FEUILLETON De Roode Pimpernel Neemt U Stadsnieuws Binnenland Spori es Wedstrijden Koloniën Letteren en Kunst PREDIKBEURTEN •Astrcsse, te hebbed doodgeschoten; biet genoeg, daaraan toe te schrij ven, dat de president, Fallières senior, ,ioo gul is In het verieenen van gratie aan boosdoeners; niet genoeg, bij de pertinente verklaring van Fallières ids, dat hij madame Astresse niet kent noch zelfs ooit gezien heeft en met haar echtgenoot in geen andere don beroepsaanraking is geweest, brutaal to beweren, dat zij er geen geloof aan Slaan en honend te spreken over „un 'fameux toupet aux hötes du pal ais Soleilland"; niet genoeg, den gewezen keliner Jean Mattls, die onlangs den president zoogenaamd symbolisch ,k la Gregori heeft aangevallen, toe te juichen en als een soort van held uit te bazuinen; niet genoeg, te ver klaren dat böt In letterlijken zin trekken van Jéan Mattls aan des pre sidenten baard dagelijks in de figuur lijke beteekenis der uitdrukking ge schiedt door „L'Action Frangaiae"; biet genoeg... ad infinitum... Telken dage verzinnen de heeren Léon Dau- det, Charles Maurras en consorten iets nieuws, hun rollen als stokebran den en opruiers met een merkwaar dige volharding vervullende. En dat alles louter om de republiek omver te werpen en Philippe d'Orléans op den troon te helpen? Dat alles in het be lang uitsluitend van ,,le mouvement royalist©"? Komaan, ik geloof niet, dat de leiders van „L'Action Fran cais©" naief genoeg zijn om te meenen, dat zij binnen afzienbaren tijd een '„coup d'état" zouden kunnen bewer ken of zelfs voorbereiden. En het komt mij voor, dat hun gansche gestie er voornamelijk een is van commercieel jbelang. Het gaat nu zoo opperbest met den verkoop van het blad! De ontevre denen rukken het elkander uit de hand. De heeren Léon Daudet c.s. kennen intusschen het klappen van de zweep en weten maar al te goed, dat de meeste mopperaars ontevreden zijn toet èlken actueelen regeeringsvorm, met élke actueel© regeering. Sommi gen menschen is het een manie, altijd i„Ln de oppositie" te zijn. Welnu, maakt er gebruik van, murmelen de Léon Daudettlsten elkander toe, ter- Xvijl zij het publiek het nietszeggende devies: „Tout ce qui est national est hötre" van den hertog van Orléans Voorhouden. Middelerwijl Is het te betreuren, 'dat het zelfs den ernstigsten bladen «ondoenlijk Ls, de uitingen in „L'Action Frangaise" stilzwijgend voorbij te 'gaan. Een dagblad, dat zich tegen woordig staande wil houden, moet nu eenmaal alles en nog wat inhouden. En kolommen worden er gevuld met Commentaren op schandstukken uit „L'Action Frangaise", die men beter hadde gedaan, dood te zwijgen. Temidden van al dat rumoerig en onrustig gedoe behoudt president FaL lières zijn kalmte. Ging hij na den aanval van Jean Mattis doodbedaard voortwandelen, thans gaat van mond tot mond een antwoord van hem aan een zijner vrienden. U mag wel voorzichtig zijn in deze tijden. U ziet aan Jean Mattis, dat men zich tegenwoordig zelfs niet ontziet, den president der Republiek te molesteeren. Nu, zoo erg maakte de man het toch niet met me. Een soort van ca- rambolage. Ik heb er weinig hinder van. gehad. Jawel, maar morgen doet een andere onverlaat ergere dingen. En misschien zal het dan wel op uw... le ven gemunt zijn. Het zou niet de eer ste keer zijn, dat.... Stel u gerust Mij zullen ze nooit het Leven benemen. Ja, want wie zou er dam over blijven om hun gratie te verleenen In de dagen van de troebelen tus- 6chen de medische studenten eener- zijds in welke onlusten Léon Dau det c. s. ook braaf