«AARLEMS DAGBLAD. II DbKDE öLAD. Z VIERDAG 9 JANUARI 1909 Stadsnieuws Museum van Kunstnijver. neid. Aanstaanden Zondag zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier, ten toon gesteld zijn een reeks afbeel dingen, voorstellende de schatten der oudheid, die Parijs heden nog ople vert; en zij, die de Fransche hoofd stad meenen te kennen, zullen ver baasd staan van het vele, dat op dit gebied aldaar nog aanwezig is. Wij krijgen tevens een overzicht der verschillende kunstvormen, die van het begin onzer jaartelling af door de velschillende eeuwen zich hebben afgewisseld. De monumenten van oud-Gallischen en oud-Romeinschen van Bazanti- echen en oud-Chrislelijkon oorsprong worden opgevolgd door de verschil lende stylrichtmgen der middel eeuwen, terwijl het overzicht met de vroegere en de latere Renaissance sluit. Zondag is de toegang kosteloos. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Van 25 December 1908—6 Januari 1909 zijn de volgende extrargiften ontvangen: H. H. B., Mevr. v. d. V.—B., N. N., A v. R-, N. N., H. B. V., ieder ƒ100. jhr. Mr. J. W. G. B. v. H., Jhr. F. T. v. B. ieder 75. W. A. v. V., Doualr. Q. v. U., L. Graaf v. R-, Mevr. S. W. d. K. leder 50 Mevr. wed. W., Ikvr. Q. v. U., Da- mes K., A. B.ieder 40. Mevr. H. d. P., Douair. H. v. H., G. v. d. V., V. D., Douair. T. v. B., Mej. L. C. B*. M.t B. G. t, B., Mevr. wed. Mr. J. d. C. v. W., Mr. W. C. K., Mr J. E., Mevr. v. M., Mevr. wed. Dr. N. D. S., Mej. C. A. v. W. C., J. C. W., Jhr. Mr. A. J. R- M., Mevr. wed. W. B. G., F. M. Bar. v. L. ieder 25. A. d. C. f 20. J. G. Dz. 15. C. K. 12. N N.f H. IJ. Z., J. S. Cz., Mevr. wed. G. M., M. v. G., W. D., Mevr. A A.; Mevr. wed. Mr. W. J- B. B., A. B. d. H., G. S. <L C., W. D. H. M., V. K., A. J. K., W. K. L., Dr. A. A. G. L., Mevr. wed. L. G. J. M., J. C. T., E. V., P. v. d. W., H. H. v. W., J. W., Dames H., N. N., Mr. G. v. T., P. J. R., Douair. S., N. N., Ds. A. B. Sz., J. Ph. H., J. C. J.. B. J. L., Mr. A. A. v. d. M., G. R., Mr. A. A. L., N. N., Mr. A. A. P., ieder 10. H. B. C. 9.63. H. D. M. B., fl. Mevr. N. N., Mevr. wed. S. S. R. H., Mevr. wed. Prof. A., Mevir. Douair. A., Ds. J. C., W. J. B. v. B., Mej. D. F. E. C., Mevr. wed. Dr. v. d. C., Mr. P. D. Mevr. wed. v. H., H. L. J. v. R-, II. C.' K.f M. VV. S., J. J. S., H. D. Tj. W., L. G. W., J. H. W. d. B., H. W.f G. L. M., A. U., Dr. J. D. B. d. II., Mevr. wed. J. J. F. B.( C. H. H., Mevr. wed. P. K. v. M., C. H. R., C. A. S., Mr. J. F. Th. v. V., H. J. M. B. IvL, J. G. H., Mevr. wed. Mr. P. d. M.. Mej. J. G. F., F. O. B., ieder ƒ5. H. d. L. ƒ4. Mr. N. N., F. C., Mevr. v. R., A. A. v. Z., F. G. N. H. M., ieder f 3. N. N., coupon, f 2.97. Jkvr G„ Dr. J. P. J. G., G P. d. B., Dr. M. A. C. B., W. B. Cz., Mej. A. C. B Dr. G. v. B J. R J. Ph. C., R. D.. C. D., A. W. D., Dr. A. II. G., F. L. H., Mevr. wed K. H., Mej. L. P H., Mevr. wed. D. M. v. d. K., Mevr. wed. A. v. d. L., J. P. v L., V. L., H. N. M.. Mej. L. P., Mej. C. J. P-., Jac. J. S., A. C. S., A. S. v. L., J. L. T., J. J. v. T., E. V. Jr., Dames v. V.. Mevr. wed. J. B. A. M. W., Mej. A. v. C., Mevr. P. G. v. D., J. A. G., Mej. D. H., J. M. H., Mevr. wed. C. M. v. H.f C. H., Dr. P. M. II., J. L., O. S., Mej. F. W. v. W.. C. D., Mej. Ch. J. F., ieder ƒ2.50. W. F. S., C. J. J. N.. Mej. M. J. P., Mevr. wed. G. P. v. V., Mej. J. H. K., ieder f 2. A. v. d. L. Jr. 1.50. J. v. d. P., N. N., N. N., T. C. N., P. W. S., T. C. A. B., Ds. J. C. B., K. B., P. A. d. B.. F. J. v. D., Mr. II. Ph. 