ceremonieel dat voor Ministers fe voorgeschreven. De Haagsche correspondent der Tel. schrijft: Zichtbaar groot Is hier ter stede de deelneming in het poltseling overiij- ien van minister Bevers. Zijn schok kende dood vormt het onderwerp van velerlei gesprekken. In de Katholieke kerken werden hedenmorgen bijzondere gebeden voor de zielerust van den overledene uitge sproken. Het departement van Water staat is geheel gesloten. Alle gordij nen zijn neergelaten en de deuren rijn dicht. Ik hoorde verluiden, dat de minis ter-president, mr. Heemskerk, reeds heden uit Engeland naar hier terug- koert. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft gister voormiddag, ook uit naam van H. M. de Koningin, een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij mevrouw Bevers. RAAD VAN STATE. Z. K. H. de Prins heeft Dinsdag de algemeene vergadering van den Raad yan State bijgewoond. ONDERSCHEIDINGEN. De Koning van Portugal heeft naar aanleiding van het tot stand komen van het Timor-tractaat. benoemd tot Grootkruis in de orde van Jezus Chris tus mr. Th. Heemskerk, tijdelijk voor zitter van den Ministerraad en minis ter van binnenlandsche zaken: tot ridder dier orde jhr. mr. G. W. van Tets, adjunct-commies bij het depar tement- van buitenlandsche zaken. NEDERLANDSCHE ADEL. De minister van Justitie brengt in herinnering, dat zij die tot den Ne- derlandschen adel behooren, gehou den zijn aan het Departement van Justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad heb bende geboorten, huwelijken en sterf gevallen, door inzending van gelega liseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. VEREERENDE OPDRACHT Onlangs is de heer Jos. C. van Doo- ren, technisch directeur van de Sche- veningsche .Electriciteits-maatschap- pij, door den magistraal der gemeente Schwerin, in Mecklenburg, uitgenoo- digd, hem te advlseeren in zake sto ringen (bevingen) voorkomende door het gemeentelijk electrisch bedrijf al daar. Naar wij thans vernemen, heeft de heer Van Dooren aan deze uitnoo- diging gevolg gegeven en is het hem feeds spoedig gelukt de oorzaak van liet euvel te ontdekken en tot tevre denheid van den Schwerinschen magis iraat te verhelpen. ZUID-AFRIK AANSCHE VEREEN1GING. De Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Vereenig in g heeft aan haar le dental duidelijk kunnen merken, den laatsten tijd, dat hier te lande de be langstelling in Zuid-Afrika is ver flauwd, wat wel onvermijdelijk was, en ook in vele kringen de genegen heid voor de Afrikaanders is vermin derd. Om die belangstelling en die ge. negenheid weer op te wekken zal het hoofdbestuur van de N.Z. A. V. vlug schriften uitgeven, waarvan liet eer ste nu is verschenen onder den-naam: Waarom Is het noodig, lid der N. Z. A. V. te worden of te blijven? Het is met overtuiging geschreven en toont groot vertrouwen in wat ons volk en in 't bijzonder de N. Z. A. V. nog doen kan voor het behoud van taal en volksaard van de Hollandsch spreken de Afrikaanders. Op een vergadering, die het hoofd bestuur den 19en December met voor zitters van eenige afdeelingen heeft gehouden, is nog een ander vlug schrift, met prenten, ter tafel gelegd, dat verspreid zal worden en bestemd ls om in Zuid-Afrika de aandacht te vestigen op de beteekenis van de Ne- dorlandsche markt als afzetgebied voor Zuid-Afrikaansche producten. Die producten zouden dan nog al tijd niet vreemde stoomschepen aan gevoerd. moeten worden, want, naar het bestuur meedeelde, van een Ne derlandsche lijn op Zuid-Afrika komt vooreerst niets. EEN EXCURSIE. Naar de Tel. verneemt komt vorst von Bülow iu Mei met 100 Duitsche landbouwraden ons land bezoeken en zal een excursie door de veenkolonie worden gehouden. TARIEFVEREENIGING. Te 's-Gravenhoge is de jaarvergade ring der Tarief-vereeniging gehou den. Uit het jaarverslag van den se