Thans wordt eene formeeie vang- part'i geproclameerd 1 Onuoodig te zeggen, welk een kluchtig gezicht dit oplevert Is eindelijk de haan gegre pen, dan wordt er een scherprechter benoemd, die, gehuld Ln scherprech ter! ij ke kleeding, en in de rechter hand een groote bijl (akse) den haan den kop afslaat, na eerst vele malen misgehouwen te hebben. De haan wordt nu door 't jong volk onder luid rumoer gezamenlijk geplukt, en vervolgens aan een ladder gehangen. De scherprechter vervult thans de rol van slager. Met de valbijl wordt de haan opengesneden en ontdaan van zijne ingewanden. Met dikke, stevige touwen wordt de haan nu vastgebon den aan een lange ladder, en zoo door de jongelieden onder luid gezang en geschreeuw $oor het dorp gedra gen. Gewoonte is, dat de Ingezetenen de ladder behangen meit worsten. Na den triomftocht door het dorp, wordt stilgehouden voor het bruiloftshuis, de haan wordt losgemaakt, in boter gekookt, en vervolgens met de wor sten smakelijk opgegeten. Zooals gezegd, geraken deze ge bruiken door den invloed „des mo dernen verkeers" meer en meer ln onbruik. De Duitsche Lehrer vertelde ons, dat de laatste bruiloft, waarbij alles in optima forma was, was ge vierd in Mei-maand van 1905 te Mun- LANDLOOPERS. ln de „Politie-Gid8" schrijft de heer E. Wesselink Jr., als volgt: Nog niet zoo lang geleden zagen wo in sommige bladen vermeld, dat in Cumberland, staat Maryland, de gedelegeerden, van alle landloopere organise ties der Vereenigde Staten deftig waren vereenigd. liet voornaamste punt van het pro gramma was de bespreking van een nieuw stelsel van merkteekens, waar mee de huizen van liefdadige men- schen worden voorzien, om ze van de woningen van gierige en hartelooze lieden te onderscheiden. Van een soortgelijk congres in Ne derland waarvoor Utrecht zeker al lereerst in aanmerking zou komen Is tot heden, voor zoover ons bekend, mog wel geen sprake geweest, maar ivan de merkteekens, welke ook hier te lande met hetzelfde doel gebruikt worden, is wel het een en. ander be kend geraakt. Door een, den vagebonden alleen be kend geheimschrift, weten zij den /collega's te melden, hoe de bewoners van de verschillende langs den weg liggende hoeven zich jegens bet vage- bondeerebd gedeelte der menschheid plegen te gedragen. Het is een formeel geheimschrift, waarvan de meeste gildebroeders den sleutel bezitten. Op deurposten en op de schuurdeu ren maakt de vagebond zijn ondervin ding kenbaar aan de collega's, die daar straks zullen komen bedelen of hunne kramerijen zullen komen ten verkoop aanbieden. Zijn er alleen vrouwen in huis, zoo dat de landlooper al wat brutaler en indringeriger durft op te treden, de vagebond, die van dat optreden goe de resultaten heeft ondervonden, stelt er, bij middel van eenige krijthiëro- glyphen, zijn nakomende collega's van op de hoogte. Is een andere land looper door den toeschietenden hof hond Ln de kuiten gebeten, hij behoedt er zijn collega's voor, door een krijt- kennisgeving, die als 't ware de scherpte der hondentanden aantoont. Heeft een derde kennis gemaakt met de stevige knuisten van een boeren hofbewoner, geen tweede landlooper zal zulk een rammeling oploopen, ge waarschuwd als hij wordt door een geheimzinnig teeken. En zoo gaat 't al juist eender als de ontvangst ergens bijzonder hartelijk en gul is geweest. Dan de goedgeefsche bewoner kan er staat op maken zal 't spoe dig storm loopen van hongerige land- loopers, tot een zware bui het krijttee- ken heeft weggespoeld en de dan nog komende landlooper niet meer weet of het in het bedoelde huis „huilen" of „lachen" is. Tot weer een lid van het gilde het er op waagt met een bezoek, en zijn bevinding op den deurpost of liefst elders neerkrijt, waar het niet zoo zeer opvalt bij de bewoners. Men ziet, het is een geheel aparte maatschappij, die der vagebonden. Daar heerschen gewoonten en toe