Weerbericht MEDEiDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 7 Jan. 1909. Hoogste barometerstand 778.7 m.M. te Coruna (Spanje)laagste 744.0 tn.M. te Christianiasund (Westkust v. Noorwegen). Verwachting tot den avond van 8 Januari WindMatige tot krachtigen Wes telijken tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: meest ewaar bewolkt, waarschijnlijk regen buien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 777 m.M. Therraoraeterstand te Haarlem. Donderdag 7 Januari Hoogste gisteren 9 uur F. 84 Laagste hedennacht F. 84 Hedenmiddag te 12 uur F. 41 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. per regel. F. P. REICHËRT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. KEIJSER'S Schoenenmagazijn. i 32 Lange Veerstraat -f -r -f -4- Fijt. Directe verlichting van de Verschrik- k'lijh pijnen; genezing in enkele dagen door Kloosterbalsem. Vertel het aan iederen lijder en gij doet ten goed iverk. Prijs per pot 0.35, 0.75 en ƒ.1.20. Lel op den rooden hand met handteskening L. I. Akker* fr-fe -f*-fr-fc gulden aan bankpapier (z'n spaar potje) in den zak. Do feestvierder werd zóó dronken, dat hij ergens aan den weg neerviel en eerst 's morgens wakker werd. Toen miste hij z'n geld. Later bleek, dat een 18-jarige -jon gen liet geld gekaapt had, en wel in den tijd dat de feestvierder sliep. Veertig gulden heeft de Jongen op 'de kermis verteerd, maar toen volgde de aanhouding. Heden stond de jeugdige zakken roller terecht. Het O. M. vond dit een ernstig feit, dat- zwaar gestraft moet worden. Z.E.A. wilde evenwel aannemen, dat de jongen 't meer uit onbezonnen heid gedaan heeft, daar hij overigens goed bekend 6taat, De eisch luidttwee maanden ge vangenisstraf. Bachconcert. Dinsdag zal het derde Bach-concert gegeven worden. Het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam zal uitvoerenSym- phonie No. 1. van Joh. Brahms, Psy- ché et Eros uit Psyché, van C. Franck en Ouverture No 3, van L. v. Beet hoven. Als solist treedt op de heer Fritz Kreisler, violist, uit Weenon, lid van verdienste der Haarlem3che Bach- vereenigüig, die rnet orkestbegelei ding zal voordragen Concert van F. Mendelssohn-Bartholdy, en Introduc tion et rondo Capriccioso, van C. Saint-Saëns. Huldeblijk aan II. M. de Ko- ningin. Op initiatief van mevr. Boreel van Hogelanden heeft zich onder het eere voorzitterschap van mevr. Vaö Tien hoven een comité gevormd, bestaan de uit eonige dames hier ter stede en de echtgenooten der burgemeesters van Bloemend aal. Heemstede, Velsen, Schoten, Spaamdam, llaarlemmerlie- de c. a., Zandvoort en Beonebroek, dat zich ten doel stelt oen huldeblijk namens de vrouwen uit alle standen der genoemde gemeenten aan H. M. de Koningin aan te bieden ter gele genheid van de aanstaande heugelij ke gebeurtenis in ons Vorstenhuis. Stoom boo tdiensten. Thans is ook de vaart naar Leiden on Rotterdam weer hersteld. De boo ten ondervinden evenwel nog veel vertraging. Anders wordt de reis naar Rotterdam in een kleinen dag ge maakt, terwijl de booten die Dinsdag morgen van hier vertrokken zijn eerst heden in Rotterdam aankomen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 30 Decem ber tot 5 Januari zijn to Haarlem voor gekomen 6 gevallen van Roodvonk, Te Heemstede 1 geval van Rood vonk. Arti ot ReliglonU Men schrijft ons: Dinsdagavond hield bovengenoem de vereeuiging eene huishoudelijke vergadering, waarbij