cretaris oleek, dat het getal leden is gestegen tot 71 en dat thans 25 uitga ven zijn verschenen. De rekening en verantwoording van den penning meester sloot met een batig saldo van 13*3 Besloten werd overeenkomstig de tot dusverre gevolgde gedragslijn bij de aanstaande verkiezingen geen candidaten aan te bevelen, doch door het voortgaan met het uitgeven van geschriften en andere gepaste midde len een rationeele verhooging van het tarief van invoerrechten en daar door den nationalen arbeid te bevor deren. Tot leden van het bestuur werden gekozen de beeren H. W. E. Struve, oud-directeur der Rijksverzekerings bank.. te 's-Gravenhage, P. van Vliet Jr., lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, te Rijswijk, en J. C. F.. Slotemaker, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijn- sen te Amsterdam. UTRECHTSCHE NOORDHOLLAND- SCHE-VECHTSTREEK Eenige bewoners der Utrechtsclie- Noordhol 1 andsche Vechtstreek hebben «en vereeniging gesticht ter verdedi ging hunner gemeenschappelijke be-! langen, en wel in het bijzonder om te bevorderen: le. dat de wisselende waterstanden der Vecht worden geregeld: 2e. dat de ultgeveende plassen zoo spoedig mogelijk worden droogge maakt. MIJ. TER BEVORD. VAN PHAR- MACIE. Door het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij ter bevordering der Phormacie is, naar aanleiding der motie van het departement Noord-Hol land, aangenomen op de 56e algemee ne vergadering, in 1907 te Amsterdam gehouden, rapport uitgebracht over de vraag: „Kan en moet de Nederl. Maatschappij der Pharmacle omgzet worden in een vakvereeniging?" Hierop antwoordt het hoofdbestuur: „De Nederl andsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacle kan en moet niet worden omgzet in een vakvereen iging. „De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacle kan en moet echter wel de vakorganisatie der apothekers onder haar leiding ne men, medewerken tot het oprichten van vakvereen igingen, die trachten te steunen en bijeen te brengen als ai- deelingen der Maatschappij met zelf standig bestuur." KAMERWELSPREKENDHEID. Bij het laatste begrootingsdebat in de Tweede Kanier hebben de sociaal democraten, terwijl de heer v. d. Zwaag nog ontbrak, verreweg het meest van al .gesproken. De Haagsche correspondent van de „Tel." heeft het nageschreven en geeft verschillende lijstjes, waaruit dit duidelijk blijkt, Van de 1285 kolommen druks, die de „Handelingen" beslaan, praatten de zes soc.-dem. er 284, dus meer dan een vijfde vol, mr. Troelstra alleen 66! De meeste redevoeringen hield de heer Hugenholtz, 30. De heer Schaper bleef met 29 maar één bij hem achter. Beiden praatten elk 60 kolom vol. Ook van de interrupties komt het grootste doei op hun rekening 43 van de 139. De partij, die het ininst sprak, was de oud-liberale, hoewel de R.-Katho- lieken, die veel meer leden tellen naar verhouding van hun aantal onderaan op de lijst komen te staan. MUNTBILJETTEN. De Minister van Financiën brengt in de herinnering van het publiek dat ingevolge art. 2, 1ste lid, der wet van 31 December 1903, de gele genheid tot inwisseling der muntbil jetten nog zal openstaan tot 1 April 1909; dat krachtens het laatste lid van dat artikel de vorderingen, ontleend aan muntbiljetten, welke niet vóór 1 April 1909 ter inwisseling zijn aange boden, vervallen zullen zijn. De gelegenheid tot inwisseling slaat tot boveugenoeuiden datum open bij de betaaimecstei skantoren, alsmede bij de Nederlandsche Bank te Amster dam, bij hare bijbank en bij hare agentschappen en correspondent schappen der eerste klasse. DIERENMISHANDELING. Te Garijp (Fr.) heeft de politie pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren K. aldaar wegens ernstige dierenmis handeling. Zijn oud paard kon den wagen met grint niet trekken, waar op K. een bos stroo onder het paard