standen, waar een gewoon menschen- kind niet gemakkelijk achterkomt. Ook de lokalen aan de politiebu- reaux, waarin zij den nacht doorbren gen, vertoonen soms Ln woord en beeld aardige staaltjes van vernuft, welke wel eens de moeite waard zijn om aan de vergetelheid te worden ont trokken. Wij hebben er althans, tijdens onze politie-loopbaan, hier en elders meer malen kunnen bewonderen. KIEPPENBOER. Kieppenboer is 'n klein, onnoozel- ultziend mannetje, dat door de stads lui geregeld er tusschen genomen wordt. Kieppenboer laat dat goedmoe dig toe, als 't zijn beurt is, haalt hij de schade wel in. Kieppenboer had 't is eenigen tijd geleden bij 'n klant een aardig stel kuikens gezien. Magere dingetjes en enkel haantjes. Kieppenboer liet ze met rust tot ze vet waren. Mooie beestjes, zei hij toen tot de vrouw. Ja, ...leuk goed, Jammer, dat 't al lemaal haantjes zijn. En vinde da jammer? Hedde liever kiepkes? Nou, dan zal ik oe 'ns 'n pleziertje doen. Mèrgen breng lk oe veur de zes haantjes zes mooie kiep kes heure. Vrouw in haar schik. Bewonderde den volgenden dag de kleine, lieve diertjes. Allen kiepkes, 't boertje had er wel verstand van. Wel 'n beetje mager waren ze, maar dat zou wel bijkomen. Kieppenboer had leut in zijn vette haantjes, die hij voor goeden prijs kwijt raakte. Eenige weken verliepen. De klant zag met klimmende ongerustheid zijn kiepkes hoog-op-de-pooten groeien, als waren 't haantjes. En de kammen werden onrustbarend groot. Kieppenboer werd geraadpleegd. Hij zag dat de haantjes al lekker vet waren geworden. Och, dat ik me zoo vergiest heb, klaagde hij. Zoo ziede 't, de beste ken ner kan z'n eigen in haantjes of kiep- kuikens miskijlten. Gèf mij dien zooi maar weer mee, mèrgen breng ik oe sekuur kiepkes. Den volgenden dag kwamen er weer zes kleine en magere kuikentjes. Nog eens heeft kieppenboer deze vetgemest teruggekregen. Maar toen begreep hem de snuggere klant., (D. v. N. Br.) Kerk en School NED. HERVORMD EKERK. Op 85-jarigen leeftijd is te Burgh (Schouwen) overleden de heer J. P. Schilt, emeritus-predikant bij de Ned. lierv. gemeente aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN. Aangenomen het beroep te Dracht- ster-Gompagnie door da. G. H. Dijk stra te Gees. EEN NIEUWE ONDERWIJS INRICHTING. Naar het „Vaderland" verneemt, zijn er te 's-Gravenhage particuliere plannen Ln voorbereiding tot stich ting aldaar van een onderwijsinrich ting, voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs. De bedoeling is beide on derwijstakken aap één school te ver eenigen met een leerplan, waarin een stelsel zal worden uitgewerkt, dat sterk van het tegenwoordige wettelij ke systeem afwijkt. De onderwijsinrichting zal neutraal zijn en aansluiten bij het stelsel, ge volgd aan de lagere school der Haag- sche Schoolvereeniging aan de Mau- rLtekad.^ aldaar. Rechtszaken DOODSLAG. Woensdag stond ter terechtzitting der rechtbank te Maastricht terecht de 28-jarige mijnwerker M. B., uit Geleen, beklaagd op 24 October 1908 te Geleen Frans Joseph Quaedackers zoo ernstig mishandeld te hebben, dat de dood volgde. Eenren-twintig getuigen charge werden gehoord, waarna de ambte naar van het O. M. een gevangenis straf eischte voor den tijd van twin tig jaar. Uitspraak in deze zaak werd be paald op 20 Januari. VALSCIIE MUNTERS. De Rotterdamse he rechtbank ver oordeelde A. B., uit Perm's, wegens het vervaardigen en uitgeven van valse he munt, tot 4 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. DIERENMISHANDELING. De 5de kamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde den landbou werszoon uJt Blaricum, die een hond van den hoer A. C. Mauve Jr. mis handelde, tot 14 dagen gevangenis straf. liet. O. M. had f 10 boete of 20 dagen hechtenis geëischt. IN HOOGER BEROEP. De Rechtbank te Haarlem veroor deelde twee jonge mannen ieder tot twee jaren gevangenisstraf wegens