hadden gestookt, had ik het voorrecht op vele plaatsen te mogen verschijnen, waar allen an deren journalisten de toegang werd ontzegd. Twee dagen achtereen ging ik op stap met een Amerikaanschen journa list, die met mij in hetzelfde hotel woont. Hij is iemand van omstreeks zestig jaar. Stel u een zeer klein, zeer schraal mannetje voor, met grijzend haar en een bijzonder tanige, gerim pelde huid. C'est lui, mom collègue d'outre-mer. Terwijl wij zoo hier en daar de ru moerigheden gadesloegen en bespra ken, merkten wij tot onze verrassing op, dat ettelijke politie-agenten ons eerbiedig salueerden. Een commissa ris van politie, wien wij daaromtrent Naar het Engelsch door Barones Orczy. 42) Mot zenuwachtige, bevende vingers toaakte Marguerite éen voor éen de grendels ios, haar handen en nagels daarbij kwetsende, want de sioten wa ren zwaar en niet gemakkelijk te ver schuiven. Maar zij lotte daar niet op; haar geheele gestalte boefde van angst bij de gedachte alleen, dat zij te laat zou kunnen komen, dat hij ver trokken kon zijn zonder dat zij hem nog gezien eu „Goede reis 1" ge- wenscht had. Eindelijk had zij den sleutel omge draaid en de deur geopend. Haar ooren hadden haar niet bedrogen. Een stalknecht stond dicht bij een tweetal paarden een van die paarden was Sultan, het meest geliefde en snelste paard van Sir Percy gezadeld voor een reis. Het volgend oogenbük verscheen Sir Percy zelf om den hoek van het huis en kwam vlug naar de paarden jtoe. IliJ had zijn Drachtig balgewaad inlichting vroegen uit VerklaarMre nieuwsgierigheid nam e©r*t mij op, daarna den Amerikaan borette toen in een luid gelach uit, zeggende: „Flchtreu lijkt verbazend veel op monsieur Léplne, den prefect van po litie. U bent alleen maar een paar centimeter kleiner." Een minuut later was ik die gelij kenis vergeten. De rotte appelen en eieren, waarmede de studenten d© po. litie bombardeerden, namen mijn aan dacht in beslag. Plotseling sprak mijn collega„By Jove i nu ik toch een dubbelganger van mossiö Léplne ben, moeten wij er gebruik van maken 1 Marvellous 1" Zoo gezegd, zoo ge daan. De agenten, die monsieur Lé plne niet konden onderscheiden van den leepen Amerikaanschen journa list en dat was met het meerendeel liet geval maakten rukn baan voor hem en lieten hem overal door. En mij met hem cola va sons dire. Clever American people OTTO KNAAP. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. BEWIJS NA BEWIJS. Wij publioeeren wederom een belang rijk geval. De Heer C. Hofstede, Chrispijnlaan 78 te Rotterdam, zegt ons: „Ik ben zeer tevreden over de uitstekende wer king van Foster's Rugpijn Nieren Pil len, die ik innam tegen een nierziek te, waardoor ik reeds jaren geplaagd werd. Veel pijn had ik te doorstaan Ln den rug en zetten deze steken zich voort langs de heupen. Ik sukkelde veel met hoofdpijn en duizeligheid en was altijd zeer licht in het hoofd. Mijn urine was steeds vuil drabbig, met veel wit bezinksel en had een zeer onaangenamen reuk. Zij kwam bij er ge kleine hoeveelheden en deed me veel pijn. Ook was ik erg aangedaan met koude handen en had ik dikwijls een huiverig gevoel over me. Ik was niet meer Ln staat eenig werk te doen, was altijd oververmoeid en het bleef sukkelen. Men schreef mijn ziekte aan mijn vijf en zestigjarigen leeftijd toe, doch wat er ook aan mij ten koste werd gelegd, ik kon niet van mijn kwalen bevrijd worden. Door de tal rijke genezingen er opmerkzaam op gemaakt, kocht ik een doosje Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit voldeed mij goed en ging ik dus voort met het gebruik er van. Het spijt me, dat ik er niet eerder mee begonnen ben. Ik lieb nu tien weken Uw pillen gebruikt en voel me heen heel ander mensch." De heer Hofstede voegde hier ruim een jaar later nog aan toe: „Ik beveel Uw uitstekend middel bij voortduring aan, want het is me gebleken zeer heilzaam te werken. Ik gevoel me thans beter als ooit te voeren. Aan vaardt daarom mijn besten dank." ,w.g.) C. Hofstede. Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, be nevens de ahndteekening van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de Heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. .van Eden, Spaame 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel J 1.75 voor één, of ƒ10.— voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Hsmatogen onmiddellijk voor den hoofd- maaltijdl Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen, en weigere namaaksels! Onderzoeknaar geoefend- heid van lotelingen en van adspiront vrij willigers voor het Reservekader. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebben den, dat zij, die zich ter Secretarie de zer gemeente hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen der lichtingen 1908 en 1909, die dingen naar het Bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wek voor beide (art. uitgetrokken, maar was als gewoon lijk onberispelijk en rijk gekleed in een costuurn van fijn laken, met kan ten jabot en lubben, hooge rijlaarzen en rij pantalon. Marguerite liep eenige passen naar hem toe. Hij keek op en zag haar. Een kleine rimpel kwam tusschen zijn oogen. Ga je heen zei ze vlug en koorts achtig. Waarheen Zooals ik de eer luid mylady te berichten, word ik onverwachte door spoedeischende zaken naar het Noor den geroepen, zei hij op zijn gewone koude, langzame wijze. Maar.... je gasten morgen dan?... Ik heb mylady verzocht Zijn Ko ninklijke Hoogheid mijn nederige excuses aan te bieden. U is zoo'n vol maakte gastvrouw, dat ik verwacht niet gemist üe zuilen worden. Maar u had toch zeker wel kun nen wachten met op reis te gaan tot na ons waterfeest... zei ze nog al tijd haastig en op zeaiuwachtigen toon sprekend. Die zaken hebben toch ze ker niet zooveel haast... en u hebt ex- mij ego sla-aks niets van gezegd. Zooals ik reeds de eer had u te vertellen, mevrouw, is mijn vertrek even onverwacht als noodzakelijk Mag ik u daarom verlof vragen nu heen te gaan?... Heeft u missehen een boodschap voor mij in de stad?.... op mijn terugweg 104 <ïer mJIlttewert 1901) «fi vafl jonge-' lieden, die dingen naar het getuig schrift, vereischt tot het aangaan ee- ner verbintenis bij het Reservekader, hetzij der infanterie of der vesting artillerie, dan wel der genie, voor dat onderzoek te Haarlem aanwezig moe ten zijn, ten 9 ure voormiddags aan de infanterie-kaaerne (Koudeahorn), en wel: lo. de lotelingen der gemeente Haarlem: a. van de lichting 1908, b. van de lichting 1909, aan wie bij de loting zijn ten deel gevallen de Noe. 1 tot en met 112, op Woensdag 13 Januari 1909, 2o. de overigen op Donderdag 14 Januari 1909. ORGELBESPELING in de Groote- of SL-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 5 Jan. 1909, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, A. Hosse. 2. Adagio, M. Brosig. 8. Festsonate, W. Volckmar. a. Andante Allegro. b. Andante. c. Allegro moderat». 4. Ave Maria, Fr. Liszt. 