NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Roode Pimpernel 26e Jaargang. No. T836 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 11 JANÜAKI 1909 B HAARLEM S DAGBLAD o> ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN) Voor Haarlem I l l l Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H w de omstreken en franco per post 0.45 ültgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PEEREBOOlü Tot de plaatsing van advertcntiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229, ADVERTENTIËNi Van I—S regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Bullen het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer/0.SÖ Reclames 30 Cent per «gel Bi' Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie ea Administratie: Groole Hootstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. TWEEDE BLAD, Saklank van de feesten van den Alg. Nederl. Wielerbond. Tri de vergadering van het alge meen bestuur van uen A. N. W. B., iop 19 en 20 December gehouden, werd de volgende mot;e aangenomen Het algemeen bestuur, eveai- „ais het dagelijksch bestuur, be treurende de belangrijke over schrijding van het toegestane „bedrag voor de Bonds!eesten te „Haarlem, „overwegende, dait door het uit- voerend com'té niet die voor zichtigheid bij de uitgaven is he rtracht, welke kon verwacht wor gden van een comité, lietwelk te „dier stede gewoon is feesten te „geven en aan wien is medege deeld, welk crediet voor dat doel „docr het algemeen bestuur be- „schikbaar was gestold, „verzoekt het dageliiksch be- rstuur deze motie ter kennis te „brengen van het uit voorend Co- „mité te Haarlem." De Haarlemsche comité-ledein ha men met deze uitspraak geen genoe gen en hadden Zondagmiddag in de Bovenzaal van de VereenlgLn.g eene vergadering belegd, om deze zaak te bespreken. Aanwezig waren 25 leden Van het Haarlemsche comité, benevens 30 le den van het algemeen en dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. De voorzitter, de Leer G. B. Crom- medin, wil de vergadering openen, maar de heer Edo Bergsma, voorz't- tor an net bestuur' van doh X. N, W. B., verzoekt het woörd. De heer BERGSMA zegt, dat 't het bestuur' zeer spijt, n de bestuurders het zeer jammer vinden, dat deze onaangenaamheden zijn voorgeko men, na de zoo schitterend geslaagde feesten. Helaas is 't ons onmogelijk geweest, deze onaangenaam heden achterwege te laten. We waren ge dwongen de bedoelde motie aan te aremen. Toch hebben we de uitnoodi- ging aangenomen, om op deze verga dering aanwezig te zijn, een vergade ring, belegd door een verklaarbare zucht van de Haarlemsche comité leden, cm zich te verdedigen. Spreker wil een nadere verklaring geven. Er is geen motie aangenomen te gen het geheele uitvoerend comité, maar tegen hen, die de beurs in han den hadden en te optimistisch in hun berekeningen zijn geweest. Daarom hoopt spreker niet, dat vele verdien stelijke leden van de commissie, die met de gelduïigaven niet te maken hadden, zich getroffen zullen gevoe len. Spreker vraagt, of 't de bedoeling is, dat de pers bij deze bijeenkomst te genwoordig zal zijn. Hij is da-'r niet tegen, maar zou gaarne zien, dat de gemaakte verslagen door het bestuur van den bond en het comité nagezien werden. De heer CROMMELIN heet nu allo aanwezigen hartelijk welkom, 't Ver heugt hem, dat zoovele heeren aan wezig zijn, die hun Zondagmiddag willen opofferen, om h'er de zaak te bespreken. In de rede van den heer Bergsma is een klein excuus doorgedrongen, maar niet genoeg voor ons. De voor zitter van den bond zegt gedwongen geweest te zijn, met de motie mee te gaan, maar ik zou me zegt de heer Crommelin nooit gedrongen ge voeld hebben, wanneer ik