den diefstal met braak, 19 Juni te Haarlemmerliede gepleegd ten nadee- le van de weduwe Vau den Berg al daar. Verschillende gouden en zilve ren voorwerpen werden ontvreemd. Beide jonge mannen ontkenden, maar zij werden schuldig verklaard, wijl ze in het bezit van het gestolene wer den bevonden, samen pogingen aan wendden on> het onderzoek der justi tie te bemoeilijken en om liet ont vreemd© van de hand te doen. Ze teekenden hooger beroep aan. Maar alleen (1e zaak van den één werd behandeld dlie van den ander werd uitgesteld, omdat hij, in het krankzinnigengesticht te Medeniblik verpleegd, niet kon verschijnen. De jonge man, die voor het Gerechts hof te Amsterdam verscheen, bleef ook nu bij ontken tenis. Maar hij werd o. a. opmerkzaam gemaakt op die omstandigheid, dat hij gestolen voorwerpen onder een anderen naam trachtte te verkoopen en, toen hem bekend werd, dat de politie lont rook, zijn woonplaats verliet, waarop bij, na gesignaleerd te zijn, in de Zand straat te Rotterdam werd gearres teerd. De advocaat-generaal jhr. mr. Van den BrandeJer, geen geloof slaande aan het verhaal over den onbekende, die ook in deze zaak een rol moest spelen, eischte bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Spurt eo Wedstrijdea HET NIEUWE REGLEMENT VAN DEN NEDERLANDSCHEN VOET BAL-BOND. De werkzaamheden, verbonden aan de groote herziening van het bondsre- glcment van den N. V. B. duren nu al eenige jaren en op niet ingewijden heeft de oogenschijnlïjk geringe vor dering van het belangrijke werk meer malen een verkeerden indruk ge maakt. Naar wij vernemen, is de commissie geregeld ijverig bezig. Zij ondervond echter herhaaldelijk moeilijkheden, die bij een dergelijk omvangrijk werk niet gering te schatten zijn. De grootste moeilijkheid is wel de massa tijd, dien de werkzaamheden in beslag nemen, wil men ten minste 1 goed werk tot stand brengen. In den ïaatsten tijd vergaderde de commissie herhaaldelijk en voor a.s. Zaterdag en Zondag is opnieuw een bijeenkomst vastgesteld, dezen keer in Leeuwar den, met liet oog op de daar wonen de leden der commissie, voor wie het te bezwaarlijk werd, herhaaldelijk naar Amsterdam te komen. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, bestaat liet voornemen de werkzaamheden zoo in te richten, dat het nieuwe reglement met den aan vang van het volgende seizoen kan worden ingevoerd. Behoudens bijzondere omstandighe den, zullen de voetballers dus in 1909/ 10 onder do nieuwe bondswet leven, die in vele opzichten belangrijk af wijkt van het tot nog toe vigeerende bondsregleinent. (Tel.) PAARDEN. Voor het jaar 1909 worden als offi cieel erkend in Nederland de banen te Woestduin, Duindigt, Groningen, Bergen, Breda, Bussum, Heerenveen, Leeuwarden en Woudesteijn (Rotter dam). (Ned. Sp.) Uit een artikel over de paardensport in 1908 van de hand van H. F. B(ult- man) in „Onze Paarden".: ln 1908 namen deel aan de drave rijen bijna 200 paarden. Uitgeloofd werden f 147.135. Van dit bedrag is echter zooveel aan inleggelden betaald dat het bedrag aan uitgeloofde prij zen te schatten is op pim. 125.000. In den regel ontvangt de pikeur 1/8 van de gewonnen prijzen. Men rekent dan pl.m. 40.000 aan rij gelden. Er startten 44 pikeurs en 29 leerlin gen, zoodat er gemiddeld dan nog geen /500 jaargeld is berekend voor ieder, doe een draver ln de buan reed. Men kan inclusief reis- en verblijf kosten echter veil:g aannemen, dal alleen het rijden in de baan van de- dravers, waarmede ruim 70 personen geheel of ten deele hun levensonder houd moesten zoeken, voor de eigena ren uitgaven vorderen 65.