5. Koor uit „Josua", HfindeL. Reclamekalender. De reclamekalenders zijn dit Jaar werkelijk mooier dan vroeger. De fir ma W. J. Poilé Jr., meubelmaker op de Gasthuisvtst, zendt ons er een, met een reproductie van Rembrandt's zelfportret er op, die heel goed is. Bij wijze van kader staan de maanden er in goud naast. HOFBERICHTEN. Gisterenochtend was voor het eesrt do nieuwe vlag van H. M. de Ko ningin op het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage ontplooid. Uil DE S. D. A. P. In „Het Volk" valt mr. P. J. Troei- sitra het partijbestuur der S. D. A. P. aan over zijn besluit om de vraag of een buitengewoon partijcongres ter bespreking van den inwendigen toe stand in de partij noodig is te onder werpen aan een referendum, terwijl daarbii tevens door het partijbestuur wordt geadviseerd om te stemmen te gen het houden van een buitengewoon congres. Deze handelwijze, meent de heer Troelstra, vertroebelt de zaak en be lemmert de zoo spoedig mogelijke op lossing van. de crisis, waarin de partij thans verkeert. TWEEDE KAMER VERKIEZING. LEEUWARDEN. Bij het referen dum in de afdeeiingen der S. D. A. P. in het district Leeuwarden is mr. P. J Troelstra - met groote meerderheid als eerste op de candidatenlijst gezet. DUDOK DE WIT. De heer L. C. Dudok de Wit, dé be kende wandelaar, eigenaar van het buiten „Slangevecht" onder Breuke- k werd in een tramwagen van de litn DamLïnnaeusstraat te Amster dam door een beroerte getroffen. Hij is naar het burgerziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is zorgelijk. AANVARING. Donderdagavond is op het IJ te Amsterdam een gesleept wordende ijzeren zolderschuit, geladen met een groot aantal kisten en zakken suiker, door een stoomschip aangevaren. De schuit sloeg gedeeltelijk om, en de geheele lading viel over boord. Ook de schuitenvoerder geraakte te wa ter. Voor men hulp kon bieden, was de drenkeling onder het ijs geschoten en verdronken. Zijn lijk is gevonden. De naam van den schuitenvoerder is K. van Doorn. Hij was 55 jaar oud. SLECHTE BEDOELINGEN. Donderdagmiddag werd op het ijs in het Haagsche Bosch een elfjarig meisje aangesproken door een als heer gekleed persoon, die het kind 35 oent gaf en nog meer geld en lekkers beloofde, als zij 's avonds in de twee de klasse wachtkamer van het Staats- spoorstation kwam. Het meisje, dat een jonger broertje bij zich had, vertelde thuis van ha.re ontmoeting en haar vader deed daar van aangifte bij de politie. In overleg met deze werd besloten, het kind des avonds naar de afgesproken plaats te laten gaan. Toen zij in de wachtka mer kwam, ontmoette zij daar den „heer" van 's middags, die door de politie, op aanwijzing van üaar en haar broertje, werd aangehouden en overgebracht naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven. (..Tel.") Neen., neen... dank u... niets Maar zult ge spoedig terug zijn? Heel spoedig. Vóór het einde van de week Dat kan ik niet zeggen. Hij deed blijkbaar zijn best om weg te komen, terwijl zij al haar krach ten inspande, om liem nog wat tegen te houden. Percy, zei ze, wil je mij niet zeg gen, waarom je heengaat? Als je vrouw heb ik toch zeker het recht dat te weten. Je bent niet weggeroepen voor een reds naar het Noorden. Dat weet ik. Er waren geen brieven, geen couriers van daar voordat wij giste renavond naar de opera gingen en niemand wachtte je op, toen wij van liet bal terugkeerden... Jij gaat niet naar liet Noorden, daarvan ben ik overtuigd.... Er is een of ander ge heimen... Neen, er is geen geheim, me vrouw, antwoordue hij met iets onge duldigs in zijn stem. Mijn zaken heb ben betrekking op Armand.... zie daar Nu geeft u mij toch zeker ver lof te vertrekken Op Armand Maar zal hot voor jou geen gevaar meebrengen Gevaar Voor mij