't H., J. L. Mevr. wed. Jhr. v. L., W. A. R., J. E. S.f P. v. T., V. H. J. T., J. H. V., Mevr. wed. A. M. V., Ds. J. D. C. K, Mej. M. G. K., J. L., Dr. A. C. D., ieder fl. J. H. B., Mevr. R. W. E., J. F. v. d. V., ieder ƒ0.50. Totaal 2284.10. 2 kaarten ƒ5 en eene kaart k ƒ1 zijn zonder naam en adres ontvangen; aan de onbekende inzenders wordt be leefd verzocht het bedrag aan den penningmeester te doen toekomen, of hem s. v. p. hunne adressen op te geven. Van de 1500 Kerstmis-kaarten zijn thans 188 teruggekomen, moge het goede voorbeeld de houders der 1312 kaarten opwekken ze s. v. p. zoo spoe_ dig mogelijk aan den heer S. Crornme- l'n, Staten Bolwerk 5, te zenden. Spoedige hulp is dubbele hulp, nie mand late zijn kaart ongebruikt Lig gen, elke gift, 't zij groot of klein, is hartelijk welkom. Er wordt veel steun gevraagd, ieder drage bij naar zijn vermogen. Baden. In het Douche Badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeJoopen week 538 baden genomen, in dat aan het Leidscheplein 400. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Rooilijnen. Aan den Raad dezer gemeente wordt door B. en W. voorgesteld, om voor den Heerenweg en de Zand- voortschelaan rooilijnen te bepalen, op ten minste 12 nieter uit de hart lijn der bestrating van die wegen, zoo dat de onderlinge afstand dei huizen in het vervolg ten minste 24 meter zal moeten zijn. Binueoiaisd H. M. DE KONINGIN. De Haagsche correspondent der Tel. schrijft Dinsdagmiddag, even vóór twee uur.... Daar vliegen de paleis-deuren open De in de nabij head wandelende men- schen schieten wat naderbij. Schild wachten trekken voet bij, presentee ren 't geweer, staan onbeweeglijk en stroef. De agent staakt z'n vierkant loop, salueert.... De Koningin komt naar buiten. Zij is gekleed in paars mantelkos tuum, draagt een hoed van gelijke kieur, met groote veer, een zwart grijze mof en bont. Een hofdame treedt naast Haar, een lakei er ach ter, en nog een tiental nieters verder twee rechercheurs. Zóó wandelt H. M. op dien zonnigen wintermiddag, 't Voorhout in en den Vijverberg op. De toegeschoten menschen groeten be leefd, al naar hun aard, met 'n diep, Luug hoed-ODieuien, of 'n éven oplich ten van de pet, of n min of meer ge staagde buiging de moesten maken ir-oni naar cio nouingin. En deze groei ïedei een zonder uitzondering terug mot 'n diepen hoofdknik. En onder wijl loopt z-ij gezellig, lachend te pra ten niet iiaur noldame en van tijd tot tijd kijkt Zij eens om. Het publiek blijft, voor zoover het even. meeloopt ('t zijn er weinigen, die dat doen) op oen eerbiedigen afstandworm bemaald al te nieuwsgierig, dan is dat door 'n tikje op z'n schouder door éen der rechercheurs wel spoedig gene zen.... Aardigzoo'n wandeling... Al die errasle gezichten daar is de Koningin! En dan eerbiedig groeten. En 'n vriendelijken groet te rug, waar de meesten zéér trotsch op zijn. En die contrastenOp den stil len Vijverberg, waar de Koningin langs het smaile klinkerpaadje wan delt, 'n Kamerlid. Hij blijft stann.den hoed in de liand, buigt eerbiedig de Koningin groet terug. Dan 'n offi cier halt en front, saluut, roerloos de Koningin groet terug. Een bur ger-juffrouw.... gut, waar kijken die menschen zoo naar.... daar staat ze tegenover H. M'n nerveuse, onbe holpen buiging.... de Koningin groet diep terug. En.... waarlijk, 'n paar straat jochies, zwart van het spelen in het zand van den opgebroken Vijver berg, met gehavende kleereu. Ze lich ten, vrijmoedig kijkend, de petten op en krijgen 'n groet terug. Een bekend staatsman, man van veel naam en gezag, blijkbaar verstrooid, V ij ver borgde II. M. baast voorbij op het laatste nippertje ziet bij Haar en haas tig, met een breeden