NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. SJaitenlantlsch Overzicht HOe Jaargang. No. 7838 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 9 JANUARI 1909 ABONNEMENTEN PER DREG MAANOBNl Woot Haarlem 1.2b Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.024 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.374 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur PEEREBOOM, Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiter. het Arrondissement Haarlem :n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlanasch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTJËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /V elke regel meer ƒ0. Sis Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administraties Groote Routstra.;' 55. (f^ercommunaal Telefooaoommer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 10 JANUARI. Schouwburg. Tooneelgez. .Dir. Ber- Jé: Roze Kate/8 uur. De Kroon: Het Ned. Toon. en Ope rette-ensemble: Een vrouw die de broek aan heeft, 8 uur. Soc. VereenigLng: Benner's Bioscoop 8 uur. KI. Vereeniging: Specialiteiten voorstelling, 8 uur. OM UNS HEEN No. 865. Ruwheid eu orde. Het is geen nieuw onderwerp, dat ik hier even bespreken wil de ruw heid van de jeugd en de noodzakelijk heid van orde. Maar er is aanleiding om daarop nog even terug te komen, daar een dag of wat geleden een ge val van ruwheid s voorgekomen, dat verschrikkelijke gevolgen heeft gehad. Een ventje van. eein jaar of tien, rustig wandelend op de Boter markt, is plotseling en zonder eenige «vanleiding aangevallen door een groo- ten jongen, die hem op den grond geworpen en zoo heftig op den buik getrapt heeft, dat de arme jongen, na een lijden van eenige weken, er aan gestorven is. De beleediigde openbare veiligheid zoekt nu naar wraak: de polit'e tracht den jongen, dien het slachtoffer niet eens kende, op te sporen. Het is te hopen, dat hij de hem toekomende straf niet ontgaan tal, maar daarmee heeft het ongelukkige kind het leven zviet terug. Zoo doet voor de zooveel- Bte maal de vraag zich voor, of er geen middelen zijn aan te wenden tot verzachting van zeden en to«t verhoo ging van de orde. Preventieve midde len, dat wil zeggen middelen, die het kwaad voorkomen, en die oneind'g beter zijn dan de repressieve, waar mee men tracht het kwaad te onder drukken, wanneer het eenmaal ge- BChied is. Ik geloof, dat er hier inderdaad aanleiding is om aan te nemen, dat het kwaad in Nederland grooter is, 'dan in eenigen anderen beschaafden staat van Europa. Hoewel het mij in andere opzichten onjuist en verkeerd voorkomt, om wat buitenlandsch is in de hoogte te steken, ten koste van het eigen land, een feit is het, dat de orde op straat ginds over het algemeen heter is, aan hier, en de toon minder ruw. Ik heb dit verschijnsel hooren ver klaren, zelfs hooren vergoelijken mei een beroep op den alouden vrijheids zin, die de Nederlanders in 't bloed zitmaar ik vraag aan hen, die al dus redeneeren is dat vrijheid, wan neer de een de vrijheid neemt om de vrijheid van den ander te verkorten Is dat vrijheid, wanneer het op groeiend geslacht door ruwe taal, door handtastelijkheden soms, den rustigen burger afschrikt om eon bepaalden weg te gaan, zooals de Groote Houtstraat des avonds en vooral des Zondagsavonds door velen wordt gemeden Is dat vrijheid, wan neer diezelfde aankomende jeugd den .vreemdeling aangaapt, uitlacht, hin dert op allerlei wijze Ik zeg, dat dit geen vrijheid, maar bandeloosheid is, die behoort te wor den tegengegaan. Op welke manier Moeten er door geheel Nederland „comités van waak- z aamheid" worden opgericht, zoo als ei", naar mij is meegedeeld, een moet bestaan te Rotterdam Daar bestaat, naar ik vernam, een soort van veree niging van ernstige en bezadigde per- Bonen, die zich hebben voorgenomen ,om, wanneer zij wanorde of balda digheid op straat opmerken en er geen politie in de nabijheid