niet van 't' volle onrecht doordrongen geweest was. Wat de pers betreft. Wel is de „Kampioen" (met het verslag van de bestuursvergadering van 19 en 20 De cember) met 25.000 exemplaren door het land gestuurd. Er is niet ge vraagd, of dit aangenaam voor ons was. Spreker verheugt z'ch nu in de aan wezigheid van de verslaggevers, op dat zooveel mogelijk licht over ae zaak zal komen. Hierna gaat de heer Crommelin over tot het mededeelen van den hoofdinhoud van i verslag van de vergadering van 't algemeen bestuur van den A. N. W. B. (onzen lezers be kend). Daarna zegt de heer Crommelin We spreken hier over een motie, die ter kennis gebracht zou worden van ons comité. Maai' we hebben deze rnotie nog niet ontvangen. De aange nomen molie is zeer teleurstellend. De comité-leden hebben' al hunne krachten 'ingespannen en de feesten zijn dan ook zonder één wanklank schitterend geslaagd. Spreker begrijpt, do motie niet. Er is iets in de vergadering van 't honds- bestuur gebeurd, dat niet goed was er is een rechtsverkrachting ge pleegd. Is de motie aangenomen, om de Haarlemsche comité-leden eens uit te hooren, over de hooge kosten van de feesten Is dat het idéé geweest, dan danken we 't algemeen bestuur voor deze gelegenheid, om eens klare wijn te schenken. Spreker zal eens vertellen, welke opvatting hij van de motie heeft. De motie is onjuist, onbeleefd en 1 a s t e r 1 ij k. (Een beetje rumoer). Ik zal 't bewijzen Onjuist, omdat er in staat, dat „an ders verwacht was van een comité, hetwelk te dier stele gewoon is fees ten te geven." De leden van 't comité zijn niet gewoon om hier alle feesten le orgamseeren. Do vereeniging, die hier de meeste feesten houdt, is „Ko ninginnedag" en van >e 40 commissie leden, die de feesten van Koninginne dag organiseeren, hebben er slechts 5 in het uitvoerend comité zitting geno men. Deze uitdrukking ie dus on juist. De mot'e is onbeleefd. Al was er nog zooveel ai te keuren, dan er toch nog wel een andere manier, om dit te laten weten. Nu is de manier jrof. Men had moeten bedenken, wat door de comité-loden ;s gedaan om de feesten te doen slagen. Er is gewerkt, meer dan in eens te zeggen is. Ten derde heeft :t uitvoerend comi té geen verantwoordelijkheid. Om dit aan te toonen, gaat spreker de ge schiedenis na. Hij heeft bij de eerste conferentie met het bestuur van den A. N. W. B. aangedrongen op het be noemen van een Haarlemsche com missie, d'e geheel voor de feesten aan sprakelijk zou zijn, omdat hij meende, dat d/i-t in 't belang van de feesten zou zijn. Het bestuur wilde hier even wel niet met mede gaan. Het wilde zelf het bestuur in handen houden, omdat d't in alle steden zoo ge schiedt. Na deze eerste conferentie had spreker en de heer Binger eene nieuwe conferentie met het bestuur. Ook de heer Binger was voor eene verantwoordelijke Haarlemsche com missie, maar ook nu werd bezwaar gemaakt. Er werd ben a aid, dat de 2de voorzatter van den Bond, de heer Pos, als voorzitter van de commissie moest optreden, terwijl ook de 2de secretaris er in zitting moest hebben. Ook op da vergadering van de Haarlemsche autoriteiten is ook ge heel lm dezen geest besloten. Om dit te bewijzen, leest de voorzitter de verslagen van deze vergadering voor, en wel uit de „Kampioen" en „Haar lem's Dagblad Uit alles blijkt, volgens den heer Crommelin, dat het Haarlemsche co mité slechts een 'ichaam zou zijn voor advies en uitvoering. Het bonds- bestuui* zou verantwoordelijk zijn en in alles het laatste woord hebben. Hieraan is voldaan. De hoofdlei ding is steeds bij de bondsbestuurders geweest. Er is niets, niets gedaan, zonder de bestuurders daarin te ken nen. Zoover ging 't, dat spreker, die den heer