonken. Af en toe hoorden we nieuwe slagen nieuwe huizen vielen im nurtn. Na eerst als ver dwaasd van den schrik een eind de straat opgeloopen te zijn, keerden we naar de puinhoopen van het poleis 'terne om onze verwanten te zoeken. Wonder boven wonder vonden we ze allen terug, ook onze trouwe bedien den waren gespaard. Onder ongeloof, h'ke moeilijkheden vluchtten we naar de haven en wenkten een schip, waar men een boot te water liet, die ons afhaalde." Van alle kanten wordt REDDING EN HULP geboden. Behalve Italiaansche vindt men Engelsche, Russische, Duitsclie en Grieksche oorlogsschepen (meest tomedobooten), die haar goederen en matrozen aan land zetten, om daar werkzaam te zijn, of de gewonden en geredden naar Napels of Rome te vervoeren. Te Napels zijn nu reeds 78.000 ge wonden aangebracht en steeds komen er meer. Vooreerst was er groote behoefte aan levensmiddelen, want de vluchte lingen en overlevenden hadden in 48 uur niets gegeten. Om 't aangebrach te brood werd gevochten. Dan wordt ijverig gewerkt, om de puinhoopen te ontredderen en de lij ken daaronder vandaan te halen. De ze moeten zoo spoedig mogelijk be graven worden, want anders dreigt er een besmettelijke ziekte uit te breken. Helaas, de ramp heeft zoo'u om vang, dat het aantal redders nog lang niet groot genoeg is. Men weet niet, waar de zee van ellende 't eerst te bekampen. Overal worden INSCHRIJVINGEN voor de slachtoffers geopend. Frank- rijk's president heeft o. a. 25.000 fres. beschikbaar gesteld, de Fransche mi nisterraad 12.000 francs, de Grieksche Kamer 100.000 drachmen, enz. In afwachting van de vorming van een comité, dat hder te lande giften zal inzamelen om de gevolgen van de aardbeving te verzachten, verklaart de directie der Kon. Ned. Stoomboot- Mij. te Amsterdam zich bereid gelden tot dat doel in ontvangst te nemen. De Kon. Ned. Stoomboot Mij. opent de lijst met een bijdrage van ƒ5000. In alle steden van Italië heerscht groote VERSLAGENHEID. Te Rome is deze onbeschrijflijk. Er ziin ongeveer 30.000 Calabriërs en Si- cilianen. Duizenden hunner hebben verwanten in het getroffen gebied, omtrent wier lot zij in het onzekere verkeeren. Er wordt voortdurend ver geefs getelegrafeerd. Niets is zoo mee warig, als al die menschen zich voor de loketten in de telegraafkantoren te zien verdringen met roodgeschreide oogen en de wanhoop op het gezicht. In de straten loopen talloos velen te ween en, met d© couranten vol van 't treurige nieuws in hun hand. NIEUWE RAMPEN. Woensdag zijn te Messina nieuwe aardschokken gevoeld. Deze hebben de verwoesting voltooid. De muren van de bouwvallen, die nog overeind stonden, zijn omgeworpen en alles is met den grond gelijk gemaakt. Mes sina is er geweest. Deze aardbevingen hebben ©venwel ;een slachtoffers gemaakt, maar be- enïmeren wel de opruiming der puin hoopen. HET TURKSCHE PARLEMENT. Een Reuter-telegram meldt Op het feestmaal in Merassin Kiosk zat rechts van den Sultan, die er op gewekt oilzag, Kiamil Pasja en links Ahmed Rimza. Aan het eind van het feestmaal sprak Djevac, de eerst© secretaris var. den Sultan, namens dezen de volgende redevoering uit „Ik acht mij in hnoge mate geluk kig u allen hier bijeen te zien. Ik re ken er op, dat gij u van uw plicht zult kwijten voor het weizijn des lands. Hij, die de grondwet zou aantasten. zou geen grooteren vijand hebben dan mij, den Sultan-Khalief." De afgevaardigden juichten den Sultan toe, die weende. (Het doet o. i. denken aim het lachen van een bo©r, die kiespijn heeft, want eerst was de Sultan niets met een constitutie inge nomen). De Sultan zelf