is, zjlf 'krachtdadig op te treden en gebruik jte maken van het recht, dat ieder heeft om wie kwaad doet naar een politiebureau te brengen. Gevaarlijk bedrijf 1 Want de Nederlandsche burger duldt zoodanige inmenging niet. Zon der te vragen naar den ondergrond van de handeling loont hij te hoop, wanneer hij een jongen Ln verzet ziet tegen een volwassene en keert zich tegen den laatste. Meei nog dan de officieele ordebewaarders in uniform zullen de vrijwillige handhavers der veiligheid dat ondervinden. En zelfs waar dit al niet geschiedt, zullen deze particulieren in voortdurend ge vaar verkeeren om te worden ge- j daagd voor den strafrechter. Een oogenblik van drift, één flinke slag om de ooren, hoe dubbel en dwars ook verdiend, en een proces-verbaal wegens mishandeling is daar en wordt ongetwijfeld door een veroor- deelend vonnis gevolgd. Moge de rechter dan ook al rekening houden met de lofwaardige bedoch'r tot straffen van den vrijwilligen hand haver der c 3 zal hij verplicht zijn. Wel zal hij zich tegelijkertijd voor onze gebrekkige rechtsbedeeling op dit stuk hebben te schamen. Maar vóórdat ik hierover iets doe opmer ken, dient eer9t de hoofdzaak in het licht te worden gesteld. En die is de opvoeding door de ouders. Er zou zoo ontzaglijk veel gewonnen zijn, wan neer in de gezinnen meer werd gelet op ruwe taal en op verkeerde gewoon ten. Ruwe taal, waarbij vooral het vloeken op den voorgrond komt. Tot versterk'ng van de tracht der woor den, dikwijls alleen ook uit gewoon te worden de afschuwelijkste vloeken gebruikt. Kleine jongens en meisjes kan men soms op straat, wanneer ze elkaar luidkeels een verhaal doen, hooren vloeken -op een manier, die niet alleen aan zeer velen ergernis geeft, maar die ook, afgescheiden nog daarvan, totaal onnoodig is. Geen opmerking, geen meening of verkla ring van een eerlijk man wordt door dergelijke ruwe woorden versterkt, integendeel elk betoog wordt er door verzwakt, omdat ook de slechte, de j onvertrouwbare, de laaghartige vloe- i ken gebru'kt tot bevestiging van wat hij meent te moeten zeggen. Daarom zou ik eiken braven huisvader willen toeroepen vloekt niet, want ruwe taal draagt 't stempel der onwaardig heid, geeft een verkeerd voorbeeld aan uwe kinderen, wekt hen op tot navolging, leidt hen ox> tot ruwheid. Want de vloeker wordt licht de vech ter en de drinkeral deze ondeugden samen hebben al menigeen ten onder gang gebracht en moge het ook overdreven klinken bij eenig na denken zal ieder moeten toegeven/dat menige vader, die het lot van zijn onder slecht volk verdwaalden zoon betreurt, menige moeder, die in haar aan drank verslaafd kind den vroolij- ken jongen van voorheen niet meer herkennen kan, den aanvang van die afdwaling kan vastknoopen aan de gewoonte, om zonder nadenken ruwe taal te uiten in den kring van het gezin. Misschien werd ze juist gebruikt om de orde in het gezin te handha ven. Welnu, dat heeft ruwe taal nooit kunnen doen. Daartoe is ze volkomen machteloos. Wel met een ernstig woord, maar nooit met een vloek wordt invloed op het gemoed van een kind verkregen. En daarom nog maals „ouders, vloekt niet, gebruikt geen ruwe taal, want uw gezag wordt er door verminderd en uwe kinderen worden er door geschaad." Ik ben er zeker van, dat wanneer er in vele gezinnen een minder ruwe toon heerschte, het ook gemakkelijker zou wezen, de kinderen 's avonds in huis te houden. Als men nu aan vaders of moeders vraagt„waarom laat u uw zoon of dochter avond aan avond op straat loopen dan is ioi den regel het antwoord „ik vind het verkeerd, maar ik kan het niet tegen houden. Of ik het al verbied, ze gaan toch I Ik kan ze toch niet bij hun kleeren vasthouden of als kleine kin deren naar bed sturen I" Volkomen waar, maar als het zoo ver gekomen is, dan ts het kwaad ook al geschied. Het gezag is dan al ver loren gegaan. Niet het gezag dat ver biedt, maar het gezag dat verzoekt na te