bijna zonder uit zondering alle leden tegenwoordig wa ren. Na een inleidend woord van den voorzitter en afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd het eero-1 idmaatschap bij acclamatie aangeboden aan de dames-solisten, waarna de installatie dei- nieuwe eereledeu volgde. Ten slotte werd op voorstel van het bestuur, onder gewel dige toejuichingen besloten, een 3e uitvoering van het Kerstmis-Drieko ningen Oratorium te geven op 14 Ja nuari a.s. in de Sociëteit Vereeniging. Niet alleen de ledeh der vereeuiging, ook verscheiden medewerkende groepen, waaronder niet het minst de ontwerper dier groepen, de kunstschil der Fr. Loots, hadden van hunne be langstelling blijk gegeven, door bij woning dezer vergadering. In gezellig en opgewekt samenzijn bleven allen nog geruimen tijd bijeen, waarna met een woord van dank en de beste wenschon voor een even schit terenden uitslag, nis de voorafgaan de uitvoeringen, de voorzitter de ver gadering sloot. RAAD VAN STATE. Bij Koninklijk besluit gister mede gedeeld in de openbare vergadering van den Raad. van State, afd. voor de geschillen van bestuur, is gehand haafd het besluit van Gedeputeerde Staten va nNoord-Holland, waarbij goedkeuring werd onthouden aan een besluit van den Raad der gemeente Haarlem, houdende verbod dat gebou wen worden gebouwd of herbouwd op verschillende gronden welke ingevol- i ge vroeger Raudsbesluit Ln de naaste toekomst voor den aanleg van straten en pleinen zijn bestemd. Aangenomen werd hierbij dat feite lijk het bouwverbod zich bepaalt tot minder dan een derde gedeelte van den grond van één en denzelfden ei genaar, maar, daar de bebouwing van den overigen grond krachtens de bouwverordening is uitgesloten, zou het bouwverbod tengevolge hebben dat toch meer dan een derde van den grond aan de beschikking van den ei genaar zou worden onttrokken, RIJDERES OP KUNST- SCHAATSEN. Dat Haarlem een goeden naam heeft op het gebied van sport is alge meen bekend. Dat een kunstschaatsen- rij deros ook tot Haarlem's ingezete nen behoort, wisten we tot dusver echter niet. Daarover wordt ons ge- meid, dat mej. T. Noordewier reeds verschillende prijzen in wedstrijden voor schoonrödsu heeft behaald, be staande in gouden en zilveren medail les, en dat zij nu uitgenoodigd is een maand lang twee uur per dag haar kunst in schaatsenrijden te vertoonen op de kunst-ijsbaan te Berlijn, tegen f 1500 salaris. Of zij zeul gaan is nog niet be kend. O u d-0 nderofficieren. Onder de mededeelingen, die de burgemeester Woensdag ln den ge meenteraad heeft gedaan, komt voor, dat Mevrouw Visser van Hazerswou- de—Van Merlen te kennen heeft gege ven, geen gebruik te zuilen maken van hot aanbod, om op eene andere plaats dan aan de Leidschevaart grond van de gemeente te koopen, om daarop een schietbaan op te richten. Uit deze afwijzing zou men kunnen afleiden, dat er in het geheel geen schietbaan zal komen. Dit is evenwel volstrekt niet het geval.- Mevrouw Visser van Hazerswoude heeft een stuk grond gekocht aan de Schouw tjeslaan, voorbij de tuinen der bloe misterij bij de firma Duys, en daarop zal een schietbaan worden gesticht, die wel verre van te gelijken op een pakhuis niet bovenwoning, zooals ze genoemd is een fraai gebouw zal worden. Het terrein behoort nog juist onder de gemeente Haarlem. Dit is even wel geen bezwaar,* daar wat de hin derwet betreft de goedkeuring voor de eerst aangewezen plaats reeds was verkregen en dus ook hier wel geen bezwaren zullen worden geopperd. GRATIS BROOD- EN KOFFIE- UITDEELING. Deelnemers waren heden 1025 kinderen en 275 volwassenen. Ingekomen giften Bij den heer H. London S. G. C. f 10, N. N. d, van twee dienstmeisjes f2.