Pos veel op de beurs ont moette, zei„m'nheer Pos, wat zijn uw orders Ook uit de samengestelde program ma's blijkt dit. De leden van het uitvoerend comité hebben niet veel meer gedaan, dan 't vuile werk op te knappen. We hebben dit met plezier gedaan. Eenige dagen voor 't feest kwam een inspecteur van den bond, de heer Janson, in Haarlem, om het werk van het uitvoerend comité nog eens ge heel Tta te gaan. Ook de bondsbestuurder Jhr. Kraayenhoff, is in Haarlem gekomen, om de feestplannen nog na te gaan. Was liet uitvoerend comité verant woordelijk geweest, dan was er niets van dit con trol oer en gekomen. We vonden hot heel onaangenaam, dat dit door ons wedane vuile werk nog werd gecontroleerd. Jhr. Kraayenhoff heeft goed ge werkt, en bewees een uitnemend Set- stuurder te zijn. (Applaus). Do hoer Pos had ala voorzitter der feestcommissie de hoofdleiding van 't feest. Deze bondsbestuurder heeft al les geregeld en goedgekeurd. Er is gesproken over de overschrij ding der begrootitog. De leden van t uitvoerend comité hebben zich niet met de directe financieele regeling ingelaten, die was in handeai van de bondsbestuurders. Spreker heeft nooit precies geweten, hoeveel geld er dooi den Bond wel toegestaan geworden was. De verantwoordelijkheid berust dan ook geheel bij de feestcommissie en wel In de voornaamste plaats b<i den heer Pos. Spreker noemt de aangenomen mo tie dan ook lasterlijk, want nu de fi nancieele uitkomsten zijn tegengeval len, gaat het niet aan, do schuld aan de Haarlemsche comité-leden te ge ven. Vervolgens leest de voorzitter ver schillende gewisselde brieven voor, AFDRUK VAN BRIEVEN, DIE DOOR EN AAN HET HOOFD BESTUUR VAN DEN A. N. W. B. ZIJN GESCHREVEN. Amsterdam, 11 Aug. 1908. Den Heer G. B. Crommelin, te Haarlem. WeiEdelgeboren Heer, Nu de feesten ter gelegenheid van liet. 25-jarig bestaan van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, tot het verleden behooren, wenschen wij de persouen, die oils bestuur bij de voorbereiding, de regeling en de uit voering der verschillende feestelijk heden hebben ter zijde gestaan onze groote ex-ken te lij kheid te betui gen voor de vele moeite, die zij zich getroost hebben om die feesten te doen slagen. In de allereerste plaats richten wij daarom tot u, mijnheer de voorzitter van het uitvoerend comité, een dank baar woord van hulde voor alles wat u in deze tot stand heeft gebracht- Zoowel de vorming van een feestcom missie, de samenstelling der verschil lende commissies van uitvoering, de voorbereidende maatregelen, als de dagelijksche leiding in alle onderdeelen van het uitvoerige feest programma, hebben wij aan uw Ini tiatief en aan uw onvermoeid optre den te dankeai. Dat het geheel zoo uit nemend is geslaagd, dat alles zoo goed van stapel liep, is voor ons een groote voldoening geweest, waarvoor wij u onze oprechte hulde aanbieden. U gaarne de verzekering gevende, dat wij nooit genoeg kunnen waardee- ren, heter een u voor de viering van het 25-jarig bestaan van onze veree niging tot stand heeft helpen bren gen verzoeken wij u onzen herhaal den, hartelijkeu dank daarvoor te willen aanvaarden en teekenem wij met de meeste hoogachting Het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland. (w g.) EDO BERGSMA, 1ste Voorz. (w. g.) J. II. SLICHER, 1ste Sccr. Amsterdam, 9 Oct. 1908. Den WelEdelGeboren Heer G. B. Crommelin, Statenbolwex'k, Haarlem. WelEdelGeboren Heer. Ter herinnering aan de zilveren ju- bileumfeestexx onzer vereeniging, In Juli 11. te Haarlem gehouden, welker welslagen voor een zoo groot gedeelte aan uwe gewaardeerde in ode we r- k i n g te danken ls, heeft het Dage lijksch Bestuur bij deze het genoegen u bijgaande bronzen