laten is hei ware. Het dat alleen verbieden kent, is juist hetnoch vernederd, doch het staat, bij eenige vastheid zijner diplomatie, sterker dan Ln de dagen van Alexan der III, wijl geheel Europa voor Rus land zal opkomen." gezag van de groote woorden „ik verkies bij den hier en ginder niet, dat je gaat, je blijft thuis, kwajongen die je bent...." met een paar vloeken nog er achteraan, om den indruk te j versterken. Zeker; de indruk wordt versterkt, maar in de verkeerde rich ting. De zoon of dochter, onaange naam getroffen door deze toespraak, is daardoor geneigd tot verzet en wordt door de vloeken aan het slot daartoe nog meer geprikkeld. 'tWordt een strijd van hard tegen hard, waar bij de eigenliefde van weerskanten op 't heftigst wordt geprikkeld en de jongen ten slotte de deur uitloopt, met een brutaal ,en ik ga toch", niet zoozeer misschien on.'dat hij in het op straat slenteren zooveel plezier heeft, maar omdat hij niet toe wil geven. j Het gezag dat verzoekt legt het an ders aan. „Zou je niet liever thuis blijven vraagt vader of moeder riendelijk. En als de zoon aarzelt, half gewonnen al door den toon „we zijn nu juist zoo gezellig bij mekaar. Ston eens een pijp, ;k heb juist een mooi boek voor je. Of zullen we eens een spelletje doen dan moet het een buitengewone jongen wezen, die daaraan weerstand biedt en tóch gaat 1 Neen, hij blijft en brengt een rusti- gen avond door, veilig voor de scha delijke invloeden van straatkornui ten, veilig ook voor net booze tooneel, dat anders bij zijn terugkeer van de verboden wandeling zou zijn afge speeld. „Ben je daar weer, lamme jongen, beroerde straatslijper, maak voor den hier en ginder maar gauw, dat je naar bed komtals ge woonlijk weer door een staart van vloeken gevolgd. Voor hun eigen rust, voor de toe komst van hun kinderen is het zoo goed, dat ouders in hun huis alle ruwheid tegengaan, bij zichzelf en bij hun kroost, 't Is wel mogelijk, dat er buren zijn, d'ie daarmee'spotten, maar die spot is dan geen minachting, maar een teeken van verborgen af gunst. Ten slotte voelt ieder, die niet diep gezonken is, zich immers aange namer in een rustige, vreedzame, dan in een schelderige, ruwe omgeving Zulke spot behoeft dus waarlijk zich niemand aan te trekken. J. C. P. 't Nieuwe jaar heeft zich voor keizer Wilhelm niet voordeelig ingezet! Zijn beraadslagingen over den toestand van Duitschland, op 2 Januari met do generaals gehouden (gisteren schre ven we al uitvoerig over deze zaak) heeft een storm van verontwaardiging doen opgaan. In Duitschland en daarbuiten Bladen als de „Kreuzzeitung" schrij ven een streng onderzoek is ge- wenseht, en de „Germania" (anders even tam In de critiek op de regee- ring) EEN TWEEDE DAILY-TELEGRAPH- GESCHIEDENIS is het. De „Berliner Zeitung" denkt, dat de keizer ook door generaal von Schlief- fen geïnterviewd is, maar... dit is wel wat Al te brutaal I Een natuurlijk gevolg van dit schan daaltje is, dat men in het buitenland vooral Ln Rusland, Engeland en Frankrijk 1 geheimzinnig lacht. Er klinkt zoo iets van „ja, jelui Duit- schers zit nu in de misère, docii eigen schuld I" De Russische „Nowoje Wremija" schrijft o. a. „Het is jui6t, dat de Duitsche staat kunde en de uitdagende redevoerin gen (natuurlijk van den keizerdie in Duitschland worden gehouden, veel ontevredenheid veroorzaken, en dat zich om Berlijn feitelijk een ijze ren ring vormt. Daaraan hebben de Duitscliers zelf scbuld. Voor onze oogen komen natuurlijker combina ties dan die van het Drievoudig Ver bond. ^Bedoelt 't blad wellicht den vierbond Rusland, Engeland, Frank rijk en ltalié tegenover den tweebond: DuitschlandOostenrijk?). Wij ge- looven niet aan de mogelijkheid, dat Duitschland eenige Europeesche mo gendheid den oorlog zou verklaren, omdat men in Berlijn weet, dat iede re botsin" Duitschland met een crisis bedreigt, zooals de wereld nog nooit beleefd heeft. Van dit standpunt is