uw belang stelling vereert mij. Zooals u zelf zegt, ik heb wat invloed en mijn plan is hém aan te wenden vóór het te laat Ls Laat mij je ten mniste bedan- BRUTALB AFPERSING. Etezer dagen had er te Maosnfel- Gebroek een brutaal geval van afper sing plaats. De vrouw van G. was te ongeveer acht uur alleen thuis met baar kind en een buurmeisje, hetwelk haar ©eni gen tijd gezelschap had gehouden, wijl haar man, conducteur bij de S.S., pas om half twaalf zou thuisko men. Toen het meisje zich even ver wijderd nad om naar huis te gaan, kwam onverwacht een gemaskerd jnan binnen. Deze trad op de vrouw i ontrukte haar het kind, dat zij op den schoot had en dreigde het te zullen dooden, als de vrouw hem geen eeld gaf. De vrouw, hevig verschrikt, liep naar een kast, haalde er een kistje met eenig geld uit en wilde den schurk een rijksdaalder geven, doch hij greep haar het k'istje uit de hand en verdween er mee. Het schijnt, dot de schurk met de omstandigheden van het gezin goed op de hoogte was en dat hij zeker was zijn slag te kun nen slaan. („Lim. Koer.") EEN MOEILIJKE REDDING. In ons vorig nummer berichtten we al, dat Woensdagavond te Rotterdam brand ontstaan is, en een vrouw en drie kinderen slechts met veel moeite gered werden. Over djeze redding wordt nog ge meld Do brand woedde in het per ceel Eerste Lombardstraat bij den blljartmaker J. Verbruggen. Terwijl de brandweer met de blussching be gon en hiermede in de eerste oogen- bllkken de handen vol had, werd de brandspuitmeester Verhoeven ge waarschuwd, dat zich aan de straat zijde voor een raam der derde verdieping nog ©ene vrouw met drie kinderen vertoonde, welke vrouw om hulp riep en door ge baren beduidde, dat zij met haar kin- tieren langs de trap niet kon wegko men. Fluks Liet de lieer Verhoeven de brandladder van zijn spuit tegen den gevel opstellen en ging zelf binnen door naar boven, het vuur en vooral tien zwaren rook, die het geheele bo venhuis vulde,- trotseerende, om bij de in doodsangst verkeerende vrouw te komen. Dit mocht hem gelukken. Inmiddels hadden de brandmeester G. Spierdijk en de brandspuitmeester C. Spierdijk van de straat af de brandladder beklommen en namen nu achtereenvolgens van hun collega Verhoeven, die een raam op de derde verdieping geopend had, de drie dein dood door verstikking nabij zijne kinderen over. Dan volgde de moeder en het laatst verliet de moedige red der nu ook langs dezen weg de geheel met rook gevulde kamer, waarvan 't verlaten langs de trap voor de vrouw en de kantleren een onmogelijkheid was. De geredden zijn de vrouw van den op die verdieping wonenden ma chinist A. H. H. Schaper en zijn drie kinderen van 2, 3 en 6 jaar. Bij de bu ren werden zij in veiligheid gebracht. WETTELIJKE TIJD. Nu met 1 Mei de wettelijke tijd wordt :ngevoerd zullen ook met in gang van dien datum de dienstrege lingen der spoorweg-maatschappijen in dien tijd gepubliceerd moeten wor den. Door het Duitsche Spoorwegver- bond is echter thans hiertegen be zwaar gemaakt en de spoorwegdirec tie is verzocht maatregelen te nemen, ook in het vervolg de dienstregelin gen in den Greenwichtijd vast te stellen. De spoorwegdirecties zullen echter In verband met het wettelijke voor schrift verplicht zijn, zich aan den Amsterdamschen tijd te houden, zoo dat het niet onmogelijk is, dat een af scheiden van de Hollandsche spoor wegmaatschappijen van het Duitsche vei bond hiervan het gevolg is. In verband met doorloopende trei nen etc. zou dit laatste zeker te be treuren zijn. Een minnelijke schik king van de quaesties is