plaquette aan te bieden. Met de meeste hoogachting heeft het Dagelijksch Bestuur de eer te zijn, Namens hetzelve, De loco-2de Secretaris, (w. g.) J. L. NAHUYS. Spatieering van mij. G. B. C. Amsterdam, 19 Nov. 1908. Aan het voormalig Uitvoerend Comité der Bondsfeestan, te Haarlem. WelEdelGeboren Heeren, Tot onze bittere teleurstelling ont vingen wij van den heer M. Binger, penningmeester van het voormalig uitvoerend comité der Bondsfeesteu in 1908 te Haarlem, de afx-ekening van die feesten, voor zoover de uitgaven daarvoor door uw comité zijn ge daan. Uit die afrekening blijkt, dat liet bedrag van f 19000 aan den lieer Binger uitgekeerd totaal is opge bruikt, niettegenstaande het crediet aan uw comité toegestaan slechts f6000 bedroeg. Wel hadden wij in verband met de grootere deelneming en enkele voorzieningen, in geval van slecht weder op eene geringe over schrijding van het op do begroOting uitgetrokken bedrag gerekend, doch met de daartegenoverstaande meerde re inkomsten en de herhaald^ verze keringen van den heer Binger, dat de totaaLkosten niet hoog zouden zijn, de vaste overtuiging gekx-egen, dat de Bondsfeesten nimmer een dergelijk hoog bedrag van de bondskas zouden vorderen, als nu het geval is. Thans hebben wij de ec-r u beleefd te verzoeken ons schriftelijk ophelde ring te willen geven omtrent de wij ze waarop uw comité tot zulk een hooge uitgaaf is gekomen en u tevens te verzoeken ons dl© opheldering zoo spoedig mogelijk te willen toezenden, daar wij verantwoording van de kos ten der feesten hebben over te leggen aan de vergadering van het Algemeen Bestuur. Met de meeste hoogachting hebben wij de eer 1© zijn, Namens het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B. De 1st© Secretaris (w. g.) J. H. SLICHER. Haarlem, 26 Nov. 1908. Aan het Hoofdbestuur van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, Amsterdam. Mijne Heeren, In antwoord op uw geacht schrij ven, heb ik de eer u te melden, dat ia mij in verbinding gesteld heb met den penningmeester ea deze niet begrijpt, dat u d© détails vraagt van de uitga ven der feesten op 17, 18, en 19 Juli l.J. terwijl deze toch in alle geringst© bij zondorheden door ZEd. zijn toegezon den. Verder verwondert liet mij wel. dat u in uw schrijven aanhaalt f 6000 7500. crediet te hebben gegeven en dat door den penningmeester f19000 werd uitgegeven, daar deze voorstelling toch niet juist kan zijn. Het zoude toch niét uwe bedoeling zijn geweest, dat de feestcommissie van die 6000 zou betaald hebben de logies, het diner, entrees vuurwerk te Zandvoort en op het Lakenkoopers- veld, de maaltijd, picnic in de duinen, en de lunch in den Hertenkamp, waarvan het Hoofdbestuur alle gelden hoeft ontvangen ten bedrage van cir ca 9000. Deze ƒ9000 moeten dus van die f19000 afgetrokken worden. Dan zouden do kosten dus nog f 10000 be dragen en wannéér wij nu nagaan, dat, volgeng opgave van den penning meester, voor uwe recepties en can tate te zamen nog werd betaald f 1200, dan blijft er nog een bedrag van f 8800 over. Verder dient er op gelet,' dat de onkosten, welke gemaakt werden voor specialiteitenvóorstellingen voor ventueel slecht weder (op het laatst nog door het Hoofdbestuur gevraagd) en de extra toegestane kosten voor lampions voor die drie avonden, ook circa f700 bedragen, zoodat de werkelijke uitgaven dan komen op circa 8000. In aanmerking genomen," dat het feest voor ongeveer 1000 menschen is opgezet en dat meer dan het dubbele aantal coupons is uitgegeven, dan ge. looveu wij toch dat, aldus beschouwd, de rekening niet zoo is overschreden als u dit voorstelt. Het bovenstaand© dient alleen ter verduidelijking van het overzicht van den penningmeester, doch