de toestand van Rusland uiterst voor. doelig. Want Rusland is noch gesla- Nu is er weer een excuusje geko men 1 De Reichsanzeiger bevat de volgen de officieele mededeeling De keizer hield den 2den Janua ri, zooals alle jaren, een bespre- kind met de hier voor de Nieuw jaarsaudiëntie bijeen zijnde com- mandeerende generaals. De uitin gen van Z. M. waren niet voor publiciteit bestemd en mochten geen onder werp voor openbare be sprekingen vormen. Des ondanks zijn daarover berichten in de ners gekomen. Tegenover de aanvallen in de buitenlandsche pers stellen wij vast. dat de be sprekingen uitsluitend liepen over militaire quaesties. In aansluiting aan een opmerking over de tac tische ervaringen bij de jongste manoeuvres opgedaan, wees de keizer op een onlangs verschenen academische studie, waarin de vorm van den modernen oorlog en de uitwerking van de moderne wapens op het gevecht werden ontwikkeld. De politieke gedach ten, die in dezen militairen ar beid eveneens werden opgenomen, kwamen bij de beschouwingen van den keizer niet in aanmer king. Dit is dus 't excuus I We kunnen niet anders zeggen,^in dat 't wel laat komt. Eerst wanheer de binnen- en buitenlandsche pers haar oordeel heeft uitgesproken, komt dc regeering met de bewering, dat de critiek op onjuiste mededeelingen be- rust. Nu is 't kwaad al gedaan en wordt j door dit excuus niet te niet gedaan, i Ook doet het excuus denken aan ons spreekwoord„berouw komt na de zonde". Wilhelm heeft weer een fout gemaakt en nu moet Von Bülow weer een zijsprongetje nmken om hte treu rige figuur een beetje te redden. Wat zal de rijkskanselier boos geke ken hebben 1 Dan is t niet verstandig van Wil helm, om dingen, die niet voor pu bliciteit geschikt zijn, te vertellen aan een kring van menschen, op wier stilzwijgendheid hij niet volkomen kan rekenen (dit is nu toch bewezen'' althans wanneer een generaal voor Verklikker gespoeld heeft. Ook is er nog iets anders wat in 't excuus bevreemdend '3. Er wordt ge schreven. dat alleen het militaire ge deelte van het artikel door den keizer besproken is, en dus niet 't politieke. Nu doet zich echter 't eigenaardige geval voor, dat de militaire beschou wing al heel weinig te heteekenen heefteen de kracht van het artikel juist'in 't politieke deel zat. De Fransclie senator generaal Langlois een der erkende autori teiten op militair gebied verklaar de Van zuiver militair standpunt be zien, bevat het artikel van von Schlieffen slechts banaliteiten en Is absoluut onbelangrijk. Heeft Wilhelm al weer pech gehad door nu juist een onbelangrijk arti kel te kiezen Hoe de keus van dit onbelangrijke artikel te verklaren, wanneer 't politieke gedeelte voorbij gezien is? Neen, 't is en blijft weer een echec voor Duitschland ook na dit halve excuus I en voor de bestrijders van 't absolutisme van den keizer een goed wapen 1 De politieke meeningen van het be wuste artikel zijn volkomen juist, wat de verkoeling van ITALle VUUR DEN DRIEBOND betreft. Nu komen er weer feiten om dit te bewijzen, maar.... niet alleen van Italië. Enkele Oostenrijksche bladen de „Volks Zeitung", de „Montags Re vue" en het „Grazer Tageblatt" ver heugen zich over de ramp, die Italië trof, en schrijven, dat de catastrophe voor Italië een oorzaak zal zijn van langdurige zwakheid, waarvan de Donau-monaxchie voordeel kan trek ken. Voor deze handelwijze kunnen we slechts éen woord vinden't Is schandelijk 1 De Italiaansche bladen stuiven dan ook geweldig op. Eén hunner schrijft: „Al die dieren schreeuwen, op ver schillende manieren, maar zeggen hetzelfde. Het zijn de Oostenrijksche jakhalzen, die beweren, dat Italië zich gelukkig mag rekenen, wanneer Oos tenrijk van dit oogenblik geen ge bruik maakt om de grenzen over te steken en Lombardije en Venetië te rug te nemen. Welnu 1 Laten deze hoeren niet ver- ge ten, dat Italië geen Boenië-Herzego- wina is, en dat de Oostenrijkers, zoo hun de lust