NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang. No. 7831 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAt! 5 JANUAKI 1909 ABONNEMENTEN PER DRÉE MAANDEN) Voer Haarlem129 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem027 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap tonrens Coster. Directeur i, C. PEEREBOOM, Toé de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Warmoesstraat 76- ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, guiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels V. -elke regel meer /O. 86 Keclames 30 Cent per regel By Abonnement aanzienlijk rabat Aavertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administratie; Groot* Houtstraat 55. tatercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buiteuspaarue 6. Telefoonnummer 122. n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, -78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dli NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 6 JANUARI. Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 u. Soc. Vereeniging. Bioscoopvoorstel ling, en uur. Brongebouw: 2e Kunstbeschouwing „Kunst zij ons Doe1/', 15 en 7 1/2 10 uur. Üuitenlandsch Overzïch' DE RAMP IN ITALIË. Eerst ju komen er b e s c h r ij v i n- gou v? i de rampen en de verwoes tingen ie. Italië tot ons, die als aan vullingen op de sober gestelde tele- gramm-u aantoonen, dat het on heil nÓ3 groote.- is, dan de berichten deden vermoeden. Journalisten, die met eigen oogen öe geteisterde plaatsen bezocht heb ben, weten geen woorden te vinden, om de treurige ellende weer te geven. Een schrijft, kórt maar krachtig „Alles is kort en klein en de meu- scnen op een klei j hoopje na vermor zeld." In de steden vooral Messina, Reg. gio, Palma en Palermo is de toe stand verschrikkelijk. De rookende puinhoopen geven aan, waar eens zooveel schoons gestaan heeft, dat nu doo' wreeds hand verwoest is. De straten, door puinmassa's versperd, weden nog onbegaanbaar gemaakt door een aanhoudenden regen, die al les in modderpoelen herschapen heeft. En onder die ruïnes liggen do lijken van honderden en duizenden slacht offers.... Eter benauwende lijkenlucht stijgt op hier en daar klinkt nog't klagend geroep om hulp van een on gelukkige, die onder het puin bedol ven, nog niet door den dood uit z'n lijde.i verlost is... Ja, wel ziju er een 12,UUG matrozen van verschillende nationaliteit, want vele mogendheden hebben hun oorlogsseliepen naar Ita lië gezonden, om de redders te hel pen dag en nacht bezig, om de puinhoopen te doorzoeken, de gewon den naar de ziekenzalen te brengen en de lij ion to begraven, maar die hulp ks, vergeleken bij dén reusachtigen omvang van de ramp, nog haast on beduidend. Er is geen gelegenheid om de lij..en te begraven.... Groote kuilen wordei gegraven, waar honderden slachtoffers tegelijk onder den grond gestopt worden.... Ook daar is nu geen tijd meer voor; nu worden de lijken met kalk bestrooid en in zee gc worpen. De redders moeten haast maken De lijken zijn al in rcttenden staat en wanneer ze niet spoedig onschade lijk gemaakt worden, dreigt er een epidemie uit te bi-eken. Vreest men dit reeds, wanneer de oorlog een slag veld heeft aangericht, hier is meer ellende, dan één oorlog ooit heeft aangelicht. Over <le organisatie van de red dingsbrigaden ;s men niet geheel zon der critiek. Geen wonder! T Is toch maar een feit, dat de Italiaansche re geering eerst een dag na de ramp 't bericht over de onheilen kreeg, en dan nog zoo, dat naar den omvang gegist moest worden. Daardoor kwam de oi- licieele hulp laat. In dien tusschen- tijd hebben de oneerlijke lieden vrij spel gehad. Zij door een toeval nu wellicht geen gelukkig toeval I door de woedende natuurkrachten ge spaard, hebben naar hartelust ge roofd, gemoord en geplunderd. Deze menschel ijke hyena's, in wie alle dier. lijke lusten waren ontketend, maak ten de gewonden af. om zich met de kostbaarheden te verrijken. Zij plun derden huizen en kantoren... wie be