neerlegde en liet stroo in brand stak. De vlammen verbrandden de huid aan buik en pooten, maar 't dier ging niet verderbet arme dier kon de vracht niet trekken en bleef op de plaats, hoe pijnlijk deze ook voor hem gemaakt wsa. RELLETJES TE ELBURG. Aangaande de relletjes te El burg meldt de Zw. Ct. het volgende Niet altijd is vroeger met klem de hand gehouden aan het toezicht op de naleving van wetten en verorde ningen. Hieraan kwam een einde, toen de tegenwoordige burgemeester aan het bestuur kwam en door het overlijden van een der veldwachters eu de ontslagneming van den anderen veldwachter, twee nieuwe titularissen werden aangesteld. In den beginne ging dit goed, hoewel sommigen hun bij hun solliciteeren al een pak slaag hadden beloofd, doch toen, ook inge volge aanschrijvingen van hooger hand, een 37-tal overtredingen en een 7-tal processen-verbaal werden opge maakt, kreeg do politie de schuld. Door eenige heethoofden werd beslo- len dit püchtvervullen betaald te zet ten. Daai-toe werd Nieuwjaarsavond uitgekozen. Nadat op dien dag met gullen hand door een persoon des middags om niet jenever was geschonken on uit gereikt, Worden de dronken geworden jongelui dos avonds door 'n paar op ruiers aangevuurd en opgestookt en de politie op allerhande lage wijze ge sard en uitgescheiden. Toen door het tactvol optreden der politie werd be merkt, dat hier niets was uitte rich ten, gingen een vijftal opgeschoten jongens in stilte naar de woning van derf burgemeester en wierpen daar eenige ruiten boven de voordeur in, om liet daarna op een loopen te zet ten. De burgemeester, naar buiten gekomen, stuitte op een troep opge wonden dronken jongens, doch hoe wel hij zich tusschen hen begaf en iien trachtte toe te spreken, werd hem dit door gilien en fluiten belet, en werd, toen hij zich omkeerde, met een steen gegooid. Van half elf tot half één bleef men toen om diens huis te keer gaan met zingen eu gillen, terwijl do burgemees. ter in de open voordeur het rumoer kalm bleef aanzien. Ook den wethou der Top werd een dergelijke serenade gebracht. Van een vechtpartij was geen sprake, de visschers hebben zich geheel buiten deze baldadigheden ge houden, en ook is het onwaar, dat de agenten maken moesten, dat zij uit de menigte kwamen, want steeds zijn zij daar geheel kalm tussohen geble ven, hoewel men trachtte hen Goor duwen en schoppen van de been te brengen en hen op lage wijze sarde en uitschold. De geheele zaak was vooruit beraamd en indien de politie niet met zooveel beleid was opgetre den, had zij ernstiger gevolgen kun nen hebben. HOE EEN KARTEL WERKT. Zeer aanschouwelijk vertelt de heer F. M. W(ibaut) in „Het Volk" in een, misschien gefingeerd, maar niet on waarschijnlijk gesprek hoe in Neder land het gloeilampkartel werkt. Twee vrienden ontmoeten elkander. Ze hebben elkaar in geen jaren ge zien. De een was vroeger directeur en mede-eigenaar van twee gloeilam penfabrieken in Venlo. „Hoe gaat het met je gloeilampenfabrieken vraagt de ander. „Liggen al jaren ©til. We hebben do machines uitgebroken en verkocht", Is het antwoord. „Kerel hoe vreeselijk voor je I" zegt de vriend meewarig. „Vree9elijk Volstrekt niet 1" zegt de voormalige fabrikant met een verwonderden glimlach. „We verdienen nu evenveel als vroeger en behoeven er heelemaal niets voor te doen 1" De belangstellende vriend kijkt ver. baasd. Hij begrijpt niet goed. Is niet op de hoogte van de economische ge beurtenissen van dezen tijd. Het wordt hem uitgelegd. De Venlosche fabrieken waren opgenomen in het gloeilampenkartel. De prijzen in den concurrent,ietijd vooral voor de klei nere fabriekem tot een onhoudbaar peil gedaald, werden toen sterk ver hoogd, werden zeer loonend. Alle aangesloten fabrieken konden teen met winst werken. Ieder had een overeengekomen aandeel in de vast gestelde