mocht bekruipen, de grens over te gaan, dra zouden be merken, dat wij althans het noodige lood hebben overgehouden, dat voor ben bestemd is." Dit is bittere, uitdagende taal, maar die te begrijpen, bijna te verontschul digen is, tegenover de onmenschelijke juichkreten der genoemde Oostenrijk sche persorganen. De gespannen toestand tusschen OOSTENRIJK EN SER VIS is weer voor een oogenblik een beetje geweken. In Weenen was men zeer boos over de voor de Donau-monar* chie beleed igende rede van den Servi- schen minister en richtte tot Belgrado heftige vertoogen. Oostenrijk heeft evenwel te vroeg geschreeuwd. 't Is nu gebleken, dat de Serviër geen beleediging heeft geuit, maar dat de vertaler een flater heeft ge maakt. Nu maakt 't O.-H. rijk ook een fla ter en baron Aehrenthal neemt mot een zuur-zoet gezicht met de uitleg ging genoegen. Maar vrede tusschen de twee ie 't nog lang niet 1 Ook in Bosnië en Herzegowina is de kalmte ver te zoeken. Een Engelsch journalist heeft deze provincies be reisd en is tot de conclusie gekomen, dat de bevolking niet onder heer schappij van Franz Jozef wil komen, en rijp is voor een opstand om de on afhankelijkheid onder opperbestuur van den Turkscben Sultan te eischen. De sterke bezetting van Oostenrijk sche soldaten houdt de ongeregeldhe den nog tegen, maar wanneer Servië, Montenegro of 'lurkije aan Oosten rijk oen oorlog verklaart, zuilen de bewoners van Bosnië en Herzegowina dapper meehelpen. Aldus schrijn de Engelsche reiziger. Onwaarschijnlijk klinkt dit trou wens niet. Hoe 't zij, de Balkancrisis is nog even ingewikkeld ais voorheen. In het GE'IEISTERD ITALlë komt een beetje rust. 't Reddingswerk is nu geregeld, de roovers en plunde raars zijn in de gevangenissen ge- slopL of dadelijk dood geschoten, zoo dat nu alle aandacht gewijd kan wor den aan de verzorging der gewonden en geredden, de begrafenis der lijken en de plannen om de dakloozen te helpen. Gisteren vergaderde de Italiaansche Kamer. Staande werd een rede van den president aangehoord, die de treurige ramp schetste, den moed van het koninklijk echtpaar en de vele redders huldigde. Minister Giolitti pleitte, dat de sle den op dezelfde plaatsen herbouwd moeten worden. Deze rede werd luide toegejuicht. De president constateerde, dat het ongeluk van grooter omvang is dan eenig ander, waarvan de geschiedenis gewaagt. Geen woorden vermogende matelooze smart uit te spreken van het Italiaansche volk. Verder wijdde de president eenige woonden aan de nagedachtenis der 4 afgevaardigden, wier wreede dood thans zeker is. Hij verklaarde verdei', dat ten spoe digste moet worden voorzien in de be hoefte van het oogenblik met een sterk vertrouwen in de toekomst van het vaderland, welks majesteit nieu wen luister ontleent aan de algemeene deelneming, die ten deel valt en tot troost strekt. De president benoemde een com missie, die heden een rapport zal uit brengen over de ontwerpen. Het in de Kamer rondgedeelde wets ontwerp machtigt de regeering 80 miliioeu van het overschot der bo grooting te besteden ter voorziening in de noodzakelijkste behoeften en tot herstelling der gebouwen en legt een bijslag van een twintigste op de di recte belastingen. Dinsdag werden er nog vrouwen le vend onder het puin vandaan ge haald. Allen hadden aardkleurige ge zichten en wezenlooze trekken, ter wijl zij slechts met moeite konden ademhalen. Een ongelukkige, door soldaten uit gegraven, richtte zich op en zeide toen tot den bevelvoerenden officier „Dank u, luitenant 1" Toen viel zijn hoofd op zijn horst en bliee hij den laatsten adem uit.... De toestand in de kleinere plaatsen is nog treurig. Eerst werd alle aan dacht aan Messina en Reggio gewijd, zoodat de slachtoffers in de dorpen bijna van honger en ellende omkwa men. Nu zijn er evenwel eenige oorlogs schepen vei-trokken, om ook in deze dorpen levensmiddelen te brengen. In de geteisterde plaatsen zijn gi» teren