lette het l Een teekenend staaltje wordt van deze roofzucht gemeld. Een plunderaar werd door de matrozen aangehouden (hij was een z.g. red der" die bij onderzoek 130.000 francs aan bankpapier bezat. Drie dagen geloden was hij een arme drommel.... Nu nog, want een wrekende kogel heeft hem weer van z'n schat geschei den Langzamerhand komt er echter wat orde in het leger* van redders. In de steden is de siaat van beleg afgekon digd, zoodat de mil.'oiren de macht In handen hebben. De plunderaars worden onmeedoogend neergeschoten want de gevangenis is tot hospitaal ingericht. Tot de herstelling van de orde heeft vooral ook de komst van den koning meegewerkt. Z. M. ging zelf óveral hoen, om den toestand op te nemen, en waai* bij kwam moesten de z.g. autoriteiten wel volgen, want de eerste de beste ambtenaar, die daarbij zwart keek, werd door den ko ning op scherpe wijze terechtgesteld. Zaterdag, toen de koning juist het hospitaal te Messina had verlaten, ontmoette hij een troepje soldaten, die een brancard droegen, waarop 'n bleek infanteristje lag. „Wat is er met u gebeurd?" vroeg de koning. „Ik ben uit een derde verdieping gevallen, toen ik een vrouw wilde redden", zeide de gewonde. De koning drukte hem de hand en zeide „Je bent een dapper soldaat En aan zijn adjudant gaf hij last den naam van den soldaat op te schrij ven,, ten einde hem een belooning te doen toekomen. De koningin houdt zich vooral be zig met de zorg voor de ziekenzalen. Twee paleizen zij ntot hospitalen in gericht en daar is H. M. geregeld om de verpleegsters te helpen en de ge wonden te troosten. Gisteren werd de koningin gewond. Een vrouw die man en kinderen had verloren wil de zich in zee storten, om zelf ook den dood in de golven te vinden, maar H. M. hield haar tegen, bij welke worste ling de zelf moordenares haar aan 't gelaat verwondde. Gelukkig niet ern stig 1 Toen de koningin te Messina was; zeide zij tot den commandant van de „Slgwa" „Niet als koningin, niet als prinses van Montenegro ben ik hier, maar als vrouw. Ik smeek u doe voor de ongelukkigen wat ge kunt." liet LOuneel maakte op alle aanwe zigen diepen indruk. Ooggetuigen doen schrikkelijke verhalen over treurige tooneelen, die zich in de zwaar getroffen streken nog eiken dag voordoen. Een jonge moe der zit op de puinhoopen van haar huis i zwaar verminkte lijk van haar man te kussen en te streelen.... Een vader vindt in de ruïne de lijken van zijn vrouw en kinderen en jaagt zich uit wanhoop een kogel door het hoofd... Vele der overgebleven slacht offers, die van vriend en maagd be roofd zijn, dolen krankzinnig door de straten.... Welk een zee van ellende... Overal dreigt hongersnood, want al de oogst is verwoest, en de middelen van vervoer ontbreken. Gelukkig worden van regeeringswege schepen met levensmiddelen gezonden. De uit- genongerdiesu vallen daarop aan als wilde dieren. Om een brood wordt ge vochten.... En nog altijd is er gebrek... ooral m Caiabcië is men er erg aan toe. De ellende is daar niel min der dan op Sicilië, maai* Messina trekt meer de aanaacht en het mede lijden. De eerste hulp en het ergste weeklagen was voor Messina. De Ca- labreezen konden wei wat wachten iiet treft nauwelijks, dat die ook zoo'n geweldige ramp gehad hebben. Van Calabrie is men net nu eenmaal zoo gewoon, dat het z'n geregelde dosis ellende heeft.. i)e uitgehongerden deinzen voor niets terug. De honden en katten wor den gevangen, om dan als lekkernij verorberd te worden. Dan moet men bedenken, dat deze dieren op hun beurt op voedsel geaasd hebben en de menschenlijken schonden... Nog eenswelk een zee van el lende.... Toen de koning en koningin elkaar in het ziekenhuis ontmoetten de koning na een tocht door de gehaven de steden, de koningin na de verple ging van gewonden werd de eti quette vergeten en vielen ze elkaar om den hals, beiden jammerend over de groote ellende.... Nog worden eeuïge wonderlijke red dingen gemeld. Zoo bijv. dat een dr. Rossi nèt een dag voor de ramp het touw had ge