zwaai, gaat de hooge hoed van den schedel. Een rij aapjes-koetsiers posteeren zich naast hun instrumenten, ambts-hooge-dop pen in de hand. Dames maken sierlij ke buigingen. Trams houden, zoodra de Koningin in de nabijheid komt. stil, wachten tot Zij verdwenen is Toch.... sommige voorbijgangers pas- seeren Haar rakelings, en zien niets Eén zagen we, die, toen Zij reeds ge passeerd was, bemerkte, dut daar d<: Koningin ging. Beteuterd, zenuwach tig, ontbloot hij, tien meter achter Hare Majesteit, toch nog 't hoofd. Slraatmakors op den Vijverberg zijj, druk mot hun arbeid bezig. De Ko ningin gaat vlak langs tien heen, maar zij zien Haar niet, hameren voort op hun steeuen. Kneuterdijk.... Hier direct veel meer menschen. 't Is er druk. ALien groeten eerbiedig De trams houden stil, wachten, tot de Koningin de straat is overgestoken Rijtuigen stoppen. Officieren vliegen in de houding. Iedereen blijft Zij zeer vriendelijk groeten grooten en klei nen, werklieden, in blauw boezeroen, en van deftigheid glanzende heeren, eenvoudige vrouwtjes en statige da mes. En onderwijl loopt Zij lachend te praten met Haar hofdame, 't HouL jiraatje tioor naar heL Noorueinu©. Haar is net voJ. vooral bij het puieis. En tusschen dichte rijen eeauiedig buigende menschen door tretxit Zij op Haar woning aan. Zóó schrijdt Zij door het groote stadsleven, dat è\eii staakt, éven toeft, éven aarzelt, om Haar te laten passeeren... En wie Haar reeus dikwijls gezien heeft, Hij wil Haar toch gaarne nóg eens zien. En daar- zijn er onder, oie een spe- cialen koninklijken groet willen heli- ben, die 'n eindje vooruitloopen en zich op den hoen van een straat stel len... dan.... diep groeten.... jaZij groet terug. Zij heeft hem alleen terug gegroet I Daar wordt dan '8 avonds thuis mee gegeurd, niet waar'! Dat overkomt je mei ïeoeren dag I 'i Paleis... 't G e weer-pre sen tee rende schild wachten. Z ach t- o pen wie leende glas deuren. Goud-gegallorlneerde, ciiep- ouigende lakeien.... De Koningin gaai langzaam de treden op en verdwijnt in Haar huis.... - DE MINISTER VAN OORLOG. De gezondheidstoestand van den Minister van Oorlog is vooruitgaande maar het zal nog wel eenigeu tijd du ren, alvorens generaal Gabion weer aan het departement zal kunnen werk zaam zijn. EEN CRIMINALISTISCH MUSEUM. Onder medewerking van den thans overleden officier van justitie, mr Von Baumhauer, werd Indertijd het materiaal bijeengebracht voor een cri- ininalistisch museum, waartoe ook de Amsterdamsche politie een belangrijk aandeel leverde. Van de zijde der justitie werden beschikbaar gesteld specimen van inbrekerswerktuigen, gereedschappen voor valsclie munte- rij, moordwerktuigen, enz. De ver schillende poLitïe-bureaux leverden ge schriften en andere belangwekkende bijdragen. Het aandeel, dat de heer Batelt, de bekende chef der Amster damsche recherche, in deze aangele genheid heeft gehad, is mede zeer be langrijk. Behalve, dat zijn rijke erva ring op dat gebied den verzamelaars zeer te stade kwam, vervaardigde hij in zijn vrije uren een model van het oude politiebureau aan de Vijzel gracht, met posthuis en klepperman. Het streven is, deze collectie in een der musea en wellicht in een apart daartoe inte richten gebouw bijeen te brengen. De mogelijkheid bestaat echter, dat ze reeds vroeger ter bezichtiging van het publiek zal worden gesteld, nl. als onderdeel van de in het Paleis voor Volksvlijt dezen zomer te houden mid dens', anöstentoonstelling. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat er bij de tentoonstellingscommissie geen bezwaar, het bijeengebrachte als onderdeel bv. van een oudheidkundige afdeeling te accepteeren. (Tel.) AMELAND UIT ISOLEMENT VER LOST. Men schrijft uit Hollum dd. 5 Jan. van de „Leeuw. Ct. Meldden we d.d. 31 December tele grafisch, dat Ameland sedert 28 De cember geïsoleerd was, nu kunnen we oerichten, dat het postverkeer van AmelandHolwerd weder is geopend. Negen dagen zijn we van de buiten wereld afgesloten geweest Vcrschei- lene passagiers, waarbij zeelieden, lie hun betrekking hierdoor moesten nissen, waren hier totaal opgesloten. Op 31 December j.l. zijn er acht pas sagiers te voet van Holwerd naar Ame land geloopen.Verschrikkelijk was de ze tocht. De weg was hun n et be kend. Des morgens negen uur vertrok ken ze van Holwerd, steeds door het js zakkend. Spoedig waren ze tot de knieën druipnat. Met bijkans bevro ren voeten bereikten ze om 12 uur het Oosteind van Ameland De post ech ter beproefde ook dien dag de reis, doch té vergeefs. Deze had echter den verkeerden weg genomen, zakte al keel spoedig lot den buik door het ijs 3n keerde weldra terug. Meermalen werd de reis door den postsclvppcr er passagiers van Ameland beproefd, doch zij slaagden er niet in. Eindelijk viel de dooi in, maar er wus zooveel js op de Wadden en er bleef zoo'n aikke mist hangen, dat er mg een paar dagen moest verloopen, eer de ajcht ondernomen kon worueM. Den j&n Januari e.ndelijk zou n.en oe kans jen^ wagen, maar deze senten too ge ring, en de reis door de massa's ijs zoo gevaarlijk, dat de uieesie passa giers niet mede durfden, toch slaag de men boven verwachting, liet is te .iope.il, dat Amelands isoiement voor jezen winter is opgeheven, liét post- persuneel op Ameland ontvangt een aangename?... verrassing de posi van negen dagen, waaronder die van Nieuwjaar. LEERPL.1CHT. Joh. de L., polderweiker te Noord- uroek, geboren te Amiens (Frankrijk), nad zich voor het kantongerecht te Zuidbroek te verantwuorden, omdat iiij niet had gezorgd dat zijn zoontje ;eregeld de school bezocht. Het kind aad 24 schooltijden verzuimd. l)e va der, die lang geen slechten indxuk maakte, begon zijn verdediging met te zeggen, dat hij al het mogelijke had jedaan "om den knaap in school te krijgen. Zelfs was de jongen al meer malen door de pol.tie daarheen ge bracht, maar nauwelijks is de jongen in de school, of hij smeert 'm weer. De vader is al naar de klassen-onderwij zer geweest en naar de commissie tol wering van schooAerzuun, maar niets had kunnen bewerken dat de jongen in school bleef. Toen had de vader het beproefd met klappen, maar ook dit middel faalde En dat de jongen n et naar school gaat, is niet het eeuige wat de L. be droeft. Het ergste is dat de jongen dik- ijls vijf a zes dagen en nachten ach tereen niet thuis komt en dat hij in dien tijd soms steelt. Deswege was pa pa laatst met den jongen naar Win schoten geweest. Ilij had daar ver zocht om opzending van den knaap, omdat hij geen kans meer ziet den knaap te verbeteren. Hij hoopt dat het rijk den jongen kan bewaren voor er gere dingen. De rechter en de ambtenaar erken- ne nhet moeilijke van de opvoeding van zoo'n kind. De ambtenaar vraagt vrijspraak. De rechter, direct uit spraak doende, ontslaat den bekl. van alle rechtsvervolging, wat nu wel niet overeenkomstig den eisch is, maar toch op hetzelfde neerkomt. EEN BEDRIEGER. Op eon dorpje in Noord-Brabant komt een man de huisdeur van een woning binnen. De vrouw des huizes, de deur open hoorende gaan, komt uit de keuken de huiskamer binnen en op haar vraag wat de man verkiest, haalt deze een lei te voorschijn, waar op vernield staal, „een doofstomme man", levens prijzen