-. Bij den heer A. F. H. v. d. Vaart, N. N. f 1, personeel firma Vroom en Dreesman f 5.14. Bij den heer W. B. Guskems Elec- tr'ciens en instrumentmakers van de II. IJ. S. M. 2.25, v. d. S. f 5. Bij den heer II. van Niel Hz., pen ningmeester K. f 10, M. f5, .1. B. 710, M. W. J. P. f 0.50, Nieuwjaars fooien personeel Postkantoor f 9.86 1/2 R. 10. G e v. V o o r w. Een zilveren puternoster, bij J. Haak, Jordensslraat 29 Een kinderflanel, bij M. Gigengack, Sophlastraat 27. Ëen hondenrnuilkorf, bij B. Lange- veld, Kousenbandstraat 4 B. Een medaillon, waarin drie por tretten, bij B. Brakel, Sophiaplein 8. Een lorgnet, bij J. Schilpzand, Mo- rinnesteeg 10. Een zilveren schakelarmband, bij A. Scheen, De Kcystraat 6 rood. Een ceintuur met gesp. bij W. Huij- gers, Amsterdamschevaart 48 rood. Aangifte is gedaan: van het wegloopen van een hond van het verliezen van een gouden oorknop, voorzien van een diamant. Cursus voor gasfitters. De heer K. H. Blokhuis, adjunct directeur van de gemeente-lichtfabrie ken, geeft in de Ambachtsschool een cursus voor hen, die belang hebben bij het fittersbedrijf. Up deze belangrijke zaak komen wij nader terug. Electrlsehe Straatyerllch- ting. Er bestaan plannen tot uitbreiding van de clectrische straatverlichting. Men weet, dat indertijd een voorstel van B. en W. om enkele straten, be halve de nu verlichte, daarvan te voorzien, werd ingetrokken, omdat toen vair alle kanten werd verzocht, nog eenige straten méér in het com plex op te nemen. Wat nu overwogen wordt, gaat ver. der dan bovenbedoeld voorstel. Se dert de uitbreiding der centrale is deze tegen meerdere levering opge wassen. Voor de slachtoffers in Italië. 1-lier ter stede heeft zich een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt gel den bijeen te zamelen voor de slacht offers van de aardbevingen Ln Zuid- ltaiië en op Sicilië. Genoemd Comité is samengesteld uit da heer enJhr. Mr. J. W. G. Bo reel van Hogelanden, Mr. N. G. Cnoop lvoopmans, Mr. A. A. Pélériu, Dr. J. Nieuweuhuyzen Kruseman, en Jhr. F. Teding van Berkhout. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Inbrekers op het spoor. Het zilverwerk, afkomstig van een te Bloemendaal gepleegde inbraak, dat Maandagavond in een zilver- en goudsmidswinkel te Amsterdam werd verkocht, bestond uit twaalf lepels en vorken, zes lepels en vorken van een ander maaksel, zes dessertlepels en vorken, een grootere vork en lepel met wapen, een dessert-vork en lepel (spatel), zes enkele lepels, twee des sertvorken, een sauslepel, een taart- j schep, een gember-vork en -lepel, 2 bonbon lepels, waarvan een defect i6 en drie kurkdoppen. De winkelier betaalde voor een en ander de volle zilver waarde, zijnde in het- geheel f 107.50. De verkoopers wa ren twee als heeren gekleede perso nen. Daar de winkelier pas in den winkel kwam, toen zijn zoon reeds met hen in gesprek was, en het we gen en taxeeren van het zilver al zijn aandacht vorderde, heeft hij de beide personen niet goed kunnen opnemen. Geen der verdachten heeft hij dan ook herkend. Het zilver werd 's avonds te half elf ongeveer ten verkoop aangeboden. Nog dienzelfden avond