ÜU0. Zoo blijft dan voor voeding, training beslag, reiskosten, sulkey's, rente ka pitaal, verzekering $nz. van een klei ne 200 dravers ongeveer 60.000 over m 1908. De onkosten van een draver variee- ren per jaar van f 500 tot f 2500, laat ons aannemen gemiddeld 1000 per jaar, terwijl slechts een klein gedeel te van deze onkosten in de prijzen zijn te v hi den. Het is dus tegenwoordig uilgeslo ten, dat de eigenaren van harddra vers de gevorderde onkosten, verbon den aan het houden van harddravers, uit de prijzen kunnen vinden. De bekende merrie Egratignure, van jhr. de Pesters, welke bij de laat ste wedstrijden te Woestduin, na de eindstreep gepasseerd te zijn, zwaar kreupel werd, is, naar hot Vad. meldt, afgemaakt moeten worden. DE BEKERCOMPETITIE. De 1.1. Zondag niet gespeelde beker wedstrijden, uitgeschreven door den Nederlandschen Voetbalbond, zullen nu op de volgende data worden vast gesteld: A. F. C. IIAchilles, Assen op 10 Januari. A. F. C. I—W. V. V. op 10 Januari. FrisiaAjax II A, op 10 Januari. Z. A. C.—U. V. V. op 24 Januari. D. E. C.P. W. I op 24 Januari. VictoriaHerakles op 24 Januari. Ajax AVitesse o p24 Januari. V. V. A.Helmond op 31 Januari. Gemengd Nieuws SPOORWEGONGELUKKEN. De mist, de sneeuw en verkeerde wlsselstanden hebben drie spoorweg ongelukken in Frankrijk weer op hun geweten. Bij Chaumont liep de expres Bazel—Parijs op een personen trein twee conducteurs werden ge dood, drie reizigers gewond. Bij Dyon stootte een goederentrein van Parijs op een dertigtal wagens, die een heu vel kwamen afrijden twintig wagens werden tot gruis gestampt on de tun nel, waarvoor het geschiedde, ver sperd de machinist on cle stoker werden gewand. Ilct derde ongeluk had plaats nabij Villepreaux, waar een goederen- en een personentrein in botsing kwamen, zonder dat er persoonlijke ongelukken to betreuren zijn. SLACHTOFFERS VAN DE KOU. De strenge koude heeft in West- en Oost-Pruisen vele slachtoffers ge- eischt. De arbeider Smuczinski, uit Miinsterwalde, bij Marienwerder, vroor dood op de dorpsstraat, evenals de hoer Stanislawski uit Oberchotsen, bij Schlpcliau, op den Kerkweg naar Borezyskowo. In het Blausheiuer woud bij Ras- tenburg werd de -timmerman Som- mery half bevroren gevonden, hem zullen beide hancleu afgezet worden. Op de jacht in Jeusiorken bij Konitz zijn een veor tien jarig koedrijver de ledematen bevroren, armen en bee- nen zullen hem worden afgezet. A LA LEMOINE Te Boulogne sur Seine is thans een fabriek geslicht voor het aanmaken van kunstmatige robijnen, die slechts bij zeer zorgvuldig microscopisch on derzoek blijken te verschillen van echte hardheid, lichtbrekingsvermo- gen en chemische samenstelling zijn absoluut dezelfde de fabriek kan da gelijks voor 7000 karaat robijnen af leveren. NOG BIJTIJDS GERED. Te Nab Kapuvar, ln Hongarije, ont dekte men in een woud een gele bal lon, die tuaschen de boomen hing. De bestuurders waren bijna doodgevro ren. Het was de militaire ballon, die onder leiding van luitenant Strieker te Berlijn was opgestegen. De beide luchtreizigers hadden het gedurende de reis van 36 uren bij voortdurende sneeuwstormen hard te verantwoor den gehad. De ballon zit nog Ln de boomen, doch de reizigers werden gastvrij Ln een nabijgelegen kasteel opgenomen. EEN GOED BEGIN. De tweede daT van het jaar werd in Rusland gekenmerkt door 42 ter- dood-veroordeel ingen en 8 terechtstel lingen. OUDERDOMSPENSIOENEN IN ENGELAND. Dezer dagen is de wet op de ouder domspensioenen in werking getreden, dat duizenden van geluk heeft doen stralen. Op dien dag toch werd het pensioen voor de eerste maal uitbe taald. Men zal zich herinneren dat wij vroeger over die wet van minister As- quith mededeelden dat allen die 70 jaar en ouder zijn (hieronder belioo- ren ook genaturaliseerde vreemdelin gen) een pensioen uit de schatkist zul len genieten van ten hoogste 5 shil lings, mits belanghebbenden geen in komen hebben dat 10 shillings of meer p. w. bedraagt. Het bedrag nu wisselt naar gelang van liet eigen inkomen. Op het oogenblik heeft liet aantal pen sioengerechtigden reeds het eerbied waardig getal van 500 duizend be reikt. Het spreekt vanzelf dat