der waren, weJ ke hij te koop aanbiedt. Moeder de vrouw, door medelijden bewogen, koopt een voorwerp, geno teerde prijs tien cent, geeft een kwart je en terwijl „de doofstomme" in zijn /ak tast om de vijftien centen terug Ie betalen, verwijdert zich de vrouw om een schreeuwerig kind even stil te sussen, komt alras terug en merkt dat de „sluiuuie' het hazenpad heeft ge kozen. l>o huisvrouw, vergetende, dat zij met Ooii „uoofslomme" ie .doen hou, ïoepl een man na, maar vieze slupi mei fliutven tred sieeus eruer en v erder. sAvonds bij thuiskomst van haai man, vertelt moeder de vrouw hare oevinding, en lot hare verwondering Hoorde zij, dat weiiient dezeifile „stomme" ook haar man, die in ven ander gedeelte van het dorp een huis aan hel opschilderen was, had trach ten beet ie nemen, maar daar hij niets van den .stomme" wilde koo- pen, deze eensklaps zijn spraak terug Kreeg en hem de woorden toevoegde „ge hebt met veel voor een ongeiuk- kigen man over." OOK AL GEEN „KOEK EN EI". In de raadsvergadering van Stad Hardenbeig wenschte de heer v. d. Sanden nog even terug te komen op de hondenbelasting 't had er dus reeds eerder over gegaan naar aan leiding van het „vuile geschrijf" in een dea- bladen. Volgens het verslag in „De Vecht, streek" heeft spreker de kohieren van 1906 en 1907 nagezien en daaruit bleek, dat Ziegeler toen ook geen hou d-en belasting heeft betaald, terwijl Ziegeler voor zijn trouwen reeds een hond heeft gehad. Zoo iets moet ik. zeide hij, ten strengste afkeuren. Vos jan en /.legeier hebben uuj be kien >«jü'klaaiu, ual zij de honuen in lbüo nau-oen aangegeven. Do vourz. „Het is best mogelijk, dal Ziegeler de honden heelt geliao en <Lat zij niet op dé lijst voorkomen, xiet is nu eenmaal een aigedaue zaak en ik stel voor hier met verder over te aandelen." Do neer v. d. Sanden „Om den toestand te veranaeren, stel ik voor de volgende motie aan te neinen „De Raad van Stad llardeuberg, overtuigd, dat er is geknoeid m zake de hondenbelasting van Ziegeler, schoonzoon van den Wet houder Bruins, spreekt zijn diepe verontwaardiging daarover uit, in de hoop, dat dit niet weer zal gebeuren, gaat over tot de orde van den dag De voorz. „Die motie wordt niet ondersteund." De lieer v. d. Sanden„Is u ei voor De voorz. „U mag niet vragen, u is geen burgemeester. Ik ben burge meester." De heer Bromet stemt met v. d. S. in „Wanneer er zoo iets voorkomt, dan moet dat worden tegengegaan, al was het mijn eigen broeder." De heer Weitkamp is van dezelfde gevoelens als Bromet. De heer Schuurman „De honden, die worden opgegeven, moeten ook op het kohier voorkomen." De voorz. „Ik vind, dat zulke voor stellen niet Ln een openbare vergade ring behooren, om niet zulke akelig heden bij den raad te komen. Waar om het niet in een gesloten vergad» ring gedaan. Ik schaam mij daarvoc wonneer liet elders wordt gelezen. Ji geeft nergens om." 1)© heer Van der Sanden „Ik be. hoof mij niet te schamen, ik heb een eerlijke zaak, zoo iets moet juist in een openbare vergadering behandeld- worden." De voorz. „Tk za! vragen of de motie in stemming moet worden ge bracht." Schuurman tegen, v. d. Sanden voor, Wöitkamp tegen, Hamberg te gen, Bromet legen, Eckhardt voor. De vooxz. „Natuurlijk." (tot Eck hardt). De lieer v. d. Sanden: „Ik wensch nog even terug te komen op de woor den vun den voorz." De voorz. „Ik sluit de debatten hierover en de vergadering." (En de hamer valt met een harden slag tor tafel.) 