bemerkte de winke lier, dat het vermoedelijk tot het te Bloemendaal gestolen zilver behoor de en waarschuwde hij diensvolgens de politie. De argwaan van den winkelier werd vooral opgewekt door het feit, dat de verkoopers hun plan te kennen gaven, een paar weken later ook een antieke zilveren koffiekan, theepot en melk kan te koop aan te bieden, welke voor werpen eveneens tot het vermiste be- hooren. Het zilverwerk was reeds vroeger bij den juwelier Speijer te koop aan geboden, die-het echter niet wenschte te koopen. (Tel.) We kunnen hieraan toevoegen, dat de gestolen voorwerpen afkomstig zijn van do inbraak die onlangs plaats had in de dokterswoning van 't ge sticht „Meerenberg". Men meldt ons, dat in de vergade ring der Ant.-Rev. Kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Bloemen daal met algemeene stemmen i3 be sloten, om in de vacature in den raad, ontstaan door het bedanken van den heer N. Rouwens te stellen den heer Jhr. Dr. M. F. van Lennep, wonende in Aerdenhout. HEEMSTEDE. De gasfabriek wordt heden in ge bruik gesteld. Maandag wordt begonnen met de straatverlichting, Dinsdag met de le vering aan particulieren. SLOTEN. Bij besluit van Ged. Staten van N.- Holland van 30 December jl.is ver klaard, dat Hermanus Christiaan Pe trus Beyllonse, niet eervol ontslagen onderwijzer aan de openbare lagere school te Sloterdijk, gemeente Sloten zijne bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. (N.R.Ct.) Binnenland HOFBERICHTEN. Naar „De Maasbode" uit goode bron verneemt, is het door enkele bla den medegedeelde bericht, ais zoude mejuffrouw G. Reeling Brouwer, hoofdverpleegster in de Rijkskliniek van prof. Kouwer, te Utrecht, be noemd zijn tot verpleegster van H. M. de Koningin, van uilen grond ont bloot NEDERLAND EN VENEZUELA. Woensdag had te 's-Gravenhage een vergadering plaats van het bestuur van het „Comité voor Vrede cn Over leg met Venezuela". Wegens de £un- stige wending, die het geschil tus- schen Nederland en Venezuela thans genomen heeft, werd besloten: lo. op de eerstvolgende ledenvergadering voorstellen te doen, ten einde het co mité verder als Vredebond te doen voortbestaan: 2o. den vredesgezant dr. Paul, na öfloop van diens conferentie te 's-Gravenhage, namens het comité te begroeten. Daarna hadden nog ee nige besprekingen van huishoudelij- ken aard plaats. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. In de Dinsdag te Hilversum ge- houdlen gedelegeerden-vergadering der afdeelingen van de S. D. A. P., werd de groslijst voor de Kamer-con- didatuur alphabetisch vastgesteld al dus: Mendels, Thomassen, Vader en v. d. Woerden. Er zal nu in de afdee- ikig gestemdworden. (Volk). Nu het gerucht weer loopt dat de heer mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer, niet voor een her kiezing in aanmerking wenscht te komen, kunnen wij melden, dat daar omtrent nog niets met zekerheid is te melden. (N. CL) HET ROODE KRUIS. Men meldt uit Den Haag Bij do gisteren plaats gehad heb bende installatie van Z. K. li. Prins Hendrik als voorzitter van de vereen1- g'ng^„Hot Nederlandsche lioode Kruis", beeft de onder-voorzitter van het hoofdcomité, jhr. mr. S. Laman Tnp, een rede gehouden. Het was ons oen groote voldoening on een hooge eer, dat Uwe Koninklij ke Hoogheid daartoe bereid is ge weest, en wij zijn H. M. onze geliefde en geëerb'edigde Koningin dankbaar, dat het Haai- behaagd heeft, U tot