ik wensch er nog op te wijzen, dat ik herhaalde lijk in de vei'gadering, in tegenwoor digheid van leden van het Hoofdbe stuur, heb doen opmerken, dat be groetingen steeds tegenvallen, en ik heb op de laatste vergaderingen, toen het geheel© feest volgens uwe wen schen in elkaar was gezet, en alles beslist was, aan eenige bestuursle den gevraagd of de feestviering al dus, zooals het programma aangaf, moest worden uitgevoerd, hetwelk door 't bestuur bevestigend werd be antwoord, terwijl nog herhaald werd dat wij voor het financieele gedeelte natuurlijk niet konden Instaan. Zooals U bekend Is, beeft 't bestuur van liet Uitvoerend comité volgeus uw verlangen zich altijd beschouwd als de uitvoerders van 11 wenschen van het hoofdbestuur en feestcommissie. En dat dit ook uw verlangen was bewees, dat door u uw tweede voor zitter tot voorzitter van de feestcom missie benoemd is. Ware dit anders geweest, dan zou er geen uitvoerend oomité, doch een van het hoofdbestuur onafhankelijk feestcomité van uitsluitend Haarlem mers geweest zijn, dut alleen een subsidie van het hoofdbestuur genoot en dit ware natuurlijk niet gewenscht en niet goed geweest. Geen belangrijke vergadering is er dus gehouden zonder bijzijn van eenig lid van uw hoofdbestuur of feest commissie, zoódat zonder hem niets besloten ls Dat de onkosten nu tegenvallen be treur ik zeer, doch wanneer men d« berekening goed nagaat en u rekent de Cantate, die veel succes gehad heeft, doch niet door oox6 comité ge wenscht is. niet mede, dan geloof ik. dat het prachtig feest niet te veei geld gekost heeft. Hoogachtend, Uw dienstw., (w. g.) G. B. CROMMELIN. Amsterdam, 15 December 1908. Den Heer G. B. Crommelin, Ex-Voorzitter van het Uit voerend Comité te Haarlem, Statenbolwerk. WeiEdelgeboren Heer, In antwoord op uw geacht schrij ven bovenaangehaald moeten wij u mededeelen, dat liet natuurlijk onze bedoeling is geweest on. de ontvang sten in mindering van de uitgaven te brengen. Door u is echter over he( hoofd gezien, dat behalve door den heer Binger, ook dcor ons recht streeks uitgaven zijn gedaan, waar mede u geen rekening heeft gehou den. De heer Binger gaf uit 19700.—. Door ons werd ontvangen f8900.— Saldo 10800.—. Hierbij komen echter o. m. nog de volgende kosten in ronde cijfers rijwielrekken enz. 500.—. spoor naar IJmulden f 150.— reclameplaten ea advertentiên f 550. tentoonstelling f 600.— administratiekosten te Utrecht voor de uitgifte van couponboekjes. Deze zijn ditmaal door -le groote deelne ming zeer hoog geweest, doch door u had toch zeker wel gerekend moeten worden op f500.— totaal 2300.— ^!Lkomen dus 0I) saldo van" 13100.'—, zijnde neer dan het dub- bele van het toegestane crediet. Bovendien is door ons' nog be* taald voor de Allegorie f3100.— voor deelneming provinciën in den optocht f lé00. en het ïestant der administratie kosten 500. te zanten 5000.—. Het totale riadeelige saldo beloopt dus meer dan 18000.— Wat den verderen inhoud van uw schrijven betreft, erkennen wij gaar ne, dat het programma in overleg met ons is vastgesteld. Wij moeten u er echter aan herinneren, dat daarbij onzerzijds steeds op zuinigheid is aangedrongen en telkens herinnerd f? aan het bepaalde crediet, waarover* beschikt kon warden. Hierop werden ons steeds geruststellende verzekerin gen gegeven. De uitvoering is geheel buiten ons om geschied en wij Konden dus geens zins vermoeden, dat ondanks onze ernstige waarschuwingen het crediet zoo enorm zou worden overschreden. Met de meeste hoogachting hebben wij de eer te zijn, Namens het Dagelijksch Bestuur A. N. W. B., De 1ste Secretaris, (w. g.) J. H. SLICHER. Haarlem, 16 December 1908. Aan het Hoofdbestuur van den A N. W. 13. Toeristenbond voor Nederland, te Amster dam. Mijne Heeren, U dankzeggende voor uw geacht schrijven d.d. 15 crt. wensch ik u er alleen op te wijzen, dat etr nooit spra ke van geweest is, dat de daax-in gé- noemde f 2300 In hoofdzaak onder het zoogenaamde crediet gerekend zou ten worden. Verder is de „Allegorie" zoo goed s buiten ons comité behandeld, doch hebben wij in deze alleen, alles ge- EËUILLETON Naar het Engelsch door Barones Orczy. 