kocht, waarlangs hij behalve moeder en zuster, nog 36 inwoners van zijn huis uit het raam heeft gelaten. Den dag voor het onheil wag een man in het militaire hospitaal geopereerd ge worden en lag er op de bovenste ver dieping te bed. Toen de schok kwam zakte hij met kribbe en al vier ver diepingen door en eindigde zonder n schram tegelijk met een scheepsla ding balken en pannen en puin, steeds languit onder de wol. op don beganen grond. Een andere zonder linge samenloop van omstandigheden lieeft een postbode bet leven gered. De man was in het hoofdkantoor bezig en werd door den eersten schok onder 'n tafel geslingerd. Net wou hij er on der uitkruipen, toen het puin van twee verdiepingen boven de zijne zich op en naast zijn beschermenden hou ten hemel kwam opstapelen. Natuur lijk hreld de man zich toen rustig en dat kwam hem van pas, want de vloer brak nu onder hem door, en daar begon een zonderlinge reie door nog twee andere verdiepingen héén, tot hij eindelijk ongedeerd, steeds tus_ schen de poolen van het nuttige meu bel, gelijkvloers belandde en tusschen de balkeu dóór, naar buiten kon ko men... Schematisch kunnen we ons nu (met de nadere gegevens) wel zoo wat een voorstelling maken van de gebeurtenissen der eerste dagenal thans van den uiterlijken kant dei- dingen. Wat de mensehen hebben doorgemaakt, die niet op slag dood waren, daar geven de korte verhalen toch nog geeu denkbeeld van. Sommi gen zijn erg gelukkig geweestzij, die toevallig in huizen woonden, wel ke niet dadelijk van dak tot vloer één holle koker van naakte muren ge. worden zijn. Anders verhalen als deze Door den vloer gevallen, en uren lang onder puin begraven eindelijk tot aan de hoofddeur van het huis ge komen, deze verstopt gevonden, in- tusschen half gestikt en op tal van plaatsen dooi' vallende steenen ge- üwetst, tot eindelijk een uitweg ge vonden wordt... In een raam blijven hangen, aan de vensterbank, terwijl de vloer instort en vóór en achter een diepte van een tiental meters gaaptzóó tusschen hemel en aarde in de opening vaneen staanden muur om hulp roepen, tot eindelijk een paar matrozen een touw omhoog werpen, waarlangs men met ontvelde handen naar beneden kan komen.,... Zoo iuiden de meeste weinig opti mistische verhalen van geredden... Maar die niets verhaald hebben.... degenen, die bedolven in de puinhoo pen, vastgeklemd door een muurbrok of een balk of een zwaar meubelstuk, uren en dagen geleefd hebben, door de hoop op verlossing en eindelijk ge roosterd door het geniepig onder de ruines voortsluipeilde vuur, na lan ge, onuitsprekelijke folteringen, in wanhoop eindelijk den dood gevon den hebben De slachtoffers worden wel overal diep beklaagd en de gelden voor de ondersteuning vloeien dan ook rijk. Amerika schonk 800.000 dollar. De koning van Italië 200.000 lire. Engeland zal volgen, enz., enz. Er is dan ook veel schade aange richt. Naar oen ruwe schatting is het ver lies aan particulier en staatseigen dom berekend op ongeveer 140,000,000 p. st. Wij laten hieronder enkele cijfers volgen De versterkingen van de Straat van Messina 12 mill!oen pd.,- de havenwerken van Messina 6 mil- Moen'pd., de haven van Reggio 2 inil- lioen, de haven van Villa San Giovan ni 1,250,000 pd., de vuurtorens 80,000 pd. Alen raamt verder het aantal ver loren gegane schepen op 2200, samen een waarde vertegenwoordigend van 1,250,000 pd. De wamde van vernielde particu liere eigendommen te Messina wordt berekend op 80 millioën en te Reggio op 40 mil li oen pd. 