onzen voorzitter te benoemen. Van Uw optreden en Uw werk ver wachten wij veel goeds voor onze ver eeniging, ook om meerdere belang stelling op te wekken voor haar stre ven in tijd van vrede. Want al hebben wij steeds onder vonden, dat «n moeilijke dagen, in tijden van oorlog en onrust, het Ne- derlandsch volk ons od onze roepstem ter zijde stond en in alle opzichten ons werk steunde <>u hielp het is bezwaarlijk het besef te doen door dringen, dat ook in rustigen vredes tijd de arbeid noodig is, om de noodi- ge voorbereiding te verkrijgen en ge reed te zijn ais ile oorlog komen mocht. Die voorbereiding is thans in wor ding. Wij hopen, dat het Uwe Koninklij ke Hoogheid gegeven zal zijn, die tot stand te brengeui. Het zal wel overbodig zijn. Uwe Koninklijke Hoogheid de verzekering te geven, dat wij leden van het hoofd- conüté, u gaarne, zooveel in ons ver mogen staat, zuilen steunen in de taak, die U als voorzitter wacht, en dat het ons eene eer zal zijn, onder liwe leiding in het belang van het Boode Kruis werkzaam te zijn. Na de rede zeide spreker „En hiermede verklaar >k Uwe Koninklij ke Hoogheid Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, geïnstal leerd als voorzitter van het hoofd- coimfc der vereeuiging „Het Neder landsche Boode Kruis", en verzoek U, de leiding der vergadering op U te willen nemen." De Prins antwoordde op deze rede Mijne Hoeren l „De hartelijke woorden, door den ondervoorzitter van het Nederland sche Roode Kruis namens u tot mij gesproken, cn waaraan u allen uwe instemming hebt willen geven, heb ben mij diep getroffen en mij zeer dankbaar gestemd. Of het mij gegeven zal zijn, te kun nen voldoen aan de verwachtingen, die men wellicht van mij als voorzit ter koestert, zal de toekomst moeten loeren. Wel kan ik u do verzekering geven, dat ik mij met mijne beste krachten geheel zal wijden aaa de belangen von het Nederlandsche Roo de Kruis, hopende, dal ik steeds zal mogen rekenen op uw aller krachtige en goede medewerking." De installatie had plaats in eene bijna voltallige vergadering van het hoofdcomité. Tot de afwezige leden behoorde de secretaris van het hoofd comité, de heer Vervloot, die sedert kox*t ongesteld is. AARDBEVING IN ITALIë. Gisteren werd voor een verder be drag van ca. 3000 op de lijsten inge schreven, zoodat het totaal der in schrijvingen te Amsterdam thans ruim f 56.000 bedraagt. De heeren Hope Co. hebben op re kening van de te Amsterdam ontvan gen bijdragen 100.000 lires naar het comité te Rome geremitteerd. BRANDEN. Te Gouda brandde liet R. K. So ciëteitsgebouw geheel af, waarbij een vrouw om het leven kwam. HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN Het N. v. d. D. deelt mede, dat aan mevrouw I. van Emstede-WLnkler, leerares aan de bekende Rijksschool voor Kunstnijverheid in het Rijks- Museum te Amsterdam, de zorg voor het borduurwerk van een wiegekleed esn deel van het huldeblijk zal toevertrouwd worden. Het kleed, dat H. M. droeg bij de in huldiging In de Nieuwe Kerk en bij haar huwelijk, was ook vervaardigd on dei' leiding van mevrouw van Em- stede-Winkler, herinnert het blad. NEDERLAND EN DE BRUSSEL- SCIIE TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen, is thans bij het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel in overweging, een plan van een gebouw voor de Nederland sche afdeeling der Brusselsche Ten toonstelling van 1910, waarvan de kos ten op f 100.000 begroot worden. Het plan is ontworpen door den architect, den heer W. Kromhout Czn., te Am sterdam. (Tel.) DE CULL1NAN-BEWERKERS. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau, de heeren J. Asscher, lid der fir ma J. Asscher Co., te Amsterdam, wonende te Parijs, en A. zich noe mende II. Koe, diamantslijper bij voormelde firma, wonende te Am sterdam. DE S. D. A. P. In „Het Volk" wordt in een redac tioneel artikel, dat echter, naar wordt meegedeeld, niet de meening weer geeft van de geheele redactie, maar van een deel der redacteuren (zooals men weet. heeft „Het Volk" een zg. republikeinsche redactie), gepleit voor het houden van een buitengewoon congres. Het artikel eindigt: Het betreurende, dat door de opvat ting van het P. B. een buitengewoon congres niet meer zoo spoedig belegd kan worden, als wij het ons hadden voorgesteld, herhalen wij tot de partij- gonooten onzen raad: stemt voor een •buitengewoon congres. Maar wij voe gen erbij: stomt er in dien zin voor, dat gij alleen oen buitengewoon con gres wenscht, om zoo spoedig moge lijk, en definitief, d. w, z. door be sluit van de hoogste instantie, het congres, aan de verwarring in de par tij een einde te maken, maar verbindt aan uw stern niet de bedoeling, om reeds met dat referendum een beslis sing over de houding van bet Partij bestuur en dus over het gedrag der Tribune-redactie te vellen. Dat kan eerst op het buitengewoon congres zelf geschieden. POLITIEHONDEN. In den nacht surveilleerde op het Bezuidenliout te 's-Gravenhage een agent, van do politiehonden-brigade met- zijn hond. Het dier snuffelde in donkere hoeken en gaten, bleef eens klaps staan en waarschuwde zijn meester met het voorgeschreven kort geblaf, dat er onraad was. De agent, ter plaatse komende, zag een man icn bewu.steloozen toestand met een bloedende hoofdwonde op den grond liggen. Naar het naastbij gele gen politieposthuis gebracht, bleek, dait de bewustelooze kennelijk tn staat van dronkenschap was neerge- Door de waakzaamheid van den vallen. hond is liet voorkomen, dat de man den geiieelen nacht onder den blooten hemel is blijven liggen, want voor de surveilieereiTde agenten zou hij onop gemerkt gebleven zijn Eenige nachten te voren sneed een der andere politiehonden een paar stroopers op den Raamweg den pas af toen zij op nadering van den bege leidenden agent het hazenpad kozen. („N. CL") DE AANHOUDER OVERWINT. Tot de gelukkigen, die bij de laatst gehouden machinisten-examens het diploma A mochten verwerven, be hoort iemand, die dat. reeds 7 maal vergeefs had beproefd. LANDVERHUIZERS. Gedurende het jaar 1908 passeerden Oldenzaal per extra- of per gewone treinen slechts 4554 landverhuizers te gen circa 30.000 in 1907. Van dezen waren er 3807 voor rekening der Hoil. Amerika-linie bestemd voor Canada, 3S3 voor 't Anglo-Continent. Reisebu- reau voor de Engelsche lijnen en Lon den en 354 voor de Kon. Hoil. Lloyd naar Zuid-Amerika. Deze behoorden tot de volgende nationaliteiten: Rus sen, Polen, Zweden, Hongaren en Duitschers. Van Amerika zijn circa 40.000 per sonen (in 1907 pl.m. 25.000) over Ol denzaal teruggekeerd met bestemming voor Rusland en Oostenrijk. (Dat het aantal terugkeerenden zoo groot is in vergelijking van hen, die over Olden zaal naar Amerika en elders verhui zen, vindt zijn verklaring hierin, dat nog geen vierde gedeelte van laatst genoemden over Oldenzaal