echter niet buitengesloten. HET HUYGENS-MONUMENT. De Commissie uit den Haagschen Gemeenteraad, in wier handen om advies werd gesteld het schrijven van het dagelij lcsch bestuur van de Hol landsche Maatschappij van Weten schappen te Haarlem betreffende het legaatdr. Bleekrode, heeft den Ge meenteraad voorgesteld, ter kennis van directeuren dier Maatschappij te brengen, dat de Gemeenteraad Inder daad niet wenscht te aanvaarden het standbeeld van Christiaan Huygens, zooals het door directeuren werd aan geboden; dat de Raad het zou betreu ren, indien ten gevolge van deze uit spraak de stichting van 'n Bleekrode fonds door directeuren werd be schouwd als de eenige oplossing van de gerezen moeilijkheid, en het inte ken Neen, mevrouw, zei hij koel, dat is niet noodig. Mijn leven is tot uw dienst, en ik ben al meer dan be loond. En het mijne zal tot uw dienst zijn, Sir Percy, als u het wilt aanne men in ruil voor hetgeen u voor Ar mand doet, zei ze, terwijl ze in een op welling beide handen naar hem uit strekte. Vaarwel I Ik zal u niet lan ger ophouden... mijn gedachten ver gezellen u.... Vaax-welL. Hoe bekoorlijk zag zij er uit in dit ochtendzonlicht, met haar glanzend haar golvend om haar schouders. Hij boog heel diep en kuste haar hand zij voelde de vurige kus en haar hart Ixoefde van vreugde en hoop. En... zul je er dan aan den ken?.... vroeg zij, terwijl haai- oogen zijn blik beantwoordden. Ik zal mij altijd herinneren, me vrouw, dat u mij de eer heeft aange daan mijn diensten te vragen. De woorden waren koel en vorme lijk, maar ditmaal lette zij daarop niet. Haar vrouwelijk hart had in het zijne gelezen acliter het masker van kalmte, dat zijn trots hem nog dwong te blijven dragen. Weer boog hij voor haar, en ver zocht haar daarop toestemming te vertrekken. Zij ging op zijde staan, terwijl hij op den rug van 8ul tan sprong, en ter- gendeel teer op prijs zou stellen, In dien een standbeeld van den grooten geleerden alsnog in 's-Gravenhage werd opgericht. STROOPERS. Tusschen Weelde en Poppel (N.-Br. Belg. grens) heeft een verwoed ge vecht plaats gehad tusschen een paar veldwachters en een strooper. In de hitte van het gevecht vielen een paar geweerschoten, die gelukkig niemand troffen. Tijdens de worsteling bezeerde zich een der politiedienaren aan den arm. Daar de strooper met een der veld wachters in het water viel, moest de eerste worden losgelaten, waardoor hij ontsnapte. Daar zij,n naam bekend was, werd hij later gepakt en Ln be waring gesteld. Zijn metgezel, een andere strooper, had zich direct bij de ontmoeting in het veld overgege ven. SLACHTOFFERS VAN DE VORST Woensdagnacht is de weduwe Koer- huis onder de buurtschap Tevenbelt (bij Raalte), in hare woning doodge vroren. EEN DESERTEUR AANGEHOUDEN. Zooals men zich herinnert, deser teerden verleden jaar ruim 50 huza ren van het garnizoen te Zutphen. Voor en na werden ze naar hun korps teruggebracht. Alleen een der hoofd- aanleggers, de korporaal A. v. d. Kraats, iwist te ontkomen, door de wijk te nemen naar Duitschland. Met de feestdagen gaf hij uitvoering aan zijn verlangen naar zijn geboorteland. Hij bezocht Arnhem en Zutphen en wilde vandaar langs Winterswijk weer naar Duitschland gaan. Aan het station werd hij echter opgemerkt door een maréchaussée, die hem ken de, deze arresteerde hem na hevig verzet en nu is hij naar Zutphen over gebracht, om daar de gevolgen af te wachten van zijn desertie. (A. C.) ONGELUKKEN. Een zeer treurig ongeluk wordt uit Edam gemeld: Zekere K. de Boer te Leek (N.