zeide nog „Het is mij onmogelijk te doen ver staan hoe gelukkig ik ben u te zien." Ahmed Rimza sprak zijn dank uit voor des Sultans woorden en gaf de verzekering, dat d© Kamer zal arbei den voor de welvaart en de grootheid des rijks Slechts drie Armenische afgevaar digden woonden het feestmaal niet hij. De Kamer heeft d© beraadslaging over de interpellatie ten aanzien der regeeringspolitiek, met inbegrip van het vraagstuk, rakende Kreta, be paald op 11 Januari. De Kamer is tot dien datum verdaagd. DE EUROPEESCHE CONFE RENTIE. Van officieele zijde wordt gemeld, dat Engeland en Rusland aan Oos- tenrijk-llongarije kennis hebben ge geven, dat zij aannemen de Oosten- rij ksehe voorstellen ten aanzien van de voorafgaande beraadslagingen over de vraagstukken, die in bespre king moeten worden genomen op de Europeesche conferentie. Zoo schieten we toch e©n beieitje (niet veel I) op. Stadsnieuws VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 6 Januari 1909, des na middags ten 1 1/2 urei in de Staten zaal (Prinsenhof). - De volgende zaken zuilen aan de orde worden gesteld: 1, Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger. 2. Vergadering met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W. vaststelling 2e 8uppl. begrooting, dienst 1908, met ad- 3 Commissie van bijstand ge meen- te-financïën. 4. Id. id. verhooging post volgn. 171 der begrooting, dienst 1908. 5. Id. id. verzoekschrift Bestuur der Vereeniging Christ. Avondnaaischool, om eene toelage uit de gemeentekas. 6. ld. id. id. H. B. Goettsch, in zake aanschaffing van brandkasten ter be veiliging van de schilderijen in het Museum 7. Id. id. id. Haarl. Coöperatieve Bouvversbond, in zake vergoeding van schade door omvallen van eenen boom 8. Id. id. id. Haarl. Katoen-Maat- schappij, afwijking art. 7, 1 a, der Bouwverordening, bouw houten schuur. Id. id. id. II. van 't Wout, afwij- kin gart. 7, 1 a, der Bouwverordening bouw houten schuur. 10. Id. ld. ruiling van grond met de Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen „de Amstel." 11. Id .id. ruiling van grond met J. Wolbers. 12. Id. id. verkoop van grond aan het Wijde Geldelooze Pad aan C. Ne- derkooru. 13. ld. id. opheffing onbewoonbaar verklaring perceel Kerkhofstraat no. 7 B. 1 Benoeming stembureau's verkie zing leden Gemeenteraad. 15. Voordracht B. en W. benoeming ►nderwijzer aan school no. 6. 16. ld. id. benoeming vakonderwij zers (essen) in gymnastiek aan verschil lende scholen voor lager onderwijs. 17. Verzoekschrift F. Groet-d© Vries henbenoeming gemeente-vroedvrouw. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W, doen voorstellen tot rui ling van grond met den heer J. Wol bers te Bioemeudaal, en met de ven nootschap de Amstel, aangaande stukjes gelegen bij de terreinen, door de gemeente gekocht van mej. Groe- newegen en het fonds de Haas. Brongebouw. Wij ontvangen het lijstje van abon nementsconcerten enz. over de eerste vier maanden van 1909, die door liet Brongebouw zullen worden gegeven. Daarin komen voor in Januari 3, in Februari 2, in Maart 3 en in April 3 concerten van Haarlemsch Muziek korps, ia Februari gecostumeerd kin derbal en In Maart Straussavond met bal. Voor het laatst van Januari of de eerste helft van Februari wordt nog aangekondigd 6en specialiteiten, ope rette. of tooneelvoorsteiling. Jubilea. Wai gisteren de dag van de ju- bil- a 1 De heer Ch. P. W. KRIENS vierde zijn 25-jarig jubilé als muziekdirec- teu welke gelegenheid de leden van Haarlemsch muziekkorps kozen, om hun dirigent te huldigen. 