't Zal even wei niet tot een herbouw von Messina komen. Hetgeen Messina was, zal het nooit weer worden. Natuurlijk zullen zich op die plaats wel weer menschen te eeniger tijd gaan vestigen, maar de stad ze'f, dit oord van beschaving, met haar geschiedenis, haar kunst, in dustrie en handel, dat alles zal niet weder opbloeien. Men heeft weliswaar in den loop der tijden gezien, dat ver woeste steden weder herrezen, dik wijls schooner dan ooit, maar daar was dan een dwingende noodzakelijk heid voor. En juist die uoodzukeiijk- ueid bestaat hier niet. Vroeger, voor al in de 17e eu ISe eeuw, was Messi- ua de haven voor den handel van het eiland met het vasteland en omge keerd. Thans, met de nieuwe trans portmiddelen, trekt Palermo langza merhand den handel met het westelij ke dee' van de Middeilandsche Zee tot zich, terwijl Catania den handel krijgt van het eiland mot hot ooste lijk deel der Middeilandsche Zee. Reeds de laatste jaren had deze plaats een groot deel van den handel in graan en citroenen aan Messina ontfutseld. Met het oog hierop hebben een groot aantal geredden zich dan ook reeds te Catania gevestigd. EEN AARDSCHOK IN TURKIJE. De bladen doelen mede, dat Maan dagochtend te 4 uur te Saloniki een hevige aardschok is gevoeld. Er ls geen ernstige schade aangericht, 't Gaat tusschen OOSTENRIJK EN SERVIfi weer meer spannen. In een bespreking van de rede van den Servischen mi nister van Buitenlandsche Zaken Mi- lovanowitsj zegt het „Fremdenblatt": De rede wekt verbazing door hare on verholen vijandigheid jegens onze mo narchie en dóór gebrek aan ernst. Wij willen meer in het bijzonder den be- treurenswaardigen uitroep van MLIo- vanowitsj bespreken: „Laat Oostenrijk zich in acht nemen om de hand te slaan aan hetneen ons toebehoort." Als die tekst juist is, zal Milovano- witsj door Oostenrijk-Hongarije wor den uitgenoodigd om zijne woorden nader te verklaren. De Servische staatslieden schijnen geen enkele les te hebben getrokken uit hetgeen hun te Petersburg, Lon den, Parijs en Berlijn is gezegd. Er wachten hun nieuwe teleurstellingen, wanneer de thans te Belgrado heer- schende geestestoestand zich niet ra dicaal Wijzigt. Nader wordt verzekerd, dat de ge zant van Oostenrijk te Belgrado in structies ontvangen heeft om bij mi nister Milovanowitsj te informeeren naar de authenticiteit van de afgeleg de verklaringen en verontschuldigin gen te eischen, wanneer de medege deelde bewoordingen juist zijn. De weigering om verontschuldigingen aan te bieden zoude de ernstig ste maatregelen ten gevolge kunnen hebben. Zal 't nu toch tot een wapengeweld komen? PRESIDENT CASTRO, werd Maandagochtend door prof. Is raël geopereerd. Het was aldus een telegram uit Berlijn een uiterst ge vaarlijke operatie, die drie-en-een- half uur duurde, daar tegelijkertijd aan darm en blaas geopereerd moest worden. Nadat de operatie was afgeloopen, verklaarde Castro, dat het hem genoe gen had gedaan, dat hij geopereerd had moeten worden, daar de geheele Wereld daaruit zou zien, dat hij niet naar- Europa was om zich aan verant- w oor (Lelijkheden te onttrekken. Een vraag: kan iemand dadelijk na een uiterst gevaarlijke operatie van drie en een half uur gezellig conver seeren over politieke aangelegenhe den. Och kom, wie gelooft dat? Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Iweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Kunst en Publiek" in de rubriek Om Ons Heen. DE POSTZEGELAUTOMAAT. Men mehu uit Haarlem aan de Tel.: De postzegelautomaat, die aan ons postkantoor met tusschenpoozen eeni ge weken heeft dienst gedaan, is thans voor goed buiten dienst gesteld. Het toestel heeft niet voldaan. Wel was er op het mechanisme niets aan te merken, maar de constructie was niet sterk genoeg, om er het pu bliek den baas over te laten. De handle, waarop slechts ev&i had te drukken, om het mechanisme Ln werking te stellen, werd soms zoo ruw naar beneden geduwd, dat een defect niet kon uitblijven. Het schijnt nu in de bedoeling te liggen van de>n uitvinder, om alle doe len te versterken. Tot zoover het bericht in de Tele graaf. Wij hebben indertijd niet mee gedaan in het jubelkoor over de nieu we vinding. Automaten deugen niet. Deugen in rt algemeen niet. En al krijgt nu het publiek de schuld, wij voorspellen dat liet tobberij zal blijven. Hooger beroep. In de navolgende zaken dezer Recht bank, waarin hooger beroep, la door het gerechtshof te Amsterdam arrest gewezen als volgt: A. R. te Amsterdam, alhier veroor deeld wegens mlsh. tot 