deze wet een der gewichtigste en ingrijpendste op maatschappelijk en politiek ge bied is, die ooit in Engeland tot stand zijn gekomen. De uitbetaling der pensioenen is nu uegonmen. Zij geschiedt door de postkantoren en met kasbriefjes van verschillende kleur, naar gelang van het uit te be- .alen bedrag wisselende tusschen en en vijf shilling per week welk», .asbr-.efjes tot pensioenboekjes beboe ren, welke aan de gerechtigde pensi oen trek ken den bijtijds uitgereikt zijn, na een critiscn onderzoek door plaat selijke commissies en ongeveer twee- luizend door haar aangewezen be ambten. De nieuwheid dezer groote maat schappelijke hervorming heefl volgens de N. R. Ct. natuurlijk ten gevolge gehad, dat er een reusachtige voorbe reidende arbeid noodzakelijk was, en dat er duizenden menschen zijn, wier aanspraken onderzocht, maar nog niet beslist zijn. En aangezien het ge tal zeven tig jarigen hier te lande veel grooter blijkt, dan minister Asquith meende te mogen ramen, Is liet ook waarschijnlijk, dat dit staatspensi oen naderhand het rijk veel meer zal kosten dan 7.500.000 dollar per jaar. Engelsche bladen geven tal van bij zonderheden over den betaaldag, zoo wel van emstigen als van vermake lijken' aabd. Eerst eenige ernstige gevallen. Te Bishops Slortford was een oud gediende van 72 jaar, die recht had op het hoogste pensioen, 3 in de we°k. Hij teekende thuis nog het noo- dige formulier en stierf. Zijn weduwe ging nog om 't geld, maar kreeg niets. Te Horncastle ging een oude vrouw haar pensioen halen, maar viel dood op straat. Van geluk? Wie zal het zeg gen! Het leven was me niets meer waard, zeide een van de grijsaards tot een verslaggever. Maar nu...! En welge moed stapte hij naar het loket om zijn pensioenboekje aan den ambte- naar te overhandigen. Aan het postkantoor van Bethnal Green knielde een oud vrouwtje, na dat zij haar pensioen ontvangen had, neer: Ik dank u, God, dat ik dezen dag heb mogen beleven", bad zij. Tot een vriendelijk politieagent haar nader de en deed opstaan: „Kom moeder tje, sta op, je laat de anderen wach ten." Het arme moedertje had na den dood van haren man een armoedig leven geleid, ondersteund slechts door haar even arme buren. Elders vervoegde zich een grootva der met zijn kleinzoon aan het post kantoor. Met bevende hand streek de oude man de vijf shillings op. „Zeg nu niet, grootvader, dat Sinterklaas u vergeten heeft," zeide de knaap. Neen, neen, Jack, hij heeft me gelukkig ge maakt," was het antwoord. Aan vermakelijke 'toonleeltjes ont brak het natuurlijk ook niet. Zon werd aan de postkantoren in het East End door de ambienaren opgemerkt, hoe de weduwen voornamelijk zich door vrienden en beleenden lieten ver gezellen om hun schat toch maar vei lig thuis te brengen. Aan eon der postkantoren verscheen zelfs een oud moedertje, die zich door niet minder dan zes familieleden en vrienden als getuigen deed vergezellen. Een paar honderd pensioengerechtigden te New port, aan wie een Nieuwjaarsmaal werd aangeboden, zonden een gemeen schappelijk telegram aan minister As quith, dezen toewenschende „een go- 'ukkig Nieuwjaar dat voor ons zoo goed is begonnen." EINDELIJK INGEREKEND. Na veel moeite is het der Deensche politie eindelijk gelukt, een der dieven van de mausoleumschatten te Roskii de gevangen te nemen. Zij wist wie de man was, want hij had reeds vroeger gevangen gezeten, en men had zijn signalement en zijn vingerafdrukken op glas na de Inbraak. Het was een Dultscher met name Wernikowltz. Zijn portret was overal verspreid, en de zenuwachtigheid van liet publiek had het hare gedaan om het de politie moeilijk te maken. Honderden men schen hadden den dief op de meest verschillende plaatsen in het land ge zien. Allerlei verkeerde aanhoudingen hadden plaats gehad. De zaak droeg er toe bij om de populariteit van de Deensche politie, die op zichzelf en door een