49) Luister dan. Mijn rijtuig is klaar om mij naar Dover te brengen. Wil u mij volgen, zoo snel a's paarden u daarheen kunnen brengen Wij ont- moetc-n elkaar dan tegen den nacht in „Visschersruat". Chauveltei zal daar nu üiet komen, hij is er te zeer bekend, en ik denk, dat het zoo het veiligst zal zijn. Ik zal gaarne uw ge leide naar Calais aannemen.... want tooals u zegt, ik zou kans hebben Sir Percy te missen, al zou u mij nog zulke nauwketirige aanwijzingen ge ven. Wij zullen -e Dover een schoe ner huren en vannacht het Kanaal oversteken. Vermomd als mijn lakei, als u dat goedvindt, zal u geen ge- »aar hebben, bekend te warden. Ik ban volkomen tot uw dlanat, mevrouw, zei de jonge man ernstig. De vertrouw, dat wij de „Day Dream" to het oog zullen krijgen, vóór wij Calais bereikt hebben. Met Chauvelin op de hielen, is iedere stap van den Rooden Pimpernel op Franschen bo dem vol trevaar. Laten wij hopen, Sir Andrew. Maar nu, vaarwel. Wij ontmoeten el kaar vannacht te Dover Het zal een wedstrijd zijn tusschen Chauvelin en mij over het Kanaal vannacht en de prijs het leven van den Rooden Pimpernel S'r Andrew kuste haar de hand, en geleidde haar daarop naar haar draagstoel. Een kwartier later was zij in het hotel ,De Kroon" terug, waarvoor haar rijtuig en paarden op haar stonden te wachten. Het volgend oogenblik draafden zij door de straten van Londen en daar op rechtdoor in gestoekten draf langs den straatweg van Dover. Zij had nu geen tijd meer voor wanhoop. Iedej-e zenuw was gespan nen. Met Sir Andrew Ffoulkes als haar metgezel er. oondgenoot, was de hoop weer in haar nart geslopen. Het kon niet zijn, dai er zoo'n misdaad bedreven werd, dat een dapper man zou warden vennoord door toedoen van een vrouw, die hem zoo innig beminde an die gaarne ter wille van hem zou willen sterven. Marguerite's gedachten gingen terug naar hem, den geheimzinnigen held, dien zij onbewust altijd had lief ge had, toen zijn iderotiteit haar nog on bekend was. Lachend noemde zij nem e enigen tijd geleden den schaduwko- ning van haar hart, en nu was zij plotseling te weten gekomen, dat die geheimzinnige persoon, dien 'zij ver eerde, en de man. die haar zoo harts tochtelijk bef had, een en dezelfde persoon wai-eoiwas het wonder, dat overgelukkige vizi-oenen nu haar geest bezig hielden Zij vroeg zich vaag of, wat zij tot hem zou zeggen, als zij eerst van aan gezicht tot aangezicht tegenover el kaar stonden. Zij had de laatste uren zooveel angst, zooveel opwinding doorge maakt, dat zij zich de weelde veroor loofde deze enkele hoopvolle gedach ten te voeden. Langzamerhand werk te het eentonig gerommel van de rij tuigwielen kalmeex-end op haar ze nuwen haar oogen, pijnlijk van ver moeienis en van vele vergoten en on- vorgoten tranen vielen onwillekeurig toe, en zij Yiel in een onrustiger! slaap. HOOFDSTUK XXIL Het was laat in den nacht, toen zij eindelijk in „Visschersrust" aan kwam. Zij had de geheele iels in min der dan acht uur volbracht, dank zij ■de ontelbare keeren, dat zij aan de verschillende herbex-gen van paarden verwisselde, waarvoor zij telkens overvloedig betaalde, zoodat zij de beste en snelste trees, die voorhan den waren. Haar koetsier was ook onvermoeid geweestde