2 maanden ge vangenisstraf ls veroordeeld tot 300 boete of 60 dagen hechtenis. A. de B te Haarlem, alhier veroor deeld tot 7 dagen gevangenisstraf, wegens beleediging ambtenaar en J. K., te IJmuiden, alhier veroordeeld tot 6 (lagen gevangenisstraf, wegens eenv. beleed., zijn beiden tot dezelfde straffen veroordeeld, en K. T. te Haarlemmermeer, alhier veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens onzedelijke handelingen is nu veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Politie. Naar wij vernemen ls heer C. F. Kempers voorlooptg voor den tijd van een jaar, op proef, aangesteld als chef van de afd. recherche en wordt ln dien tijd als Inspecteur vervangen door den adjunct-inspecteur, den beer C. C. L. Dokter. Uitdeeling van Brood en Koffie Weinige van m'n lezers zullen uit eigen ervaring weten, hoe 't er van morgen om vijf uur uitzag... Nu, 't was geen aangenaam weer 'n koude natte mist, die 'n vrije ademhaling be lemmerde en je heelemaal een mis troostig gevoel gaf. 'k Hoor al eenige lezers (en vooral lezeressen!) zeggen: „voor geen gul den was ik uit m'n lekker warme bed gekomen, om dan een wandeling te maken." Gelukkig zijn er menschen, die er nog anders over denken! En o ngelukk.g, dat er óók zijn, die er anders over moeten denken! Eerst iets over de eersten. Vanmorgen om vijf uur was er in 't gebouwtje op 't voorplein van „de Doelen" waar vroeger Haarl. Mu ziekkorps repeteerde ai leven en be weging. Er waren eenige leden van de „commissie voor de uitdeeling van brood en koffie aaii behoeftigen", doen de, om de schikkingen voor de eerste cetpartij in dezen winter te treffen. 't Reuzenfornuis snorde al lustig, en drie groote gastoesiellen brandden met evenveel ijver, orn maar spoedig een groote hoeveelheid kokend water te leveren. Er moest koffie gezet worden 1 Onderwijl kwam de bakker, die een kar vol kropjes bracht, terwijl de melkboer een 20 liter melk bezorgde. Weldra, tegen zes uur, stond de reuzen-koffieketel op 't vuur, waren de broodjes gesneden... Alles was klaar voor de ontvangst van dè hongerigen. Nu, deze beten zich niet wachten! De schoolkinderen waren om zeven uur genoodigd, maar om half zes stonden er al kleuters op 't koude Doelen-plein. Anderhalf uur te vroeg! De commissie-leden konden dit niel aanzien en lieten de vroegkomers ach ter de warme kachel wachten, 't Wa ren er geen twee of drie, neen, om zes uur waren er al m ee r d a n 100, zoo dat 't zaaltje vol was, en maai' met de eerste uitdeeling begonnen werd. Elk kind kreeg een half kropje en een groote kom koffie, en zij die erg hongerig waren nog een half brood je. Zoo was de bepaling, maar al lemaal waren ze hongerig eu wer den dus tweemaal bedeeld! Onderwijl waren eenige dames, die zich elk jaar verdienstelijk maken met 't bedienen, gekomen. Om zeven uur waren allen present. Dadelijk een complimentje aan deze leden van 't z.g. zwakke geslacht, die hier bewe zen minder bang te zijn voor 't vroeg upsfciaii dan vele heeren! De heeren H. London en A. F. H. van der Vaart de vroeg aanwezige commissieleden kregen nu dus goe de hulp. Dat was ook noodig, want de jongens en meisjes waren zoo gauw met 't oppeuzelen van 't brood je en 't opdrinken van de koffie, dat... er'geen bijhouden aan was! De dames en heeren hadden handen te weinig. Terwijl de eene groep gespijzigd werd, was voor 't gebouwtje al weel een heele zwerm kinderen gekomen. Nieuwe klantenl Daarom werd spoed achter de zaak gezet. De eene groep ging, de andere kwam! 