-Hl), is zóó hard met zijn hoofd tegen een brug over de Leek gereden, dat hij neerstortte en spoedig overleed. Hij was 20 jaar oud en on gehuwd. Men zij dus voorzichtig met de bruggen! Donderdagmorgen had de 18-jarige dienstbode van den heer Duprez aan den Diergaardesingel 86 te Rotter dam, B. A. Tritten, het ongeluk, door dat zij niet haar schort te dicht bij de kachel kwam, in brand te gera ken. Ernstig aan borst, armen, enz., gebrand, werd zij naar het zieken huis vervoerd, waar zij 's middags ovelleden is. BIJNA GESTIKT. Toen de stoomtram van Pekela te Winschoten kwam en daar eenigen tijd moest wachten, legde de smeer- jongen zich in het rijtuig op de bank ter ruste. Vooraf had hij de portieren goed gesloten en de kleppen van de briquettenstoven opengeslagen. De kolendamp verspreidde zich toen gemakkelijk en vlug door biet rijtuig inet het gevolg, dat de jongen kort daarna bewusteloos werd gevonden. Onmiddellijk werden de noodige mid delen aangewend, om den jongen weer tot bewustzijn te brengen en ge lukkig met succes. WILBUR WRIGHT. Reuter seint uit Le Mans: Wright heeft getracht een record te maken voor den Michel in-beker. Na een vlucht van 42 minuten moest hij landen wegens een gebrek aan het benzinereservoir, 's Middags ging Wright er weer op uit, nu in het bij zijn van Minister Barthou en een aantal aanzienlijke personen. Wright maakte 56 rondes, waai-bij hij 124 K. M. in 2 uur 20 min. aflegde. Vervolgens liet Wright minister Barthou instijgen en deed toen met hem een vlucht van 4 minuten. ZONDERLINGE PRACTIJKEN. Men weet, dat met Kerstmis een 11- tal voetballers, onder den naam van Walvisschen, Ln Duitschland is gaan toeren, en daar een vrij beroerd fi- wijl hij de poort uit galloppeerde, wuifde zij hem een laatst „Adieu" toe. Een bocht in den weg deed hem spoedig uit het gezicht verdwijnen zijn vertrouwde toediende had moeite gelijken tred met hem te houden, want Sultan vloog langs den weg in antwoord op de opgewonden gemoeds stemming van zijn meester. Margue rite ging zuchtend, men zou bijna kunnen zeggen van geluk, weer naar binnen. Zij ging terug naar haar ka mer, want plotseling voelde zij zich als een gelukkig kind heel slaperig. Plotseling scheen er vrede in haar hart gekomen, en ofschoon het nog klopte van een onbepaald verlangen, werd; het met een vage en gelukkige hoop bezield. Zij was niet irieer ongerust over Armand. De man, die zooeven was weggereden, met liet plan haar broe der te helpen, boezemde haar groot vertrouwen op zijn kracht en macht, liet verbaasds haar nu, dat zij Item ooit als een oruioozelen dwaas had kunnen boschouwennatuurlijk was dat een masker dat hij droeg om de bittere wond te verbergen, die zij zijn trouw en liefde had toegebracht, lüj zou dan door zijn hartstocht zijn meegesleept en hij wilde haar niet laten zien hoe zeen- hij haar nog lief had, hoe Innig hij leed. Maar nu zou alles goed zijnzij zou haar eigen trots onderdrukken, zich guur hebben gemaakt Nu moet men, om dergelijke wedstrijden te spelen, toestemming hebben van den N. V. B. Dit lichaam erkent de Walvisschen rxlet, zijnde geen der bij den N. V. B. of een der erkende bonden, aangeslo ten vereeniglngen. Toch werd toe stemming verkregen, doordat de ver gunning werd gevraagd door het be stuur van Quick (Den Haag) kampioen van Nederland 190708. Intusschen heeft het Quick-bestuur niet alleen haar naam in West» Duitschland, vrijwel te grabbel ge gooid, maar bovendien is de naam van het Nederlandsche voetbal daar mee geschaad. De Duitsche sportbla den schreven van Quick (Den Haag) in hun verslagen: de kampioenen^ die bijzonder tegen vielen, etc.etc.... Het wordt, dunkt ons, tijd dat de N. V. B. tegen dergelijke, laten wij voorloopig maar zeggen, zonderlinge practijken, maatregelen gaat nemen. (Tel.) HET DRAMA TE BATUM. De correspondent van de „N. R. Ct," te Batavia seint Naar aanleiding van den moord, op den heer Darma gepleegd, is Bal- loeta veroordeeld tot 20 jaar dwang arbeid in den ketting. Johannes werd vrijgesproken. (De heer Darma, leeraar aan de kweekschool voor inlandsche onder- wijzei's te Batum, werd in den nacht van 3 op 4 April verraderlijk ver moord). Men kondigt de aanstaande ver schijning aan van een nieuw dagblad voor t/ooneel, muziek, beeldende kun sten, letteren, bouwkunst en kunst nijverheid onder directie en hoofdre dactie van N. H. Wolf. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Winschoten, 30 December. H. J. Vcersema, koopman in granen en za den. Mr. J. A. Schaaf, luchter-commis saris; curator mr. M. Tresling. Groningen, 28 December. W. Bos, verver te Leek. Mr. N. van Hasselt, rechter-comraissaris; curator: mr. II. O. Feith. Amsterdam, 81 December. H. de Vries, winkelier in galanterieën al daar'. Rechter-commissaris jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford; curator: mr. A. B. Gomperts. N. Roos, voorheen vischhande- laar te Haarlem, vroeger kapper te Amsterdam, thans zonder beroep, al daar. Rechter-commissaris: als vo ren; curator: mr. L. van Gigch Jr. Geëindigd: R. van Osch, schoenwinkeller, te Zalt-Bommel. R. B. Grootenhuis, bakker* en win kelier te Hattemerbroek, gemeente 01- debroek. G. Geerdink, winkelier te Munneke- moer, bij Terapel (gemeente Vlagt- wedde,) D. Folkers, vroeger landbouwer te Terapelkanaal, gemeente Vlagtwedde, thans te Nieuw-Weerdinge," gemeente Emmen. F. J. de Looze, te Nimspeet, vroeger te 's-Gravenhage. Opgeheven: J. H. Volkering, te 's-Gravenhage. ZONDAG 3 JANUARL NED. GEREF. KERK. GROOTE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Montijn, NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. A. J. Ruys, pred. te Oegstgeest, JANSKKRK. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meyjes. Nam. 2 ure, Ds. Swaan. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Ween er, Bevestiging van lidmaten en Voor bereiding. BAKENESSER-KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de heer Uitbrander.- VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. W. H. Roobol, Veendam. KGLISE WALLONNE. 9 1/4 lxeures, Ecole du Dimanche. Volksbelang (Jansweg 40.). 10 1/2 heures, Mr. Martin Dupont. voor hem vernederen, hem alles ver tellen, in alles vertrouwen en die ge lukkige dagen zouden terugkomen, toen zij gewoon waren samen in de bosschen van Fontainebleau te wan delen, wanneer zij weinig spraken want hij was altijd een zwijgend man maar toen zij voelde, dat zij tegen dat stei-ke hart altijd rust en geluk zou vinden. Hoe meer zij dacht over de gebeur tenissen van den vorigen avond, hoe minder viees zij had voor Chau'velin en zijn plannen. Hij was er niet in ge slaagd de identiteit van den Rooden Pimpernel te lee reu kennen, daarvan was zij overtuigd. Lord Fancourt en Ghauveiin zelf liadden tiaar allebei verzekerd dat er niemand om éen uur lu de eetkamer was geweest dan de lranschman zelf en Percy Jal Percyzij had liet hem wel kunnen vragen, als zij er aan gedacht had 1 Hoe het zij, zij was niet bang, dat de onbekende en dappere held Ln den val van Chauveliu zou gevangen worden; zijn dood zou in elk geval haar schuld uiet zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6