reizen, ter wijl de terugkeerenden nagenoeg al len per extra-treinen langs die plaats worden vervoerd). Het aantal landverhuizers, dat van Amerika repatrieerde, was veel groo- ter dan ooit te voren. Thans schijnt hierin weder verandering te komen, zoodat de toestan din 1909 waarschijn-! lijk gunstiger zal worden. Op alle lij nen zijn tengevolge van dien ongun stiger toestand de passagiersprijzen gemiddeld met 24 gulden verhoogd. ZAAD VAN DUIZEND JAAR. Uit Hunsingo meldt men aan de „K. R. Ct." Een der grootste terpen of wierden in ons land is die te Rasquert (Baflo). In den zomer van 1908 begon men aan de oostzijde een gedeelte af te graven om de aarde elders tot grond- ver bete ring aan te wonden. Op de hoogste plaatsen werd tot een paar meters afgegraven en in den bodem, die nu door het zonlicht beschenen werd, begonnen waterwilgen op te schieten. Men verklaart den groei der wilgen uit het daar aanwezig zijn van wilgenzaad welnu, die verkla ring is zeer aannemelijk, maar dan heeft het zaad duizend jaren diep in den grond gelegen en toch zijn klem kracht behouden. Gemengd Nieuws EEN DORP AFGEBROKEN EN VERPLAATST! Bij de werkzaamheden, om het stroomgebied van de Oder tegen hoog water te beveiligen, is men nu tot het dorp Ottag Ln den kreits Ohlau ge vorderd. Dit dorp zal in zijn geheel nu naar het riddergoed Baumgarten, dat vrij van hoogwater is, verplaatst wor den. De gouverneur van SilcziS heeft de plannen ter inzage laten neerleg gen en geeft gelegenheid, orn bezwa ren tegen de uitvoering van het plan in te brengen. TRAGISCH SPOORWEGONGELUK. Een spoorwegongeluk, dat rnen- schenlevens eischt, 's, het spreekt van zelf, steeds tragisch. Doch nog meer verdient deze kenmerking een spoorwegongeluk, dat in Sicilië plaats had. Bij een botsing tusschen een personen- en een goederentrein nabij Cattania kwamen namelijk vijf ge wonden om, die met groote moeite uit de puinhoopen van Messina waren gered. EEN NIEUW GEMEENTELIJK BEDRIJF. In de ongeveer 40.000 zielen tellen de 8 tad Weissensee is op den lsten September van gemeentewege een restaurant geopend. Men krijgt daar voor 30 pf. soep met groente, vleeseü en aardappelen, vocv 20 pf. dezelfde portie zonder soep. Eet: kop koffie kost 5 pf., een boterham met boter i pf. Sterke drank wordt niet geschon ken. De coaitróle op dezen gemeentelijken, restaurant wordt door eenige dames uit dc burgerij uitgeoefend. Letteren en KrsnsS JUSTUS VAN MAUIUK Jr. De zoons van Justus van Meurik Jr. henben in de nalatenschap van hun vader een onuitgegeven schels gevon den van „Joris Komijn op de tentoon stelling te Amsierd un ln 1883". Dezo schets, aldus meldt hel „N. v. d. D.", znl de aanstaande week verschijnen. Leger en Vloot HUZAREN. De Minister van Oorlog wil, ter vervanging van een eskadron von het lste regiment huzaren, do eskadrons van het 3de regiment van dat wapen uit 's-Gravenhage, beurtelings voor een jaar detacheeren te Amsterdam. zulks Ln verband met de plannen, om twee eskadrons van liet lste regiment huzaren te Ede en de beide andere te Amersfoort garnizoen te doen hou den. KOLONIALEN. Gedurende de maand December 1908 zijn er te Harderwijk 123 man aan ge- nemen voor den kolonialen militairen dienst, waaronder 5 vreemdelingen en 9 van andere korpsen overgenomen. Naar de koloniën vertrokken geen troepen in deze maand. Uit Ooftt-Ind'ë keerden terug 11 miliciens, die met groot verlof huiswaarts keerden. Gedurende het jaar 1908 werden in het geheel aangenomen 1337 man, waaronder 107 vreemdelingen en 137 van andere korpsen overgenomen. Naar Oost-Indië vertrokken in 23 detachementen 93 onderofficieren eu 1100 minderen. Naar West-Indië vertrokken 12 man 6 bestemd voor Curasao. De laatste vier jaren was het aan tal aangenomeaen respectievelijk 941, 728. 