productie, in de hoeveelheid lampen ,die door allen te zamen zou worden gemaakt De zeer groote Eind- hovensche fabriek echter kon de lam pen voordeeliger maken dan de beide Venlosche. Daarom sloot de Eindho- vensche fabriek een overeenkomst met de Venlosche, dat deze het bedrijf zou staken en het haar door hot kar tel be stuur toegewezen aandeel in de pro ductie aan de Eindhovensclie fabriek zou overdoen. De Eindhovensclie fa briek moest dan aan de eigenaars der Venlosche elk jaar een bedrag uiikee- ren, Ongeveer gelijkstaande met de winst, die zij al werkende konden ma ken. Maai* de Eindhovensclie had daar toch ook nog v-oordeel bij, want deze kon dan het bedrijf nog grooter inrichten, de lampen nóg goedkooper maken, dus na aftrek der uitkeering, nóg meer verdienen dan vroeger. De vriend, een plattelands-dokter, volgde de economische les met gespan nen aandacht. „Jullie grootindusiriee- len zijn er toch achter 1" zei hij. „Ik moet me het heele jaar moe fietsen om in in'n praktijk mijn kost te ver dienen. En bij jullie worden de dui zenden bij handenvol in huis ge gooid (het juiste aantal werd niet ge noemd) om je fabriek.... ©til te leggen •an niets meer te doen I" BAAS BOVEN, BAAS. A. G. Vanderbilt laat'een groot huis bouwen op den hoek van Park-avenue en Thirty-Fourthsfcreet te New-Yorlc, Blijkens de bouwplannen en de ont werpen voor de inrichting der zalen, gangen en kamers, zal dit hotel alles overtreffen wat op dat gebied aan weelde ©n comfort nog ooit is bereikt. Het gebouw krijgt 19 verdiepingen en zal 5 millioen gulden kosten. J. HAVER DROEZE. Te Hilversum is overleden de lieer J Haver Droeze, onlangs benoemd tot gezant te Peking. DOM PUBLIEK. Een als werkman gekleed persoon vervoegde zich bij den horlogewinke lier H. Koetseheidt aan de Rozen gracht te Amsterdam onder voorge ven een horloge te willen koopen. De heer K. liet hem een collectie zien, maar de man vond daarbij niets van zijn gading en verzocht een duurder horloge. De heer K. keerde zich om, haalde een duurder horloge te voor schijn, doch in dien tijd had de man zich met medeneming van een klokje uit de voeten gemaakt. De heer K. wilde de nman achterop, ontwaarde een paai* huizen verder den dief, be gon te roepen „houdt den dief", waar op de man het op een loopen zette. Een slagersjongen per fiets ging hem achterop, en greep hem op de Wester- markt. Een vólksverzameling ont stond en uit den hoop gingen kreten op, om den man los te laten. De sla gersjongen gaf daaraan gehoor en de man verdween zonder echter het hor loge teruggegeven te hebben, daar de heer K. op het terrein verscheen, toen de dief verdwenen was. DE RAMP IN ITALIë. Men meldt uit Den Haag: Dinsdagmiddag had onder leiding van den minister van buitenlandsche zaken in zijn departement een bijeen komst plaats van de reeds vroeger ge melde hoeren, te zamen gekomen om te overwegen op welke wijze ook de Nederlandsche natie zou kunnen ge tuigen van haar deelneming in de \erschrikkelijke ramp die Italië heeft getroffen. Deze bijeenkomst werd, behalve door len minister, bijgewoond door de Sieeren: baron Schimmelpenninck van lier Oye en jhr. Roëll, voorzitters van de Kamers der Staten-Generaal, mrs. Patijn en Lycklama a Nijeholt, com missarissen der Koningin in Zuid- Holland e<n Overijsel, baron Sweerls de I.andas W'yborgh, burgemeester van Den Haag, en een drietal journa listen. Van verscheidene Commissarissen der Koningin in andere provinciën waren betuigingen van instemming ingekomen, terwijl bericht was ont vangen, dat te Amsterdam een reeds met goed gevolg bekroonde inzameling van geld was gehouden en te Rotter dam een plaatselijke commissie zich had gevormd. Na ampele bespreking werd van fie vorming van een nationaal of cen traal comité afgezien; men kwam tot de slotsom, dat op geen betere wijze een beroep op de