reeks ongelukjes al zeer klein is, nog te verminderen. Een po litieambtenaar uit de provincie had met een man in den trein gezeten, die in Odense uitgestapt was. Deze man beantwoordde naar zijne overtuiging geheel aan het signalement van Wer- nikewitz. Hij had zelfs een litteeken, dat- voor dezen een duidelijk herken- ningsteeken was, onkenbaar trachten te maken. Toch spoorde de politieman kalm door en deelde thuis gekomen aan de autoriteiten in Odense zijn er varingen per telefoon mede. Öp de vraag waarom hij den man niet aan gehouden had, of in ieder geval maat regelen daartoe genomen, antwoord de hij, dat hij buiten zijn jurisdictie was, en dat hij zich toch kon vergis sen Men zegt, dat de politie-ambtena- ron thans maar matig ingenomen 7.ijn met dezen collega. Natuurlijk hielp toen alle zoeken niet meer. Thans is de man echter aangehou den. In het plaatsje Vedsted, aan de DuLtsche grens, ontmoette een gen darme een man, die zich verdacht ge droeg. „Heb je papieren vroeg de gendarme. „Neen", zei de man in ge broken Deensch, „maar ik heb ook niets gedaan. Ik wil naar Duitschland om werk te zoeken." Dit antwoord en 'smaiis uiterlijk waren zoo verdacht, dat de gendarme hem meenam om hem eens te vergelijken met liet por tret van den dief van Roskiide. Of schoon hij alles gedaan had om zich te vermommen, was geen twijfel mo gelijk. De man werd gearresteerd. Hij verzocht toen even zich te mogen ver wijderen en kreeg daartoe verlof, ioen men hem al ergens heen over gebracht, had, werd er in liet privaat otm pak gevonden, omwikkeld met lappen en oude kranten. Bij opening u.eeK dit gouden eikebladeren van den krans van Freaerik Vil en zilve ren eikeis en platen ie bevatten. De man, die eerst nog ontkend liud, c-n zich ondanks zijn onbeholpen Deenscli voor een JuLsch zeeman uitgegeven nad, die op weg naar Hamburg was uiu een plaats op een schip te zoeken, iel toen door de mand. Er is nu ech- ler slechts een klein gedeelte van het .-■stolen© terecht; waar de rest is weet men nog niet, en de man wei gert hardnekkig zijn makker, dien men met hein in Roskiide gezien hoeft la noemen. Men hoopt nu dezen nog te kuzineu vatten voor hij met zijn buit Hamburg bereikt, waar het, naar het schijnt, zeer gemakkelijk is. ge stolen kostbaarheden van do hand te zetten. Hoe ontstaan Aardbevingen en Vulkanisctie uitbarstingen. Het verschrikkelijk drama, dat zich in Zuid-Italië en Sicilië heeft afge speeld, beeft, door de vreeselijke slachting, waarvan men den omvang nog niet kan overzien, over geheel de aarde de aandacht weder gevestigd op dit gevaarlijk gedeelte van Euro pa en op het verschijnsel der aard bevingen in liet algemeen. De bekende natuurkundige Dr. H. Blink behandelt in een uitvoerig op stel in de „N. R. Ct." bovenstaande vraag, aan welk stuk we de belang rijkste gegevens ontleenen. Onder aardbevingen verstaat men de bewegingen van de aardkorst, die uit oorzaken in de aarde zelf voort- koaien. Meende men vroeger, dat de aardbevingen zeldzaam voorkomende verschijnselen waren, en werden zij alleen beoordeeld naar de meer of minder vreeselijke gevolgen, sedert een tiental jaren ongeveer worden zij, voornamelijk door hel initiatief van mijn hoogvereerden leermeester eu vriend, prof. dr. Georg Gerland, te Straatsburg, het onderwerp'v an inter nationaal wetenschappelijk onderzoek olgeus vaste methoden. In den catalogus van 1903 zien wij, dat voor dit jaar 4960 makroseisrni- sciie aardbevingen vermeld worden, dat is gemiddeld 13 per dag, en dit cijfer is nog te laag, omdat vele aardbevingen in onbewoonbare stre ken niet worden opgemerkt. Die cij fers loeren ons, dat de aardbevingen geen buitengewoon, maar een alge meen en dagelijks voorkomend ver schijnsel zijn. De veel verbreide mee- ning, dat de aardbodem een vaste, on beweeglijke grondslag is, waarop wij niet vertrouwen kunnen rekenen, en die