weer aardschokken gevoeld. Slachtoffers werden daarbij niet ge maakt, wel vielen enkele huizen in el kaar en werden eenige schepen be schadigd. IN VRIJHEID GESTELD. Het Assisenhof te Versailles, besloot op requisitoir van den procureur-ge neraal, dat de beklaagden, die deel hebben genomen aan de ongeregeld heden te Draveil en Vïgneux, onmid dellijk in vrijheid zouden worden ge steld. De jury toekende een verzcek om gratie fen behoeve van den hoofd- beklaagde, die wegens de misdaad van Etampes ter dood was veroor deeld. Wat zullen FaiLlières en Clemen- ceau nu doen ONLUSTEN IN TURKIJE. Ernstige onlusten zijn voorgekomen te Mosul, als gevolg van de arrestatie van een soldaat, die een vrouw op straat had lastig gevallen. De kame raden van den schuldige deden een aanval op het wachthuis der gevange nis de poorten werden geopend en de gevangenen in vrijheid gesteld. Dezen begonnen de stad te plunderen. De groote Sjeik, zijn gezin en zijn be dienden werden vermoord. Ongeveer 30 soldaten en inwoners werden ge dood, 40 gewond. Vijf bataljons troe. pen zijn van Erzinjan naar Mosul ge zonden. UIT CHINA komen zonderlinge berichten. Zoo wordt o. a. gemeld, dat de nu afge- zetto Joean-sji-kai oeschuldigd wordt van vergiftiging van den onlangs overleden keizer. Gezegd wordt, dat Joean-sji-kai aan een geneesheer 40.000 taels heeft betaald voor het vergiftigen van den Keizer. Joean, bemerkende, dat de dood der Keizerm-VVeduwe aanstaan de was, vreesde voor de wraak, die de Keizer dan tegen hem (Joean) zou kunnen nemen voor het verraad van tien jaar geleden, welk verraad tot gevolg had, dat de Keizerin-Weduwe zich van het gezag mee: ter maakte. Men vreest nog altijd een revolut'e in China. De afzetting van Joean heeft de kans daarop vergroot, want het is een bewijs van de vermeerdering der vooruitstrevende Krachten. ROOSEVELT EN 'T CONGRES. Roosevelt heeft onaangenaamheden met het Congres. Gisteren vergaderde het Huis voor de bespreking van de zinsnede in de jaarlijksche boodschap van don president, in welke Roosevelt de beschuldiging uitsprak, dat liet congres het krediet voor <len gehei men dienst besnoeide, omdat velen vroesden voor de werkzaamheid van de defectieven van den geheimen diens:. Het huis had het verlangen te ken nen gegeven, dat Roosevelt zijn ver klaring zou waar maken en deze had een speciale boodschap gezonden, waarin hij tot zijne rechtvaardiging redevoeringen aanhaalde van enkele leden van het Hu's. Het speciale comité, in welks han den de zaak was gesteld, diende nu moties in, waarin wordt verklaard, dut Roosevelt's insmuatie ongerecht vaardigd en ongegrond is en dat het Huis weigert eenige mededeeling in overweging te nemen, die in zijn oor deel oneerbiedig is, verder dat de boodschap geen antwoord is op de vraag van het Huis en inbreuk maakt op zijn rechten door de motieven ver dacht te maken, die het Hu«s hebben geleid bij de uitoefening van zijne constitutioneele functies, en dat daar om liet Huis weigert het in overwe ging te nemen. Roosevelt gaat dus niet heen in vrede I Stadsnieuws Madame Angot. De eerste opvoering door Amster- damsciie en Ha&rlemsche dilettanten van de vermaarde operette L a f i 11 e de Madame Angot heeft zooveel succes verworven, dat velen, die er den eersten keer niet op hadden ge let, Vrijdag voor de tweede opvoering naar den schouwburg zullen gaan. Onze medewerker voor muziek, de heer Philip Loots, heeft vooral de solisten zeer geprezen. De opvoering Is werkelijk iets buitengewoons. Maar de uitvoerenden, die geheel uit wel willendheid en voor het goede doe) der huisverzorging optreden, wen- schen zekerheid te hebben, dat de kos ten zullen worden gedekt en zullen Maandag beslissen of de tweede op voering doorgaat of niet. Wie dus de voorstelling wil gaan bijwonen, dient Maandag plaatsen te gaan nemen. Hij zal zich dat niet be klagen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1