't Was een aardig gezicht, zoo'n zaal vol jongens en meisjes, vroolijk lachend en pratend. De nauwlettende en doordenkende toeschouwer zette 't idee van „aardig" evenwel spoedig uit 't hoofd. Hij zag die schare kinderen, die hier kwa men, omdat moeder geen eten voor hen heeft... De fantasie kan werken: vader geen werk... vader een dronkaard... vader dood... moeder een slons die niet om haar kinderen geeft en ze maar stuurt, waar iets te halen is... Hier zouden eenige en-zoo-voorts moeten staan O, de bleoke gezichtjes van die kin deren, die daar zaten in armoedige plunje, zeggen zoo veel. De lijdens trek wordt reeds zoo vroeg geteekend, ook naast de ondeugende oogen van den straatbengel. En dan, wat die kinderen vertel den I Ik heb er eenige aangesproken, gehoord \an veeJ ellende, geschiede nissen, te somber om hier neer te schrijven. Dan was er een vrouw die er kwam met eenige kinderen. Een menschje uit de volksklasse, die een broodje uit haar mond spaarde, om 't „broer" onder zijn jasje te laten wegsmokke- len. Voor vader, die niet durfde te komen Onder de kinderschaar die aan drie lange tafels zaten waren wat men wel eens noemt „vogelen van di verse pluimage". Kinderen knap ge kleed met helder-gewasschen gezich ten en handen, waarvan je dadelijk kan zeggen, die komen uit een zinde lijk* huisgezin, en kinderen die met hun gescheurde en havenlooze klee ding 't tegendeel bewezen. Vóór schooltijd kwamen er zeven groepen kinderen, dat was in 't totaal een duizend. De twee politieagenten hadden veel moeite om onder het kleine grut orde te houden, want zo wilden allemaal tegelijk naar bin nen. Een groot getal I Vorige jaren was dit op den eersten ochtend niet meer dan vier- of vijf honderd. Wat zeggen deze cijfers Duiden zo niet op de groote armoede, die biet geleden wordt De onverwachts groote toeloop hoeft de berekeningen doen falen. Er bleek geen brood genoeg te zijn, maar even een boodschap naar de fabriek ge stuurd en tien minuten later was een tweede kar-lading gearriveerd. Nu kon er weer gegeten worden 1 Na de schoolkinderen kwamen do ouderen, marnen en vrouwen, die óók honger hadden. Zoo'n zaal was nóg treuriger aanblik Mannen en vrouwen in de kracht der jaren, hier gegeven, niet verdiend brood etend... Ér mogen er onder zijn, die mis schien door luiheid of onwil tot deze vernedering gekomen zijn, zeker is ook, dat er knappe menschen kwa men, die zich schaamden te komen, en het zeker niet dan door den nood gedwongen deden. Onder deze hongerigen ook oude, afgeleefde menschjos. Moedertjes en vadertjes met krom-gebogen ruggen, te oud om nog iets te verdienen, en geheel overgegeven aan de weldadig heid Enkele moedertjes brachten een kannetje of keteltje mee, om wat kof fiedik te krijgen om thuis nog eens op te warmen en af te trekken! Laten we eindigen met een verzoek, om het werk dezer commissie gelde lijk te steunen. Er wordt een goed werk gedaan. Is t geen heerlijke ge dachte, ;nee te werken, dat de arme kinderen en ook arme groote men schen voor honger gevrijwaard wor den De dames en heeren dezer commis sie offeren zooveel voor deze armen op. Laat het publiek hen dezen moei lijken arbeid verlichten, door de gel delijke zorgen te verlichten. ORGELBESPELING op Donderdag 7 Jan. 1909, des nam. van 2 tot 3 uur, in de Groote- of Sint» Bavokerk, door den heer W. EZER- MAN. Programma: No. 1. Prélude en Fuga No. 3, Men delssohn. No. 2. Adagio, Kühmstedt. No. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga. No. 4. Canzonette, A. Maillij. No. 5. Axia Litaneij, Fr. Schubert. Een waaghals. Gistermiddag ongeveer "en uur wer den de voorbijgangers opgeschrikt door het erbarmelijk hulpgeroep op het Zuider-Buiten Spaarne tegenover de bleekerij van den heer Houtkamp van een jongen, die midden in het Buiten-Spaarne door het ijs was ge zakt. Niemand geloofde, dat de jongen nog gered kon worden, maar bovenge noemde heer gaf lange touwen en de ze werden hem toegeworpen. Een pakte hij en zoo werd hij naar den kant getrokken en gered. Die zal voorloopig wel niet moer op het ijs komen! Mogen andere roekeloozen zich er aan spiegelen I Gemeenteraadsverki ezing. Gisterenmiddag is nog een Candi da aü ijst ingeleverd voor den heer J.. J oosten (den candidaat der S. D. A. P.) xdJe voor district III gesteld ls. Militaire Zaken. Aan den sergeant Tcensma van hoi 10e regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst, toegekend te rekenen van 13 Januart e. k.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1