alleen bij uitzondering in bewe ging komt, blijkt een illusie te zijn. Evenwel gelukkig slechts t\ii klein aantal der aardbevingen heeft zulke verschrikkelijke gevolgen, als wij in de laatste jaren hebben leeren ken nen. Welke zijn de oorzaken, die de aardbevingen doen ontstaan Men kan bij aardbevingen voorna melijk een drietal groepen aannemen, die ieder bovenal door eenzelfde hoofdoorzaak tot stand gebracht wor den. Men onderscheidt naai' liet ont staan le. vulkanische aardbevingen, 2e. dislocatie-aardbevingen, en 3e. instortiiigs-aardbevingen. De beide eerstgenoemde soorten van aardbevingen hebben groote verwant schap, wat haar ontstaan betreft. De vulkanische aardbevingen ontstaan door vulkanische erupties, en worden evenals deze voortgebracht, hetzij door den druk van het magma (gloeiend vloeibare stoffen) tegen de aardkorst, heitzij door de directe druk king der ni sterke spanning verkee- rende gassen en bovenal van den wa terdamp in de aarde. Men kan aanne men, dat in de diepte der aarde door de toenemende tempeiatuur eerst op de harde korst een vloeibare massa volgt, terwijl nog dieper, waar de. critische temperatuur bereikt is, de materie alleen m een toestand ver keert, dien men als gasvormig aan duidt. Arrhenius neemt aan, dat op 10 K.M. diepte, of plaatse!'jk minder, reeds de gloeiend vloeibare massa mitstaat, terwijl de gasvorming op 300 400 K.M. diepte plaats heeft. Die gassen ln het hart der aarde ver- keeren door de groote drukking in een toestand, dat zij nog grooter soor telijk gewicht bezitten dan de vaste stoffen aan de aardoppervlakte. Als door de inkrimping der gassen in de aarde er meer warmte wordt geproduceerd dan er ver! ren ging, zal de daarop volgende verhoogde spanning hot ontstaan van vulkani sche erupties of van aardbevingen of wed van beide tengevolge hebben. De spanning der gassen drijft het mag ma of de gloeiend heeto steenbrij in de diepte door spleten, vouwen, enz., der vaste aardkorst naar boven. Deze oppers'ug kan zich enkel bepalen tot ie diepere vaste aardlagen, zoodat in deze het magma in gangen en spleten doordringt, terwijl de lugen enkel op gebogen en de holten met lava gevuld worden. Zoo ontstaan de zoogenaamde lak- koltthen, die in Amerika bekend zijn gewordon. Do vulkanische uitbar sting is dan ondcrgrondsch, blijft be dekt (krypto-vulkauisine). Doch dat proces gaat met klachtsuiting ge paard, die op de aardkorst wordt over gebracht, en zich voortplant als aard beving. Als daarentegen de eruptie aan de oppervlakte komt en vulkanische uit barst' ng veroorzaakt, dan gaan go woonlijk de aardbevingen vooraf, en zij verminderen, als de eruptie tot volle werking komt. Niet onwaar schijnlijk worden vele hevige aard bevingen door krypto-vulkanisme ver oorzaakt, meer dan men tot nog toe aannam. De meening, door Von Hum boldt uitgesproken, dat de vulkanen de veiligheidskleppen der aarde zijn, is nog niet geheel cnjuist, volgens het tegonwoordig inzicht der weten- schap. Doch zooals dc spanning der gassen in druk van het magma van onder naar boven in dc aardkorst werkt, zoo zal na een uitbarsting als de span ning vermindert en groote hoeveelhe den lava zijn uitgeworpen en wegge- perst, de vaste aardkorst haar steun verliezen. Dan heeft hel omgekeerde plaats, namelijk instorting der korst en daling van den aardbodem. Bij een korst zoo heterogeen van samen stelling ais die der aarde, geschiedt die daling en instorting niet regel matig. Verder hebben de instortingen van een gewelfde korst ten gevolge, dat deze zich elders moet opplooien, om dat de korst te ruim geworden is en bij instorting zich uitbuigt. Die op- plooiïng geschiedt veelal in lange lij nen. Dit is het procos der vorming van bergketens en inzinkingen, welke processen de grootste verschillen in het aard relief liebben doen ontstaan. De aardbevingen, die daaruit vol gen, heeten