't Was gistermorgen in 't gewone repetitielokaal in 't Proveniershuis heel ongewoon De stoelen, lezenaars en i'urksche trom waren in den hoek geschoven en vervangen door een aardige groenversiering, waarvan de reuzenkïans en oorkunde van de be kende volkshuld© (in 1907 aangebo den) deel uitmaakte. De orkestleden waren ook in feest dos I In groepjes stonden ze te wachten te wachten op de komst van den jubilaris. Weldra klonk 't geratel van liet rijtuig eu werdeu de heer Kriens met echtgenoote en dochter door lui de hoe ra's verwelkomd. De dames werden met bloemen verrast. De concertmeester, de heer II. Fer- weraa, voerde 't woord. Eerst werd de familie Kriens 'n gelukkig, plezierig en voorspoedig nieuw jaar gewenscht, maar daarna betroffen de woorden den jubilaris. Herinnerd werd, hoe de heer Kriens eerst als solist in ons land en daar buiten naam gemaakt heeft, om in 1884 voor 't eerst als mu- ziekdirecleur op te treden eu na 5 ja ren de leiding van Haarlemse li mu ziekkorps op zich te nemen. Als zoo danig hebt u aldus de heer Fer- werda de kunst veel diensten bewe zen. 't Is niet aan ons, over uw be kwaamheden te oordeelen, maar wel mogen we opmerken, dat ons korps iiiidv uwe leiding van een weinig be kende geworden is een korps, dat overal met eer© genoemd en geroemd wordt. Dit is het resultaat vau uw werk. Wij hopen, dat u de kunst op zuik een waardige wijze" nog langen tijd zal mogen dienen, daarbij gehol pen en gesteund door uw echtgenoote en dochter, 't Is teleurstellend voor u, dat uw zoong hier ontbreken, maar de gedachte, dat zij elders de voetstap pen van hun vader op waardige wijze volgen, is weer bemoedigend. De leden van Haarlemsch muziek korps hebben gemeend u op dezen dag ook een stoffelijk blijk van belang stelling te moeten aanbieden. Zie hier, wat de commissie daarvoor heeft gekozen. Een achter papier verborgen ezel werd nu zichtbaar, alsook de daarop staande piano-spiegel. Een prachtig stuk 1 't Middenvlak is een schilder stuk Wagner voor de piano en op den achtergrond een zinnebeeldige voorstelling van de figuren uit zijn vele opera's. Daaronder in gouden no ten de treffende aanhef van Wag ner's „Bruidslied". Ook werd aangeboden een door den heer J. Meng (werkend lid van 't or kest) vervaardigde oorkonde: 1884 1909. 1 Januari OORKONDE aangeboden door de leden van het Haarlemsch Muziekkorps aan den ©led. Heer Ch. P. W. Kriens ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubileum als Muziekdirecteur. Hierna volgen de namen der 38 or- kesüxlen. Do heer Kriens door deze huldiging zichtbaar getroffen, dankte met enke. lo woorden. Ik ben dankbaar voor deze belangstelling. Ik weet 't, welk een beteekenis dit cadeau voor mij heeft, want de positie van de musici is niet gunstig. Vroeger was dit an ders. Vroeger werden onze diensten meer gevraagd; bij trouw en begrafe nisplechtigheden, altijd moest er mu ziek zijn. Nu is dit veel en veel min der geworden, nu zijn we kunste naars geworden die helaas niet daar- naar betaald worden. Zooals we hier staan verdienen we allemaal te wei nig salaris. Ik weet dus, welk een op offering het gekost heeft, om dit ge schenk te koopen en daarom waar deer ik de hulde nog meer. Enfin zoo besloot de heer Kriens ik inviteer u alien Woensdag op ©en souper, dan zullen we die zaken nog wel eens nader bespreken. "og klonken eenige hoera's en hier mee was de plechtigheid afgeloopen. In den loop van den dag ontving de heer Kriens het bezoek van eene deputatie uit de Commissie van toe zicht oj) het Haarlemsch Muziekkorps, bestaande uit Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, voorzitter, en Mr. W. Ja ger Ges-lings, secretaris, die hem kwa men geluk wenschen. Ook van andere zijde mocht de Ju bilaris vele blijken van belangstelling ontvangen. Talrijke bloemstukken, brieven en kaartjes vertolkten hoogachting en waardeering. JUBILé VERLAAN. 