belofte van een speciale en rijke beloon/tog had ongetwijfeld daartoe meegeholpen, en hij had let terlijk den grond onder de wielen van het rijtuig van zijn meesteres verbrand. De komst van Lady Blakeney in bet midden van den nacht venvekte niet weinig opschudding in „Vie- schersrust". Sally sprong haastig uit bed, en mijnheer Jellyband deed zijn uiterste best het zijn deftige gast ge makkelijk te maken. Allebei waren zij te goed geschoold als houders van een herberg, om de minste verbazing ie toonen over de komst van Lady Blakeney, alleen, eii dan op dit vreemde uur. Ongetwijfeld dachien zij dee te meer, maar Marguerite was veel te veel verdiept to tvet belangrijke het hoogst ernstige van haar reis, om over zulke kleinigheden te tob ben. De koffiekamer no8 kort geleden het tooneel van den onverhoedschon aanval op de twee Engelsche hoereer was geheel verla'sn. Mijnheer Jellyband stak haastig de lamp weer aan, rakelde het vuur in den grooten haard op, en schoof toen een gemakkelijken stoel naderbij, waarin Marguerite zich dankbaar liel neervallen. Is mylady van plan, ""V nacht te blijven vroeg de mooie Sally, die al bezig was een sneeuww't tafellaken over de tafel te leggen, om straks een eenvoudig souper voor my lady klaar te zetten. Neem, niet den geheelen nacht, antwoordde Marguerite. In elk geval heb ik geen andere kamer nooclig dan deze, als ik haar ten minste een paar uur voor mij alleen kan hebben. Zij is tot uw dienst, zeide Jelly band, wiens rondborstig gelaat heel strakke plooien vertoonde, zoo bang was hij tegenover zijn deftige gast te verraden, hoe grenzeloos verbaasd hij over dit alles was. Bij de eerste verandering van getij ben ik van plan het Kanaal over te steken, zei Marguerite, en in de eerste schoener, die ik kan krijgen. Maar mijn koetsier en andere be dienden zullen hier vannacht blijven en waarschijnlijk eenige dagen lan ger, daarom hoop ik. dat u het hun gemakkelijk zal maken. Ja, mylady. In weerwil van zichzelf had het ge laat van Jellyband nu eene bezorgde uitdrukking gekregen. Hij had veei eerbied voor Sir Percy Blakeney, en was er niet op geste»d zijn vrouw met Jen jongen Sir Andrew Le zien weg- loopen. Natuurlijk was het zijn zaak niet, en mijnheer Jellybaud hield niet van babbelen. Maar toch, in zijn hart herinnerde hij zich, dut mylady maar •n vrMm/icUrne was en zeker was zij van hetzt itfé soort als haar landge- nooten Blijl fooral niet zitten wachten, Jellyband srtog Mai'guer>te vriende lijk voort, en u ook niet, juffrouw Sally. Sir Andrew kan wel laat ko men. Jellyband was maar al te zeer be reid Sally naar bed te sturen. Het geen hier voorviel begon hem steeds minder te bevallen. Maar, Lady Bla keney zou hem natuurlijk ruim schoots betalen, en het ging hem toch ook niets aan. Sally dischte oen eenvoudig souper op van koud vleesch, wijn en vruch ten, toen g'ng zij niet een eerbiedige neiging heen, terwijl zij zich in haar belu-ornpen ziel afvroeg, hoe mylady er zoo érnstig uit kon zien, als zij op liet punt stond met haar ridder de vlucht ie neinen. Toen begon een periode van verve- 'euid wachten voor Marguerite. Zij wist. dat Sir Andrew die zich nog van een geschikte vermomming als lakei moest voorzien mansions over een paar uur pas tn Dover kon aan komen. Hij was natuurlijk een uitstekend ruiter, en zou de zeventig mijl tus schen Londen en Dover zeker zoo vlug mogelijk afleggen. Maar al zou hij den grond onder de hoeven vun zijn oaard ook verbran den, het was mogelijk, dat hij niet overal goede versche paarden kreeg, en to elk geval kon hij niet eerder uit LotndeD vertrokken zijn, dan min- «Uens een uur na haar. vWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5