offervaardigheid van de Nederlandsche natie ten bate van de zwaar beproefde bevolking van Zuid-Italië zou kunnen worden ge daan, dan indien de Nederlandsche pei*s op zoo'n ruim mógelijke schaal zich met die taak zou willen belasten. Derhalve werd besloten een schrij ven tot de Nederlandsche dagbladen te richten, waarbij aan deze verzocht zal worden elk voor zijn lezers, een inschrijving open te stellen ter ver zachting van de gevolgen van de ont zaglijke ramp en de bij hen ingeko men gelden te storten in een gemeen schappelijk fonds, waarvan het be drag aan de ItaLiaansche regeering zal worden overgedragen. NIEUW SOORT OPLICHTERIJ. Ongeveer 14 dagen geleden vervoeg de zich in den sigarenwinkel van de Gebr. Audretsch, Gelderschekade 95, te Amsterdam, een ongeveer 25-jarig persoon, die den wiinkeichef, die hem wilde bedienen, een paar sigaren te koop vroeg. Meteen wierp hij een rijksdaalder óp de toonbank, doch toen de winkelchef hem de sigaren wilde overhandigen, was het geldstuk verdwenen. De klant beweerde, dat hij den rijks daalder had gegeven, de wkikelchef, dat hij hem niet had ontvangen en het slot was, dat deze laatste geen sigaren verkocht. Gisteravond heeft, vermoedelijk het zelfde individu, deze foef wederom trachten uit te halen bij de Gebr. Au dretsch, doch toen op een tijdstip, dat een der firmanten zelf in den winkel bediende. Deze was echter op zijn hoe de en liep er dus evenmin als zijn win kelchef In. Toen de heer Audretsch hem ook weigerde sigaren te geven, wierp de „klant" zijn tamelijk gevulde beurs op de toonbank, zoodat de heer A. zich kon overtuigen, dat er geen rijks daalder in zijn bezit was. En terwijl men nog druk stond te beweren, kwam er plotseling een andere „klant" bin nen, ongeveer 35 jaar oud, die zeer „belangstellend" informeerde naar 't geschil. Ook dit heerschap doorzag de heer A., zoodat hij ze beiden den win kel heeft uitgeloodst. Winkeliers dienen dus op hun hoe de te zijn. (Tel.) HET GELD VAN RIJSSEN. Tot vorming der commissie voor het belieer van het overgebleven geld van Rijssen, zijn thans benoemd: J. A. v. Zulphen, voor „Eendracht", H. Brou wer te Hilversum voor „Unitas" en mr. J. A. v. Zanten te Amsterdam als onpartijdig voorzitter. (Volls). DRIELINGEN. Het gezin van den heer Teekens, graanhandelaar, te Reeuwijk, werd dezer dagen vermeerderd met de ge boorte van drie dochters, die allen zeer welvarend zijn. Ook het vorige jaar werd te Reeuwijk een drieling geboren. EEN ONDERAARDSCIIE WONING. De heer II. G. Lammens, te Katwijfc aan Zee, deed een eigenaardige ont dekking. Toen hij zich met zijn beide zoons in zijn hoenderpark bevond, zakte éen der jongelui plotseling in den grond. Nu werd er een groote ruimte onder den grond zichtbaar, zóó groot, dat een niet al te talrijk gezin er gemakkelijk in kon wonen. De zoldering was gevormd van plan ken, die, om het inregenen te belet- ten, dakpansgewijze op elkaar waren gelegd. Op deze zoldering was een t wee decimeter dikke lang zand aan gebracht Om in het onderaardsche hol af te dalen, diende een houten ladder, tegen een der wanden neerge zet, boven welke ladder een luikje in de zoldering toegang verleende tot de woning. En daarbinnen vond men nueen lafel, een stoel, een fleschje inkt, een pen, een paar manchetten, een mes, een ganzenspel met een paar dobbelsteenen, enz. De ontdekking was weldra in het dorp bekend en aanstonds gingen ve len een kijkje nemen. Het is niet onmogelijk, dat het bol tijdens de strenge koude in de vorige week aan een paar zwervers tot wo ning heeft gediend. 