tektonische-, dislocatie- of ook lengte-aardbevingen. Zij zijn veelal gebonden aan de lange, jonge bergketens der aarde, waarbij zich het proces do-r bergvorming nog in meerdere of mindere mate voortzet. tl ebben wij in het bovenstaande eenige hoofdoorzaken voor het ont staan van aardbevingen vermeld, daaruit blijkt, dat wij ze in haar ont staan niet aan de werking van locale oorzaken toeschrijven. De algemeene oorzaak is de toe- of afneming der spanning van de gasvormige "massa in liet binnenste der aarde, doch die kan locaal meer of minder sterk wer ken. Als die spanning te veel is toege nomen door de warmte-productle, dan volgt er eon periode van veel vulka nische erupties en aard bevingen, is de spanning verminderd en normaal, dan volgt een tijdperk van seismische kalmte is de spanning te veel ver minderd, dan volgen er inzinkingen. De geschiedenis der aardkorst kent al deze iai verschillende tijdperken. De tegenwoordige periode kan men als een periode van hevige seismi sche en vulkanische actie beseliou- v\en. Dat die werkzaamheid zich ge lijktijdig op de meest verwijderde ge deelten der aardoppervlakte vertoont, wijst op een algemeene, geen locale oorzaak. Dit neemt niet weg, dat de geogra- phische verbreiding van aardbevin gen en van vulkanen gebonden is aan de gesteldheid der aardkorst. Vulkanisme en aardbevingen open baren zich daar, waar de aardkorst liet minst weerstand kan bieden aan de inwendige werking tegen de korst. Die streken, waar de aardkorst veel gebroken en sterk gescheurd is, en weinig weerstandsvermogen heeft, zijn pok de plaatsen, die het meest bezocht worden door de genoemde natuurverschijnselen. Man heeft aardbovings- en vulkani sche kaaiden gemaakt, on het nieuw ste seismologisch onderzoek tracht die verbeterd en op groote schaal uit te voeren, om de zwakke plaatsen der aardkorst te leeren kennen. liet zuiden van Italië behoort tot de gewesten der aarde, waar de aard korst weinig vastheid bezit, en in de jongste geologische perioden veel aan verzakkingen en inzinkingen, zoowel ais aan verheffingen, heeft blootge staan. De oude Hellenen hebben het reeds uitgesproken, dat Sicilië met Italië één geweest.zijn, maar door seismi sche of nc-plunisclie krachten geschei den werden. Dat proces van zinking en heffing, hetwelk in de geographische verbrei ding hier bepaald werd door de meer of minder zwakke gesteldheid van de aardkorst, maar zijn hoofdgrond vond in do werking van het binnenste dor aarde, ging in Italië gepaard van velo vulkanische uitbarstingen. Uitgebluschte on werkende vulka nen zijn Li: Italië talrijk en eigen aardig. Al die groote bewegingen der aardkorst zijn gepaard gegaan van hevige aardbevingen. Genoemde pro cessen liebben zich nog voortgezet in den h'storischen tijd. Geen land van^ Europa, dat zooveel hevige vulkaan- ui tharstingen on zoovele catastro- phen door aardbevingen kan aanwij-' zon, on de historie vermeldt aLleen de lievige. Drie-en-twintig hevige aard bevingen worden van 461 v. Chr. tot den aanvang onzer jaartelling voor dc omstreken van Rome door ge schiedschrijvers vermeld. En sedert zijn de opgaven nog vele. De aardbe ving van 1783 in Calabrië kostte on geveer 100.000 menfichen het leven, ii ie van 1818 verwoestte Catania »n 1857 kwamen in Lueania 40.000 men schen door aardbevingen om, in 1870 werd Cosonza in Calabrië zwaar door aardbevingen geteisterd, cn in 1871 werden hier op 86 dagen aardbevin gen waargenomen. Letteren en Kunst ZWENDEL IN SCHILDERIJEN. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct. liet is bekend, dat gelijk in aiïea ook in kunst op groote schaal ge- zwondeld wordt. Niet alleen tegen woordig, maar ook vroeger reeds. Meer dan een kwart eeuw geleden, be stond in België wat men haast noe men kan een fabriek in Bos-( booms, die veel onheil gesticht eo,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7