't Zilveren jubilé van den heer D. Verlaan als opzichter bij de gemeen te-werken, werd hedenmorgen ge vierd. Van het bureau op 't Prinsen hof wapperde de driekleur, wat reeds dadelijk op de plechtigheid wees. Tegen 10 uur waren in de kamer van den jubilaris alle ambtenaren van dezen tak van dienst vereenigd, om hun collega te -huldigen. Nadat deze voor zijn met groen versierde schrijftafel had plaats genomen, nam de heer Dumont, directeur van Open bar© Werken, het woord om den heer Ver laan geluk te wenschen. In dever- loopen 25 jaren hebt ge aldus de spreker de gemeente vele diensten bewezen. Als „dokter over de gebou wen" zorgt ge er voor, dat de eigen dommen m goeden staat bleven en berekend ziju op een lang leven. Be halve, dat de belangen der gemeente door u steeds behartigd werden, wist ge ook een aangename verstandhou ding tegenover de aannemers en woi'ülieden te bewerken, zoodat ook dezen u hoogachten. Hierna werd liet geschenk der amb tenaren aangeboden, een mooie ets in lijst, vergezeld gaande van een oor konde met de namen der schenkers. De opzichter, de heer Van der Roest sprak als kameraad nog eenige woor den, en wees er op, dat de gezond heidstoestand van den jubilaris veel te wenschen overlaat, maar aan den anderen kant de levensavond wordt veraangenaamd door de afwezigheid van financieel© zorgen. Ook de hoofdopzichter, de heer Ma- clnelse, wenschte den heer Verlaan met enkele woorden hartelijk geluk. De jubilaris dankte voor de betoon de belangstelling, waarna allen hem de hand drukten, en' afspraakjes ge maakt werden voor een feestelijke herdenking in huiselijken kring. Dr. H. L. VAN LINDEN VAN DEN HEUVELL herdacht gisteren reeds onder vele blijken van belangstelling zijn 25-ja- rige practijk als medicus. Hedenmid dag wordt dit feest gevierd. Om drie uur heeft de afdeeling Haarlem van den Bond voor Ziekenverpleging be let gevraagd, terwijl gelijk we Don derdag reeds berichtten om 41/2 uur een deputatie namens vrienden en patiënten den jubilaris komt huldi gen. JUBILé BEYNES. Dit wordt hedenmiddag en -avond gevierd. Het personeel heeft vanmor gen een uurtje vroeger den arbeid ge staakt, om zich in feestdos te steken. Hedenmiddag om 2 uur zal de aanbie ding van het huldeblijk vau 't perso neel plaats hebben. Dit bestaat uit een prachtige tegel, waarop de uit breiding der fabriek is afgebeeld. Vanmiddag van 4 tot 5 uur wordt in de fabriek een receptie voor particu lieren gehouden. Voor het personeel is om half acht een feestavond in den Schouwburg georganiseerd, waarbij een tooneeistuk zal worden opge voerd. 25 JAAR POLITIEAGENT. Gisteren heeft ook de agent van po litie D. Wesseling zijn 25-jarig Jubi leum herdacht, niet gevierd daar hij op het oogenblik ziek te bed ligt. Een commissie uit de agenten heeft hem ten zijnen huize namens het korps met dit feesi geiiik gewenscht en hem een cadeau aangeboden, bestaande uit zes stoelen en een boekenhanger. Van ver schillende andere zijden ontving hij vele blijken van belangstelling. Brandjes. Donderdagavond heeft een begin van brand plaats gehad in den Ken- nemerstal aan het Klein Heiligland, die door eigen personeel is ontdekt en gebluscht. Gistermiddag omstreeks 1 uur ia een begin van brand ontstaan in de voor kamer der woning van den lieer Bey- is aan de Nieuwe Gracht. Een telegrambesteller