's Nachts wordt er politie gepos teerd, om de wacht te houden of de eventueele bewoners zich ook zullen verlootten. (Vad.) INBRAKEN. Te Bussum bleek, dat er ingebro ken was in de villa van Óen heer v. VV. in de Parklaan. De familie was sedert begin November afwezig, De tuinman moet de inbraak ontdekt hebben. Er is geconstateerd, dat er voor ongeveer 2000 aan kostbaarhe den vermist wordt. De dieven zijn door een keldergat binnen gekomen. Do diefstal moet binnen de laatste twee weken gepleegd zijn. Ten huize van de wed. Krijnen, wo nende in de Vlamingstraat in Den Helder, is, tea-wijl de bewoonster zich oven uit de kamer verwijderd had, een bedrag van 1600 gestolen. De dader is tot heden onbekend ge bleven. H. M. DE RUYTER VAN NIEUWE- DIEP NAAR CURASAO. De reig van het pantserschip De Ruyter, den 15den December j.l. van Nieuwediep vertrokken en den 2den Januari te Curasao aangekomen, is tu zooverre opmerkenswaardig, dat ditmaal de reis van haven tot haven in eens door, zonder eene tusschenha- ven aan te doen is volbracht. Sedert in 1898 het eerste der moderne sche pen van de Nederlandsche marine, de Friesland, naar West-Indië vertrok, bereikte nog nimmer een dier schepen aft Nederland vertrekkende, recht streeks Curasao. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. Gisterenmorgen ls te Amsterdam door het bestuur van den A. N. D. B. de staking geproclameerd voor de firma Gebr. Stern. De oorzaak ligt In de weigering der firma den werklie den bun vroeger loon te garandeeren. De huidige loonsvermindering is te wijten aan het ter bewerking geven van slechte grondstoffen. De staking omvat ongeveer 40 werklieden. EEN 102-JARIGE. Te Groningen is in den ouderdom van 102 jaar overleden de weduwe Geerte de Brander, geb. Sluiter. BEDORVEN BESCHUIT. Op bladzijde 18 van het verslag van de Rekenkamer over het jaar 1907 wordt een en ander medegedeeld be treffende als leger-proviand op geslagen beschuit, uit een militair magazijn van levensmiddelen, die werd afgekeurd voor voeding van den soldaat Bij verkoop bracht de afge keurde beschuit slechts 1/6 van den inkoopsprijs op. Wie kan mededeelen, vraagt het Tijds. voor Sociale Hygiëne, wat er van deze beschuit is geworden BRANDEN. Te Rucphen bij Rozendaal is de bouwhoeve van M. de Bruyn door on bekende oorzaak een prooi der vlam men geworden. Acht stuks hoornvee en een paard kwamen in de vlammen om. Het verbrande is laag verzekerd. Te Assen brak bij den landbouwer G. Groenings brand uit. Door den mist werd de brand eerst opgemerkt, doordat een jongen kwam zeggen, dat het huis in brand stond liet huis stond een eindje alleen en in de buurt was weinig volk thuis, doordat deze naar de kerk waren. Onmiddellijk liep N. v. Oosterhout uit de buurt er naar toe. Toen deze aankwam stond het heele huis reeds in volle vlam. Daar hij wist, dat er zich een op ja ren zijnde en ziekelijke vrouw in be vond, gelukte het hem, deze nog te redden. Verder brandde bet gelieele huis af en kon van den inboedel weinig ge red worden; mede verbrandden alle vruchten en twee koeien. Naar wij vernemen, zijn huis en in boedel verzekerd voor ƒ2000. ONGELUKKEN. To Coevorden kwam een ernstig on geluk voor. De tram, die om 5 uur naar Klasinaveen vertrekt, was even buiten liet station, toen zekere A. Hu bert en zijn aanstaande echtgenoot©, de 27-jarige WiUempje Veenstra van Berger Compascum er in den gang in wilden stappen. Eerstgenoemde ge lukte dit, doch laatstgenoemde kwam, daar het donker en glibberig op den weg was. te vallen en geraakte onder den personenwagen, die door de schok uit de rails Hep, terwijl de twee volgende wagens eveneens derailleer den en dwars over den weg kwamen te staan. Door krachtig remmen van den machinist brak een koppeling, doch de tram stond bijna onmiddel lijk. Door het trampersoneel en andere toegeschoten personen werd de vrouw onder den wagen weggehaald, waar bij bleek, dat de beide beenen haar letterlijk waren afgereden. Bijna onmiddellijk was hulp aanwe zig en de ongelukkige werd naar de ziekeninrichting vervoerd. De inmid dels verschenen doctoren Lokker en lioman