664 en 723 en uitgezondenen 917, 693, 611 en G79, waaruit blijkt, dat de koloniale werving in 1908 zeer bevro digend is geweest. Sedert 1S98 zijn de hierboven aan gegeven cijfers niet bereikt. Ourgeriijke Standi GETROUWD: 7 Jan. Mr. J. C. v. Oven en M. C. v. Doorn; G. Jongkamp en A. C. Schoo- BEVALLEN: 5 Jan.: M. Dirken—Meiland d. 7 G. de Bruin—Bosman z. 6 B Eckhardb v d. Maas z. 7 C. G BrouwerRade maker d. 0 H. Plaalzer v. d. Hull—» Graue d. J. v. d. Vecht—de Vendt z. C. Sips—Prinsen d. J. Veens traMid dendorp z. OVERLEDEN: 6 Jan.: S. M. MazurelCarton, 79 j., Maerten v. Heemskerkstr. C .M. F, Blauwkuip, 67 j., Zuiderstr. 7 H. v. d. Eijkhof. 64 j., Wagenmakerslaan; J. P. Posch—Winkel, 46 jaar, Zuiderstr. Amsterdamsciie Beurs. Openingskoersen van 7 Jan. 1909, medegedeeld door LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDS ENMARKT was vast: Ned. Certificaten 76 7/16, 90 TiS, Russen 93 3/4. ZUID-AMERIK. STAATSFONDSEN Peruanen 9 5.'8. TABAIvSAANDEELEN: Bindjey 107, Deli 470, Nieuwe Asahan 101 1/2, Rot terdam Deli 395, Senembah 425. PET RO LE UM A A N EELEN stil. Ko ninklijke 3181/2, Sumatra Palem- bang 118. MIJNAANDEELEN vast. Ketahoens 168, 263, Redjang Lebong 1040. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende vasL Atchison 99, Denver 37 3/4, Erie 33 5/8, Kansas 39 3/8 en 71, Missouri 4013/16, Bock Island 249/10, Southern Railway 26 1/4, Union Paci fic 1801/4, Wabash 19 1/4, Steels 51 7-8 —2, Carren 481/2. CULTUURWAARDEN. Vorstenlan den 1381/2. telegrammen DE AARDBEVING. MESSINA, 6 Jan. (Reuter.) Op ini tiatief der afgevaardigden verecnig- den zich heden op de puinhoopen van Messina, in tegenwoordigheid der overt vende bewoners, de sena tor Durante, de afgovanidi gelen Pantana, Taranda De Felkè, MiciioL, ci, Salvatore, Orlando Gurciani. Ruc.' celli, die een mol ie hebben snngeno- rnen, waarin zij eenstemmig de histo rische en nationale behoeften uiteen zetten, om Messina to doen herleven; zij spraken vertrouwen uit, <lu ooit het parlement op die wijze uiting ge ven zal aan den wecseh dér natie on der beschaafde wereld, en hopen dat door afdoende maatregelen mee Mes sina nieuw leven zal kunnen geven. ROME, 6 Jan. (Reuter.) E*u aard schok voltooide de veinle'iging van het kerkhof te Messina een der mooi ste van Italië. Sport es Wedstrijden VOETBAL. „De Sport" keurt af. dat Zondag d& wedstrijden onoaaks den dikken mist doorgingen Men ton niet eens. va.:i doel tot doel zien, en e«a jro-'l deel van de toeschouwers was riet in slaat hot spel te volgen. De courantenver slagen spraken van een ir.Lst, wauriiï spelers, scheids- en grensrechters plus don bal af en toe verloren gingen. Do toeschouwers zag&n niets zoo af en toe hoorden ze gejuich en duo wisten ze, dat er gedoelpunt was. Het leek meer op een schimmcnvertooning, dan op een voetbalwedstrijd. „De Sport" zogt niet, dat een voet* bal wedstrijd mot een publieke ver ma* kelijkheid» mag worden gelijkgesteld, al heeft het er tegenwoordig veel v an.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2