ontdekte dit en waarschuwde voorbijgangers. Ee nige R. K. geestelijken snelden Jn de woning en slaagden er in het vuur met emmers water te blusschen. Een der huisgenooten brandde zich bij 't blusschingswerk aan de hand, gelukkig niet ernstig. Benoeming. De heer J. J. van Noppen, architect alhier ia door het Hoofdbestuur der Mij. tot Bev. der Bouwkunst te Am sterdam, benoemd tot lid der commis sie belast met het examineeren van hen, welke een diploma voor bouw kundig opzichter of teekenaar w«n- schen to bezitten. De ingevallen dooi. De schaatsliefhebbers hebben 't niet getroffen. De verwachtingen waren zoo mooi en nu begon 't juist Donder dagavond te dooien. Wel jammer! Toch is er gister met Nieuwsjaars- dag nog al druk schaatsen gereden, 't IJs had wel iets geleden, maar was toch nog vertrouwbaar genoeg om een baantje te maken. Op de Singels en 't Zuider-Buitenspaarn zag men dan ook een groote schare lustig op de smalle ijzers zwieren. Ook de ijsbanen waren druk be zocht. Vele voorgenomen verre tochten zijn daarentegen uitgesteld moeten wor den. Uitgesteld niet afgesteld? We hopen 't voor de ijsbeminners niet. Misschien krijgen ze wel hun zin en begint 't heden of morgen of overmorgen weer te vriezen. 't Is pas 2 Januari. Moed verloren al verloren. De dooi heeft ook gemaakt, dat liet ijsfeest van de IJsclub is afgelast. Stoombootdiensten. De Ingevallen dooi begunstigt de scheepvaart. De diensten op Amster dam hadden dan ook heden weer plaats, 't Zal echter flink moeten dooien, willen de booten Maandag weer naar Leiden en Rotterdam va ren. B aden. In het Douche Badhuis aan den Konden horn zijn in de afgeloopen week 113 baden genomen. Museum van Kunstnijver- heid. Het Museum van Kunstnijverheid alhier werd gedurende het jaar 1908 bezocht door 7098 be langste! lenden. Uit de boekerij, die aan het Museum verbonden is, werden 1388 boek. en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land in bruikleen verzon den. Aan het onderwijs in de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid hebben 78 vrouwelij ke en 130 mannelijke leerlingen deel. genomen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De agent van politie 2e klasee R. Stoffer is op zijn verzoek overge plaatst naar Aendenhout in plaats van den nieuwbenoemden agent van politie K. de Wit, die nu alhier wordt ingedeeld. SCHOTEN. Inbraak'. In den nacht van 30 op 31 Decem ber hebben dieven zich toegang ver schaft tot het huis van den tuinbaas Berghuis op 't huis te Zaanen, aan den Rijksstraatweg. Door he<t keuken raam binnen gekomen, na de sluiting te hebben verbroken, hebben zij ge ducht huisgehouden. Schrijftafel, lin nenkasten, bedden, alles was openge broken en omvergehaald. Vermist wonden 28 aan geld, 5 spaarbank boekjes, eenig goud en zilver. Voor de deur was hei gebruikelijke souve nir achtergelaten. De bewoners, die dien nacht op een partijtje waren, ontdekten de inbraak des morgens om 7 uur, waarna dadelijk aangifte ge schiedde. De politie stelde een onder_ zoek in, doch heeft niet de minste aanwijzingen. HAARLEMMERMEER, Wedstrijd in 't schoonrijden te Hoofddorp om luxe artikelen. Aantal deelnemers 10 paren, le prijs: de heer Bakker alhier, eü mej. Korver te Uithoorn. j prijs: de heer Bakker alhier, eü Mej. v. Wijk alhier. 3e prijs: de heer v. Houster alhier,;- en mej. v. Eg mond te Leimuiden. Bij den landbouwer van W. aan de Hoofdvaart te Haarlemmermeer, is onder het hoornvee mond- en klauw zeer uitgebroken. Een bewakings dienst is ingesteld. Alles wordt afge maakt.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1