beproefden nog een amputatie die helaas niet gelukte. De gewond'; overleed binnen een half uur. ONTEMBARE SPREEKLUST. In „Land en Volk7' wordt nog eens gewaarschuwd tegen den „ontemba- reu spreeklust", waarvan Dij de be handeling van de jongste begrootinzr in de Tweede Kamer ook thans we derom blijk is gegeven. In het artikel wordt dan o. m. be toogd, dat er steeds minder tijd over blijft voor wetgevenden arbeid. En dan zegt „Land en Volk" ver ier Tweeërlei gevaar dreigt. Het zal 6teods moeilijker wor den, anderen dan beroeps-politici In of nabij Den Haag wonende, voor het lidmaatschap dei* Kamer bereid te vinden. Dat 's lands be lang met dezen Iood van zaken allerminst gediend zal zijn,, be hoeven wij wel niet nader aan te ioonen. En het parlementair raderwerk loopt in de war, wanneer men met slecht bezochte vergaderingen moet werken. Onze Grondwet, en op haar voetspoor het reglement van orde der Kamer, is streng, strenger dan de voorschriften in andere landen er mag hiet wor den beraadslaagd en gestemd wanneer niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is. Nu zijn wij geen letterknechten of formalisten. Wij verlangen niet, dat de president voortdurend de leden telt. Doch het gaat niet aan, dat hij de leden wél telt, en, bij onvoldoenden uitslag der telling, eene stemming uitstelt, waar de aard der zaak zich daartegen verzet. Op dezen beden kei ij ken weg heeft men dit jaar eenige schreden meer gezet dan vroeger. Wij nemen dit den voorzitter niei kwalijk. Zoo iemand, dan houdt h ij het reglement van orde in eere, hij voelt, meer dan iemand anders, dat da machine moet loo pen. En tot de leden, die soms spijbelen, durven wij ook geen al te scherp verwijt richten tegen den woordenvloed, die dit jaar stroomde, is niemand bestand, Doch ook utt dit oogpunt dient raad geschaft. GEFOPTE KWARTJESVINDERS. Als historisch geeft de N. Ct. Drukte op de Schenk. Groot ijsver maak, waartusschem kwartjesvinders op prooi loeren. Ken burgerheertje, type kantoor klerk; v-cft met „een-twee-drie, rui ten honderdvijftig gulden ver speeld, geld, dat hij voor zijn kan toor had opgehaald. Spreekt wanho pig een heer ou schaatsen daarover aan, die bemerkt dat een straatjon gen do kaarten van den kwarijesvin- ger geïnspecteerd heeft „of zij wel echt zijn", doch daarvan gebruik maakte om ruitenboer met een bijna onzichtbaar kneepje kenbaar te ma ken. De straatjongen slaat zijn slag en wint den kwartjesvinder gauw vijf gulden af, waarna hij hem dankbaar en voldaan onmiddellijk „smeert". Het burger lieer tje doet, steeds wan hopig om zijn verlies, het verhaal aan den gentlemanschaatsenrijder, die den straatjongen aan het werk heeft gezien, den kantoorklerk met raad bijstaat en hein zoo de verloren hon derdvijftig gulden doet terugwinnen. Publiek opgewonden en enthou siast toe menheer, laat mij ook een6 wat verdienen, etc. Kwartjesvinder wordt hoe langer hoe nijdiger „laat die heer ook eens iets zetten, die durft wel voor ande ren te wagen, doch met voor zich zelf. Zet u eens honderd gulden, als u lef hebt.'' „Neen", antwoordde de lieer, „jouw honderd gulden wil ik niet hebben, daar heb je ruitenboer", en hij toont hem deze voor de zooveelste maal. Kwartjesvinder af, kantoorklerk dankbaar, heer onttrekt zich aan de ze betuigingen. Politie afwezig. VOOR DE BLINDEN. De Vereeniging Nationale Blinden zorg (beschermheer Prins Hendrik dei* Nederlanden) schonk van hare netto totaal-ontvangst 1175 aan het fonds tot stichting en instandhouding van een Tehuis voor alleenstaande Blinden te Wolfheezen1175 aan de Blinden Stichting en 100 aan de mot de Blindeaistichting verbonden Voor- schatkas. HET STANDBEELD VAN STADHOUDER WILLEM IIL De Haagsche correspondent der Tel. meldt Eenigen tijd geleden heb ik uitvoe rig melding gemaakt van den strijd, die gevoerd wordt tusschen het