'N VREEMDE FIETS WEDSTRIJD. Jakob Veld van Winschoten ging por fiets naar ildervank, cm dT'n paar boodschappen te doen. Daar aan gekomen, liet hij z'n kar buiten staaa -ui begaf zich in een woning. Terug- koerende was z'n fiets verdwenen. In de verte reed echter iemand op een kar weg. Dat was de d»ef dus Gelukkig zag Veld 'n paar huizen seider een fiets staan. De eigenaar „er tweeae hols zag natuurlijk in veid 'u d-ièi, waarschuwde de mare chaussees, die vlug op hun eigen' „rad"' nu Veld acntervolgdea 1 En 't slot der historie w us, dat dezen beide personen inhaalden. De eerste w ist echter van den prins geen kwaad omdat hij z'n eigen fiets bereed. VeLd kreeg echter verhaal, hue wei nig schuld deze eigenlijk ook had. Zijn fiets werd toch later gehavend in een sloot teruggevonden. UIT DE PRAK TIJK DER ARBEIDS WET. Een lezeres schrijft ons het volgen- Je staaltje „Wij hebben juist een groote rouw ,maken van rouwcostunies) achter den rug en inoelen u even iets over i'.e uitvoering der arbeidswet schrijven. We moesten namelijk geüjk steeds ..ij een sterfgeval plotseling aan ©enige rouwcostumes beginnen en verzochten toestemming om ons per- -oneel overwerk te doer verrichten. Resultaat 2 uur overwerk óp twee ■i vond en, dus totaal vici uur. Het toe val wil, dat terwijl onze zaak n«--g !>e»g was deze opdracht uit te voeren - opnieuw een familie in rouw wordt gedompeld en ons opnieuw de levering van rouwcostumes wort?* nged ragen. „Aangezien dit steeds snel moet worden geleverd, en dus altijd spoed- .verk is, waren wij genoodzaakt an dermaal toestemming tot het doen van overwerk te vragen. Weet u wat s werd geantwoord „Dat kan e^*"=t acht dagen later weer worden toege staan". ïlus je klanten mogen niet eerder dan acht dagen na elkander sterven Onze lezeres schr'jft nns nadmkke- liïk het gpheel met d» Arbeidswet eens t* zijn Van acht tot acht werken is cok voldoende, nv>er zij merkt on. dat overwerk juist niet als iets rege'.ma tigs moet worden beschouwd, maar de toestemming er voort behoort te .vorden gegeven, wanneer bijzondere cüstau'lighcden zulks wettigen. En Z.ij meent, dut sterfgevallen, waarbij lamihes voor de ftraardebesUilling 'oawkleeding wenscnen te hebben, geheel voor zichzelf spreken, lutus schen is het meestul onmogelijk zon d-er overwerk aan dergelijke opdrach ten te voldoen. Tot zoover onze Ie zei es. Wij kun nen de klacht niet in alle opzichten billijk noemen. Niet alleen omdat zeer vaak dat excuus van het maken van rouwklcereai misbruikt wordt en niet altijd wanneer dringende rouwbestél Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Wouter was op bezoek. Hij zat op zijn stokpaardje, of beter gezegd op een van zijn vele stokpaardjes, want van deze diersoort heeft hij een hee- len stal vol. Ditmaal heette heit beest onze gezondheid en hij liet het op en neer en heen en weer dan sen, dat het zoo'n aard had en wij er bijna duizelig van werden. Mijn brave neef heeft namelijk over alle dingen een vaste meening, die hij met de grootst mogelijke zekerheid verkon digt. Ben je liet niet met hein eens, dan is het maar veiliger even op zij ite gaan, want hij rijdt je, bij wijze van spreken, op zijn stokpaard totaal omver. Dat er menschen 2ijn, die zich niet over alles en nog wat een vaste, wel omlijnde opinie hebben gevormd, :s iets dat boven zijn besef gaat. Hij vindt die flauwerts en noemt ze ook wel zoo, wanneer ze de hielen hebben gelicht. Een van zijn stokpaardjes 's dan onze gezondheid en daar hij zelf een Ijzeren gezondheid geniet, vindt hij z'ekte on ongesteldheid dwaashe den. „Gewoonte, meneer, en aanwend- 6el", pleegt hij te zeggen, „wil je niet ziek wezen dan ben je gézo'i mige menschen bedanken e r „xn niets te mankeeren. Ongesteld wezen v-'nden ze deftig en ongemeen altijd rooie wangen hebben lijkt hun bur gerlijk. En de kranten, meneer, ma ken dat nog erger i" „Kom, kom", waagde ik in 't mid den te brengen. „Ja zeker", viel Wouter me de rede. „Je vindt genezing van alles in de advertentiën. Haarwater tegen kaalheid, pastilles .egen verkoudheid, stroop tegen borstkwalen, pillen tegen maagziekten, poeiers tegen buikpijn, zalf tegen rbeumatiek in je knieën, en tinctuur tegen likdoorns. Daar, nu ben ik het heele lichaam langs geweest. Overdrijf 'k Neen, meneer, want nu behandel "k nog neet eens de lever, de bloedsomloop, het hart, de keel, de oogen, de ooren, die ook weer allemaal hun afzonderlijke genees middelen hebben. En wat gebeurt er nu? Door al dat lezen over al die ziek ten en gebreken denken de menschen, dat zs de eene of andere kwaal moe ten hebben en die krijgen ze dan ook." „Hó, neef", zei mijn zoon Jan, „wat moet u dan veel over haarwatertj'es gelezen hebben I" En meteen gleed hij weg door de deur, wat zijn geluk was, want de van woede vlammende blikken, die Wou ter hem nazond, zouden hem zeker, wanneer hij was blijven staan, op de plaats verkoold hebben. Nu streek Wouter onwillekeurig over zijn kruin, die zoo glad was als een ijsbaan en ging voort „Die krijgen ze dan ook, In hun verbeelding, want in werkelijkheid scheelt hun niets. Ik kan je zeggen, Fidelio (die jongen van je is een weer ga sche rakker, die voor galg en rad opgroeit, wanneer hij niet gauw on der strenge leiding komt), ik kan je zeggen, dat ik een tante heb gehad. die langzamerhand vier kwalen bij elkaar had gelezen. Toen het mensch veertig was, mankeerde 'r nog nie mendal, behalve af en toe een over laden maag, want ze was als gefortu neerde weduwvrouw achtergebleven en hield van lekker e<en. Op haar twee-en-veertigste had ze een maag kwaal, op haar vier-en- veertigste kreeg ze er een hartkwaal bij, op haar zes-en-veertigste leed ze aan rbeumatiek en op haar acht-en-veer- tigste kreeg ze de zenuwen er bij. De maag was niet zoo heel erg, alleen verbeeldde ze zich af en toe, dat ze niet eten kon en dan ging er in een paar dagen niemendal naar binnen, dan wat brood en melk, een prachtig tegenwicht voor de smuLIerijen van vroeger. De hartkwaal was evenmin doodelijk, want als ze daar een aan val van heette te krijgen, verbeeiddfe ze zich wel, dat ze benauwd was, maar haar hart was wijzer dain zii en klopte op de gewone manier door. De rheumatiek kwam, als op com mando, op dagen dat het regende en trok op droge dagen weer af, want zoo deed een rechtgeaarde rheuma tiek, had ze ergens gelezen. Het erg ste waren de zenuwen, want omdat ze n»et precies wist waar die zaten en wat ze er wel voor pijn en last van ondervinden kon, dacht ze ieder oogenbKk, dat ze het volgende mo ment zouden beginnen en was ex dus altiid akelig van. Ik verzeker je, Fidelio, het mensch was diep te beklagen. Op een goeiem dag kom ik haar bezoeken, en daar zat ze me weer in haar makkelijken leunstoel en zuchtte zoo diep, dat wie in de buurt kwam, er bijna van om woei. „Neef", zei ze, „ik heb het weex zoo te pakken, vandaag zijn mijn ze nuwen over mekaar geslagen en mijn hart bonst als een stoomhamer." Wat dat met die zenuwen beduidde vatte 'k niet, maar zooals je weet, zijn zie loten altijd met slaan fa de weer de klieren slaan op de keel, de zenu wen op de maag en de koorts slaat op de borst. Zooveel is zeker, dat als 't goeie mensch ooit een stoomhamer had gezien, ze daarmee haar goeiige hart niet vergeleken zou hebben. „En hoe gaat het met de rlieuma- tiek, tante „O, heel goed, neef, die is door