hoofd comité en eenige gewestelijke commis sies van de organisatie, die zich ge vormd heeft om een standbeeld van stadhouder Willem III op te richten over de plaats, waar het standbeeld zal komen. Het hoofdcomité had be sloten het in Breda te plaatsen, de gewestelijke commissies van Zuid- Holland en Gelderland protesteerden daartegen en wilden liet in Dm Haag hebben. Zij verzochten toen het hoofdcomité nog eens met de geweste lijke commissies te willen vergaderen om over de plaats van oprichting te beslissen. Wij vernemen nu, dat het hoofdco mité niet alleen bij zijn plan volhardt om het standbeeld in Breda op te richten, maar dat het zelfs geweigerd heeft, nog eens met de gewestelijke commissies te vergaderen. Deze zul len het er nu echter niet bij laten en de strijd zal nu eerst recht ontbran den. Naar alle waarschijnlijkheid zal reeds zeer spoedig een bijeenkomst van de gewestelijke commissies plaats hebben, buiten het hoofdcomité om, waarin ovea* de verder te voeren actie zal worden overlegd. Spreekt deze vergadering zich vut, voor de plaatsing van het standbeeld in Den Haag, dan. zal het hoofdcomité wel moeten toege ven. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat de beide gewestelijke commissies, die het eerst zich tegen plaatsing iu Bre da hebben verzet, thans ook door ver schillend© andere worden gesteund, o. a. door die van Noord-Holland. De kans, dat de meerderheid zich voor Den Haag zal uitspreken, moet vrij groot zijn. EEN GRAPPENMAKER maakt Lu eeu dagblad in een onzer academiesteden zijn compliment van den dag aan... zijn schuldeischers. Wat die hem wel zouden toewen- schen? Een flink legaat? Want 't is nog altoos waar dat geen sterveling zijn evenmensch zóó „veel goeds" toewenscht, als juist een schuld eischer zijn schuldenaar! HUWELIJKSGEBRUIKEN IN OOST DRENT E. Bij toeval hoorden we, dat de Mun- sterseheveldsche boeren, en ook zij, die langs de A-streek wonen op de grens van Nederland en Pruisen, en zoo genoemd naar de Westerwoldsche A. er bij een huwelijk nog eenige gebruiken op na hielden, die ons wel belangrijk genoeg schenen, den lezers mede te deelen, te meer, daar ze meer en meer in onbruik geraken. Een Duitsch schoolhoofd vertelde ons het volgende Wanneer de kerkelijke inzegening heeft plaats gehad, gaat de bruilofts stoet naar bet huis van den bruide gom of de bruid. Dit hangt er van af, of het meisje „er bij in trouwt" of de bruidegom. Willen we aannemen, dat de bruid wordt uitgehuwelijkt. Thuis worden bruid en bruidegom en de bruiloftsgasten ontvangen door de ouders van den bruidegom, of, zoo deze overleden mochten zijn, door de naaste verwanten. Den bruidegom wordt nu eerst een glaasje brande wijn met rozijnen (ook wel wijn of bier) aangeboden, die, nadat hij ge dronken heeft, het aan zijn bruidje geeft. Heeft deze gedronken, dan werpt ze bet glaasje zich over het hoofd, waarbij de bruiloftsgasten, bij geval het glaasje niet in scherven mocht gevallen zijn, zich verdienste lijk maken, door hetzelve in gruizele menten te trappen. („Zoo min deze scherven vereemigd zullen worden, zoo min zal onze huwelijksband verbro ken worden.") Het bruidspaar neemt vervolgens plaats aan het hoofd der tafel, dan volgen de naaste bloedverwanten enz. Lusittg wordt er geklonken en ge dronken. Ook het eten wordt niet vergeten. Extra lekkere stoeten (met boter en eieren) zijn gebakken, schin ken gekocht, enz. De naaste „naober" snijdt ze aan en biedt de eerste snede aan bruid en bruidegom. Het laatste gerecht is steeds rijstebrij. Is zoo den geheelen dag en nacht feest gevierd, zoodat de bruiloftsgas ten gewoonlijk allen „boven hun bier" zijn, dan begint de napret. Door het „jong volk" wordt een haan uit 't hok, die *e voren „dronken" is ge maakt. met „snaps" losgelaten.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6