mijn drankje al weer weg." „En met de maag „Dank je die hou >k nét de poeiers zoowat in orde. Voor de zenuwen heb ik droppels en voor liet hart pillen." „Hoor eens, tauie", zei ik, „vindt u het niet merkwaardig, dat al die ge neesmiddelen zoo precies weten waar ze wezen moeten „Hoe bedoel je dat „Die droppels zijn toch knap, dat ze koers zetten naar de zenuwen, en de pillen, dat ze in de richting van het hart rollen, het drankje is wel ge leerd, dait het de rheumatiek verjaagt en de poeiers, dat ze in de maag moe ten wezen. Denk eens aan, wat de boel in de war zou loopen, als de pillen zich met de zenuwen bemoei den, de poe'ers met het hart en de droppels met de rbeumatiek 1" Zoo verziekt was ze ^og niet, otf ze was bij de pinken. „Je houdt me *oor de mal", zei ze. Enfin, we praatten er over en nog eens er over en een paar dagen later smeet tante de hoele medicijnboel in de kachel, en was van stonde af aan beter. Dat was niet in mijn voordeel, vat je, want ik moest van haar er ven en ze zou aan haar denkbeeldige ziekten toch wel zijn overleden, als ik haar 'r gang had laten gaan." Wanneer Wouter on deze manier als held optreedt, doe je tnaar beter met niet te twijfelen. Althans niieit uitwendig. Inwendig kun je doen wat je wilt, daar merkt hij zoo niet van. We knikten dus met de vage gezich ten van menschen, die geen ja willen en geen neen durven zeggen en daar Wouter maar heel weinig aanmoedi ging noodig had, greep hij de teugels van zijn stokpaardje weer beet en galoppeerde daarmee dezen keer niet vooruit, maar achteruit, regelrecht in 't grijs verleden. „Denk je", zei hij, „dat onze voor vaderen zooveel ziekten en gebreken hadden als wij Nu ja, toen Alva uit het land ging keek hij grimmig we gens de jicht, maar denk jij, dat hij in t dagelijkse!» leven tot zijn zoon gezegd zal hebben „don Frederik, leg die watten eeus op mijn been, want ik heb rheumatiek of „don Frederik, zeg aan de meid, dat ze een extra kruik in mijn bed legt, ik heb koude voeten I" Ik zeg jeiuldat wa ren andere kerels in d'e dagen. Of denk je èoms, dat Koppestok, d5e Den Briel in handen van de Watergeuzen leverde, last van steken in de zij had Daar hadden ze toen geen tijd voor. Ja. het zou een aooie boel zijn geweest, wanneer Pr>na Maurits den 2den Juli 1600 tot ziin ouderbevelheb ber gezegd had „mijnheer, ik kan vandaag geen slag leveren, want ik heb last van mijn zenuwen"." „Kr waren toen nog geen zenuwen", meende Jan, die inmiddels weer bin nengekomen was. „Ze warén er wel, evenals brutale jongens", zei Wouter, „maar er werd niet zooveel notitie van genomen als tegenwoordig. En de rheumatiek 1 Tegenwoordig lijdt de heele wereld aan jicht en rheumatiek, bij vul- en gaskachels, die de kamers allerheer lijkst verwarmen. Zelfs heb ik gelezen van een professor, die zei, dat de jicht op je veertigste jaar -n je bloed komt. Geen kans om to onsnappen. Ze komt, de jicht, en daarmee uit Je moet er aan gelooven. Ik vraag je, wat Heemskerk en Barentsz gedaan zou den hebben, als ze in 1595 en 96 bang waren geweest voor de kou." Wouter stond op om heen te gaan. We weerhielden hom maar niet, want ais je een half uur lang achter een stokpaardje bent aangedraafd, wil je wel eens uitrusten. Alieen zei mijn vrouw flauwtjes „Hob je zooveel haast „Ik kan niet langer blijven", zeide Wouter, „ik moet voor mijn vrouw een doos „Pillen halen", zei Jan. .Tandpoeder koopen, kwaaie aap", zei mijn brave neef, maar te oordee- ien naar de hoogroode kleur, die hij kreeg, sprak hij fa dat oogenblik de waarheid niet. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9